PDA

View Full Version : Ecx 300 01... ΑΞΙΖΕΙ?



hector
31/01/2006, 16:50
καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα γνώμες και πληροφορίες για το exc 300 του 2001...αν τελικά αξίζει η αγορά του για 3000€ με την προυπόθεση οτι δεν έχει κάποιο μηχανολογικό ή άλλο πρόβλημα. το μηχανάκι φυσικά προορίζεται για χρήση μόνο εντούρο και ιδιαίτερα για κλειστά κομάτια και μονοπάτια και όχι τοσο για "φλαταδούρες".

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα!:D :beer: :D

OldMan
31/01/2006, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
... ιδιαίτερα για κλειστά κομάτια και μονοπάτια ...

Εδώ λίγο τα χαλάμε...

Τα EXC 2T μέχρι ΚΑΙ το 2003, είχαν μια "στεναχώρια" με το γκάζι...

ΟΥΤΕ το 250 2Τ ΔΕΝ ήταν κατάλληλο για μονοπάτια και κλειστά (πόσο μάλλον το 300 !!!).

Η τιμή είναι καλή (για "καθαρό" μηχανάκι...).

:wave2: :beer: :wave2:



Ρε Julie, πες κάτι και συ για τον "ματρακά" σου !!!

STOYBI
31/01/2006, 23:34
Πολυ καλη τιμη για το συγκεκριμενο μηχανακι...:rolleyes:

Στα κλειστα κοματια και στις ανηφορες ειναι 50-50 .. Εφοσον εχεις το μυαλο σου στην οδηγηση και κρατας το γκαζι σε λογικα πλαισια θα αισθανεσε εως πολυ ανετα! Και την ροπη σου θα εχεις αφθονη και την ξεχασμενη μια ταχυτητα πανω θα συχωρεσει . Εκει που δεν θα συχωρεσει ομως ειναι οταν θα σε πιασουν τιποτα ενθουσιασμοι περιεργοι και παραχουφτωνεις το γκαζι οποτε πολυ ευκολα θα βγαινει εξω απο την τροχια στο μονοπατι και ακομα πιο ευκολα θα σου ερχονται τα καπακια στα ανηφορικα...:rolleyes: Δικια μου γνωμη θα το αγοραζα με 1000..

:wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
31/01/2006, 23:39
Φιλαρακο αφου θες μηχανακι για κλειστα κομματια γιατι δεν περνεις ενα 125...???
Το 300 ειναι πολυ δυνατο για να περιοριστει στα κλειστα και αφου δεν σε ενδιαφερουν οι φλαταδουρες δεν βρησκω λογο να το παρεις γιατι δεν θα το ευχαριστηθεις οσο το 125 για αυτα που ζητας....

hector
01/02/2006, 12:28
[B]Φιλαρακο αφου θες μηχανακι για κλειστα κομματια γιατι δεν περνεις ενα 125...???

το 125 πιστεύω ότι δεν κάνει για κλειστά κομάτια, δύσκολα ανηφορικά και γενικά για "στραμπουλιγμένο" εντούρο...ναι μεν είναι ελαφρύ και μανιτζέβελο, όμως του λείπει η ροπή χαμηλά με αποτέλεσμα να μην σε βοηθάει σε τέτοια κομάτια. αν τωρα σκεφτείς και τις φθορές απο το μαστίγομα του συμπλέκτη και την αυξημένη κατανάλωση (λόγω της πιεσμένης χρήσης του μοτερ) μάλλον δεν θα το επέλεγα για χρήση που το θέλω...(προσωπική άποψη πάντα....)

Αν τωρα σας ρωτάγανε τι προτιμάτε για την συγκεκριμένη χρήση μεταξύ exc 200 02 και exc 300 01 και τα δύο με 3000€ τι θα διαλέγατε?.....και μην πείτε exc 250 02 γιατί στα λεφτά αυτά δεν παίζει!!!

άντε να δούμε......:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
01/02/2006, 13:20
:wave2: :wave2: :wave2:

Μάλλον το 200άρι !!!

(Αλλά υπάρχει πάντα η μ@λακία στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας ότι "θα μπορούσα να έχω το γ@μάω μηχανάκι" άσχετα αν ΠΟΤΕ δεν θα εκμεταλευτούμε τα "παραπάνω" που προσφέρει...).

