PDA

View Full Version : σπασμένο κεφάλι βίδας



dukeandthecity
10/02/2006, 11:36
Με τί τρυπάνι τρωμε μια βίδα που έχει σπασει το κεφάλι της και ειναι σφηνωμένη μέσα στο μοτερ ?

(και μην μου πείτε κοβαλτίου γιατι δεν τα καταφερα.... εκτος αν το δραπανο μου ειναι φορ δε πουτσ)

συντροφικούς χαιρετισμούς :wave2:

crs-k
10/02/2006, 11:39
Αμα δεν του πας αυτοκολλητα, απαντηση δεν βλεπω να παιρνεις ... :rolleyes: :a01:

sniper
10/02/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Με τί τρυπάνι τρωμε μια βίδα που έχει σπασει το κεφάλι της και ειναι σφηνωμένη μέσα στο μοτερ ?

(και μην μου πείτε κοβαλτίου γιατι δεν τα καταφερα.... εκτος αν το δραπανο μου ειναι φορ δε πουτσ)

συντροφικούς χαιρετισμούς :wave2:

γενικά την @@@τσησες......

θα άρχιζα να μιλάω για κολαούζα.... αλλά
1. Θα φάω σφαλιάρα από Oldman και
2. Θα νομίσει (πάλι ο Oldman) ότι μιλάω για ουζα και θα αρχίσει τα ΔΣ :lol:

stefanos
10/02/2006, 11:47
Με ένα καινούργιο τρυπάνι?

dukeandthecity
10/02/2006, 11:51
καινουριο τρυπάνι κοβαλτίου πήρε @@. την έφαγε λίγο στην αρχή και μετά τίποτα. Τι κρουστικά τι απλά τίποτα.

Πως το έλεγε το τραγούδι ο Βοσκόπουλος για την Γκερέκου ??


αυτοκολλητάκι μου...

OldMan
10/02/2006, 11:55
30 αυτοκόλλητα - 1 ακέφαλη βίδα

Πάει ???

crs-k
10/02/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
30 αυτοκόλλητα - 1 ακέφαλη βίδα

Πάει ???


Βαλε κι ενα ΔΣ να κλεισει η δουλεια ... :wacko:

:lol: :rotflmao: :lol:

dukeandthecity
10/02/2006, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
30 αυτοκόλλητα - 1 ακέφαλη βίδα

Πάει ???

Κομμάτια να γίνει.....

stefanos
10/02/2006, 12:30
κρουστικο οχι
αριστερά οχι

δεξιόστροφα και λίγες στροφές να μην το καίει.Εγώ χρησιμοποιώ κάτι καρβιδίου (δεν ξέρω τι καρβίδιο) και είναι οκ.

(καλύτερα τώρα έ?)

OldMan
10/02/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
οχι αριστερά οχι δεξιόστροφα

Πλάκα μας κάνεις ρε Πατέρα ???

Καλέμι θα το κάνει ???

:lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
10/02/2006, 12:45
ΠολιτοΔούκα, πάρε καμιά 10αριά φτηνά τρυπανάκια (λαδιού - αν είναι χαλύβδινη η βίδα, αέρα - αν είναι αλουμινένια) και ξεκίνα να τρυπάς αργά....
(και να καις τρυπάνια !!!).

Επειδή προφανώς έχεις "γυαλίσει" την επιφάνεια που τρυπάς, τσαμπουκάλεψέ την λίγο με ένα μικρό κοπίδι ή ζουμπά, πριν ξανατρυπήσεις !!!

Αν έχεις δράπανο 12-24V, ακόμη καλύτερα !!!


Υ.Γ.
Αν δεν γίνει τελικά τίποτε, βάλε ένα αυτοκόλλητο επάνω και φέρε τα υπόλοιπα 29 !!!

:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
10/02/2006, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
κρουστικο οχι αριστερά οχι δεξιόστροφα και λίγες στροφές να μην το καίει.


Κρουστικο ........... ΟΚ
οχι αριστερά.........:confused:
όχι δεξιοστροφα....:confused:


Δηλαδή κομπρεσερ ? μάλλον όχι γιατι αναφέρεις τις "λίγες στροφές".

dukeandthecity
10/02/2006, 12:53
τρυπάνια λαδιού και αέρα ????

(εγω χρειάζομαι του αέρα μια που η βίδα ειναι αλουμινίου).

Ωρε μανα......

stefanos
10/02/2006, 13:07
εντάξει θα χρησιμοποιώ και "," την άλλη φορα καταλάβατε πάντως
δεξια και αργά.


Ωραία και αν είναι μαρμάρινη νερού.

sonic22
10/02/2006, 15:25
re mirkoaste duka... me kovaltiou tripanakia se alouminio kai den tripane???

tha eprepe pados (gnomi mou) na skeuteis prwta pws tha ftiajeis ta spirwmata....

an kopike sto sfijimo (dld vrike pato kai sinexises na sfigeis mexri pou kopike) nomizw oti pas gia new spiromata...

an pali einai i vida stin kefali (carbirater or ejatmisi) kalitera na ta tripiseis ola kai na valeis moufes me spirwma (mesa ejw)...

stin douleia sas oi modistroi..

:D :beer: :D

stefanos
10/02/2006, 15:34
ρε sonic δεν το περίμενα απο εσένα ρε.
Πια βίδα είναι αλουμινίου στο μηχανάκι σου?:p

banditgr
11/02/2006, 11:53
Tripa ligo tin vida sto kentro tis me ena 4 tripani,agorase ena kit me aristerostrofa tripania (exoun anapodo spiroma,kai einai konika) vale to drapano sto 3evidoma kai tripa me to aristerostrofo tripani stin tripa pou exeis kanei...an ola pane kala to tripani tha arxisei na vidonei stin tripa,logo konikotitas tha sfinosei kai logo aristerostrofou tha sou 3evidosei tin vida sto taka taka!!to exo kanei kai douleyei an to kaneis me prosoxi.
to kitaki me ta aristerosftrofa to poulane sto pazari tou sxistou kai peiraia me 3-5e

sonic22
11/02/2006, 13:04
banditgr auto pou les einai to pio swsto... ALLA

exw tin edipwsi oti tou astifilou-duke tou kopike vida apo to papi (autes oi mikres (M8X1,25 nomizw))... opote thelei poli (POLI) prosoxi... kai taledo...

ase pou (apo oti exw katalavei) exei sfijei terma mesa stin tripa kai exei "sprwjei" ta spirwmata (apo aluminio ta spirwmata e duke?)... tha adejei to aristerostrofo spirwma (panw se alouminio) na jelaskarei tin vida?

den lew oti den ginete... apla i katastasi einai diskoli (ews strimokwli)

:beer: :beer: :beer:

KeLeYTiS
11/02/2006, 13:17
To φορτωνεις και το πας στον Δρακο Κατω απο την Λιοσιων στο υψος της πλατειας Αττικης

Δινεις 10 ευρω και σου το βγαζει....

Και εγω ετσι παιδευομουνα και στο τελος ειχα χαλασει πιο πολλα λεφτα σε κολαουζα για να μην μιλησω για τον πονοκεφαλο και τα νευρα :beer:

Dodok edessa
12/02/2006, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
To φορτωνεις και το πας στον Δρακο Κατω απο την Λιοσιων στο υψος της πλατειας Αττικης

Δινεις 10 ευρω και σου το βγαζει....

Και εγω ετσι παιδευομουνα και στο τελος ειχα χαλασει πιο πολλα λεφτα σε κολαουζα για να μην μιλησω για τον πονοκεφαλο και τα νευρα :beer:


αν ειναι να το κατεβασει αθήνα καικε.
απο θεσσαλονικη ειναι ...ελα μωρεεεεεεε !!!ΚΤΜ ειναι και χωρις βιδες παει :lol: :rotflmao:
να σε δωσω 800 ευρα να το αγοράσω :lol: :wave2:

KeLeYTiS
12/02/2006, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
αν ειναι να το κατεβασει αθήνα καικε.
απο θεσσαλονικη ειναι ...ελα μωρεεεεεεε !!!ΚΤΜ ειναι και χωρις βιδες παει :lol: :rotflmao:
να σε δωσω 800 ευρα να το αγοράσω :lol: :wave2:

Λαθος μου νομιζα οτι ηταν Αθηνα...

Δεν υπαρχει μηχανουργειο στην Θεσσαλονικη?

Ιδια δουλεια ιδια λεφτα :D

sotpag
13/02/2006, 00:23
ρε παιδια τι θα γινει αν ειστε ασχετοι καλυτερα μην λετε τιποτα εχουν βγει τα ματια μου με τις μα!@#ες ....


τι τρυπανια κοβαλτιου αερος ("αερα" λεγαμε στους Ιταλους οχι τα τρυπανια...) και τι τσαμπουκαδες ειναι αυτες με τις βιδες .....



........ δεν παει αλλο....








φιλε μου για να βγαλεις την βιδα δεν αρκουν οι "οδηγιες" αλλα καποια πειρα και γνωση για να μην κανεις ζημια....

καλυτερα λοιπον σε ενα μηχανουργειο (να δουλεψουμε και λιγο ) και να εισαι και σιγουρος.
αν παλι θελεις να την βγαλεις μονος σου μπορω να σου πω δυο πραγματα .....

stefanos
13/02/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ρε παιδια τι θα γινει αν ειστε ασχετοι καλυτερα μην λετε τιποτα εχουν βγει τα ματια μου με τις μα!@#ες ....


τι τρυπανια κοβαλτιου αερος ("αερα" λεγαμε στους Ιταλους οχι τα τρυπανια...) και τι τσαμπουκαδες ειναι αυτες με τις βιδες .....



........ δεν παει αλλο....








φιλε μου για να βγαλεις την βιδα δεν αρκουν οι "οδηγιες" αλλα καποια πειρα και γνωση για να μην κανεις ζημια....

καλυτερα λοιπον σε ενα μηχανουργειο (να δουλεψουμε και λιγο ) και να εισαι και σιγουρος.
αν παλι θελεις να την βγαλεις μονος σου μπορω να σου πω δυο πραγματα .....


Οπότε καλό είναι για να προστατεύσεις και τα ματάκια σου απο τις μαλακίες μας να βγαίνεις και να απαντάς νωρίτερα.

dukeandthecity
13/02/2006, 10:38
Ανακεφαλαίωση της κατάστασης up to now.

To πρόβλημα είναι στο παπι. (τα ΚΤΜ δεν χαλανε ποσες φορες θα λέμε τα ίδια?)

Την βίδα την έφαγα με τρυπάνι τιτανίου και λιγο λαδάκι στην άκρη με χαμηλές στροφές.

Φυσικά δεν μπορώ να πώ οτι την έφαγα σωστα και έκκεντρα ουτως ωστε να βγει με απειραχτα τα σπειρώματα. Αρα πάμε και για κολαούζα. Για να δημιουργήσουμε πάσα για βίδα 4,2 mm πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κολαούζο ένα μέγεθος μεγαλύτερο... σωστα ? Αρα Μ6. Βεβαια έχω και το Μ5 που χρησιμοποιώ αρχικά και στα καπάκια το Μ6. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω φτιάξει σπείρωμα για την βίδα μου. (που ομολογουμένως έχει ξελασκάρει λίγο) :wave2: :wave2:

dirtbird
13/02/2006, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οπότε καλό είναι για να προστατεύσεις και τα ματάκια σου απο τις μαλακίες μας να βγαίνεις και να απαντάς νωρίτερα.

Αυτό το έχουν προσπαθήσει και άλλοι νωρίτερα χωρίς αποτέλεσμα....:winka:

Dodok edessa
13/02/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Ανακεφαλαίωση της κατάστασης up to now.

To πρόβλημα είναι στο παπι. (τα ΚΤΜ δεν χαλανε ποσες φορες θα λέμε τα ίδια?)

Την βίδα την έφαγα με τρυπάνι τιτανίου και λιγο λαδάκι στην άκρη με χαμηλές στροφές.

Φυσικά δεν μπορώ να πώ οτι την έφαγα σωστα και έκκεντρα ουτως ωστε να βγει με απειραχτα τα σπειρώματα. Αρα πάμε και για κολαούζα. Για να δημιουργήσουμε πάσα για βίδα 4,2 mm πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κολαούζο ένα μέγεθος μεγαλύτερο... σωστα ? Αρα Μ6. Βεβαια έχω και το Μ5 που χρησιμοποιώ αρχικά και στα καπάκια το Μ6. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έχω φτιάξει σπείρωμα για την βίδα μου. (που ομολογουμένως έχει ξελασκάρει λίγο) :wave2: :wave2:


Μας Μας πεθανε ς ρε :lol: :rotflmao:
Καλά για το παπάκι λες τόσες μέρες :bigcry: :bawl:
Μια ζωή μπαοκτζης θα είσαι γαμώτο μου :lol:
Τώρα μιλάω και άνετα αφού πήρα τα αυτοκόλλητα μου :sun: :blush: :sun:

OldMan
13/02/2006, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ρε παιδια τι θα γινει αν ειστε ασχετοι καλυτερα μην λετε τιποτα εχουν βγει τα ματια μου με τις μα!@#ες ....

Ομορφάντρα, δεν σφάζεσαι μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις επιδείξει παρόμοια συμπεριφορά στο παρελθόν (κάτι σαν πρότερος έντιμος βίος...).

Όταν βγαίνουμε και μπινελικώνουμε τους πάντες και τα πάντα (δικαίως ή αδίκως...) εξηγούμαστε ΑΜΕΣΑ !!!

Κάνε quote την κάθε μαλακία που γράφτηκε και εξήγησε "γιατί" και "πως"....

αλλοιώς ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ !!!


Υ.Γ.
Στην συγκεκριμμένη περίπτωση μάλλον θάπρεπε να χαίρεσαι, γιατί οι εν λόγω μαλακίες θα σου φέρουν πελάτες !!!

BELZEBOYLIS
13/02/2006, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ομορφάντρα, δεν σφάζεσαι μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις επιδείξει παρόμοια συμπεριφορά στο παρελθόν (κάτι σαν πρότερος έντιμος βίος...).



Τον sotpag θα σφάξεις ;;; Δίκιο έχει ,μπάχαλο το έχουν κάνει το θέμα ....Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του , στα τεχνικά θέματα....! :wave2:

OldMan
13/02/2006, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Τον sotpag θα σφάξεις ;;; Δίκιο έχει ,μπάχαλο το έχουν κάνει το θέμα ....Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του , στα τεχνικά θέματα....! :wave2:

Άντε πάλι τα ίδια....

Μάλλον δεν θυμάστε ότι λίαν προσφάτως έγινε η εξήγηση - διευκρίνηση ότι δεν σφάζουμε σχετικούς ή άσχετους αλλά ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ !!!
(στην οποία εξήγηση, δεν θυμάμαι να βγήκε κανείς και να εξέφρασε σοβαρές αντιρρήσεις....).

ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή τα παραπάνω προήλθαν από άνθρωπο που ΞΕΡΕΙ (και "κρατάει" τις γνώσεις του - είτε ζηλότυπα, είτε υστερόβουλα - μόνο γι'αυτόν...) χρήζουν σφαξίματος !!!

Αντιλαβού ???

sotpag
13/02/2006, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ομορφάντρα, δεν σφάζεσαι μόνο και μόνο επειδή δεν έχεις επιδείξει παρόμοια συμπεριφορά στο παρελθόν (κάτι σαν πρότερος έντιμος βίος...).

Όταν βγαίνουμε και μπινελικώνουμε τους πάντες και τα πάντα (δικαίως ή αδίκως...) εξηγούμαστε ΑΜΕΣΑ !!!

Κάνε quote την κάθε μαλακία που γράφτηκε και εξήγησε "γιατί" και "πως"....

αλλοιώς ΒΟΥΛΩΣΕ ΤΟ !!!


Υ.Γ.
Στην συγκεκριμμένη περίπτωση μάλλον θάπρεπε να χαίρεσαι, γιατί οι εν λόγω μαλακίες θα σου φέρουν πελάτες !!!




λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.....
1) δεν κρατω κατι για μενα αλλα δεν εχω τον χρονο να απαντω παντα.
2)καποια πραγματα δεν ειναι απλα οδηγιες αλλα θελουν πειρα (οτι τρυπανι και να βαλει αν το παει στραβα δεν κανει κατι....) και αν εσεις μπορειτε να το κανετε τοσο αλπα τοτε εγω ειμαι μαλ#@κας, αν και δεν νομιζω γιατι καθε φορα που οι "μαστοροι" που προσπαθουν να βγαλουν μια βιδα μολις τα κανουν πουτ#@ τα φερνουν σε μενα (κλπ συναδελφους)....
3) το πιο βασικο , μια και εγω που ειμαι μαλ#@! καλα θα κανεις τοτε να απαντας εσυ μιας και εχεις καλες γνωσεις ( το εννοω) και να αφυσεις τις ειρωνειες.... σε αυτους που ειναι ασχετοι (και δεν ειναι κακο) αλλα εχουν αποριες
4) καλο ειναι αυτοι που δεν ξερουν να μην απαντουν για ευνοητους λογους ( αλλο να ανταλασουμε γνωμες και αλλο να κανουμε το προβλημα δυσκολοτερο)
5) για το βουλωσε το δεν θα σου πω τιποτα αλλο γιατι δεν ξερεις να κανεις διαλογο

zoropatra
13/02/2006, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
λοιπον τα πραγματα ειναι απλα.....
1) δεν κρατω κατι για μενα αλλα δεν εχω τον χρονο να απαντω παντα.
2)καποια πραγματα δεν ειναι απλα οδηγιες αλλα θελουν πειρα (οτι τρυπανι και να βαλει αν το παει στραβα δεν κανει κατι....) και αν εσεις μπορειτε να το κανετε τοσο αλπα τοτε εγω ειμαι μαλ#@κας, αν και δεν νομιζω γιατι καθε φορα που οι "μαστοροι" που προσπαθουν να βγαλουν μια βιδα μολις τα κανουν πουτ#@ τα φερνουν σε μενα (κλπ συναδελφους)....
3) το πιο βασικο , μια και εγω που ειμαι μαλ#@! καλα θα κανεις τοτε να απαντας εσυ μιας και εχεις καλες γνωσεις ( το εννοω) και να αφυσεις τις ειρωνειες.... σε αυτους που ειναι ασχετοι (και δεν ειναι κακο) αλλα εχουν αποριες
4) καλο ειναι αυτοι που δεν ξερουν να μην απαντουν για ευνοητους λογους ( αλλο να ανταλασουμε γνωμες και αλλο να κανουμε το προβλημα δυσκολοτερο)
5) για το βουλωσε το δεν θα σου πω τιποτα αλλο γιατι δεν ξερεις να κανεις διαλογο



εγω γιαυτο δεν γραφω σε αυτην την ενοτητα................τα λεει ολα ο μηχανικος μου!!!!!!!:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

dirtbird
13/02/2006, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Ανακεφαλαίωση της κατάστασης up to now.

To πρόβλημα είναι στο παπι. (τα ΚΤΜ δεν χαλανε ποσες φορες θα λέμε τα ίδια?)



Ντεν ξέρω τι γίνεται Θεσσαλονίκη καρντιά μου, αλλά η Αθήνα έχει γεμίσει από σπασμένα πίσω κέντρα LC4:lol: :lol: :lol:

(πάω να σώσω το κλείδωμα με φτηνό χιούμορ):rotflmao:

stefanos
13/02/2006, 19:36
sotpag

Δεν ρωτησε κανένας πώς βγάζουν μια βίδα σε αυτό το post οπότε να στον στείλουμε (η σε κάποιο συνάδελφο σου) ρώτησε πως την τρυπάνε

Πολλά πράγματα είναι εμπειρία την οποία για να αποκτήσεις πρέπει να πληρώσεις, όπως και οι πελάτες σου οι συνεργειάδες

Αν τα τεχνικά είναι για μόνο για χρήση του Old να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια οι υπόλοιποι αλλά ας το πούμε κάπου.


Ο καθένας απαντάει για ότι νομίζει οτι ξέρει χωρίς να παίρνει καμιά ευθύνη αυτό είναι αυτονόητο για τον κάθε ένα μια και εσύ είσαι ο sotpag εγώ είμαι ο stefanos και τρέχα βρές.

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό διάλογο λές απο την στιγμή που απλά μπαίνεις δηλώνεις οτι εσύ ξέρεις εμείς μαλάκες και κάτι για τα τρυπάνια αέρος που δεν το κατάλαβα, μιας και έτσι τα λένε εκεί που τα πουλάνε (μάλλον τα HSS εννοούνε αλλά δεν είμαι σίγουρος)