PDA

View Full Version : Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!



jtoros
29/03/2004, 20:48
Καλησπέρα παιδιά.
Καταρχάς να πω ότι είμαι νέος στο forum και γι΄αυτό δεν ξέρω αν το παρόν μήνυμα καλά κάνει και βρίσκεται εδώ ή θα έπρεπε να βρίσκεται σε άλλο thread πχ "Ταξιδιωτικά". Όπως και να 'χει, χρειάζομαι οτιδήποτε αξίζει να ειπωθεί για αυτό το θέμα.
Ποιό θέμα; Λοιπόν. Έχω ένα Transalp 600 του '99, το οποίο απέκτησα τον περασμένο Αύγουστο. Καθώς πλησιάζουν οι διακοπές του Πάσχα, είπα να ξεκινήσω από την πόλη όπου σπουδάζω (Πάτρα) για την πατρίδα (Κομοτηνή) με το μηχανάκι. Το σχέδιο που έχω είναι να φτάσω Θεσσαλονίκη, διανυκτέρευση σε φίλο και την επομένη να ανέβω Κομοτηνή μέσω Εγνατίας Οδού. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχω ξανακάνει τόσο μεγάλη απόσταση με τη μία. Όσο να 'ναι Πάτρα-Θεσσαλονίκη είναι κάπου 800km και υπολογίζω να το κάνω σε περίπου 7 ώρες. Το πρόβλημα επίσης εντοπίζεται και στο ότι δεν έχω βρει κάποιον από εδώ κάτω που να κάνει το ίδιο ταξίδι, ώστε να είμαστε (τουλάχιστον) 2 μηχανές για το φόβο των Ιουδαίων. Όπως προείπα έχω ένα Transalp σε άριστη κατάσταση (μηχανολογικά) και το θεωρώ απίθανο να με αφήσει στο δρόμο. Αλλά από την άλλη, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και συμβεί κάτι δεν έχω τις γνώσεις να το αντιμετωπίσω. Και εδώ έρχεστε εσείς. Θα ήθελα πολύ και θα εκτιμούσα περισσότερο τη γνώμη σας για αυτό που θέλω να κάνω. Τι λέτε; Να ξεκινήσω ή όχι;

Thnx for listening...

jtoros
29/03/2004, 20:52
Επίσης:
1ον) θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς σκοπεύει να κάνει το Πάτρα-Θεσ/κη ξεκινώντας Πέμπτη ή Παρασκευή, ώστε να γίνουμε 2 και να ησυχάσω.

2ον) Γνωρίζει κανείς από εσάς πού μπορώ να βρω online οδικούς χάρτες για να ξέρω πού πάω στο ταξίδι;

Thnx for listening...

NLS
29/03/2004, 20:55
φυσικά θα ξεκινήσεις

στάσεις όποτε τελειώνει η βενζίνη τουλάχιστον (για αρκετή ώρα) και είσαι οκ

κάνε και μια express service για καλό και για κακό

gmakris
29/03/2004, 21:07
Και οταν φτασεις, παρε τον NLS τηλ. για να μην ανησυχει.....

ruyjin
29/03/2004, 21:16
Αν εμπιστεύεσαι τη μηχανή σου όπως λες μη φοβάσαι. Βασικά καλό έιναι όταν οδηγείς να φοβάσαι και λίγο, για να προσέχεις περισσότερο.
Για το ταξίδι πάντως μην ανησυχείς μιας και οδηγείς και ένα χρόνο.
Εγώ όταν πείρα τη δική μου (super four)πέρισυ, μετά από 3 μέρες έκανα Αθήνα - Ναύπλιο με ένα φίλο με ένα Transalp και η αλήθεια έναι πως με βοήθησε που είμασταν παρέα.

