PDA

View Full Version : duolever



lopi
06/02/2006, 10:57
re mages to paralever kai to duolever pos akribos leitourgoun?
to to telelever einai akseliksi tou duolever i to anti8eto?:eek:


35993

stefanos
06/02/2006, 21:10
RD δεν θυμάμαι τεύχος.

sonic22
06/02/2006, 22:35
p.s. odos to rd eixe sxetiko afierwma mono pou den itan mono gia ta sistimata tis BMW...
itan genika gia ta "perierga" psalidia...
:dizzy:

to internet exei ta pada...:beer: :beer: :beer:

lopi
07/02/2006, 10:02
thanks:beer: :beer:
i aporia 8a li8ei meso internet sintoma:wave2:

sapila racing
07/02/2006, 10:33
lopi, θα σου έλεγα να πας στο http://www.hossack-design.co.uk

Ο Norman Hossack είναι ο άνθρωπος που σχεδίασε το μπροστινό που η BMW ονομάζει Telelever-Duolever (το τελευταίο είναι η full έκδοση του πιο απλου Telelever).
H BMW δεν το πλήρωσε, περίμενε μέχρι να λήξουν οι πατέντες του....
Στο site υπήρχε και ένα ανοιχτό γράμμα του Norman προς την BMW, αλλά τώρα δεν το βλέπω...

Επίσης αν σε ενδιαφέρει η εξέλιξη εναλλακτικών μπροστινών συστημάτων αναρτήσεων γενικότερα πήγαινε στο www.tonyfoale.com

Εκεί θα βρείς πάρα πολλές πληροφορίες για διάφορα μπροστινά και όχι μόνο. Ο Tony Foale ήταν πρωτοπόρος του είδους, μάλιστα κατασκεύαζε τα σχέδια του, εγκαθιστούσε τα μπροστινά του σε δικές του μηχανές κι έκανε πολλές δοκιμές ο ίδιος.

Για ότι άλλο θέλεις, ρώτα.

stratospr
07/02/2006, 10:56
On-topic, πολύ καλό site! Το είχα δει και πιο παλιά, καιρός για μια επανάληψη

lord_dimos76
07/02/2006, 10:57
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ SITES SAPILA,:a18:

sapila racing
07/02/2006, 11:19
Τελικά το γράμμα του Norman Hossack προς την BMW είναι στο site http://www.hossack-design.co.uk
Πατείστε στο σήμα της BMW, αξίζει να το διαβάσετε.

Κατα την γνώμη μου ντροπή της BMW που δεν τον ανέμιξε στο project της, ούτε ανέφερε ποτέ το όνομά του.

lord_dimos76
07/02/2006, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τελικά το γράμμα του Norman Hossack προς την BMW είναι στο site http://www.hossack-design.co.uk
Πατείστε στο σήμα της BMW, αξίζει να το διαβάσετε.

Κατα την γνώμη μου ντροπή της BMW που δεν τον ανέμιξε στο project της, ούτε ανέφερε ποτέ το όνομά του.



ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΕ!!!ΟΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΩΣ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΗΣ!




Υ.Γ.ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΡΕΦΑ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ POST ΜΕ CLASSIC BMWS ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ CLASSIC RIDER...

lopi
07/02/2006, 11:28
sapila thanks.. ta site 8a ta episkepto kai elpizo na katatopisto pliros..:wave2:

sapila racing
07/02/2006, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
sapila thanks.. ta site 8a ta episkepto kai elpizo na katatopisto pliros..:wave2:

:beer: :beer: :wave2: :wave2:

sapila racing
07/02/2006, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΕΦΕΡΕ!!!ΟΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΩΣ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΗΣ!




Υ.Γ.ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΡΕΦΑ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ POST ΜΕ CLASSIC BMWS ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΩΣ ΓΝΗΣΙΟΣ CLASSIC RIDER...

Γεια σου lord,

Η αντιγραφή πατεντών είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα για τους σχεδιαστές.
Ο Hossack την πάτησε κοινώς.....
Το ξέρετε ότι η Suzuki πλήρωσε τεράστιο ποσό στον εφευρέτη της ανάρτησης με μοχλικό, το οποίο η Suzuki κατασκεύασε ΧΩΡΙΣ την αδειά του?
Ηταν η καλύτερη ανάρτηση με μοχλικό (η γνωστή Full Floater), στην εποχή των Uni-Track, Pro-Link, Mono-Cross κλπ.
Η Suzuki αναγκάστηκε να πληρώσει συγκεκριμένο ποσό γι αΚΑΘΕ μοτοσυκλέτα που κατασκεύασε στο διάστημα των 10 περίπου χρόνων που κράτησε ο δικαστικός αγώνας του εφευρέτη.
Ο οποίος βέβαια είχε κατοχυρώσει το σχέδιο του με ΔΙΕΘΝΗ πατέντα (τρελλά λεφτά) αλλά και τόλησε να τρέξει τον κολοσσό για 10 χρόνια ( πολύ τρελλά λεφτά).


Το ποστ το έχω δεί, απλώς δεν εχω ποστάρει. Εχεις ανεβάσει πολλές και ωραίες φωτό!
Θα βάλω κι εγώ σε κάποια φάση
:beer:

sapila racing
09/02/2006, 10:16
Πρώτη φορά ακούω μοντέλο Duolever :confused:

Αν ήταν να πάει στα μοντέλα, έπρεπε να πάει στα BMW, εδώ τι δουλειά έχει? Μήπως παραχώθηκε επίτηδες?

Και τα ποστ που δεν μας αρέσουν τα σβου ε???


:mad:

lord_dimos76
09/02/2006, 11:09
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ POST!
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΓΙΝΟΤΑΝ DELETE TEΛΕΙΩΣ,ΝΑ ΜΗ ΜΕΝΑΝΕ ΚΑΙ ΙΧΝΗ...
:a015:



MA KALA,ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΝΤΕΛΟ DUOLEVER ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΘΡΑΥΣΗ???
ΝΑ'ΤΟ!


36503