PDA

View Full Version : Virus Tr/cws.c.2



BILLY FILTH
02/02/2006, 15:41
Έχω τρέξει το antivirxp και το avast και τα δύο λένε ότι το έσβυσαν αλλά τίποτα. Με το που κάνω restart δε με αφήνει να μπω και αναγκάζομαι να μπω σε safe mode να κάνω uninstall τά παραπάνω προγράματα και μπαίνω πλέον κανονικά αλλά μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις (macromedia) και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Βρήκα τον ιο στο δίκτυο αλλά κανένα removal tool. Έχει να προτείνει κανείς κάτι για να τον δίωξω.

ΣΗΜ : Αποκλείεται η απάντηση '' πέτα το '' γιατί το pc είναι στη δουλεια.

bartlal
02/02/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Έχω τρέξει το antivirxp και το avast και τα δύο λένε ότι το έσβυσαν αλλά τίποτα. Με το που κάνω restart δε με αφήνει να μπω και αναγκάζομαι να μπω σε safe mode να κάνω uninstall τά παραπάνω προγράματα και μπαίνω πλέον κανονικά αλλά μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις (macromedia) και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Βρήκα τον ιο στο δίκτυο αλλά κανένα removal tool. Έχει να προτείνει κανείς κάτι για να τον δίωξω.

ΣΗΜ : Αποκλείεται η απάντηση '' πέτα το '' γιατί το pc είναι στη δουλεια.

φορματ? :rolleyes:

gcrook
02/02/2006, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Έχω τρέξει το antivirxp και το avast και τα δύο λένε ότι το έσβυσαν αλλά τίποτα. Με το που κάνω restart δε με αφήνει να μπω και αναγκάζομαι να μπω σε safe mode να κάνω uninstall τά παραπάνω προγράματα και μπαίνω πλέον κανονικά αλλά μου πετάει συνεχώς διαφημίσεις (macromedia) και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Βρήκα τον ιο στο δίκτυο αλλά κανένα removal tool. Έχει να προτείνει κανείς κάτι για να τον δίωξω.

ΣΗΜ : Αποκλείεται η απάντηση '' πέτα το '' γιατί το pc είναι στη δουλεια.

Firewall δεν παιζει;
Δεν μπορεις να βρεις ποιο εκτελεσιμο κανει την δουλεια, και αν φορτωνει στην εκκινηση να το απενεργοποιησεις προσωρινα;

zoropatra
02/02/2006, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
φορματ? :rolleyes:



πλεον η καλυτερη λυση!!!!!αλλα αμα ειναι δουλειας ο υπολογιστης ειναι ποιο δυσκολα τα πραγματα.........

δεν μπορεις καθε τρεις και λιγο να κανεις φορματ!!!

slacker
02/02/2006, 16:25
Αν υποθέσω πως το cws προέρχεται απο τα αρχικά των λέξεων Cool Web Search, τότε χρειάζεσαι αυτό:
http://www.trendmicro.com/ftp/products/online-tools/cwshredder.exe

Αν δεν κάνει δουλειά το παραπάνω, κατέβασε και το ewido anti-malware: www.ewido.net

slacker
02/02/2006, 16:29
Α! Και πληροφοριακά, format έκανα τελευταία φορά με windows 98se, με windows 2000 & XP δεν μου χρειάστηκε ποτέ.
Την περασμένη εβδομάδα καθάρισα το PC συναδέλφου με 17.890 (!!!) ιούς. Αφού γλύτωσε αυτό το format, είμαι σίγουρος πως θα γλυτώσει και το δικό σου!

gcrook
02/02/2006, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Αν υποθέσω πως το cws προέρχεται απο τα αρχικά των λέξεων Cool Web Search, τότε χρειάζεσαι αυτό:
http://www.trendmicro.com/ftp/products/online-tools/cwshredder.exe

Αν δεν κάνει δουλειά το παραπάνω, κατέβασε και το ewido anti-malware: www.ewido.net

Σωστοτατος!
Δοκιμασε επισης και το Ad-Aware, κατι τετοια τα εχει για προγευμα.

Remedy
02/02/2006, 17:42
an kai to cw shredder tha kanei ti douleia mias kai ehei fiaxtei gia na briskei kai na kanei remove to cool web search ama thes dokimase kai to hijackthis ---> http://www.tomcoyote.org/hjt/

:wave2:

BILLY FILTH
03/02/2006, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Firewall δεν παιζει;
Δεν μπορεις να βρεις ποιο εκτελεσιμο κανει την δουλεια, και αν φορτωνει στην εκκινηση να το απενεργοποιησεις προσωρινα;

δεν είχα προλάβει να του βάλω και κάποιος μπήκε και κατέβασε τον ιο κατά λάθος

τα έχω κάνει όλα delete αλλά φαίνεται ότι έχει μπει κάπου κάποιο .exe και τα ξαναπετάει

BILLY FILTH
03/02/2006, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σωστοτατος!
Δοκιμασε επισης και το Ad-Aware, κατι τετοια τα εχει για προγευμα.

το ad-aware το έχω βάλει βρίσκει κάποια λέει ότι τα έσβυσε και όταν το ξανατρέξω τα ξαναβρίσκει

BILLY FILTH
03/02/2006, 10:41
ευχαριστώ για τα προγράματα θα τα δοκιμάσω και θα σας πω

BILLY FILTH
03/02/2006, 11:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
[B]Αν υποθέσω πως το cws προέρχεται απο τα αρχικά των λέξεων Cool Web Search, τότε χρειάζεσαι αυτό:
http://www.trendmicro.com/ftp/products/online-tools/cwshredder.exe

QUOTE]

αυτό που ήθελα δεν το βρήκε αλλά βρήκε ένα άλλο και το έκανε διαγραφή αλλά όταν το ξαναέτρεξα το ξαναβρήκε το ξαναέδιωξε και πάει λέγωντας.....

BILLY FILTH
03/02/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker


Αν δεν κάνει δουλειά το παραπάνω, κατέβασε και το ewido anti-malware: www.ewido.net


αυτό βρήκε 52 τα έκανε remove έκανα restart και πάλι δε με αφήνει να μπω παρά μόνο σε safe mode.
απελπίστικα.

FestoNero
03/02/2006, 19:06
Απο safe mode συνεχιζουν να επανεμφανιζονται;;
Ελεγξες τα προγραμματα που τρεχουν στην εκκινηση;
Εκτελεση>msconfig>Εκκινηση
και απενεργοποιησε οτι δεν σου γεμιζει το ματι..:wave2:

gcrook
03/02/2006, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Απο safe mode συνεχιζουν να επανεμφανιζονται;;
Ελεγξες τα προγραμματα που τρεχουν στην εκκινηση;
Εκτελεση>msconfig>Εκκινηση
και απενεργοποιησε οτι δεν σου γεμιζει το ματι..:wave2:

Εεεετσι.
Καθε .exe που θα βρισκεις και δεν θα ξερεις τι ειναι θα το ψαχνεις στον γκουγκλη.
Θα παθεις πλακα με αυτα που θα διαβασεις.

anna613
04/02/2006, 10:15
Καλημέρα.

Συμφωνώ με τα παραπάνω, να τονίσω οτι το να εφαρμόζουμε οτιδήποτε σε safe mode είναι πάντα πιο αποτελεσματικό, επίσης εάν είσαι σε δικτυο με ιντερνετ καλό είναι και σε safe mode να μην τρέχεις, να το απενεργοποιείς.

Αυτό που ήθελα να πω ωστόσο είναι πως πριν σβύσεις το οτιδήποτε που δεν είσαι σίγουρος τι είναι, κάνε μια αναζήτησή του στο google, με σωστή γραφή γιατί παίζει ρόλο (μικρά - κεφαλαία, κενά κλπ) να πάρεις μια ιδέα του τι πρόκειται να διαγράψεις.

Ξέρεις, μερικές φορές διαγράφουμε και όταν μετά από καιρό ανοίγουμε μια εφαρμογή ή του ζητάμε να εκτελέσει κάποια εργασία και δεν ανταποκρίνεται, ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει χωρίς να θυμόμαστε τι είχαμε διαγράψει λίγο καιρό πριν...

Επίσης, το ότι έψαξες για fixprogram πριν δυο τρεις μέρες και δεν βρήκες, δεν σημαίνει ότι δεν θα βρεις σήμερα ή αύριο...

:a11:

GeorgeFZR
04/02/2006, 11:28
Απο οτι καταλαβα,εχεις προβλημα με την registry.Για να το σβηνεις και να σου ξαναεμφανιζετε μαλλον εχει περασει στην registry σου.

Επισης αν δεν κανω λαθος ανεφερες στο αρχικο Post σου οτι εχεις ιο...to ad-ware δεν ειναι για ιους.

Προτεινω επισκεψη σε www.symantec.com κανε ενα search εκει το ονομα του ιου,και δες τι προτεινει η symantec για διαγραφη με edit της registry...
:wave2:
Good luck

Υγ1 η τελευταια λυση format:eyepop:

BILLY FILTH
06/02/2006, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Απο οτι καταλαβα,εχεις προβλημα με την registry.Για να το σβηνεις και να σου ξαναεμφανιζετε μαλλον εχει περασει στην registry σου.

Επισης αν δεν κανω λαθος ανεφερες στο αρχικο Post σου οτι εχεις ιο...to ad-ware δεν ειναι για ιους.

Προτεινω επισκεψη σε www.symantec.com κανε ενα search εκει το ονομα του ιου,και δες τι προτεινει η symantec για διαγραφη με edit της registry...
:wave2:
Good luck

Υγ1 η τελευταια λυση format:eyepop:


τα έκανα όλα αυτά και για ιούς έβαλα το avast και το antivirxp και για spyware to ad-ware
τζίφος. θα κοιτάξω κάποια στιγμή από τον task manager τα .exe που τρέχουν και όποιο δω άσχημο θα το σβήσω.
επίσης έκανα ένα καθάρισμα της registry με το register cleaner

zzr2005
07/02/2006, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
τα έκανα όλα αυτά και για ιούς έβαλα το avast και το antivirxp και για spyware to ad-ware
τζίφος. θα κοιτάξω κάποια στιγμή από τον task manager τα .exe που τρέχουν και όποιο δω άσχημο θα το σβήσω.
επίσης έκανα ένα καθάρισμα της registry με το register cleaner
έχεις απενεργοποιήσει την εντολή system restore????
συνήθως πολλά virus χρησιμοποιούν την εν λόγω εφαρμογή για να επανέρχονται στο σύστημα αφότου τα σβήσεις.....

BILLY FILTH
07/02/2006, 21:24
παιδιά έφυγα από τη δουλειά μιας και την ερχόμενη Δευτέρα παρουσιάζομαι στη Θήβα οπότε το pc έμεινε ως έχει. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τους αλλά πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
thanks

Daemon
07/02/2006, 21:36
Καλη τυχη στον επομενο χρηστη του PC :lol:

Tropeas
07/02/2006, 23:00
Ρε παιδιά το spybot που είναι και τσάμπα δεν το χρησιμοποιεί κανείς? :p :D