Πάντως σου εύχομαι να το απολαύσεις!!!!

jtoros
29/03/2004, 21:27
Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά. Ειλικρινά σε κάθε F5 (hard refresh για τους ειδήμονες) έβλεπα και μια νέα απάντηση.
Οδηγώ μηχανάκι (scooter βέβαια) εδώ και κοντά 7 χρόνια, αλλά το Transalp το πήρα όπως είπα τον Αύγουστο. Από τόττε έχω κάνει καμιά δεκαριά φορές το Κομοτηνή-Αλεξανδρούπολη μετ' επιστροφής και μια φορά το Πάτρα-Αθήνα (επίσης μετ' επιστροφής). Θέλω να πω ότι από εμπειρία και σύνεση καλά πάμε. Αλλά από γνώσεις μηχανολογίας μόνο σε θεωρητικό επίπεδο.
Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι αν πάθει κάτι μέχρι Θεσ/κη. Από 'κει και πάνω έχω άκρες. Αλλά ως εκεί... μονομάχος!
Ο πατέρας μου έκανε το Κομοτηνή-Γύθειο σερί σε 12 ώρες για να πάει στην Πανελλήνια. Στάση μόνο για κατούρημα και βενζίνη. Και το Afrika έκαψε μόνο μια ασφάλεια. Αλλά όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος... Οπότε γι' αυτό κωλώνω λιγάκι.

NLS
29/03/2004, 22:01
είπαμε κάνε απλά μια express service - αξίζει φτηνή είναι και δεν θα ψάχνεσαι

α και F5 είναι απλό refresh, hard refresh είναι το ctrl-F5

jtoros
29/03/2004, 22:14
'Εχεις δίκιο NLS.
Μήπως μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για την Express; ( Τιμές, τηλέφωνα κτλ; )

NLS
29/03/2004, 22:28
όχι :)

δεν έχω (βλέπε οδική βοήθεια βοήθεια BMW δωρεάν για όλη την ευρώπη για 4 χρόνια) - είχα όταν είχα honda αλλά δεν έχω στοιχεία πια - δες σε κάνα site (in.gr, χρυσό οδηγό) εύκολο θα'ναι

vasdekiss
29/03/2004, 22:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΑΤΟΜΑ. ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΑ.
ΛΟΙΠΟΝ, ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΠΟΥΖΙ, ΜΠΟΥΖΟΚΛΕΙΔΟ, ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΝΤΙΖΕΣ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, ΕΝΑ ΚΟΦΤΑΚΙ, ΜΙΑ ΠΕΝΣΑ, ΕΝΑ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ (ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΔΕΣ ΞΕΒΙΔΟΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΕΙΔΙ, ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ), ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ (ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑ), ΕΝΑ FAST ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΜΙΑ ΕΞΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΟΥ, ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ(ΝΤΙΖΕΣ, ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΤΛ), ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΥΧΕΙ, ΦΟΡΤΙΣΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΤΕΛ Ή ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΑΡΕ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ. ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΦΑΝ.
ΤΑ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΕΣ ΝΤΙΖΕΣ, ΚΑΜΜΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΦΟΥΪΤ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ SERVICE ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΛΥ ΓΚΑΝΤΕΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ.
ΛΟΙΠΟΝ, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΔΥΚΤΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΑΛΛΑ 1. ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ 2.ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΧΩΡΙΑ ΟΠΟΥ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΟΥ(ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΤΟΣΟ ΠΥΚΝΑ)
800 KM ΜΕ TRANSALP ΣΕ 7 ΩΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ: ΜΕ ΜΕΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 130ΚΜ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8,5 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΙΡΕΤΙΕΣΤΕ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ.ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΓΑΚΙΑ(ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ), ΜΗ ΜΑΣΑΣ, ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΝ. :)
ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΕΣΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΒΑΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΕΡΔΥΛΙΑ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ(ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΕ ΦΑΝΑΡΙΑ), Η ΤΑΜΠΕΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ , ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ. ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙ,ΜΟΥΣΘΕΝΗ ΚΑ. ΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΦΥΓΕΙΣ ΕΥΘΕΙΑ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΚΑΤΑ.
ΑΝ ΘΕΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΣ ROAD, EXOYN ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ(SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ).
ΣΕ ΕΠΡΗΞΑ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Η ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ.
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ, ΧΑΛΑΡΩΣΕ, ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣΑΣ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ.



Υ.Γ. ΑΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΟΝΤΡΗ ΜΑΛ@ΚΙ@ ΑΣ ΜΕ ΔΙΩΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΤΗΑΝΚS

Θάνος
29/03/2004, 22:48
Να πω κι εγώ καναδυό πράγματα...

Δεν είμαι λάτρης του μαστορέματος της μηχανής και προτιμώ να την σκαλίζουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα από μένα. Εκτός λοιπόν από τα εργαλεία που έχει από τη μαμά της, κουβαλάω μόνο ό,τι κατά καιρούς μου έχει χρειαστεί και είπα "να το είχα προβλέψει!"... όπως:

ασφάλειες (κι ας έχει η ασφαλειοθήκη spare)
λάμπες οπωσδήποτε (δεν ξέρω γιατί σε μένα καίγονται συνέχεια)
ένα μπουκάλι λάδι γιατί έχω κάτι έμμονες ιδέες...
spray για την αλυσίδα
αδιάβροχα (μη φύγεις χωρίς... θα διασχίσεις όλη την Ελλάδα, μπορεί να φύγεις με ήλιο και στα Τέμπη να βρέχει!)
οδική βοήθεια για όλα τα υπόλοιπα!
...και ό,τι μπορείς από αυτά που προτείνει ο vasdekiss!

και μία συμβουλή εφόσον πας βόρεια... μετά τα καμμένα βούρλα ΒΑΛΕ ΑΜΕΣΩΣ ΒΕΝΖΙΝΗ!!!

milaber
29/03/2004, 23:30
Μην το φοβάσαι φίλε μου!
Αρκεί να προσέξεις όλα αυτά που σου γράφουν παραπάνω!
Και από 'κει και πέρα απόλαυσε το ταξιδάκι σου!
:wave2:
Μόνο πρόσεχε...
Θυμάμαι όταν κατεβήκαμε μέσω εθνικής Πάτρα για καρναβάλι με φιλαράκια (με αμάξι) ένα κούτσουρο στη μέση του δρόμου...
:mad:
Αχ, μου θύμισες όταν είχα γυρίσει την Ευρώπη με το παπί πρώτη φορά...
Αχ, τι ωραία χρόνια...
:rotflmao:

milaber
29/03/2004, 23:36
βλέπε οδική βοήθεια βοήθεια BMW δωρεάν για όλη την ευρώπη για 4 χρόνια

Εσύ μη χάσεις!
Αμέσως να καμαρώσεις!

:D

stefanos
29/03/2004, 23:47
Η μεγαλύτερη προετοιμασ'ια γίνεται πρίν ξεκινήσεις.
Ελεγξε λάδια φρένα αλυσίδα λάστιχα πάρε καμιά ασφάλεια μαζί σου
και ένα fast αδιαβροχα, και ξεκίνα.

sef
29/03/2004, 23:57
Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για το ταξίδι σου, αλλά καλό θα είναι να κάνεις εναν πολύ καλό έλεγχο στη μοτοσυκλέτα(service). Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα αξιοπιστίας, οπότε δε νομίζω οτι χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου τίποτα πέρα από ένα σετ επισκευής ελαστικών (σαμπρέλες) και αρκετή διάθεση. Εμένα προσωπικά στο TRANSALP με ενοχλούσε πολύ ο αέρας (παρά την ψηλότερη ζελατινα) και το μούδιασμα από τους κραδασμούς του κινητήρα οπότε οι συχνες στάσεις είναι η λύση. Εφόσον θα ταξιδέψεις μόνος απέφυγε το top case (δημιουργεί άσχημους στροβιλισμούς πάνω από κάποια χιλιόμετρα) και προτίμησε πλαϊνές βαλίτσες και tank bag. Φυσικά τα αδιάβροχα είναι απολύτως απαραίτητα γιατί ο καιρός αυτή την εποχή δεν χαρίζει. Όσο για την οδική βοήθεια, έλα σε επαφή με την ασφαλιστική σου εταιρία. Οι περισσότερες εχουν τέτοια κάλυψη και μάλιστα σε πολύ χαμηλότερα κοστολόγια από τις εταιρίες που παρέχουν μόνο την οδική. Καλό σου ταξίδι και καλό Πάσχα!!! :beer:

wolfman13
29/03/2004, 23:59
katarxin kalos
se sti parea....
epidi den exo xrono na diavaso tis apantisis ton paidion.
gia na sou apantiso pos prepei na pas.
alla ama thes mporo na sta popo kai apo konta mias kai spoudazeis patra kai na se katatopiso arketa..
makari na mporousa na se sinodepso alla to mixanaki mou vriskete se lithargo (axristia logo prosfatis toumpas)
apanta apo edo an thes na vrethoume kai na sou po.

periklisk
30/03/2004, 00:33
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω από αυτά που είπαν ήδη οι συνφορουμίτες!!!!

Για επανάληψη όμως:

Καλό έλεγχο της μηχανής πριν ξεκινήσεις.....
Αδιάβροχο γιατί ο Μάρτης κάνει τα δικά του..... και ο Απρίλης το ίδιο.....
Την αυτονομία σου να προσέξεις μην μείνεις πουθενά από βενζίνη....
Οδική βοήθεια.... η ιδέα της ασφαλιστικής είναι σωστή. Ψάξε πρώτα εκεί!!!!

Άντε και καλή διασκέδαση!!!!

takiskan
30/03/2004, 00:58
Και φυσικά να το κάνεις το ταξίδι έτσι όπως το σκέφτηκες !
Ένα καλό έλεγχο στο μηχανάκι πριν (από έμπειρο τεχνικό κι όχι την τελευταία στιγμή) κι ένα καλό καφέ πρωί πρωί !
Η προσωπική μου συμβουλή είναι…..
Δώσε το χρόνο που πρέπει κι όχι που θα ήθελες !
Και μη ξεχνάς ότι κάποια πράγματα στη ζωή μας , (κάποιες αρχές) δεν επαναλαμβάνονται !

Άδραξε τη στιγμή !
Τη κάθε στιγμή !

lagel
30/03/2004, 06:54
τσεκαρε λιγο το μηχανακι σου,δες τον αερα στα λαστιχα(αν εχεις μπαγαζια ή οχι)δες τα λαδια και ξεκινα κατα τις 10'00,οχι πολυ πρωι και παγωσεις.Οπως ειπανε και τα παιδια παρε και αδιαβροχα γιατι ειναι αρχες Απριλη.800 χλμ δεν ειναι Πατρα-Θεσ/νικη,αν ερθεις φυσικα απο Μπραλο,ειναι κατω απο 500 και 7 ωρες θα κανεις με πολλες και καλες στασεις.Προσεχε μονο προτου την Λαρισα,να εχεις βαλει βενζινη γιατι θα βρεις μετα απο πολλα χλμ βενζιναδικο.Αν φουλαρεις στην Πατρα,μετα θα χρειαστεις μετα την Λαμια λιγο προτου τον Βολο.Δε χρειαζεται να το σπασεις το μηχανακι.Με 150χλμ ειναι πολυ καλα.Και φυσικα οταν περασεις τα Τεμπη,βαλε λιγο ακομα βενζινη γιατι το τελευταιο βεζιναδικο ειναι λιγο μετα την Κατερινη στον Κορινο,ενα μεγαλο της SHELL που εχει και απεναντι.Προσεχε μονο τα διοδια που ειναι μεχρι την Λαμια και λιγο μετα.Ειναι μικρα και ολοι ερχοντε πατημενοι στο γκαζι και στα τελευταια πατανε ολοι φρενο για να μπουνε πρωτοι,επειδη εχουν μονο 2 ταμεια.Τα ψιλα να τα εχεις καπου ευκολα γιατι πολλοι πουστηδες δεν σ'αφηνουν να περασεις ετσι τα διοδια.Μονο κατι γυναικες αφηνουν ή κανα πιτσιρικας.Τι αλλο να σε πουμε,αν το μηχανακι σου λες οτι ειναι καλο και απροβληματιστο,ξεκινα χωρις αγχος και σιγα-σιγα,δεν χρειαζεται να το σπασεις,ουτε να κανεις προσπερασεις αν δεν εισαι 100% σιγουρος.

jimbar
30/03/2004, 07:09
Καλώς μας είρθες και φυσικά καλό ταξιδάκι ... να'χεις

Είναι φυσικό να σκεφτείς ότι «ίσως» και ας λένε μερικοί ότι θέλουν. Από την άλλη, TransAlp-άκιας και εγώ [XL650V], θα σου έλεγα ότι μπορείς να το κάνεις και μάλιστα θα εκπλαγείς από το γεγονός ότι ΔΕΝ θα κάνεις 8 ώρες αλλά ίσως 10 ή 12. και αυτό διότι όπως είπε και ο NLS, καλό είναι όταν σταματήσεις για βενζίνη, να καθίσεις για κάμποσο να ξεκουραστείς. Πάντως αυτά που σου γράφουν τα παιδιά [Stefanos, Sef, Takiskan & PeriklisK] δεν είναι καθόλου άσχημα. Ένα σέρβις δυο μέρες πριν [για να μπορέσεις να παρατηρήσεις και να διορθωθούν τα προβλήματα – αν υπάρξουν φυσικά] είναι πάντα καλό.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν, θα είναι πραγματικά μαγευτικά. Ίσως να κουραστείς λίγο αλλά θα το ευχαριστηθείς αν δεν το «τσιτώνεις».

Εύχομαι να μπορέσω να σου στείλω [attach έτσι δεν το λένε;;] την πιο κοντινή διαδρομή 691,2 χλμ από Πάτρα έως Κομοτηνή [πηγή από το Autoroute 2002 που έχω], αλλά και πάλι δεν θα κάνεις 8 ώρες.

Αυτά. Καλό δρόμο και περιμένουμε νέα σου στην επιστροφή ή τουλάχιστον όταν φτάσεις.
Να’σαι καλά … Και μην αγχώνεσαι !!!


Τζίμης
6976 / 41 19 13

jimbar
30/03/2004, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
τσεκαρε λιγο το μηχανακι σου,δες τον αερα στα λαστιχα(αν εχεις μπαγαζια ή οχι)δες τα λαδια και ξεκινα κατα τις 10'00,οχι πολυ πρωι και παγωσεις.Οπως ειπανε και τα παιδια παρε και αδιαβροχα γιατι ειναι αρχες Απριλη.800 χλμ δεν ειναι Πατρα-Θεσ/νικη,αν ερθεις φυσικα απο Μπραλο,ειναι κατω απο 500 και 7 ωρες θα κανεις με πολλες και καλες στασεις.Προσεχε μονο προτου την Λαρισα,να εχεις βαλει βενζινη γιατι θα βρεις μετα απο πολλα χλμ βενζιναδικο.Αν φουλαρεις στην Πατρα,μετα θα χρειαστεις μετα την Λαμια λιγο προτου τον Βολο.Δε χρειαζεται να το σπασεις το μηχανακι.Με 150χλμ ειναι πολυ καλα.Και φυσικα οταν περασεις τα Τεμπη,βαλε λιγο ακομα βενζινη γιατι το τελευταιο βεζιναδικο ειναι λιγο μετα την Κατερινη στον Κορινο,ενα μεγαλο της SHELL που εχει και απεναντι.Προσεχε μονο τα διοδια που ειναι μεχρι την Λαμια και λιγο μετα.Ειναι μικρα και ολοι ερχοντε πατημενοι στο γκαζι και στα τελευταια πατανε ολοι φρενο για να μπουνε πρωτοι,επειδη εχουν μονο 2 ταμεια.Τα ψιλα να τα εχεις καπου ευκολα γιατι πολλοι πουστηδες δεν σ'αφηνουν να περασεις ετσι τα διοδια.Μονο κατι γυναικες αφηνουν ή κανα πιτσιρικας.Τι αλλο να σε πουμε,αν το μηχανακι σου λες οτι ειναι καλο και απροβληματιστο,ξεκινα χωρις αγχος και σιγα-σιγα,δεν χρειαζεται να το σπασεις,ουτε να κανεις προσπερασεις αν δεν εισαι 100% σιγουρος.


.................................................................................................... ..



Lagel, σόρρυ φίλε δεν είχα δει το μήνυμά σου … για να βάλω το όνομά σου μαζί με τα παιδιά …

parji
30/03/2004, 07:24
Λοιπόν φίλε μη μασάς τίποτε!
Καταρχήν έχεις Honda Transalp που είναι το Νο1 αξιόπιστο μηχανάκι.
Κατά δεύτερο τι του λέτε του ανθρώπου ρε παιδιά?
Να πάρει μαζί του σύνεργα και οδικές ασφάλειες και να κάνει service στη μηχανή πριν ξεκινήσει και τρίχες κατσαρές...
Που θα πάει δηλαδή και θέλει τόση προετοιμασία και τόσα πράγματα να κουβαλήσει μήπως και συμβεί κάτι. Στην έρημο?
Στην Ελλάδα θα κάνει ένα ταξιδάκι Πάτρα - Θεσ/νικη.
Σιγά τα ωα! Αφού το λέει ο άνθρωπος το μηχανάκι του από μηχανολογικής πλευράς είναι μια χαρά. Οπότε μια χαρά θα πάνε όλα. Το μόνο που πρέπει να προσέξει είναι τον εαυτό του να μη βραχεί ή κρυώσει γιατί ο καιρός είναι ακόμη πολύ επικίνδυνος.
Μη ανησυχείς για τίποτε φίλε μου.
Ξεκίνησε, απόλαυσε τη διαδρομή και να ξέρεις ότι αυτό το ταξίδι θα το θυμάσαι πάντα, γιατί θα είναι το πρώτο μεγάλο σου. Ολοι το θυμούνται αυτό. Ακόμη θα θυμάσαι όλα αυτά που φοβόσουν πριν ξεκινήσεις και θα γελάς. Εχω πάντως να σου προτείνω μια εναλλακτική διαδρομή.
Αντί να πας από Κόρινθο, Ελευσίνα κ.λ.π. να έρθεις από τα μέρη μας.
Εξηγούμαι. Πήγαινε στο Ρίο, πάρε το φέρυ (για πόσο ακόμη...) και ξεκίνα από Αντίριο για Αγρίνιο, Άρτα (κερνάω καφεδάκι αν σταματήσεις), Ιωάννινα (βάλε βενζίνη) και συνέχισε για Μέτσοβο, Μηλιά και Γρεβενά (ξαναβάλε βενζίνη). Εκεί θα πάρεις την Εγνατία και θα βγεις μέσα σε μία ώρα και λίγο στη Βέροια και από κει Θεσ/νικη. Είναι πολύ όμορφη διαδρομή, αλλά, προσοχή, να γίνει αν ο καιρός είναι καλός. Αλλιώς ξέχνα το. Αστο για άλλη φορά.
Καλό δρόμο και μη ξεχνάς να μη μασάς τίποτε.
Αν σε οποιαδήποτε δυσκολία παραμένεις ψύχραιμος όλα αντιμετωπίζονται.

jimbar
30/03/2004, 07:26
εδώ είμαστε


1263

NLS
30/03/2004, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Λοιπόν φίλε μη μασάς τίποτε!
Καταρχήν έχεις Honda Transalp που είναι το Νο1 αξιόπιστο μηχανάκι.
Κατά δεύτερο τι του λέτε του ανθρώπου ρε παιδιά?
Να πάρει μαζί του σύνεργα και οδικές ασφάλειες και να κάνει service στη μηχανή πριν ξεκινήσει και τρίχες κατσαρές...
Που θα πάει δηλαδή και θέλει τόση προετοιμασία και τόσα πράγματα να κουβαλήσει μήπως και συμβεί κάτι. Στην έρημο?
Στην Ελλάδα θα κάνει ένα ταξιδάκι Πάτρα - Θεσ/νικη.
Σιγά τα ωα! Αφού το λέει ο άνθρωπος το μηχανάκι του από μηχανολογικής πλευράς είναι μια χαρά. Οπότε μια χαρά θα πάνε όλα. Το μόνο που πρέπει να προσέξει είναι τον εαυτό του να μη βραχεί ή κρυώσει γιατί ο καιρός είναι ακόμη πολύ επικίνδυνος.
Μη ανησυχείς για τίποτε φίλε μου.
Ξεκίνησε, απόλαυσε τη διαδρομή και να ξέρεις ότι αυτό το ταξίδι θα το θυμάσαι πάντα, γιατί θα είναι το πρώτο μεγάλο σου. Ολοι το θυμούνται αυτό. Ακόμη θα θυμάσαι όλα αυτά που φοβόσουν πριν ξεκινήσεις και θα γελάς. Εχω πάντως να σου προτείνω μια εναλλακτική διαδρομή.
Αντί να πας από Κόρινθο, Ελευσίνα κ.λ.π. να έρθεις από τα μέρη μας.
Εξηγούμαι. Πήγαινε στο Ρίο, πάρε το φέρυ (για πόσο ακόμη...) και ξεκίνα από Αντίριο για Αγρίνιο, Άρτα (κερνάω καφεδάκι αν σταματήσεις), Ιωάννινα (βάλε βενζίνη) και συνέχισε για Μέτσοβο, Μηλιά και Γρεβενά (ξαναβάλε βενζίνη). Εκεί θα πάρεις την Εγνατία και θα βγεις μέσα σε μία ώρα και λίγο στη Βέροια και από κει Θεσ/νικη. Είναι πολύ όμορφη διαδρομή, αλλά, προσοχή, να γίνει αν ο καιρός είναι καλός. Αλλιώς ξέχνα το. Αστο για άλλη φορά.
Καλό δρόμο και μη ξεχνάς να μη μασάς τίποτε.
Αν σε οποιαδήποτε δυσκολία παραμένεις ψύχραιμος όλα αντιμετωπίζονται.

εμ - αυτό ήθελα να πω κι εγώ - σιγά δεν πάει στον γύρο της ανατολίας - δεν χρειάζεται (σχεδόν) τίποτα - κόσμο πάντα θα έχει στο 90% της διαδρομής - οι διάφορες express πάνε παντού - μερικές ασφάλειες άντε και καμιά σαμπρέλα (για να μη τους περιμένει) και είναι οκ... εννοείται φουλ έλεγχος πριν λάδια, ξύδια, αέρηδες κλπ. και τέρμα - ειδικά αν κάνει τις στάσεις σε κάθε γέμισμα το μηχανάκι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα καταλάβει ΚΑΝ ότι έκανε κάτι, ενώ και ο οδηγός θα περάσει καλά

η παρέα για μένα είναι βασική και όχι μόνο για λόγους ανάγκης

jimbar
30/03/2004, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
... Πήγαινε στο Ρίο, πάρε το φέρυ (για πόσο ακόμη...) ...


καλώς τον ερωτευμένο ... που είσαι βρε μικρέ ;

το "για πόσο ακόμη ..." δεν το κατάλαβα. Για όσο υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει, να «ανεβαίνουν» στην Ήπειρο και να ξεμουδιάζουν τα πόδια τους, να πίνουν τον καφεδάκο τους, να κοιτάνε τους γλάρους και να τρώνε τα σουβλάκια που μία ώρα πριν νιαούριζαν ή γάβγιζαν πριν συνεχίσουν την ανάβαση.

Και ευτυχώς που υπάρχουν και τα «φέρη» διότι δεν μας βλέπω καλά να πληρώνουμε 7 ευρόπουλα για ένα εισιτήριο. Ξέρεις πόσα σουβλάκια μπορώ να φάω με τόσα ;;;;

Την καλημέρα μου στα παιδιά «σου» …

lagel
30/03/2004, 08:03
Απο τις πιο ομορφες διδρομες που εχω κανει.Θεσ/νικη-κοζανη-πενταλοφο-κονιτσα-ιωαννινα-αρτα-πρεβεζα-λευκαδα-αγρινιο-ναυπακτο-ριο κλπ.Τωρα για να κανουμε κατι τετοιο,πρεπει να εχουμε και καμια 300ευρω μαζι μας για π/σ/κ.Γαμω την κοινωνια μου!!!!!!!!!!!!

parji
30/03/2004, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lagel
Απο τις πιο ομορφες διδρομες που εχω κανει.Θεσ/νικη-κοζανη-πενταλοφο-κονιτσα-ιωαννινα-αρτα-πρεβεζα-λευκαδα-αγρινιο-ναυπακτο-ριο κλπ.Τωρα για να κανουμε κατι τετοιο,πρεπει να εχουμε και καμια 300ευρω μαζι μας για π/σ/κ.Γαμω την κοινωνια μου!!!!!!!!!!!!


Θυμάσαι με πόσες δραχμές το κάναμε αυτό?
Τώρα με το κολοευρώ μας έχουν πιάσει το κώλο όλοι...
Δουλεύουμε δουλεύουμε και δε μας μένει ούτε ένα σεντ στο τέλος του μήνα...

periklisk
30/03/2004, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
καλώς τον ερωτευμένο ... που είσαι βρε μικρέ ;

το "για πόσο ακόμη ..." δεν το κατάλαβα. Για όσο υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει, να «ανεβαίνουν» στην Ήπειρο και να ξεμουδιάζουν τα πόδια τους, να πίνουν τον καφεδάκο τους, να κοιτάνε τους γλάρους και να τρώνε τα σουβλάκια που μία ώρα πριν νιαούριζαν ή γάβγιζαν πριν συνεχίσουν την ανάβαση.

Και ευτυχώς που υπάρχουν και τα «φέρη» διότι δεν μας βλέπω καλά να πληρώνουμε 7 ευρόπουλα για ένα εισιτήριο. Ξέρεις πόσα σουβλάκια μπορώ να φάω με τόσα ;;;;

Την καλημέρα μου στα παιδιά «σου» …

Που σαι Τζιμ???? με το για πόσο ακόμη εννοεί για τη γέφυρα!!! Καλά είναι τα φέρυ δε λέω αλλά θα γλυτώνουμε πολύ χρόνο στο πήγαινε έλα.....

afrotwin
30/03/2004, 08:42
moto trans
odiki voi8ia moto
til 2109412200
kin 6973694444

den tous ksero tous tipou den tous exo xrisimopioisi ala mono aftous ksero
kalo taksidi

ke ama ftasis pare doro tou milaber mia mpougatsa me tiri apo to forum

parji
30/03/2004, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Που σαι Τζιμ???? με το για πόσο ακόμη εννοεί για τη γέφυρα!!! Καλά είναι τα φέρυ δε λέω αλλά θα γλυτώνουμε πολύ χρόνο στο πήγαινε έλα.....

Αυτό ακριβώς Περικλή εννοώ!
Και που 'σαι...σε περιμένουμε στο άλλο από κει..ξέρεις εσύ...

parji
30/03/2004, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Που σαι Τζιμ???? με το για πόσο ακόμη εννοεί για τη γέφυρα!!! Καλά είναι τα φέρυ δε λέω αλλά θα γλυτώνουμε πολύ χρόνο στο πήγαινε έλα.....