PDA

View Full Version : μπορώ να "κάνω" τη ζελατίνα φιμε?



gtheof
10/02/2006, 19:17
Καλησπέρα σε όλους.

Έχει μήπως κανείς υπόψη του, αν υπάρχουν φιμέ μεμβράνες (αντίστοιχες αυτών που τοποθετούνται στα τζάμια των αυτοκινήτων) για να κάνω τη ζελατίνα της μηχανής φιμέ?

Ρώτησα σε ένα συνεργείο που κάνει αυτή τη δουλειά με αμάξια και μου είπε ότι δεν γίνεται, επειδή η ζελατίνα της μηχανής είναι πλαστικό (όχι τζάμι) και δε μπορούν να ζεστάνουν πάνω της τη μεμβράνη για να την κυρτώσουν και να την κολλήσουν.

Ισχύει αυτό γενικά?

Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην υπάρχει κάτι, έστω σε απλή αυτοκόλλητη μεμβράνη (που να μη χρειάζεται ζέσταμα) για τη ζελατίνα...

Ευχαριστώ

adam_tsouk
10/02/2006, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
Καλησπέρα σε όλους.

Έχει μήπως κανείς υπόψη του, αν υπάρχουν φιμέ μεμβράνες (αντίστοιχες αυτών που τοποθετούνται στα τζάμια των αυτοκινήτων) για να κάνω τη ζελατίνα της μηχανής φιμέ?

Ρώτησα σε ένα συνεργείο που κάνει αυτή τη δουλειά με αμάξια και μου είπε ότι δεν γίνεται, επειδή η ζελατίνα της μηχανής είναι πλαστικό (όχι τζάμι) και δε μπορούν να ζεστάνουν πάνω της τη μεμβράνη για να την κυρτώσουν και να την κολλήσουν.

Ισχύει αυτό γενικά?

Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην υπάρχει κάτι, έστω σε απλή αυτοκόλλητη μεμβράνη (που να μη χρειάζεται ζέσταμα) για τη ζελατίνα...

Ευχαριστώ
Για τις περισσότερες μάρκες κρανων υπάρχουν ανταλλακτικές φιμέ ζελατίνες.

McGyver
10/02/2006, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Για τις περισσότερες μάρκες κρανων υπάρχουν ανταλλακτικές φιμέ ζελατίνες.

Τη ζελατίνα της μηχανής λέει ο άνθρωπος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

adam_tsouk
10/02/2006, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Τη ζελατίνα της μηχανής λέει ο άνθρωπος ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κατι ειχε το βρωμικο!


Αλλα και πάλι:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΜΕ AFTER MARKET ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ!

(το σωσα; ):lol:

Desmoquattro S4
10/02/2006, 22:06
den mporeis na baleis aytes pou bazoun sta aytokinita mias kai einai gia tzami kai ta thermenoun se thermokrasies pou den antexei to plastiko.
mporeis na psakseis gia aftermarket i na pas mia bolta apo tin mpf pou mporei na sou ftiaksei fime zelatina kainourgia.
H MPF einai ena-dyo tetragona pisw apo tin gwneia peireos + iera odo.

gtheof
11/02/2006, 10:28
H Mpf "vafei" sou ftiaxnei kainoyria zelatina, etsi den einai? Apla ta lypamai na ta skasw na parw kainoyria zelatina, mono kai mono gia na einai fime..