PDA

View Full Version : New Transalp



rafer
10/02/2006, 13:18
Γεια σε όλους
Μπαίνω πρώτη φορά στο φορουμ και ο λόγος είναι ότι θέλω να αγοράσω καινούρια μηχανούλα.
Αυτο που έχω καταληξει ειναι το transalp.
Σκεφτόμενος λοιπόν οτι
1) κυκλοφορεί εδώ και αρκετά χρόνια
2) από τότε που βγήκε το v-strom 650 του έχει φάει μέγαλο μέρος από τις πωλήσεις,
3)πρόσφατα υπέστει face lift

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ?

argy_kap
10/02/2006, 15:21
Ναι!

Σκέφτονται να αλλάξουν πάλι την γραματοσειρά στο 'TRANSALP'

Τρελή ανανέωση σου λεω!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dbandit
10/02/2006, 15:52
Ναι βεβαια!






Θα βγει σε νεο χρωμα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
10/02/2006, 19:00
Tη θέση οδήγησης του V-Strom, μόνο εγώ την βρίσκω απαράδεκτη για οτιδήποτε παραπάνω από ήσυχη βόλτα?

Για το μοτέρ δε λέω τίποτα γιατί τα τελευταία χρόνια που κυκλοφορώ με μεγάλα τετρακύλινδρα έχει χαλάσει η γεύση μου, αλλά τα 15 και βάλε παραπάνω άλογα στον τροχό από το Transalp δεν τα κατάλαβα (μπορεί και να κάνω λάθος - δεν τα είχα διπλα δίπλα).

mirrorofsorrow
11/02/2006, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από rafer
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ?

Κάτι ακούγεται για ριζική ανανέωση για το 2011. Η μηχανή θα παρουσιαστεί στην διεθνή έκθεση του Τόκυο τον Δεκέμβριο του 2010.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά μιλάμε την έχουν παρατήσει στην μοίρα της την μηχανή. Πάλι καλά που επέτρεψαν σε έναν απο τους σχεδιαστές της , να ασχοληθεί μαζί της καμιά ωρίτσα σχεδιάζοντας το "νέο" αυτό φέρινγκ.

:lol: :lol: :rotflmao:

makis206
11/02/2006, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tη θέση οδήγησης του V-Strom, μόνο εγώ την βρίσκω απαράδεκτη για οτιδήποτε παραπάνω από ήσυχη βόλτα?
Για το μοτέρ δε λέω τίποτα γιατί τα τελευταία χρόνια που κυκλοφορώ με μεγάλα τετρακύλινδρα έχει χαλάσει η γεύση μου, αλλά τα 15 και βάλε παραπάνω άλογα στον τροχό από το Transalp δεν τα κατάλαβα (μπορεί και να κάνω λάθος - δεν τα είχα διπλα δίπλα).

Στο πρώτο θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου.:a013:

Για το δεύτερο παρόλο που έχω Transalp θα παραδεχτώ οτι τα 15 άλογα υπεροχής του V-Strom φαίνονται καθαρά αν ταξιδεύουν δίπλα δίπλα. Έχω εμπειρία.:winka:

:beer: :beer:

dirtbird
11/02/2006, 16:26
Εμένα πάντως πιο πολύ με χαλάει ότι δεν το έχουν κάνει ψεκαστό και ότι κατασκευάζεται στην Ευρώπη παρά τα 15 άλογα της διαφοράς. Επαναλαμβάνω ότι το μοτέρ του V-strom μου φάνηκε πολύ άχρωμο όπως ότι και του σύγχρονου Transalp είναι κακορυθμισμένο από το εργοστάσιο (εννοώντας την τρύπα στις μεσαίες) μάλλον για εναρμόνιση με προδιαγραφές ρύπανσης - θορύβου.
Πάντως και τα δύο σε καμμία περίπτωση δεν μου έκαναν την εντύπωση που μου είχε κάνει το πρώτο Transalp (που βέβαια το είχα οδηγήσει το '89).

the_passenger
11/02/2006, 17:16
Καλως ήλθες φίλε rafer!!! :cool:

Έχεις καταλήξει στην καλύτερη επιλογή για την κατηγορία. Έχε υπόψιν οτι επειδή τα τελευταία χρόνια δεν υπάρχουν αλλαγές πέρα από τα ..αυτοκόλλητα όπως σωστά ειπώθηκε, και επειδή το εργαλείο αυτό ΔΕ σπάει ΔΕ χαλάει, μπορείς να χτυπήσεις και 2ο χέρι με 5.000 χωρίς να σου κάνει διαφορά. Ή ακόμα δες και για το 600 σε καλή κατάσταση - οι διαφορές είναι μικρές.
Το β-στρομ θα κριθεί στο μέλλον, το τρανσάλπ έχει ήδη κριθεί. Νομίζω οτι η διαφορά της ιπποδύναμης στην πράξη είναι μικρή - χάνεις αλλού όπως χώμα κλπ...

ότι και να διαλέξεις εύχομαι να το χαρείς! ;

:wave2:

kxIII
12/02/2006, 04:14
Υπάρχει άρθρο στο Moto 15/01/2006

Κακά τα ψέμματα δεν έχει γίνει τίποτα. Το μηχανάκι είναι το ίδιο, όπως είναι τα 10(;) τελευταία χρόνια.

Σίγουρα μιλάμε για ένα από τα best seller το οποίο δεν έχει προβλήματα.

Αλλά δυστυχώς, έμεινε πίσω.

Υπάρχουν μηχανές στην ίδια κατηγορία (τιμής και χρηστικότητας) που προσφέρουν περισσότερα.

Αν μιλάς για μεταχειρισμένο πάω πάσσο. Για καινούργιο θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς.