PDA

View Full Version : Φωτογραφίες από το διήμερο 27-28.3.2004 στην Ορεινή Ναυπακτία



Adventure-R
29/03/2004, 14:15
Λοιπόν, λοιπόν...

Με λίγα λόγια περάσαμε super. Και εξηγούμαι:

Ξεκινήσαμε από το Περίπτερο Χαϊδαρίου στις 8.00 πμ και με συννενόηση φυστίκι μεταξύ εμού (Adventure-r) και του Κώστα (Kosdros)... αποφασίσαμε να πάμε στην Θήβα από... Αλεποχώρι! (Περαχώρα - Ηραίο - Μαυρολίμνη - Ψάθα - Βίλια κ.α.)! Η διαδρομή βέβαια είναι από τις καταπληκτικότερες της Αττικής, και αυτό αποζημίωσε τα 100 και παραπάνω χλμ που φάγαμε στη μάπα εκτός διαδρομής.

Ο Kosdros είναι ένα σιδερόκωλο ΤΕΡΑΑΑΑΣ και δεν καταλαβαίνει από τέτοια!!!!!
Οδηγίες χρήσης: "Άν τύχει και βρεθείτε μαζί του σε καμία διαδρομή και οδηγά το κομβόι, προσπαθήστε να προσδιορίσετε ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες που φαντάζεται ένας διαστραμμένος εντουράς, (πχ.... ρε κώστα πάμε για καφέ?) έτσι ώστε όταν θα πίνεις τον καφέ να μην διαπιστώσεις ότι βρίσκεσαι στη Βραζιλία..."
Πάντως όταν μέγαλώσω θέλω να του μοιάσω. Όπως λέει και ο Σουγκλάκος "Αντέχει στο ξύλο"! Τεσπά, χάρει Κώστα είδαμε φοβερά μέρη, απλά θα θέλαμε να είχαμε μερικές ημέρες ακόμη έτσι ώστε να μπορούσαμε να καθόμαστε σε κάποια μέρη περισσότερο. Αρκετά χωριά χωμένα μες την ομίχλη με καφενεία που σε ταξιδεύουν τουλάχιστον 100 χρόνια πίσω τα περάσαμε TV zapping.

Συνεχίσαμε για θήβα και Αράχωβα - Δελφούς. Στην Αράχωβα συναντάμε τον Θοδωρή από την Πάτρα - Petridist με την καινούρια του Transalp.

Λοιπόν κύριοι και κυρίες. Πάντα το πίστευα, αλλά το βλέπω και συνέχεια. Η Transalp είναι από τα πιό ταξιδιωτικά - ίσως και το πίο ταξιδιωτικό εργαλείο που υπάρχει. Στρίβει - ανοίγει - φρενάρει. Πάει και λίγο χωματάκι (Φωτογραφίες από αυτό θα ακολουθήσουν μόλις πάρω το slide). Και ο θόδωρας την πάει super.
To δε ΧΤακι του Μιχάλη (Tatoo23) αποδείχθηκε άριστο για κάθε χρήση και ο Μιχάλης αν και κατά τα λεγόμενα του δεν έχει κάνει γενικότερα πολλά τέτοια ταξίδια, είναι άξιος αναβάτης του, πολλά υποσχόμενος νέος, κλπ, έτσι, έτσι.
Η δε Αλεξία που δεν το έχει ξανακάνει καθόλου μας εξέπληξε με την ανεκτικότητά της (αν και υποσχέθηκε ότι την επόμενη φορά πάει το πολύ μέχρι Αίγινα!)

Αυτά με την Honda και τη Yamaha. Συνεχίζω την περιγραφή, με τα τοστάκια και τις ομελέτες που χτυπήσαμε στην Αράχωβα. Εκεί βγάζουμε τους χάρτες και προγραμματίζουμε τον δρόμο μας για την Ο. Ναυπακτία και το χωριό του Κώστα, τον Αγιο Δημήτριο.
Λεπτομέρεις για τα χωριά που περάσαμε δεν έχω, τα περνάγαμε το ένα μετά το άλλο, και δεν πρόκαμα να τα σημειώσω (Α ρε Κώστα λοκάλα!). Κάπου προς τα κει περάσαμε και από μία γαμ$%% δασική διαδρομή με το πιο ΚΟΚΚΙΝΟ ΧΩΜΑ που έχω δεί!!! Μιλάμε για πολύ Αρειανό τοπίο. Καταπληκτικο 10 χλμ δάσους, φοβερή διαδρομή και πανέμορφη λασπούλα που δυσκόλεψε λίγο την Transalp του Θόδωρα με τα slickοποιημένα λάστιχα.
Τρώμε απογευματινό στην Άνω χώρα (νομίζω) - ξέρετε τώρα - λουκάνικα μπιφτέκια ένας διασυρμός φαγητού και με τα πολλά, φτάνουμε σούρουπο στο σπίτι του Κώστα, όπου και μας φιλοξένησε.

Την Κυριακή απλά επιστρέψαμε για Ναυπακτο, και εκεί ξοδέψαμε αρκέτες ώρες για αναψυχή. Στις 5.00 αναχωρήσαμε για Ρίο-Αντίριο και τον δρόμο της επιστροφής για Αθήνα.

Γενικά ο καιρός ήταν ψιλοκαλός, αν και είχε συνεφιά και βροχούλα κατά την επιστροφή. Ο ήλιος έβγαινε κατά μικρά διαστήματα αλλά αυτό δεν μας εμπόδισε να περάσουμε καταπληκτικά. Προσωπικά ζορίστικα αρκετά στην επιστροφή μιας και είχα το enduro κράνος και το μαστίγωμα που έφαγα από τη βροχή δεν λέγεται... but no problem at all. Σορυ για τους υπόλοιπους γιατί τους ανάγκαζα να πηγαίνουν στην επιστροφή με 80 ~ 120 km max.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τον Κώστα για την καταπληκτική του φιλοξενία. Υπ'οψιν έχω και εγώ ένα εξοχικό στα Βίλια που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για εκδρομές με μέλη από την υπόλοιπη Ελλάδα, ή ακόμα και για ότι έχετε να προτείνετε.

Φιλιά, ακολουθεί τις επόμενες ημέρες και ένα slide με φωτογραφίες.

Το ΚΤΜ μου έγραψε: 850 Km


1231

Adventure-R
29/03/2004, 14:16
..


1235

Adventure-R
29/03/2004, 14:22
...


1236

Adventure-R
29/03/2004, 14:23
....


1237

Adventure-R
29/03/2004, 14:25
.....


1238

Spazz
29/03/2004, 14:25
με τετοιες αποσκευες πισω adventure r σιγουρα θα πηγαινες μονιμα με σουζα..

Adventure-R
29/03/2004, 14:26
......


1239

nimbus
29/03/2004, 14:26
ΑΑΑΑΑΑ ALL RIGHT!!!
ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΦΙΝΑ ΔΗΛΑΔΗ Ε?:beer: :beer: :beer:
ΒΡΑΒΟΟΟΟ:beer: :beer: ΧΕΧΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΙΝΑΝΕ ΝΗΣΤΙΚΑ ΕΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΙΝΑΝΕΕ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ:wave2: :lol: :lol: :lol:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙΑ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!

Adventure-R
29/03/2004, 14:28
...........


1240

Adventure-R
29/03/2004, 14:29
.........................


1241

Adventure-R
29/03/2004, 14:30
................................


1242

Adventure-R
29/03/2004, 14:31
.......................................


1243

Adventure-R
29/03/2004, 14:33
.......................................


1244

Spazz
29/03/2004, 14:33
στην παραπανω εικονα προσπαθεις να μας δειξεις ποσο ωραιο ειναι το τοπιο η το ποσο σκατα ειναι οι δρομοι μας??? :rolleyes:

nimbus
29/03/2004, 14:34
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!:) :p :wave2:
ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:sun:
ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΝΕΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ:beer:

Adventure-R
29/03/2004, 14:35
.......................................


1245

Adventure-R
29/03/2004, 14:36
...............................................


1246

Adventure-R
29/03/2004, 14:36
................................................


1247

Adventure-R
29/03/2004, 14:39
.................................................


1248

Adventure-R
29/03/2004, 14:40
..................................................


1249

Adventure-R
29/03/2004, 14:41
...................................................


1250

Adventure-R
29/03/2004, 14:43
....................................................


1251

cityfly
29/03/2004, 14:44
μπράβο παιδιά
πάντα τέτοια

εκεί που γυρνάς με την μηχανή στα χέρια από τα θαμνάκια τι πήγες να απαθανατίσεις, είδες τίποτα το περίεργο;

Adventure-R
29/03/2004, 14:44
.....................................................


1252

Adventure-R
29/03/2004, 14:48
η μωράκλα μου η μωράκλα μου η μωράκλα μου η μωράκλα μου η μωράκλα μου


1253

Adventure-R
29/03/2004, 14:49
...παρέα


1254

Adventure-R
29/03/2004, 14:50
........................................................


1255

Adventure-R
29/03/2004, 14:51
.........................................................


1256

Adventure-R
29/03/2004, 14:52
Μέχρι να πάρω το slide από την Canon


1258

petridist
29/03/2004, 15:04
Άντε κάνε και το συγγραφέα τώρα!!!:beer:

afrotwin
29/03/2004, 15:27
mpravo pedia poli orea
ke dixni pragmatiki motosikletistiki volta oxi san kati alous pou pane miamisi ora volta gia na fane ton agleora se nistima edesmata
ontos poli orea z:eek: zilepsame:sad: :wave2:

niko13g
29/03/2004, 15:37
Πολύ καλή φάση !!!
Μπράβο !!!!!

:beer: :beer: :beer:
Αντε να δουμε εμείς τι κάνουμε....:bigcry: :bigcry: :bawl: :ZZZ: :ZZZ:

Adventure-R
29/03/2004, 16:17
έχω βάλει και περιγραφή του διημέρου.

petridist
29/03/2004, 16:32
Ήταν όντως καταπληκτικά!!!

Πανέμορφα τοπία και πάνω απ'όλα πολύ καλή παρέα!!

Θέλω κι εγώ να ευχαριστήσω τον Κώστα (kosdros) για την πολύ καλή φιλοξενία στον Άγιο Δημήτριο και να είναι πάντα με ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΚΟΡΔΕΛΑ!!!

Επίσης να τον ευχαριστήσω για τη βοήθεια στο '''''βατό''''' κομάτι χωματο-λάσπο-κοτρώνο-ρεματόδρομου που μπήκε μπροστά και τον ακολουθούσα....
(μπορούσα να σε περάσω ρε, αλλα παρίστανα τον αρχάριο χεχεχε!)

Παιδιά χάρηκα πολύ που σας γνώρισα απο κοντά, περάσαμε φίνα, η ωριμότητα θριάμβευσε σε όλη τη διαδρομή χωρίς κανένα παρατράγουδο!!

Να είστε καλά και να τα ξαναπούμε πολύ πολύ σύντομα!!!!



:wave2:

petridist
29/03/2004, 17:03
1. Εγώ στην Αράχωβα περιμένοντας 1,5 ώρα τα παιδιά που με οδηγό τον kosdro κανανε Αθήνα - Αράχωβα 250χμ (έτσι έτσι όλα είναι δρόμος και καλά κάνατε χαλάλι!!!)

2. η φάτσα μου μέσα απο το κράνος και οι μονόλογοι μου κατα τη διάρκεια της λασπωμένης διαδρομής (''πέέέέφτωωωω, γλυστράαααωωωω κλπ κλπ'')....

3. Το κόλλημα του πίσω τροχού μου στη λάσπη στο γεφύρι των φωτό, όπου με ξεκόλλησε ο Κώστας (α ρε κουταλιανέ!!)

4. Το laptop του Μαρκέλλου (τί να σχολιάσω?? Είδαμε και DVD στην άκρη του κόσμου όπου το ρευμα είναι πολυτέλεια!!!!)

5. Η τηλεφωνική συνομιλία της Αλεξίας όταν μετά απο ώρες φτάσαμε στην Άνω Χώρα όπου και φάγαμε.. Διαλυμένη απο την κούραση είπε '' έλα να με σώσεις''!!!! Πολύ γέλιο λέμε.. Εγω πάντως για την πρώτη της φορά σε ταξίδι με μοτο βαζω ΑΡΙΣΤΑ με πολλούς τόνους!!! Άντε βρε καλή αρχή και πάντα τέτοια!!

6. Η πλημμύρα (μικρού μεγέθους) στο σπίτι του Κώστα μόλις φτάσαμε (νύχτα πλέον) και το σφουγγάρισμα που ακολούθησε...( ε ρε γλέντια!!!)

7. Η καταπληκτική, ανεπανάληπτη θέα απο το σπίτι του Κώστα. Η λίμνη του Ευήνου στα πόδια σου (μισό ΠΡΑΟΥ κατα τον Κώστα!)

8. Το Adventure του Μαρκέλλου καρα - φορτωμένο που δε μάσησε τίποτα!!!!

Και για να ''παινέψω και το σπίτι μου....''

9. Το transalp μου που για ακόμα μία φορά με έβγαλε απόλυτα ασπροπροσωπο, και συνεχίζει να μου αποδεικνύει ότι ήταν η σοφότερη επιλογή.. Να'ναι πάντα καλά και να με ταξιδεύει σε ονειρικά μέρη παρέα με απίθανους ανθρώπους!!

tatoo23
29/03/2004, 18:15
apsogi fasi paidia :beer: mono poy tin epomeni fora tha paro to eidiko kranos kafe(kserei o markelos) i alexia to kataxarike kai tora anaronei me loympako sto spiti tis.
ayrio vgazo to videaki thodori kai opios allos thelei as moy pei na toy to steilo.
ante na kanonisoyme kai ti kyriaki kati giati arxisa na variemai stin athina :eyepop: ooooooooox o k............os moy.

kosdros
29/03/2004, 20:10
είναι ότι ήταν λίγο σφιχτό το χρονοδιάγραμμα, αλλά σίγουρα όχι πιεστικό (αντέχαμε και άλλο) :eek:

Την επόμενη φορά πρέπει να πάμε από την πολύ πιο ωραία διαδρομή (+150χλμ χώμα βατό) και να φάμε στην πολύ πιο ωραία
ταβέρνα :)

Υπάρχουν καβάντζες και χωριά εγκατελειμένα που δεν θα σας φτάνουν όσα φιλμ και αν κουβαλήσετε :eyepop:

Ο έτερος Κώστας με το ΚΤΜ LC4 ήταν στο βουνό από την τετάρτη το απόγευμα με αυτοκίνητο και τρέιλερ. :hypnotize (θα κανονίσουμε καμιά σκληροπυρηνική και πολυχιλιομετρική διάσχιση βουνών) :dizzy:

Η διαδρομή ανακυρήσεται αντοχής! Δύσκολη επιστροφή να βρέχει λάσπη και τρομερή κίνηση:yuck:

Θα :ZZZ: μαι μέχρι να κανονιστεί το επόμενο:beer: :D



:wave2:

gmakris
29/03/2004, 20:56
Ωραια περνατε και στο χωμα - ισως τελικα παρω εκεινο το KTM
(ή μηπως το Husaberg?);)

NLS
29/03/2004, 22:00
ρε άντε πάρε κάτι που θα χαρεί και η Βιβή εγωίσταρε

άκου husa... ναι οκ - να δω ΠΩΣ θα έκανες τη διαδρομή αυτή με husa αχαχαχαχαχα

gmakris
29/03/2004, 22:04
Eμεις στα Β.Προαστια εχουμε κρυφες χάρες.....:smokin:

NLS
29/03/2004, 23:02
και έχετε ΚΑΙ γκούτσι φορέματα άμα λάχει

code
29/03/2004, 23:48
αυτό ήτανε........... δώσατε τα τελειωτικό ΧΤΥΠΗΜΑ!!!!!!!!!!:( :mad: :sad: :bawl:






ΝΩΩΩΩ ΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

πόσο μπορείς να χαμηλώσεις το XR!?!??!?!??!?!??!??!?!??!?!?


:eyepop:

petridist
04/04/2004, 15:28
Οι άλλες (μη ψηφιακές) φωτό έχουν βγεί??????


Θα τις ανεβάσεις φαντάζομαι ετσι???

άντε να τις δουμε:eyepop:


γιατι εδω δεν πιστευουν οτι εβαλα τη μοτο σε λάσπες :look:

και οτι πήγαινα με 80+ στη λάσπη πετώντας πάνω απο τα ρέματα :lol: :hypnotize :eek: :rotflmao:

και οτι ζητούσα κι άλλο χώμα αλλά ο kosdros δεν ήθελε!!!!!!! :blush:

(οκ το παραγ@μησα..:dizzy: )

:beer: :wave2:

tatoo23
04/04/2004, 17:33
ax re thodori ti mas kanane emei na theloyme kai allo kai aytoi na nai olo koyrasmenoi :beer: :ZZZ: :nono: :rotflmao: asta na pane to myalo toys itan mono stis photo kai sto na traviksoyn me ti paliokamera ti psonia thee moy:wave2: :evil:

yg1 mia poy to gamises kai sy as toy doso kai go ligo pio poly emfasi katalavaineis

kosdros
06/04/2004, 20:43
Πέμπτη - Παρασκευή - Σάββατο το Νο2 από άλλες διαδρομές!

KliorisTM
16/04/2004, 12:13
Καθυστερημένη απάντηση στον Kosdros!
Κώστα ευτυχώς που ήταν δύσκολο να βγάζω την φωτογραφικη μηχανη από΄το σακίδιο!Έπρεπε να σε φωτογραφήσω κατεβαίνοντας τον χιονισμένο δρόμο! Αν πάλι έχετε διάθεση γιαυτό που γράφεται στον τίτλο προτείνω.1.Χωμάτινα λάστιχα 2.Εγκατάληψη του τρέιλερ στο σπίτι σου στον Εύηνο.3. Πανταβρέχι.4.Καλιακούδα. 5.Καρπενήσι.6.Αγραφα.7.Λιμνη Πλαστήρα.8.Γύρος λίμνης και επιστροφή.
Παραθέτω και εγώ φωτογραφίες από ορ. Ναυπακτία.

KliorisTM
Ο έτερος Κώστας.


1465

KliorisTM
16/04/2004, 12:17
Καθυστερημένη απάντηση στον Kosdros!
Κώστα ευτυχώς που ήταν δύσκολο να βγάζω την φωτογραφικη μηχανη από΄το σακίδιο!Έπρεπε να σε φωτογραφήσω κατεβαίνοντας τον χιονισμένο δρόμο! Αν πάλι έχετε διάθεση γιαυτό που γράφεται στον τίτλο προτείνω.1.Χωμάτινα λάστιχα 2.Εγκατάληψη του τρέιλερ στο σπίτι σου στον Εύηνο.3. Πανταβρέχι.4.Καλιακούδα. 5.Καρπενήσι.6.Αγραφα.7.Λιμνη Πλαστήρα.8.Γύρος λίμνης και επιστροφή.


KliorisTM
Ο έτερος Κώστας.

jimbar
19/04/2004, 11:31
ok ... ΖΗΛΕΨΑ

KliorisTM
20/04/2004, 10:31
Απο όσο έχω καταλάβει δεν είσαι ζηλιάρης,γιαυτό γίνε πιό συγκεκριμμένος!Επίσης εχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον ο Κώστας-_Κosdros και ο Μαρκέλλος.Ελπίζω ότι θα βρεθεί χρόνος να το συζητήσουμε την Κυριακή. Θα έλθω με τα μικρά , όπως λέει και ο Μαρκέλλος.
Το αλογό μου φημίζεται για την πιο μεγάλη και μαλακή σέλα της κατηγορίας του,επειδή δεν βλέπω να προσφέρονται παληκάρια,ενημέρωσε με έγκαιρα για να βάλω μαρσπιέ συνεπιβάτη, 6945937849.

Κώστας.