PDA

View Full Version : Πρόβλημα με καθρέφτη στο 650gs



trampakoulas
10/02/2006, 19:22
Καλησπέρα σε όλους
Αντιμετωπίζω το εξής ενοχλητικό και μάλλον επικίνδυνο πρόβλημα με τον αριστερό καθρέφτη : Σε ταχύτητες πάνω από 100-110 km/h ο καθρέφτης από την πίεση του αέρα πιέζεται και χάνει την θέση τοποθέτησής του, μετακινούμενος προς την μηχανή, με αποτέλεσμα να μην έχω ορατότητα. Παρατηρώντας τους 2 καθρέφτες, είδα ότι ο δεξιός έχει διαφορετική στήριξη στη βάση περιστροφής του, που τον κάνει να ανθίσταται περισσότερο στην πίεση του αέρα και την περιστροφή του.
Την μηχανή την πήρα ελαφρώς μεταχειρισμένη και είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση και άκουσα πώς αντίστοιχο πρόβλημα στο εξωτερικό το αντιμετώπιζαν αλλάζοντας η αντιπροσωπεία δωρεάν τον καθρέφτη με τον αντίστοιχο που έχω δεξιά.
Ξέρει κανείς τι παίζει εδώ ??

lord_dimos76
10/02/2006, 21:57
φιλε λυπαμαι που στο λεω,αλλα ειναι κλασσικο προβλημα του 650!ολα εχουν το ιδιο προβλημα.ειχα και γω το 650,αλλα οταν το πηρα μετ/νοo(μεσα απο τη bmw παρακαλω)ειχε αλλαγμενους καθρεπτες με καποιους που εφερναν προς suzuki μαλλον παρα προς bmw.ενας κολλητος μου ομως τα ιδια με σενα τραβαγε,οποτε...υπομονη



Υ.Γ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΤΖΑΜ BMW ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΑΥΤΟ?:confused:
ΕΛΑ ΝΤΕ!!! :a31:

emanous
12/02/2006, 14:09
Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι το f650gs FL (από 2004 και μετά) έχει καινούργια σχεδίαση καθρέπτη που αντέχει την πίεση του αέρα (εγώ ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα), τα πρώτα f650gs είχαν το πρόβλημα που περιγράφεις.
Μπορείς να αλλάξεις τους καθρέπτες με αυτούς για να λυθεί το πρόβλημα.

Βαγγέλης

whiteran
13/02/2006, 16:39
Οι καθρέπτες του GS είναι ψιλό μαμακία έτσι και αλλιώς…:confused: :confused:

Όταν είχα το DAKAR τους άλλαξα με καλύτερης οπτικής γωνίας και ηρέμησα…
:winka:

harrysvr
16/02/2006, 22:27
Το ίδιο πρόβλήμα έχω κι εγώ...:sad:
Μήπως να το γεμίζαμε με κάποιο είδους κόλας, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να μετακινείται ο καθρέφτης όπως στα αυτοκίνητα για το παρκάρισμα.

efamee
27/03/2006, 01:58
Paides exw ena gs650. to problhma me tous ka8reftes pou lete to eixa kai egw me tous palious. twra exei vgalei kati kainourious bmw pou einai mia xara. an exete proseksei ayto symbainei pio poly to kalokairi giati apo th zesth xalarwnoun. den exw dokimasei tous kainourious kalokairi akoma alla de nomizw oti 8a exei problhma. fainontai stibaroi.
elpizw na boh8hsa.

Alexander
27/03/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από harrysvr
Το ίδιο πρόβλήμα έχω κι εγώ...:sad:
Μήπως να το γεμίζαμε με κάποιο είδους κόλας, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να μετακινείται ο καθρέφτης όπως στα αυτοκίνητα για το παρκάρισμα.
Όχι κόλλα !!! Σε περίπτωση πεσίματος αντί να ξεβιδώσουν προς τα μέσα όπως έχουν σχεδιαστεί, θα σπάσουν.
Επίσης αν κάποια στιγμή θελήσεις να τους βγάλεις θα έχεις πρόβλημα...

DAKAR 77
30/03/2006, 21:57
:( filarakia geia xara eimai kainourgio melos.exw to gs 650 dakar to provlima me tous kathreptes einai gnosto se olous.an kai exoun vgalei kainourgious kathreytes emena prosopika den mou aresoun exoun mikrotero optiko pedio protimo tous palious.gia osous exoun thn idia apopsi me mena kai den theloun na agorasoun tous kainourgious mporoun na metakinisoun tous braxiones twn kathreptwn pros ta eksw kai na termatisoun mprosta tous kathreptes etsi oste me osa xiliometra kai na pigenh to mixanaki oso kai na fisaei sthn ethniki ta kathreptakia menoun sthn thesh tous.