PDA

View Full Version : ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ 1100m ΥΨΟΣ



jimbar
27/03/2004, 16:14
Την Καλημέρα μου.

Είπα να προτείνω και εγώ με την σειρά μου μια φανταστική διαδρομή, αλλά ... γι'αυτή θα χρειαστεί μερικοί να πάρουν κάποια άδεια από τις εργασίες τους, διότι, αν τελικά αποφασιστεί να πάμε, θα πρέπει να φύγουμε Σάββατο πάρα πολύ πρωί [εκτός φυσικά αν μπορέσουν να μας βρούνε εκεί πιο μετά].

Λοιπόν Προτείνω το εξής:

Ημερομηνία: 03 - 04 / 05 / 04 [Σάββατο & Κυριακή]

Διαδρομή : Αθήνα - Θερμοπύλες - Λουτρά - Μπράλο
- Κάτω Μουσουνίτσα - Αθανάσιος Διάκος.

Απόσταση : 227,1 χλμ. [τελική απόσταση από Αθήνα]

Ώρα : 2 ώρες, 37 λεπτά [οι ώρες έχουν υπολογιστεί με μέση ταχύτητα 100 χλμ/ω]

Διαμονή : Ξενώνα Γιάννη Ραβάνη.

Τιμή δωμ/ίου : οι τιμές αναγράφονται και σε Ε [ευρώ] αλλά και σε δραχμές, [για τους κολλημένους με την δραχμή όπως εγώ]. Υπάρχουν δυο [2] ειδών δωμάτια. Τα φτηνά [όπου σκοπεύω να μείνω άλλωστε για έναν ύπνο πάμε] και τα ανανεωμένα. Τα δε πρώτα είναι ακριβώς πάνω από το κατάστημα του Κυρ'Γιάννη ενώ τα άλλα, είναι δίπλα από την πλατεία.

Τα Δωμάτια, πάνω από το μαγαζί, έχουν ως εξής:

2κληνο : 30Ε [10.222,50 δρχ.]
3κληνο : 35Ε [11.926,25 δρχ.]
4κληνο : 45Ε [15.333,75 δρχ.]

Στον ξενώνα, ο οποίος έχει ανακαινισθεί οι τιμές είναι λίγο πιο...πικάντικες:

2κληνο : 45Ε [15.333,75 δρχ.]
3κληνο : 55Ε [18.741,25 δρχ.]
4κληνο : 65Ε [22.148,75 δρχ.]

ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΡΩΙΝΟ !!!

[το πρωινό όπως και τα φαγητά είναι ντόπια. π.χ.: το γάλα, το γιαούρτι, το ψωμί, το παγωτό, το μέλι, ακόμα και τα παϊδάκια είναι από ζωντανά του χωριού]

Για την αναχώρηση της ομάδα προτείνω να ξεκινήσουμε από ΤΣΑΦ, κατά τις 7:30 - 8:00, με στάση για καφέ στον παραθαλάσσιο Άγιο Κωνσταντίνο [147,6 χλμ - 1ώρα & 30 λεπτά].


Όποιος γνωρίζει την διαδρομή μπαίνει μπροστά διότι εμένα μου αρέσει να είμαι «σκούπα».

Στον Αθανάσιο Διάκο [για όσους δεν γνωρίζουν], θα αποτοξινωθούμε από την βαβούρα, τα «μπιτ» και το νέφος της πόλης. Είναι ορεινό χωριό και αυτό σημαίνει ότι το απογευματάκι και βασικά το βράδυ κάνει κρύο. Προτείνω να μην ξεχάσετε, τα ορειβατικά σας παπούτσια, απλά αδιάβροχα [για πάν ενδεχόμενο], φωτογραφικές μηχανές, καπέλα ... κ.λ.π.

Θα μαζευτούμε για παιχνίδι, [αν ο καιρός μας το επιτρέπει φυσικά] κάτω στο ποτάμι [γι'αυτό μην ξεχάσετε ρακέτες θαλάσσης, μπάλα κ.λ.π.], και το βραδάκι θα παίξουμε το «αλήθεια ή θάρρος» [για να θυμηθούμε τα νιάτα μας, και να δούνε και μερικοί μερικοί ότι δεν ήτανε τόόόσο ανιαρά τα χρόνια τότε] και το παιχνίδι των ερωτήσεων δίπλα από το τζάκι.

Η βραδινή βόλτα θα είναι για τους λάτρεις της φύσης και τους ερωτευμένους...

Αυτά...

Αν ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε μαζί μου ή σε Π.Μ. [προσωπικό μήνυμα] ή στο 6976 / 41 19 13 «κουνιστό» μου.

Να μου είστε όλοι καλά και να περνάτε ακόμα καλύτερα.

Τζίμης.

Υ.Γ.:
Προς ΛΕ.ΜΟΤ.Α. Παιδιά, θα ήτανε μια καλή προσπάθεια στο να έρθετε και εσείς με το έτερον ήμισυ [για σας από Άρτα είναι 205,8 χλμ. με 3 ώρες και 31 λεπτά λόγο στροφιλικιών. [πηγή από το Autoroute 2002]

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
27/03/2004, 19:00
τζιμη καλη η ιδεα σου ειναι φανταστηκα εκει, θα σου απαντησω μεσα στην εβδομαδα. αλλα εγω εχω προβλημα για 2ημερο λογο δουλιας. αν ειναι θα ερθω την κυριακη. αλωστε σε 2 ωρες το πολυ ειμαι εκει. γιωργος

THEOD
27/03/2004, 19:06
Ωραία ιδέα και διαδρομή.
Ψάχνω και τρόπο να στρώσω το FZ6..., οπότε θα προσπαθήσω να είμαι μέσα (αν οι οικογενειακές μου υποχρεώσεις με αφήσουν).

parji
28/03/2004, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
Την Καλημέρα μου.


Υ.Γ.:
Προς ΛΕ.ΜΟΤ.Α. Παιδιά, θα ήτανε μια καλή προσπάθεια στο να έρθετε και εσείς με το έτερον ήμισυ [για σας από Άρτα είναι 205,8 χλμ. με 3 ώρες και 31 λεπτά λόγο στροφιλικιών. [πηγή από το Autoroute 2002]


Λοιπόν Τζιμάρα, πολύ καλή η διαδρομή ακούγεται.
Πστεύω ότι σαν Λέσχη εκείνο το συγκεκριμένο διήμερο δεν έχουμε κανονίσει κάτι, οπότε όλα είναι πιθανά!
Θα το συζητήσω με τα παιδιά και θα τα ξαναπούμε.
Να είσαι καλά φίλε και να μη ξεχνάς ότι είσαι πάντα καλοδεχούμενος στη πόλη μας και τη Λέσχη μας και πάντα σε σκεφτόμαστε.
Ελπίζουμε να τα πούμε από κοντά φίλε...

asmar
29/03/2004, 10:04
Την διαδρομή την έχω κάνει πάνω απο 20 φορές, είναι φοβερή.
Πρόταση :
Επιστρέψτε απο την διαδρομή προς "Συκκιά" για να δείτε την μεγαλύτερη ορθοπλαγιά της Ελλάδας (1200 μέτρα) και μια φοβερή διαδρομή, γεμάτη στροφιλίκια και χωρίς πολύ κίνηση.
Την τελευταία φορά που την έκανα μέχρι σε μήκος 40 χλμ συνάντησα 5-6 αυτοκίνητα.....

Καλά να περάσετε

Wizard13
29/03/2004, 10:07
Ψήνομαι, αλλά θα σας πω σίγουρα μέσα στην εβδομάδα...
Πολύ θα το ήθελα πάντως :wave2: