PDA

View Full Version : Μεγιστο βαρος?



kalant
10/02/2006, 15:02
Το μεγιστο βαρος για τις εργοστασιακες ρυθμισεις του αμορτισερ του 650 ποιες ειναι? Βασικα μονος μου ειμαι 110-115 κιλα, δηλαδη με συνοδηγο και αποσκευες ξεπερναμε τα 200 (καλα να ειμαστε...), Μηπως πρεπει να σκληρεινω λιγο το πισω ή ειναι οκ?


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Reignman
10/02/2006, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Το μεγιστο βαρος για τις εργοστασιακες ρυθμισεις του αμορτισερ του 650 ποιες ειναι? Βασικα μονος μου ειμαι 110-115 κιλα, δηλαδη με συνοδηγο και αποσκευες ξεπερναμε τα 200 (καλα να ειμαστε...), Μηπως πρεπει να σκληρεινω λιγο το πισω ή ειναι οκ?


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Το manual γράφει για 205 κιλά μέγιστο βάρος.
Βέβαια πιο κάτω αναφέρει πως το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος είναι 420 κιλά.
Υπάρχει και μια σημείωση, μάλλον για την πρώτη τιμή (205 κιλά) να ρυθμιστεί η ανάρτηση.
Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ΜΑΛΛΟΝ ΝΑΙ (τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ χωρίς να σημαίνει πως γνωρίζω κάτι). :beer:

THEOD
10/02/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Το μεγιστο βαρος για τις εργοστασιακες ρυθμισεις του αμορτισερ του 650 ποιες ειναι? Βασικα μονος μου ειμαι 110-115 κιλα, δηλαδη με συνοδηγο και αποσκευες ξεπερναμε τα 200 (καλα να ειμαστε...), Μηπως πρεπει να σκληρεινω λιγο το πισω ή ειναι οκ?


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Και το ρωτάς ???

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ δικάβαλλος και με τόσο βάρος θα πρέπει να σφίξεις την προφόρτιση - και ευτυχώς είναι υδραυλική και ρυθμίζεται πανεύκολα ακόμα και εν κινήσει....

Ξεκίνα να την σφίγγεις ώσπου στο σώμα του αμορτισέρ να καλυφθεί άλλη μια γραμμή τουλάχιστον....αν και στο μέγιστο βάρος που αναφέρεις μάλλον θα χρειαστεί κι άλλο....

Όταν θα είσαι μονοκάβαλος εύκολα ξαναγυρίζεις στην μαμά ρύθμιση που νομίζω ότι είναι καλή ....

kalant
10/02/2006, 23:35
Σιγα μην το κανω εν κινησει ρε theod...μη λες τετοια...


θα φαω τα μουτρα μου πουθενα...


οκ θα το κοιταξω και θα το φτιαξω..., thanks!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Vstrommer71
11/02/2006, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Το μεγιστο βαρος για τις εργοστασιακες ρυθμισεις του αμορτισερ του 650 ποιες ειναι? Βασικα μονος μου ειμαι 110-115 κιλα, δηλαδη με συνοδηγο και αποσκευες ξεπερναμε τα 200 (καλα να ειμαστε...), Μηπως πρεπει να σκληρεινω λιγο το πισω ή ειναι οκ?


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:
Αγαπητέ συναγωνιστή για εμάς που τρώμε όλο το φαγητό μας η λύση είναι ελατήρια σκληρά τέζα μπροστά και πίσω κανά αμορτισεράκι σανίδι!!!

kalant
11/02/2006, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αγαπητέ συναγωνιστή για εμάς που τρώμε όλο το φαγητό μας η λύση είναι ελατήρια σκληρά τέζα μπροστά και πίσω κανά αμορτισεράκι σανίδι!!!

Και του διπλανου τρωμε νομιζω...

οκ θα το ρυθμισω...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

EKEINOS
14/02/2006, 22:54
Εγω που αλλαξα ελατηριο πιο σκληρο,ειδα με το τερμα σφιχτο σε επαρχιακο στροφιλικι γρηγορα γλυστρας. και το μπροστινο το αλλαξα στο τερμα μπροστα ειναι αχρηστο κουτσουρο. 135κιλα οχι εγω καποιος αλλος!!!!!!!!!!!

THEOD
15/02/2006, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Εγω που αλλαξα ελατηριο πιο σκληρο,ειδα με το τερμα σφιχτο σε επαρχιακο στροφιλικι γρηγορα γλυστρας. και το μπροστινο το αλλαξα στο τερμα μπροστα ειναι αχρηστο κουτσουρο. 135κιλα οχι εγω καποιος αλλος!!!!!!!!!!!

Το "Στρώμα" διαθέτει αρκετά σκληρά ελατήρια από την μαμά του...

Φυσικά είναι ότι με σκληρότερα ελατήρια και με μεγάλο σφίξιμο της προφόρτισης θα γλυστράς παντού και πιο εύκολα....Ποιός σας είπε ότι μια πάνσκληρη ανάρτηση κρατάει την ρόδα σε επαφή με τον δρόμο ??? Το αντίθετο θα συμβεί.....
Το ξαναγράφω μπας και πιάσει τόπο...Μονοκάβαλλοι γυρίστε στις μαμά ρυθμίσεις ή το πολύ + ένα μικρό σφίξιμο της προφόρτισης, και μόνο με πολύ βάρος (δικάβαλλοι ?) δώστε λίγο ακόμα στην πίσω ανάρτηση....
Για μπροστά μην πειράξετε τίποτα....

EKEINOS
15/02/2006, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Εγω που αλλαξα ελατηριο πιο σκληρο,ειδα με το τερμα σφιχτο σε επαρχιακο στροφιλικι γρηγορα γλυστρας. και το μπροστινο το αλλαξα στο τερμα μπροστα ειναι αχρηστο κουτσουρο. 135κιλα οχι εγω καποιος αλλος!!!!!!!!!!! Μονο η Bitubo βγαζει αναρτηση πισω ειδικα για το 650 τιμη 820ε με υδραυλικη προφορτιση