Προσωπική άποψη:
Αν σου έχει ¨κολλήσει" το 300, πάρτο γιατί θα βρίσκεις "κουσούρια" - χωρίς να υπάρχουν - σε ότι άλλο πάρεις...

:wave2: :beer: :wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
06/02/2006, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
[B]Φιλαρακο αφου θες μηχανακι για κλειστα κομματια γιατι δεν περνεις ενα 125...???

το 125 πιστεύω ότι δεν κάνει για κλειστά κομάτια, δύσκολα ανηφορικά και γενικά για "στραμπουλιγμένο" εντούρο...ναι μεν είναι ελαφρύ και μανιτζέβελο, όμως του λείπει η ροπή χαμηλά με αποτέλεσμα να μην σε βοηθάει σε τέτοια κομάτια. αν τωρα σκεφτείς και τις φθορές απο το μαστίγομα του συμπλέκτη και την αυξημένη κατανάλωση (λόγω της πιεσμένης χρήσης του μοτερ) μάλλον δεν θα το επέλεγα για χρήση που το θέλω...(προσωπική άποψη πάντα....)

Αν τωρα σας ρωτάγανε τι προτιμάτε για την συγκεκριμένη χρήση μεταξύ exc 200 02 και exc 300 01 και τα δύο με 3000€ τι θα διαλέγατε?.....και μην πείτε exc 250 02 γιατί στα λεφτά αυτά δεν παίζει!!!

άντε να δούμε......:rotflmao: :rotflmao:



Ποιος σου'πε οτι χρειαζεσαι ροπη????
Το μηχανακι στο χωμα(ειδικα το διχρονο δουλευει ψηλα...


Αλλα αν σου εχει κολλησει το 300 θα κανεις μαλακια αν παρεις κατι αλλο...
Και δεν ειπε κανεις οτι δεν παει το 300 σε κλειστα κομματια...Παει και παρα πολυ καλα...Απλως υπαρχει και κατι που παει καλυτερα...

STOYBI
07/02/2006, 23:38
ΓκαζοφωνιΞ
Ποιος σου'πε οτι χρειαζεσαι ροπη????Το μηχανακι στο χωμα(ειδικα το διχρονο δουλευει ψηλα...


:nono: :nono:

Ο καιρος που στο εντουρο ( αγωνες η απλες βολτες ) χρειαζοταν δυναμη στις ψηλες μας εχει αφησει χρονους πισω....:rolleyes: Οτι εχει σχεση πια με οδηγηση στο χωμα εκτος πιστας εστω στην πιο απλη εντουροβολτα με φιλους χρειαζετε απαραιτητα ροπη, ειδικα στις χαμηλες και μεσαιες στροφες! Εχουν γινει οι διαδρομες στα βουνα πια τοσο στραμπουλιχτες -- γλιστερες-- και τρελα ανηφορικες που με οποιοδηποτε μηχανακι που αποδιδει καλα μονο μεσαιες- ψηλες εισαι καμενο χαρτι !!!:bawl: Τα διχρονα εντουρο μηχανακια των τελευταιων ετων ΚΤΜ--GAS-GAS κ.α Τα εχουν φτασει σε τετοιο σημειο τα τελευταια χρονια που πραγματικα ξεχνας οτι καβαλας διχρονο !!

:wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΓκαζοφωνιΞ

:nono: :nono:

Ο καιρος που στο εντουρο ( αγωνες η απλες βολτες ) χρειαζοταν δυναμη στις ψηλες μας εχει αφησει χρονους πισω....:rolleyes: Οτι εχει σχεση πια με οδηγηση στο χωμα εκτος πιστας εστω στην πιο απλη εντουροβολτα με φιλους χρειαζετε απαραιτητα ροπη, ειδικα στις χαμηλες και μεσαιες στροφες! Εχουν γινει οι διαδρομες στα βουνα πια τοσο στραμπουλιχτες -- γλιστερες-- και τρελα ανηφορικες που με οποιοδηποτε μηχανακι που αποδιδει καλα μονο μεσαιες- ψηλες εισαι καμενο χαρτι !!!:bawl: Τα διχρονα εντουρο μηχανακια των τελευταιων ετων ΚΤΜ--GAS-GAS κ.α Τα εχουν φτασει σε τετοιο σημειο τα τελευταια χρονια που πραγματικα ξεχνας οτι καβαλας διχρονο !!

:wave2:




Μιλαω για το-αρχαιγονο-μαλλιοκουβαριστο-με-τερμα-ανοιχτο-παντου-και-παντα
γκαζι....
Το πραγματικο enduro το τσαμπουκαλεμενο δηλαδη και οχι φλωροβολτουλα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/02/2006, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
..Το πραγματικο enduro το τσαμπουκαλεμενο δηλαδη και οχι φλωροβολτουλα..

Ακούς ρε Φλωρο-STUBI ???
(Που περνάτε από χαλίκι 3Α και νομίζετε ότι κάνατε enduro !!!)
:lol: :rotflmao: :lol:



Γκαζοφωνίξ, να σΕ φέρω ένα MAICO 360 του '82 που έχω στο γκαράζ, να το καβαλήσεις και να μας πεις μετά ΤΙ είναι "τσαμπουκαλεμένο" enduro ???

:wave2: :wave2: :wave2:

Julius
08/02/2006, 12:19
με 1000 λέμε


εγώ αγόρασα το 300’03 και έχω προλάβει να πάω παρα μόνο 4-5 βόλτες

ροπή έχει παντού, ανεβαίνει σαν κατσίκι παντού, είναι διασκεδαστικό και ενίοτε υπέροχα τρομαχτικό (ειδικά όταν στην έξοδο της στροφής ανοίγεις αμέριμνα το γκάζι)

τι να πώ? Είμαι ερωτευμένος λέμε


36383

STOYBI
08/02/2006, 14:55
ΓκαζοφωνιΞ
Μιλαω για το-αρχαιγονο-μαλλιοκουβαριστο-με-τερμα-ανοιχτο-παντου-και-παντα

:D

Nαι-ναι... ΛΥΣΣΑ ΚΑΚΚΙΑ... :a8:

93-94 βγαιναμε καμμια 15αρια μηχανακια στην Πεντελη! Η απολυτη ευχαριστηση τοτε ... Φλαταδουρες του κερατα με φουρκετες ανα 200-300 μετρα . Εβλεπες απο την εξοδο της στροφης να βγαινουμε ολοι μαζι και.. ο κακος χαμος μεχρι την εισοδο της επομενης φουρκετας..:a016: ηΗ αγκωνια συνεφο.. Και να οι σφαλιαρες στο σασμαν να κατεβασουμε ταχυτητες με τα φρενα πλακωμενα στο τερμα για να μην παμε στο ρεμα !!:cry:

Τι μου θυμισες τωρα !!!

:beer: :beer:

Σορρυ για το :a27:

STOYBI
08/02/2006, 15:03
Γκαζοφωνίξ, να σΕ φέρω ένα MAICO 360 του '82 που έχω στο γκαράζ, να το καβαλήσεις και να μας πεις μετά ΤΙ είναι "τσαμπουκαλεμένο" enduro ???

Μηπως γουσταρεις καμμια ψιλη με Χr 500 του 84 ???

Κοντοσειρες ειναι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μηπως γουσταρεις καμμια ψιλη με Χr 500 του 84 ???

Κοντοσειρες ειναι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :wave2:



Φιλαρακο διατηρω σε ΑΨΟΓΗ κατασταση XL500R του '82...
:cool:


Αληθεια εχεις XR500???
Ιδιο μοτερ με το δικο μου...
Αλλα με πιο κοντες σχεσεις και πιο ελαφρη

Για λεγε....

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 23:45
ΟΟΟΟΠππππ....!!!!!
Κατι ξεχασα....


36457

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακούς ρε Φλωρο-STUBI ???
(Που περνάτε από χαλίκι 3Α και νομίζετε ότι κάνατε enduro !!!)
:lol: :rotflmao: :lol:



Γκαζοφωνίξ, να σΕ φέρω ένα MAICO 360 του '82 που έχω στο γκαράζ, να το καβαλήσεις και να μας πεις μετά ΤΙ είναι "τσαμπουκαλεμένο" enduro ???

:wave2: :wave2: :wave2:


Ο κολλητος μου παλια(αρχες '80) ειχε ενα Sachs 250...
Ισως οτι πιο αγριο εχει πατησει στο δρομο και πηγαιναμε για το πραγματικο εντουρο που σου λεω...Ισως οτι πιο αγριο εχει κυκλοφορισει ποτε...
Δυστυχως καμμια φωτο δεν εχω και δεν βρισκω τιποτα για αυτο τομηχανακι στο ιντερνετ...Ρε φιλαρακο τα χωματα δεν ειναι μονο για σενα...Εχουν παει κι'αλλοι...Και την ειρωνεια τι την θες???Ειμαστε καλυτερα νομιζω χωρις αυτην...

ΓκαζοφωνιΞ
09/02/2006, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Ο κολλητος μου παλια(αρχες '80) ειχε ενα Sachs 250...
Ισως οτι πιο αγριο εχει πατησει στο δρομο και πηγαιναμε για το πραγματικο εντουρο που σου λεω...Ισως οτι πιο αγριο εχει κυκλοφορισει ποτε...
Δυστυχως καμμια φωτο δεν εχω και δεν βρισκω τιποτα για αυτο τομηχανακι στο ιντερνετ...Ρε φιλαρακο τα χωματα δεν ειναι μονο για σενα...Εχουν παει κι'αλλοι...Και την ειρωνεια τι την θες???Ειμαστε καλυτερα νομιζω χωρις αυτην...


Βρηκα μια φωτο απ'το sachs...
Ενα ελατηριο στο πιστονι...
Ζωη ενας χρονος το πολυ...
Και ΠΟΛΥ γκαζι...


36461

OldMan
09/02/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
...Ρε φιλαρακο τα χωματα δεν ειναι μονο για σενα...Εχουν παει κι'αλλοι...Και την ειρωνεια τι την θες???Ειμαστε καλυτερα νομιζω χωρις αυτην...

Ουδείς αντιλέγει, αλλά γιατί "τσιτώνεσαι" ??

Αν δεν ξεχωρίζουμε την ειρωνεία από την πλάκα, είμαστε για κλάματα !!!

Και στο φινάλε, ΔΕΝ ξεκίνησα εγώ τις ιστορίες για αγριο-αντρικο-τσαμπουακαλεμένο enduro και φλωροβολτούλες !!!
:beer: :beer: :beer:

Υ.Γ.
Το Sachs που έβαλες ΔΕΝ είναι το 7τάχυτο !!

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
09/02/2006, 14:01
Καλα ρε τι χρονολογιες ειναι αυτες...Και το παιζετε και παλιοι.......:lol: Yamaha DT 250 μοντελο 75. Το εκανα ολικη ανκαινηση πριν απο 2 χρονια...Δεν εχω φωτο το ιδιο στο Λαπτοπ και βαζω μια απο το νετ


36535

ΓκαζοφωνιΞ
09/02/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ουδείς αντιλέγει, αλλά γιατί "τσιτώνεσαι" ??

Αν δεν ξεχωρίζουμε την ειρωνεία από την πλάκα, είμαστε για κλάματα !!!

Και στο φινάλε, ΔΕΝ ξεκίνησα εγώ τις ιστορίες για αγριο-αντρικο-τσαμπουακαλεμένο enduro και φλωροβολτούλες !!!
:beer: :beer: :beer:

Υ.Γ.
Το Sachs που έβαλες ΔΕΝ είναι το 7τάχυτο !!

:wave2: :beer: :wave2:


ΟΚ αφου ειναι ετσι :beer: :beer: :beer:

Δυστυχως δεν μπορεσα να το βρω το sachs πουθενα στο νετ...Μονο αυτη την
φωτο βρηκα...
Αλλα παντα με ετρωγε η περιεργεια ποση δυναμη εβγαζε αυτο το 'πραμα'...
Χαμηλα δεν τραβαγε καθολου...
Μεχρι τις 4000 ανεβαζε σα μπουκωμενο...Για να καταλαβουν και οι υπολοιποι μπορει να εκανε και 4s για να τις φτασει...Αλλα μετο που εφτανε 4000 μετα ανεβαζε σε 0,1s στις 12000...


Αυτο το μηχανακι που λες δεν το γνωριζω...Για κανε μια αναλυσουλα...