PDA

View Full Version : εναν καλο δικηγορο



chrisgd
07/02/2006, 15:23
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας !
Την περασμενη πεμπτη ειχα ενα ατυχημα με τη μηχανη, πεταχτητε ενας με αμαξι μπροστα μου στα 15 μετρα κ οπως καταλαβαινεται επεσα πανω του, πεταχτηκα κ εσκασα κατω σαν σακι με σκα...τα! Αποτελεμα ηταν να σπασω το αριστερο χερι μου το κοκκαλο κατω απο τον ωμο, ισως να χρειαστει επεμβαση!

Το θεμα τωρα ειναι το εξης:

Τον χτυπησα στο πισω φτερο, συμφωνα με τους μπατσους - ασφαλιστικες αυτο δεν ειναι υπερ μου, με την αιτιολογια οτι αφου τον βρηκα πισω θα μπορουσε να σημαινει οτι ο τυπος θα περναγε αλλα μαλλον εγω πηγαινα 'μαλλια' κ εγινε το ατυχημα!

Ο Μπατσος μου ειπε η κανω απλα δηλωση χωρις να αναφερουμε ατυχημα( αν αναφερουμε ατυχημα γινεται αυτεπαγγελτη μυνηση) η κανω μυνηση αλλα το δικαστηριο θα γινει σε κανα δυο χρονια και ΑΝ το παρω λογω των παραπανω!!
Μπορω ομως να κανω απλη δηλωση και μεσα σε τρεις μηνες μπορω να κανω μυνηση για τραυματισμο ο οποιος δεν ειχε φανει απο την αρχη ποσο σοβαρος ηταν.

Εγω μεσα στον πανικο ειπα να κανει απλη δηλωση για να μην μπλεκω με δικαστηρια! Πηρα τον μπατσο μπας και το σταματησουμε αλλα το ειχε προωθησει το θεμα.

Τωρα λοιπον ψαχνω εναν ''γατο'' δικηγορο να δω τι μπορω να κανω.
Εχει κανεις απο εδω καποιον υποψη του που να ασχολειται με αυτα?
Οπως κ να εχει παντως φταιει ο αλλος απλα εχω ενα μειον!!

ευχαριστω

Χρηστος

alfa156
07/02/2006, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από chrisgd
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας !
Την περασμενη πεμπτη ειχα ενα ατυχημα με τη μηχανη, πεταχτητε ενας με αμαξι μπροστα μου στα 15 μετρα κ οπως καταλαβαινεται επεσα πανω του, πεταχτηκα κ εσκασα κατω σαν σακι με σκα...τα! Αποτελεμα ηταν να σπασω το αριστερο χερι μου το κοκκαλο κατω απο τον ωμο, ισως να χρειαστει επεμβαση!

Το θεμα τωρα ειναι το εξης:

Τον χτυπησα στο πισω φτερο, συμφωνα με τους μπατσους - ασφαλιστικες αυτο δεν ειναι υπερ μου, με την αιτιολογια οτι αφου τον βρηκα πισω θα μπορουσε να σημαινει οτι ο τυπος θα περναγε αλλα μαλλον εγω πηγαινα 'μαλλια' κ εγινε το ατυχημα!

Ο Μπατσος μου ειπε η κανω απλα δηλωση χωρις να αναφερουμε ατυχημα( αν αναφερουμε ατυχημα γινεται αυτεπαγγελτη μυνηση) η κανω μυνηση αλλα το δικαστηριο θα γινει σε κανα δυο χρονια και ΑΝ το παρω λογω των παραπανω!!
Μπορω ομως να κανω απλη δηλωση και μεσα σε τρεις μηνες μπορω να κανω μυνηση για τραυματισμο ο οποιος δεν ειχε φανει απο την αρχη ποσο σοβαρος ηταν.

Εγω μεσα στον πανικο ειπα να κανει απλη δηλωση για να μην μπλεκω με δικαστηρια! Πηρα τον μπατσο μπας και το σταματησουμε αλλα το ειχε προωθησει το θεμα.

Τωρα λοιπον ψαχνω εναν ''γατο'' δικηγορο να δω τι μπορω να κανω.
Εχει κανεις απο εδω καποιον υποψη του που να ασχολειται με αυτα?
Οπως κ να εχει παντως φταιει ο αλλος απλα εχω ενα μειον!!

ευχαριστω

Χρηστος
καταρχην περαστικα,κ
καταδευτερον ποτε δεν ακουμε τους μπασκινες οταν μας λενε να μην κανουμε τα αυτονοητα..δηλαδη ατυχημα=αστυνομια-τροχαια-τοτα κλπ...και ας γινει το δικαστηριο σε 30 χρονια...
οσο για την αποζημειωση πληρωνεσαι αν ολα πανε καλα μολις βγει η δικογραφια και χεστικες ποτε θα γινει το δικαστηριο...
αν ειναι και υπαρχει συνηπετιοτητα,θα σου το πει η ασφαλεια ποσο ποσοσστο ειναι και αυτο θα σου αφαιρεσουν,και τελειωσε το θεμα.
α και μην ξεχασεις να βαλεις ολο τον εξοπλισμο που ειχες ..και δεν ειχες!!
δηλαδη κρανη-μπουφαν-μποτες-γατια-κινητα-ρολογια σπασμενα γυαλια ηλιου κλπ....θα στα δωσουν ολα μεχρι τελευταιου ευρω...
οποτε αν εχεις χασουρα απο συνηπετιοτητα θα την βγαλεις απο τα υπολοιπα...
ευκαιρια να κανεις και ανανεωση στην καρνταρομπα σου.
α δεν σου ειπα και το βασικοτερο,οτι αυτο που λες οτι τον χτυπησες πισω στο φτερο αρα εχεις συνιπετιοτητα ισχυει ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις που η προταιρεοτητα εφραμοζεται εκ του δεξια..
γιατι εκει ο νομος δεν τον υποχρεωνει να κοκαλωσει αλλα να προσεξει περισοτερο αυτος που ειναι απο αριστερα..
στο στοπ ισχυει κανονικα οτι ξερουμε,δηηλαδη οπου και να το χτυπησεις στο πλαι σε πληρωνει κανονικα γιατι υποχρεουτε να κοκαλωσει και οχι να ρολαρει..

africanos31
08/02/2006, 13:54
Παρε τηλ. 6937028745 Θοδωρης Γαζουλης (μονο με τροχαια ασχολειται ειναι και στη ΜΟΤΟΕ)

chrisgd
10/02/2006, 21:02
παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους!

Θα παρω τον αυτον το δικηγόρο!

Tropeas
10/02/2006, 22:43
Είναι καλός :a08: