PDA

View Full Version : Telika oi Rosoi einai poli brosta



xaris_sm
07/02/2006, 12:55
http://www.metacafe.com/watch/69832/russian_demo_flight/


ade na to piaseis auto:lol: :lol: :lol:

:wave2:

zoropatra
07/02/2006, 15:07
δεν ξερω πολλα απο αεροπλανα και το ποσο ευκολο ειναι να γινει κατι τετοιο ........αλλα αυτα που διχνει να κανει δεν παιζει να γινονται!!!!!!!:a18: :a20: :a08: :a19: :a012: :a19:

sniper
07/02/2006, 15:08
Kαι που να δεις να προσγειώνεται Rafale τραβώντας χειρόφρενο 100 πόδια από το έδαφος..... από κατακόρυφη θέση με Nose down.... και κάθετα στον διάδρομο :hypnotize

Όλα πιάνονται.... ειδικά αυτό που είναι μεγάλο σαν μαούνα...... από τα :

Rafale, Grippen, Eurofighter, SFX :D

xaris_sm
07/02/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Kαι που να δεις να προσγειώνεται Rafale τραβώντας χειρόφρενο 100 πόδια από το έδαφος..... από κατακόρυφη θέση με Nose down.... και κάθετα στον διάδρομο :hypnotize

Όλα πιάνονται.... ειδικά αυτό που είναι μεγάλο σαν μαούνα...... από τα :

Rafale, Grippen, Eurofighter, SFX :D

nai odos einai megalitera apo ta ala mahitika ala me tous eligmous autous...asto siga mi to piasoun
eheis dei ta aeroplana pu aneferes na kanoun tetious eligmous?
den nomizo kai oute prokeite

sniper
07/02/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
nai odos einai megalitera apo ta ala mahitika ala me tous eligmous autous...asto siga mi to piasoun
eheis dei ta aeroplana pu aneferes na kanoun tetious eligmous?
den nomizo kai oute prokeite

Δεν ήσουν φιλαράκο στον Αρχάγγελο να δεις τον τύπο να το κατεβάζει έτσι το Rafale..... Νομίζαμε ότι κάνει ελιγμό κοντά στο έδαφος και ούτε καν το παίρναμε με την CAM :evil: και ξαφνικά το προσγείωσε... και μείναμε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

να μην είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να ξέρουν ή να έχουν δει οι άλλοι :wave2:

xaris_sm
07/02/2006, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν ήσουν φιλαράκο στον Αρχάγγελο να δεις τον τύπο να το κατεβάζει έτσι το Rafale..... Νομίζαμε ότι κάνει ελιγμό κοντά στο έδαφος και ούτε καν το παίρναμε με την CAM :evil: και ξαφνικά το προσγείωσε... και μείναμε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!

να μην είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να ξέρουν ή να έχουν δει οι άλλοι :wave2:

ax ax den me epiases

enoousa tus eligmous pu kanei to rosiko den pezei na ta kanoun ala aeroplana...

kai opos eides to videaki kanei trelous eligmous diafigis

anyway :wave2:

SF
07/02/2006, 16:58
Eνα hard brake δεν είναι ρε σναηπ ούτε η μισή κλανιά του ρώσου! Τι λέμε τώρα!!! Και πάνω που νομίζαμε ότι με τις κόμπρες των Sukhoi τα είχαμε δει όλα... έρχονται βίντεα σαν αυτό και ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ :wacko: :wacko: Ξαναβλέπω τον ελιγμό στο ~1' και ....cannot figure it out δλδ!

SF
07/02/2006, 17:16
Κι επειδή είμαστε μελετηρά παιδιά:

Pugachev's cobra ;)

Πιθανότατα ούτε ο ίδιος ο αδερφός του Pugachev δε το κάνει, πόσο μάλλον το ραφάλε και το γιούρο! :D:D:D

Η ίδια μανούβρα μέσα σε στροφή λέγεται hook νομίζω. Όποιος βρεί το βίντεο, sf κερνάει μπύρα :)

SF
07/02/2006, 17:20
Άλλος ένας καφές για βίντεο του Kulbit!

GeorgeFZR
07/02/2006, 18:01
:eyepop: :eyepop:
ζαλιστηκα με το κουμουνι:hypnotize


Καλα..με αυτα τα κολπα δεν παθενει απωλεια στιρηξης:eyepop:


:a19: :a19: :a19:

H.A.Balafoutre
07/02/2006, 18:13
Αν δεν κάνω λάθος αυτοί οι ελιγμοί δεν μπορούν να γίνουν από άλλα μαχητικά αεροπλάνα με τέτοια ευκολία και σε συνθήκες κανονικής εμπλοκής. Πρέπει να είναι το μοναδικό μαχητικό με τέτοιες δυνατότητες. Κάπου το έχω διαβάσει δεν θυμάμαι που ή να το άκουσα κάπου.

sniper
07/02/2006, 22:01
Το κάθε μαχητικό έχει τις δικές του συνθήκες για να μπει σε απώλεια στήριξης (deep stall).... Τώρα για να κάνουμε συγκρίσεις είναι δύσκολο αφού ούτε πιλότοι μαχητικών είμαστε ούτε καν έχουμε τα νούμερα στα χέρια μας..... [Που εισαι ρε adrian που είσαι και του επαγγέλματος;]

SF.... μην είσαι απόλυτος... μπορεί όντως οι Ρώσσοι σε κάποια πράγματα να είναι καλοί αλλά και οι άλλοι δεν είναι και τόσο μαλάκες.... Τα 4ης γενιάς μαχητικά κάνουν πολύ περισσότερα από αυτά που νομίζουμε.... άσε που δεν προορίζονται καθαρά για αερομαχίες βάσει της τεχνολογίας που κουβαλάνε αλλά και αυτής στο έδαφος.

Τέσπα.... όταν αγοράσω το δικό μου Rafale πάρε όποιο ρώσικο θες και σε περιμένω στην Βούτα :lol:

xaris_sm
07/02/2006, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τέσπα.... όταν αγοράσω το δικό μου Rafale πάρε όποιο ρώσικο θες και σε περιμένω στην Βούτα :lol:


+1000 :rotflmao: :rotflmao:

H.A.Balafoutre
07/02/2006, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τέσπα.... όταν αγοράσω το δικό μου Rafale πάρε όποιο ρώσικο θες και σε περιμένω στην Βούτα :lol:

Λόόόόόόόόόόόόόόόόόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοΛ





sticky............................................................



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

ΓκαζοφωνιΞ
07/02/2006, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το κάθε μαχητικό έχει τις δικές του συνθήκες για να μπει σε απώλεια στήριξης (deep stall).... Τώρα για να κάνουμε συγκρίσεις είναι δύσκολο αφού ούτε πιλότοι μαχητικών είμαστε ούτε καν έχουμε τα νούμερα στα χέρια μας..... [Που εισαι ρε adrian που είσαι και του επαγγέλματος;]

SF.... μην είσαι απόλυτος... μπορεί όντως οι Ρώσσοι σε κάποια πράγματα να είναι καλοί αλλά και οι άλλοι δεν είναι και τόσο μαλάκες.... Τα 4ης γενιάς μαχητικά κάνουν πολύ περισσότερα από αυτά που νομίζουμε.... άσε που δεν προορίζονται καθαρά για αερομαχίες βάσει της τεχνολογίας που κουβαλάνε αλλά και αυτής στο έδαφος.

Τέσπα.... όταν αγοράσω το δικό μου Rafale πάρε όποιο ρώσικο θες και σε περιμένω στην Βούτα :lol:




Δεν ειναι και τοσο ακριβα...Ουτος η αλλιως τα περνουμε μεταχειρω απ'τους αμερικανους...
Και αντε να δουμε τωρα τι θα γινει με τα Eurofighter...
Η παραγγελεια εχει γινει αλλα ειναι stand-by...
Για τα ρωσικα που λετε δυστυχως δεν θα τα αποκτησουμε ποτε γιατι θα μας κοψουν τα ανταλλακτηκα --ποιοι αλλοι--τα αμερικανακια....
Γιατι μας δωσαν τα σαβουρο-F16...παρακαλαγαμε για F18 αλλα πηραμε τα @@ μας....



Ποιοι απο σας πηγαν αρχαγγελο????
Αν ειναι να κανονησεται παρεα του χρονου και σας κανω ξεναγηση....

sniper
08/02/2006, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Δεν ειναι και τοσο ακριβα...Ουτος η αλλιως τα περνουμε μεταχειρω απ'τους αμερικανους...
Και αντε να δουμε τωρα τι θα γινει με τα Eurofighter...
Η παραγγελεια εχει γινει αλλα ειναι stand-by...
Για τα ρωσικα που λετε δυστυχως δεν θα τα αποκτησουμε ποτε γιατι θα μας κοψουν τα ανταλλακτηκα --ποιοι αλλοι--τα αμερικανακια....
Γιατι μας δωσαν τα σαβουρο-F16...παρακαλαγαμε για F18 αλλα πηραμε τα @@ μας....



Ποιοι απο σας πηγαν αρχαγγελο????
Αν ειναι να κανονησεται παρεα του χρονου και σας κανω ξεναγηση....

1. Φαίνεται ότι κάπου εκεί "εργάζεσαι";
2. Τα Eurofighter αργούν αφού πήραμε ένα σκασμό Falcon
3. Τα Falcon δεν είναι σαβούρα..... Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι χειρότερα από τα AF18.
:smokin:

hornet
08/02/2006, 10:36
Προκειται το Sukhoi Su-37 με ακροφυσια μεταβλητης γωνιας: (3d thrust vectoring)

Δηλαδη σε ενα ελιγμο περα απο canards και ailerons κλπ κινουνται και οι φυσουνες που εχει στην εξοδο των κινητηρων μεταβαλλοντας την γωνια ωσης αυτων


Σε κλειστη αερομαχια δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη καποιο αλλο αεροσκαφος οπου μπορει να κανει τους ελιγμους που πραγματοποιει αυτο το su37

Cpt. Haddock
08/02/2006, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Προκειται το Sukhoi Su-37 με ακροφυσια μεταβλητης γωνιας: (3d thrust vectoring)

Δηλαδη σε ενα ελιγμο περα απο canards και ailerons κλπ κινουνται και οι φυσουνες που εχει στην εξοδο των κινητηρων μεταβαλλοντας την γωνια ωσης αυτων


Σε κλειστη αερομαχια δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη καποιο αλλο αεροσκαφος οπου μπορει να κανει τους ελιγμους που πραγματοποιει αυτο το su37

:a013: :a013:

Το επόμενο θα είναι το JSF (F-35) όταν βγει σε παραγωγή.

Για τον αρχάγγελο έχει πέσει και σχετικό ποστ αν θυμάμαι καλά...


:wave2:

SF
08/02/2006, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Τέσπα.... όταν αγοράσω το δικό μου Rafale πάρε όποιο ρώσικο θες και σε περιμένω στην Βούτα :lol:


Περιμένω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lock-On MAC!!!! (http://www.lo-mac.com/)

:D :D :ninja: :ninja:


36381

hornet
08/02/2006, 10:56
yeah baby!!!!

sniper
08/02/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Περιμένω!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lock-On MAC!!!! (http://www.lo-mac.com/)

:D :D :ninja: :ninja:

Standing By and Ready :D


Για να έχει και ενδιαφέρον :lol:


36382

adam_tsouk
08/02/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Standing By and Ready :D


Για να έχει και ενδιαφέρον :lol:
ρε αυτο το εχω σε μιμιατουρα (και το ψιλοεσπασε ο ανηψιος μου):rolleyes:

sniper
08/02/2006, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ρε αυτο το εχω σε μιμιατουρα (και το ψιλοεσπασε ο ανηψιος μου):rolleyes:

Εγώ το έχω σε υπόστεγο και περιμένω τον SF-san να έρθει με την τεχνολογική καρούτα του.....

Άντε SF.... εγώ με ντίζες και μαγνητικές πυξίδες κι εσύ με το gameboy :D

adam_tsouk
08/02/2006, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ το έχω σε υπόστεγο και περιμένω τον SF-san να έρθει με την τεχνολογική καρούτα του.....

Άντε SF.... εγώ με ντίζες και μαγνητικές πυξίδες κι εσύ με το gameboy :D

εσυ το ματωσες

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SF
08/02/2006, 12:35
SNIPER:
:lol: :lol:


36391

Alexander
08/02/2006, 12:49
http://www.youtube.com/watch?v=LqcDJGlfAGE

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Φαίνεται ότι κάπου εκεί "εργάζεσαι";
2. Τα Eurofighter αργούν αφού πήραμε ένα σκασμό Falcon
3. Τα Falcon δεν είναι σαβούρα..... Και σε καμμία περίπτωση δεν είναι χειρότερα από τα AF18.
:smokin:


Ναι δουλευω στην ΕΑΒ...
Ειμαι μηχανολογος μηχανικος αεροσκαφων...

Γι'αυτο τα περι πολεμικων αεροσκαφων τα ξερω απο πρωτο χερι...
Ολα τα πολεμικα F16,F1,F4,Mirage 2000,C130...εχουν περασει απ'τα χερια μου στην συντηριση...Ξεβιδωμα μεχρι και την τελευταια βιδα...

Κανενα αεροσκαφος δεν ειναι σαβουρα...
Το Φ16 ομως ειναι κατασκευαστικα σχεδιο του '70(βεβαια πολυ ανανεωμενο με τα νεωτερα blocks).Απλως ειχαμε ζητησει F18 τα οποια δεν μας εδωσαν...
Και τα F18 ειναι αρκετα καλυτερα απ'τα F16 και κατασκευαστικα και τεχνολογια ανωτερα...

ΓκαζοφωνιΞ
08/02/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a013: :a013:

Το επόμενο θα είναι το JSF (F-35) όταν βγει σε παραγωγή.

Για τον αρχάγγελο έχει πέσει και σχετικό ποστ αν θυμάμαι καλά...


:wave2:


Το F35 ειναι της Lockheed Martin kai to ypologizoyn gia 2007...
Πηγαμε για ενημερωση στην Lockheed στο Τεξας το 2002 και το ειδαμε απο κοντα σε ξυλινο.Τεραστιο σε διαστασεις,μονοκινητιριο και stealth...
Βεβαια δεν θα το δουμε ποτε στο Ελλαντα...
4ης γενιας με composed υλικα οπως οριζει η ''μοδα''...


Τωρα περιμενουμε να δουμε τι θα γινει με τα Eurofighter...
Ειχε πει ο Σημιτης για 60 Eurofighter αν ξαναβγαινε αλλα τωρα το θεμα εχει παγωσει...
Κριμα γιατι ειναι αεροσκαφη με απιστευτες δυνατοτητες...

hornet
09/02/2006, 11:17
Eurofighter θα ειναι μεγαλη μαμακια ετσι και δεν παρουμε!!!
Καταπληκτικο αεροσκαφος

Cpt. Haddock
09/02/2006, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Το F35 ειναι της Lockheed Martin kai to ypologizoyn gia 2007...

Βεβαια δεν θα το δουμε ποτε στο Ελλαντα...
4ης γενιας με composed υλικα οπως οριζει η ''μοδα''...




Θα το δούμε... έμμεσα μια και θα το έχει η Τουρκία η οποία μετέχει στο πρόγραμμα του JSF ενώ εμείς :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: (ως συνήθως)

Για τα eurofighter συμφωνώ θα είναι μ@@κια να μην τα αγοράσουμε ΚΑΙ για πολιτικούς λόγους.

ΕΑΒ δούλευα κι εγώ παλιά (το 92... :a024: )

Είχα προλάβει τα F-104 να βγαίνουν για δοκιμή.... ωραίες φάσεις

:beer:

sniper
09/02/2006, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
.....

Είχα προλάβει τα F-104 να βγαίνουν για δοκιμή.... ωραίες φάσεις

:beer:

Για ταυς νέους....

F104 Starfighter


36510

sniper
09/02/2006, 11:28
Eurofighter Typhoon και από πίσω ένα Spitfire....


36513

sniper
09/02/2006, 11:33
και η αδύναμία μου....

F4 Phantom


36514

sniper
09/02/2006, 11:33
είπαμε.... αδυναμίες είναι αυτές....

τελευταία :D


36515

ΓκαζοφωνιΞ
09/02/2006, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα το δούμε... έμμεσα μια και θα το έχει η Τουρκία η οποία μετέχει στο πρόγραμμα του JSF ενώ εμείς :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: (ως συνήθως)

Για τα eurofighter συμφωνώ θα είναι μ@@κια να μην τα αγοράσουμε ΚΑΙ για πολιτικούς λόγους.

ΕΑΒ δούλευα κι εγώ παλιά (το 92... :a024: )

Είχα προλάβει τα F-104 να βγαίνουν για δοκιμή.... ωραίες φάσεις

:beer:


Ελα ρε????
Που???
Εγω ειμαι απο το '87 στο 31 και απο το '98 στην εκπαιδευση...
Για λεγε...

H.A.Balafoutre
14/02/2006, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και η αδύναμία μου....

F4 Phantom


Ο πρώτος έρωτας το Φάντομ.

Αλλά μ@μ@κί@ που δε θα αγοράσουμε τα Eurofighter. Γιατί ρε γμτ, γιατί? Δεν είναι ευρωπαϊκά? Δεν είναι τα καλύτερα? Έλεος. Μα τόσο μπανανία είμαστε.

Αν και κάποιος φίλος Ίκαρος μου είπε τον λόγο ύπαρξης του Αρχάλλελου;) (και συμφωνώ διότι δεν πρέπει να συμπεριφερόμαστε έτσι στους μελλοντικούς Ίκαρους) παρόλα αυτά τρέφω απέραντο σεβασμο για όλους όσους συμμετέχουν ενεργά στην Πολεμική Αεροπορεία μας.


Είστε ΉΡΩΕΣ.

GeorgeFZR
15/02/2006, 04:04
Λιγα τα επαγγελματα-λειτουργημα που αξιζουν το σεβασμο μας σε αυτη την χωρα...


Οι πιλοτοι μας τον εχουν 1000%


Εμενα αυτη η σαιτα μου αρεσει
:D


37270

pepenaxos1
15/02/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
δεν ξερω πολλα απο αεροπλανα και το ποσο ευκολο ειναι να γινει κατι τετοιο ........αλλα αυτα που διχνει να κανει δεν παιζει να γινονται!!!!!!!:a18: :a20: :a08: :a19: :a012: :a19:


Μονο αυτο το συγκεκριμενο ρωσσικο μοντελο ειχε κανει παταγο για τις συγκεκριμενες επιδωσεις που ειδες. Οντως τα κανει και τα αμερικανακια εχουν βγαλει αφρους για να φτασουν την ευελιξια του