PDA

View Full Version : Καρτες



HRT
26/03/2004, 16:18
Ενα πρωι λοιπον πηγα να ρωτησω για κρανος και στολη

Ρωτησα

Το ποσο συνολικα ηταν γυρω στα 1000 euro

Μετρητης η και με κ α ρ τ α

Μετρητης θα αργησω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
Με κ α ρ τ α ομως????



Η ερωτησης μου ειναι οσων αφορα την κ α ρ τ α.... να κανω το βημα να βγαλω καρτα για να αγορασω τα παραπανω?
Ξερετε αν υποβοσκουν συμφεροντα πισω απο τις
λ ε γ ο μ ε ν ε ς κ α ρ τ ε ς? (επιβαρυνσεις, φπα,
γενικοτερα κλεψιμε'ι'κα κολπα...)
Αν το εχετε κανει ηδη ολα οκ?

Οχι δεν μπερδεψα τα site,
στο συγκεκριμενο ηθελα να κανω την ερωτηση :blush: :smokin:

Julius
29/03/2004, 08:19
xmmm logika metriths tha prepei na sou kanoune kalyterh timh apla, den yparxei kati allo sthn xrish ths kartas........

to kalo einai omos oti me thn karta merika katasthmata sou kanoun atokes doseis (poly voliko tha elega)

episeis rikse kai mia matia sto WEB (afou pleon ksereis ti theleis apo noumera kai eisai enhmeromenos gia sxedia-montela).

HRT
02/04/2004, 21:36
Σ' ευχαριστω Julius

transalper600
03/04/2004, 16:35
koita exo vgalei polles kartes!!!
...oxi gia mena alla gia alloys bebaia logo proin epaggelmatos.
Mia karta otan ti vgazeis exei syndomh gia kathe xrono 30 eyro peripoy. Apo epivarinseis an eisai tipikos stis plhromes den trexei APOLITOS TIPOTA. H trapeza exei pathitiko. Tha kesrdisei mono otanh argiseis kamia dosh i !!!!!!!!!!!! an kanei ti malakia na exei "elaxisti katavoli"
Mi to kaneis
An vgaleis frontise na einai gia ena xrono dvrean h sindromi kai BEBAIA na einai OLES OI DOSEIS ATOKES!!!!!!!!!!!!!
To katasthma mporei na sou to kanei AN thelei!
Ayta kai prosoxi genikotera!

Boxer
05/04/2004, 11:34
Πολλα καταστηματα προκειμενου να αποφυγουν τα πλαστα προτιμουν τις καρτες.
Αυτο θα το διαπιστωσεις το καλοκαιρι στους ΟΑ.
Τα λεφτα της καρτας ειναι σιγουρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ οι καταστηματαρχες γιατι οι Βουλγαροι εχουν ετοιμασει κοντεινερ ολοκληρα

parji
05/04/2004, 11:47
Εχω και εγώ πολλές πιστωτικές κάρτες από όλες σχεδόν τις τράπεζες της χώρας μας.
Δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
Θέλω να σου δώσω όμως δύο συμβουλές :
1ον Μη ξεχάσεις καμία δόση γιατί μετά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις
και 2ον Να δίνεις πολλά περισσότερα, αν μπορείς βέβαια, από την ελάχιστη δόση που θα σου δείχνει ο μηνιαίος λογαριασμός της κάρτας.

jimbar
05/04/2004, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Εχω και εγώ πολλές πιστωτικές κάρτες από όλες σχεδόν τις τράπεζες της χώρας μας.
Δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.
Θέλω να σου δώσω όμως δύο συμβουλές :
1ον Μη ξεχάσεις καμία δόση γιατί μετά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις
και 2ον Να δίνεις πολλά περισσότερα, αν μπορείς βέβαια, από την ελάχιστη δόση που θα σου δείχνει ο μηνιαίος λογαριασμός της κάρτας.

εμ βέβαια ... φαίνονται οι πλούσιοι ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

parji
05/04/2004, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
εμ βέβαια ... φαίνονται οι πλούσιοι ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


...σε αισθήματα...!!!

lagel
05/04/2004, 12:58
μερικα παιδια απο το tdmhellas,πηγανε σε μαγαζια,δοκιμασανε κρανη και δερματινα,γραψανε τους κωδικους και τα μεγεθη και τα παραγγειλανε απο εξωτερικο μεσω ιντερνετ.πρεπει να εχεις καρτα.οι τιμες ηταν πολυ καλες και με διαφορα απο τις εδω τιμες.επειδη και 'γω θελω δερματινα και κρανος,ισως την ψαξω λιγο με το εξω αλλα δε γουσταρω καθολου τις καρτες.αν με δωσει κανα μαγαζι εδω στη θεσ/νικη με δοσεις(οχι μεσω τραπεζης)θα τα παρω απο εδω

afrotwin
05/04/2004, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από HRT
Ενα πρωι λοιπον πηγα να ρωτησω για κρανος και στολη

Ρωτησα

Το ποσο συνολικα ηταν γυρω στα 1000 euro

Μετρητης η και με κ α ρ τ α

Μετρητης θα αργησω πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
Με κ α ρ τ α ομως????



Η ερωτησης μου ειναι οσων αφορα την κ α ρ τ α.... να κανω το βημα να βγαλω καρτα για να αγορασω τα παραπανω?
Ξερετε αν υποβοσκουν συμφεροντα πισω απο τις
λ ε γ ο μ ε ν ε ς κ α ρ τ ε ς? (επιβαρυνσεις, φπα,
γενικοτερα κλεψιμε'ι'κα κολπα...)
Αν το εχετε κανει ηδη ολα οκ?

Οχι δεν μπερδεψα τα site,
στο συγκεκριμενο ηθελα να κανω την ερωτηση :blush: :smokin:

lagel
05/04/2004, 13:51
συμφωνω με τον afro.καλυτερα να παρεις ενα δανειο απο τραπεζα,παρα να βγαλεις καρτα.η καρτα ομως λεει αν εχεις να πας κανα ταξιδι εξωτερικο για να μην κουβαλας χρημα μαζι σου.εγω,αν και με παιρνουν οι τραπεζες συνεχεια τηλεφωνο για να με βγαλουν καρτα(και κατι ωρες γαμωτο μου)παντα τους λεω οχι.και οταν παω σε μαγαζια για ψωνια ολοι λενε με καρτα.αλλα ελα που ολο και καποιον θα βρω και θα ψωνισω με δοσεις.μακρυα απο καρτες.εχω φιλο που θα παρει δανειο 3000 ευρα για να ξεχρεωσει 2 καρτες.τουλαχιστον ξερεις οτι με το δανειο θα δινεις καποιο ποσο τον μηνα.

afrotwin
05/04/2004, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
συμφωνω με τον afro.καλυτερα να παρεις ενα δανειο απο τραπεζα,παρα να βγαλεις καρτα.η καρτα ομως λεει αν εχεις να πας κανα ταξιδι εξωτερικο για να μην κουβαλας χρημα μαζι σου.εγω,αν και με παιρνουν οι τραπεζες συνεχεια τηλεφωνο για να με βγαλουν καρτα(και κατι ωρες γαμωτο μου)παντα τους λεω οχι.και οταν παω σε μαγαζια για ψωνια ολοι λενε με καρτα.αλλα ελα που ολο και καποιον θα βρω και θα ψωνισω με δοσεις.μακρυα απο καρτες.εχω φιλο που θα παρει δανειο 3000 ευρα για να ξεχρεωσει 2 καρτες.τουλαχιστον ξερεις οτι με το δανειο θα δινεις καποιο ποσο τον μηνα.


filarako ke me to katanalotiko sou dinoun karta kata8esis ke analipsis ke mporis apo opoudipote na travas lefta episis mporis na xrisimopioisis ke san pistotiki an den ginete alios ke apo tin proti fora pou 8a tin xrisimopioisis san pistotiki ksekinane i oroi tis pistotikis den exis provlima se kamia periptosi ke an ise kaloplirotis se pernoun tilefono ke sou dinoun katanalotika anixta gia plaka mexri ke 9000 euro ke mporis na paris apo poles trapezes den se ipoxreonoun mono se mia diladi an paris apo tris trapezes apo 6000 euro as poume ksekina diki sou doulia anigis magazi pou leei o logos

pantos kololeei to katanalotiko an xriazeste lefta min to skefteste ke makria apo pistotikes kartes

FOURKA
05/04/2004, 14:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
[B]lipon filarako epidi pas na mpleksis me tokoglifous prepi na sou po to eksis opos poli ixa ke ego kartes ke epa8a gia na ksemplekso apo aftes
ta pragmata exoun os eksis afto to plastiko xrima exi ton ipsilotero toko apo opiodipote alo danismo diladi stin kaliteri periptosi ine 12% eos 17% to epitokio ton karton diladi gia 100 euro ua plironis 12 eos 17 euro ton mina diladi 117 euro ke kita pos tin patas les den ine pola lefta siga 17 euro epipleon....


όχι το μήνα 17 ευρώ...17 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ!
το 17% είναι ετήσιο επιτόκιο, όχι μηνιαίο...:rolleyes:

afrotwin
05/04/2004, 14:33
[

FOURKA
05/04/2004, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
oxi sou lene ama goustaris perna ke afise meta apo 10 xronia kana psilo xaxaxaxaxa
:lol: :lol: :lol:
se pia karta ixes tetio pososto to xrono?
ke ego ti plirona toso kero me koroidevane?:lol: :lol:
me piasane koroido?:lol:
apo oti fenete i den exis karta i den katalaves kala pantos an exis kita to xarti pou sou stelnoune ka8e mina ta grafi ola analitika
ke meta ksanapes afto to 17% ton xrono an mporis

Δεν εχω προθεσή να κοροϊδεψω κανέναν, απλά τυχαίνει να δουλεύω σε τράπεζα...
όπως ειπώθηκε ήδη, αν πληρώνεις στην ώρα σου όλο το ποσό η κάρτα δεν σε επιβαρύνει με τόκους.
Αν από την άλλη δεν την πληρώνεις ποτέ, άρα και το αρχικό ποσό ανατοκίζεται συνεχώς, πληρώνεις υπερημέρια και τότε μάλλον κάνεις λάθος χρηση της κάρτας σου.
Δεν είναι δανεικά κι αγύριστα, απλά ένας καλός τρόπος να έχεις μετρητά για 40 μέρες.
Και ακριβώς εκέι οφείλεται και το τεράστιο ετήσιο επιτόκιο 17%, γιατί ουσιαστικά πάιρνεις δάνειο χωρίς διακιολογητικά.
Αυτά (και χωρίς γελάκια).
:smilea:

Θάνος
05/04/2004, 15:13
17% το μήνα;;; :eyepop: Χριστέ μου!!! θα πέσει ο ουρανός να μας πλακώσει! Το επιτόκιο είναι ετήσιο φυσικά, αλίμονο!

Έπίσης όταν αγοράζεις με άτοκες δόσεις, είναι όντως άτοκες δόσεις! Αν δηλαδή αγοράσεις κάτι που κάνει 60 ευρώ και σου το βάλουν στην κάρτα σε 6 άτοκες δόσεις, τότε θα σου χρεώνονται 10 ευρώ το μήνα στην κάρτα σου για 6 μήνες. Αν πηγαίνεις λοιπόν κάθε μήνα και εξοφλάς την κάρτα σου, είσαι οκ. Αν όμως δίνεις απλά την ελάχιστη καταβολή, τότε το υπόλοιπο που αφήνεις μέσα κάθε φορά, θα τοκίζεται.

Για μία ώρα ανάγκης και για κάποιες μικροαγορές με άτοκες δόσεις είναι χρήσιμη μία κάρτα, αλλά μόνο γι'αυτό. Αν κρατάς το υπόλοιπο χαμηλά και δεν παρασύρεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Μόνο που θα αρχίσουν μετά να σε παίρνουν συνέχεια τηλέφωνο και να σε πρήζουν για να βγάλεις κι άλλη κάρτα!

Αν δεν είσαι εγκρατής, άστο καλύτερα!

Θάνος
05/04/2004, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από FOURKA
Δεν εχω προθεσή να κοροϊδεψω κανέναν, απλά τυχαίνει να δουλεύω σε τράπεζα...
όπως ειπώθηκε ήδη, αν πληρώνεις στην ώρα σου όλο το ποσό η κάρτα δεν σε επιβαρύνει με τόκους.
Αν από την άλλη δεν την πληρώνεις ποτέ, άρα και το αρχικό ποσό ανατοκίζεται συνεχώς, πληρώνεις υπερημέρια και τότε μάλλον κάνεις λάθος χρηση της κάρτας σου.
Δεν είναι δανεικά κι αγύριστα, απλά ένας καλός τρόπος να έχεις μετρητά για 40 μέρες.
Και ακριβώς εκέι οφείλεται και το τεράστιο ετήσιο επιτόκιο 17%, γιατί ουσιαστικά πάιρνεις δάνειο χωρίς διακιολογητικά.
Αυτά (και χωρίς γελάκια).
:smilea:

Να... με πρόλαβες...
:(

afrotwin
05/04/2004, 15:23
perno ta logia mou piso den katafera na sas foviso ke na min tous ta xonete. pantos polis kosmos exi provlima me tis kartes ke afiste tous na lene rotiste pios exi ksexreosi tin karta tou ke me ti tropo na ma8ete poso orea ine
giati me to an ola orea ine ke ixe lefta o kosmos den 8a xriazotan kartes sini8os i perisoteri epidi den exoun arketa lefta zoun me kartes ke eki tin patane
epimeno makria apo kartes:yuck:

FOURKA
05/04/2004, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
perno ta logia mou piso den katafera na sas foviso ke na min tous ta xonete. pantos polis kosmos exi provlima me tis kartes ke afiste tous na lene rotiste pios exi ksexreosi tin karta tou ke me ti tropo na ma8ete poso orea ine
giati me to an ola orea ine ke ixe lefta o kosmos den 8a xriazotan kartes sini8os i perisoteri epidi den exoun arketa lefta zoun me kartes ke eki tin patane
epimeno makria apo kartes:yuck:

Εδώ συμφωνούμε απολύτως!!!!
:) :) :)

HRT
07/04/2004, 15:53
Μαλιστα μαλιστα! Μπηκα στο νοημα! ;)

lagel θα το ψαξω και μ' αυτο τον τροπο...