PDA

View Full Version : Service!!!



BMW1150
30/01/2006, 21:40
Φιλοι μου θελω να μαθω που πηγαινετε το μωρο σας για service και καποιο σχολιο για το καθε συνεργειο.
Εγω προσωπικα μενω Πυργο Ηλειας και με συμφερει η Πατρα.....αλλα και για Αθηνα δεν λεω οχι...

dir
31/01/2006, 08:54
Γειά συνάδελφε!
Εγώ την πηγαίνω στου Παναγιωτόπουλου στον Γέρακα Αττικης. Μένω στην Κάλυμνο (Δωδεκάνησα) στην άλλη άκρη της χώρας δηλαδή, αλλά δεν παίζω με ένα μηχανάκι που το είχα "στο μάτι" 18 χρόνια! Προτιμώ να πηγαίνω κάθε φορά στην Αθήνα για το service της και να την έχω άψογη. Εξάλλου πρόκειται για αρκετά περίπλοκες κατασκευές πιά, που απαιτούν και τα ανάλογα εργαλεία για την επισκευή/συντήρησή τους.
Εκεί βρήκα ταχύτητα, ακρίβεια στην εργασία και όποτε χρειάστηκα κάποια συμβουλή, άμεση ανταπόκριση από το τηλέφωνο. (Ορισμένες απλές και επαναλαμβανόμενες εργασίες, λάδια π.χ. τα κάνω μόνος μου, μετά από συμβουλές που πήρα από τους τεχνικούς).

Καλά χιλιόμετρα!:)

BMW1150
31/01/2006, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dir
Γειά συνάδελφε!
Εγώ την πηγαίνω στου Παναγιωτόπουλου στον Γέρακα Αττικης. Μένω στην Κάλυμνο (Δωδεκάνησα) στην άλλη άκρη της χώρας δηλαδή, αλλά δεν παίζω με ένα μηχανάκι που το είχα "στο μάτι" 18 χρόνια! Προτιμώ να πηγαίνω κάθε φορά στην Αθήνα για το service της και να την έχω άψογη. Εξάλλου πρόκειται για αρκετά περίπλοκες κατασκευές πιά, που απαιτούν και τα ανάλογα εργαλεία για την επισκευή/συντήρησή τους.
Εκεί βρήκα ταχύτητα, ακρίβεια στην εργασία και όποτε χρειάστηκα κάποια συμβουλή, άμεση ανταπόκριση από το τηλέφωνο. (Ορισμένες απλές και επαναλαμβανόμενες εργασίες, λάδια π.χ. τα κάνω μόνος μου, μετά από συμβουλές που πήρα από τους τεχνικούς).

Καλά χιλιόμετρα!:)

Κι εγω στον Παναγιωτοπουλο την πηγαινα οταν εμενα Πρεβεζα και σ' ενα μικροατυχημα που ειχα....ικανοποιημενος ειμαι απλα μου πεφτει πολυ πιο κοντα η Πατρα και ηθελα ν' ακουσω και κανα Πατρινο....αυτοι εχουν τον Ανδριοπουλο.....εγω μεσα σε 1 χρονο και 4 μηνες εχω κανει περιπου 30000 km οποτε λαδια μπουζι φιλτρα αερος - λαδιων τα αλλαζω μονος μου....τα υπολοιπα ο Παναγιωτοπουλος... Τωρα μενω Πυργο Ηλειας οποτε η Πατρα ειναι απο μενα 100 km....:wave2: :wave2: :wave2:

dir
31/01/2006, 16:12
Σωστά. Αφού η συντήρηση είναι εξειδικευμένη, καλό είναι να είναι και πρακτική.

