PDA

View Full Version : Παραδείγματα σοβαρών χωρών...



Cpt. Haddock
09/02/2006, 15:19
Αν και ίσως θα έπρεπε να μπει στις "Γενικές", το βάζω εδώ γιατί πρέπει να μας προβληματίσει για το πως σκέφτονται οι άλλοι λαοί...
.......................................................

http://www.enet.gr/online/online_text?c=111&id=75792640


ΣΟΥΗΔΙΑ

Κάνει το πρώτο βήμα στην ανανεώσιμη ενέργεια, για βιοκαύσιμα μιλά η Ε.Ε.

Πετρελαϊκή απεξάρτηση

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ


Η Σουηδία ετοιμάζεται να κάνει το μεγαλύτερο ενεργειακό βήμα μπροστά από κάθε άλλη αναπτυγμένη δυτική οικονομία και να απεξαρτηθεί πλήρως από το πετρέλαιο εντός 15 ετών, κι αυτό χωρίς να δημιουργήσει μια νέα γενιά πυρηνικών σταθμών.

Την ίδια ώρα, με στόχο την προώθηση της παραγωγής καυσίμων από πρώτες ύλες γεωργικής προέλευσης, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε στις Βρυξέλλες μια νέα στρατηγική για τα βιοκαύσιμα. Οσον αφορά την προσπάθεια της Σουηδίας -μιας χώρας εννέα εκατομμυρίων κατοίκων- να γίνει στην πράξη η πρώτη απελευθερωμένη από το πετρέλαιο οικονομία, αποτελεί το προϊόν σχεδιασμού μιας επιτροπής βιομηχάνων, ακαδημαϊκών, αγροτών που θα δώσουν «αναφορά» στο Κοινοβούλιο εντός ολίγων μηνών.

Τέλος στα ορυκτά καύσιμα

Σκοπός είναι, όπως ανακοίνωσε η σουηδική κυβέρνηση, να αντικατασταθούν όλα τα ορυκτά καύσιμα με ανανεώσιμα, προτού οι σοβαρές κλιματολογικές αλλαγές καταστρέψουν τις οικονομίες των διαφόρων χωρών και η αυξανόμενη σπανιότητα του πετρελαίου οδηγήσει σε νέες αυξήσεις της τιμής του.

Η Μόνα Σάχλιν, υπουργός της αειφόρου ανάπτυξης στη Σουηδία, περιγράφει την ενεργειακή εξάρτηση από το πετρέλαιο ως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύγχρονος κόσμος.

Η Σουηδία, που επλήγη σοβαρά από την αύξηση της τιμής του πετρελαίου στη δεκαετία του 1970, βασίζεται σήμερα κυρίως στην πυρηνική και την υδροηλεκτρική ενέργεια και βασίζεται στα ορυκτά καύσιμα για τις μεταφορές.

Η απόφασή της να εγκαταλείψει το πετρέλαιο την τοποθετεί στην κορυφή της παγκόσμιας πράσινης λέγκας. Η Ισλανδία ελπίζει μέχρι το 2050 να τροφοδοτεί αυτοκίνητα και σκάφη με υδρογόνο που θα προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές, ενώ η Βραζιλία σκοπεύει να κινεί το 80% των μεταφορικών της μέσων με αιθανόλη που λαμβάνεται από τα ζαχαρότευτλα, μέσα σε πέντε χρόνια.

Την περασμένη εβδομάδα ο Τζορτζ Μπους εξέπληξε τους αναλυτές τονίζοντας ότι οι ΗΠΑ είναι σε μεγάλο βαθμό εξαρτημένες από το πετρέλαιο και πρέπει να μειώσουν τις εισαγωγές από τη Μέση Ανατολή, ενώ ταυτόχρονα σχεδιάζει αύξηση της πυρηνικής της ενέργειας. Σε ανάλογη κατεύθυνση κινείται και η βρετανική κυβέρνηση, που έχει δεσμευθεί να εξασφαλίζει το 10% της ηλεκτρικής ενέργειας που χρειάζεται από ανανεώσιμες πηγές έως το 2012.

Βιοκαύσιμα η Ε.Ε.

Εν τω μεταξύ η στρατηγική που ενέκρινε χθες η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει σκοπό να προωθήσει την παραγωγή και χρήση βιοκαυσίμων τόσο στην Ε.Ε. όσο και στις αναπτυσσόμενες χώρες προωθώντας την ανταγωνιστικότητά τους ως προς το κόστος και ενισχύοντας την έρευνα.

Τα βιοκαύσιμα παράγονται από μια ανανεώσιμη πηγή, τη βιομάζα, και θεωρείται ότι αποτελούν άμεσο υποκατάστατο των ορυκτών καυσίμων στον τομέα των μεταφορών, έτσι ώστε να ενσωματώνονται στα συστήματα εφοδιασμού καυσίμων.

crs-k
09/02/2006, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
..............................
ΣΟΥΗΔΙΑ

Κάνει το πρώτο βήμα στην ανανεώσιμη ενέργεια, για βιοκαύσιμα μιλά η Ε.Ε.

Πετρελαϊκή απεξάρτηση
.............................


Το διαβασα κι εγω σημερα (στην εφημεριδα ομως) κι ετριβα τα ματια μου ... :uplate:









Ειδες πως τα καταντησα ... :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

AXL954
09/02/2006, 22:05
Καλησπέρα σε όλους.

Η εταιρία για την οποία εργάζομαι, ήδη κατασκευάζει εργοστάσιο παρασκευής βιοκαυσίμων από μαγειρικά λίπη τα οποία προς το παρόν συλλέγει από αλυσίδες "ταχυφαγείων" και μεταπωλεί στην Γερμανία (αυτά για αυτούς που φαντάζοντε ότι τα φασφουντάδικα τηγανίζουν με αγνό παρθένο ελαιόλαδο). Σύντομα λοιπόν και στην χώρα μας (ίσως μέσα στα επόμενα 2 χρόνια) θα δούμε και εμείς την πρώτη προσπάθεια για εναλλακτικά καύσιμα. Το εγχείρημα αυτό βέβαια αφορά την παρασκευή πετρελάιου κίνησης σε πρώτη φάση. Από εκεί και πέρα βέβαια η έκταση εφαρμογής εξαρτάται σαφώς από κρατικούς παράγοντες και σχεδιασμούς. Σίγουρα όμως, με την απελευθέρωση της χρήσης των κινητήρων diesel και στην χώρα μας, το κέρδος από την χρήση των βιοκαυσίμων θα είναι ακόμη μεγαλύτερο. Πάντως σε κάθε περίπτωση έχουμε ακόμη πάρα μα πάρα πολλύ δρόμο ακόμα μπροστά μας.

idi
09/02/2006, 22:17
εγω λεω να στραφούμε στο ΜΕΛΛΟΝ και να κανουμε πυρηνικά εργοστασια (μονόδρομος)

οσοι το παιζετε ευαίσθητοι θυμηθείτε οσα λετε... σε μερικα χρονια θα κανουμε και εμεις οταν ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ θα εχουν λυσει το ενεργειακο τους και αναγκαστικά εμεις αφου πληρώσουμε 100 φορες περισσότερα σε ενεργεια για 30-40 χρονια θα βαλουμε την ουρα στα σκελια και θα κανουμε τελευταίοι...

οι φρανσουα εχουν 80 εργοστάσια νομιζω ηδη!!!!! αλλα εμεις οι ελληναρες ειμαστε πιο εξυπνοι και δεν εχουμε

αρχίσετε με στο μπινελίκι τωρα και καληνυχτα

AXL954
09/02/2006, 22:23
Καλησπέρα idi

Συμερίζομαι την άποψή σου για την πυρηνική ενέργεια, αλλά έχω την εντύπωση πως στην παρούσα φάση μιλάμε για τον τομέα των μεταφορών. Το ενεργειακό θέμα που θήγεις αφορά κυρίως οικιακή και βιομηχανική χρήση.

Καληνύχτα και καλή ξεκούραση (χωρίς μπινελίκια)

:ZZZ:

idi
09/02/2006, 22:25
ναι γιαυτο μιλαω και εκει ειναι το προβλημα μς το τοπικο νομιζω :wave2:

πλακα εκανα για τα μπινελικια

DaFFy_R
09/02/2006, 23:39
auto gia ta biokausima... 8a pragmatopoii8ei kai stin ellada! enas filos tou patera mou exei arxisei ereunes edo kai kairo! exei megali eteria me petrelea kai ipologizoun oti sta epomena 2 xronia 8a ipar3oun ta biokausima.

Krokodilos001
11/02/2006, 22:14
Δεν είναι τόσο δύσκολο να πραγματοποιηθεί η απεξάρτηση από τα συμβατικά καύσιμα. Ειδικα απο την εισαγωγη πετρελαιου
Αρκεί να υπάρχει η πολιτική βούληση που θα κάνει "ευκολη" την παραγωγή και εμπορια τον εναλλακτικών καυσιμων

1) παραγωγή και διάθεση bio-diesel από γεωργικές πρώτες ύλες
Με ένα σπάρο δυο τρυγόνια. Λύση για το πρόβλημα τον καυσιμων, λύση για "γερογικες" παραγωγές.

2) παραγωγή και διάθεση bio-diesel από διαφορα καμένα "λάδια"
3) παραγωγή μεθανίου από σκουπίδια και αποβλητα.
επισης πολλαπλο οφελος.

Στην συνεχεια υπάρχουν και δυνατότητες όπως κύτταρα υδρογόνου. Όχι μονο για τα οχήματα αλλα και οικιακή χρήση.
Υπάρχουν τα φωτοβολιτικα κύτταρα και οι ανεμογεννήτριες. Μπορούν να "ανεξαρτοποιισουν" ενεργειακά τα σπίτια.

Φωτοκύτταρα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα οχήματα. Ειδικά στα λεωφορεια και στα φορτηγα.


Υπαρχουν πολλες λυσεις πολλοι τροποι.
Το νομικο πλαισιο δεν υπαρχει και συγεκριμενα το φορολογικο πλαισιο γιατι μεχρι τωρα ειναι απλο να φορολογειται ενιαια ενα καυσιμο. Οταν ειναι πολλα απο πολλες διαφορετικες πυγες.....φιλικα στο περιβαλον...το θεμα φορολογια μπλεκει.


Κε στην ελλαδα ολα τα σοβαρα βηματα προοδου κολανε στο φορολογικο κυριως...


αντε να δουμε

sonic22
12/02/2006, 00:18
nai, nai, na afisoume ta petrelaia kai na pame sto ouranio pou kai perisotera apothemata exoume kai pio eukolo na vroume einai kai pio katharo kai filiko pros to perivalon...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

to mono sigouro pados einai oti gia mia akoma fora apla tha akolouthisoume tis liseis twn allwn...

texnofovikoi kai grafiokrates D.Y. uniteted!!

Krokodilos001
12/02/2006, 14:50
τα πυρηνικά βεβαια δημιουργούν αλλα προβλήματα. θα "μποροσανε" βεβαια να λύσουν το ενεργειακό θέμα τις ελλάδας, αλλα .... αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα οι συνέπειες θα ήταν μεγάλες.

Bεβαια, και οι εμπειρίες που έχουμε από τις πυρηνικές μονάδες παραγωγής ενέργειας είναι από μονάδες που έχουν κατασκευαστεί με την τεχνολογία του 60 και 70.
Τα τελευταία 20-30 χρονια δεν έχουν κατασκευαστεί νέες μονάδες.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δημιουργείται είναι τα πυρηνικά απόβλητα.
Όσο δεν υπάρχει λύση για τα πυρηνικά απόβλητα δεν μπορούμε να συζητήσουμε την δημιουργία τέτοιον μονάδων.

Οι πυρηνικές μονάδες παραγωγής ενέργειας με σχάση είναι βόλικες αλλα δεν είναι η λύση.
Οι μονάδες με σύντηξη που αναπτύσσονται είναι πολύ "προτιμοτερες".

Αλλα και πάλι πρέπει να γίνει στροφή και να δημιουργηθεί ένα ενεργειακό σύστημα σε αρμονια και ισορροπία με τον πλανητη.

ela ela
14/02/2006, 22:03
Παιδια πολυ σωστα ολα αυτα που λετε τα εχω διαβασει και εγω.
Σκεφτομαι αν ποτε φτιαξω σπιτι μονοκατοικια,να το τροφοδοτησω με εναλλακτικες πηγες ενεργειας.
Αλλα δυστυχως εδω στο Ελλαδα δεν εχουμε προδιαγραφες αλλα πορδεςςςςςςςς μεγαλες!

Η Πολιτεια επισης θετει μεγαλη τροχοπεδη σε πολλα πραγματα για αναπτυξη τετοιων καινοτομιων!
:wave2:

ΓκαζοφωνιΞ
14/02/2006, 22:55
Ναι καλα περιμεντε απεξαρτηση απ'το πετρελαιο...Να δω τις μοτο με τι θα τις φουλαρετε:lol: :lol: :lol:

Παντως μετα απο σκεψη εχω καταληξει στο εξης...
Το οτι καιμε προιοντα για να παρουμε ενεργεια δειχνει ποσο πρωτογονοι ειμαστε...

Και το θεμα δεν ειναι οτι τα καιμε και τα κανουμε 100% ενεργεια αλλα δεν κανουμε ουτε το 1/4 απ'αυτα που καιμε ενεργεια αξιοποιησιμη...

Nefeli
15/02/2006, 09:20
Ότι και να κάνουμε δυστυχώς …….

Η καταστροφή συνεχίζεται


37286

kalesin
15/02/2006, 09:28
Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι η κουβεντα αλα κ η δουλεια για τα βιοκαυσιμα στην Ελλαδα εχει ξεκινησεις εδω κ 3-4 χρονια, κ μαλιστα με απιστευτα ευεργετικες για την Ελλαδα ρυθμισεις απο την Ευρωπαικη Ενωση.

Αν θυμαμαι καλα η Ελλαδα μαζι με αλλη μια χωρα [νομιζω Πορτογαλια] θα επαιρναν τις μεγαλυτερες επιδοτησεις αλλα κ κατι σαν μονοπωλιο στην παρασκευη βιοκαυσιμου.

Τελευταια φορα που ετυχε να ασχοληθω με το θεμα, ηταν στα σταδια ενημερωσης των αγροτικων συνεταιρισμων, μεγαλων μοναδων κτλ, για τα οφελη μετατροπης των σοδιων απο τις συμβατικα αγροτικα προιοντα [τα οποια ειναι κ σε μεγαλη κριση τα τελευταια χρονια] στις εναλλακτικες καλλιεργιες με σκοπο την παραγωγη βιομαζας.

Δυστυχως δεν ξερω για το πως προχωρησε αυτη η κουβεντα, που κατεληξε κ τι την εκανε -οπως φαινεται- να κολλησει

sonic22
15/02/2006, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Ότι και να κάνουμε δυστυχώς …….
Η καταστροφή συνεχίζεται

apla gia tin fwto...
evgale tin fwto to palikari kai meta pire to paidi kai to pige ston katavlismo tou OHE... alla itan poli arga...:sad:

Krokodilos001
15/02/2006, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Παιδια πολυ σωστα ολα αυτα που λετε τα εχω διαβασει και εγω.
Σκεφτομαι αν ποτε φτιαξω σπιτι μονοκατοικια,να το τροφοδοτησω με εναλλακτικες πηγες ενεργειας.
Αλλα δυστυχως εδω στο Ελλαδα δεν εχουμε προδιαγραφες αλλα πορδεςςςςςςςς μεγαλες!

Η Πολιτεια επισης θετει μεγαλη τροχοπεδη σε πολλα πραγματα για αναπτυξη τετοιων καινοτομιων!
:wave2:

Μόλις βρω χρόνο θέλω να κάνω μια τέτοια ερευνα και για το δικό μου σπίτι που ελπίζω να πραγματοποιηθεί στο σύντομο μέλλον.
Είναι 3 καλές τεχνικές λύσης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.
Τα φωτοβολταϊκά, μικρές ανεμογεννήτριες σε κάθετο άξονα και το ενεργειακό πηγάδι.
Η άλλη πλευρά έχει να κάνει με τις οικοδομικές λύσης που θα χρησιμοποιηθούν.

Krokodilos001
15/02/2006, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓκαζοφωνιΞ
Ναι καλα περιμεντε απεξαρτηση απ'το πετρελαιο...Να δω τις μοτο με τι θα τις φουλαρετε:lol: :lol: :lol:




biodiesel,

methanoli....

Krokodilos001
15/02/2006, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Ότι και να κάνουμε δυστυχώς …….

Η καταστροφή συνεχίζεται


Fantazese omos na pragamtopoiiontan ena programma se pagosmia sinergasia fotoboltaikon monadon se olo to mikos tou isimerinou ????? pou simenei aftomata stin kentriki afriki.

I aksiopisi tis saxaras ke tis kalaxari gia ton idio logo???

poso tha alaze pros to kalitero tin zoi ton afrikanon (me i xoris afrika tween) ke kata sinepeia ke tin diki mas.!!!


alla distixos i pagosmia sinenoisi ke simfonies ginonte gia polemikes kiniseis mono

Nefeli
15/02/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Fantazese omos na pragamtopoiiontan ena programma se pagosmia sinergasia fotoboltaikon monadon se olo to mikos tou isimerinou ????? pou simenei aftomata stin kentriki afriki.

I aksiopisi tis saxaras ke tis kalaxari gia ton idio logo???

poso tha alaze pros to kalitero tin zoi ton afrikanon (me i xoris afrika tween) ke kata sinepeia ke tin diki mas.!!!


alla distixos i pagosmia sinenoisi ke simfonies ginonte gia polemikes kiniseis mono

Η δική μου φαντασία η δική σου και αρκετών συνανθρώπων μας πάνω σε αυτή την γη είναι μεγάλη αλλά είμαστε σκόρπιοι.

Το ζύγι δεν είναι σωστό από τι μια τα θετικά και από την άλλη τα αρνητικά

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του ολέθρου

Ότι φάμε και ότι πιούμε όσο ζούμε είναι το πιστεύω τους

dez
15/02/2006, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Ότι και να κάνουμε δυστυχώς …….

Η καταστροφή συνεχίζεται

sorry κιολας, αλλα πως σχετιζεται η φωτογραφια και το σχολιο σου, με την ενεργειακη κριση / αναζητηση εναλλακτικων πηγων ενεργειας? :confused:

οσον αφορα το αρχικο θεμα, μετα το πετρελαιο, θα διαλεξουμε την πλεον ακαταλληλη πηγη ενεργειας για ολους τους λαθος λογους, ειναι τοσο απλο...

Loadmaster
15/02/2006, 18:28
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
[B]τα πυρηνικά βεβαια δημιουργούν αλλα προβλήματα. θα "μποροσανε" βεβαια να λύσουν το ενεργειακό θέμα τις ελλάδας, αλλα .... αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα οι συνέπειες θα ήταν μεγάλες.

Bεβαια, και οι εμπειρίες που έχουμε από τις πυρηνικές μονάδες παραγωγής ενέργειας είναι από μονάδες που έχουν κατασκευαστεί με την τεχνολογία του 60 και 70.
Τα τελευταία 20-30 χρονια δεν έχουν κατασκευαστεί νέες μονάδες.

Loadmatser: Lypamai poly file krokodile001, alla ean axeis auti tin antyposi eisai bathia nyxtomenos H´ romantikos. Oxi mono ta teleutaia xronia exoyn eksynxronistei oi yparxouses alla oi nees pyrinikes monades exoyn tetoies dynatotites pou autoi pou tis sxediasan tha protimoysan i mana tous na ekane mia "kourada" pio megali ki´apo tin "leoforo".
Vasos

ela ela
15/02/2006, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Μόλις βρω χρόνο θέλω να κάνω μια τέτοια ερευνα και για το δικό μου σπίτι που ελπίζω να πραγματοποιηθεί στο σύντομο μέλλον.
Είναι 3 καλές τεχνικές λύσης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.
Τα φωτοβολταϊκά, μικρές ανεμογεννήτριες σε κάθετο άξονα και το ενεργειακό πηγάδι.
Η άλλη πλευρά έχει να κάνει με τις οικοδομικές λύσης που θα χρησιμοποιηθούν.

Φιλε μου τι ειναι το ενεργειακο πηγαδι που αναφερεις?Ενδιαφερον ακουγετε!:wave2:

AXL954
15/02/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Μόλις βρω χρόνο θέλω να κάνω μια τέτοια ερευνα και για το δικό μου σπίτι που ελπίζω να πραγματοποιηθεί στο σύντομο μέλλον.
Είναι 3 καλές τεχνικές λύσης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.
Τα φωτοβολταϊκά, μικρές ανεμογεννήτριες σε κάθετο άξονα και το ενεργειακό πηγάδι.
Η άλλη πλευρά έχει να κάνει με τις οικοδομικές λύσης που θα χρησιμοποιηθούν.

Καλησπέρα.

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αρχιτεκτονική τάση για τα λεγόμενα βιοκλιματικά σπίτια. Δεν ξέρω πολλά, αλλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα αποτελούσε το θέμα μεταπτυχιακής διατριβής κολλητού μου, κατάλαβα πως πρόκειται για ουσιαστικά απλές μεθόδους εκμετάλλευσης-εξοικονόμησης ενέργειας. Λέγοντας απλές βέβαια δεν εννοώ τόσο στην εφαρμογή τους, αλλά στις φυσικές αρχές στις οποίες στηρίζονται. Βέβαια αυτό που δεν μπορώ να εκτιμήσω είναι το κόστος εφαρμογής και ο χρόνος απόσβεσης της.
Αν κάποια στιγμή βρέις περισσότερες πληροφορίες (κόστος και τρόπος εφαρμογή), πες κάτι και σε μας βρε αδερφέ

:cool:

Krokodilos001
15/02/2006, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ela ela
Φιλε μου τι ειναι το ενεργειακο πηγαδι που αναφερεις?Ενδιαφερον ακουγετε!:wave2:


είναι κάτι για το οποιο είχα ακούσει από από ένα καθηγητή μου. Πριν αρκετά χρονια, αλλα δεν ασχολήθηκα περισσότερο
Είναι ουσιαστικά μια αρκετά μπατία γεώτρηση. Στο τέλος τις, αποθηκεύεται μια μάζα νερού.
Αυτό το νερό παραμένει σε κάποια θερμοκρασί διαφορετική από την θερμοκρασία επιφανειας.
Η διαφορα μικρή, αλλα αρκεί να γίνει κύκλωμα ροής από την επιφάνεια μέχρι τον πάτο.
Με μια είδους αντλία η με κάποιο μηχανισμό (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) αυτή τι ενεργειακή διαφορα αρκεί να θερμάνει το σπίτι. Το ειχανε εγαταστησει στο πανεπιστιμιο.

ουσιαστικά χωρίς καύσιμα είχανε θέρμανση.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες....είπα δεν έτυχε ποτε να έχω χρόνο να ψάξω σε αυτή την κατευθνηση

Krokodilos001
15/02/2006, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Loadmaster
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
[B]τα πυρηνικά βεβαια δημιουργούν αλλα προβλήματα. θα "μποροσανε" βεβαια να λύσουν το ενεργειακό θέμα τις ελλάδας, αλλα .... αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα οι συνέπειες θα ήταν μεγάλες.

Bεβαια, και οι εμπειρίες που έχουμε από τις πυρηνικές μονάδες παραγωγής ενέργειας είναι από μονάδες που έχουν κατασκευαστεί με την τεχνολογία του 60 και 70.
Τα τελευταία 20-30 χρονια δεν έχουν κατασκευαστεί νέες μονάδες.

Loadmatser: Lypamai poly file krokodile001, alla ean axeis auti tin antyposi eisai bathia nyxtomenos H´ romantikos. Oxi mono ta teleutaia xronia exoyn eksynxronistei oi yparxouses alla oi nees pyrinikes monades exoyn tetoies dynatotites pou autoi pou tis sxediasan tha protimoysan i mana tous na ekane mia "kourada" pio megali ki´apo tin "leoforo".
Vasos

Πραγματη, εχουνε φυσικα "state of the art" αισθητήρες, συστήματα ελεγχου, λογισμικό, υλικά. Έχεις δίκιο.
Αλίμονο βεβαια αν είχανε μείνει στα παλιά.
Οι παραγωγική διαδικασία είναι ουσιαστικά όμως αμετάβλητη. Ο τρόπος που αξιοποιείται η πυρηνική ενέργεια. Η τεχνική.

Αν καταλαβενεις τι θελω να πω. Εκει αναφερθηκα.

Krokodilos001
15/02/2006, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Καλησπέρα.

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αρχιτεκτονική τάση για τα λεγόμενα βιοκλιματικά σπίτια. Δεν ξέρω πολλά, αλλά επειδή το συγκεκριμένο θέμα αποτελούσε το θέμα μεταπτυχιακής διατριβής κολλητού μου, κατάλαβα πως πρόκειται για ουσιαστικά απλές μεθόδους εκμετάλλευσης-εξοικονόμησης ενέργειας. Λέγοντας απλές βέβαια δεν εννοώ τόσο στην εφαρμογή τους, αλλά στις φυσικές αρχές στις οποίες στηρίζονται. Βέβαια αυτό που δεν μπορώ να εκτιμήσω είναι το κόστος εφαρμογής και ο χρόνος απόσβεσης της.
Αν κάποια στιγμή βρέις περισσότερες πληροφορίες (κόστος και τρόπος εφαρμογή), πες κάτι και σε μας βρε αδερφέ

:cool:

έχω δει ντοκιματερ για τα βιοκλιματικά σπίτια.

αν μου τύχουν τίποτα γραπτές πληροφορίες θα τις ποστάρω

Krokodilos001
15/02/2006, 22:55
Το πηρα μονόλογο αλλα να πω κάτι ακόμα και να παω για ύπνο.

Υπάρχουν τζαμια που χρησιμοποιούνται τώρα σε νέες υπερκατασκευές, που αφήνουν το φως να περνάει, εμποδίσουν τι ζεστη όμως να μπαίνει στο κτίριο, οποτε δεν χρειάζεται έντονο κλιματισμό. Αυτόκαθαρίζονται και δεν χρειάζονται πλύσιμο.



Αυτό έτσι μιας και αναφέραμε και σπίτια.

:wave2:

matmat
16/02/2006, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
είναι κάτι για το οποιο είχα ακούσει από από ένα καθηγητή μου. Πριν αρκετά χρονια, αλλα δεν ασχολήθηκα περισσότερο
Είναι ουσιαστικά μια αρκετά μπατία γεώτρηση. Στο τέλος τις, αποθηκεύεται μια μάζα νερού.
Αυτό το νερό παραμένει σε κάποια θερμοκρασί διαφορετική από την θερμοκρασία επιφανειας.
Η διαφορα μικρή, αλλα αρκεί να γίνει κύκλωμα ροής από την επιφάνεια μέχρι τον πάτο.
Με μια είδους αντλία η με κάποιο μηχανισμό (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) αυτή τι ενεργειακή διαφορα αρκεί να θερμάνει το σπίτι. Το ειχανε εγαταστησει στο πανεπιστιμιο.

ουσιαστικά χωρίς καύσιμα είχανε θέρμανση.
Δεν ξέρω λεπτομέρειες....είπα δεν έτυχε ποτε να έχω χρόνο να ψάξω σε αυτή την κατευθνηση

Αναφέρεσαι στην Γεωθερμική ενέργεια

Γεωθερμική ενέργεια
Βαθιά κάτω από την επιφάνεια της γης το θερμό μάγμα ζεσταίνει το νερό και ο ατμός που παράγεται χρησιμοποιείται για να παράγει ηλεκτρικό ρεύμα. Οι γεωθερμικές πηγές διαφέρουν στη θερμοκρασία. Πηγές χαμηλής ή μέτριας θερμοκρασίας (50ο - 150οC) χρησιμοποιούνται για να παρέχουν άμεσα θερμότητα στα σπίτια και στις βιομηχανίες, ενώ οι υψηλής θερμοκρασίας (πάνω από 150οC) γεωθερμικές πηγές χρησιμοποιούνται για την παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος. Οι γεωθερμικές μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος είναι πολύ οικονομικές και έχουν πολύ μικρή αρνητική επίδραση στο περιβάλλον καθώς παράγουν μόνο το 1/6 του διοξειδίου του άνθρακα από ότι θα παρήγαγε μια μονάδα που λειτουργεί με φυσικό αέριο. Το κόστος της γεωθερμικής ενέργειας ποικίλει. Μπορεί να είναι από $ 0,015 μέχρι $ 0.35 ανα κιλοβατώρα.

:wave2:

matmat
16/02/2006, 09:39
Και μερικές ιστοσελίδες για το θέμα


http://www.saintpaul.gr/technology/general.html


http://kpe-kastor.kas.sch.gr/energy1/alternative/renewable_resourses1.htm



http://www.buildings.gr/greek/aiforos/aiforos1/aiforos1.htm




τα υπόλοιπα ψάξτε τα μόνοι σας

πάντως για οικιακή χρήση οι ανανεώσημες πηγές ενέργειας ειναι οικονομικά ασύμφορες
αλλος ένας διαχωρισμός που γίνεται
εις βάρος των ασθενέστερων οικονομικά
ανθρώπων !!!!

:wave2: :wave2:http://www.cres.gr/kape/index_gr.htm

kalesin
16/02/2006, 09:40
Μπορει καποιος να προτειναι

matmat
16/02/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Μπορει καποιος να προτειναι

Τι πράγμα ???

kalesin
16/02/2006, 09:52
Μπορει καποιος να προτεινει καποιο site που μπορουμε να διαβασουμε για εφαρμοσιμες λυσεις εξοικονομησης ενεργειας αλλα κ χρηματων;

Εδω στο νησι [Κυπρος] εχουν εφαρμοστει καποιες εστω κ μικρες λυσεις, αλλα απιστευτα αποτελεσματικες λυσεις.

Ολα σχεδον τα σπιτια εχουν ηλιακους θερμοσιφωνες, ενω το μαγειρεμα γινεται με γκαζι [τα ματια οχι ο φουρνος]. Η εγκατασταση του γκαζιου ειναι πολυ απλη κ συνισταται στη φιαλη την κλασικη που βρισκεται στο μπαλκονι κ στο σωληνα που οδηγει στην κουζινα. Η απλοτητα της εγκαταστασης δεν περιεχει κινδυνους, οταν τα ειχα πρωτοδει φοβομουν τοσο πολυ να το χρησιμοποιησω που ετρωγα 2 μηνες delivery. Δεν εχει ακουστει ουτε ενα "μικροατυχημα" με τις φιαλες ενω απο αποψη οικονομιας, εμεις [2 ατομα, κανονικο συνεχες μαγειρεμα] ξοδευουμε ~25Ευρω το 3μηνο.

Με αυτους τους 2 πολυ απλους τροπους γινεται εξοικονομηση κ ενεργειας αλλα κ χρηματων.

Επισης, ξερει κανεις τι γινεται με τα Αιολικα παρκα; προχωρανε καθολου οι διαδικασιες;

kalesin
16/02/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Τι πράγμα ???

σορυ αλλα πατησα καταλαθος αποστολη, μετα μπερδευτηκα, σταματησα να κανω κ μια παραλαβη στην εταιρεια... κ μετα συνεχισα να γραφω

μπαχαλο

:blush: :blush:

matmat
16/02/2006, 09:55
Ριξε μια ματια στα λίνκ που έβαλα παραπάνω ...

:wave2:

Και για να δείτε πόσο σοβαρή χώρα ειμαστε
τελικά :rolleyes:

:eyepop: :uplate: :hypnotize

5. Ακριβή η ηλιακή ενέργεια στην Ελλάδα. Μετά την κατάργηση των φοροαπαλλαγών, η αγορά ηλεκτροθερμικών «τιμωρείται»!

Για κάποιον παράξενο λόγο, η ηλιακή ενέργεια στην Ελλάδα τιμάται ακριβότερα από το ηλεκτρικό ρεύμα που παράγεται από τους συμβατικούς σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής. O ΦΠA των ηλεκτροθερμικών συστημάτων (ηλιακοί θερμοσίφωνες) είναι 18%, τη στιγμή που για τον ηλεκτρισμό είναι, αντίστοιχα, 8%. Επιπλέον, καταργήθηκε ο νόμος 2364/95 (ίσχυε έως το 2002) σύμφωνα με τον οποίο έως 75% του συνολικού κόστους για την αγορά και εγκατάσταση συστημάτων χρήσης Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας εξέπιπτε από το φορολογητέο εισόδημα. Αν και πολλοί δεν γνώριζαν καν αυτήν τη δυνατότητα ή πολλοί διέθεταν, ούτως ή άλλως, εισοδήματα που φοροαπαλλάσσονταν, ο νόμος αυτός ήταν ένα ελάχιστο κίνητρο για όσους διάλεγαν να μην επιβαρύνουν το περιβάλλον. Οι μόνες ενισχύσεις που προβλέπονται αφορούν σε εμπορικές εφαρμογές μεγάλης κλίμακας, όπου επιχορηγείται το 30-40% της εγκατάστασης.
Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι ίσως ο πιο ευρέως διαδεδομένος τρόπος αξιοποίησης της ηλιακής ενέργειας, που τουλάχιστον στη χώρα μας παρέχεται άφθονη. Σήμερα, σύμφωνα με έρευνα της Greenpeace, η Ελλάδα είναι η δεύτερη χώρα στην Ευρώπη μετά τη Γερμανία σε συνολική εγκατεστημένη επιφάνεια ηλιοσυλλεκτών: περίπου το 30% των νοικοκυριών (1.000.000 νοικοκυριά) χρησιμοποιούν ηλιακούς θερμοσίφωνες. Το ποσοστό που προαναφέραμε μπορεί να φαντάζει ικανοποιητικό, τα αντίστοιχα ποσοστά στην Κύπρο και στο Ισραήλ, ωστόσο, φτάνουν το 80%.
H εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα έχει ένα κατ’ αρχάς κόστος το οποίο λειτουργεί αποτρεπτικά, παρά το γεγονός ότι η προσφερόμενη οικονομία στην κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος που μπορεί να προσφέρει η εγκατάσταση εξασφαλίζει απόσβεση του κόστους τα επόμενα 5 έως 10 χρόνια. Υπολογίζεται ότι ένας μέσος ηλιακός θερμοσίφωνας κοστίζει περίπου 700 ευρώ, από τα οποία τα 45 αντιστοιχούν στον υψηλό ΦΠA (18%). Αντίστοιχα, η ηλεκτρική ενέργεια που παράγεται συμβατικά έχει ΦΠA 8% και είναι, αντίστοιχα, πολύ φτηνή. Φυσικά, στο κόστος της δεν συμπεριλαμβάνεται το περιβαλλοντικό κόστος, το οποίο εντέλει πληρώνεται από όλους.

Tι κίνητρα ισχύουν σε άλλες χώρες

* Αυστρία: Φοροαπαλλαγές: επενδύσεις αξίας έως 2.920 ευρώ εκπίπτουν από το φόρο εισοδήματος.

* Βρετανία: Χαμηλός ΦΠA (5%).

* Γαλλία: Κυμαινόμενος ΦΠA (από 5,5% έως 19,6%). Επιδότηση αγοράς και εγκατάστασης (1.280-2.100 ευρώ ανά εγκατάσταση).

* Γερμανία: Επιδότηση 125 ευρώ / m2 εγκατάστασης.

* Ισπανία: Υποχρεωτική εγκατάσταση σε νέες κατοικίες (στη Βαρκελώνη και σύντομα στη Μαδρίτη, στην Παμπλόνα, στη Σεβίλλη, στη Βαλένθια). Επιδότηση 219 ευρώ / m2 εγκατάστασης και χαμηλότοκα δάνεια.

* Ιταλία: Μείωση του ΦΠA από 20% σε 10%.

* Ολλανδία: Επιδότηση που καλύπτει περίπου το 30% της αξίας του συστήματος.

* Ιαπωνία: Επιδότηση 30-50% και χαμηλότοκα δάνεια για μεγάλες εγκαταστάσεις. Χαμηλός ΦΠA (5%). Ειδικές επιδοτήσεις για νέες τεχνολογίες.

* Ισραήλ: Υποχρεωτική εγκατάσταση σε όλες τις νέες κατοικίες με ύψος μέχρι 27 m. Επιδότηση 30% σε νέες τεχνολογίες.


:wave2: :wave2:

kalesin
16/02/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ριξε μια ματια στα λίνκ που έβαλα παραπάνω ...

:wave2:

αυτα χαζευω, μαλλον πρεπει να κανω μερικες εκτυπωσεις να τα μελετησω με την ησυχια μου

:wave2:

stefanos
16/02/2006, 10:01
Πολύ ωραίος προβληματισμός.
Ενα μεγάλο βήμα που πρέπει να γίνει είναι να μειωθεί η κατανάλωση.
Μάλλον το καταλαβαίνουν κάθε φορά που πάνε στο βενζινάδικο.
Να γίνει κάτι με τα ξεφτίλικα μέσα μαζικής μεταφοράς που απλά δεν βολεύουν.
Θεωρώ μαλακία και κρίμα να χρησιμοποιώ το μηχανάκι μου για να πηγαίνω στη δουλειά.

Τα σπίτια τώρα και η θέρμανση-ψύξη είναι ένα άλλο θέμα.
Το πρώτο θέμα που περνάει απο το μυαλό μου είναι οτι η βιοκλιματική κατοικία μου πρέπει να είναι εκτός πόλης οπότε θα αυξηθεί το κόστος μεταφοράς μου με τα δεδομένα ΜΜΜ.

Καθαρά στο θέμα τώρα, απαιτείται ένα αυξημένο κόστος μόνωσης που αποσβαίνεται για πλάκα σε μερικά χρόνια,
Εκμετάλευση του ήλιου για θέρμανση το χειμώνα με κατάλληλα τοποθετημένα παράθυρα (ένα κόστος επιπλέον λόγω τζαμιών).
Το καλοκαίρι αφήνουμε τον ήλιο έξω με κατάλληλα σχεδιασμένα σκίαστρα (ευτυχώς η πορεία του ηλίου βοηθάει σε αυτό).

Οι αντλίες θερμότητας σε συνδιασμό με πηγάδια η την θάλασσα με μεγάλη θερμοχωρητικότητα βηθάνε στον οικονομικότερο κλιματισμό και θέρμανση.

matmat
16/02/2006, 10:10
Η Ισλανδία πριν απο μερικά χρόνια εκπόνησε
ένα πρόγραμμα αλαγής των μηχανών στον
αλιευτικό στόλο που διαθέτη με κινητήρες
υδρογόνου δίνοντας πολύ καλά ερεθίσματα στους ιδιοκτήτες .
Στόχος της κυβέρνησης ήταν σε λίγα χρόνια εκτός απο τον στόλο να περάση η κίνηση με υδρογόνο και άλλες μορφές ενέργειας και στους υπόλοιπους τομείς κάνοντας την Ισλανδία την πρώτη πραγματικά "πράσινη" (οικολογική ) χώρα !!!
Λύσεις υπάρχουν καταπόσο όμως ειναι διατεθημένοι οι μεγαλοκαρχαρίες και έμποροι του γήινου πλούτου να αφήσουν αυτές τις ενέργειες να υπερισχήσουν δεν ξέρω !!!

:wave2:

Nefeli
16/02/2006, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
sorry κιολας, αλλα πως σχετιζεται η φωτογραφια και το σχολιο σου, με την ενεργειακη κριση / αναζητηση εναλλακτικων πηγων ενεργειας? :confused:

οσον αφορα το αρχικο θεμα, μετα το πετρελαιο, θα διαλεξουμε την πλεον ακαταλληλη πηγη ενεργειας για ολους τους λαθος λογους, ειναι τοσο απλο...

Μέσα στο δικό μου μυαλό η συσχέτιση είναι ότι τους <<βλαμμένους>> αυτού του κόσμου δεν τους συμφέρει να λύσουν ούτε το πρόβλημα της πείνας ούτε το ενεργειακό ούτε …………

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος………….


:wave2:

sonic22
16/02/2006, 10:48
και το ενεργειακό πηγάδι.


Αναφέρεσαι στην Γεωθερμική ενέργεια

me kathe epifilaji alla kamia sxesi to ena me to allo...

auto pou leei o krokodilos einai ena aplo pigadi sto opoio voutame to ena "skelos" mias klimatistikis monadas kai me diafores diatajeis ekmetalevomaste tin (psilo)statheri thermokrasia tou edafous (4C ximona kalokairi) wste na exoume poli ligoteres anages gia energia...

i egatastasi einai sxetika apli alla thelei na exeis xwro...

polla borei na kanei kapoios gia ejikwnomisi (isos kai paragogi) energias... pisteuw omws oti asxoloumenoi mono me to atomiko epipedo to provlima den linete...

to pan einai na allajei i nootropoia mas (kai i nootropia tou kratous)

stefanos
16/02/2006, 10:54
Παιδειά το θέμα είναι πιο πολύπλοκο.
Δε λέω ωραία τα εναλακτικά αλλά στην εφαρμογή τα πράγματα είναι δύσκολα.
Τα αιολικά πάρκα δεν μπορούν να λειτουργούν σαν κύριες μονάδες για ευνόητους λόγους, το ίδιο και τα ηλιακά συστήματα.
Απαιτούν πολύ χωρο και όπως και να το κάνουμε αποτελούν και μια μεγάλη παρέμβαση στη φύση.

Σε ατομικό επίπεδο η χρήση τους απαιτεί αποθήκευση της ενέργειας σε μεγάλες και ακριβές μπαταρίες καθώς και μετατροπή του συνήθως 12-24 συνεχούς σε εναλασόμενο 220 για οικιακή χρήση.Παρόλα αυτά υπάρχουν διαθέσιμα στο εμπόριο αν έχετε φράγκα.

kalesin
16/02/2006, 11:13
Χρειαζεται επενδυσεις κ θεληση κ κανενας δεν ειναι διατεθιμενος να κανει, κ δεν αναφερομαι μονο στο κρατος η τις βιομηχανιες αλλα κ σε μας τους καταναλωτες.

Απο καθαρα προσωπικη πια εμπειρια, επειδη 2 χρονια τωρα χρησιμοποιω υγραεριο στο μαγειρεμα κ ηλιακο θερμοσιφωνα, η λυση ειναι μονοδρομος τουλαχιστον σε αυτα τα θεματα. Ακομα κ αν γυρισω Ελλαδα καποτε, την ιδια λυση θα ακολουθησω, ειδικα στο υγραεριο το οποιο δεν χρειαζεται κ απολυτως καμια τροποποιηση στο σπιτι [εκτος απο μερικες τρυπες :)].

Τα αιολικα παρκα, τα ηλιακα, τα ενεργειακα πηγαδια μπορει να ειναι εξυπνες κ αποτελεσματικες λυσεις αλλα λογω κοστους κ ολων των αλλων, ειναι κ απαγορευτικες για τον απλο πολιτη.

Ας προσπαθησει ο καθενας μας να φτιαξει λιγακι το δικο του περιβαλλον κ μετα το ευρυτερο θα αρχισει να ακολουθει.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι θα πρεπει να μην ενημερωνομαστε κ να ψαχνουμε τι εξελιξεις υπαρχουν.

Ειχα δει μια παρουσιαση πριν 2-3 χρονια νομιζω, στην οποια η greenpeace ειχε κανει καποιες εγκαταστασεις εναλλακτικων ενεργειακων πορων σε ενα νησι [???] ξερει κανεις τι αποτελεσματα ειχε, αν συνεχιζεται κτλ;

dez
16/02/2006, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Μέσα στο δικό μου μυαλό η συσχέτιση είναι ότι τους <<βλαμμένους>> αυτού του κόσμου δεν τους συμφέρει να λύσουν ούτε το πρόβλημα της πείνας ούτε το ενεργειακό ούτε
εχεις δικιο

Krokodilos001
16/02/2006, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ριξε μια ματια στα λίνκ που έβαλα παραπάνω ...

:wave2:
..........................................................

Tι κίνητρα ισχύουν σε άλλες χώρες



* Ολλανδία: Επιδότηση που καλύπτει περίπου το 30% της αξίας του συστήματος.

....................................
:wave2: :wave2:

Ke stin ollandia stamatise i epixorigisi. Distixos.

Krokodilos001
16/02/2006, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
me kathe epifilaji alla kamia sxesi to ena me to allo...

auto pou leei o krokodilos einai ena aplo pigadi sto opoio voutame to ena "skelos" mias klimatistikis monadas kai me diafores diatajeis ekmetalevomaste tin (psilo)statheri thermokrasia tou edafous (4C ximona kalokairi) wste na exoume poli ligoteres anages gia energia...

i egatastasi einai sxetika apli alla thelei na exeis xwro...

polla borei na kanei kapoios gia ejikwnomisi (isos kai paragogi) energias... pisteuw omws oti asxoloumenoi mono me to atomiko epipedo to provlima den linete...

to pan einai na allajei i nootropoia mas (kai i nootropia tou kratous)


Pragmati, to pigadi den eixe sxesi me geothermia.
Einai peripou opos ta les, alla xoris to boutixto klimatistiko meros.

Distixos tote den katalabena kala tin glossa ke exana polles apo tis leptomeries stis proforikes perigrafes.


ke exasa ola ta arxeia mou mias 5etias, otan krasare to pc mazi me to backup pc...

crs-k
16/02/2006, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Pragmati, to pigadi den eixe sxesi me geothermia.
Einai peripou opos ta les, alla xoris to boutixto klimatistiko meros.
Distixos tote den katalabena kala tin glossa ke exana polles apo tis leptomeries stis proforikes perigrafes.
ke exasa ola ta arxeia mou mias 5etias, otan krasare to pc mazi me to backup pc...
Εδω εγραφες Ελληνικα ή καναν πουλακια τα ματια μου ? :sick: :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
Μόλις βρω χρόνο θέλω να κάνω μια τέτοια ερευνα και για το δικό μου σπίτι που ελπίζω να πραγματοποιηθεί στο σύντομο μέλλον.
Είναι 3 καλές τεχνικές λύσης που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.
Τα φωτοβολταϊκά, μικρές ανεμογεννήτριες σε κάθετο άξονα και το ενεργειακό πηγάδι.
Η άλλη πλευρά έχει να κάνει με τις οικοδομικές λύσης που θα χρησιμοποιηθούν.

OldMan
16/02/2006, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
..μιας και αναφέραμε και σπίτια...

Κροκόδειλε, "μιας και αναφέραμε και σπίτια", μόλις πριν 1 μήνα μου "έκοψε" η Πολεοδομία 2 ηλιακά "τζάκια" που είχα βάλει στα σχέδια του (υπό ανέγερσιν) σπιτού μου...

Η (ανεπίσημη) δικαιολογία ήταν ότι απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ περί τίνος πρόκειται !!!

Ο Βιοκλιματικός σχεδιασμός κατοικίας περιορίζεται (αναγκαστικά, λόγω "ανωτέρας βίας"...) σε απλές (και αναποτελεσματικές - κατά την γνώμη μου) λύσεις σε Προασανατολισμό και Εξωτερικά Παθητικά Στοιχεία κατασκευής (πέργκολες, τζάμια κ.λ.π.)


Υ.Γ.
Δεν υποτιμώ - ούτε καν είμαι σε θέση να κρίνω - το έργο των Αρχιτεκτόνων / Πολιτικών Μηχ. / Μηχανολόγων που ασχολούνται με το θέμα !!!
(Αλλά ξέρω, από πρώτο χέρι, ότι αν βάζαν στο χαρτί αυτά που σκέφτονται - θα είχαν "λυσσάξει της πείνας")....

:sad: :wave2: :sad:

matmat
16/02/2006, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κροκόδειλε, "μιας και αναφέραμε και σπίτια", μόλις πριν 1 μήνα μου "έκοψε" η Πολεοδομία 2 ηλιακά "τζάκια" που είχα βάλει στα σχέδια του (υπό ανέγερσιν) σπιτού μου...

Η (ανεπίσημη) δικαιολογία ήταν ότι απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ περί τίνος πρόκειται !!!

Ο Βιοκλιματικός σχεδιασμός κατοικίας περιορίζεται (αναγκαστικά, λόγω "ανωτέρας βίας"...) σε απλές (και αναποτελεσματικές - κατά την γνώμη μου) λύσεις σε Προασανατολισμό και Εξωτερικά Παθητικά Στοιχεία κατασκευής (πέργκολες, τζάμια κ.λ.π.)


Υ.Γ.
Δεν υποτιμώ - ούτε καν είμαι σε θέση να κρίνω - το έργο των Αρχιτεκτόνων / Πολιτικών Μηχ. / Μηχανολόγων που ασχολούνται με το θέμα !!!
(Αλλά ξέρω, από πρώτο χέρι, ότι αν βάζαν στο χαρτί αυτά που σκέφτονται - θα είχαν "λυσσάξει της πείνας")....

:sad: :wave2: :sad:


Τι τά έβαλες και 'συ στα σχέδια ??
κάντα ζούλα όπως οι περισότεροι :winka:
:lol: :lol:

OldMan
16/02/2006, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Τι τά έβαλες και 'συ στα σχέδια ??
κάντα ζούλα όπως οι περισότεροι :winka:
:lol: :lol:

Φάτε έναν Μπούστη ρε ....
:mad: :D :mad:


Ξέρεις πόσο είναι το Πρόστιμο Διατήρησης ??
:lol: :rotflmao: :lol:

matmat
16/02/2006, 17:40
Προσπερνώ το παραπάνω και επανέρχομαι
στα περί "πηγαδιών" τα οποία υπάγονται στην Γεωθερμία


Γήινη ενέργεια
Τα συστήματα που παράγουν θέρμανση και ψύξη από γήινη ενέργεια ξεκινούν από τον λεγόμενο εναλλάκτη θερμότητας, δηλαδή σωλήνες που τοποθετούνται στο έδαφος (ή απλώς σε ένα πηγάδι ή και στη θάλασσα!). Επειδή η θερμοκρασία του εδάφους είναι σε κάποιο βάθος σταθερή, αυτό που πετυχαίνουμε με τους σωλήνες αυτούς είναι να έχουμε αέρα ή νερό σε συγκεκριμένη θερμοκρασία.
Το δεύτερο βήμα γίνεται περνώντας το ρευστό αυτό από μια «αντλία θερμότητας». Η αντλία θερμότητας λειτουργεί με ηλεκτρισμό και μεταβάλλει τη θερμοκρασία του ρευστού τόσο πολύ, ώστε αυτό να είναι έτοιμο να κυκλοφορήσει και να αποδώσει ζέστη ή δροσιά μέσα στο σπίτι.
Oσον αφορά τους σωλήνες, μπορούν να εγκατασταθούν με μια απλή γεώτρηση ή, αν υπάρχει χώρος, να απλωθούν σε βάθος 1,5 - 2 μέτρων αλλά σε πολύ μεγαλύτερη έκταση. Στη γεώτρηση, οι σωλήνες μπορεί να είναι σχήματος U, οπότε δεν αντλούν νερό ή μπορεί να αντλούν και παράλληλα να «επιστρέφουν» νερό στο έδαφος.
Περισσότερα: ΚΑΠΕ (http://www.cres.gr/kape/index_gr.htm)



:wave2:


Καπου έχω σχέδια για τέτοιο σύστημα θα ψαξω να τα βρώ !!!!:wacko:

dbandit
16/02/2006, 19:17
Στο Γερμανικο Ινστιτουτο εχει εκθεση με θεμα ''ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ Κ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ''
Αναφερεται στη βιοκλιματικη αρχιτεκτωνικη (οικολογικη δομηση-σχεδιασμος). Η εκθεση ειναι μεχρι τις 24 Φεβρουαριου στην οδο Ομηρου.

'' Τα 9 παραδειγματα που παρουσιαζονται στην παρουσα εκθεση -απο τον βρεφονηπιακο σταθμο κ το εργοστασιο μηδενικης εκπομπης ρυπων ως τον πυργο γραφειων και τη μελετη σιδηροδρομικου σταθμου- παρουσιαζουν ενα πληθος αρχιτεκτονικων και τεχνικων καινοτομιων στον τομεα της οικολογικης δομησης και εκφραζουν τη σχετικη ερευνα δυνητικα σε ολη τη Γερμανια. Αυτοι οι πολλαπλοι τροποι εξοικονομησης ενεργειας, αλλα και οι ερευνες στον τομεα των ανανεωσιμων πρωτων υλων, της διαχειρησης της ενεργειας ή της εκμεταλλευσης της θερμοτητας, μας κανουν σοφοτερους και συναμα δημιουργουν τεχνικες προδιαγραφες και προτυπα. Οι εξελιξεις αυτες εχουν εδω και καιρο μεταβαλλει την οικολογικη δομηση σε ενα συμαντικο οικονομικο παραγοντα, σε μια αρχιτεκτονικη του μελλοντος.''
Οliver Hamm, Falk Jaeger


Nα πατε, μη τη χασετε. Λιγες ειναι οι φορες που γινονται τετοιου ειδους εκθεσεις στην Αθηνα, καλα για εξωτερικο δεν το συζητω...ψωμοτυρι τις εχουν.

Krokodilos001
16/02/2006, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εδω εγραφες Ελληνικα ή καναν πουλακια τα ματια μου ? :sick: :lol:

είδες είδες??? αμάρτησα.:rotflmao:

Είναι σοβαρό θέμα και είπα να μην το δυσκολέψω το διάβασμα.

Aσε που έχω ξεχάσει να γράφω ελληνικά....:bawl:


και

στην δουλειά δεν έχει ελληνικά,
και δεν είχε χρόνο για μεταφράσεις.




:hypnotize :uplate:

Krokodilos001
16/02/2006, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

...............
Κροκόδειλε, "μιας και αναφέραμε και σπίτια", μόλις πριν 1 μήνα μου "έκοψε" η Πολεοδομία 2 ηλιακά "τζάκια" που είχα βάλει στα σχέδια του (υπό ανέγερσιν) σπιτού μου...

Η (ανεπίσημη) δικαιολογία ήταν ότι απλά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ περί τίνος πρόκειται !!!

................

:sad: :wave2: :sad:

για αυτό αναφέρθηκα στην αρχή σε νομοθετικά κενά και έλλειψης που εμποδίζουν τις καινοτομίες

sonic22
17/02/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat

Το δεύτερο βήμα γίνεται περνώντας το ρευστό αυτό από μια «αντλία θερμότητας». Η αντλία θερμότητας λειτουργεί με ηλεκτρισμό και μεταβάλλει τη θερμοκρασία του ρευστού τόσο πολύ, ώστε αυτό να είναι έτοιμο να κυκλοφορήσει και να αποδώσει ζέστη ή δροσιά μέσα στο σπίτι.

kati thimame alla den thimame...
pia i diafora tis adlias thermotitas apo ton sibiesti or sibiknwti?



p.s. edw kala kala den exoume kataferei na ftiajoume monades afalatwsis tou thalasinou nerou (estw kai gia potisma) kai kathe kalokairi psaxnomaste sta nisia gia to pou einai to nero (oeo?)

stefanos
17/02/2006, 10:21
Υπάρχουν πολλά πράγματα που γίνονται στην Ελλάδα κυρίως στα μεγάλα σύγχρονα κτίρια κυρίως σε αντικείμενο μηχανολογικό, για εξοικονόμηση ενέργειας.Εντυπωσιακά πολλά, και πολύ αποδοτικά μια και οι μεγάλοι πελάτες αντιλαμβάνονται πολύ εύκολα το κόστος χρήσης.
Το πρόβλημα είναι στην ιδιωτική κατοικία όπου η τσαπατσουλιά είναι απίστευτη και το μόνο κριτήριο του πελάτη το κόστος κατασκευής.
Στην Ελλάδα ο κόσμος ακόμα δεν αντιλαμβάνεται την αναγκαιότητα της μόνωσης.

sakis_saki
28/05/2015, 10:18
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

Cpt. Haddock
28/05/2015, 10:50
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

Η γνώμη μας ειναι να κοιταξεις σε φορουμ για ηλιακους θερμοσιφωνες :wave2:

AUFGEBRACHT
28/05/2015, 10:54
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

Δεν έχει ABS...

Ζεύκας
28/05/2015, 10:59
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

πάρε βέσπα

PortisHead
28/05/2015, 11:02
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

Θ Ε Ι Κ Ο !!!

Δε φτανει που ξεθαψε ενα post 9 ετών
τυγχάνει να ειναι και του Cptn.

Epic Fail :lol::lol::lol::lol:

vaska
28/05/2015, 11:06
Θ Ε Ι Κ Ο !!!

Δε φτανει που ξεθαψε ενα post 9 ετών
τυγχάνει να ειναι και του Cptn.

Epic Fail :lol::lol::lol::lol:

indeed :bawl::bawl:

Και παρ' όλο που είναι μακρυά έχει τσεκούρι με μακρύ στυλιάρι !!

theofilos888
28/05/2015, 11:07
Ενδιαφέρομαι για ηλιακό θερμοσίφωνα (https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/160l/hliakosglass160ep-detail.html) στα 160 λίτρα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για τον παραπάνω?
Ευχαριστώ!

Οχι σοβαρα..... μπηκες σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ για να σου πουμε για θερμοσιφωνες; Οκ θα σου πουμε! Η εταιρεια η οποια μου εδειξες στο λινκ δεν ειναι κθολου αξιοπιστη. Ειχα παραγγειλει εναν απλο θερμοσιφωνα και μετα απο κανα μηνα θυμηθηκαν να με παρουν τηλεφωνο να μου πουν πως θα κανουν ακομη 2 μηνες να τον φερουν. Εξαιρετικη αντιμετωπιση του πελατη. Εναν καλο θερμωσιφωνα-εξατμιση ξερω πανω σε κατι bandit. Πολλοι τους βγαζουν οποτε θα βρεις μεταχειρισμενο φτηνα! Αντε και καλες αγορες!!!!

spyrakos35
28/05/2015, 11:07
indeed :bawl::bawl:

Και παρ' όλο που είναι μακρυά έχει τσεκούρι με μακρύ στυλιάρι !!

μην είναι σκέτο στυλιάρι???? :priest:

sniper
28/05/2015, 11:08
Ώπα ρε παιδιά, μπορεί το παλικάρι να έχει κανένα busa ή κανένα Bandit και να ψάχνει μαμά εξατμίσεις...

Edit : Τώρα είδα το λινκ, μπορεί να έχει και Honda...

7Tolis
28/05/2015, 11:08
Ερασιτέχνες...

Ζεύκας
28/05/2015, 11:22
Αν και ίσως θα έπρεπε να μπει στις "Γενικές", το βάζω εδώ γιατί πρέπει να μας προβληματίσει για το πως σκέφτονται οι άλλοι λαοί...
.......................................................

http://www.enet.gr/online/online_text?c=111&id=75792640


ΣΟΥΗΔΙΑ

Κάνει το πρώτο βήμα στην ανανεώσιμη ενέργεια, για βιοκαύσιμα μιλά η Ε.Ε.

Πετρελαϊκή απεξάρτηση

ΒΡΥΞΕΛΛΕΣ


Η Σουηδία ετοιμάζεται να κάνει το μεγαλύτερο ενεργειακό βήμα μπροστά από κάθε άλλη αναπτυγμένη δυτική οικονομία και να απεξαρτηθεί πλήρως από το πετρέλαιο εντός 15 ετών, κι αυτό χωρίς να δημιουργήσει μια νέα γενιά πυρηνικών σταθμών.

Την ίδια ώρα, με στόχο την προώθηση της παραγωγής καυσίμων από πρώτες ύλες γεωργικής προέλευσης, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε στις Βρυξέλλες μια νέα στρατηγική για τα βιοκαύσιμα. Οσον αφορά την προσπάθεια της Σουηδίας -μιας χώρας εννέα εκατομμυρίων κατοίκων- να γίνει στην πράξη η πρώτη απελευθερωμένη από το πετρέλαιο οικονομία, αποτελεί το προϊόν σχεδιασμού μιας επιτροπής βιομηχάνων, ακαδημαϊκών, αγροτών που θα δώσουν «αναφορά» στο Κοινοβούλιο εντός ολίγων μηνών.

Τέλος στα ορυκτά καύσιμα

Σκοπός είναι, όπως ανακοίνωσε η σουηδική κυβέρνηση, να αντικατασταθούν όλα τα ορυκτά καύσιμα με ανανεώσιμα, προτού οι σοβαρές κλιματολογικές αλλαγές καταστρέψουν τις οικονομίες των διαφόρων χωρών και η αυξανόμενη σπανιότητα του πετρελαίου οδηγήσει σε νέες αυξήσεις της τιμής του.

Η Μόνα Σάχλιν, υπουργός της αειφόρου ανάπτυξης στη Σουηδία, περιγράφει την ενεργειακή εξάρτηση από το πετρέλαιο ως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύγχρονος κόσμος.

Η Σουηδία, που επλήγη σοβαρά από την αύξηση της τιμής του πετρελαίου στη δεκαετία του 1970, βασίζεται σήμερα κυρίως στην πυρηνική και την υδροηλεκτρική ενέργεια και βασίζεται στα ορυκτά καύσιμα για τις μεταφορές.

Η απόφασή της να εγκαταλείψει το πετρέλαιο την τοποθετεί στην κορυφή της παγκόσμιας πράσινης λέγκας. Η Ισλανδία ελπίζει μέχρι το 2050 να τροφοδοτεί αυτοκίνητα και σκάφη με υδρογόνο που θα προέρχεται από ανανεώσιμες πηγές, ενώ η Βραζιλία σκοπεύει να κινεί το 80% των μεταφορικών της μέσων με αιθανόλη που λαμβάνεται από τα ζαχαρότευτλα, μέσα σε πέντε χρόνια.

Την περασμένη εβδομάδα ο Τζορτζ Μπους εξέπληξε τους αναλυτές τονίζοντας ότι οι ΗΠΑ είναι σε μεγάλο βαθμό εξαρτημένες από το πετρέλαιο και πρέπει να μειώσουν τις εισαγωγές από τη Μέση Ανατολή, ενώ ταυτόχρονα σχεδιάζει αύξηση της πυρηνικής της ενέργειας. Σε ανάλογη κατεύθυνση κινείται και η βρετανική κυβέρνηση, που έχει δεσμευθεί να εξασφαλίζει το 10% της ηλεκτρικής ενέργειας που χρειάζεται από ανανεώσιμες πηγές έως το 2012.

Βιοκαύσιμα η Ε.Ε.

Εν τω μεταξύ η στρατηγική που ενέκρινε χθες η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει σκοπό να προωθήσει την παραγωγή και χρήση βιοκαυσίμων τόσο στην Ε.Ε. όσο και στις αναπτυσσόμενες χώρες προωθώντας την ανταγωνιστικότητά τους ως προς το κόστος και ενισχύοντας την έρευνα.

Τα βιοκαύσιμα παράγονται από μια ανανεώσιμη πηγή, τη βιομάζα, και θεωρείται ότι αποτελούν άμεσο υποκατάστατο των ορυκτών καυσίμων στον τομέα των μεταφορών, έτσι ώστε να ενσωματώνονται στα συστήματα εφοδιασμού καυσίμων.

Καπετάνιε έχουμε κανά update για τα βιοκαύσιμα της Σουηδίας; Γιατί με έχει φάει η περιέργεια. :a014:

Ζεύκας
28/05/2015, 11:23
SOS

Επίσης όποιος ξέρει κανά νεότερο για τους κορμοράνους στο Αιγίνιο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

SOS

spyrakos35
28/05/2015, 11:24
Καπετάνιε έχουμε κανά update για τα βιοκαύσιμα της Σουηδίας; Γιατί με έχει φάει η περιέργεια. :a014:

:moutza:

:lol:

θα με απολύσουν μλκ.......

VANDA
28/05/2015, 11:28
Η Παρασκευή ήρθε νωρίς.. :rolleyes:

nickald
28/05/2015, 13:08
SOS

Επίσης όποιος ξέρει κανά νεότερο για τους κορμοράνους στο Αιγίνιο ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

SOS

ακουσα ότι κανουν trackday ζμπιστα....

OldMan
28/05/2015, 14:55
Η Παρασκευή ήρθε νωρίς.. :rolleyes:

Γύρω τριγύρω Πέμπτη...

byron
28/05/2015, 15:21
Γύρω τριγύρω Πέμπτη...

Τα ηλιακά τα έβαλες τελικά, ή έβαλες μαγκάλι που ξέρουν τι είναι?

MG-KTiNoS
28/05/2015, 16:16
Καπετάνιε έχουμε κανά update για τα βιοκαύσιμα της Σουηδίας; Γιατί με έχει φάει η περιέργεια. :a014:

https://anarchypress.wordpress.com/2009/10/17/%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%8E%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CF%80%CE%B7%CE%B3%CE%AE-%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9/

:alien:

AristidisZ
28/05/2015, 17:46
ψάχνω να βρω κάτι παλιά CD της Πέγκυς Ζήνα, υπάρχει κανείς να βοηθήσει ;

Ζεύκας
28/05/2015, 18:28
Βιντεοκλιπ Δέσποινα Βανδή σε σκηνοθεσία Γιώργου aka "Κυνόδοντα" Λάνθιμου σου κάνει;

AristidisZ
28/05/2015, 18:29
Βιντεοκλιπ Δέσποινα Βανδή σε σκηνοθεσία Γιώργου aka "Κυνόδοντα" Λάνθιμου σου κάνει;

για δώσε, για δώσε

OldMan
29/05/2015, 15:02
Τα ηλιακά τα έβαλες τελικά, ή έβαλες μαγκάλι που ξέρουν τι είναι?

Κάτσε να ρίξουμε πρωτα τα μπετά...

(δηλ. οι κληρονόμοι, γιατι εγω βαρέθηκα..)

Ζεύκας
29/05/2015, 16:16
για δώσε, για δώσε


https://www.youtube.com/watch?v=gyZvcYvtg-8

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 16:47
2'23" και 3'22" το άσπρο εσώρουχο της αοιδού είναι σκηνοθετική άποψη του Λάνθιμου ή ήταν απρόσεκτη η Βανδή άραγε;

spyrakos35
29/05/2015, 16:51
2'23" και 3'22" το άσπρο εσώρουχο της αοιδού είναι σκηνοθετική άποψη του Λάνθιμου ή ήταν απρόσεκτη η Βανδή άραγε;

αποψη ;)

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 17:08
Για να συνδέσουμε τον τίτλο του thread με τους σκηνοθέτες, μιας και πιάσαμε τον Λάνθιμο, στην Πολωνία και συγκεκριμένα στην περίφημη κινηματογραφική σχολή του Łódź ο μύθος λέει ότι για να πάρει κανείς δίπλωμα σκηνοθέτη πρέπει να γυρίσει μια ταινία πορνό (και μιλάμε για σχολή που έχει βγάλει Πολάνσκι, Βάϊντα και Κισλόφσκι...).

Ελλάδα γυρνάς βιντεοκλίπ...

Cpt. Haddock
29/05/2015, 20:20
Εντάξει, αλλα αν απο εκει που γυρναγε βιντεοκλιπ με τη Βανδη καταφερε να φτάσει στα κοκκινα χαλια Καννών και Χόλιγουντ, μαγκιά του. Ασχέτως του οτι δε μου αρεσει ο τροπος σκηνοθεσιας του (χωρις να εχω δει τις Αλπεις και τον Αστακο)

AristidisZ
29/05/2015, 20:39
Oι Άλπεις ήταν καλή ταινία, κατά τη γνώμη μου ακόμα πιο psycho από τον Κυνόδοντα, τον Αστακό δεν τον έχω δει

Τώρα όσον αφορά στα βίντεο κλιπ με την Βανδή, 25 χρονών ήταν τότε, και πολύ πιθανόν (δε γνωρίζω, απλή υπόθεση κάνω) να ήταν και για καθαρά βιοποριστικούς λόγους, τα έλεγε κι ο Γιοκαρίνης κάποτε... (https://www.youtube.com/watch?v=H0MMWc49itM&t=1m28s)

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 20:54
τον Αστακό δεν τον έχω δει

336282

Ζεύκας
29/05/2015, 20:56
Έχω και διαμάντια με Σάκη Ρουβά άμα θέλετε

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 21:00
Πάντως αν ανακαλύψουμε πως πριν γίνει φτασμένος σκηνοθέτης ο Λάνθιμος ταυτόχρονα με τα βιντεοκλίπ δούλευε κι ως βοηθός εγκαταστάτη για θερμοσίφωνες, θα ήταν η απόλυτη επιτυχία του thread...

AristidisZ
29/05/2015, 21:01
Έχω και διαμάντια με Σάκη Ρουβά άμα θέλετε

εγώ θέλω Λάκη Τζορντανέλλι, είμαι σε τέτοια φάση

Cpt. Haddock
29/05/2015, 21:03
Ρε σεις, ειστε απαραδεκτοι. Ρωτησε κατι το παιδι κι εσεις σπαμαρετε...





....






.....






.....





................




.............................



:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 21:11
Ρε σεις, ειστε απαραδεκτοι. Ρωτησε κατι το παιδι κι εσεις σπαμαρετε...


Μα απαντήθηκε στο #61, η εταιρεία με το θερμοσίφωνα είναι αναξιόπιστη... Για να μην υπάρχουν πάντως υπόνοιες για σπαμάρισμα, να προσθέσουμε ότι σε ξεχωριστό τηγάνι ζεσταίνουμε 200ml λευκό κρασί και 90ml ελαιόλαδο (προσέχοντας το μείγμα απλά να ζεσταθεί και όχι να βράσει) και προσθέτουμε τον αστακό με τη μεριά της κοιλιάς προς τα πάνω, αφού έχουμε αλατοπιπερώσει ελαφρώς.

taisteal
29/05/2015, 21:13
Μα απαντήθηκε στο #61, η εταιρεία με το θερμοσίφωνα είναι αναξιόπιστη... Για να μην υπάρχουν πάντως υπόνοιες για σπαμάρισμα, να προσθέσουμε ότι σε ξεχωριστό τηγάνι ζεσταίνουμε 200ml λευκό κρασί και 90ml ελαιόλαδο (προσέχοντας το μείγμα απλά να ζεσταθεί και όχι να βράσει) και προσθέτουμε τον αστακό με τη μεριά της κοιλιάς προς τα πάνω, αφού έχουμε αλατοπιπερώσει ελαφρώς.

Ελαιολαδο ντοπιο η Ιταλιας;;....


:faint:

AUFGEBRACHT
29/05/2015, 21:22
Ελαιολαδο ντοπιο η Ιταλιας;;....


:faint:


Δεν έχει σημασία η προέλευση αρκεί να είναι το σωστό ιξώδες...

Ζεύκας
29/05/2015, 21:49
Πάντως αν ανακαλύψουμε πως πριν γίνει φτασμένος σκηνοθέτης ο Λάνθιμος ταυτόχρονα με τα βιντεοκλίπ δούλευε κι ως βοηθός εγκαταστάτη για θερμοσίφωνες, ενώ παράλληλα τελείωνε τη διπλωματική του με θέμα "Βιοκαύσιμα: 1001 Τρόποι για να τα λατρέψετε" θα ήταν η απόλυτη επιτυχία του thread...

fixed :cry: