PDA

View Full Version : Boxer και ΑΣΦΑΛΕΙΑ



BELZEBOYLIS
08/02/2006, 10:48
Πριν από μερικές μέρες ήταν που παρακολουθούσα μια διαμάχη για το αν ο μπόξερ κινητήρας της bmw προσφέρει ασφάλεια στο αναβάτη !! Λοιπόν προχτές ένας ‘’λεβέντης’’ αυτοκινητιστής, αποφάσισε να αλλάξει λωρίδα χωρίς έλεγχο και φυσικά χωρίς φλας , με αποτέλεσμα να χτυπήσει το ξαδελφάκι μου (gs 1150) ! Ο απολογισμός ... τα κάγκελα του κινητήρα προστάτεψαν τον ίδιο και τα πόδια του αναβάτη ,αφού πρώτα βουλιάξανε την πόρτα του τουτού !!! Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι αν δεν ήταν ο κινητήρας και τα κάγκελά του ,θα έκλεγε το πόδι του !!!!

OldMan
08/02/2006, 10:59
:wave2: :wave2: :wave2:

Γιατί μπρε μας αρέσει να "μπερδεύουμε" τα πράγματα ???

Υπάρχει κανείς που να θεωρεί ότι η BMW έφτιαξε (τότεεεεε...) και κρατάει ακόμη τον συγκεκριμένο τύπο κινητήρα, επειδή προσφέρει ασφάλεια στα πόδια του αναβάτη ???
:look: :look: :look:

Αντίστοιχο (προσωπικό !!!) παράδειγμα "αρνητικής" επίπτωσης του boxer είναι η "σαβούρδα" που έφαγα με R 80 GS, όταν "βρήκε" ο αριστερός κύλινδρος σε κοτσαδόρο παρκαρισμένου αμαξιού πάνω σε στροφή !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Uriah Heep
08/02/2006, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Πριν από μερικές μέρες ήταν που παρακολουθούσα μια διαμάχη για το αν ο μπόξερ κινητήρας της bmw προσφέρει ασφάλεια στο αναβάτη !! Λοιπόν προχτές ένας ‘’λεβέντης’’ αυτοκινητιστής, αποφάσισε να αλλάξει λωρίδα χωρίς έλεγχο και φυσικά χωρίς φλας , με αποτέλεσμα να χτυπήσει το ξαδελφάκι μου (gs 1150) ! Ο απολογισμός ... τα κάγκελα του κινητήρα προστάτεψαν τον ίδιο και τα πόδια του αναβάτη ,αφού πρώτα βουλιάξανε την πόρτα του τουτού !!! Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι αν δεν ήταν ο κινητήρας και τα κάγκελά του ,θα έκλεγε το πόδι του !!!!


+1000

Για να μην αναφερθούμε στα εκπληκτικά αυγά "μάτια" και λουκάνικα που μπορεί να ψήσει για τους "gourmet" αναβάτες ο boxer κινητήρας!!!



:beer: :beer: :beer:

Boxer
08/02/2006, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Γιατί μπρε μας αρέσει να "μπερδεύουμε" τα πράγματα ???

Υπάρχει κανείς που να θεωρεί ότι η BMW έφτιαξε (τότεεεεε...) και κρατάει ακόμη τον συγκεκριμένο τύπο κινητήρα, επειδή προσφέρει ασφάλεια στα πόδια του αναβάτη ???
:look: :look: :look:

Αντίστοιχο (προσωπικό !!!) παράδειγμα "αρνητικής" επίπτωσης του boxer είναι η "σαβούρδα" που έφαγα με R 80 GS, όταν "βρήκε" ο αριστερός κύλινδρος σε κοτσαδόρο παρκαρισμένου αμαξιού πάνω σε στροφή !!!

:wave2: :beer: :wave2:


Δηλαδη ποσο κοντα πηγαινες ; Ημαρτον

crs-k
08/02/2006, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δηλαδη ποσο κοντα πηγαινες ; Ημαρτον


Οσο πανε οι ΜΗΧΑΝΕΣ ... :winka: :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

ironbum2
08/02/2006, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Οσο πανε οι ΜΗΧΑΝΕΣ ... :winka: :evil:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/02/2006, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Δηλαδη ποσο κοντα πηγαινες ; Ημαρτον

Κοίτα...

Έμπαινα "φέτα" με τον κύλινδρο να βγάζει σπίθες (κάτι σαν βοηθητική γλύστρα...) και με full-lock ανάποδο, ελέγχοντας συγχρόνως με μικροχειρουργικές κινήσεις του γκαζιού το τεράστιο απόθεμα ισχύος του κινητήρα ώστε να έχω customized "υπερστροφή ισχύος".......!!!
(Και έτσι γίνανε τα πράγματα κύριε Πρόεδρε...).




Πήγαινα όσο κοντά πηγαίνει ένα "κανονικό" μηχανάκι που δεν έχει αυτά τα @$#%& εκεί κάτω !!!!

:lol: :beer: :lol:

Cpt. Haddock
08/02/2006, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και έτσι γίνανε τα πράγματα κύριε Πρόεδρε...).




κι όχι οι αηδίες που λέει το εργοστάσιο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πως και μπήκες εδώ; :evil:

:wave2:

BELZEBOYLIS
08/02/2006, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κι όχι οι αηδίες που λέει το εργοστάσιο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πως και μπήκες εδώ; :evil:

:wave2:



Γύρισε από τα ψώνια στο Βερόπουλο και είναι κεφάτος σήμερα !!!:wave2: :lol: :lol: :beer: :wave2:

Uriah Heep
08/02/2006, 11:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αντίστοιχο (προσωπικό !!!) παράδειγμα "αρνητικής" επίπτωσης του boxer είναι η "σαβούρδα" που έφαγα με R 80 GS, όταν "βρήκε" ο αριστερός κύλινδρος σε κοτσαδόρο παρκαρισμένου αμαξιού πάνω σε στροφή.


-----------------------------------------------------------------------------------


Από τα ΚΤΜ και τα χώματα, τι δουλειά είχες και συ πάνω σε "dragster"ρε Αντώνη?


:beer: :beer: :beer:

OldMan
08/02/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Από τα ΚΤΜ και τα χώματα, τι δουλειά είχες και συ πάνω σε "dragster"ρε Αντώνη?
:beer: :beer: :beer:

"Μικρός και άφρων" ήμιν Billy ....

(Έπρεπε να πάω και το "πρόσωπο" να προλάβει το ΚΤΕΛ Πατρών...)

:wave2: :beer: :wave2:

RTnick
08/02/2006, 11:55
ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΛΑ Η ΗΜΕΡΑ

:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun::sun:

crs-k
08/02/2006, 12:47
Ασε που το θεμα εχει ξαναπεξει πριν λιγο καιρο και ειχα πει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=255749#post255749) με τον ΠαλιανθρωπΑ ... :winka:


:lol: :rotflmao: :lol:

BELZEBOYLIS
08/02/2006, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ασε που το θεμα εχει ξαναπεξει πριν λιγο καιρο και ειχα πει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=255749#post255749) με τον ΠαλιανθρωπΑ ... :winka:


:lol: :rotflmao: :lol:


Εσένα θυμήθηκα όταν μου περιγράψανε το συμβάν ….ήσουν τόσο σίγουρος τόσο αδιάλλακτος και κατηγορηματικός…. Εντάξει , δεν λέω ότι η BMW είχε αυτό στο κεφάλι της όταν σχεδίασε τον κινητήρα , αλλά τι να κάνουμε τώρα που τα προστατεύει τα πόδια σου !!!! :wave2:

crs-k
08/02/2006, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Εσένα θυμήθηκα όταν μου περιγράψανε το συμβάν ….ήσουν τόσο σίγουρος τόσο αδιάλλακτος και κατηγορηματικός…. Εντάξει , δεν λέω ότι η BMW είχε αυτό στο κεφάλι της όταν σχεδίασε τον κινητήρα , αλλά τι να κάνουμε τώρα που τα προστατεύει τα πόδια σου !!!! :wave2:


Τα προστατευει ή στα γεμιζει μελανιες ? :winka:

Γιααα ρωτα καποιους που, μεχρι να το συνηθισουν τουλαχιστον, πρωτα τρωγαν την "καλαμια" και μετα βρισκαν τον μασπιε ... :D


:lol: :rotflmao: :lol:

ironbum2
08/02/2006, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Εσένα θυμήθηκα όταν μου περιγράψανε το συμβάν ….ήσουν τόσο σίγουρος τόσο αδιάλλακτος και κατηγορηματικός…. Εντάξει , δεν λέω ότι η BMW είχε αυτό στο κεφάλι της όταν σχεδίασε τον κινητήρα , αλλά τι να κάνουμε τώρα που τα προστατεύει τα πόδια σου !!!! :wave2:


Ναι ναι τα προστατεύει και από το κρύο...Ειδικά το καλοκαίρι τα καλάμια στα κρατάει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ζεστά.:lol: :lol:

Boxer
08/02/2006, 13:43
Ελατε τωρα.

Κυκλοφορω με boxer πανω απο δεκα χρονια , εξου και το ονομα μου , ειμαι 185 cm ζωη να χω , και δεν εχω χτυπησει ποτε τα ποδια μου στον κινητηρα. Αρα ειστε ατσουμπαλα κατσικια :lol: .
Επισης αν πλησιασεις τοσο πολυ σε κοτσαδορο ωστε να τον χτυπησεις με τον κινητηρα , αν δεν ηταν ο κινητηρας θα ηταν σιγουρα το ποδι σου και μπορει να μην επεφτες αλλα υπαρχουν κατι ωραια πλαστικα ποδια για αυτην την περιπτωση μουρλια.:lol:

george123
08/02/2006, 16:49
nomizo file pos den epeses apo ton kotsadoro pou vrikes.

kai to tekmiriono :

Otan pas me 300+ kai mpaineis stin strofi me anapoda kai ksafnika petagete mia xelona mpros sou kai eno prospatheis na tin apofigeis kaneis deksia, deksia kai i xelona, kaneis aristera, aristera kai i xelona, sto telos me mia ystati prospathia deksia kai vriskese na exeis patisei tin xelona kai o tou thaumatos ayti na exei mplextei stis aktines sou.

e meta apo merika km gyro gyro i xelona kserase .....

e pos na min peseis meta .....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lord_dimos76
08/02/2006, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
+1000

Για να μην αναφερθούμε στα εκπληκτικά αυγά "μάτια" και λουκάνικα που μπορεί να ψήσει για τους "gourmet" αναβάτες ο boxer κινητήρας!!!



:beer: :beer: :beer:


ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΥΘΟΙ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΛΟΧ-ΝΕΣ!!!
ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΕΣ) ΜΕ ΤΟ 1150 GS ΚΑΙ Η ΖΕΣΤΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΝΤΑΛΑ ΖΕΣΤΗ.:a3:

RTnick
08/02/2006, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΥΘΟΙ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΛΟΧ-ΝΕΣ!!!
ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΘΝΙΚΕΣ) ΜΕ ΤΟ 1150 GS ΚΑΙ Η ΖΕΣΤΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΝΤΑΛΑ ΖΕΣΤΗ.:a3:

Κολλημένος στη κίνηση, Κηφισίας, καύσωνας, 40C, δεν μου έχει τύχει ποτέ να ανεβάσει θερμοκρασία. Η ίδια ζέστη που έρχεται από τον κινητήρα ερχόταν και από το TDM που είχα και το Transalp πιο παλιά.

Ρε σεις ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΚΟΛΗΜΕΝΟΙ :nono:

RTnick
08/02/2006, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Επισης αν πλησιασεις τοσο πολυ σε κοτσαδορο ωστε να τον χτυπησεις με τον κινητηρα , αν δεν ηταν ο κινητηρας θα ηταν σιγουρα το ποδι σου

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ

BOXER IS RIGHT :beer: :beer:

ΑΑΑΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ......ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΣΣΗΜΕΡΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΕΛΑΤΕ ΣΤΟΝ ΚΗΦΙΣΟ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΙΧΤΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ :D

nikoskkk
09/02/2006, 16:15
Ποτέ δεν θα αγόραζα μηχανή 15 χιλιάδων ? 100 αλόγων και θα σκεφτόμουν αν χωράει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα!!


Ο νοών νοητο..............

:ZZZ: :ZZZ:

crs-k
09/02/2006, 16:54
Ποτε ΔΕΝ θα 'παιρνα ΣΜΑΡΤ αντι για μηχανη, κι ας εχει 15000 ... :winka:


:lol: :rotflmao: :lol:

BELZEBOYLIS
09/02/2006, 17:29
Για μια στιγμή ρε παιδιά......βαστάτε λίγο τα άλογα...!!! Έχω βαρεθεί να σας ακούω να λέτε για τον όγκο και την ευκινησία της BMW ….Δε λέω ,δεν είναι και ότι πιο ευκίνητο στην πόλη , αλλά δεν είναι και όπως τα περιγράφεται ....Στο κάτω κάτω της γραφής πόσο πιο ευκίνητα είναι τα 1000αρια σούπερ σπορ που υμνείτε τόσο καιρό ;;;;; Μην μου πείτε ότι αυτά δεν είναι για την πόλη.....Χαίρω πολυ ,γιατί τι νομίζεται ,ότι η BMW είχε στο νου της όταν σχεδίαζε τα GS , την Πατησίων ;;;;;;;;; Ακόμα και έτσι λοιπόν, τα GS παραμένουν πιο ευκίνητα από πολλά άλλα μηχανάκια ( ανέβα κατέβα πεζοδρόμια , σκαλοπατάκια κτλ ) ....
Οπότε ή αλλάζεται παραμύθι ή παραμένετε κολλημένοι ....επιλογές είναι αυτές ....τις σέβεσαι ...

:wave2:

chbmw
19/02/2006, 10:46
Παιδιά η BMW κατασκευάζει μοτοσυκλέτες περισσότερο για τουρισμό.Οσοι από εσάς παλιότερα καβαλούσαν γιαπονέζες και είχαν κάνει ταξίδια καταλαβαίνουν τη διαφορά
Τώρα τα περί boxer κτλ είναι παπαριές για άσχετους που δέν ξέρουν γιατί αγοράζουν BMW.
Οταν δίνεις 15.000 euro+ που με αυτά τα λεφτά παίρνεις την καλύτερη και γρηγορότερη japanese(haya-xx-r1 ktl) πρέπει να είσαι πολύ Μ..........ς για να κατηγορείς την BMW που στό κάτω κάτω δεν σε υποχρέωσε να την αγοράσεις κανένας

Αυτά τα ολίγα

AFTER
19/02/2006, 10:54
Θεε μου τι βλακειες σας λενε για να σας πουλησουν μοτοσυκλετα....

Α ρε αθανατε ΕΛΛΗΝΑΡΑ επιχειρηματια!!!

RTnick
19/02/2006, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Θεε μου τι βλακειες σας λενε για να σας πουλησουν μοτοσυκλετα....

Α ρε αθανατε ΕΛΛΗΝΑΡΑ επιχειρηματια!!!

ΝΑ ΤΑ ΠΑΛΙ :confused:

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ?? :nono:

ΜΑΛΛΟΝ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο AFTER :

1. ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟ ΤΟ POST
(ΛΥΣΗ= ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ;) )

2. ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΛΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ-ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΟΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΜΠΙΝΕΛΙΚΟΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑ-ΜΑΤΑ-ΞΑΝΑΜΠΙΝΕΛΙΚΟΝΟΥΜΕ
(ΛΥΣΗ= ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΠΛΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ :D )

3. ΔΙΑΒΑΣΕ Η ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕ (ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ) ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΔΕ ΜΠΑΙΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΑΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΛΑΚΑ ΘΑ ΕΧΕΙ :p
(ΛΥΣΗ= ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΠΛΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ :D )

ΤΙ ΛΕΤΕ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΙΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΙΣΟΔΙΟ???

ΑΣ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ :D :D

RTnick
19/02/2006, 17:35
ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩ ΠΡΩΤΟΣ

ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ
ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ
ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ
ΜΠΙΝΕΛΙΚΙ

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

ALX GS 11½
22/03/2006, 19:04
Αυτο που ξερω εγω ειναι πως απο τις ποιο δυσαρεστες και ποιο συνηθισμενες περιπτωσεις τραυματισμου στην Αθηνα ειναι να σου ανοιξει καποιος την πορτα την ωρα που περνας αναμεσα στα αυτοκινητα.

Αν δεν εχεις μποξερ κινητηρα απλα αποχαιρετας το γονατο σου :sad:

Σε αυτη την περιπτωση μονο με μποξερ κινητηρα θα γλυτωσεις το γονατο σου απ οτι με οποιαδηποτε αλλη διαταξη κυλινδρων κινητηρα.

lopi
22/03/2006, 20:00
Ego apo oti ksero oi boxer auto pou prosferoun einai kaliteri katanomi baron,sta8erotita kai poiotita kilisis...:beer:

dresg
22/03/2006, 23:39
ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΕ ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ.
ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ.;)