PDA

View Full Version : νεα transalp?



rafer
09/02/2006, 10:59
Γεια σε όλους
Μπαίνω πρώτη φορά στο φορουμ και ο λόγος είναι ότι θέλω να αγοράσω καινούρια μηχανούλα.
Αυτο που έχω καταληξει ειναι το transalp.
Σκεφτόμενος λοιπόν οτι
1) κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια
2) από τότε που βγήκε το v-strom 650 του έχει φάει μέγαλο μέρος από τις πωλήσεις,
3)πρόσφατα υπέστει face lift

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ?

nassosxlvbros
10/02/2006, 23:33
...neo TA forget it...:nono:
facelift εγινε και περαν τουτου ουδεν νεωτερον....και αφου εξακολουθει να πουλαει,δε το βλεπω να το αλλαζουν συντομα...μεχρι στιγμης ειναι το ποιο ον-οφ απο τα ον,με μοτερ που δε σπαει αποδεδειγμενα (τοχα 4 χρονακια και 63000κμ)ταξιδευει με 140-160 συνεχως και οοοολη μερα,δεν θα πει καθολου οχι στο χωμα και εχει μεγαλα περιθωρια ασφαλειας σε καθε εδαφος...με ενα ζευγαρι τακουνατα (βλεπε KAROO),παει κυριολεκτικα παντου.

spive82
16/02/2006, 01:19
ΠΡΟΤΕΙΝΩ V STROM .:D ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕ ΒΗΜΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ 20 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΣΟ ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ .(ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ) ΟΔΗΓΗΣΕΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ.:wave2:


37456

Julius
16/02/2006, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rafer
Γεια σε όλους
Μπαίνω πρώτη φορά στο φορουμ και ο λόγος είναι ότι θέλω να αγοράσω καινούρια μηχανούλα.
Αυτο που έχω καταληξει ειναι το transalp.
Σκεφτόμενος λοιπόν οτι
1) κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια
2) από τότε που βγήκε το v-strom 650 του έχει φάει μέγαλο μέρος από τις πωλήσεις,
3)πρόσφατα υπέστει face lift

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ?

Ean den eisai sigouros gia thn epilogh soy protimise na kaneis testdrive prin agoraseis

Ean eisai sigouros, proxora


H epilogh einai kathara prosopiko thema kai efoson sou aresei agorase thn

stavrouliasp
16/02/2006, 11:37
Kalo kai xruso to Transalp, alla kai palio (opws kai na to kanoume). Epeidh ena mhxanaki bghke polu kalo de shmainei oti gia deka xronia 8a to kratame to idio kai 8a kanoume mono merika stoixeiwdh face lift. Des to v-strom. Den to epilegei adika tosos polus kosmos...;)

braingd
16/02/2006, 12:38
“Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα” καλό και χρυσό το Transalp και εγώ τέτοιο έχω το 1999ρη, μέσα στην πόλη είναι ευκολοδήγητο αλλά άμα θέλεις να πας ένα ταξίδι το V STROM είναι ποιο άνετο και επειδή τα χρήματα είναι σχεδόν τα ίδια εγώ θα έπαιρνα το V STROM. Αλλά ότι και να γραφούμε όλοι μας εσύ έχεις τον πρώτο και τελευταίο λόγω.

Φιλικά…. :wave2:

BELZEBOYLIS
16/02/2006, 12:47
Μην συγκρίνεται αυτά τα μηχανάκια .....δεν κάνει ........Προσωπικά θα θυσίαζα κάποια άλογα για την αξιοπιστία !!!!! Το τρανσάλπ και ταξίδια κάνει , με απαράμιλλη αξιοπρέπεια και χώμα πάει και στην πόλη άνετα !!!! Το μόνο μείον είναι ο ήσυχος κινητήρας ...(δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα)

johnpan
16/02/2006, 12:49
πλάκα πλάκα, τελευταία ακούγονται πολλά για τα v-strom

tsiki
16/02/2006, 14:40
Παρακολουθώ πολύ καιρό τις διάφορες συζητησεις στο site χωρίς να έχω συμετάσχει ποτέ και ο λόγος που με κάνει να επικοινωνήσω τώρα είναι για να σώσω τον φίλο αλλά και όσους ακόμη ενδιαφέρονται να αγοράσουν transalp. Ελπίζω να μην το έχεις πάρει ήδη και να σε πρόλαβα. Γνωρίζω ότι σε το πολύ σε 20 μέρες η τιμή του θα πέσει στα 6.990 και της varadero επίσεις γύρω στα -1300 e. Όσο για την αξιοπιστία και την ποιότητα του transalp ούτε λόγος...την έχω 4 χρόνια και κανένα πρόβλημα με βολεύει τόσο στις μετακινήσεις εντός πόλης όσο και εκτός (ταξιδεύει 140-160 άνετα) και πας σε χωματόδρομο χωρίς δεύτερη σκέψη.

stavrouliasp
16/02/2006, 16:07
Mia pou lete gia polh...Pisteuw oti einai to idio eukolodhghta kai euelikta. Prepei omws na prose3oume kai thn katanalwsh (eidika etsi opws anebainei h benzinh!). H diafora tous einai megalh kai edw fainontai akomh mia fora ta xronia tou Transalp...

sgeo
22/02/2006, 14:13
Παιδιά η τιμή του TRANSALP είναι τώρα περίπου 6,950. Μάλλον πολύ ανταγωνιστική!

koutroulis
22/02/2006, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sgeo
Παιδιά η τιμή του TRANSALP είναι τώρα περίπου 6,950. Μάλλον πολύ ανταγωνιστική!


στο www.honda.gr Σαρακάκης


η τιμή είναι ακόμα 7940

http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=2&model_id=84

που είδες τη νέα τιμή??

:wave2:

skynet
22/02/2006, 15:50
αλήθεια το 6950 που το είδες συγκεκριμένα??
αν εχεις την καλοσύνη πες μας γιατι ενδιαφέρομαι...

ευχαριστώ

nassosxlvbros
22/02/2006, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Μην συγκρίνεται αυτά τα μηχανάκια .....δεν κάνει ........Προσωπικά θα θυσίαζα κάποια άλογα για την αξιοπιστία !!!!! Το τρανσάλπ και ταξίδια κάνει , με απαράμιλλη αξιοπρέπεια και χώμα πάει και στην πόλη άνετα !!!! Το μόνο μείον είναι ο ήσυχος κινητήρας ...(δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα)

αν κατορθωσεις και συμβιβαστεις με τον κινητηρα θα εχεις ενα μηχανακι για ολες τις δουλειες...απο το πρωι εως το βραδυ το πηρα για κανα χρονο και το κρατησα 4!!!δε το μετανιωσα,παρ'οτι μου επεφτε ολιγον αψηλο και βαρυ...ολα συνηθεια εινα το εδωσα με 63000κμ χωρις να κανει τσικ,κι οσοι με ξερουν ξερουν πολυ καλα πως πηγαινα...κι αν μπορουσα να συντηρω 2 μοτο θα το κραταγα ι:cool: :wave2: :beer:

sgeo
23/02/2006, 09:23
Την τιμή την είδα σε μια έκθεση Honda, όπου μου είπαν ότι από την αντιπροσωπεία έχει πάει η τιμή στα 6950 περίπου. Είδα ότι το ξέρουν και άλλοι. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο, αλλά μια ερώτηση στους επίσημους συνεργάτες Honda θα λύσει την απορία.

athandim
23/02/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πλάκα πλάκα, τελευταία ακούγονται πολλά για τα v-strom


Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;


Αν εννοείς τη σκουριά στο κάτω μέρος της τιμονόπλακας και το χαλαρό λεβιέ ταχυτήτων τα θεωρώ αστεία προβλήματα και σε καμια περίπτωση αποτρεπτικά στην αγορά ενός V-strom (άσε που στο δικό μου δεν έχω δει τίποτα από αυτά : εντάξει το προσέχω κιόλας...)

Η αλήθεια είναι πως στην ενότητα των V-strom ψιλοβαριόμαστε και ανακαλύπτουμε θέματα....έτσι για να γίνεται κουβέντα :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Όσο για την τιμή sgeo, και το V-strom μπορείς να το βρεις γύρω στα 7400 - επίσημης εισαγωγής - Σκέψου και αποφάσισε.. :wave2:

johnpan
23/02/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

Aν εννοείς τη σκουριά στο κάτω μέρος της τιμονόπλακας και το χαλαρό λεβιέ ταχυτήτων τα θεωρώ αστεία προβλήματα και σε καμια περίπτωση αποτρεπτικά στην αγορά ενός V-strom (άσε που στο δικό μου δεν έχω δει τίποτα από αυτά : εντάξει το προσέχω κιόλας...)

Και επίσης σκουριά στα καλάμια!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=18031&highlight=vstrom

Φίλε μου τέτοια 'αστεία' προβλήματα εγώ τα βρίσκω απαράδεκτα. Γούστα είναι όμως αυτά, no worries. Απλά δε θέλω να χρειάζεται να 'προσέχω' όπως λες τη μηχανή μου για να μη σκουριάζει, θέλω να προσπαθώ να την σκουριάσω και να μη μπορώ! (=transalp)

Αδύναμη οκ, παλιά οκ, αλλά πολλοί έχουν κάνει το γύρο του κόσμου 2 και τρεις φορές (υπάρχουν πολλά site) και άλλαξαν μόνο ένα μπουζί και λάδια, μιλάμε για πολλλλλλλές χιλιάδες χιλιόμετρα....

athandim
23/02/2006, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Και επίσης σκουριά στα καλάμια!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=18031&highlight=vstrom

Φίλε μου τέτοια 'αστεία' προβλήματα εγώ τα βρίσκω απαράδεκτα. Γούστα είναι όμως αυτά, no worries. Απλά δε θέλω να χρειάζεται να 'προσέχω' όπως λες τη μηχανή μου για να μη σκουριάζει, θέλω να προσπαθώ να την σκουριάσω και να μη μπορώ! (=transalp)

Αδύναμη οκ, παλιά οκ, αλλά πολλοί έχουν κάνει το γύρο του κόσμου 2 και τρεις φορές (υπάρχουν πολλά site) και άλλαξαν μόνο ένα μπουζί και λάδια, μιλάμε για πολλλλλλλές χιλιάδες χιλιόμετρα....

Οκ εγώ να δεχθώ οτι υπολείπεται το V-strom σε ποιότητα κατασκευής από το ΤΑ....(αν και το Suzuki είναι εξ ολοκλήρου made in Japan ενώ το ΤΑ συναρμολογείται στην Ισπανία)

Αυτή τη στιγμή, αν επρόκειτο να αγοράσεις ένα από τα δυο στα 8000 ευρώ, θα αγόραζες ΤΑ; Εγώ μόνο στην περίπτωση που θα πήγαινα συχνα σε χωματόδρομους θα το σκεφτόμουν, και πάλι μόνο μεταχειρισμένο.....

Προσωπικά το γούσταρα το Honda από τότε που πήγαινα στο Λύκειο (15+ χρόνια..), και όταν ήρθε επιτέλους η στιγμή να κάνω την επιλογή μου δεν το έκανα καθόλου αβασάνιστα...

Με δυο λόγια πιστεύω πως στα ίδια λεφτά αγοράζεις "λιγότερη" μηχανή, αν πάρεις ΤΑ, αφού είναι υπερκοστολογημένο μέχρι μ@λ@κι@ς...

Στα περι προσοχής τώρα, είναι καθαρά προσωπική θεώρηση : ακολουθώ πάντα κατα γράμμα το manual ( προθερμαίνω πάντα τη μηχανή, την καθαρίζω τακτικότατα, service σε εξουσιοδοτημένο στην ώρα τους, την έχω σε κλειστό γκαράζ..και άλλα)

Γενικά είμαι της άποψης οτι δεν υπάρχουν αξιόπιστες και αναξιόπιστες μηχανές, αλλά καλοσυντηρημένες και κακοσυντηρημένες...

Α... φιλικά ε; :wave2:

johnpan
23/02/2006, 13:52
εννοείται φιλικά φίλε μου (άλλωστε τι έχουμε να χωρίσουμε) και χαίρομαι για τον τρόπο που απαντάς. Καταρχήν να σου πω ότι το Vstrom μου αρέσει σα μοτοσυκλέτα οκ? Πάμε τώρα....




Αυτή τη στιγμή, αν επρόκειτο να αγοράσεις ένα από τα δυο στα 8000 ευρώ, θα αγόραζες ΤΑ; Εγώ μόνο στην περίπτωση που θα πήγαινα συχνα σε χωματόδρομους θα το σκεφτόμουν, και πάλι μόνο μεταχειρισμένο.....


Εγώ δε με φαντάζομαι να δίνω τόσα λεφτά για μεγάλο on-off γιατί πιστεύω ότι μπορώ να βρω πολλά μεταχ. που να είναι σαν καινούρια, με την έννοια ότι δεν είναι ακραίες μηχανές ώστε να τις έχουν σκίσει οι προηγούμενοι. Οπότε θα αγόραζα ένα ΤΑ με 4-5 το πολύ χιλιάρικα. Γιατί? Γιατί το ΤΑ μαζί με το Dakar GS είναι οι μόνοι πραγματικοί ταξιδευτές παντός εδάφους (σε αυτά τα κυβικα έτσι?) και έτσι κατά την κρίση μου πρέπει να είναι ένα ον-οφ.




Με δυο λόγια πιστεύω πως στα ίδια λεφτά αγοράζεις "λιγότερη" μηχανή, αν πάρεις ΤΑ, αφού είναι υπερκοστολογημένο μέχρι μ@λ@κι@ς...


Γενικά όλα τα Χόντα είναι λίγο υπερκοστολογημένα δε θα διαφωνίσω, αλλά το 'λιγότερη' ή 'περισσόετρη' μηχανή είναι υποκειμενικό. Εσύ βλέπεις 'περισσότερο' το Vstrom ίσως λόγω δύναμης και στησίματος, αλλά εγώ μπορεί να το βλέπω 'λιγότερο' αφού δε με έχει πείσει για την αξιοπιστία του (που είναι για μένα το Νο1 όταν μιλάμε για ον-οφφ) ούτε και έχει ιδιαίτερη άνεση στην μετακίνηση στο χώμα.



Στα περι προσοχής τώρα, είναι καθαρά προσωπική θεώρηση : ακολουθώ πάντα κατα γράμμα το manual ( προθερμαίνω πάντα τη μηχανή, την καθαρίζω τακτικότατα, service σε εξουσιοδοτημένο στην ώρα τους, την έχω σε κλειστό γκαράζ..και άλλα)


Αν αγόραζα ένα ον-οφ θα ήθελα να είχα τη σιγουριά ότι θα δουλεύει ακόμα και όταν δεν το συντηρώ/προσέχω όπως θα συντηρούσα/πρόσεχα ένα αγωνιστικό μηχανάκι.




Γενικά είμαι της άποψης οτι δεν υπάρχουν αξιόπιστες και αναξιόπιστες μηχανές, αλλά καλοσυντηρημένες και κακοσυντηρημένες...



Ελπίζω αυτό να είναι πραγματικότητα σε 5-10 χρόνια -αν και με την έλευση των Κινέζων μάλλον ΔΕ θα είναι- αλλά πιστεύω ότι σήμερα ακόμα υπάρχουν οι πολύ αξιόπιστες και οι υπόλοιπες μοτοσυκλέτες. Σίγουρα πάντως παίζει τρομερό ρόλο και η συντήρησή τους.

Πάντα όρθιος και καλά χιλιόμετρα.

skynet
23/02/2006, 14:22
παιδια ειναι αλήθεια.. η τιμή του transalp επεσε στα 6990!!!!!

ρώτησα σε εξουσιοδοτημένους εμπόρους.

ευχαριστώ τα παιδια που το είπαν πριν

tsiki, sgeo thanks..

Vstrommer71
06/03/2006, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sgeo
Την τιμή την είδα σε μια έκθεση Honda, όπου μου είπαν ότι από την αντιπροσωπεία έχει πάει η τιμή στα 6950 περίπου. Είδα ότι το ξέρουν και άλλοι. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο, αλλά μια ερώτηση στους επίσημους συνεργάτες Honda θα λύσει την απορία.
Άντε,καιρός είναι και ο Σαρακάκης να διώξει το στοκ των Transalp!Καλά να πάθουν,είχαν υποτιμήσει το Vstromάκι και καλα σου λέει,Suzuki είναι δεν θα πουλήσει και θα συνεχίσουμε να πουλάμε το τρανσάλπ ,μηχανάκι δεκαετίας.Και προς τους φίλους τους Hondαίους μια επισήμανση:Άλλο πράγμα Transalp-Varadero(Made in SPAIN) και άλλο πράγμα Made in Japan(όπως Vstrom ή Africa).O νοών νοοείτω...:wave2:

Vstrommer71
06/03/2006, 21:56
Εγώ δε με φαντάζομαι να δίνω τόσα λεφτά για μεγάλο on-off γιατί πιστεύω ότι μπορώ να βρω πολλά μεταχ. που να είναι σαν καινούρια, με την έννοια ότι δεν είναι ακραίες μηχανές ώστε να τις έχουν σκίσει οι προηγούμενοι. Οπότε θα αγόραζα ένα ΤΑ με 4-5 το πολύ χιλιάρικα. Γιατί? Γιατί το ΤΑ μαζί με το Dakar GS είναι οι μόνοι πραγματικοί ταξιδευτές παντός εδάφους (σε αυτά τα κυβικα έτσι?) και έτσι κατά την κρίση μου πρέπει να είναι ένα ον-οφ.
Αγαπητέ Μοδεράτορα,σε πληροφορώ οτι στα περίπου 3000χλμ που έχω κάνει σε χώμα με το Vstrom(συνολικά 26000) και τα πολλά βουνά που έχω βολτάρει ΔΕΝ είδα
κανένα Τρανσάλπ ή GS.Έχω βρει από παμπάλαια DT έως GS1200 τριβάλιτσο.Δεν διαφωνώ ότι στα κατάλληλα χέρια το Transallp είναι καλύτερο στο χώμα ΑΛΛΑ όχι τόσο ώστε να ισοσταθμίσει την ΧΑΩΔΗ διαφορά υπέρ του Vstrom στην άσφαλτο.Μην αμελούμε ότι το Vstrom αποδίδει πολλά περισσότερα άλογα καίγοντας και τουλάχιστον ένα 20% λιγότερο!Όταν η Honda βγάλει το αναμενόμενο on-off με τον οκτακοσάρη κινητήρα θα ξαναέχουμε κάποια σύγκριση,προς το παρόν η Suzuki κερδίζει κατά κράτος
Καλά χιλιόμετρα συνοδοιπόροι:beer:
:wave2:

deminio11
08/03/2006, 08:56
ego paidia ena axo na po!!!

borei to honda na einai kalo mixanaki alla perase pleon i bogia tou.

Ego prosopika agorasa to vstrom logo to oti texnologika einai i mera me tin nixta me to honda.Ekana test kai ta 2 prin agoraso kai den iparxei sigrisi se kammia periptosi!!

Provlimata exoun oles oi mixanes kai min mou pite oti to vstrom exei kaki fimi stin agora .

apla opos leei kai o laos

OSA DEN FTANEI H ALEPOU TA KANEI KREMASTARIA :evil: :evil:

nassosxlvbros
08/03/2006, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από deminio11
ego paidia ena axo na po!!!

borei to honda na einai kalo mixanaki alla perase pleon i bogia tou.

Ego prosopika agorasa to vstrom logo to oti texnologika einai i mera me tin nixta me to honda.Ekana test kai ta 2 prin agoraso kai den iparxei sigrisi se kammia periptosi!!

Provlimata exoun oles oi mixanes kai min mou pite oti to vstrom exei kaki fimi stin agora .

apla opos leei kai o laos

OSA DEN FTANEI H ALEPOU TA KANEI KREMASTARIA :evil: :evil:

παντως περα απο την αλεπου,ελα να τα πουμε μετα απο 63600 κμ (με τοσα κμ εδωσα το ΤΑ του 2001)και το μονο που ζητησε ηταν ενας ατερμονας κοντερ (15?) και ενα σετ δισκους (60 ?) γιατι το πηγα σε...χεχε μερη που δεν τα παει κανεις!!(trail rides)...α! με τη μαμα μπαταρια,ετσι;να δουμε τι θα εχει ζητησει το δικο σου...(ειναι και τζαπαν... :) ) :sun:

deminio11
08/03/2006, 21:28
isos file mou alla mexri ta 63500 km isos na exo allaxei kai mixanaki.

Ego toulaxiston afta pou kano me to vstrom oxi mono me ikanopioi alla kai kati parapano!!!

Mathe na zeis me to paron kai oxi oti tha ginei se merika xronia kai distixos to paron leei oti to vstrom einai to kalitero on-off sta 650 afti ti stigmi!!!:D

tsiba mia kai aspro pato :beer:

nassosxlvbros
09/03/2006, 16:40
το paron leei oti to vstrom einai to kalitero on-off sta 650 afti ti stigmi!!!:D

το καλυτερο ΟΝ οφ...:wave2:

αλλο ον οφ,αλλο ΟΝ οφ αλλο ον ΟΦ,και αλλο ΟΝ ΟΦ...(βλεπε ΚΤΜ 950 )

νωρις αλλα πιακω κι απο μενα...

:beer:

deminio11
09/03/2006, 23:12
KTM 13900 €

VSTROM 7960 €

min sigrinoume anomia pragmata !!!

oraio kai to RAV 4 san 4x4

alla kai to HUMER akoma kamitero !!!!!!


:D

Ante kai aspro pato:beer: