PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ...



ΚΡΗΤΙΚΟΣ
01/02/2006, 22:02
Παιδες ολα καλα???
Εχω μια απορια...
Ψαχνομαι να αγορασω ενα τελικο εξατμισης απο ebay για το BROS αλλα δε ξερω ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι το μερος που θα βιδωνει ο σωληνας....Μηπως ξερει κανεις???
Επισης επειδη θελω να το βαλω να βγαινει ψηλα (και οχι εκει χαμηλα που βγαινει η μαμα εξατμιση του BROS) κατω απο το πατακι του συνεπιβατη (οπου και θα στερεωθει κατα πασα πι8ανοτητα) λογικα θα μπει με φτιαχτο σωληνα απο εξατμισα...Οποτε εχετε κανενα καλο (και φτηνο) εξατμισα να μου προτεινεται να τον ρωτησω λεπτομερειες???
Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
01/02/2006, 22:04
Α και το αλλο...
Αν αλλαξω τελικο θα θελει ρυθμισμα το καρμπυρατερ???Απλα ρυθμισμα η θα θελει τιποτα ζιγκλερ και θα τρεχω???

Παλι μπυρες...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
02/02/2006, 17:07
:lol: :rotflmao: :lol:

Και να θέλει ρύθμισμα, με ΤΟΣΕΣ μπύρες δεν την βλέπω σόι την δουλειά !!!
:beer: :beer: :beer:

Ρύθμιση ΔΕΝ θε χρειστεί (λογικά..) αλλά η όλη φάση με προεκτάσεις, γωνίες, κούρμπες κ.λ.π. είναι μάλλον "περίεργη" !!!

Το συνολικό μήκος του σωλήνα της εξάτμισης (χωρίς το τελικό...) θα πρέπει να είναι ΙΔΙΟ με το "μανίσιο" (ή υπο-πολλαπλάσιο αρμονικής συνάρτησης - αλλά ας μην μπλέξουμε με Μηχανική Ρευστών:eyepop: ).

Γενικά, ΔΕΝ κόβουμε - ράβουμε εξατμίσεις ούτε "τσοντάρουμε" κούρμπες επειδή καίγεται ο κώλος της γκόμενας !!!

:beer: :beer: :beer:

billgeo
02/02/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Παιδες ολα καλα???
Εχω μια απορια...
Ψαχνομαι να αγορασω ενα τελικο εξατμισης απο ebay για το BROS αλλα δε ξερω ποσα χιλιοστα πρεπει να ειναι το μερος που θα βιδωνει ο σωληνας....Μηπως ξερει κανεις???
Επισης επειδη θελω να το βαλω να βγαινει ψηλα (και οχι εκει χαμηλα που βγαινει η μαμα εξατμιση του BROS) κατω απο το πατακι του συνεπιβατη (οπου και θα στερεωθει κατα πασα πι8ανοτητα) λογικα θα μπει με φτιαχτο σωληνα απο εξατμισα...Οποτε εχετε κανενα καλο (και φτηνο) εξατμισα να μου προτεινεται να τον ρωτησω λεπτομερειες???
Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

POU EISOUN XAMENOS ESY?

DEN EINAI ANAGH NA SOU FTIA3EI E3ATMISAS SWLHNA. PAIZOUN ETOIMA SET HIGH-LEVEL E3ATMES, KAI APO DE3IA KAI APO ARISTERA (PROTHNW TO 2o GIA NA BGAZEI MATI TO MONOMPRATSO!:eek:
KAI AFOU LES 8A PAREIS APO TO NET 8A BREIS POLES (2BROTHERS NOMIZW EIXA DEI MIA POWER)

KAI ASE TON OLDMAN NA LEEI.
MPROS STA KALH RI EINAI TA PA8H!
A ADERFOS MOU TWRA PAEI NA PAREI APO TON E3ATMHSA TO GIXER ME TELIKO AMESWS META TO XTAPODI!!!!:lol:

OldMan
02/02/2006, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
KAI ASE TON OLDMAN NA LEEI.
MPROS STA KALH RI EINAI TA PA8H!

Όταν το μηχανάκι αρχίσει να "καίει" βαλβίδες κάθε βδομάδα, ο OldMan θα συνεχίσει να στεναχωριέται....

:wave2: :wave2: :wave2:

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
03/02/2006, 09:42
Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια...Αλλα εγω παλι με την απορια εμεινα...
Ποσα χιλιοστα διαμετρο θα πρεπει να ειναι στο τελικο η εισοδος που θα μπαινει ο σωληνας για να ταιριαζει στους σωληνες του BROS???
Αμα ο σωληνας μαμα εχει διαμετρο πχ 56 mm να υποθεσω οτι μια εξατμιση που εχει διαμετρο στην υποδοχη 64 mm δεν θα μπαινει ???
Επειδη δε θελω να αγορασω κατι απο Αγγλια και να μου μεινει αμανατι...κανενα εΞατμισα να ρωτησω για σιγουρα ξερετε???
Επεισης ρε παιδια ο μηχανικος που παω τη μηχανη μου λεει κατι κουφα για αλλαγη ζιγκλερ...Οτι καμμια εβδομαδα θα ειμαι μεσα-εξω στο συνεργειο μεχρι να βρω τι ζιγκλερ ταιριαζουνε στο τελικο για να δουλευει κανονικα η μηχανη και οτι την αλλαγη ζιγκλερ δεν τη γλυτωνω με τιποτα...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sonic22
03/02/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΡΗΤΙΚΟΣ
Οτι καμμια εβδομαδα θα ειμαι μεσα-εξω στο συνεργειο μεχρι να βρω τι ζιγκλερ ταιριαζουνε στο τελικο για να δουλευει κανονικα η μηχανη και οτι την αλλαγη ζιγκλερ δεν τη γλυτωνω με τιποτα...


kai aegw autis tis apopsis eimai...

genika "pisteuw" (kata ta prwtokola tou old) oti an apo mia "kleisti" ejatmisi peraseis se arketa pio anoixti tha thes ziglerwmata...

prosexe min se gdaroune kai plirwseis ton koukou (:look: :hypnotize :look: ) aidoni

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
03/02/2006, 12:20
Τα χιλιοστα για τελικο που θα ταιριαζει στο BROS δεν τα ξερει κανεις????
:bawl: :a011: :a018: :a11:

OldMan
03/02/2006, 14:50
Μήπως να τα μετρούσες ???

(Λέω εγώ τώρα...)

ΚΡΗΤΙΚΟΣ
03/02/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως να τα μετρούσες ???

(Λέω εγώ τώρα...)


:smokin: :lol: :a08: :a44:

ploiarxos
04/02/2006, 13:26
i moni lisi gia na min eise mesa exo sta synergia eine to dinamometro! gia rythmisi kai oxi gia dinamometrisi kai mostra opos oi peroisotrei pisteyoun! rikse mia matia www.mototechnics.gr exei diafora! oxi bross alla polla alla !