RTnick
31/01/2006, 17:50
:wave2: :wave2: στην επαρχεία......:beer: :beer:

Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό το thread. Κάλυμνος και Πρέβεζα στην Αθήνα ρε παιδιά ???? Παναγιοτόπουλος και ξερό ψωμί αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος που να κάνει καλή δουλειά εκτός Αθηνών!!!!:confused: :confused: Αυτό κάνει την BMW ευάλωτη . Μόνο οι πολύ πιστοί (και εννοώ πολύ) θα αγοράσουν BMW στην επαρχεία έτσι.

Ίσως θα έπρεπε να στείλετε κάποια γράμματα διαμαρτηρίας στα κεντρικά με παράπονα από τα κατα τόπους BMW service γιατί έτσι ......:a31: :a31: η BMW πάει για φουντο εκτός Αθηνών.

Ρε παιδιά πολύ ταλαιπόρια για μια μηχανή. Δε ξέρω μπορεί εγώ να μην το έκανα. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και είπα να μπώ και να γράψω δύο γραμμές.

Αυτά .... και πάλι :wave2: :wave2: στη Κάλυμνο και στον Πύργο

BMW1150
01/02/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
:wave2: :wave2: στην επαρχεία......:beer: :beer:

Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό το thread. Κάλυμνος και Πρέβεζα στην Αθήνα ρε παιδιά ???? Παναγιοτόπουλος και ξερό ψωμί αλλά δε μπορεί να μην υπάρχει κάποιος που να κάνει καλή δουλειά εκτός Αθηνών!!!!:confused: :confused: Αυτό κάνει την BMW ευάλωτη . Μόνο οι πολύ πιστοί (και εννοώ πολύ) θα αγοράσουν BMW στην επαρχεία έτσι.

Ίσως θα έπρεπε να στείλετε κάποια γράμματα διαμαρτηρίας στα κεντρικά με παράπονα από τα κατα τόπους BMW service γιατί έτσι ......:a31: :a31: η BMW πάει για φουντο εκτός Αθηνών.

Ρε παιδιά πολύ ταλαιπόρια για μια μηχανή. Δε ξέρω μπορεί εγώ να μην το έκανα. Πραγματικά μου έκανε εντύπωση και είπα να μπώ και να γράψω δύο γραμμές.

Αυτά .... και πάλι :wave2: :wave2: στη Κάλυμνο και στον Πύργο


Ασε φιλε το τι τραβαμε εμεις απο την επαρχεια δεν περιγραφεται.....να σκεφτεις εχω γνωρισει εναν παππου που ειχε και ασχολιοταν με BMW απο το 1960....τωρα εχει μαγαζι με αλυσοπριονα φρεζες κ.λ.π. Τους Boxer κινητηρες τους παιζει στα δακτυλα αλλα οχι τελευταιας τεχνολογιας....κανονισαμε να μου κανει ρυθμιση βαλβιδων καμια αλλαγη σε λαδια κινητηρα διαφορικου κ.λ.π. μπουζι - φιλτρα...
Απο την αλλη γνωριζω φιλο μου στην Κυπρο που φερνει 1 φορα το χρονο ενα GS1100 στο Παναγιωτοπουλο για γενικο σερβις 2 μερες ταξιδι με το καραβι να ερθει και αλλες δυο μερες να φυγει....!!!
Απ' οτι καταλαβαινεις υπαρχουν και χειροτερα....Αν στην περιπτωση την δικη μου ακουσω θετικα λογια για τον Ανδριοπουλο στην Πατρα τοτε θα ειμαι πολυ τυχερος 200 km πηγαινε ελα....παλια εκανα 840 km πηγαινε ελα...!!!!!





:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

RTnick
01/02/2006, 12:21
ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...... ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ (BMW) :confused: :confused:

ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ

:wave2: :wave2:

BELZEBOYLIS
01/02/2006, 17:53
Πριν από λίγο παρέλαβα την μοτοσικλέτα μου , από τον κ Παναγιωτόπουλο . Το service μου στοίχισε 436 ευρό ! Λοιπόν έχουμε και λέμε : Τα εργατικά με ΦΠΑ 101 ε
(ρυθμίσθηκε ότι ήταν να ρυθμιστεί ,βαλβίδες , ψεκασμός κτλ )
Αλλάχτηκαν : Φίλτρα λαδιού αέρα και βενζίνης , τα μπουζί , ο ιμάντας του δυναμό , ο δείκτης λαδιού ( δεν έχω ιδέα τι εννοεί ) λιπαντικά , βαλβολίνες υγρά φρένων , η κλειδαριά ( η π@π@ριά που κλειδώνει το κάθισμα του συνοδηγού ) , ένας διακόπτης (αυτός για την μικρή ή μεγάλη σκάλα ) και τα τακάκια των φρένων ! Επίσης ρυθμίσθηκε η κόρνα , που με είχε εγκαταλείψει !
Αξίζει να αναφέρω ότι η συμπεριφορά του ιδίου και των συνεργατών του ήταν άψογη! Επίσης μου δώσανε και μηχανάκι αντικατάστασης !!!!!
Αυτά τα ολίγα ....τα συμπεράσματα δικά σας !!!:wave2:

Αααα.....Η μοτοσικλέτα έχει 60.000 χλμ (τουλάχιστο τόσα γράφει το κοντέρ )

BMW1150
01/02/2006, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από RTnick
ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...... ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ (BMW) :confused: :confused:

ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ

:wave2: :wave2:

Οταν εμενα λιγο εξω απο την Πρεβεζα πηρα τηλεφωνο την αντιπροσωπεια της BMW στα Γιαννενα να κλεισω ραντεβου για σερβις....Με ρωτησαν τι μοντελω μηχανη εχω...τους ειπα GS1150 τους εδωσα και τον αριθμο πλαισιου και τοτε που ειπαν την ατακα....
''Περνα απο δω να δουμε την μηχανη.........!!!!!!!''
τους ρωταω για το σερβις; Οχι να την δουμε.......λεω ρε παιδια να κανω πηγαινε ελα 240 km για να δειτε την μηχανη ;
Οπως καταλαβαινεις φιλε μου οχι μονο δεν την πηγα στα Γιαννενα για σερβις αλλα και οποτε περναγα απο την αντιπροσωπεια των Ιωαννινων κοιταγα απο την αλλη μερια.....!!!!!!!!!!

BMW1150
01/02/2006, 18:18
Ετσι και ο Παναγιωτοπουλος απο την Αθηνα φτιαξει κινητο συνεργειο και γυριζει σ' ολη την Ελλαδα θα χεστει (σορι για την φραση μου ) στο χρημα.....
Εχω μεινει στον Παναγιωτοπουλο 2 φορες απο 3 ωρες για να κρυωσει η μηχανη να κανει ρυθμιση βαλβιδων......εχω δει ατομα να ερχονται απο Λαρισα , Αλεξανδρουπολη , Κυπρο , εγω απο Πρεβεζα τοτε ......!!!!!!!!!

MikeG
01/02/2006, 22:02
Παιδιά εγώ την πηγαίνω στο Ηράκλειο Κρήτης.Είμαι υπερ ευχαριστημένος.Το μηχανικό τον εμπιστεύομαι περισσότερο και απο το γιατρό μου.
Καλά να περνάτε!!

:beer: :wave2:

lord_dimos76
01/02/2006, 22:46
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΤΕ ΗΡΩΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΛΜ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΑΣ!:a10: ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ THREAD ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

BMW1150
02/02/2006, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΣΤΕ ΗΡΩΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΣΑ ΧΛΜ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΕΡΒΙΣ ΣΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΑΣ!:a10: ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ THREAD ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Δεν ξερω ρε φιλε αν ημαστε ηρωες ή μαλακες......ενταξει ερωτευτηκαμε την BMW αλλα το πληρωνουμε με το παραπανω!!!!

dir
02/02/2006, 08:56
LOL! Αφού συμφωνήσω απόλυτα με το προηγούμενο, σας θυμίζω κύριοι ότι έρωτας χωρίς ενοχλήσεις στο στομάχι, δεν υφίσταται!

Στο πρακτικό μέρος της υπόθεσης τώρα η τεχνική κάλυψη που προσφέρεται στη χώρα μας είναι όπως και στις περισσότερες προσφερόμενες υπηρεσίες, Αθηνοκεντρική. Είναι μιά αρκετά χαζή λογική της αγοράς: Αντί να ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ κανείς αγορές με προσφορά υπηρεσιών βγάζοντας τρελλά λεφτά από "παρθένο" έδαφος, ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ όλοι οι σχετικοί σε ένα σημείο και περιμένουν τους πελάτες να τους επισκεφθούν! Βέβαια καταλαβαίνουμε όλοι τί θυμίζει αυτό, αλλά επειδή στη χώρα μας ο πληθυσμός έχει μαζευτεί στο κλεινόν άστυ, αυτή η μέθοδος φαίνεται να δουλεύει!

Το βασικό πρόβλημα για εμάς τους Βαυαρόπληκτους είναι η εξειδίκευση σε ανθρώπους και μηχανήματα που χρειάζεται πλέον για να διατηρηθεί μιά χοντρέλω από το Spandau σε καλή κατάσταση και ποιός θα επενδύσει σε κάτι τέτοιο. Εδώ έχουν όλοι συνηθίσει στις "πολιτικές" διεργασίες (ο ευκολότερος και πιό ξεκούραστος τρόπος, τον οποίο πληρώνει κάποιος άλλος! :D) και ΔΕΝ πρόκειται να γίνει τίποτε!

Η ιδέα του κινητού συνεργείου πάντως είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ! Είδα κάτι τέτοιο στην Ολλανδία και ξέρω σίγουρα ότι ένας κύριος από ένα σκορποχώρι (Pegogniaga, έξω από τη Verona) στην Ιταλία, έχει κάνει ολόκληρη περιουσία με μιά τέτοια ιδέα αλλά για αντίκες!

BELZEBOYLIS
02/02/2006, 15:07
Εκτός από το που την πάμε και πώς μας φάνηκε ,δε βάζουμε και το πόσο μας στοίχισε ;;; :wave2:

BELZEBOYLIS
28/02/2006, 15:47
Τι γίνεται ρε παλικάρια μόνο τα gs1200 κάνουν service πια ;;;; :D :wave2:

4NT
01/03/2006, 18:23
ΑΝ ΘΕΛΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΗΣ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΑΝΔΡΙΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ. ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ RT:mad:
ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΙΝΑΞΟΥΝ.
ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΘΑ ΓΕΛΑΝΕ ΑΚΟΜΗ ΜΑΖΙ ΜΑΣ !!!!:nono:

RTnick
01/03/2006, 18:34
Μόλις γύρισα από Παναγιωτόπουλο, για ένα απλό check up που ήθελα εδώ και καιρό να κάνω, λόγω μιας ιδέας που είχα για τον πίσω τροχό. Ευτυχώς (ουφφφ) ήταν μόνο ιδέα. Με την ευκαιρία αυτή άλλαξα λάδια και είδαμε ότι τα τακάκια πίσω δεν έχουν ακόμα πολύ ζωή, όπου και τα άλλαξα από τώρα (τσιγκουνιές θα κάνουμε)

Service 15,000 kms αλλαγή λαδιών 30 ευρώ και τακάκια πίσω 47 ευρώ σύνολο 77 ευρώ.

:wave2: :wave2:

dresg
12/03/2006, 21:58
ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΙΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ.

madtank
13/03/2006, 08:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dresg
[B]ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΓΙΑ ΒΑΓΙΑΝΝΕΛΗ ΔΕΣ ΤΟ THREAD TA SERVICE ΤΟΥ 1200GS....

ALX GS 11½
20/03/2006, 16:39
Παλικαρια...ο Παναγιωτοπουλος δεν ειναι πανακεια! ;)

Εκτος αυτου τα R της BMW ειναι τοσο απλα στην συντηρηση τους που αν πιανουν λιγο τα χερια σου,θα γλυτωσεις πολλα χρηματα.

Εγω κανω τα παντα σχεδον μονος.
Το μονο που δεν κανω ειναι βαλβιδες και επεμβασεις σε ψεκασμους εγκεφαλους κτλ (εννοειται)

Kαθε 5000χιλ που αλλαζω λαδια πληρωνω μονο τα λαδια.(15?)
Καθε 10000χιλ που αλλαζω λαδια και φιλτρο λαδιου πληρωνω μονο τα λαδια και το φιλτρο.(30?)

Καθε 20000χιλ που θα κανω και βαλβιδες μαζι με μπουζι,πληρωνω μονο την ρυθμιση των βαλβιδων.(30?)

Συν τα λαδια,το φιλτρο λαδιου και τα μπουζι σαν υλικα γιατι αυτα τα βαζω μονος.(συνολο των 20000χιλ=75?)

Τα υπολοιπα (τακακια οποτε χρειαστουν μονος μου)-(υγρα φρενων καθε δυο χρονια στον μαστορα με 30?) -Φιλτρο βενζινης (καθε 30000χιλ) μονος με 17?

Εγω το παω στον Μανωλη Καφετζακη.Δεν ειναι εξουσιοδοτημενος αλλα φτιαχνει μονο BMW εδω και πολλα χρονια (ειχε ξεκινησει απο τον πατερα του που ηταν για μια ζωη BMWδακιας και συνεχιζει αυτος) κι ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος.(Και ειναι και φθηνοτερος απο τους εξουσιοδοτημενους,αν και αυτο που με νοιαζει εμενα ποιο πολυ ειναι η δουλεια που κανει)

Ο Παναγιωτοπουλος στην πρωτη φορα που πηγα μου εκανε "στραβη"

Μου ρυθμισε τα αβανς λαθος και μου αφαιρεσε και ενα ρελε επειδη του ειχα πει πως το μηχανακι βαραει πιρακια στις 4500σαλ περιπου.

Μετα την αφαιρεση του ρελε και την ρυθμιση που μου εκανε,το μηχανακι βαραγε πιρακια σε ολο το φασμα των στροφων μεχρι προχτες που πηγα στον Καφετζακη.Το μηχανακι επανηλθε στην πρωτη κατασταση που βαραγε μονο καπου στις 4500σαλ.

Καλυτερα μονο εκει παρα σε ολο το φασμα των στροφων.

(Κι οτι εχω ακουσει δυσκολα θα βρει κανεις 1150 να μην βαραει πιρακια.:rolleyes:

lord_dimos76
20/03/2006, 19:34
ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕΝΤΖΑΚΗ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙ,ΤΑ ΜΠΟΞΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ MANUAL,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΟΤΑΤΟ ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!ΕΔΩ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΟ 650 GS...

ALX GS 11½
22/03/2006, 17:58
Αν κανεις μια τρυπουλα ( Φ 60) στις δυο ποδιες (εσωτερικη-εξωτερικη) στο υψος της ταπας του λαδιου,μπορεις να αλλαζεις πανευκολα τα λαδια του 1150 χωρις να τις βγαζεις.(Ειδικα αν εχεις και τα καγκελα της μαμας ειναι πικρα να αφαιρεσεις τις ποδιες!

Εγω επειδη αλλαζω τα λαδια καθε 5000χιλ με εξυπηρετει πολυ.Στις ανα 10000χιλ αλλαγες τις βγαζω αναγκαστικα αφου πρεπει να αλλαξω και το φιλτρο λαδιου.