PDA

View Full Version : Καλησπέρα, νέο μέλος, νέος ιδιοκτήτης, νέος αναβάτης, γενικά.. όλα φρέσκα



bookman
05/02/2006, 20:44
Την υπομονή σας παρακαλώ :)

Κάποτε που λέτε, ήταν ένα LC4 το οποίο το κακόμοιρο δεν πάτησε ποτέ του χώμα.



Αφού του αλλάξαμε τα τακούνια και κάπως ένιωσε στο στοιχείο του είπαμε να πάμε να αναπνεύσουμε καθαρό αέρα και να μαζέψουμε μερικές ντούπες για τα καλορίζικα :D



Ας περάσουμε τώρα και στις απορίες/σκέψεις:

Επειδή μουλάρι μεν, ζημιάρης εγώ δε και μιας και μπαίνω κάθε ΣΚ βουνό είπα να βάλω ποδιά. Ερώτηση: Πλαστική ή αλουμινίου ? Πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ?

Όταν γυρνάω από την βόλτα, συνήθως το πλένω την επομένη γιατί είμαι κομάτια (ελπίζω να συνηθίσω...). Η αλυσίδα πολύ φυσιολογικά, στεγνώνει... Την περνάω με IGOL αφού κάνω 1-2χλμ για να ζεσταθεί. Είμαι σωστός ή πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω ?

Οδηγώντας σε όρθια στάση το τιμόνι είναι χαμηλό με αποτέλεσμα να οδηγάω σαν τον Κουασιμόδο. Το σήκωσα όσο μπορούσα αλλά εξακολουθεί να είναι κοντό ανάθεμα το αναστημά μου... (1,72). Με συμφέρει να πάω για αλλαγή ή για καβαλέτα ? Υπόψην το τιμόνο το είχε αλλάξει ο προηγούμενος με after market.

Άκουσα/μου είπανε ότι αφού μπαίνω συχνά στο βουνό, καλό είναι να κάνω καθαρισμό καρμπ μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας. Σωστό ?

Επίσης, μιας και το μηχανάκι έχει φτάσει στα 51000χλμ χωρίς τσικ καλό θα ήταν να αλλάξω τα λάδια στο τιμόνι.

Τέλος, δεν έχω τα εργαλεία του. Κάποια ιδέα τι θα χρειαστώ για να τα βρω μόνος μου ή να πάω να τα αγοράσω από την μαμά εταιρία ?

Μανουαλ ? Μήπως έχει κανείς ? Και αν το βρω, τι μπορώ να κάνω μόνος μου και αν είναι εύκολο. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω την παραμικρή, μα την παραμικρή ιδέα απο μηχανολογικά.



Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για τις απαντήσεις τους και για την υπομονή σας. Σορρυ για το μεγάλο ποστ αλλά είπαμε....

φρέσκος :)

Ραντεβού στα βουνά !


:beer:


YΓ: Φωτο, πως βάζω ? :confused:

KaTaNaS
05/02/2006, 20:51
γαμάτος φίλε, επιτέλους ακ'όμα ενα lc4 στα βουνά


δεν εχω χρονο τώρα θα σου απαντήσω εκτενέστατα το βράδυ

:wave2:

KaTaNaS
05/02/2006, 20:52
τι έτους ειναι το μηχανάκι σου;

bookman
05/02/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τι έτους ειναι το μηχανάκι σου;

Mμμ σορρυ ξέχασα να γράψω μοντέλο.
Του '99


:wave2:

Λεωνίδας
05/02/2006, 21:42
Απλά καλώς ήρθες από εμένα, για τα τεχνικά θα απαντήσουν άλλοι :wave2:

KaTaNaS
06/02/2006, 00:58
πρώτα αποόλα ΟΡΘΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ και σου εύχομαι να το χαρείς ποικιλοτρόπος το μηχανάκι σου!




Αφού του αλλάξαμε τα τακούνια και κάπως ένιωσε στο στοιχείο του

τί λαστιχάκια του έβαλες; ΜΤ21 pirelli ? μήπως T63 Michelen ?



είπαμε να πάμε να αναπνεύσουμε καθαρό αέρα και να μαζέψουμε μερικές ντούπες για τα καλορίζικα

ολοκληρωμένο εξοπλισμό φοράς; μποτες κρανος γαντια επιγονατιδες επιαγκονίδες θώρακα;






Ας περάσουμε τώρα και στις απορίες/σκέψεις:

Επειδή μουλάρι μεν, ζημιάρης εγώ δε και μιας και μπαίνω κάθε ΣΚ βουνό είπα να βάλω ποδιά. Ερώτηση: Πλαστική ή αλουμινίου ? Πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα ?

οι τρύπες είναι 4 απο κάτω και μία μπροστά εκέι που προφανώς υπάρχει το μικρό παλαστικό προστατευτικό ποου σκεπάζει το μεταλλικό φίλτρο λαδιού!

εγώ απο την μαμα του (μιας και εχω το adv) έχω αλουμινίου!

δε ξέρω αν βγαίνει πλαστική για το lc4...

η πλάστική θα είναι φαντάζομαι ακόμη πιο ελαφριά

(παρεπιπτόντως αν γουστάρεις πουλάει μία γαμάτη αλουμινίου ο θανάσης dirty - πολύ ψηλότερη απο την δικιά μου, που σκεπάζει και τα κάτω μέρη απο τα πλαινά καπάκια του κινητήρα!)



Όταν γυρνάω από την βόλτα, συνήθως το πλένω την επομένη γιατί είμαι κομάτια (ελπίζω να συνηθίσω...).

το καλύτερο είναι να την πλένεις (ειδικά οταν εχεις περάσει μεσα απο πολύ λάσπη) αμέσως μετά σε κανα βενζινάδικο να φύγουν τα πολλά!

γιατί όταν στεγνώνουν ταλαιπωρούν και εσένα και δεν είναι οτι καλύτερο για τις επιφάνεις!



Η αλυσίδα πολύ φυσιολογικά, στεγνώνει... Την περνάω με IGOL αφού κάνω 1-2χλμ για να ζεσταθεί. Είμαι σωστός ή πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω ?


εγώ μετα απο χώμα ενώ την έχω πλύνει με το λάστικο και οχι ιδιαίτερη πίεση

την στεγνώνω με λίγα χιλιόμετρα κοντά στο σπίτι, την σκουπίζω με ενα πανάκι

και μετά με ενα πινελάκι και παραφινέλαιο την περνάω όλη γυρω γύρω

στέγνωμα με άλλο πανάκι καλά καλά να γυαλίσει


και μετά σπρέυ λιπαντικό (ΜΟΤΟREX OFF-ROAD) και την αφήνω όλο το βραδάκι έτσι AKinhth



Οδηγώντας σε όρθια στάση το τιμόνι είναι χαμηλό με αποτέλεσμα να οδηγάω σαν τον Κουασιμόδο. Το σήκωσα όσο μπορούσα αλλά εξακολουθεί να είναι κοντό ανάθεμα το αναστημά μου... (1,72). Με συμφέρει να πάω για αλλαγή ή για καβαλέτα ? Υπόψην το τιμόνο το είχε αλλάξει ο προηγούμενος με after market.

εγώ είμαι 1.83 έχω το fatbar της magura(μεταβλητής διατομής) και τα μαμά καβαλέτα , και δεν έχω κανένα πρόβλημα στο όρθιο!

μου κάνει εντύπωση αυτό που λές, είμαι κάπως σκυφτός αλλά αφού συνεχώς αλλάζω στάση σώματος δε με κουράζει

!


Άκουσα/μου είπανε ότι αφού μπαίνω συχνά στο βουνό, καλό είναι να κάνω καθαρισμό καρμπ μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας. Σωστό ?

δεν μου φαινεται τοσο σωστό!

το λένε προφανώς για την σκόνη που τραβάει, θα σου έλεγα να πλένεις πολύ πιο συχνά το αγωνιστικό φίλτρο twin-air που φοράς!

υπάρχει ένα σετάκι καθαρισμού, το πλένεις με ενα υγρό (12 ευρώ), το ξεπλένεις με μπόλικο νεράκι, το αφήνεις να στεγνώσει φυσικά ή με λίγο φύσημα και το περνάς εσωτερικά με λαδάκι φλιτρου denicoil (12 ευρώ).

το βαζεις στη θεση του και εισαι έτοιμος!

μπορείς να έχεις ενα δευτερο φιλτράκι (20-25 ευρώ) και να τα βάζεις εναλλάξ!

καθαρισμα καρμπ κάνε 1 φορά το χρόνο περισσότερο για τις βενζίνες και τις ακαθαρσίες της (στοιχίζει στα 35 ευρά περίπου)


Επίσης, μιας και το μηχανάκι έχει φτάσει στα 51000χλμ χωρίς τσικ καλό θα ήταν να αλλάξω τα λάδια στο τιμόνι.

μπορέις να κάνεις ένα σέρβις ναί!
πρέπει να βγάλεις τις μπουκάλες! και το καλύτερο να τος πάς στον τασούλη που εχει την αντιπροσωπεία WP kai είναι ο εξπέρ...


πολύ σημαντικό (αν όχι το σημαντικότερο) μιας και κάνεις και χώμα να εξαερώνεις το μπροστινό σου σύστημα όταν γυρνας σπίτι για να απομακρύνεις την πίεση που έχει ανέβει απο τα αέρια που δημιουργήθηκαν απο την ζωηρή λειτουργία των λαδιών...

υπάρχουν (έχεις up side down αν δεν κάνω λάθος) 2 σταυροβιδες στο πάνω μέρος των καλαμιών. σηκώνεις τον μπροστινό τροχό στον αέρα και ξεβιδώνεις τις βίδες μερικές στροφές (πρέπει να ακούσεις ένα ελαφρύ φύσημα! ) μόλις τελείωσει το φύσημα τις ξανασφίγγεις και αφήνεις κάτω το μπροστινό τροχό...

αν έχεις καιρό να το κάνεις θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά! (εγά μεχρι να το μάθω πως γινόταν κάτι τέτοιο μιας και δεν ελίχα διαβάσει το manual έπεσα 3 φορες απο ασάφεια του μπροστινού! )


Τέλος, δεν έχω τα εργαλεία του. Κάποια ιδέα τι θα χρειαστώ για να τα βρω μόνος μου ή να πάω να τα αγοράσω από την μαμά εταιρία ?


εχει ξαναμπει αυτη η απορία και εχουμε απαντήσει, αφιέρωσε 2 ωρίτσες και διάβασε όλα τα πόστ εδώ μέσα στο ΚΤΜ session (εγώ τα διαβάζω ανα τακτά γιατί πολλα διαφεύγουν συνήθως!


Μανουαλ ? Μήπως έχει κανείς ? Και αν το βρω, τι μπορώ να κάνω μόνος μου και αν είναι εύκολο. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω την παραμικρή, μα την παραμικρή ιδέα απο μηχανολογικά.


το εχω σε ηλεκτρονική μορφή, έρχεσαι ΔΕΛΕΑΡ ή σε καμμια βόλτα σε βουνό αν πάμε παρέα στο φέρνω

υπάρχει επίσης το www.ktminfo.com όπου και μπορέις να βρέις όλους τους κωδικούς των ανταλλακτικών της μοτο σου και να πηγαινεις να τα ζητάς κατευθείαν απο την ελληνμοτο!


όσο για χεράκι, είναι ότι ακλύτερο μ πορείς να κάνεις...

σε άλλα πόστ έχω μεταφράσει κατα manual ακριβώς πως πρέπει να γίνεται η αλλαγή λαδιών και η σωστή εξαέρωση!

ειναι πολύ εύκολο (σου τρώει κανα 2 ωρο) αλλά δένεσαι ακόμη περισσότερο μαζί της...

το πλύσιμο του φίλτρου το ανέφερα παραπάνω!

εξαέρωση μπροστινού το ίδιο!

αλυσίδα να μαζεύεις είναι επίσης πολύ εύκολο


προσοχή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μιας και κάνεις και χωμα και υπερβαίνεις την αναλογία ωρών λειτουργίας και διανυθέντων χιλομέτρων αλλαγή λαδιών κάθε 2500 χλμ

και αλλαγή φίλτρων λαδιού και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 5000 χλμ.


θα χαρώ να τα πούμε απο κοντά κάποια στιγμή, ή δελεαρ ή πάρνηθα!


:wave2:

bookman
06/02/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πρώτα αποόλα ΟΡΘΙΟΣ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ και σου εύχομαι να το χαρείς ποικιλοτρόπος το μηχανάκι σου!


:eyepop:
Ευχαριστώ για το αναλυτικό σου ποστ !



τί λαστιχάκια του έβαλες; ΜΤ21 pirelli ? μήπως T63 Michelen ?

Για αρχή προτίμησα τα Τ63. Αλλά επειδή τελικά στομόνουν από την λάσπη, καβάτζωσα ένα πίσω ΜΤ21 με 300χλμ. Μόλις τα Τ63 γίνουν Τ3 πάω για αλλαγή




ολοκληρωμένο εξοπλισμό φοράς; μποτες κρανος γαντια επιγονατιδες επιαγκονίδες θώρακα;

ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ ! Την επομένη έσταξα 600Ε για πανοπλίες κλπ κλπ :D




οι τρύπες είναι 4 απο κάτω και μία μπροστά εκέι που προφανώς υπάρχει το μικρό παλαστικό προστατευτικό ποου σκεπάζει το μεταλλικό φίλτρο λαδιού!

εγώ απο την μαμα του (μιας και εχω το adv) έχω αλουμινίου!

δε ξέρω αν βγαίνει πλαστική για το lc4...

η πλάστική θα είναι φαντάζομαι ακόμη πιο ελαφριά

(παρεπιπτόντως αν γουστάρεις πουλάει μία γαμάτη αλουμινίου ο θανάσης dirty - πολύ ψηλότερη απο την δικιά μου, που σκεπάζει και τα κάτω μέρη απο τα πλαινά καπάκια του κινητήρα!)


Ωραίος, θα του στείλω πμ γιατί προχτές πήραμε κάτι μονοπάτια με πολύ πέτρα και το λυπήθηκα.... και για να μην λυπηθεί και η τσέπη μου είναι το 1ο πράγμα που θα βάλω !




το καλύτερο είναι να την πλένεις (ειδικά οταν εχεις περάσει μεσα απο πολύ λάσπη) αμέσως μετά σε κανα βενζινάδικο να φύγουν τα πολλά!
γιατί όταν στεγνώνουν ταλαιπωρούν και εσένα και δεν είναι οτι καλύτερο για τις επιφάνεις!

Ναι το καλύτερο, αλλά 2 φορές που μπήκα σε βενζινάδικο μόλις βγήκα από Πεντέλη, ο 1ος με κοίταζε σαν ούφο και μόνο που δεν με έβρισε (τι να πεις..) και ο δεύτερος είχε πιεστικό μου δεν γινόταν βεντάλια, άρα....




εγώ μετα απο χώμα ενώ την έχω πλύνει με το λάστικο και οχι ιδιαίτερη πίεση την στεγνώνω με λίγα χιλιόμετρα κοντά στο σπίτι, την σκουπίζω με ενα πανάκι και μετά με ενα πινελάκι και παραφινέλαιο την περνάω όλη γυρω γύρω στέγνωμα με άλλο πανάκι καλά καλά να γυαλίσει και μετά σπρέυ λιπαντικό (ΜΟΤΟREX OFF-ROAD) και την αφήνω όλο το βραδάκι έτσι AKinhth

ΟΚ !




εγώ είμαι 1.83 έχω το fatbar της magura(μεταβλητής διατομής) και τα μαμά καβαλέτα , και δεν έχω κανένα πρόβλημα στο όρθιο!

μου κάνει εντύπωση αυτό που λές, είμαι κάπως σκυφτός αλλά αφού συνεχώς αλλάζω στάση σώματος δε με κουράζει !

μμμ ναι παίζει να λέω και βλακεία μιας και το μηχανάκι το έχω 1 μήνα και έχω μπει στο βουνό 4-5 φορές, οπότε παίζει να μην το έχω συνηθίσει ακόμα το σουλούπι του....





μπορέις να κάνεις ένα σέρβις ναί!
πρέπει να βγάλεις τις μπουκάλες! και το καλύτερο να τος πάς στον τασούλη που εχει την αντιπροσωπεία WP kai είναι ο εξπέρ...

πολύ σημαντικό (αν όχι το σημαντικότερο) μιας και κάνεις και χώμα να εξαερώνεις το μπροστινό σου σύστημα όταν γυρνας σπίτι για να απομακρύνεις την πίεση που έχει ανέβει απο τα αέρια που δημιουργήθηκαν απο την ζωηρή λειτουργία των λαδιών...

υπάρχουν (έχεις up side down αν δεν κάνω λάθος) 2 σταυροβιδες στο πάνω μέρος των καλαμιών. σηκώνεις τον μπροστινό τροχό στον αέρα και ξεβιδώνεις τις βίδες μερικές στροφές (πρέπει να ακούσεις ένα ελαφρύ φύσημα! ) μόλις τελείωσει το φύσημα τις ξανασφίγγεις και αφήνεις κάτω το μπροστινό τροχό...

αν έχεις καιρό να το κάνεις θα δείς πολύ μεγάλη διαφορά! (εγά μεχρι να το μάθω πως γινόταν κάτι τέτοιο μιας και δεν ελίχα διαβάσει το manual έπεσα 3 φορες απο ασάφεια του μπροστινού! )

Όντως, μίλησα σήμερα το πρωι με τον Χάρη και μου είπε καλό είναι να αλλαχτούν. Τώρα αυτό με την εξαέρωση προφανώς δεν το ήξερα και πολύ πιθανόν να είναι ένας από τους λόγους που δεν καταλαβαίνω πότε και γιατί χάνω το μπροστινό. Βέβαια ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι η απειρία μου, αλλά θα το κάνω για να δω αλλαγή συμπεριφοράς κλπ κλπ



εχει ξαναμπει αυτη η απορία και εχουμε απαντήσει, αφιέρωσε 2 ωρίτσες και διάβασε όλα τα πόστ εδώ μέσα στο ΚΤΜ session (εγώ τα διαβάζω ανα τακτά γιατί πολλα διαφεύγουν συνήθως!

Ναι ρε γμτ, και μάλιστα είχα δει ποστ που έλεγε για τα εργαλεία αλλά έφαγα όλο το φορουμ και δεν το βρήκα. Θα το δω πάλι το βράδι



το εχω σε ηλεκτρονική μορφή, έρχεσαι ΔΕΛΕΑΡ ή σε καμμια βόλτα σε βουνό αν πάμε παρέα στο φέρνω

Τελικά το βρήκα από ένα Τσέχικο ή Ρώσικο σαιτ :) Το ΔΕΛΕΑΡ (που είναι ?) ή την βολτίτσα πάντως δεν την γλιτώνεις :D




προσοχή για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μιας και κάνεις και χωμα και υπερβαίνεις την αναλογία ωρών λειτουργίας και διανυθέντων χιλομέτρων αλλαγή λαδιών κάθε 2500 χλμ

και αλλαγή φίλτρων λαδιού και ρύθμιση βαλβίδων κάθε 5000 χλμ.

Ευχαριστώ για την επισήμανση, αλλά ήδη έχω μπεί σε αύτο τον ρυθμό σέρβις. Ευτυχώς ο προηγούμενος, χώμα μπορεί να μην έκανe αλλά το πρόσεχε και μου είπε 2-3 πραγματάκια :winka:



θα χαρώ να τα πούμε απο κοντά κάποια στιγμή, ή δελεαρ ή πάρνηθα!

Πάρνηθα δεν έχω πάει (ακόμα). Έχω βρεί κάτι μουρλοκομεία/δασκάλους και χτυπιόμαστε στην Πεντέλη. Mε την 1η ευκαιρία το κανονίζουμε υπό μερικούς όρους. Πέφτω συχνά, μου σβήνει συχνά, κολλάω συχνά και ΜΩΤ έχω 40 με το ζόρι. Αν μπορείς να με αντέξεις, μέσα !

:wave2:

OldMan
06/02/2006, 12:04
Σιγά κορίτσια !!!

Μην τρομάξουν τα βουνά ...

:lol: :beer: :lol:

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (για την γυναίκα μου ξέρω...), το '99 δεν φορούσε το Extreme 50 (συμβατικό) ???

XTMPAM
06/02/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σιγά κορίτσια !!!

Μην τρομάξουν τα βουνά ...

:lol: :beer: :lol:

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (για την γυναίκα μου ξέρω...), το '99 δεν φορούσε το Extreme 50 (συμβατικό) ???

Ο ΟΛΝΤΙ !ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΜΑΜΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΡΟΧΟ ΓΙΑ ΤΟ 99!!ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ!ΤΟ ΑΝΤΑΛΛΑΣΩ ΜΕ 02 ΑΜΑ ΛΑΧΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΕΝΤΟΥΡΟ!:wave2:

OldMan
06/02/2006, 12:56
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε spammιάρη Πλανητάρχη ...

Ρώτησα για το 50άρι, γιατί είναι λίγο "μπελαλίδικο" στις ρυθμίσεις και στο Service του !!!

Τα υπόλοιπα μπλα-μπλα σου πάνε στις αγγελίες (κανείς mod ακούει ???):lol:


Υ.Γ.
Το "σωστός" πήγαινε στο πηρούνι ή στην γυναίκα μου ??
:confused: :confused:

XTMPAM
06/02/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε spammιάρη Πλανητάρχη ...

Ρώτησα για το 50άρι, γιατί είναι λίγο "μπελαλίδικο" στις ρυθμίσεις και στο Service του !!!

Τα υπόλοιπα μπλα-μπλα σου πάνε στις αγγελίες (κανείς mod ακούει ???):lol:


Υ.Γ.
Το "σωστός" πήγαινε στο πηρούνι ή στην γυναίκα μου ??
:confused: :confused:

ΣΤΟ ΠΗΡΟΥΝΙ ΡΕ !!ΑΧΑΧΑΧΑΑ
ΤΩΡΑ ΓΙΑ 50ΑΡΙ ΔΕ ΞΕΡΩ EXTREME ΠANTΩΣ ΕΙΝΑΙ!!ΑΣΕ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ!!

Α ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΑΞΟΝΑΣ ΜΑΖΙ!(ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ Ο ΦΟΥΣΤΗΣ!!
ΕΛΑ ΚΑΝΑ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΑ 99 ΚΑΝΕΙΣ?ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΒΑΔΙΣΤΟ ΕΝΑ ΠΡΑΜΑ!!

bookman
06/02/2006, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σιγά κορίτσια !!!

Μην τρομάξουν τα βουνά ...

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου (για την γυναίκα μου ξέρω...), το '99 δεν φορούσε το Extreme 50 (συμβατικό) ???

Καλησπέρα Μπάρκουλη :D
Εγώ μνήμη δεν έχω αλλά ούτε και γυναίκα για να με απατά :cool:


Στο θέμα μας. Ως συνήθως (απορώ που τα θυμάσαι όλα αυτά :confused: ) έχεις δίκιο.
Φοράει το Εxtreme.
Τώρα γιατί αγόρασα κάτι extreme ενώ εκ γεννετής είμαι anti-extreme, θα σου απαντήσω μόλις βγούν τα αποτελέσματα της ψυχολογικής μου εξέτασης (προς το παρόν προσπαθούν να φτιάξουν το προφιλ μου)


Όταν λες ότι είναι μπελαλίδικο στις ρυθμίσεις του, τι εννοάς if you please.
Για service, δεν ανησυχώ, απλά θα τα στάξω λιαν συντόμως :rotflmao:

Και μιας και έθιξες το θέμα των ρυθμίσεων (ααα δεν φταίω, μόνο σου έσκαψες τον λάκο σου) καμιά ιδέα πως να ρυθμίσω μιας και δεν έχω σταντ ?

Δεν θέλω τις ρυθμίσεις, αυτές ΑΝ τις κατάλαβα καλά στο μινι σεμινάριο του Κατσαφαρου τι κατέχω. Το θέμα είναι πως να σηκώσω τον μπροστινό στον αέρα.
Και μην πεταχτεί κάποιος έξυπνος και πει με τα χέρια....
Είπαμε, 1,72 με τις γοβες :rotflmao:

:wave2:

KaTaNaS
06/02/2006, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από bookman
. Το θέμα είναι πως να σηκώσω τον μπροστινό στον αέρα.


δε καταλαβα ποιές ρυθμίσεις λές!


για να ρυθμίσεις τα αμορτισέρ δε χρειάζεται να το σηκώσεις στον αέρα...


άν λές για την εξαέρωση, (την οποία να κάνεις το συντομότερο) και απ'ότι κατάλαβα έχεις πλαϊνό στάντ, όπως και εγώ, θα κάνεις το εξής:


έχεις βάλει σταντ με ταχύτητα μεσα στο κιβώτιο και απο την άλλη μεριά πέρνεις ένα καδρονάκι ίσα με 45 πόντους και σπρώχνωντας την μοτο 9ανασηκωνοντας την βασικά) κόντρα στο στάντ τακαρεις κάτω απο το δεξί μαρσπιέ.

μετά βάζεις και ένα άλλο τάκο στην μπροστά μεριά του κάρτερ (θα ηταν προτιμότερο να φοράς ποδιά) για να καθησει ο πίσω τροχος και να σηκωθεί ο μπροστά!



το δέ πιό εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι , να πάς απο την περιά του σταντ και να τραβήξεις το μηχανάκι απ το τιμόνι προς την μεριά σου για να σηκωθεί ο τροχός μπροστά (το μηχανάκι θα στηρίζεται στον πίσω και στο σταντ)

έχεις το σταυροκατσαβιδο στο χέρι, και με ενα χερι λύνεις περιμενεις να ξεθυμανει σφίγγεις , ενώ με το άλλο κρατας το μηχανακι στον αέρα!


είναι πολύ εύκολο, μπορεί να το κάνεις και κατα την διάρκεια μιας βολτας!





:wave2:

bookman
06/02/2006, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δε καταλαβα ποιές ρυθμίσεις λές!




:wave2:


:)

Μάλλον δεν το είπα καλά. Σορρυ.
Ήθελα να πω δυναμικό/στατικό sag.
Για το στατικό, πρέπει να σηκώσεις το μηχανάκι ή τους τροχούς του στον αέρα. Μετράς με βάση ένα σταθερό σημείο. Κατεβάζεις το μηχανάκι και δεν πρέπει το βυθισμά του μπροστά να μην υπερβαίνει τα 3cm και του πίσω τα 5cm.

Για το δυναμικό, απλά κάθεσαι πάνω και βάζεις τον φίλο σου που του έταξες τάχα μου καφέ σπίτι σου παρέα με πιπινάκια να ξαναμετρήσει :lol: . Εκεί δεν πρέπει να υπερβαίνεις τα 10cm μπρος/πίσω.

Το ιδανικό είπανε, είναι 3cm μπρος, 4cm πίσω για το στατικό και 8cm για το δυναμικό.

Αφού τα φτιάξεις όλα αυτά, μετά αρχίζεις να παίζεις με προφόρτηση και άλλα τα οποία δεν θυμάμαι αλλά ελπίζω να βρω κάποιο λινκ να μελετήσω.

ΥΓ: Με κάθε επιφύλαξη γιατί έχω ξεχάσει τις σημειώσεις μου στον ακατανόμαστο και λείπει σε ταξιδάκι η κουφαλίξ. Κάποιος παλαιών αρχών να με διορθώσει αν έχω κάπου λάθος ? :confused:

:wave2:

OldMan
06/02/2006, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bookman
...Αφού τα φτιάξεις όλα αυτά, μετά αρχίζεις να παίζεις με προφόρτηση ...

Για να τα φτιάξεις όλα αυτά παίζεις με την προφόρτιση (όχι "αφού" τα φτιάξεις...).


Τώρα, οι (μάλλον εμπειρικές) ρυθμίσεις που είπε ο Παντελής, αν σε ικανοποιήσουν, έχει καλώς ...


Υ.Γ.
Γιατί δεν διαβάζουμε το ρημαδάκι το manual για το σωστό σεττάρισμα των αναρτήσεων ???


:wave2: :beer: :wave2:

bookman
06/02/2006, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για να τα φτιάξεις όλα αυτά παίζεις με την προφόρτιση (όχι "αφού" τα φτιάξεις...).


Τώρα, οι (μάλλον εμπειρικές) ρυθμίσεις που είπε ο Παντελής, αν σε ικανοποιήσουν, έχει καλώς ...


Υ.Γ.
Γιατί δεν διαβάζουμε το ρημαδάκι το manual για το σωστό σεττάρισμα των αναρτήσεων ???


:wave2: :beer: :wave2:

Δεν έχεις άδικο για τις εμπειρικές ρυθμίσεις και για τα μηχανολογικά/φραστικά μου λάθη. Φαντάζομαι τώρα για αρχή θα με βολέψουν.

Μανουαλ διαβάζουμε αλλά 1ον είναι στα Αγγλικά (και με δυσκολεύει αρκετά), 2ον αν δεν κάνω λάθος (που για να το λες εσύ μάλλον κάνω λάθος) δεν είδα κάτι για σετάρισμα αναρτήσεων. Απλά λέει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Θα προσπαθήσω να το ξεκοκκαλίσω αύριο γιατί τώρα είμαι κουρόμπελο, ότι και αν διαβάσω και με τα Αγγλικά που ξέρω θα βγάλω ρυθμίσεις για καμήλα και ως γνωστό η Πεντέλη δεν έχει άμμο :rotflmao:

Eυχαριστώ !

:wave2:

bookman
17/02/2006, 18:10
Μάλιστα.... μάλιστα...

Μάλλον δεν θα κάνω ποτέ τις ρυθμισείς που ήθελα.
Ταρίφας πέρασε κόκκινο, τον βρήκα κάθετα στο φτερό και έκανα μια πτήση περι τα 20 μέτρα αφού πρώτα πέρασα το παρμπριζ του ένα χεράκι. Αυτό το τελευταίο πως έγινε, μην με ρωτάτε...
Η μηχανή από ότι λένε οι φίλοι (κάνε φίλους να δεις καλό) μάλλον είναι για ξου μιας και μπουκάλες στραβές, λαιμός φαίνεται περίεργος σαν να έχει φαρρυγγίτιδα και υποπλαίσιο θεόστραβο.

Α ναι, εγώ είμαι σε πλήρη ακινησία για 2 μήνες και μου λείπει η δεξιά επιγονατίδα. Έγινε θρύψαλα μάλλον κατά την προσγείωση.

Αυτάαααα

Οπότε προς το παρόν θα βολευτώ με απλή ανάγνωση του μοτο, τσιγάρα, τσόντες και PS2.

:wave2:

bartlal
17/02/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bookman
Μάλιστα.... μάλιστα...

Μάλλον δεν θα κάνω ποτέ τις ρυθμισείς που ήθελα.
Ταρίφας πέρασε κόκκινο, τον βρήκα κάθετα στο φτερό και έκανα μια πτήση περι τα 20 μέτρα αφού πρώτα πέρασα το παρμπριζ του ένα χεράκι. Αυτό το τελευταίο πως έγινε, μην με ρωτάτε...
Η μηχανή από ότι λένε οι φίλοι (κάνε φίλους να δεις καλό) μάλλον είναι για ξου μιας και μπουκάλες στραβές, λαιμός φαίνεται περίεργος σαν να έχει φαρρυγγίτιδα και υποπλαίσιο θεόστραβο.

Α ναι, εγώ είμαι σε πλήρη ακινησία για 2 μήνες και μου λείπει η δεξιά επιγονατίδα. Έγινε θρύψαλα μάλλον κατά την προσγείωση.

Αυτάαααα

Οπότε προς το παρόν θα βολευτώ με απλή ανάγνωση του μοτο, τσιγάρα, τσόντες και PS2.

:wave2:


:sad: :sad: :sad:

τι να πω.....προτιμω τιποτα. μονο γρηγορα ξανα ορθιος φιλε μου.... :wave2:

Λεωνίδας
17/02/2006, 21:39
Περαστικά και από εμένα και γρήγορα ξανά όρθιος... τι άλλο :wave2:

kalesin
18/02/2006, 08:49
Τι να πω.. περαστικα ρε φιλε, υπομονη κ κουραγιο...

:( :( :(

catmaster
18/02/2006, 09:13
Περαστικα ρε παλικαρι....
:sad: :sad:

Να πω και τη γνωμη μου....





























ΓΑΜ@ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΣΚΑΤ@ΤΑΡΙΦΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΛΕΓΕΣΤΕ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΟΔΗΓΟΙ...
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ...






:a016: :a016: :a016: :a016:

KaTaNaS
18/02/2006, 10:00
περαστικά ρε bookman, γρήγορα και ξανα όρθιος στο μοτόρι σου!


μου είπε για εσένα ένας φίλος σου Γιάννης με ένα Aprilia (τούρινγκ)
ενώ περίμενε την σειρά του να πλύνει το μηχανάκι!

περαστικά :sun: :wave2:

bookman
18/02/2006, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS

μου είπε για εσένα ένας φίλος σου Γιάννης με ένα Aprilia (τούρινγκ)
ενώ περίμενε την σειρά του να πλύνει το μηχανάκι!



Χαχαχα, μικρός που είναι ο κόσμος ε ? :)
Ο Γιάννης με το Aprilia Falco, είναι ο πρώτος που με είδε στα εξωτερικά στον Ευαγγελισμό.

- Ρε μαλακά, δεν σου έχω πει να μην με μιμήσε ?

- Προσπαθώ ρε, αλλά δύσκολο να αντισταθεί κανείς :lol:

'Αμα τύχει και τον ξαναδείς πες του να σου πει την ιστορία με την νταλίκα στην Εθνική με καταρακτώδη βροχή, όταν ήταν να παρουσιαστεί και πήγε με το VFR. Θα λιώσεις στο γέλιο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:wave2: