PDA

View Full Version : ρουλεμαν λαιμού



wild_cat/anima
06/02/2006, 17:29
θα μπορούσε κάποιος να μου πει από τι χαλάνε ?
πως καταλαβαίνουμε οτι θέλουν αλλάγη κι αν μαζί με αυτά θα πρέπει να αλλαχτεί και κάτι άλλο?

και αν είναι λογικό να θέλουν αλλαγη στα 20000χλμ δλδ σε αυτά τα χλμ περνάν στην εγγύηση?


thanks

dirtbird
06/02/2006, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
θα μπορούσε κάποιος να μου πει από τι χαλάνε ?
πως καταλαβαίνουμε οτι θέλουν αλλάγη

thanks

Να σου απαντήσει κάποιος από τι χαλάνε έτσι όπως το θέτεις (σαν να σου προξενεί εντύπωση μου φάνηκε) λίγο δύσκολο.
Σε γενικές γραμμές υπόκεινται σε φυσιολογική φθορά η οποία είναι ανάλογη του στυλ οδήγησης (σούζες, endo κ.τ.λ.) όπως και της μορφολογίας του εδάφους. Επίσης παρατεταμένο (δηλαδή πολύ συχνό) πλύσιμο με υψηλή πίεση μπορεί να προκαλέσει φθορές λόγω οξείδωσης μιας και οι τσιμούχες -που φέρει ο λαιμός στα δύο άκρα- δεν θα καταφέρουν να κρατήσουν όλο το νερό έξω (μην το μπλέξεις αυτό με οδήγηση στη βροχή).

Τώρα πιθανές ενδείξεις φθοράς:
α) σε σχετικά δυνατό φρενάρισμα νιώθουμε το τιμόνι να κουνιέται στο διαμήκη άξονα της μοτό.
β) σε στροφές νιώθουμε το τιμόνι να σκαλώνει κατά την περιστροφή (αυτό συνήθως όταν έχουμε να κάνουμε με 'στεγνά' από γράσσο και σκουριασμένα ρουλεμάν.
Η περίπτωση α μπορεί ίσως να αντιμετωπιστεί (αν δεν μιλάμε για πολύ τζόγο) με ένα σφίξιμο. Βέβαια αν έχουν δημιουργηθεί σκαλοπάτια στις φωλιές μετά το σφίξιμο μάλλον θα παρουσιαστούν σκαλώματα.

Πέρα από τα παραπάνω συμπτώματα, ο κλασικός τρόπος για να καταλάβουμε αν θέλουν αλλαγή είναι ο εξής:
Σηκώνουμε τον μπροστινό τροχό στον αέρα (η παρουσία διπλού σταντ ή ελαφρού μηχανακίου έως 140 kg βοηθάει). Χωρίς να εφαρμόζεται καμμία δύναμη στο τιμόνι, πιάνουμε το πηρούνι από το κάτω μέρος και προσπαθούμε να το κουνήσουμε μπρός-πίσω. Αν το νιώσουμε να κουνιέται ή νιώσουμε να κάνει γκλουκ-γκλουκ (πως να το περιγράψει κανείς) , τότε τα ρουλεμάν θέλουν ρύθμιση ή/και αλλαγή.

(συνεχίζεται, εντωμεταξύ προσθέστε-διορθώστε)

mtsop
06/02/2006, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...πιάνουμε το πηρούνι από το κάτω μέρος και προσπαθούμε να το κουνήσουμε μπρός-πίσω. Αν το νιώσουμε να κουνιέται ή νιώσουμε να κάνει γκλουκ-γκλουκ (πως να το περιγράψει κανείς) , τότε τα ρουλεμάν θέλουν ρύθμιση ή/και αλλαγή.


Αυτό δε το ήξερα.

Μπορείς και με ένα στρίψιμο του τιμονιού (όλη τη περιστροφή) και αν αισθανθείς ένα ψιλομάγκωμα, πας για ρουλεμάν.

Προσοχή αν το αμελήσεις να το αλλάξεις μπορεί να σου κλειδώσει το τιμόνι εν κινήσει και να φας τα μούτρα σου.

dirtbird
08/02/2006, 05:09
Μαζί με τα ρουλεμάν καλό είναι να αλλάζουμε και τις τσιμούχες.

Στα ρουλεμάν λαιμού χρησιμοποιούνται 2 τύποι, τα κλασσικά με μπίλιες και τα κωνικά. Τα τελευταία είναι ικανά να παραλαμβάνουν μεγαλύτερα φορτία και για αυτό χρησιμοποιούντα κατά κόρον στις καθαρόαιμες μοτό χώματος. Επίσης χρησιμοποιούντο στις μεγάλες street αλλά το πρώτο R1 ξεκίνησε πάλι την μόδα των ρουλεμάν με μπίλιες. Ο λόγος δεν ήταν το μειωμένο κόστος αλλά το πιο ελαφρύ τιμόνι (μιας που τα κωνικά έχουν - μάλλον - περισσότερες τριβές).

Υποθέτω ότι και το R6 έχει τουλάχιστον το πάνω ρουλεμάν με μπίλιες. Αυτά τα ρουλεμάν λοιπόν έχουν και λιγότερη αντοχή (ποιός είχε DT200 και μετά από λίγες χιλιάδες χλμ δεν ένοιωθε το χαρακτηριστικό 'τακ' από το μπροστινό) και θέλουν τακτικότερη ρύθμιση-συντήρηση.
Συνεπώς τα 20000 χλμ στους δρόμους-λατομεία εμένα μου φαίνονται μιά χαρά (βέβαια δεν μας λες ακριβώς τι συμβαίνει). Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να καλύπτονται από την εγγύηση καθότι είναι ένα σημείο που υπόκειται σε φυσιολογική φθορά από τη χρήση (βέβαια αν ήταν στα 5000 χλμ τότε δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί φυσιολογική φθορά).

Στο Blackbird τα άλλαξα στα 15000 χλμ περίπου (χρηησιμοποιεί κωνικό κάτω - μπίλιες πάνω). Στην αγορά - internet κυκλοφορούν κιτ για κάθε μοτό, με κωνικά πάνω - κάτω.
Ένα σημαντικά σημείο είναι η διαδικασία ρύθμισης των νέων ρουλεμάν. Όλοι οι κατασκευαστές δίνουν προδιαγραφή ροπής σύσφιξης του κεντρικού παξιμαδιού του λαιμού (και μάλιστα όχι με τη μία αλλά σε δύο βήματα ώστε πρώτα να πατήσει στη φωλιά του). Η Honda μάλιστα στο Blackbird περιγράφει και μέτρηση δύναμης στριψίματος (steering effort) με δυναμόκλειδο - κανταράκι. Για τους περισσότερους 'μάστορες' τα τελευταία είναι ψιλά (η ψηλά) γράμματα.