PDA

View Full Version : λαδάκι στις μπουκάλες



cityfly
02/02/2006, 09:32
καλημέρα

έχω διαβάσει αρκετά για ελατήρια μπροστά και τι λάδι πρέπει να βάζεις πόσο ιξώδες να ναι κλπ

αλλά πώς καταλαβαίνει κανείς ότι πρέπει να αλλάξει το λάδι;
Επίσης το μοχλικό του αμορτισέρ χρειάζεται σέρβις και κάθε πότε;


ευχαριστώ

:wave2: :wave2: :wave2:

dukeandthecity
02/02/2006, 09:46
To λάδι στο μοτέρ πως το καταλαβαινεις οτι θέλει αλλαγή ?

Απο τον κατασκευαστη που προτεινει αλλαγη καθε Χ χιλιόμετρα ή Ψ χρόνο.


:wave2: :wave2:

cityfly
02/02/2006, 10:10
ωραία πες πώς για οποιοδήποτε λόγο δεν το αλλάζεις όταν πρέπει
στον κινητήρα πχ αν δεν αλλάξεις λάδια θα σου βγάλει κάποια προβλήματα
στις μπουκάλες τι μπορεί να προκαλέσει;
ή στο μοχλικό αν πρέπει να του κάνεις κάποιο σέρβις και δεν το κάνει τι συνεπάγεται αυτό;

SF
02/02/2006, 10:18
Η αλλαγή του λαδιού ειναι καθαρά προληπτική, κι εγώ κάνω στα 3-4 χρόνια...

Αφ'ενός, με τον καιρό σίγουρα μια ποσότητα θα έχει χαθεί και θα θέλει συμπλήρωμα, αφ'ετέρου (και αναλόγως της ποιότητας του λαδιού, της χρήσης, του καιρού κλπ) θα έχουν αλλάξει οι ιδιότητές του (ιξώδες, συνεκτικότητα) με αντίστοιχη μεταβολή στη συμπεριφορά της ανάρτησης.

dukeandthecity
02/02/2006, 10:23
Προφανως το λάδι μπαινει μεσα στις μπουκάλες για να μειώνει της τριβές στα κινουμενα μέρη, να συντηρει τα μεταλλικά μέρη και (με επιφύλαξη) να απορροφάει μέρος της καταπόνησης.

Οταν με τον καιρο ή με την χρήση οι φυσικές ιδιότητες του λαδιού φθίνουν τοτε όλα τα παραπάνω γίνονται όλο και λιγότερο.

Τώρα αν δεν κάνεις ποτε σερβις σε αυτα τα μέρη συνεπάγεται ζημια.

Για το πότε θα κάνεις σέρβις ειναι θέμα δικό σου. (αν δεν γουστάρεις να ακολουθήσεις αυτα που λέει ο κατασκευαστης).

stefanos
02/02/2006, 10:24
Εγώ στα κάθε χρόνο τουλάχιστον.
Αλλά στο χρόνο το μηχανάκι μου γίνεται σούπα εντελώς δεν οδηγιέται, σουμιές.Οπότε καταλαβαίνεις είναι και ανάλογα το μηχανάκι και την χρήση.
Τα ΚΤΜ ας πούμε δεν χρειάζεται να αλλάζουν ποτέ:winka: .
Το ίδιο ισχύει και στο μοχλικό.
Το δικό μου είναι για πλήρη ανακατασκευή στα 50000 χιλ.
Αλλά και εκεί είναι εμφανές το χτύπημα και οι τζόγοι, παρόλο το τακτικό γρασάρισμα.

thander
02/02/2006, 10:41
ωχ, σε λίγο έρχεται ο oldman...

jtoros
02/02/2006, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Προφανως το λάδι μπαινει μεσα στις μπουκάλες για να μειώνει της τριβές στα κινουμενα μέρη, να συντηρει τα μεταλλικά μέρη και (με επιφύλαξη) να απορροφάει μέρος της καταπόνησης.


Σωστά όλα αυτά, αλλά η βασική αποστολή του λαδιού μέσα στην ανάρτηση είναι να αποτρέπει την ανεξέλεγκτη ταλάντωση του ελατηρίου, όταν αυτό συμπιεστεί από κάποια ανωμαλία του δρόμου. Να αποτελεί δηλαδή την τεράστια σταθερά απόσβεσης που θα επιτρέψει στην ανάρτηση (ιδανικά) να εκτελέσει μόνο μία συμπιεση και μία επαναφορά στη θέση ισορροπίας κάθε φορά που συναντά ένα εμπόδιο.
Αυτό επιτυγχάνεται με την βεβιασμένη κίνηση του λαδιού από το κάτω μέρος της ανάρτησης προς το επάνω, μέσα από μικρές οπές. Η αλλαγή της συμπεριφοράς της ανάρτησης παρατηρείται γιατί αλλάζει το ιξώδες (γίνεται μικρότερο) και περνάει πιο εύκολα από τις οπές.
Extra γνώση: Αν βάλουμε άλλου ιξώδους λάδι στην ανάρτηση, πρέπει να κάνουμε το γνωστό "revalving", δηλαδή να αλλάξουμε τη διάμετρο των οπών, ώστε να συνεργάζονται καλύτερα με το νέο μας λάδι.

Αυτά...! :wave2:

stefanos
02/02/2006, 11:08
"revalving" Λέω να μην το μπλέξουμε αυτό καθόλου.

OldMan
02/02/2006, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Extra γνώση: Αν βάλουμε άλλου ιξώδους λάδι στην ανάρτηση, πρέπει να κάνουμε το γνωστό "revalving", δηλαδή να αλλάξουμε τη διάμετρο των οπών, ώστε να συνεργάζονται καλύτερα με το νέο μας λάδι.

Την αλλαγή του ιξώδους την κάνουμε όταν ΔΕΝ είμαστε ικανοποιημένοι από την συνεργασία οπών-λαδιού.

Με το να μεταβάλλουμε και τις 2 παραμέτρους (διάμετρος οπών και ιξώδες λαδιού) ταυτόσημα, ερχόμαστε στο "μια από τα ίδια" !!!
(Σε ετερόσημη μεταβολή, συνήθως "φεύγουμε" ΠΟΛΥ από αυτό που ζητάμε) !!!


:wave2: :beer: :wave2:


Ο Πατήρ ομίλησε σωστά !!!
(Ας αφήσουμε ήσυχο το revalving).

bonepeeler
02/02/2006, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
"revalving" Λέω να μην το μπλέξουμε αυτό καθόλου.

Αυτό τι είναι;

Το έχω ξανακούσει για την ανάρτηση.

stefanos
03/02/2006, 08:59
Είναι μια διαδικασία θεμελιώδους αλλαγής των χαρακτηριστικών της ανάρτησης, ώστε να ανταποκρηθεί σε μια κατάσταση για την οποία δεν είναι σχεδιασμένη.
Αυτό σε μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση.
Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που γίνεται σε ένα ΜΧ για να τρέξει enduro η σε ένα enduro για να γίνει sm.
Δεν μας αφορά, καλό είναι να πειραματιστούμε με τις ρυθμίσεις μας μπας και βγάλουμε καμιά άκρη και να αφήσουμε τα revalving σε αυτούς που το χρειάζονται.
Να προσθέσω οτι η διαδικασία οφείλει να είναι εντελώς προσωπική σε τόσο "προχωρημένες" απαιτήσεις.

cityfly
03/02/2006, 09:53
:wave2: :wave2: :winka:

gcrook
03/02/2006, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι μια διαδικασία θεμελιώδους αλλαγής των χαρακτηριστικών της ανάρτησης, ώστε να ανταποκρηθεί σε μια κατάσταση για την οποία δεν είναι σχεδιασμένη.
Αυτό σε μια ρυθμιζόμενη ανάρτηση.
Με λίγα λόγια είναι μια διαδικασία που γίνεται σε ένα ΜΧ για να τρέξει enduro η σε ένα enduro για να γίνει sm.
Δεν μας αφορά, καλό είναι να πειραματιστούμε με τις ρυθμίσεις μας μπας και βγάλουμε καμιά άκρη και να αφήσουμε τα revalving σε αυτούς που το χρειάζονται.
Να προσθέσω οτι η διαδικασία οφείλει να είναι εντελώς προσωπική σε τόσο "προχωρημένες" απαιτήσεις.

Κατατοπιστικοτατος αλλα πως εξηγειται οτι πολλες επωνυμες εταιρειες εχουν στο εμποριο revalving kits για στρηταδικα με συμβατικα η μη μπροστινα συστηματα;
Θες να πεις οτι μπορει να ειναι μεγαλυτερο ρισκο να προβει καποιος σε τετοια αλλαγη;
Η μηπως αλλοιωνουν εντελως τον χαρακτηρα ενος street;(μπορει να αλλοιωθει ο χαρακτηρας ενος στρηταδικου;):confused:

bonepeeler
03/02/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Κατατοπιστικοτατος αλλα πως εξηγειται οτι πολλες επωνυμες εταιρειες εχουν στο εμποριο revalving kits για στρηταδικα με συμβατικα η μη μπροστινα συστηματα;
Θες να πεις οτι μπορει να ειναι μεγαλυτερο ρισκο να προβει καποιος σε τετοια αλλαγη;
Η μηπως αλλοιωνουν εντελως τον χαρακτηρα ενος street;(μπορει να αλλοιωθει ο χαρακτηρας ενος στρηταδικου;):confused:


Ας πούμε αν πας στο K-Shock και αλλάξεις το πίσω ελατήριο,σου κάνουν και revalving.

Δηλαδή είναι καλύτερο να μην το κάνεις;
Θα χαλάσει;

OldMan
03/02/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Ας πούμε αν πας στο K-Shock και αλλάξεις το πίσω ελατήριο,σου κάνουν και revalving.
Δηλαδή είναι καλύτερο να μην το κάνεις;
Θα χαλάσει;

Μην μπερδεύουμε το καθάρισμα (ξετρύπημα) των διόδων του λαδιού με το revalving !!!

Στο δεύτερο, γίνεται αντικατάση των οπών με άλλες, διαφορετικής διαμέτρου.

Το κάνουμε ΜΟΝΟ όταν δεν είμαστε ικανοποιημένοι (γι'αυτό που ζητάμε...) από την συμπεριφορά κάποιας παραμέτρου της ανάρτησης.
π.χ. Θέλουμε περισσότερη απόσβεση επαναφοράς στο πηρούνι από αυτήν που μπορούμε να έχουμε με το "παχύτερο" λάδι που υπάρχει και με τέρμα "σφιχτή" ρύθμιση....

Και όχι, ΔΕΝ θα χαλάσει τίποτε (εκτός ίσως από την διάθεσή μας που βρεθήκαμε με μια ανάρτηση που ΔΕΝ την χρειαζόμαστε !!!)

:lol: :beer: :lol:

stefanos
03/02/2006, 15:24
Το είπα αλλά δεν το κράτησα και μπλέξαμε.
bonepeeler
Εγώ ας πούμε που έβαλα στην Κ-shock ελατήριο δεν μου κάνα revalving, μου κάναν servis.Εσύ γιατί revalving?

gcrook
Στην αγορά υπάρχουν πολλά πράγματα για αναρτήσεις και δεν είναι όλα το ίδιο.
Από την άλλη όλα αυτά ανταποκρίνονται σε πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις πολύ συγκεκριμένων μοντέλων.
Ερχονται δηλαδή να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα του μπροστινού του χ μοντέλου που δεν ακούει καλά τα "κλικ" και είναι λίγο ανάισθητο στίς ρυθμίσεις :wave2: :wave2: :wave2:
Δεν νομίζω οτι αφορούν ακόμα και τον γρηγορότερο καθημερινό οδηγό.
Υπάρχουν και κιτάκια που κάνουν την φλογέρα φυσίγγιο αλλά αυτό δεν είναι revalving.
Προιόντα του στίλ revalving τάδε το έχει σχεδιάσει ο Rossi και είναι γ@μ@* συγνώμη αλλά δεν βλέπω να έχει σχέση με τις ανάγκες μου.
Τις ανάγκες μας στο οριο γιατί περί αυτού πρόκειται τις προσδιορίζουμε μόνοι μας σύμφωνα με το ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μας στίλ οδήγησης, ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ (εγώ μετά απο χρόνια οδήγησης δεν έχω και αυτό που έχω δεν μπορώ να το περιγράψω ώστε να μου κάνουν revalving:rolleyes: )

dirtbird
03/02/2006, 19:12
Νομίζω ότι οδεύουμε προς ολικό REVLAVING