PDA

View Full Version : V-strom 650 ή Kle 500



dvavoul
04/02/2006, 13:56
Βοηθάτε με βρε παιδιά να πάρω μιά απόφαση. Η γυναίκα μου και η τσέπη μου θέλουν KLE και η καρδιά μου την suzuka.
Η πρώτη μου μηχανή ήταν KLR 250.
Εσείς ποιά μου προτείνετε;;;
Δώστε σκέψεις, εμπειρίες και όλα τα συναφή.

Reignman
04/02/2006, 14:02
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε τί χρήση κάνεις (πιο πολύ εντός πόλης, σκοπεύεις να βγαίνεις και εκτός, κλπ);
Εγώ πάντως πέρασα από αντίστοιχο δίλημμα πριν έναν χρόνο.
Πήρα το Suzuki Freewind 650 και στο χρόνο επάνω αγόρασα το V-Strom 650.
Δεν ζορίστηκα ιδιαίτερα στη μετάβασή μου από το ένα στο άλλο και δεν μετανιώνω την επιλογή μου.
Αφού το λέει και η καρδιά σου, ζόρισε λίγο και τη τσέπη σου και καλορίζικο!

dvavoul
04/02/2006, 14:13
Φίλε Reignman περισσότερο θα την χρησιμοποιώ εκτός πόλης αλλά και μέσα στήν πόλη δέν θέλω να ζορίζομαι στα χωσίματα ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Ξέρεις είμαι λίγος ανήσυχος και δέν μπορώ το περίμενε πίσω από τα τουτού.

THEOD
04/02/2006, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Βοηθάτε με βρε παιδιά να πάρω μιά απόφαση. Η γυναίκα μου και η τσέπη μου θέλουν KLE και η καρδιά μου την suzuka.
Η πρώτη μου μηχανή ήταν KLR 250.
Εσείς ποιά μου προτείνετε;;;
Δώστε σκέψεις, εμπειρίες και όλα τα συναφή.

Φίλε μου δεν τίθεται δίλλημα...
Μπορεί θεωρητικά να ανήκουν στην ίδια κατηγορία (μεσαία ον-οφφ), στην πράξη είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια...
Το στρομ είναι πολύ πιο καινούργιο-δυνατό-σύχρονο και άλλων δυνατοτήτων στο ταξίδι μηχανάκι από το αξιόπιστο μεν αλλά γερασμένο και "άρροπο" ΚΛΕ....
Δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...Το ΚΛΕ θα χάσει παντού συγκριτικά με το Στρόμ, και μια δοκιμαστική βόλτα και με τα 2 θα στο δείξει ξεκάθαρα...
Ο μόνος λόγος που μπορεί να σε οδηγήσει στο ΚΛΕ είναι η χαμηλότερη τιμή του...

dvavoul
04/02/2006, 14:40
Πέστε μου σας παρακαλώ τις εντυπώσεις σας από τα πιό μακρινά σας ταξίδια. Σας κούρασε η v-strom; Ρωτάω γιατί αρκετά συχνά θα κάνω το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη.
Έχει κάνει κανείς ταξίδι με KLE 500;

panos.fast
04/02/2006, 14:50
φιλαρακο γιασου ειχα κλε πριν 2 χρονια και πειρα το VSTROM 650 k sοθικα,απο που θεs να αρχισω,κλε ηλεκτρικα χαλια στον 1 χρονο σαπια εξατμιση αλαγη μπαταριασ.τρωει τα αντερατου μεσα στιν πολη,δεν μπενι στα στροφιλικια ευκολα....θεσ και αλλα?επειδη ειμαι κ σε νησι (μυτιληνη)τα ανταλακτικα δυσκολα τα εβρισκα,δεν ειχε και πολλα κλε το νησι.λοιπον να πω καλοριζικο το vstrom? :beer: :beer: :beer:

THEOD
04/02/2006, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Πέστε μου σας παρακαλώ τις εντυπώσεις σας από τα πιό μακρινά σας ταξίδια. Σας κούρασε η v-strom; Ρωτάω γιατί αρκετά συχνά θα κάνω το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη.
Έχει κάνει κανείς ταξίδι με KLE 500;


Αν θα κάνεις συχνά Αθήνα-Αλεξανδρούπολη....απλά ξέχνα το ΚΛΕ...

Το στρόμ θα σε μεταφέρει αισθητά πιο γρήγορα-άνετα-ασφαλέστερα-ξεκούραστα....

Να μην σου πώ ότι για τέτοιου μεγέθους (όχι και κοντινό...) και συχνό ταξίδι, και το στρομ 650 οριακό είναι - ειδικά αν θα είσαι συχνά δικάβαλλος και φορτωμένος.....

Καλύτερα σε αυτή την περίπτωση (αν σε παίρνει οικονομικά) να κοιτάξεις προς το 1000 μεριά ή προς τετρακύλινδρο 600άρι .... :beer:

dvavoul
04/02/2006, 16:38
THEOD σε ευχαριστώ πολύ για τα "φώτα" σου αλλά άμα πάρω την Χιλιάρα η γυναίκα μου θα την κάνει για το χωριό της τον Μανταμάδο, ο φίλος panos.fast μιάς και πατριώτης της θα με καταλαβαίνει απόλυτα.
Pano.fast τί κάνει η Μυτιλήνη;; Βγάζει ακόμα καλές πεθερές;; ..............Επιστροφές γίνονται;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

makaronachis
04/02/2006, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Πέστε μου σας παρακαλώ τις εντυπώσεις σας από τα πιό μακρινά σας ταξίδια. Σας κούρασε η v-strom; Ρωτάω γιατί αρκετά συχνά θα κάνω το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη.
Έχει κάνει κανείς ταξίδι με KLE 500;
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ????
Ρε φίλε δεν παίρνεις κάνα αεροπλάνο καλύτερα?:eyepop: :eyepop:

Reignman
04/02/2006, 17:16
dvavoul χαρά στο κουράγιο σου.
Το V-strom πάντως θα σε πάει χωρίς να
κουραστείς ιδιαίτερα, κάτι που δεν θα
μπορούσα να πω για ενα μηχανάκι του
όγκου το KLE. Να σου δώσω ένα παράδειγμα... Με το Freewind στα 140
πάλευα με τον αέρα, στα 180 με
το V-Strom δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Τέτοιο ταξίδι θα
το κάνεις λογικά με ταχύτητες γύρω στα
140 φορτωμένος οπότε θα είσαι
και άνετος. Το 1000 αν και είναι πολύ πιο
δυνατό πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος
να το κοιτάξεις μια και είναι ελάχιστες οι
περιπτώσεις που θα χρειαστείς αυτήν την
παραπάνω δύναμη (σκεπτόμενος πάντα
και τον οικονομικό παράγοντα). Μια και
το ρώτησες, μες στην πόλη δεν μπορείς να
ακολουθείς τα παπιά, αλλά σε
καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω πως
ο όγκος του είναι αποτρεπτικός.
Σε συνδυασμό με το ύψος του,
το τιμόνι σου περνάει τις περισσότερες
φορές άνετα πάνω από τους
καθρέπτες των αυτοκινήτων.
Εγώ τουλάχιστον νιώθω πολύ άνετα
οδηγώντας το και στο προτείνω
χωρίς δεύτερη σκέψη. :)

dvavoul
04/02/2006, 18:21
Γιατί αυτό που θέλεω, φίλε makaronachis, ...αεροπλάνο δέν είναι;;;
Το μόνο που του λείπει είναι ο πιλότος και 100 παλικαρίσια ευρώπουλα, λές να κάψει παραπάνω πήγαιν' έλα;;;
Το θέμα είναι την Μυτιληνιά πώς θα την κάνω να ανέβει πάνω.
PANOS.FAST που είσαι ρε πατρίδα;;;;; Έχω μία πεθερά για επιστροφή. Δέν αντέχω άλλοοοοοοοοο.

panos.fast
04/02/2006, 20:49
ελα ρε πατριδα που σε μπεξανε ετσι ρε φιλε?λοιπον παρε το 1000 κ πεσ τιν μυτιλινια οτι εινε 650 η 2 εξατμισησ ειναι για μοστρα πεσ οποσ το BMW650.τωρα οσο αφορα τιν πεθερα ολεσ ιδιεσ ειναι.βαλτι στο πλοιο καντι πακετο κ στιλετην στο νησι,sε τετια κοματια δεχομαστε επιστροφεσ:sun: :sun: :sun: :sun:

dvavoul
04/02/2006, 22:33
Pano τώρα μου 'ρθε να σου πώ μιά ιστορία:
Ένας αστυνομικός έπιασε ένα κλέφτη. Παίρνει τηλέφωνο τον Διοικητή του και τον ρωτά τι να κάνει. Φέρτον μέσα του απαντά αυτός. "ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ" του αποκρίνεται ο αστυνομικός.
Έ άστον να φύγει του λέει ο Διοικητής. #ΔΕΝ Μ΄ΑΦΗΝΕΙ# απαντά ο αστυνομικός.
Κάπως έτσι την πάτησα και γώ με την πεθερά μου.
Τώρα πώς φτάσαμε να συζητάμε για την πεθερά μου σε FORUM για μοτοσυκλέτες και μάλιστα V-STROM, είναι άλλο καπέλο.
Καλύτερα μήν πούμε τίποτα άλλο γι΄αυτήν γιατί μηχανή θα πάρω, μήν ξεκινήσω στραβά. Τουλάχιστον βρε παιδιά καμιά φτηνή που θα βρώ;;; Άκουσα για παραεισαγωγής με 7100 EURO, τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις;;;;;;Αξίζει να ασχοληθώ;;;;

H.A.Balafoutre
04/02/2006, 22:36
Με κλειστά μάτια V-Strom 650. Δεν έχει σημασία πόσο πιο ακριβό είναι, είναι συνολικά η μέρα με τη νύχτα.

Αθήνα-Αλεξανδρούπολη? λολ τεράστιο ταξίδι και για κουτί ακόμη. Αλλά στην Ξάνθη σταμάτα για καφέ. Στείλε πμ πρώτα.

Μυτιλήνη!:a19: :a19: :a19: :a23: :a23: :a23:

dvavoul
04/02/2006, 23:23
BALAFROUTE κάτσε να την πάρω πρώτα και μετά τον κερνάς τον καφέ στην Ξάνθη. Τι το περάσαμε; Πρίν ανέβουμε στον γάϊδαρο, κουνάμε τα ποδάρια;;;;;; εδώ δέ θέλουμε μόνο γάϊδαρο, θέλουμε και κράνος για τον γάϊδαρο, και μάλιστα διπλό.

dvavoul
04/02/2006, 23:34
PANO μή μας διαφεύγει το γεγονός ότι η Μυτιληνιά η δικιά μου δέ μασάει κουτόχορτο. "Τι κσίτσκα και παλαβάτα είν τούτα που κάνς" θα μου πεί και θα ξυπνήσω κανά πρωί και θα την έχει πουλήσει. (Καλά τόσες έχεται εκεί, την ξύπνια μου δώσατε;;;;)

makaronachis
05/02/2006, 00:24
. Τουλάχιστον βρε παιδιά καμιά φτηνή που θα βρώ;;; Άκουσα για παραεισαγωγής με 7100 EURO, τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις;;;;;;Αξίζει να ασχοληθώ;;;; [/B][/QUOTE]
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10535

panos.fast
05/02/2006, 10:29
πατριδα καλημερα,λοιπον ακου, ο κολιτοs μου εχει το 1000 και το πουλαει.μοντελο 2004.χιλιο.15000-20000 δεν θυμαμε και καλα.καγκελακια μπροs πιso μπαγκαζιερα. sολινακια φρενου υψηληs μπροsτα.φιλτο αερα δεν θυμαμε πιο εχει βαλει παντοs το εχει αλλαξει.θεs να μαθω τιμη παντοs ειναι ψιραs και το μοτο ειναι τσιλικο.:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

H.A.Balafoutre
05/02/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
BALAFROUTE κάτσε να την πάρω πρώτα και μετά τον κερνάς τον καφέ στην Ξάνθη. Τι το περάσαμε; Πρίν ανέβουμε στον γάϊδαρο, κουνάμε τα ποδάρια;;;;;; εδώ δέ θέλουμε μόνο γάϊδαρο, θέλουμε και κράνος για τον γάϊδαρο, και μάλιστα διπλό.

Το V-Strom απέχει παρασάγκας από το συμπαθές τετράποδο. Αλλά ο Αίολος Καντέλης αν δεν κάνω λάθος από Πειραιά πάει Μυτιλήνη και γρήγορα και μάλλον με το ίδιο κόστος που θα σου βγεί μια τέτοια διαδρομή αλλά θα είσαι άρχοντας.

Το να περάσω σουβλάκι όλη την Ελλάδα για να ταξιδέψω για κάποιον λόγο συνέχεια δεν θα το έκανα και Hayabusa να είχα και 19χρονών να ήμουνα (σημείωση: Hayabusa διότι είναι μανούλα σε εκμηδένιση ΤΕΤΟΙΩΝ αποστάσεων και είσαι άνετος, 19χρονών διότι θα μου περίσευε αντοχή και μλκία στο κεφάλι για να μπώ στην διαδικασία να το σκεφτώ). Ντάξει όλοι πάνω κάτω θέλουμε να ταξιδεύουμε αλλά όχι και σε καθημερινή βάση τέτοιες αποστάσεις.

Για το ντύσιμο θα σε συμβούλευα να δείς όλα τα βιντεάκια αυτών που γυρνάνε κατά καιρούς τον πλανήτη με μηχανή διότι αυτοί ξέρουν από 900χλμ τη μέρα.

dvavoul
05/02/2006, 13:43
makaronachis καλή η περίπτωση του Χαβέλα, θα τον κάνω μιά επίσκεψη, ευχαριστώ.
Panos όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα, εδω σκέφτομαι πώς θα πείσω την πατριώτησά σου να πάρω την 650 και συ με βάζεις φωτιές για 1000. (Τι έφτα πράματ, είν τούτα που κάνς, ανάτσαλ άνθρωπ;;) θα μου πεί.
Φίλε Balafoutre εντάξει είπαμε ότι θα ανεβαίνω Αλεξανδούπολη αλλά όχι και κάθε εβδομάδα. Κάθε Πάσχα, Αύγουστο, και κανά 5ήμερο όποτε κάτσει, εξάλου δέν ξέρω άν έχεις ανέβει τελευταία πάνω, αλλά ή εγνατία είναι "αεροδρόμιο", μιλάμε για AUTOSTRADA. Τώρα για το ντύσιμο ντάξει δέν το σκέφτομαι πρός το παρόν. Και πατατούκα να βάλω βολεύομαι.

Vezouvios
06/02/2006, 12:11
ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ............



Αδερφε με ολο το σεβασμο τι συγκρινουμε τωρα??????
Ασε τα οικονομικα ασε την γυναικα σου ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΣ?
ΘΕΛΕΙΣ VSTROM??? NAI ΠΑΡΤΟ..
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ Π....TSA ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ...
Ακους εκει KLE,
Για τιμωρια θα ανοιξεις το service manual oταν παρεις το suzuki και εκει που λεει παρατηρησεις θα γραψεις 100 φορες vstrom vstrom vstrom συνεχισε εσυ τωρα απο εδω......
Αντε μπραβο

Και εσεις ρε παιδια ειστε απαραδεκτοι,καθεστε και μερικοι το αναλυετε κιολας... πτου σας,:rotflmao: :rotflmao:

x-rider
06/02/2006, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ............



Αδερφε με ολο το σεβασμο τι συγκρινουμε τωρα??????
Ασε τα οικονομικα ασε την γυναικα σου ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΣ?
ΘΕΛΕΙΣ VSTROM??? NAI ΠΑΡΤΟ..
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗΝ Π....TSA ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ...
Ακους εκει KLE,
Για τιμωρια θα ανοιξεις το service manual oταν παρεις το suzuki και εκει που λεει παρατηρησεις θα γραψεις 100 φορες vstrom vstrom vstrom συνεχισε εσυ τωρα απο εδω......
Αντε μπραβο

Και εσεις ρε παιδια ειστε απαραδεκτοι,καθεστε και μερικοι το αναλυετε κιολας... πτου σας,:rotflmao: :rotflmao:



:beer: :beer:

DPF
07/02/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Βοηθάτε με βρε παιδιά να πάρω μιά απόφαση. Η γυναίκα μου και η τσέπη μου θέλουν KLE και η καρδιά μου την suzuka.
Η πρώτη μου μηχανή ήταν KLR 250.
Εσείς ποιά μου προτείνετε;;;
Δώστε σκέψεις, εμπειρίες και όλα τα συναφή.

TO KLE 500 ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ. ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΧΩΜΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΤΣΙ. ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΤΑ ΑΡ......ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.....ΣΟΥ .ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΑΡΤΑ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ.
ΤΟ VSTROM ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΗΣ VSTROM ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΑΒΑΣΕΙΣ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΚΟΜΕΝΑ.

dvavoul
07/02/2006, 18:15
Φίλε Vezouvios γιατί τα βάζεις με τα παλικάρια;
Μηχανή θέλω να πάρω και ρουφάω στην κυριολεξία κάθε πληροφορία από εσάς που την έχετε πριν την αγοράσω.
Δέν ξέρω για σένα αλλά προσωπικά φτήνω αίμα και ιδρώτα για να τα βγάλω τα 8 χιλιάρικα που κοστίζει και άμα τα δώσεις και μετά το μετανιώσεις είναι κρίμα και άδικο, δέ συμφωνείς;;;;;;;.
Έχω ψάξει στο internet να βρώ πληροφορίες σχετικά με το KLE αλλά δέν βρήκα κάτι αξιόλογο, και γι΄αυτό ρωτάω εδώ.
Φίλε DPF σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου είναι πολύ χρήσιμη.

Vezouvios
08/02/2006, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Φίλε Vezouvios γιατί τα βάζεις με τα παλικάρια;
Μηχανή θέλω να πάρω και ρουφάω στην κυριολεξία κάθε πληροφορία από εσάς που την έχετε πριν την αγοράσω.
Δέν ξέρω για σένα αλλά προσωπικά φτήνω αίμα και ιδρώτα για να τα βγάλω τα 8 χιλιάρικα που κοστίζει και άμα τα δώσεις και μετά το μετανιώσεις είναι κρίμα και άδικο, δέ συμφωνείς;;;;;;;.
Έχω ψάξει στο internet να βρώ πληροφορίες σχετικά με το KLE αλλά δέν βρήκα κάτι αξιόλογο, και γι΄αυτό ρωτάω εδώ.
Φίλε DPF σε ευχαριστώ για την πληροφορία σου είναι πολύ χρήσιμη.


Φίλε Vezouvios γιατί τα βάζεις με τα παλικάρια;
Eσυ γιατι λες???Αφου ειναι για μπατσες:rotflmao:

Μηχανή θέλω να πάρω και ρουφάω στην κυριολεξία κάθε πληροφορία από εσάς που την έχετε πριν την αγοράσω.
ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ.....

Δέν ξέρω για σένα αλλά προσωπικά φτήνω αίμα και ιδρώτα για να τα βγάλω τα 8 χιλιάρικα που κοστίζει και άμα τα δώσεις και μετά το μετανιώσεις είναι κρίμα και άδικο, δέ συμφωνείς;;;;;;;.

Κανενας μας δεν πιστευω να του ειναι ευκολο να δινει 8 χιλιαρικα,Αλλα παλι κανεις ενα λαθος...........ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ....
Και κατι ακομα εγω το πηρα 6500 χιλιαρικα περσι (παραεισαγωγης)Γιατι δεν το κοιτας λιγο....

Έχω ψάξει στο internet να βρώ πληροφορίες σχετικά με το KLE αλλά δέν βρήκα κάτι αξιόλογο, και γι΄αυτό ρωτάω εδώ.

τωρα θες να τα ακουσεις παλι.....


Προφανως επειδη εισαι νεος στα μερη μας,δεν καταλαβες οτι εδω μεσα αντιμετωπιζουμε τα πραγματα με πολυ χιουμορ.
Παραδειγμα πηγαινε στο προβλημα με το vstrom και δες την συνομιλια μου με τον φιλο μου τον zoudi...

Οταν λεω οτι τα παιδια ειναι για μπατσες φυσικα δεν το εννοω,για φαπες ειναι
:lol:

dvavoul
08/02/2006, 17:32
Φίλε Vezouvios το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι στιγμής για τα v-stromakia από Ελληνικά Ιταλικά και American Forum είναι : "ΚΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ". Την επιστολή του φίλου Sv1eps στο θέμα DL650 θαυμάστε τα χάλια του, την έστειλα στην suzuki σε κάποια κυρία ύπεύθυνη αν θυμάμε καλά κλάδου Μοτοσυκλέτας και της ζήτησα πρίν προχωρήσω για την αγορά της να με ενημερώσει για το πώς η Suzuki με διασφαλίζει από το πρόβλημα της οξείδωσης. Φυσικά δέν έλαβα απάντηση, και αυτό με προβληματίζει έντονα. Ένας φίλος μου που εργαζόμαστε παρέα την πουλάει άρων άρων. Και καλό είναι μιάς και εργάζομαι σε ποιοτικό έλεγχο εταιρίας επεξεργασίας μετάλλων να θυμόμαστε ότι η οξείδωση είναι ο αργός θάνατος του μετάλλου. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση άν η χημική σύσταση των μετάλλων της suzuki είναι εκτός των Eυρωπαϊκών προδιαγραφών και εντός των Κινεζικών τότε όλες μα όλες είναι σίγουρο ότι θα σκουριάσουν. Τώρα θα μου πείς ποιός το ελέγχει αυτό;;;; Η απάντηση είναι απλή : "ΚΑΝΕΙΣ".
Τώρα όσον αφορά την Kawasaki αυτό που έχω να πώ : "No news, good news", πλήν του προβλήματος οξείδωσης της εξάτμισης η οποία ούτος ή άλλος κάποια στιγμή θα αλλάξει.

MISKIN
08/02/2006, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Πέστε μου σας παρακαλώ τις εντυπώσεις σας από τα πιό μακρινά σας ταξίδια. Σας κούρασε η v-strom; Ρωτάω γιατί αρκετά συχνά θα κάνω το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη.
Έχει κάνει κανείς ταξίδι με KLE 500;

:wave2:
Έκανα τη διαδρομή Καβάλα-Αλεποχώρι(στα Μέγαρα) με 1 στάση στη Κατερίνη και μια στη Λαμία (+2 στάσεις μόνο για βενζίνη). Ομολογώ ότι πιάστηκα λίγο. Εγώ. Η γυναίκα μου δε κατάλαβε τίποτα. Πάρε το v-strom για να σε ευγνομονεί η γυναίκα σου!
:beer:

MISKIN
08/02/2006, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dvavoul
Φίλε Vezouvios το συμπέρασμα που έχω βγάλει μέχρι στιγμής για τα v-stromakia από Ελληνικά Ιταλικά και American Forum είναι : "ΚΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΑ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ". Την επιστολή του φίλου Sv1eps στο θέμα DL650 θαυμάστε τα χάλια του, την έστειλα στην suzuki σε κάποια κυρία ύπεύθυνη αν θυμάμε καλά κλάδου Μοτοσυκλέτας και της ζήτησα πρίν προχωρήσω για την αγορά της να με ενημερώσει για το πώς η Suzuki με διασφαλίζει από το πρόβλημα της οξείδωσης. Φυσικά δέν έλαβα απάντηση, και αυτό με προβληματίζει έντονα. Ένας φίλος μου που εργαζόμαστε παρέα την πουλάει άρων άρων. Και καλό είναι μιάς και εργάζομαι σε ποιοτικό έλεγχο εταιρίας επεξεργασίας μετάλλων να θυμόμαστε ότι η οξείδωση είναι ο αργός θάνατος του μετάλλου. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση άν η χημική σύσταση των μετάλλων της suzuki είναι εκτός των Eυρωπαϊκών προδιαγραφών και εντός των Κινεζικών τότε όλες μα όλες είναι σίγουρο ότι θα σκουριάσουν. Τώρα θα μου πείς ποιός το ελέγχει αυτό;;;; Η απάντηση είναι απλή : "ΚΑΝΕΙΣ".
Τώρα όσον αφορά την Kawasaki αυτό που έχω να πώ : "No news, good news", πλήν του προβλήματος οξείδωσης της εξάτμισης η οποία ούτος ή άλλος κάποια στιγμή θα αλλάξει.


:wave2:
Επειδή κάνουμε παρόμια δουλειά(cnc δουλεύω) θα γνωρίζεις ότι το αλουμίνιο δε σκουριάζει. Τυχαίνει το πλαίσιο του v-strom να είναι από κράμα αλουμινίου. Στο 1000 είναι και το ψαλίδι αλουμινίου. Στην Εγνατία βαρέθηκα τη ζωή μου με το 650, μακάρι να είχα το 1000. Ο μόνος λόγος που μετάνοιωσα που πήρα το 650 είναι το 1000. Άκουσα και γω τη γυναίκα μου ότι το 1000 είναι υπερβόλη:a31:Τώρα ετοιμάζεται ο κουνιάδος μου να πάρει το 1000 και μουτζώνομαι που την άκουσα!
:beer:
Υ.Γ.Οι πελλοπονήσιες είναι παναγιά βοήθα. Ένας αφελής μυτιληνιός είμαι και γω! Δεν ήξερα αλλά έμαθα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dvavoul
08/02/2006, 19:32
Ρίξε μιά ματιά στον πολλαπλασιαστή, σταυρό, φανοστάτη.
Βγάλε τα πλαστικά και κοίτα τα ενδότερα και μετά πές μου.
Μόλις έχω έτοιμες τις φώτο θα τις δείτε.

Vezouvios
09/02/2006, 11:23
Για το θεμα της σκουριας....
Καταρχην Νομιζεις οτι δεν υπαρχει honda poy na exei antoistixa προβληματα???
Θελεις να ερθεις να δεις του κουμπαρου μου το transalp που εχει σε παμπολλα μερη σκουριες (μοντελο 2003)?.....
Η μηπως δεν εχεις δει kAWASAKI με σκουριες??
+ Οτι kawasaki suzuki ειναι ενα και το αυτο ΔΕΣ KLV 1000.

integrale
09/02/2006, 14:32
Καταρχην γεια σε ολους τους strommaδες!Θα ήθελα να επιβεβαιωσω και εγω την ύπαρξη σκουριάς στα γνώστα επίμαχα μέρη της 650!Αυτός ήταν και ο λόγος που έδωσα την κ4 που είχα πριν 1 εβδομαδα!Βέβαια όταν ρώτησα στην αντιπροσωπία,μου είπαν πως φταιει οτι την αφήνω έξω(δεν ισχύει)και ότι μερικές επειδή παραμένουν στο τελωνείο εκτεθειμένες παρουσιαζουν κατά την αγορά κάποια οξέιδωση!Τσπ επειδή χωρίς vstrom δεν κάνω πλέον,από βδομάδα πάω για κ6 που όπως έμαθα δεν θα έχει τέτοια προβλήματα!!(ίδωμεν)