PDA

View Full Version : Σκουριες......



advblack
04/02/2006, 14:50
Γεια χαρα παιδες,
Το Στρομακι (650) το χω 10 μηνες. Εχει βγαλει κατι σκουριτσες. Στο λαιμο απ την πανω πλευρα και στο λεβιε ταχυτητων στο σημειο που κουμπωνει. Εσεις εχετε βρει τιποτα;

panos.fast
05/02/2006, 09:52
φιλαρακο καλημερα.το ιδιο επαθα και γω. εγω την εχω 2 χρονια.μου εβγαλε sκουρια sτον πιρο που εινε αναμεσα sτα 2 καλαμια αν το δειs απο τιν κατω μερια(ψυγιο)θα το δειs στο πλαει απο τι μια μερια και τιν αλλη η βασηs που παταν η ανορθοτεs και τιν εστειλα στα κεντρικα εινε μεσα στιν εγκειησει.τιν εστειλα προχτεs και μουπαν θα τα αλαξουν θα δω και θα σου πω

Bil
05/02/2006, 18:10
Οι σκουριές σε μερικά V-Strom ,δυστυχώς :mad: δεν είναι άγνωστη λέξη...
Βεβαια καλύτερα από τα 990 τα Adv που καίνε λάδια και χάνουν κομμάτια :D :D , αλλά και για τη Suzuki ...απαράδεκτο...
Ακολουθεί φωτό από το ιταλικό site V-Strom με την πιο συχνή εντόπιση της σκουριάς...:mad:
By the way αφού κοίταξα και το δικό μου (λίγο πριν κλείσει 2ετία) είναι και εμένα "λαβωμένο"..:mad: :mad: :uplate:


35857

makaronachis
05/02/2006, 19:12
Από τη στιγμή που το πήρα χαμπάρι στο δικό μου έχω τσεκάρει καμιά 10αριά ακόμα.Όλα είχαν σε αυτό το σημείο (στον άξονα του τιμονιού) σκουριά......

lord_dimos76
05/02/2006, 23:09
ΔΕ ΚΟΙΤΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ?ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΖΗΤΗΜΑ...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=18031

panos.fast
06/02/2006, 12:38
καλησπεραααααααααα.τι λετε ρε παιδια και που ειμε σε νησι τι θα κανω?θα εχω το w40 κατο απο τιν σελα και θα τιν ψεκαζω συνεχια?:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

advblack
06/02/2006, 14:38
..., διαβασα την επιστολη και για αλλη μια φορα σιχτιρισα με τα ελληνικα δεδομενα. Και να φανταστειτε οτι μιλαμε για το μηχανακι που εχει ξεσκισει στις πωλησεις. Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα και καλυτερη αντιμετωπιση. Παρολα αυτα καθε φορα εξοργιζομαι γιατι ο καθε Σφακιανακης θεωρει δεδομενο οτι εμεις ειμαστε μαλακες!
Παντως νομιζω οτι η ποιοτητα στην κατασκευη στις περισσοτερες εταιριες εχει 'πεσει' πολυ και απεχει πλεον απ αυτο που καποτε λεγαμε ιαπωνικο. Αυτο ομως που δεν εχει πεσει αλλα εχει ανεβει τρομακτικα ειναι το κοστος ζωης. Δεν μπορεις λοιπον να ξοδευεις 8 χιλιαρικα με την προοπτικη οτι σε 1 χρονο θα την σουταρεις την κουκλα για να παρεις κατι αλλο καινουργιο.
Απο προσφατα μηχανακια που ειχα επισης κακη ποιοτητα ειχε Τρανσαλπ μοντελο 02. Σκουριες και εκει και ξεθωριασματα....

mitsos75
06/02/2006, 15:03
Ρε παιδια,
ποιος Σφακιανακης και ποια ελληνικα δεδομενα. Το μηχανακι υποσχεται πολλα και σε τιμη ακρως ανταγωνισιμη. Φανταζομαι οτι η αστοχια υλικων και τα προβληματα ποιοτητας και αξιοπιστιας ειναι τα φυσικα ενδεχομενα. Εξ αλλου απο καπου επρεπε να κοψουν οι Ιαπωνες και εκοψαν απο τα περιφερειακα, αφου το μοτερ ειναι στην παραγωγη τοσα χρονια με το SV650. (μου 8υμιζουν τα κινεζικα και τα κορεατικα αυτοκινητα).
Ημουν στο τσακ να κλεισω ενα Vstromaki καινουργιο με την προοπτικη να με βγαλει καμποσα χρονια, αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.
Υπαρχει καποιος κατοχος ο οποιος να ειναι 100% ικανοποιημενος?
Υπαρχουν παρομοια περιστατικα αμφιβολου ποιοτητας και σε αλλα καινουργια γιαπωνεζικα μηχανακια?
Παρακαλω αν ειναι καποιος παθων ας το μοιραστει με τον συνανθρωπο.. :)

mavro
06/02/2006, 17:02
Εγω παντως και στα 3 μηχανακια που ειχα πριν, ειχα κρουσματα σκουριας, στο ιδιο περιπου χρονικο διαστημα (fx125,kle250,xt500e).

Το θεμα ειναι πως σταματαμε την επεκταση της σκουριας?
Σπρει , ξυσιμο , ποιος ξερει ?

argy_kap
08/02/2006, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos75
Ρε παιδια,
ποιος Σφακιανακης και ποια ελληνικα δεδομενα. Το μηχανακι υποσχεται πολλα και σε τιμη ακρως ανταγωνισιμη. Φανταζομαι οτι η αστοχια υλικων και τα προβληματα ποιοτητας και αξιοπιστιας ειναι τα φυσικα ενδεχομενα. Εξ αλλου απο καπου επρεπε να κοψουν οι Ιαπωνες και εκοψαν απο τα περιφερειακα, αφου το μοτερ ειναι στην παραγωγη τοσα χρονια με το SV650. (μου 8υμιζουν τα κινεζικα και τα κορεατικα αυτοκινητα).
Ημουν στο τσακ να κλεισω ενα Vstromaki καινουργιο με την προοπτικη να με βγαλει καμποσα χρονια, αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.
Υπαρχει καποιος κατοχος ο οποιος να ειναι 100% ικανοποιημενος?
Υπαρχουν παρομοια περιστατικα αμφιβολου ποιοτητας και σε αλλα καινουργια γιαπωνεζικα μηχανακια?
Παρακαλω αν ειναι καποιος παθων ας το μοιραστει με τον συνανθρωπο.. :)

Έμένα (ως τώρα) δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και να πω οτι δεν είμαι και πολύ 'ευγενικός΄στην μεταχείρηση της...απο την άλλη βέβαια δεν έχω πάει και ποτέ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο...

THEOD
08/02/2006, 17:24
Μετά από όσα διάβασα εδώ για σκουριές, έψαξα το μηχανάκι αλλά δεν βρήκα τίποτα :wacko: Από την άλλη, το δικό μου είναι σε γκαράζ και δεν μένει εκτεθειμένο, οπότε μπορεί να μην ισχύει για όλους το ίδιο...

Πάντως εδώ που τα λέμε, η επιφανειακή σκουριά στον άξονα του λαιμού που φαίνεται στην παραπάνω φωτό, δεν είναι και κανένα τρομερό πρόβλημα για να γίνει μεγάλος ντόρος... Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί...

Bil
08/02/2006, 20:32
Για το 1000 δεν έχει αναφερθεί πουθενά οτι βγάζει τέτοια "κουσουράκια" όσον αφορά σκουριές. Μόνο για το 650.
Εχεις δίκιο οτι δεν είναι κάτι τραγικό, απλά σε χαλάει γιατί είναι μηχανή 2 ετών, σε γκαράζ κλειστό, με τα WD-40 της, με τα service της, με τα όλα της...
Ας είναι ...
Είναι τόσο καλή μοτοσυκλέτα (στο είδος της...) που δεν με χαλάει καθόλου αυτή η "στραβή". Και οσο για αυτούς που την πουλάνε άρων άρων μάλλον θα τραβάνε τα μαλιά της κεφαλής τους μετά ή απλά δεν ξέρουν...

costas81
10/02/2006, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Γεια χαρα παιδες,
Το Στρομακι (650) το χω 10 μηνες. Εχει βγαλει κατι σκουριτσες. Στο λαιμο απ την πανω πλευρα και στο λεβιε ταχυτητων στο σημειο που κουμπωνει. Εσεις εχετε βρει τιποτα;

Εχω το 650!
Κλεισμένο σε πυλωτη!
Το αγορασα καινουργιο 12/ιαν/2006
Μετα απο ακριβως 10 μερες εσκασε μυτη η σκουρια κατω απο λαιμο
Απο την πρωτη βολτα χτυπαει στις λακουβες το τιμονι
Καποιο αλλο προβλημα δεν εχω δει ακομα
Αλλα ακομα και αυτα ειναι απαραδεκτα σε καινουργια μηχανη!

Vstrommer71
10/02/2006, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos75
Ρε παιδια,
ποιος Σφακιανακης και ποια ελληνικα δεδομενα. Το μηχανακι υποσχεται πολλα και σε τιμη ακρως ανταγωνισιμη. Φανταζομαι οτι η αστοχια υλικων και τα προβληματα ποιοτητας και αξιοπιστιας ειναι τα φυσικα ενδεχομενα. Εξ αλλου απο καπου επρεπε να κοψουν οι Ιαπωνες και εκοψαν απο τα περιφερειακα, αφου το μοτερ ειναι στην παραγωγη τοσα χρονια με το SV650. (μου 8υμιζουν τα κινεζικα και τα κορεατικα αυτοκινητα).
Ημουν στο τσακ να κλεισω ενα Vstromaki καινουργιο με την προοπτικη να με βγαλει καμποσα χρονια, αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.
Υπαρχει καποιος κατοχος ο οποιος να ειναι 100% ικανοποιημενος?
Υπαρχουν παρομοια περιστατικα αμφιβολου ποιοτητας και σε αλλα καινουργια γιαπωνεζικα μηχανακια?
Παρακαλω αν ειναι καποιος παθων ας το μοιραστει με τον συνανθρωπο.. :)
Εγώ όχι εκατό αλλά 101%
Λίρα εκατό το Vstromάκι!!!:D

skyman
13/02/2006, 20:01
με τόση συζήτηση που έχει γίνει για τις σκουριές καθόμουνα και το έψαχνα αλλα δέν είδα πουθενά σκουριές απο τον Απρίλη του 2005 μέχρι τώρα είναι μια χαρά...
μήν το ματιάξω κιόλας :)

Bil όσο για την φωτογραφία που έβαλες το θεορώ λογικό να υπάρχει σε εκίνο το σημείο σκουριά το μέταλο δέν είναι ούτε βαμένο ούτε περασμένο με μίνιο αλλα ούτε ψημένο για να μήν σκουριάζει εξάλου εκείνο το σημείο είναι σίδερο άν ήταν αλουμίνιο ή ατσάλι δέν θα σκούριαζε :wave2:

makaronachis
13/02/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Πάντως εδώ που τα λέμε, η επιφανειακή σκουριά στον άξονα του λαιμού που φαίνεται στην παραπάνω φωτό, δεν είναι και κανένα τρομερό πρόβλημα για να γίνει μεγάλος ντόρος... Ας μην γινόμαστε υπερβολικοί...
Κι εμένα ο μάστορας,μου ο εξουσιοδοτημένος,αυτό μου είπε.Δεν είναι και τίποτα φοβερό.Τον εμπιστεύτηκα γιατί στην περίπτωση την άλλη με τα ρουλεμάν του λαιμού μου είπε οτί θα με καλύψει η εγγύηση.

Bil
14/02/2006, 08:55
Από Skyman "Bil όσο για την φωτογραφία που έβαλες το θεορώ λογικό να υπάρχει σε εκίνο το σημείο σκουριά το μέταλο δέν είναι ούτε βαμένο ούτε περασμένο με μίνιο αλλα ούτε ψημένο για να μήν σκουριάζει εξάλου εκείνο το σημείο είναι σίδερο άν ήταν αλουμίνιο ή ατσάλι δέν θα σκούριαζε

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν σημαίνει οτι όλες οι μοτοσυκλέτες που κυκλοφορούν στους δρόμους έχουν σκουριά σε αυτό το σημείο. Μέχρι τώρα η εμπειρία μου αυτό λέει, αλλά πάλι πολύ εύκολα μπορείς να ρίξεις μια ματία και σε αρκετές μοτό που θα βρείς στον δρόμο...
Εξάλλου δες μια φωτό από V-Strom 1000 μετά από 34.000 χλμ. Ετσι έπρεπε να είναι και το δικό μας...:mad:


37080

Bil
14/02/2006, 08:57
Εξάλλου και αλλού μπορεί κανείς να δεί σκουριές. Οι ακόλουθες φωτό είναι από "τυχερούς" ιδιοκτήτες...:bigcry:


37082

Bil
14/02/2006, 09:00
Πάμε καλάααααα:mad: :lol: :eyepop:


37084

Bil
14/02/2006, 09:02
Επιφανειακή οξείδωση το λέμε τώρα...:lol: :rotflmao: :lol: :lol:


37086

Bil
14/02/2006, 09:03
Ωραίος....


37087

costas81
14/02/2006, 15:16
ΤΕΛΕΙΑ!Δεν λεω γ@μ@το το stromaki αλλα αυτα δεν επιτρεπονται!

skyman
14/02/2006, 22:47
:eyepop: τώρα BIL με έστειλες για βρούβες αλλα κάτι δέν πάει καλά μήπως στο 1000 ο λαιμός είναι αλαγμένος ?? καλά για αυτό στην σίτα του ψυγείου δέν το συζητάμε βαμένο και να ΄χει γίνει έτσι χάλι ?? :hypnotize μήν με βάζεις στην πρίζα και στο επόμενο σέρβις τους βάλω να λύσουν όλο το μηχανάκι και αρχίσω να το ψάχνω για σκουριές :rotflmao:

φτού μακριά σκουριά μακριά :yuck:


ά και κάτι άλλο δέν είπα οτι όλες οι μχανές έχουν σε εκείνο το σημείο σκουριά αλλά άμα είναι σκέτο σίδερο χωρίς προστασία τι θές να σου κάνει και αυτό θα σκουριάσει

thryleon
16/02/2006, 08:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΤΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ VSTROMMER:wave2: :wave2:ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΕΜΑ :confused: :confused: ΕΓΩ ΕΧΩ TO VSTROM MOY 2ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΣΚΟΥΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΒΕΡΝΙΚΙ ΑΧΡΩΜΟ ΘΑΛΛΑΣΗΣ.ΕΓΕΙΝΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ. ΔΕΝ ΕΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ THE BEST MOTO.:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

spive82
17/03/2006, 02:14
den tha eprepe na to kaliptei h eggyhsh ? pes esi de goustareis na dexteis oti den yparxei provlima ?:confused:

HORNET600F
10/04/2006, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitsos75
Ρε παιδια,
ποιος Σφακιανακης και ποια ελληνικα δεδομενα. Το μηχανακι υποσχεται πολλα και σε τιμη ακρως ανταγωνισιμη. Φανταζομαι οτι η αστοχια υλικων και τα προβληματα ποιοτητας και αξιοπιστιας ειναι τα φυσικα ενδεχομενα. Εξ αλλου απο καπου επρεπε να κοψουν οι Ιαπωνες και εκοψαν απο τα περιφερειακα, αφου το μοτερ ειναι στην παραγωγη τοσα χρονια με το SV650. (μου 8υμιζουν τα κινεζικα και τα κορεατικα αυτοκινητα).
Ημουν στο τσακ να κλεισω ενα Vstromaki καινουργιο με την προοπτικη να με βγαλει καμποσα χρονια, αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.
Υπαρχει καποιος κατοχος ο οποιος να ειναι 100% ικανοποιημενος?
Υπαρχουν παρομοια περιστατικα αμφιβολου ποιοτητας και σε αλλα καινουργια γιαπωνεζικα μηχανακια?
Παρακαλω αν ειναι καποιος παθων ας το μοιραστει με τον συνανθρωπο.. :)

Se hornet 2002 me POLY odhghsh se vroxh kai peripou 1mish xrono se nhsi, h monh skouria einai stous laimous twn eksatmisewn, oute kan sto kazanaki ths eksatmishs. to plaisio katharo pantou.

tzimakos
22/04/2006, 16:41
Eimai katoxos toy strom apo 23/2/06.Se vroxi exo odigisei elaxista k ektos apo ta plisimata den exei ektethei se nero.Ostoso paratirisa k ego tin skouria ston aksona tou timoniou istera apo tis voltes sto forum.An k aparadekto mou dinei tin entiposi entelws epifaneiakis skourias pou me tripsimo opos proaneferthike den tha iparxei to paramikro.

gcrook
22/04/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Οι σκουριές σε μερικά V-Strom ,δυστυχώς :mad: δεν είναι άγνωστη λέξη...
Βεβαια καλύτερα από τα 990 τα Adv που καίνε λάδια και χάνουν κομμάτια :D :D , αλλά και για τη Suzuki ...απαράδεκτο...
Ακολουθεί φωτό από το ιταλικό site V-Strom με την πιο συχνή εντόπιση της σκουριάς...:mad:
By the way αφού κοίταξα και το δικό μου (λίγο πριν κλείσει 2ετία) είναι και εμένα "λαβωμένο"..:mad: :mad: :uplate:

Και εμενα ακριβως εκει εχει σκουρια τα τελευταια 6 χρονια...
Ε και;:winka:

Bil
23/04/2006, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και εμενα ακριβως εκει εχει σκουρια τα τελευταια 6 χρονια...
Ε και;:winka:

Τι ε και ; ;)
Γιατί εγώ και ;:confused: ;) :winka: :D

gcrook
23/04/2006, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Τι ε και ; ;)
Γιατί εγώ και ;:confused: ;) :winka: :D

Ti na sou po vres 2-3 mixanakia ston dromo etsi xuma (den exei simasia ti marka einai), kai psaxta apo pano os kato.
Na deis kai pou bgazoune auta skouries kai se ti ektasi, (pistepse me vgazoun ta perissotera).
Ti na po re amoto, isos ginomai epithetikos zitao signomi, alla poli gkrinia peftei edo mesa gia to tipota exo tin entiposi.
:beer: :wave2: :beer:

Bil
25/04/2006, 06:12
Δεν τρέχει τίποτα !;)
Το γεγονός αυτών των πτεσμάτων δεν είναι ικανό από μόνο του να ακυρώσει την συνειδητή επιλογή μου (αλλά και άλλων αναβατών) για το V-Strom ή άλλα μοντέλα της Suzuki.
Τώρα αν ήμουν ο 1 στους 100 (ή στους 70 :lol: ) που του τύχαινε "Δευτεριάτικο" μηχανάκι, θα έλεγα άλλα και θα έσταζα χολή ;) :lol: :lol:
Σύμφωνώ μαζί σου απολύτως (ακόμα και για το γκντούπ του μπροστινού...τι κόλημμα είναι αυτό !!) :beer: :beer: