PDA

View Full Version : ερώτηση



BELZEBOYLIS
03/02/2006, 12:50
Λοιπόν μια ερώτηση έχω να κάνω....(old man δεν είναι από εκδίκηση ) ! Όταν βάζω μπροστά την μηχανή και είναι κρύα , βγάζει καπνό από την εξάτμιση , περισσότερο από το κανονικό και αρκετά λευκό . Επίσης έχει μια πιο έντονη μυρωδιά βενζίνης !! Αυτά σταματάνε όταν η μηχανή ζεσταθεί .... Είναι φυσιολογικό αυτό ;; ( το transalpακι μου δεν μου τα έκανε αυτά ...) Πρέπει να κοιτάξω κάτι ...;;; ( εκτός από τα φάρμακά μου old man )

Να αναφέρω ότι πρόσφατα άλλαξα φίλτρα – μπουζί , ρύθμισα ψεκασμό – βαλβίδες κτλ....( όχι εγώ , εξουσιοδοτημένο συνεργείο , εγώ απλά πλήρωσα...... :( )

Cpt. Haddock
03/02/2006, 12:57
Όταν είναι κρύες οι μηχανές η μυρωδιά είναι πιο έντονη γιατί η καύση είναι ατελής.

Είναι σίγουρα καπνός ή μήπως είναι ατμός;

Ο ατμός ειναι φυσιολογικός στα κρύα.

Λευκός καπνός αν δεν κάνω λάθος σημαίνει οτι καίει λάδια. Και δεν δεν ξέρω αν σταματάει μόλις ζεσταθεί η μηχανή.

:wave2:

Old?

:wave2:

BELZEBOYLIS
03/02/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όταν είναι κρύες οι μηχανές η μυρωδιά είναι πιο έντονη γιατί η καύση είναι ατελής.

Είναι σίγουρα καπνός ή μήπως είναι ατμός;

Ο ατμός ειναι φυσιολογικός στα κρύα.

Λευκός καπνός αν δεν κάνω λάθος σημαίνει οτι καίει λάδια. Και δεν δεν ξέρω αν σταματάει μόλις ζεσταθεί η μηχανή.

:wave2:

Old?

:wave2:

Ότι τσιμπάει λαδάκι , είναι γνωστό !
Για ατμό δεν νομίζω ( εξάλλου μοτοσικλέτα αγόρασα και όχι ατμοσίδερο ) :lol: :lol:

Επίσης λαδάκια τσίμπαγε και το Transalp μου και μάλιστα περισσότερα ...(το καλοκαίρι προς Ισπανία περισσότερο λάδι έκαψα από ότι βενζίνη:lol: :lol: :rotflmao: )Αλλά δεν τα έκανε αυτά ( δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά )

:wave2:

Cpt. Haddock
03/02/2006, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Για ατμό δεν νομίζω ( εξάλλου μοτοσικλέτα αγόρασα και όχι ατμοσίδερο ) :lol: :lol:


:confused: :confused:

Τι να σΕ πω. Πάντως ατμό βγάζουν οι μηχανές εσ. καύσης όταν είναι κρύες. Δεν έχεις προσέξει αυτοκίνητα το πρωί;

Άλλο τσιμπάει λαδάκι κι άλλο καίει (δλδ περνάει απο τα ελατήρια στον θάλαμο καύσης)

που είναι και αυτός ο αρχιεπιστάτης;

ή ο Sonic;;

:uplate:

lord_dimos76
03/02/2006, 14:27
ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ,ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΥΝΗΘΩΣ,ΣΤΟ ΠΛΑΙΝΟ Η' ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΑΝΤ?ΞΕΡΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΞΕΡ...:confused:

OldMan
03/02/2006, 14:36
:wave2: :wave2: :wave2:

Ο Λόρδος Δήμος μίληστε σωστά !!! (Ούγκ...).

Υποθέτοντας ότι η BMW δεν είναι ατμομηχανή (πράγμα για το οποίο υπάρχουν επιφυλάξεις...), τότε καίει λάδια, τα οποία "περνάνε" στον κύλινδρο λόγω πλαγιάσματος.

Δεν είναι πρόβλημα των ελατηρίων απόξεσης, αλλά του χρονισμού των βαλβίδων !!!

:wave2: :beer: :wave2:

lord_dimos76
03/02/2006, 14:40
ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ...ΠΙΟ ΑΠΛΟΙΚΑ!
ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΟΤΑΝ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΝΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ,ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΛΙΣΗ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ,ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΔΙΧΡΟΝΙΛΕΣ!!!:a7:

BELZEBOYLIS
03/02/2006, 14:50
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις , αλλά η μηχανή μπαίνει σχεδόν πάντα στο διπλό σταντ ...( απο τα πρώτα που με συμβούλεψαν να κάνω στην BMW)

Αν είναι οι βαλβίδες , που έχουν πρόσφατα ρυθμιστεί , δεν θα το έκανε πάντα και συνέχεια ;;;;
Επαναλαμβάνω όταν ζεσταθεί δεν παρουσιάζει τίποτα τέτοιο !!!!
:wave2:

crs-k
03/02/2006, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
..............................
Αν είναι οι βαλβίδες , που έχουν πρόσφατα ρυθμιστεί , δεν θα το έκανε πάντα και συνέχεια ;;;;
Επαναλαμβάνω όταν ζεσταθεί δεν παρουσιάζει τίποτα τέτοιο !!!!
:wave2:


Καντε μια προσπαθεια να καταλαβετε ... :wacko:

ΔΕΝ εχουν τιποτα η βαλβιδες!
Απλα, αναλογα με την θεση (και τον χρονο) που βρισκεται το πιστονι στο σβησιμο, καποια ειναι πιθανον μισανοιχτη ...

Το λαδι που στραγγιζει απο εκει μεσα στον κυλινδρο, δημιουργει αυτο το φαινομενο.

Στον Boxer απλα αυτο ειναι ΠΙΟ εντονο, οταν σταματαει στο πλαϊνο! :cool:

sonic22
03/02/2006, 15:22
.........................................................
auto opws to grafw to leei to vivliaraki gia to diplwma (simata) twn moto)

gia na katalavw kati gia ta ladia...

sourwnei poli ladi stin kefali tou boxer kai vriskei dromo mesa apo tous odigous twn valvidwn gia ton thalamo kausis?
swsta katalava?

OldMan
04/02/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
gia na katalavw kati gia ta ladia...
sourwnei poli ladi stin kefali tou boxer kai vriskei dromo mesa apo tous odigous twn valvidwn gia ton thalamo kausis?
swsta katalava?


Σωστά κατάλαβες (αν εξαιρέσουμε το "σουρώνει"...).

:wave2: :beer: :wave2: