PDA

View Full Version : Γιατί τρέμει;;;



souniwths
07/02/2006, 10:59
Καλημέρα σε όλους.
Οδηγώ το F650GS και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει το εξής:
Ορισμένες φορές, όταν αφήνω το τιμόνι αυτό τρέμει! Δεν τραβάει δεξιά ή αριστερά, αλλά τρέμει έντονα.
Νομίζω πως αν ήθελε ζυγοστάθμιση θα έπαιζε συνέχεια και όχι που και που. Για ρουλεμαν σκέφτηκα επίσης αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για το πως το τσεκάρω αυτό.
Σημείωση: Έχει φτάσει τα 67.000km η μηχανή.
Καμιά ιδέα κανείς;

:beer:

hornet
07/02/2006, 11:07
υπαρχουν πολλα :
Στραβο λαστιχο
ζυγοσταθμιση (δεν τρεμει σε ολες τις ταχυτητες απαραιτητως)
πολυ βαρος πισω -μπαγκαζιερα;
παιζει και καποιο προβλημα στα ποτηρια η θελουν σφηξιμο

δες αυτα πρωτα και απανταει και ο αντωνης εαν η σεληνη βρισκεται στο κριο!!
.
.
.
.
(Σεμνάαααααα)

BELZEBOYLIS
07/02/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Καλημέρα σε όλους.
Οδηγώ το F650GS και τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει το εξής:
Ορισμένες φορές, όταν αφήνω το τιμόνι αυτό τρέμει! Δεν τραβάει δεξιά ή αριστερά, αλλά τρέμει έντονα.
Νομίζω πως αν ήθελε ζυγοστάθμιση θα έπαιζε συνέχεια και όχι που και που. Για ρουλεμαν σκέφτηκα επίσης αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος για το πως το τσεκάρω αυτό.
Σημείωση: Έχει φτάσει τα 67.000km η μηχανή.
Καμιά ιδέα κανείς;

:beer:

Με κάθε επιφύλαξη ....Το ίδιο μου είχε παρουσιάσει το transalp ,πάνω κάτω στα ίδια χιλιόμετρα (όταν άφηνα το τιμόνι στα 60 – 70 χιλ/ωρα ) ... Η απάντηση ήταν να μην αφήνεις τα χέρια σου από το τιμόνι !!!!!
Όταν ήρθε η ώρα να αλλάξω τα ρουλεμάν του λαιμού , ο μηχανικός μου εξάλειψε και αυτό το φαινόμενο ....(δεν έχω ιδέα τι έκανε !!!!!)

lord_dimos76
07/02/2006, 11:21
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΑΛΕΣ Η' ΑΛΛΑΞΕΣ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ?ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ 650 GS ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ(ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΒΑΨΑ ΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΟΝΟΣ,ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ POST ΓΙΑΥΤΟ?)ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ

sapila racing
07/02/2006, 11:26
Γενικά το πρόβλημα δημιουργείται όταν βάλουμε βάρος πισω από τον πίσω άξονα.

Αν βέβαια υπάρχει και κάτι στραβό (λάστιχο, ζάντα, θέλει ζυγοστάθμιση κλπ) τα πράγματα είναι χειρότερα.

Βγάλε ότι έχεις πίσω στην σχάρα και δοκίμασε το.

OldMan
07/02/2006, 11:42
Αφού πιάσαμε το πίσω μέρος, ας γίνει ένα τσεκάρισμα μήπως έχει "καθήσει" η πίσω ανάρτηση ...

(Θεωρητικά, αυξάνεται η γωνία κάστερ και πρέπει να είναι πιο "σταθερό" το μηχανάκι, αλλά στην πράξη - δεν είναι του παρόντος - το μηχανάκι αρχίζει να "κοσκινίζει" σε κάποιες ταχύτητες...)

Το παραπάνω μπορεί να συμβεί και με ΜΙΚΡΕΣ μεταβολές του ύψους (π.χ, φαγωμένο λάστιχο...)

:wave2: :beer: :wave2:

souniwths
08/02/2006, 13:56
Για μπαγκαζιέρα και γενικά βάρος στο πίσω μέρος δεν ισχύει γιατί δεν το έχω φορτωμένο. Ωστόσο πιθανόν να είναι ρουλεμαν λαιμού (θα δοκιμάσω το κόλπο που περιγράφει ο dirtbird στο αντίστοιχο post) ή (ακόμα χειρότερα αν ισχύει) πίσω ανάρτηση. Λάστιχα και ζάντα μου φαίνεται λιγότερο πιθανό αφού έχω την εντύπωση ότι θα έπαιζε συχνότερα και επειδή είχα αλλάξει πριν καμιά 20.000 χλμ, βέβαια με τους δρόμους αυτούς ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

Ευχαριστώ πάντες.
Πάντα πολύτιμη η γνώση του forum...

:a23: :a23:

TSIV
12/02/2006, 11:43
ενας φιλος μου με ενα TRANSALP ειχε το ιδιο προβλημα και αφου τα αλαξε ολα μπροστα (royleman , λαστιχα κ.λ.π.) τελικα βρηκε μετα απο πολυ ψαξιμο οτι εφταιγε το πισω αμορτισερ. το αλλαξε και ολα καλα

;)