PDA

View Full Version : Vfr με Abs ή όχι?



kostasdirt
09/02/2006, 22:18
Θέμα συζήτησης με ένα φίλο που θέλει να το πάρει οι μισοί του λένε πάρτο με οι άλλοι χωρίς..
Βασικά δεν είναι πρωτάρης και φοβάται μήπως το ABS του στερήσει τελείως την σπορ οδήγηση τη γνώμη έχεται? το dual cbs δεν φτάνει? το ABS απενεργοποιήται? (εστω και με παρέμβαση) ευχαριστώ

Xlitos
09/02/2006, 23:47
Με ABS..

Αν είναι πολύ σπορ ο φίλος σου θα τον απασχολήσουν άλλα πράγματα όπως η απόκριση ψεκασμού,τα σχετικά χαμηλά μαρσπιέ...Οπότε δεν νομίζω να τον πειράξει το ABS. :wave2:

zolotas
10/02/2006, 00:03
....πεστου με abs,αχρειαστο να ειναι φυσικα αλλα ας υπαρχει.

αν ειναι τοσο πολυ σουπερ σπορ ο φιλος σου,δεν κοιταει καμια 600RR καλυτερα?

παντως ειτε με abs ειτε χωρις ,εχει φρεναρες το μηχανακι......και γω με abs εψαχνα αλλα βρηκα ενα απλο και τελικα το πηρα ...και μεχρι στιγμης ειμαι οκ

ειναι και ενα συν σε περιπτωση μεταπωλησης και της honda to abs ειναι πολυ καλο σε σχεση με αλλα .

ruyjin
10/02/2006, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
....πεστου με abs...


+1000000000000



Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas

αν ειναι τοσο πολυ σουπερ σπορ ο φιλος σου,δεν κοιταει καμια 600RR καλυτερα?



+1000000000000

:wave2:

hornet
10/02/2006, 10:10
abs καραμπινατο

SOL-VFR-VTEC
10/02/2006, 15:15
VFR-800-VTEC.........NA EINAI........KAI AS EINAI KAI ME TABOURA....:lol: :lol: :lol: :lol: ...........................:wave2: :wave2:

zolotas
10/02/2006, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
VFR-800-VTEC.........NA EINAI........KAI AS EINAI KAI ME TABOURA....:lol: :lol: :lol: :lol: ...........................:wave2: :wave2:

:lol: :lol: ε μη το χεσουμε κιολας

SOL-VFR-VTEC
11/02/2006, 11:28
KALA DE MIN :a38: :a38: ................LIGO PLAKITSA KANO...GIA NA ANEVOUME LIGO...GIATI MAS EKLISE MESA O KAIROS...ASE POU THA MINOUME KAI APO BATARIA:bigcry: KAI EGO XORIS EXO ......................XORIS NA TO EXO ODIGISI..THA PREPI NA EINAI POLI KALO ME ABS.....KAI POU DEN EXEI TO DIKO MOU.....EXO MINI EFXARISTIMENOS........ APO FRENA

gregorgeous89
14/02/2006, 17:26
Kai h giagia stin Katerini xoris abs ta protimaei ta vfr pleon...:bawl: :D

Don John
04/09/2009, 15:48
Ανέσυρα το θέμα με αφορμή το ότι κοιτάζοντας κάποιο forum του εξωτερικού (Ρουμανία) βρήκα το ίδιο ακριβώς ερώτημα!!

Και μια και βρήκα ενδιαφέρουσα την απάντηση κάποιου σας την παραθέτω.

Sper ca nu devine si asta un topic interminabil in care toti "Gica-contra", "vulpea care nu ajunge la struguri" sau "Rossi de Magheru" ne explica cum ca e mai bine fara.
E ca si cum ai intreba daca e mai bine cu WC in curte sau in casa in baie si se trezesc unii sa zica ca e mai bine afara ca iei si o gura de aer curat si faci si ceva miscare dus-intors.

Σε πιστή μετάφραση (κατά το δυνατόν) : ;)

Ελπίζω να μην εξελιχτεί και αυτό σε ένα ατελείωτο topic στο οποίο όλοι «απλά για την κόντρα» του τύπου «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα βλέπει κρεμαστάρια» η σε «Rossi του Άνω-μαχαλά» θα εξηγούν πως χωρίς abs είναι καλυτέρα.
Είναι τελικά σαν να ρωτάγαμε είναι καλύτερα με καμπινε στην άκρη της αυλής η με πολυτελή τουαλέτα με μπάνιο? Και να βρισκόντουσαν κάποιοι να απαντούν πως είναι καλύτερα η τρύπα στην αυλή μια και έχεις την ευκαιρία να πάρεις και λίγο καθαρό αέρα ενώ σου κάνει καλό και το περπάτημα ως εκεί πήγαινε – έλα. :rotflmao:

Νομίζω πετυχημένο

:lol: :lol:

Viking
04/09/2009, 19:38
Μιας που το ανέσυρες λοιπόν, φυσικά με ABS υποθέτω ότι θα ναι καλύτερα τα πράγματα σ'ενα φρενάρισμα πανικού.

Ως κάτοχος μοντέλου χωρίς ABS, πρέπει να σας πω ότι τα φρένα της μπλοκάρουν πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι λες και όση δύναμη δίνεις στο φρενάρισμα μεταφέρεται σε ισχύ φρεναρίσματος. Νομίζω πρέπει να είναι πολύ κακές οι συνθήκες για να έρθει το μπλοκάρισμα (δρόμος γυαλί, βροχή και άλλα τέτοια ωραία..). Δεν μου έχουν μπλοκάρει ποτέ κι ενώ τα περίμενα σε 2-3 άτσαλα φρεναρίσματα.Πολύ καλά φρένα αυτή η μοτό!

CB1-FAN
04/09/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Μιας που το ανέσυρες λοιπόν, φυσικά με ABS υποθέτω ότι θα ναι καλύτερα τα πράγματα σ'ενα φρενάρισμα πανικού.

Ως κάτοχος μοντέλου χωρίς ABS, πρέπει να σας πω ότι τα φρένα της μπλοκάρουν πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι λες και όση δύναμη δίνεις στο φρενάρισμα μεταφέρεται σε ισχύς φρεναρίσματος. Νομίζω πρέπει να είναι πολύ κακές οι συνθήκες για να έρθει το μπλοκάρισμα (δρόμος γυαλί, βροχή και άλλα τέτοια ωραία..). Δεν μου έχουν μπλοκάρει ποτέ κι ενώ τα περίμενα σε 2-3 άτσαλα φρεναρίσματα.Πολύ καλά φρένα αυτή η μοτό!

Σωστος!!!! ετσι ειναι

:cool:

CB1-FAN
04/09/2009, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Don John

Είναι τελικά σαν να ρωτάγαμε είναι καλύτερα με καμπινε στην άκρη της αυλής η με πολυτελή τουαλέτα με μπάνιο? Και να βρισκόντουσαν κάποιοι να απαντούν πως είναι καλύτερα η τρύπα στην αυλή μια και έχεις την ευκαιρία να πάρεις και λίγο καθαρό αέρα ενώ σου κάνει καλό και το περπάτημα ως εκεί πήγαινε – έλα. :rotflmao:

Νομίζω πετυχημένο

:lol: :lol:



:lol: :lol: :lol: καλο!!


Δε νομιζω ομως πως ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα ωρε John.:rotflmao:

gasoil
05/09/2009, 10:23
Το θέμα όπως τέθηκε δεν είναι η διαφορά στα χρήματα ανάμεσα στις δύο επιλογές αλλά αν σου στερεί τίποτα από την spor οδήγηση και το απόλυτο φρένο.
Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω αντιληφθεί την παρουσία του ABS. Υπήρξαν κάποιες στιγμές σε φρένο πανικού που μετά αναρωτήθηκα 'δεν μπλόκαρε ο τροχός επειδή δούλεψε το abs ή απλά δεν μπλόκαρε ο τροχός; Το σίγουρο είναι ότι το χαρακτηριστικό 'γκκρρρ' που ευκρινώς αντιλαμβάνομαι στο κουτί (αυτοκίνητο εννοώ) όταν δουλεύει το abs δεν υπήρξε.
Ομως τα φρεναρίσματα στα οποία αναφέρθηκα ήταν ακραία και δεν μπορεί να μην είχα γλυστρήσει. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ABS είναι απλά πολύ εξελιγμένο και δεν το αντιλαμβάνεσαι.
Καί κάτι άλλο. Εχω προσπαθήσει το εξής. Σε γλιστερό δρόμο, μόνος μου έχω κοκκαλώσει το πίσω φρένο για να κολλήσει ο πίσω τροχός. Τίποτα. Η μηχανή απλά σταματάει λές και φρενάρω κανονικά. Είναι και το cds βέβαια που παίζει και δεν έχω ασφαλή συμπεράσματα Ενώ σε κατέβασμα πολλές φορές ο κώλος ψαρεύει, με το φρένο απλά δεν μπορώ να το κάνω.
Δεν είμαι rossi σίγουρα και είμαι πιο αργός από τους περισσότερους. Εχω όμως γράψει πολλά πολλά km και εμπιστεύομαι την εμπειρία μου.
Κώστα είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει θέμα χρημάτων η γνώμη μου είναι ABS δαγκωτό.


:wave2:

trifonas
05/09/2009, 10:25
Ως γνωστον τα VFR εχουν φρεναρεςςςςς.
οποτε τα χρειαστηκα δεν με προδοσαν, ηταν αγκυρες και χωρις ABS.
Αλλα και παλι με ΑBS θα εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια οπως και να χει.
Δεν εχουμε και την καλυτερη ασφαλτο και αν δεν μπαινεις σε πιστες και να χρειαζεται να ντριφταρεις σαν το Pedrosa
AΡΑ ΜΕ ABSSSSSSSS.

gasoil
05/09/2009, 10:38
Ωχ τώρα είδα οτι το post είναι από το 2006. Καλά ρε don john τι διαβάζεις και δεν μας το λές?????????:dizzy:
:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

ermisVFR
18/09/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
Ωχ τώρα είδα οτι το post είναι από το 2006. Καλά ρε don john τι διαβάζεις και δεν μας το λές?????????:dizzy:
:rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά ρε gasoil αυτός... εσύ τι πίνεις;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VFoR_VEngines
18/09/2009, 21:14
Μέ τόν ρυθμό πού διαβάζεται αυτό τό thread , ό επόμενος πού θά τό διαβάσει θά πεί : ΦΡΕΝΑ???? ABS????
Ουρέ τί λένε ατούτοι ? Τί διάολο είν' αυτά ???...

http://www.youtube.com/watch?v=LHo6c7w2TWY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=qwStjAS9xTY&feature=related

Ή δέν θά υπάρχει ούτε τό διαδίκτυο καί φυσικά κι άνθρωπος νά τό διαβάσει...

CB1-FAN
18/09/2009, 21:57
Εχεις δικιο ρε φιλε .:)

:a19: :a19: για τα βιντεο

felter
18/09/2009, 22:06
:lol: :lol: :lol: :lol: