PDA

View Full Version : χωρις σχολιο...



adam_tsouk
03/02/2006, 18:45
Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο Γιώργος που κρατάω ένα κειμενάκι του....


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
......
Και κατι αλλο ασχετο, αλλα ελεος με τα Greeklish.
Τις τελευταιες μερες εχει πεσει επιδημια στο φορουμ, εχουμε στραβωθει εντελως.
Ενταξει κατι πρεπει να γινει επιτελους ολο και περισσοτεροι γραφουν κατεβατα ολοκληρα σε γκρηκλις.
Δηλαδη μαλακες ειμαστε οι υπολοιποι η μηπως η ορθογραφια μας και το συντακτιμο μας ειναι τελεια, και δεν φοβομαστε να γραψουμε Ελληνικα;
Δεν εχουμε κανει και δακτυλογραφια, μας παιρνει ο υπνος μεχρι να γραψουμε 2 αραδες κειμενο.
Ολο την παρτη σας κοιτατε μερικοι.
Νισαφι πια!
:mad:

Και συμπληρώνω:

Πολλοί από αυτούς που χρησιμοποιούν greeklish δεν μπαίνουνξ καν στον κόπο να αλλάξουν τα σύμφωνα! πχ. ψ=ps ή κάπως έτσι!

όχι ψ=y, ξ=j!

Άμα θες να χρησιμοποιείς το ελληνικό πληκτρολόγιο, κάντο και στην ελληνική γλώσσα!

ΕΛΕΟΣ!!!!!

Και χωρίς παρεξήγηση, άμα θέλετε να γράφετε μόνο στα ανέκδοτα οκ, γούστο σας, αλλά όταν λέτε την άποψή σας πρέπει αν γίνεστε όσο το δυνατόν πιο κατανοητοί τουλάχιστον όσο αφορά το κείμενο!

bonepeeler
03/02/2006, 18:48
re file poio einai to provlima sou esena me ta Αγγλελληνικά;

ase mas na kanoume ti douleia mas opos nomizoume.

adam_tsouk
03/02/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
re file poio einai to provlima sou esena me ta Αγγλελληνικά;

ase mas na kanoume ti douleia mas opos nomizoume.


γιατί ρε, σε χαλάνε τα ελληνικά;;

bonepeeler
03/02/2006, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
γιατί ρε, σε χαλάνε τα ελληνικά;;

ego den xerei ellinika kardia mou.:lol:

gcrook
03/02/2006, 18:59
Χωρις πλακα αυτη η ιστορια εχει αρχισει να μου την δινει στα νευρα.
Το γεγονος οτι ταλαιπωρουμαι να γραψω μεγαλα κειμενα,(θα εχετε προσεξει οτι δεν βαζω τονους, κατι που ποτε μου δεν εχω κανει σε χειρογραφα), μου στερει το δικαιωμα να συμμετεχω σε καποιες μακροσκελεις συζητησεις.
Ενταξει ειμαι και λιγο τεμπελης, αλλα υπαρχουν και αλλοι πολυ περισσοτερο απο μενα, που δεν το σεβονται αυτο και γραφουν ολοκληρα κατεβατα,(χωρις διαρθρωση και σημεια στιξης), τα οποια λιγοι μπαινουν στον κοπο να διαβασουν.
Χαλαει και η ροη της συζητησης ετσι.

Για να μην μιλησω για σεβασμο σε βασικους και στοιχειωδους κανονες συμπεριφορας και επικοινωνιας.
Ηδη καποιοι εδω μεσα ταλαιπωρουνται παρα πολυ να συμμαζεψουν τα ασυμμαζευτα.
Το παμε αλλου τωρα, και ξερω τι θα επακολουθησει, αλλα δεν ξερω μου καθεται ασχημα και απλα το εγραψα.

FestoNero
03/02/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
ego den xerei ellinika kardia mou.:lol:
Kai sy toyrista;;
Kai gv toyrista.
:D :D :D :D :D

Να συμφωνησω και να προσαυξησω στην αποψη του θρεντοδημιουργου..
Ειναι πολυ κουραστικο να διαβαζουμε τα γκρικλις...

adam_tsouk
03/02/2006, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Χωρις πλακα αυτη η ιστορια εχει αρχισει να μου την δινει στα νευρα.
Το γεγονος οτι ταλαιπωρουμαι να γραψω μεγαλα κειμενα,(θα εχετε προσεξει οτι δεν βαζω τονους, κατι που ποτε μου δεν εχω κανει σε χειρογραφα), μου στερει το δικαιωμα να συμμετεχω σε καποιες μακροσκελεις συζητησεις.
Ενταξει ειμαι και λιγο τεμπελης, αλλα υπαρχουν και αλλοι πολυ περισσοτερο απο μενα, που δεν το σεβονται αυτο και γραφουν ολοκληρα κατεβατα,(χωρις διαρθρωση και σημεια στιξης), τα οποια λιγοι μπαινουν στον κοπο να διαβασουν.
Χαλαει και η ροη της συζητησης ετσι.

Για να μην μιλησω για σεβασμο σε βασικους και στοιχειωδους κανονες συμπεριφορας και επικοινωνιας.
Ηδη καποιοι εδω μεσα ταλαιπωρουνται παρα πολυ να συμμαζεψουν τα ασυμμαζευτα.
Το παμε αλλου τωρα, και ξερω τι θα επακολουθησει, αλλα δεν ξερω μου καθεται ασχημα και απλα το εγραψα.
μα η ειρωνία είναι ότι χρησιμοποιούν ελληνικό πληκτρολόγιο!

άκου ψ=y και ξ=j

ρε έλεος!!!!

KnT
03/02/2006, 19:16
Ριντιν Γκρίκλις ισν αζ ίζι εζ γιου θινκ φορ μοστ πιπλ. Ιτ ινκρίσις δε τάημ ιτ τέηξ του ρίντ ε τεξτ κονσίντεραμπλι, εντ γιου πρόμπαμπλι νέβερ φούλι γκρασπ γουάτ δι άδε: πέ:σον ιζ τράϊν του σέη. Πλίζ στοπ ντούιν ιτ. Ιτ μέηξ άουρ φόρουμ λες ντιζάηραμπλ εντ ντράηβς ογουέη πίπλ χου άδεργουάηζ γούντ μπι μό: δαν χάπι του παρτίσιπεητ ιν κονβερσέησνς. Θένκιου ιν αντβάνς φο: δε τάημ γιου σπεντ ρίντιν: δις.

:look: :hypnotize

Δανεισμένο από άλλο forum :wave2:

anna613
03/02/2006, 19:24
Γιου ρεντ μάι θοτς!!!!

Ιτ γουοζ ικζάκλι γουατ ι γουοζ θινκινγκ!!!!
Γουι καν κριέιτ τόπικς εντ γουι καν ντισκας ιν εγγλεζοελληνικά!!!!

.... εντ εβριμπαντι γουιλ μπι χαπι!!!

ε;;;;;

gcrook
03/02/2006, 19:32
Η τελευταιες παρεμβασεις ηταν απλα χιουμοριστικες, η ειχαν σκοπο να περασουν καποιο μηνυμα του οποιου το νοημα μου διαφευγει τωρα;:rolleyes:

KnT
03/02/2006, 19:44
Χιουμοριστικές, αλλά και με προφανές μήνυμα : Τα greeklish είναι κουραστικά ... :)

zolotas
04/02/2006, 00:21
.εεεεεεεεεεεεε πατηστε shift+alt να γραψετε ελληνικα,για να μπορουμε να σας διαβαζουμε ,βαλαμε γυαλια μυωπιας ηδη ......θα μας γερασετε πριν την ωρα μας...........εχουμε και το κολοpc στη μαπα .......για καλο το λεμε ....το 90% γραφει ελληνικα ...........


αν γραφανε ολοι ξενα οκ θα συνηθιζαμε,αλλα ελα που παιζει ελληνικα....:a02:

Akefalos
04/02/2006, 01:20
Εντάξει ρε παιδιά πιστεύω τα παραλέτε λίγο.Όχι οτι είναι και τόσο δύσκολο να διαβάσουμε τα greeklish.Εγώ προτιμώ τα ελληνικά φυσικά και συνήθως σε αυτά γράφω αλλά μερικές φορές έχω χρησιμοποιήσει και greeklish.

Πιστεύω οτι οι περισσότεροι το κάνουν καθαρά για εξοικονόμιση χρόνου.Τα ελληνικά παίρνουν πιο πολύ με τόνους κλπ.

Πάντως καλό θα μας κάνει.

Εγώ γράφω σε ότι να'ναι!!

:beer: :beer: :beer:

tifoefs
04/02/2006, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από anna613
Γιου ρεντ μάι θοτς!!!!

Ιτ γουοζ ικζάκλι γουατ ι γουοζ θινκινγκ!!!!
Γουι καν κριέιτ τόπικς εντ γουι καν ντισκας ιν εγγλεζοελληνικά!!!!

.... εντ εβριμπαντι γουιλ μπι χαπι!!!

ε;;;;;

Λουκ ντιαρ ντον:τ τελ ας γουατ του ντου !!

ραϊτ γουατ γιου θινκ ις μπεστ φορ γιου !!

:a22: :a22: :a22:

gkegke ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stavrouliasp
04/02/2006, 07:28
Exete dikaio paidia alla opws eipa kai se mia allh suzhthsh uparxoun kai orismena atoma (opws egw) pou grafoun apo to e3wteriko kai den exoun thn poluteleia ths ellhnikhs grammatoseiras.
Kai sto katw katw mh xalasoume kai tis kardies mas gia auto...
Kai gia kaluterh epikoinwnia me autous pou apla bariountai, einai kalo na xrhsimopoioume "y anti ps, 3 anti ks, 8 anti 8hta, w anti wmega, b anti bhta kai u anti uyhlon"...

crazykiller
04/02/2006, 07:34
Συμφωνώ και εγώ με τα greeklish.
ΚΑι εντάξει με τα παιδιά που δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο, αλλά με όλους τους υπόλοιπους?

Εγώ πάντως αποφεύγω να διαβάσω greeklish, κουράζουν πάρα πολύ

sonic22
04/02/2006, 10:23
egw lew na vroume dio-tris mod pou na girizoun sto forum kai na allazoun ta greeklish se ellinika :wacko: :wacko:

na valoume oloi lefta na agorasoume kai na egatastisoume automato metafrasti greeklish:wacko:

alla giati na min to pame kai ligo parapera... na iparxei idiki omada pou tha diorthwnei kai ta anorthografa ellinika kai mia alli pou tha vazei tonous:wacko:

apla den thelete na epikoinonisisete...
to idio diskolo stin anagnwsi tha itan ena megalo anorthografo (or me paralipseis) post kai tha legate pali "mathe na grafeis kai pws eisai etsi ktlp"...

anyway...

:beer: :wave2: :beer:

adam_tsouk
04/02/2006, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Exete dikaio paidia alla opws eipa kai se mia allh suzhthsh uparxoun kai orismena atoma (opws egw) pou grafoun apo to e3wteriko kai den exoun thn poluteleia ths ellhnikhs grammatoseiras.
Kai sto katw katw mh xalasoume kai tis kardies mas gia auto...
Kai gia kaluterh epikoinwnia me autous pou apla bariountai, einai kalo na xrhsimopoioume "y anti ps, 3 anti ks, 8 anti 8hta, w anti wmega, b anti bhta kai u anti uyhlon"...

Αυτό είναι απόλυτα αποδεκτό.

Αλλά μιλάμε για τους "εντός"

Τες πα, ποτέ δεν θα βγει άκρη με αυτό το θέμα...

Γράφετε όπως θέλετε... θα σας γειώνουμε! :rotflmao:

Λεωνίδας
04/02/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
(...)na valoume oloi lefta na agorasoume kai na egatastisoume automato metafrasti greeklish:wacko:


Γιατί να πληρώσεις κάτι που υπάρχει (http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp) ... τσάμπα;

anna613
04/02/2006, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Λουκ ντιαρ ντον:τ τελ ας γουατ του ντου !!

ραϊτ γουατ γιου θινκ ις μπεστ φορ γιου !!

:a22: :a22: :a22:

gkegke ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Μα αυτό κάνω... Τι δεν κατάλαβες;;;

Ααα....... μήπως....;;;

Ma afto kano... Ti den katalaves???

( αλήθεια.... με τα σημεία στίξης στα γκρίκλις τι παίζει;;;;; )

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
04/02/2006, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Γιατί να πληρώσεις κάτι που υπάρχει (http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp) ... τσάμπα;

exei periorismo ston megisto arithmo lejewn...:sad: :sad: :sad:

Λεωνίδας
04/02/2006, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
exei periorismo ston megisto arithmo lejewn...:sad: :sad: :sad:

Ε καλά τώρα είσαι απλά αντιδραστικός; :bigcry: Να σου αγοράσω το CD μήπως; :rotflmao:

620
04/02/2006, 14:41
Egw paidia grafw greeklish to paradexomai.Den exw problhma na grapsw ellhnika alla genika kanw orthografika lathoi kai pantote petage kapoios na kanei to sxolio tou.Gi ayto kai grafw greeklish.

Απο εδω και περα θα γραφω στα Ελληνικα αλλα με το που ακουσω σχολιο για την ορθογραφια το εχω γυρισει στα greeklish
παλι και οποιος γουσταρει.

:wave2:

adam_tsouk
04/02/2006, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από 620
Egw paidia grafw greeklish to paradexomai.Den exw problhma na grapsw ellhnika alla genika kanw orthografika lathoi kai pantote petage kapoios na kanei to sxolio tou.Gi ayto kai grafw greeklish.

Απο εδω και περα θα γραφω στα Ελληνικα αλλα με το που ακουσω σχολιο για την ορθογραφια το εχω γυρισει στα greeklish
παλι και οποιος γουσταρει.

:wave2:

Τα σχόλια για την ορθογραφία γίνονται ανάμεσα σε συγκεκριμένα άτομα με σκοπό τη πλάκα και όχι κάτι άλλο.
Και όλοι σέβονται το να γράφουμε με ελληνικά + ορθογραφικά παρά τα greeklish..

:a20:

sonic22
04/02/2006, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τα σχόλια για την ορθογραφία γίνονται ανάμεσα σε συγκεκριμένα άτομα με σκοπό τη πλάκα και όχι κάτι άλλο.
Και όλοι σέβονται το να γράφουμε με ελληνικά + ορθογραφικά παρά τα greeklish..

sorry kiolas alla oti thes les... :sad: :sad: :sad:
esi (kai arketoi alloi) bori na to pisteueis auto alla einai merikoi pou den...

wstoso na rwtisw...
pisteueis oti ena keimeno gramenw se edelos anorthografa ellinika diavazete eukola (or estw pio eukola)?

:beer: :beer: :beer:

p.s. egw eipa oti oti apo edw kai pera oti grafw ektos net tha to grafw ellinika (tou word) alla edos net i diadikasia para einai xronovora kai periploki...
euxaristw gia ton xrono sas...

adam_tsouk
04/02/2006, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
sorry kiolas alla oti thes les... :sad: :sad: :sad:
esi (kai arketoi alloi) bori na to pisteueis auto alla einai merikoi pou den...

wstoso na rwtisw...
pisteueis oti ena keimeno gramenw se edelos anorthografa ellinika diavazete eukola (or estw pio eukola)?

:beer: :beer: :beer:

p.s. egw eipa oti oti apo edw kai pera oti grafw ektos net tha to grafw ellinika (tou word) alla edos net i diadikasia para einai xronovora kai periploki...
euxaristw gia ton xrono sas...

ρε συ, κουβεντα να γινεται....

πόσο ανορθογραφα δηλαδη!!!!!

εσυ τουλάχιστον ακομα και στα greeklish χρησιμοποιεις ορθογραφια! οπότε τα λάθη που κανεις (όπως όλοι) όποιος τα κοροιδεύει είναι γελοίος....

Από κει και πέρα, κάντε ό,τι θέλετε.... δεν υπάρχει λύση σε κάτι τέτοιο....

kalesin
04/02/2006, 15:07
τελικα αποφασισα να παρω θεση.

100000000 φορες ελληνικα με τα οποια λαθη, παρα greeklish.

φιλε Sonic, θα προτιμουσα να γραφεις στα ελληνικα. ο λογος; επειδη τις περ/ρες φορες καταπιανεσαι με τεχνικα, ειναι λιγο δυσκολο να τα παρακολουθησω [μιλαω παντα για μενα]. Ειμαι που ειμαι σκραπας απο τεχνικα, ειναι κ σε greeklish, παει το 'καψα τελειως :lol: :lol:
φανταζομαι το αγχος σου μηπως ακουσεις κακιουλες για τυχον ορθογραφικα λαθη, ομως σκεψου οτι πολλοι μαλλον δεν διαβαζουν καν αυτα που γραφεις.

:beer: :beer:

Αν τωρα θελουν καποιοι να γραψουν ελληνικα κ ταυτοχρονα θελουν οπως κ δηποτε να ειναι κ σωστοι ορθογραφικα, υπαρχει μια λυση. Ανοιξτε ενα word, κ οτι θελετε να γραψετε, πρωτα στο word κ μετα copy-paste στο παραθυρο απαντησης.


Οπως ειπε κ ο adam, λυσα δεν υπαρχει, ουτε μπορει καποιος να υποχρεωσει τους υπολοιπους. Αν ομως υπαρχει θεληση υπαρχει κ τροπος

Εντελως μα εντελως φιλικα, κ χωρις την παραμικρη διαθεση να την πω σε κανεναν

:wave2: :wave2:

Alexander
04/02/2006, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
wstoso na rwtisw...
pisteueis oti ena keimeno gramenw se edelos anorthografa ellinika diavazete eukola (or estw pio eukola)?
Όποιος δεν ξέρει ορθογραφία θα κάνει ορθογραφικά λάθη και στα ελληνικά αλλά και στα greeklish.
Αν γράφει ελληνικά, τα ορθογραφικά λάθη είναι πιο εύκολα αναγνωρίσιμα, δεν συμφωνείς;
To paradaixese ή δεν
Το παραδαίχεσε;

Uriah Heep
04/02/2006, 15:13
Λάθος πόρτα!

zoropatra
04/02/2006, 16:14
:a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

marios8
04/02/2006, 17:28
100 φορες Ελληνικα με λαθη παραΓκρικλις. Αλλωστε αν δεν γραφεις δεν προκειται να διορθωσεις ποτε την ορθογραφια σου. Λαθη κανουμε ολοι. Πιστευω οτι ειναι θεμα σεβασμου στον συνομηλιτη σου :wave2:

Θάνος
04/02/2006, 17:57
Μπορώ να δεχτώ το πρόβλημα των χρηστών του εξωτερικού ή μεγαλύτερους σε ηλικία να γράφουν σε greeklish γιατί μπορεί να είναι γι'αυτούς μία μακροχρόνια οπτική συνήθεια και οι συνήθειες δύσκολα κόβονται.

Καμία άλλη δικαιολογία όμως. Η μόνη καθυστέρηση είναι στο να πατήσεις alt-shift και να γράφεις ακριβώς όπως πριν.

Άσε που ποτέ δεν κατάλαβα το επιχείρημα της ορθογραφίας. Τι δηλαδή με τους λατινικούς χαρακτήρες δεν φαίνεται ο ανοθρόγραφος; Για πόσο χαζούς μας έχετε;

Νέοι άνθρωποι να γράφουν greeklish; Με τίποτα δηλαδή! Γράψε χωρίς τόνους άμα δεν μπορείς, γράψε και ανοθρόγραφα, αλλά γράψε ελληνικά.

Και ναι αγαπητέ Sonic, το greeklish είναι ό,τι πιο δυσανάγνωστο μπορεί να γράψει κανείς, ακόμα και από το πιο ανοθρόγραφο ελληνικό κείμενο.

Anyway... εγώ δεν κάθομαι πλέον να τα διαβάζω γιατί με κουδούνι απ'τη δουλειά κεφάλι δεν θα βγάζω και τα μάτια μου να διαβάζω κείμενα ανθρώπων που βαριούνται να γυρίσουν το πληκτρολόγιο. Εξαιρέσεις ελάχιστες...

Ωστόσο γιατί να διαφωνούμε... ο δικός σας κόπος πάει χαμένος.

tifoefs
04/02/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Μπορώ να δεχτώ το πρόβλημα των χρηστών του εξωτερικού ή μεγαλύτερους σε ηλικία να γράφουν σε greeklish γιατί μπορεί να είναι γι'αυτούς μία μακροχρόνια οπτική συνήθεια και οι συνήθειες δύσκολα κόβονται.

Καμία άλλη δικαιολογία όμως. Η μόνη καθυστέρηση είναι στο να πατήσεις alt-shift και να γράφεις ακριβώς όπως πριν.

Άσε που ποτέ δεν κατάλαβα το επιχείρημα της ορθογραφίας. Τι δηλαδή με τους λατινικούς χαρακτήρες δεν φαίνεται ο ανοθρόγραφος; Για πόσο χαζούς μας έχετε;

Νέοι άνθρωποι να γράφουν greeklish; Με τίποτα δηλαδή! Γράψε χωρίς τόνους άμα δεν μπορείς, γράψε και ανοθρόγραφα, αλλά γράψε ελληνικά.

Και ναι αγαπητέ Sonic, το greeklish είναι ό,τι πιο δυσανάγνωστο μπορεί να γράψει κανείς, ακόμα και από το πιο ανοθρόγραφο ελληνικό κείμενο.

Anyway... εγώ δεν κάθομαι πλέον να τα διαβάζω γιατί με κουδούνι απ'τη δουλειά κεφάλι δεν θα βγάζω και τα μάτια μου να διαβάζω κείμενα ανθρώπων που βαριούνται να γυρίσουν το πληκτρολόγιο. Εξαιρέσεις ελάχιστες...

Ωστόσο γιατί να διαφωνούμε... ο δικός σας κόπος πάει χαμένος.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

3 φορες λαθος το "ανοθρόγραφο"

ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟ ειναι !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
04/02/2006, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από anna613


( αλήθεια.... με τα σημεία στίξης στα γκρίκλις τι παίζει;;;;; )

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ειναι διακοσμητικα στοιχεια στην παρελευση του χρονου....



:rotflmao: :rotflmao:

sonic22
04/02/2006, 21:11
apla gia na dwso mia apadisi...

an kaopoios exei ekpaideutei na diavazei greeklish exei ekpaideutei kai na min anagnwrizei orthografia...
einai meros tou paixnidou...

kata ta alla min jexnate oti kai egw diavazw ta greeklish tou afro p.x. pou einai makroskeli kai ola ta alla... alla pleon exw ejikeiwthei...

den lew oti den iparxei provlima... apla oti den einai oso tragika lete...

tespa... jekinisa na grafw se grkls (apo apopsi kirios) eipa sta megala keimena na grapsw ellinika mou tin pesane (arketes fores) ... den thelei kai poli o anthrwpos...

auta... :beer: :beer: :beer:



p.s. ena xodro pesimo... etsi gia na min jexaniomaste... :lol: :winka: :lol:

Ας απαγορεύσει κάποιος στον σονικ 22, να γράφει ανορθόγραφα στα τεχνικά

Έλεος επιτέλους

Πάντα αναρωτιέμαι ποιος θα έδινε δουλειά και θα εμπιστευότανε, έναν τόσο ανορθόγραφο άνθρωπο, σε θέματα που έχουν να κάνουν με το αντικείμενο που σπουδάζει

Και όποιος ξέρει, τηλέφωνο και διεύθυνση των καθηγητών του, να μου τα δώσει, για να μάθω πως ένας τέτοιος άνθρωπος θα πάρει πτυχίο


Προς σονικ

έτσι όπως γράφεις κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω


Και αφού μας κάνεις την τιμή... να θέλεις να μας μάθεις ανορθογραφία και ασυναρτησία σε τεχνικά θέματα, πήγαινε άνοιξε καινούργιο ποστ
στα ανέκδοτα


korifi etsi? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
04/02/2006, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η τελευταιες παρεμβασεις ηταν απλα χιουμοριστικες, η ειχαν σκοπο να περασουν καποιο μηνυμα του οποιου το νοημα μου διαφευγει τωρα;:rolleyes:

Είναι in favour ρε φίφη!!!

Πείτε όχι στα γκρίγγληςς!

:wave2:

Θάνος
04/02/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

3 φορες λαθος το "ανοθρόγραφο"

ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟ ειναι !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:lol: :lol: 3 fores; ti mou sumbainei;


Ρε σόνικ... πού τα πουλάς αυτά τα παραμύθια; δεν είναι και ο όλντμαν εδώ να σε μαζέψει.. Άκου άποψη τα γκρικλις.

Άκου λέει δε βλέπουμε τα ορθογραφικά στα γκρίκλις. :a24: :a24: :a015:

sonic22
04/02/2006, 21:28
oxi ta greeklish den exoun apopsi...

apla ekfrazoun kapoies dikes mou apopseis (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9720&highlight=greeklish) ...
:D :D :D

Θάνος
04/02/2006, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
oxi ta greeklish den exoun apopsi...

apla ekfrazoun kapoies dikes mou apopseis (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9720&highlight=greeklish) ...
:D :D :D

Τι πίνεις; σιγά μη Γκάτσω να διαβάσω 17 σελίδες για τα γκρίκλις λες και περιμένω τώρα να σχηματίσω άποψη.

Άμα θέλεις ν'ακούσεις όσους σας παρακαλάνε να γράφετε ελληνικούς χαρακτήρες, καλό δικό σου θα κάνεις. Την εικόνα σου θα βελτιώσεις! Δεν θέλεις; τι με νοιάζει.. εγώ δεν τα διαβάζω έτσι κι αλλιώς.

webman
04/02/2006, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Ελπίζω να μην έχει πρόβλημα ο Γιώργος που κρατάω ένα κειμενάκι του....



Και συμπληρώνω:

Πολλοί από αυτούς που χρησιμοποιούν greeklish δεν μπαίνουνξ καν στον κόπο να αλλάξουν τα σύμφωνα! πχ. ψ=ps ή κάπως έτσι!

όχι ψ=y, ξ=j!

Άμα θες να χρησιμοποιείς το ελληνικό πληκτρολόγιο, κάντο και στην ελληνική γλώσσα!

ΕΛΕΟΣ!!!!!

Και χωρίς παρεξήγηση, άμα θέλετε να γράφετε μόνο στα ανέκδοτα οκ, γούστο σας, αλλά όταν λέτε την άποψή σας πρέπει αν γίνεστε όσο το δυνατόν πιο κατανοητοί τουλάχιστον όσο αφορά το κείμενο!

+10000000000000000000!!!!!!!!!

Να ξέρετε πως είναι ΥΠΕΡ όλων μας το να γράφουμε Ελληνικά!

Εννοώ φυσικά για το search....:wave2:

marios8
04/02/2006, 22:39
Ρε εσείς όταν οι Άγγλοι τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη :lol: . Και θα γράφουμε τώρα γκρίκλις ? Ας γράφουν οι Αγγλοι γγλισγκρικ:lol: :wave2:

billgeo
05/02/2006, 06:06
KATA THN GNWMH MOU POLY KAKO GIA TO TIPOTA! PISTEYW OTI MIA XARA DIABAZONTE TA GREEGLISH (IDIKA AN EINAI CAPS, KAI TA EXEIS SYNI8ISEI LIGO).

TA GREEGLISH HTAN H PRWTH MORFH EPIKOINONIAS TWN ELLHNWN (KYRIOS TOU E3WTERIKOU STA NEWS-GROUPS KAI META STA CHAT-ROOMS). PITSIRIKAS 8YMAME OLO TO IRC EGRAFE ETSI (TWRA DEN 3ERW TI KANOUN).

EGW PROSWPIKA KAI GRAFW KAI DIAVAZW PIO GRHGORA ETSI!

DEN SYMERIZOMAI THN APOPSH TOU SONIC PERI "NEAS-GLWSSAS".
PISTEUW APLA OTI EINAI 8EMA:
1) ARXHKA, ANHPAR3IAS ALLHS ME8ODOU
2) META, EGINE SYNH8EIA (STHN DOULEIA POLES FORES GRAFW TO "Θ" ME "8" KAI TO "Ω" ME "W"
3) EPILOGHS, GIATI OLA EKEI KATALIGOUN (HTE NA GRAFEIS, HTE NA DIAVAZEIS)

AUTAAAAA....:beer:

KnT
05/02/2006, 11:13
Σε άλλα forums είναι υποχρεωτκή η χρήση ελληνικών χαρακτήρων. (και αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι συμφωνώ...)

Αν αύριο-μεθαύριο γίνει και εδώ υποχρεωτική (για όσους φυσικά έχουν τη δυνατότητα και δεν είναι στο εξωτερικό) τι θα κάνετε εσείς που γράφετε greeklish, θα αποχωρήσετε ; :p :lol: :wacko:

Φιλικά φυσικά :)

sonic22
05/02/2006, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από KnT
τι θα κάνετε εσείς που γράφετε greeklish, θα αποχωρήσετε ; :p :lol: :wacko:

to sigouro einai oti tha grafoume ligotero... (en' ein' kako..:rotflmao: :rotflmao: )

twra an ginei kai analoga to pws tha ginei vlepoume...

exw graftei p.x. sto bikenet pou exei auto to sistima kai den egrapsa pote...ospou jexasa kai tous kodikous kai benw mono gia na koitajw...

koita na deis ti paizei...
o billegw grafei kai KEFALAIA kai GREEKLISH...
arxika tha toun tin pesete na grafei me mikra..
meta gia ta GRLSH
meta gia tin orthografia
meta gia tin sidaji
meta gia tous tonous
meta gia to periexomeno
meta...

:sad: :sad: :sad:

Θάνος
05/02/2006, 12:00
Βρε δε μπα να γράφετε όπως θέλετε. Απλά οι μισοί και παραπάνω δεν θα σας διαβάζουν. Δικαίωμα στην επιλογή έχετε αν δεν θέλετε να προσαρμόζεστε.

Τώρα να μας λέτε ότι μπορούμε και να τα διαβάζουμε εξίσου εύκολα είναι γενικώς μπούρδες. Ξέρετε δηλαδή εσείς κι εμείς δεν ξέρουμε που βγάζουμε τα μάτια μας. Είναι σαν τους καπνιστές που προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο καπνός δεν βρωμάει γιατί οι ίδιοι τον έχουν συνηθίσει.

Κάποτε για να μπούμε στο internet κάναμε εγκατάσταση από 20 δισκέτες. Σήμερα το έχει και η κουτσή Μαρία. Η εξέλιξη είναι για το καλό μας. Επιχειρήματα για τους λόγους που το 1800 γράφανε σε greeklish είναι χαζά.

SF
05/02/2006, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κάποτε για να μπούμε στο internet κάναμε εγκατάσταση από 20 δισκέτες. Σήμερα το έχει και η κουτσή Μαρία. Η εξέλιξη είναι για το καλό μας. Επιχειρήματα για τους λόγους που το 1800 γράφανε σε greeklish είναι χαζά.


Ωχ με πήγες πολύ πίσω ρε Θάνε!!! Linux Debian σε 20(!) δισκέτες, το 1992 στο 386 μου! Μερικές πρέπει να έχω φυλάξει ακόμα :):):):)

Τότε και μόνο τότε είχαν λόγο ύπαρξης τα φραγκοχιώτικα. Μέχρι και τα windows 95 που έπρεπε να εγκαταστήσουμε "ελληνικά fonts"... Aπό τα 98 κι έπειτα, ούτε οι του εξωτερικού έχουν δικαιολογία. Και η τελευταία δικαιολογία, η συνήθεια, κι αυτή δε νομίζω ότι πολυπαίζει. Εγώ κάποτε είχα συνηθίσει να 'μπαινω στο internet' μέσω Telemate και Telix! Τι να κάνω σήμερα... ΑΛΛΑΞΑ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ :D

Θάνος
05/02/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ωχ με πήγες πολύ πίσω ρε Θάνε!!! Linux Debian σε 20(!) δισκέτες, το 1992 στο 386 μου! Μερικές πρέπει να έχω φυλάξει ακόμα :):):):)

Τότε και μόνο τότε είχαν λόγο ύπαρξης τα φραγκοχιώτικα. Μέχρι και τα windows 95 που έπρεπε να εγκαταστήσουμε "ελληνικά fonts"... Aπό τα 98 κι έπειτα, ούτε οι του εξωτερικού έχουν δικαιολογία. Και η τελευταία δικαιολογία, η συνήθεια, κι αυτή δε νομίζω ότι πολυπαίζει. Εγώ κάποτε είχα συνηθίσει να 'μπαινω στο internet' μέσω Telemate και Telix! Τι να κάνω σήμερα... ΑΛΛΑΞΑ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ :D

Μμμ.... είδες οι παλιές συνήθειες που λέγαμε; Εμείς τότε μπαίναμε internet μόνο από το πανεπιστήμιο μέσω X-Windows. Κάποια στιγμή κυκλοφόρησε το mosaic στα windows με το ίδιο interface... 3.1 ήτανε; ούτε που θυμάμαι και ήταν 20 δισκέτες και πολύ καφές με τσιγάρο μέχρι να το εγκαταστήσεις... και στο ιντερνετ μπαίναμε από το σπίτι μέσω modem του πανεπιστημίου και κωδικούς που λίγοι είχανε...

Να κάτσουμε δηλαδή τώρα να νοσταλγούμε τα νιάτα μας 13 χρόνια πριν και να γράφουμε greeklish...

gcrook
05/02/2006, 14:20
Ρε, σεις ειστε παλαιουρες!
Εγω εμπαινα μαζι με αλλους δεκα:D , με το ιδιο account απο Compulink, και πουλαω μουρη τωρα στους "νεοφωτιστους".
Α ειχα προλαβει οριακα και τα παραθυρια 3.1.
Και το DOS.
Και τα οχταμπικα.
Kαι την Amiga.
Και τον Acorn.
Μετρανε;:blush:

Λεωνίδας
05/02/2006, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε, σεις ειστε παλαιουρες!
Εγω εμπαινα μαζι με αλλους δεκα:D , με το ιδιο account απο Compulink, και πουλαω μουρη τωρα στους "νεοφωτιστους".
Α ειχα προλαβει οριακα και τα παραθυρια 3.1.
Και το DOS.
Και τα οχταμπικα.
Kαι την Amiga.
Και τον Acorn.
Μετρανε;:blush:

DOS 3.30 εγώ... Στο 5 βγάλανε το undelete και κάναμε party :rotflmao:
Windows 3.1 3.11 τα δούλεψα κανονικότατα.
Shinobi με 5,25" δισκέττα έχει παίξει κανείς; :p

Θάνος
05/02/2006, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Shinobi με 5,25" δισκέττα έχει παίξει κανείς; :p

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΝΑΙ!! CGA 4 Χρώματα!

Dos 3.1, και παλιότερο μήπως έπαιζε... δεν θυμάμαι. Το καλύτερο λειτουργικό ήταν. Και το DR-Dos ακόμα καλύτερο που είχε και password για το σκληρό δίσκο! Και η ομορφιά να προγραμματίζεις σε C++ φτιάχνοντας το interface pixel pixel από το μηδέν.

sotosfz6
05/02/2006, 15:43
rick dangerous......σε τρισθεωρατη ταχυτητα 20 mhz....και με αλλαγη της αναλυσης της οθονης με την θρυλικη εντολη mode co80
ή mode co40 κατα περιπτωση....αλλιως απλως δεν επαιζε!!!!

Λεωνίδας
05/02/2006, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
rick dangerous

:a20: :a19: :a012:

billgeo
05/02/2006, 17:19
OK :a19:

EGW PROSWPIKA 8A GRAFW ETSI OXI GIATI TO 8EWRW MAGIA, 'H STATEMENT, 'H FORO TIMHS TA PALIA XRONIA, OUTE 8ELW NA APODI3O OTI O ALLOS EINAI O BLAKENTIOS KAI EGW O 3UPNIOS!!!

MHN DIMIOURGOUME 8EMATA APO EKEI POU DEN YPARXOUN, EGW DEN EXW PROBLIMA NA DIABASW OPWS KAI NA GRAFEI O ALLOS. OPOIOS DEN 8ELEI NA DIABASEI TA GREEGLISH EINAI DIKEWMA TOU...

:a15: :beer:

Θάνος
05/02/2006, 17:40
Τα greeklish θα πέθαιναν σε χρόνο μηδέν αν μάθαιναν όλοι να γράφουνε τυφλό.

Άντε τέλος πάντων να μην γκρινιάξω πάλι..

marios8
05/02/2006, 18:42
Ποιος θυμαται τον New Brain πολυ πριν τον comodore 64 και τον Σπεκτρουμ. Μηλαμε για μουσιακο κοματι:lol:

adam_tsouk
05/02/2006, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τα greeklish θα πέθαιναν σε χρόνο μηδέν αν μάθαιναν όλοι να γράφουνε τυφλό.

Άντε τέλος πάντων να μην γκρινιάξω πάλι..


και εγώ παρακαλάω να μάθαινα...... :rolleyes:

Άσε που τώρα με το λαπτοπ σκύβω πάνω από το πληκτρολόγιο να βρω το σωστο!
:lol:

crs-k
05/02/2006, 20:03
Μιας και το θεμα εχει θιγει μεχρι τωρα ΠΟΛΛΕΣ φορες, θα πω λιγα πραγματα ...

Συμφωνω με τους προλαλησαντες στο οτι ειναι πολυ καλυτερα τα ανορθογραφα Ελληνικα, παρα τα εκτρωματα!
Επισης η ανορθογραφια ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ και στα Greeglish!!!

Οποιος λοιπον συνεχιζει να γραφει Greeglish (ενω μπορει να γραψει Ελληνικα), για μενα σημαινει αυτοματα οτι ειναι Εγωιστης, Κομπλεξάρας και ΔΕΝ θελει να επικοινωνησει με τους αλλους εδω μεσα στην πραγματικοτητα, μιας και τα ποστς αυτα (ιδιως αν ειναι μεγαλα) ειναι ζητημα αν τα διαβαζει ενα 5% ΑΡΓΟΣΧΟΛΩΝ (κατα κανονα)!

Τα γραφω αυτα "εν γνωσει των συνεπειων του Νομου", ακομα κι αν στειλουν το Thread στις "Διαμαχες" !!!

Βαρεθηκα πια!!!

Και για να ΜΗΝ παρεξηγηθω ...
Δεν μιλαω για την "υπεροχη" Ελληνικη γλωσσα ή την γλωσσα που "εδωσε τα φωτα της στους Βαρβαρους", κι αλλε τετοιες Παπαριες ...

Μιλαω για την γλωσσα που μιλατε καθημερινα με τους ΓΥΡΩ σας!


Over and Out!

zoropatra
05/02/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μιας και το θεμα εχει θιγει μεχρι τωρα ΠΟΛΛΕΣ φορες, θα πω λιγα πραγματα ...

Συμφωνω με τους προλαλησαντες στο οτι ειναι πολυ καλυτερα τα ανορθογραφα Ελληνικα, παρα τα εκτρωματα!
Επισης η ανορθογραφια ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ και στα Greeglish!!!

Οποιος λοιπον συνεχιζει να γραφει Greeglish (ενω μπορει να γραψει Ελληνικα), για μενα σημαινει αυτοματα οτι ειναι Εγωιστης, Κομπλεξάρας και ΔΕΝ θελει να επικοινωνησει με τους αλλους εδω μεσα στην πραγματικοτητα, μιας και τα ποστς αυτα (ιδιως αν ειναι μεγαλα) ειναι ζητημα αν τα διαβαζει ενα 5% ΑΡΓΟΣΧΟΛΩΝ (κατα κανονα)!

Τα γραφω αυτα "εν γνωσει των συνεπειων του Νομου", ακομα κι αν στειλουν το Thread στις "Διαμαχες" !!!

Βαρεθηκα πια!!!

Και για να ΜΗΝ παρεξηγηθω ...
Δεν μιλαω για την "υπεροχη" Ελληνικη γλωσσα ή την γλωσσα που "εδωσε τα φωτα της στους Βαρβαρους", κι αλλε τετοιες Παπαριες ...

Μιλαω για την γλωσσα που μιλατε καθημερινα με τους ΓΥΡΩ σας!


Over and Out!




Χ 1.000 :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

adam_tsouk
05/02/2006, 20:08
τελικά μλκια τίτλο έβαλα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θάνος
05/02/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
τελικά μλκια τίτλο έβαλα!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι τίτλο θα ήθελες; Για να κάνουμε και καμμία δουλειά..

adam_tsouk
05/02/2006, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τι τίτλο θα ήθελες; Για να κάνουμε και καμμία δουλειά..
εε;;;:rolleyes:


εε;;;:rolleyes:



"ντεξ κσερω ελινηκα!"
:rotflmao: :rotflmao:

Άμα θες φίλε άλλαξε το, δε βαριέσαι... το νόημα το βγάλαμε... :winka:

:wave2: :wave2:

KaTaNaS
05/02/2006, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τα greeklish θα πέθαιναν σε χρόνο μηδέν αν μάθαιναν όλοι να γράφουνε τυφλό.



Θάνο παρεπιπτόντως ρε φίλε έχεις υπ'όψιν σου κανένα προγραμματάκι εκμάθησης τυφλού συστήματος;

:wave2:

Θάνος
05/02/2006, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Θάνο παρεπιπτόντως ρε φίλε έχεις υπ'όψιν σου κανένα προγραμματάκι εκμάθησης τυφλού συστήματος;

:wave2:

Μπαα.. δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω όμως τι θα μπορούσε να κάνει ένα πρόγραμμα. Εξάσκηση θέλει, αρκεί κάποιος να σου δείξει πού να βάλεις τα χέρια και ποια πλήκτρα καλύπτει το κάθε δάχτυλο...

gcrook
06/02/2006, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Θάνο παρεπιπτόντως ρε φίλε έχεις υπ'όψιν σου κανένα προγραμματάκι εκμάθησης τυφλού συστήματος;

:wave2:

Υπαρχει ενα πολυ καλο, και μαλιστα βοηθησε φιλο μου που γραφει ατελειωτα κατεβατα κωδικα, και ειναι και Λινουξας παρεπιπτοντως, να γινει πιο γρηγορος και απο την σκια του να πουμε στο γραψιμο.

Θα ψαξω να το βρω, γιατι δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται, και θα σου πω.

Tropeas
06/02/2006, 00:08
Για φέρτο να παίξουμε μια κόντρα με κάνα Λούκυ Λούκ... :D ;)

OldMan
06/02/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
..φιλε Sonic, φανταζομαι το αγχος σου μηπως ακουσεις κακιουλες για τυχον ορθογραφικα λαθη...

Από φαντασία ΣΚΙΖΕΙΣ, ρε kalesin !!!

:lol: :beer: :lol:

kalesin
06/02/2006, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από φαντασία ΣΚΙΖΕΙΣ, ρε kalesin !!!

:lol: :beer: :lol:

απο μικρος ημουνα φαντασιοπληκτος

:lol: :lol:


αφου πιστευα οτι θα οταν μεγαλωσω θα γινω χρησιμο μελος της κοινωνιας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

adam_tsouk
06/02/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Υπαρχει ενα πολυ καλο, και μαλιστα βοηθησε φιλο μου που γραφει ατελειωτα κατεβατα κωδικα, και ειναι και Λινουξας παρεπιπτοντως, να γινει πιο γρηγορος και απο την σκια του να πουμε στο γραψιμο.

Θα ψαξω να το βρω, γιατι δεν θυμαμαι τωρα πως λεγεται, και θα σου πω.


ναι ρε συ.... (όχι πως θα κάτσω λέμε τώρα... εδώ βαριέμαι και να βαρεθώ) :lol: :lol:

rsp
06/02/2006, 22:58
Μαλιστα μολις διαβασα 5 σελιδες ποστ για κατι που εχουμε πει 100 φορες, και διαβασα μονο τα γραπτα με Ελληνικους χαρακτηρες. Πολυ απλα γιατι οταν καποιος γραφει με γκρινκλις απλα τον βαριεμαι οπως αυτος βαριετε να σεβαστη οτι θα ταλαιπωρηθω να διαβασω τι γραφει..Δεν ειναι τιποτα να μαθει κανεις να γραφει στα Ελληνικα ειναι θεμα ηθους απλα...Δεν πηγα καν σε Ελληνικο σχολειο και γραφω Ελληνικα, συχνα ανορθογραφα αλλα προσπαθω...:wave2:

Alexander
08/02/2006, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
Θάνο παρεπιπτόντως ρε φίλε έχεις υπ'όψιν σου κανένα προγραμματάκι εκμάθησης τυφλού συστήματος;

:wave2:
Εγώ με αυτό έμαθα:
http://www.letterchase.com/

Πρέπει να σπάει εύκολα κιόλας...