PDA

View Full Version : Ποιοί έχουν Blackbird?



Σελίδες : [1] 2 3

dirtbird
10/02/2006, 20:23
Παρατηρώ ότι θέματα για το Blackbird εμφανίζονται πάρα πολύ σπάνια. Εν μέρει δικαιολογείται από την αξιοπιστία του, αλλά μήπως θα έπρεπε να γίνει αναγνώριση των 'κατόχων' μελών του forum ώστε να συζητάμε τις εμπειρίες μας ?

tai
10/02/2006, 20:37
ΠΑΡΩΩΩΝ
:wave2:

dirtbird
10/02/2006, 20:40
Ωραία, ήδη διπλασιαστήκαμε:lol:

tai
10/02/2006, 20:42
Υπομονή ειναι κι'άλλοι. :)

catmaster
10/02/2006, 22:50
Άλλος ένας.
:beer: :beer:

mat
11/02/2006, 16:22
ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ :beer: :beer: :beer:

tai
11/02/2006, 16:40
Λοιπόν άμα μαζευτούμε αρκετοί να πάμε μια εκδρομούλα, και πίνοντας τον καφέ μας, να λέμε ο ένας στον άλλο τι μάγκες που είμαστε και πόσο πατάμε τα κουβαδάκια που έχουν για βόλτα οι άλλοι.:rotflmao: :rotflmao:














Χωρίς πλάκα, η εκδρομούλα με τα ΧΧ είναι καλή φάση.
:beer: :beer:

dirtbird
11/02/2006, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Λοιπόν άμα μαζευτούμε αρκετοί να πάμε μια εκδρομούλα, και πίνοντας τον καφέ μας, να λέμε ο ένας στον άλλο τι μάγκες που είμαστε και πόσο πατάμε τα κουβαδάκια που έχουν για βόλτα οι άλλοι.:rotflmao: :rotflmao:














Χωρίς πλάκα, η εκδρομούλα με τα ΧΧ είναι καλή φάση.
:beer: :beer:

Κάτσε να μαζευτούμε, είμαστε λίγοι ακόμη. Επίσης καλό είναι να συζητάμε και τεχνικά θέματα, mods, κ.τ.λ.

Μόλις γίνουμε 5 ας κάνουμε πλήρη αναγνώριση (χρονολογία, καρμπ ή inj, αλλαγές-προσθήκες).

Οι εκδρομές με το ΧΧ είναι καλή φάση αλλά θέλει και μυαλό μιας και η μ.ω.τ εύκολα πάει ψηλά και δεν πρέπει να ξεχνάμε που ζούμε.

:beer: :beer:

catmaster
11/02/2006, 17:09
Να σας πω την αμαρτία μου εγώ το ΧΧ μόνο για καμιά εκδρομή το βγάζω έξω.Τώρα με τα κρύα το παίρνω μια φορά στις δύο εβδομάδες και πηγαίνω μια καλή βόλτα ίσα για να ξεχαρμανιάζω..
Πραγματικά όμως η αίσθηση που έχει σε μεγάλα ταξίδια είναι μοναδική.'Οταν ήμουν πιο νέος (με λιγότερα στο κεφάλι μου εννοώ) το ΧΧ με πήγε μέχρι την Αγγλία και μάλιστα με άσχημες καιρικές συνθήκες.Και μόνο με εκείνη την πρώτη μεγάλη βόλτα θεωρώ ότι έβγαλε τα λεφτά του.Με άφησε από ανορθωτή κοντά στο Newcastle και τον άλλαξα επιτόπου :mad: :mad: (α ρε honda με τους ανορθωτές σου..).Έκτοτε δεν έχει βγάλει καμία βλάβη.
Καμιά φορά σκέφτομαι να το δώσω αλλά λέω που θα βρώ τέτοιο μηχανάκι ξανά..

:beer: :beer:

dirtbird
11/02/2006, 17:41
Δυστυχώς (?) εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά. Κατά κάποιον τρόπο είναι εθιστικό μηχανάκι. Μία μέρα που το άφησα για επανέλεγχο χαρτογράφησης (περισσότερα γι αυτό στο μέλλον) και πήγα στην δουλειά με το XR, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ , ειδικά στο θέμα ενεργητικής ασφάλειας (φρένα, γκάζι).

catmaster, να υποθέσω ότι το δικό σου είναι προ 2001 μοντ. ,ίσως και καρμπυρατεράτο?

catmaster
11/02/2006, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δυστυχώς (?) εγώ το χρησιμοποιώ καθημερινά. Κατά κάποιον τρόπο είναι εθιστικό μηχανάκι. Μία μέρα που το άφησα για επανέλεγχο χαρτογράφησης (περισσότερα γι αυτό στο μέλλον) και πήγα στην δουλειά με το XR, μου κακοφάνηκε πάρα πολύ , ειδικά στο θέμα ενεργητικής ασφάλειας (φρένα, γκάζι).

catmaster, να υποθέσω ότι το δικό σου είναι προ 2001 μοντ. ,ίσως και καρμπυρατεράτο?

Όντως είναι πόρωση να το οδηγείς κάθε μέρα αλλά βλάπτει και την τσέπη μας..Καλά έχεις XR και δεν το φχαριστιέσαι στην κίνηση??Το μηχανάκι πάει αέρα ανάμεσα στα κουτιά!!Εγώ είχα ενα KDX125 που το σκότωσα πρίν απο κάνα μήνα και το γούσταρα πιο πολύ απο το παπί..Τώρα ψάχνω για κανα εντούρο 250αρι (DR,XR,BAJA) και δεν βρίσκω της προκοπής..

Το ΧΧ μου είναι μοντ. 97 Σαρακάκη.Βασικά νομίζω ότι ο κινητήρας είναι ίδιος με τα μεταγενέστερα (εκτός από ψεκασμό,πλεξούδα-Οι αυλοί στο δικό μου έχουν την τραχιά υφή των καρμπυρατεράτων ενώ στα ψεκαστά είναι πιο λείες οι εισαγωγές).Επειδή κάνω τα σερβις μαζί με τον μηχανικό που έχει ψεκαστό ΧΧ τα έχω δεί ανοιχτά και τα δύο ..


:beer: :beer:

dirtbird
11/02/2006, 18:11
Mια χαρά το φχαριστιέμαι το ΧR μέσα στην κίνηση και με αυτό πήγαινα στην δουλειά μου για 2 χρόνια. Απλά μετα το ΧΧ χρειάζεται περίοδος προσαρμογής.

Το ΧR το πουλάω εδώ και καιρό (είναι 600).
Αν δεν είναι εντελώς έξω απ'τις επιλογές σου δεν έρχεσαι να του ρίξεις καμιά ματιά, μένουμε κοντά ετσι κι αλλιώς (Αγ. Μήτσος).

cbr1100xx
11/02/2006, 18:34
Αντε και γιναμε 5 αν δεν κανω λαθος για βολτα μεσα ειμα μονο να ειναι κυριακη γιατι της αλλες μερες δουλευω
Εγω το χρησιμοποιω καθημερινα ακομα και για μικρες μετακινησεις δεν καταλαβαινη τιποτα απο αυτα αλλα και μια φορα την εβδομαδα η καθε 15 θα βγω και αττικη οδο η εθνικη για μια γρηγορη.


36813

catmaster
11/02/2006, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mια χαρά το φχαριστιέμαι το ΧR μέσα στην κίνηση και με αυτό πήγαινα στην δουλειά μου για 2 χρόνια. Απλά μετα το ΧΧ χρειάζεται περίοδος προσαρμογής.

Το ΧR το πουλάω εδώ και καιρό (είναι 600).
Αν δεν είναι εντελώς έξω απ'τις επιλογές σου δεν έρχεσαι να του ρίξεις καμιά ματιά, μένουμε κοντά ετσι κι αλλιώς (Αγ. Μήτσος).
Τι μοντέλο είναι??Τιμή??Χλμ??
Αν είμαστε οκ ευχαρίστως να το δω..

:beer: :beer:

dirtbird
11/02/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr1100xx
Αντε και γιναμε 5 αν δεν κανω λαθος

Δεν κάνεις λάθος, οπότε αρχίζω την αναγνώριση όπως υποσχέθηκα.
Λοιπόν:
'03 XX μπλε, 24Κ περίπου χιλιόμετρα
Hyperpro ελατήρια πηρουνιού
Πλήρες WP αμορτισέρ
Termignoni τελικά τιτανίου
PC3 USB
Xenon μεσαία σκάλα
SW-motech βάσεις για βαλίτσες
Spyball συναγερμός

lopi
11/02/2006, 19:49
mages ego blackbird den exo alla dinei ta resta tou kai mou aresei poli..
den mou lete.to montelo 2006 ti diafores exei apo to 2005?
:beer:

dirtbird
11/02/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
mages ego blackbird den exo alla dinei ta resta tou kai mou aresei poli..
den mou lete.to montelo 2006 ti diafores exei apo to 2005?
:beer:

Στα χρώματα, όπως και το 2005 με το 2004 κ.τ.λ.

dirtbird
11/02/2006, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τι μοντέλο είναι??Τιμή??Χλμ??
Αν είμαστε οκ ευχαρίστως να το δω..

:beer: :beer:

Μοντέλο 5ος του 2000 (εργοστασιακό μοντέλο είναι 1998, έπειτα δεν ήρθαν ξανά Ευρώπη - είναι μάλλον το προτελευταίο που είχε μείνει στον Σαρακάκη), γύρω στα 22.500 χλμ (πρέπει να κατέβω στο γκαράζ για να σου πω ακριβώς) τιμή γύρω στα 4000 (το συζητάμε) αλλά με πολλά αξεσουάρ.

catmaster
11/02/2006, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μοντέλο 5ος του 2000 (εργοστασιακό μοντέλο είναι 1998, έπειτα δεν ήρθαν ξανά Ευρώπη - είναι μάλλον το προτελευταίο που είχε μείνει στον Σαρακάκη), γύρω στα 22.500 χλμ (πρέπει να κατέβω στο γκαράζ για να σου πω ακριβώς) τιμή γύρω στα 4000 (το συζητάμε) αλλά με πολλά αξεσουάρ.

Ωραίο το εργαλείο αλλα δεν είμαι για τόσα ρε γαμώτο.Το τευτέρι μου είναι γύρω στα 2500 ευρώπουλα max..

:beer: :beer:

dirtbird
12/02/2006, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ωραίο το εργαλείο αλλα δεν είμαι για τόσα ρε γαμώτο.Το τευτέρι μου είναι γύρω στα 2500 ευρώπουλα max..

:beer: :beer:

Ok, πάντως αν θες να το δεις και ας μην το πάρεις , πολύ ευχαρίστως.

lopi
12/02/2006, 18:10
giati to poulas re file?:confused: :confused:

dirtbird
12/02/2006, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
giati to poulas re file?:confused: :confused:

Όπως είπα και παραπάνω, δεν το χρησιμοποιώ πολύ πια.

Stomu Yamashta
15/02/2006, 22:13
Καλησπέρα στους συν-κατόχους ΧΧ!:wave2:

Πραγματικά απίστευτη μοτοσυκλέτα,η αίσθηση που σου δίνει στο ταξίδι δεν περιγράφεται!

Ευτυχής κάτοχος του πρώτου ψεκαστού,χωρίς καταλύτες,μοντέλο '99 με 88.000 χλμ.Βλάβες : μόνο μία,ένας ανορθωτής στα 46.500 χλμ.

Είχα μία άσχημη πτώση τον Μάϊο του 2005,στο 36ωρο,την γλύτωσα φτηνά,εδώ και 2 μήνες μπορώ να (ξανα)καβαλήσω και αυτές τις μέρες το φτιάχνω όπως ήταν πριν :

WP αμορτισέρ πίσω-ελατήρια μπροστά.

MIG τελικά εξατμίσεων.

K&N φίλτρο.

Krauser βάσεις για πλαινές βαλίτσες της ίδιας εταιρίας.

Έχω σκοπό να βάλω P.C III. Έβαλε ο αδερφός μου (ΧΧ του '99 κι αυτός!:p ) και είδε αρκετή βελτίωση.

Ωραία μου ακούγεται η ιδέα γνωριμίας και βόλτας !

Να'μαστε καλά!:) ::beer:

dirtbird
17/02/2006, 15:11
Τι έγινε ρε παιδιά, μόνο αυτοί είμαστε?

tai
17/02/2006, 21:45
perimeneeee
:a55: :a014: :lol:

melsaltas
20/02/2006, 13:07
ME TON ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!???
:sad: :sad: :sad:

GyPsy
20/02/2006, 15:17
Και εγώ μέσα είμαι,
98 μοντέλο καρμπυρατερ,με ohllins μπρος-πίσω,remus ανθρακώνιμα τελικά,Κ&Ν φίλτρο,factory pro ζιγκλέρ,
καια κάτι άλλα ψιλά:D :D

tai
20/02/2006, 19:52
Ελα ρε! το πήρανε χαμπάρι. :lol:
Αντε ρεμάλια χαθηκατε.
:wave2:

dimnas
21/02/2006, 12:23
Ειμαι και εγω εδω !

dimnas
21/02/2006, 13:48
Πολυ καλη ιδεα η βολτα.....
Εγω συμφωνω.

Μονο που μενω εκτος Αθηνας και δεν ξερω τι εχετε στο προγραμμα...

lopi
09/03/2006, 21:54
Re oi aloi sas exoun faei.............valte re kamia photo..

dirtbird
10/03/2006, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
Re oi aloi sas exoun faei.............valte re kamia photo..
Δηλαδή τι φωτό θέλεις?

lopi
10/03/2006, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δηλαδή τι φωτό θέλεις?


To cbr 1100XX to goustaro trela...kai leo pos elaxistes photo exoume dei

ktm640lc4
04/05/2006, 11:01
Καλημερα.

Καταρχην μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το pc3?

Κατα δευτερον εφαγα μια φλασια και κοιταω κατι blackbird για αγορα τωρα τελευταια.

Βρηκα ενα limited edition αυτο με το μαυρο ματ χρωμα και τις χρυσαφι ζαντες.

Τι λετε? Να το παρω?

Την ειδα χαλαρες βολτουλες και λοιπα.

~Για πειτε.

ktm640lc4
04/05/2006, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από lopi
To cbr 1100XX to goustaro trela...kai leo pos elaxistes photo exoume dei


www.skins.be

πας πανω αριστερα που λεει bikes και μετα honda.

Εκει θα βρεις πολλες φωτο απο blackbird.

Tigas
04/05/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα.

Καταρχην μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το pc3?



PowerComander3 :wave2:

dirtbird
04/05/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα.

Την ειδα χαλαρες βολτουλες και λοιπα.

~Για πειτε.
Για χαλαρές διακοσαρούλες σε βλέπω....

dirtbird
04/05/2006, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα.

Καταρχην μπορει καποιος να μου πει τι ειναι το pc3?

Κατα δευτερον εφαγα μια φλασια και κοιταω κατι blackbird για αγορα τωρα τελευταια.

Βρηκα ενα limited edition αυτο με το μαυρο ματ χρωμα και τις χρυσαφι ζαντες.

Τι λετε? Να το παρω?



Pc3:Όπως απάντησε ο τίγκας. Αν ενδιαφέρεσαι για ακριβή ρύθμιση μίγματος ή/και αλλαγή εξατμίσεων, τότε είναι μονόδρομος.

Μαύρο ματ: limited edition my ass (sorry), απλά ήταν διαθέσιμος χρωματισμός το 2004. Προσωπικά μου άρεσε στις φωτό αλλά όχι από κοντά. Πιστεύω το καλύτερο είναι το ασημί.
Μην πληρώσεις παραπάνω για το ματ.

Προσανατολίσου στην κατάσταση της μοτό και θεώρησε δεδομένο το ψάξιμο με αναρτήσεις, αν θέλεις άλλες πληροφορίες, pm me.


:wave2: :wave2:

CyBeRseXX
04/05/2006, 14:46
oute emena mou arese to mauto mat limited edition.

mauro 98 carb me 96k km to plim.

ktm640lc4
04/05/2006, 16:50
Εμενα μου αρεσει πολυ παιδια το μαυρο ματ χρωμα. Χεστηκα αν ειναι limited edition και λοιπα. Απλα μου αρεσει πολυ και ειναι και κυριλε χρωμα. Κιμπαρικο. :lol:

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν βγαζουν προβληματα αυτα τα μηχανακια και τι να προσεξω στα μεταχειρισμενα.

Παντως αυτο που λεω ειναι σαν καινουργιο.

:wave2:

CyBeRseXX
04/05/2006, 17:07
provlima vgazoun ston anorthoti pou kaigetai (ego apo to 98 exo allaksei treis os tora).

kapoia alli idiaiteri "adinamia" den mporo na skefto. Gia to ti na prosekseis sta metaxeirismena, isxiei oti k gia ta upoloipa moto.

Ante k me to kalo na to pareis :smilea:

catmaster
04/05/2006, 17:31
1.Ανορθωτης
2.Καμπανα που κανει θορυβο (δεν βγαζει βλαβη)

:wave2:

dirtbird
04/05/2006, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
provlima vgazoun ston anorthoti pou kaigetai (ego apo to 98 exo allaksei treis os tora).

kapoia alli idiaiteri "adinamia" den mporo na skefto. Gia to ti na prosekseis sta metaxeirismena, isxiei oti k gia ta upoloipa moto.

Ante k me to kalo na to pareis :smilea:

Στον ανορθωτή το πρόβλημα (και αυτό στα παλαιότερα όπως και του τεντωτήρα καδένας εκκεντροφόρου) οφείλεταιστην φύσσα του σε συνδυασμό με πολύ πλύσιμο και εισροή (και παραμονή) νερού σε αυτή.

Για το ματ που είναι 2004, no problem.

ktm640lc4
10/05/2006, 14:05
Παιζει να ερθει κανεις να το δει ρε παιδια το μηχανακι?

Δεν θελω να παρω γουρουνι στο σακι και το μηχανακι δεν μπορει να φυγει απο το μαγαζι λογω ασφαλειας.

Τι διαλο να κανω?

Tigas
10/05/2006, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παιζει να ερθει κανεις να το δει ρε παιδια το μηχανακι?

Δεν θελω να παρω γουρουνι στο σακι και το μηχανακι δεν μπορει να φυγει απο το μαγαζι λογω ασφαλειας.

Τι διαλο να κανω?

Άν θέλεις να μάθεις τι χρονολογία είναι το μηχανάκι που παιρνεις, πάρε τον αριθμό πλαισιου απο το λαιμό της μηχανής και θα σου πώ τι χρονολογία είναι το όχημα.

ktm640lc4
10/05/2006, 14:48
Συνονοματε ευχαριστω αλλα τα πηγα σε ενα δικο μου συνεργειο και μου ειπε. Ειναι ακριβως αυτο που λεει ο τυπος.
wave2:

Απλα φοβαμαι μηπως το ειχε κανας καγκουρας και το ειχε σκισει.

dirtbird
10/05/2006, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Παιζει να ερθει κανεις να το δει ρε παιδια το μηχανακι?


Σε ποιά περιοχή βρίσκεται το μηχανάκι?

ktm640lc4
11/05/2006, 09:58
Παγκρατι ειναι. Το παλικαρι ειναι πολυ ενταξει τυπος αλλα εχει δικιο το μηχανακι ειναι ανασφαλιστο και δεν μπορει να βγει απο το μαγαζι.


http://www.imported-bikes.com/bike_details.jsp?bikeId=306

Εδω ειναι.

dirtbird
11/05/2006, 11:11
Aπό τις φωτό τουλάχιστον δείχνει καθαρό.

Αν θες έρχομαι να το δούμε παρέα, είμαι κοντά.

ktm640lc4
11/05/2006, 14:40
Οκ παμε αυριο. Σημερα θα παω σε ενα γιατρο που εχω κανονισει.

Αν μπορεις αυριο το απογευμα παμε.

Σου στελνω πμ. με κινητο. Αν μπορεις παρε.

tai
12/05/2006, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Οκ παμε αυριο. Σημερα θα παω σε ενα γιατρο που εχω κανονισει.

Αν μπορεις αυριο το απογευμα παμε.

Σου στελνω πμ. με κινητο. Αν μπορεις παρε. Άντε πάρ’το να είμαστε πολλοί στην εκδρομή:wave2:

tai
12/05/2006, 00:44
Λοιπον, μια και μαζευτήκαμε αρκετοί, αρχίζουν οι προτάσεις για βόλτες εκδρομές.


μονοήμερη.
Λίμνη πλαστήρα από Δομοκό. Γύρο της λίμνης καφε και Φαί , και χαλαρά επιστροφή.

Χωρίς πολύ κλειστές στροφές, για να μην ζοριστούν κάποιοι, και χωρίς πολύ μεγάλες ευθείες για να μην φύγουν μερικοί με +200-240 και κάποιοι μείνουν πίσω.


διήμερη.
Από λίμνη πλαστήρα πάμε Μέτσοβο-Γιάννενα από Τζουμέρκα. Μένουμε βράδι και την άλλη μέρα φαράγγι βίκου- Γρεβενά και κατηφορίζουμε για Αθήνα.
Να το κάνουμε μέχρι το πρώτο 10ήμερο του Ιούνη,
1ον για να μην βγάλουμε την μπέμπελη, μέσα στα δέρματα.
2ον για να μην πήξουμε από καλοκαιρινούς εξοδούχους.
3ον Και κύριος λόγος είναι, για να προλάβουμε την φύση πράσινη, πριν ξεραθεί από της πρώτες ζέστες

αντε να δούμε
:sun: :sun: :sun:






















Όταν το κανονίσουμε, για τους τύπους, θα το βάλουμε και στο βόλτες συναντήσεις.
Το ζητούμενο είναι να βρεθούμε μεταξύ μας και όχι να κάνουμε κλειστό γκρούπ
:beer: :beer:

catmaster
12/05/2006, 16:59
Χρηστο εμεις τα ειπαμε την τεταρτη..
Count me in..σε οποια και για την μονοημερη και για την διημερη..

Παντως καλο ειναι το post να ανεβει στις συναντησεις νωρις γιατι εδω δεν φαινεται..



:beer:

supergeorge
07/04/2007, 21:50
Ακόμα ένα μαύρο και όμορφο :winka:

Περισσότερα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=715691#post715691)

leonis_lj
15/04/2007, 14:51
παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση.

ποσο θεερμοκρασία πρεπει να ανεβαζει το xx?

εμενα οταν πηγαινω σπανια πεφτει κατω απο 85 90 βαθμους... και στο φαναρι κτυπαει
103 και με βεντιλατερ απο τους 98 περιπου ειναι νορμαλ ολα αυτα?

σορρυ αλλα το εχω μολις 5 μερες και δε το εχω μαθει ακομη...

dirtbird
15/04/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από leonis_lj
παιδιά θέλω να κάνω μία ερώτηση.

ποσο θεερμοκρασία πρεπει να ανεβαζει το xx?

εμενα οταν πηγαινω σπανια πεφτει κατω απο 85 90 βαθμους... και στο φαναρι κτυπαει
103 και με βεντιλατερ απο τους 98 περιπου ειναι νορμαλ ολα αυτα?

σορρυ αλλα το εχω μολις 5 μερες και δε το εχω μαθει ακομη...

Ναι ...
:beer: :wave2:

leonis_lj
15/04/2007, 22:35
ωραια τωρα ηρεμησα γιατι το πηρα δευτερο χερι και ελεγα μηπως ειχε προβλημα :)

giorgos45
30/04/2007, 23:40
kalispera malon vrethike kai o 6 mle normal tou 02

nasosk
02/05/2007, 11:43
Γεια σε ολους!
Ειμαι νεος ΠΑΝΕΥΤΥΧΗΣ κατοχος ΧΧ!
Ειναι μαυρο του 1998 με 48000κμ και εισαγωγης απο Γερμανια.
Απειραχτο εντελως,το ειχε φιλος γιατρος μονο ταξιδια αλλα εκανε παιδια και....
Πριν ειχα παντα On/off......διαβαζα πολλα κατα καιρους για το ΧΧ οπως για παραδειγμα οτι στην πολη κινειται με αξιοπρεπεια,οτι ειναι ανετη για οδηγο και συνεπιβατη,οτι οταν ξεκιναει μηδενηζεται το βαρος,οτι οτι οτι οτι............ και οταν την πηρα βολτα να την δοκιμασω και να την παω και στην αντιπροσωπια εδω στην Πατρα να την δουν,ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ......ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!Ενιωσα πολυ οικια μαζι της απτα πρωτα μετρα τοσο που νομιζω οτι ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΓΑΙΝΩ....!

[img=http://img371.imageshack.us/img371/4927/087lithh0.th.jpg] (http://img371.imageshack.us/my.php?image=087lithh0.jpg)

leonis_lj
02/05/2007, 13:18
παιδια εγω την εχω ουτε μηνα αρχικα ειχα χτ και χαιρομουν νομιζα οτι ειχα μηχανη μιλαμε οτι οταν καβαλας το χχ ολα τα αλα ειναι ποδηλατα. ειναι πολυ σταθερο δε καταλαβαινει πλαγιους ανεμους παει γρηγορα φρεναρει με ανεση ειναι σχετικα ευελικτο οταν ειναι εν κινηση αλλα στην κινηση της πολης καπου καπου αναβει και μπουκωνεις. οχι τραγικα ομως οσες φορες πηγα κεντρο ημουν ανετος.

υσ: δυστυχως καποιος πολυ καλοκαρδος ανθρωπος μου την εριξε ενω την ειχα παρκαρει... εχει κανεις ιδεα τι μπορω να κανω για αυτο? δε ξερω ποιος ειναι. το πλαστικο το δεξι ειναι για το γλεντι αλλα νομιζω περνει βαφη. ξερει κανεις κανα φανοποιειο νοτια προαστια?

tsikpit
11/05/2007, 16:08
geia.....


88100

panger
17/06/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρατηρώ ότι θέματα για το Blackbird εμφανίζονται πάρα πολύ σπάνια. Εν μέρει δικαιολογείται από την αξιοπιστία του, αλλά μήπως θα έπρεπε να γίνει αναγνώριση των 'κατόχων' μελών του forum ώστε να συζητάμε τις εμπειρίες μας ?
ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ!!!!!1

SpyrosTDM
04/07/2007, 16:47
Αλλος ενας παιδες 5ος του 2005 Mαυρο

Ολοσωμη Akrapovic
σωληνακια υψηλης μπρος πισω
φιλτρο κ&ν
pcΙII
Quickshifter
OHLINS μπροστα πισω
και καμποσες αλλαγες στον κινητηρα .. βαλτε την φαντασια σας να δουλεψει

sniper
04/07/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
Αλλος ενας παιδες 5ος του 2005 Mαυρο

Ολοσωμη Akrapovic
σωληνακια υψηλης μπρος πισω
φιλτρο κ&ν
pcΙII
Quickshifter
OHLINS μπροστα πισω
και καμποσες αλλαγες στον κινητηρα .. βαλτε την φαντασια σας να δουλεψει



Επιτέλους!!! :D :wave2:

dirtbird
04/07/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
Αλλος ενας παιδες 5ος του 2005 Mαυρο
Quickshifter



Welcome :beer: :beer:

quickshifter?????? porqoi? :confused: :confused:

sniper
04/07/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Welcome :beer: :beer:

quickshifter?????? porqoi? :confused: :confused:

Τoo much money, too much time..... (ο προηγούμενος προφανώς)

SpyrosTDM
05/07/2007, 12:39
Χρόνος πολυς βασικά δεν υπάρχει και το χρήμα το κόβω από κάτι άλλο για να έχω το μωρό μου όπως το θέλω. Εχει πλάκα πάντως να έρχονται δίπλα σου μηχανες με πολυ περισσοτερα αλόγατα (ετσι νομίζουν) και να τρωνε τσαγακι .... ή ακομη καλυτερα να πετυχαινεις γρήγορα 1000αρια στο αρτεμισιο ή στης στροφες τις Καβαλας και να τους εχεις ρόδα με το φαινομενικα ποταμόπλοιο ΧΧ. (Σε αυτό βέβαια παίζει πολυ σημαντικο ρόλο και η ύπαρξη των ohlins μπρος πίσω καθώς και το όλο στησιμο της μηχανης που εχει μπρουμουτισει αρκετα ωστε να αλλαξουν και οι γωνιες και γενικοτερα να γινει πιο επιθετικη η θεση οδήγησης σε σχεση με το μαμα στησιμο). Να μην παραλειψω να αναφερω βέβαια ότι ο μηχανικός είναι και κολλητος φίλος και εξουσιοδοτημενος HONDA και ο ίδιος κατοχος πειραγμένου ΧΧ που μαλιστα εχει δημοσιευτει και τρισέλιδο αφιέρωμα για αυτο στο power bikes οπότε αν μη τη αλλο γλιτώνω πολλα λεφτα απο εργασία αλλα και απο τυχόν μαμακίες που μπορεί να σου κανει ενας τυχον μηχανικός που απλα λέει οτι ξέρει αλλα δεν ξέρει τίποτε.

υ.σ φανταζομαι οτι εξήγησα με τα ανωθεν γραφομενα και την υπαρξη του quickshifter

dirtbird
05/07/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
Σε αυτό βέβαια παίζει πολυ σημαντικο ρόλο και η ύπαρξη των ohlins μπρος πίσω καθώς και το όλο στησιμο της μηχανης που εχει μπρουμουτισει αρκετα ωστε να αλλαξουν και οι γωνιες και γενικοτερα να γινει πιο επιθετικη η θεση οδήγησης σε σχεση με το μαμα στησιμο.

Νούμερα έχεις?. ΔΕΝ είναι και πολύ κατατοπιστικά αυτά που γράφεις....




υ.σ φανταζομαι οτι εξήγησα με τα ανωθεν γραφομενα και την υπαρξη του quickshifter Δεν νομίζω.....

reinmeister
05/07/2007, 13:13
κι εγω περιεργος ειμαι να μαθω τι εχει το μοτερ...και καποιες περισσοτερες λεπτομερειες για το στησιμο...

SpyrosTDM
05/07/2007, 15:51
Λοιπον εχουμε και λέμε :

Εγινε αυξηση κυβισμού στα 1195cc με big bore kit της JE. Για να δεχτει τα καινουργια πιστονια εγιναν και οι αντιστοιχες εργασιες στον κινητηρα για να χωρεσουν.Σημειωτεον οτι το φινιρισμα του κινητηρα δεν εγινε εδω αλλα στην Αγγλια.
Μπηκαν βαλβιδες τιτανιου της WEB καθως και εκκεντροφοροι της KENT.
Μπιελες carrillo. Σε οτι εχει να κανει με τον συμπλεκτη χρησιμοποιήθηκαν ανταλλακτικα της wiseco. Ενα pcIII με προγραμμα φτιαγμενο πανω σε δυναμομετρο για να ταιριαξει στο μηχανακι
(πολλες ωρες δουλειας μεχρι να δουλεψουν όλα σωστα και να μην χασει απο τις μεσαιες αφου γενικοτερα οι εκκεντροφοροι με μεγαλυτερο βυθισμα στερουν απο το μηχανακι στις μεσαιες)
Οσον αφορα το στησιμο οπως ειπα και πριν φοραει ohlins μπροστα πισω. Αρχικα και πριν μπει ohlins πισω στην αναρτηση ειχε προστεθει μια μεταλλικη ροδελα που το σηκωνε κατα 6 χιλιοστα.μετα που μπηκαν τα ohlins αυτο καταργηθηκε και κατεβηκαν και οι τιπονοπλακες για να κοντυνει το μηχανακι και να μπρουμουτισει περισσοτερο.Στις μπουκαλες μπροστα και πριν μπουν και εκει ohlins, ειχαν μπει αποστατες ωστε να σκληρηνουν τα μπροστινα ελατηρια οταν εγινε η αναβαθμισει σε ohlins αγοραστηκαν απο τον georgopoulo οι ρυθμιστες προφορτισης ελατηριου.
Στα σχεδια ειναι να κατηργηθει το cbs και να μπουν ακτινικες της brembo με δισκους μαργαριτα της braking, αν και υπαρχει πιθανοτητα το cbs να δουλευει καλυτερα θα δειξει.
Και για να τελειωνουμε το quickshifter το εβαλα για να κερδιζω δεκατακια στις αλλαγες οταν κανω κοντρες στα φαναρια με θυματα!!.
Γενικοτερα το μηχανακι κυκλοφορει σπανια μεσα στην αθηνα αλλα οποτε μπηκε στην κινηση δεν διαμαρτυρηθηκε ποτε και ειλικρινα δεν ειδα μεγαλες διαφορες στην θερμοκρασια σε σχεση με πριν γινει οτι εγινε πανω του.Επισης να σημειωσω οτι εχει πλεον 27500 χλμ εκ των οποιων τα 13500 τελευταια εχουν γινει μετα τις αλλαγες. Δεν εχει χασει τιποτε απο τον φιλικο του χαρακτηρα , ταξιδιαρικο οπως παντα και φιλικο και στον συνεπιβατη (η γυναικα μου στις περισσοτερες εκδρομες ακολουθει και ξερετε πως μουρμουραν αμα ζοριζοντε πανω στην σελα)
το δυναμομετρο στην πρωτη και καλα επισημη δυναμομετρηση εδειξε 174,9 αλογατα στον τροχο. Στην δευτερη που εγινε σε αλλο δυναμομετρο και υστερα απο κατι αλλαγες στην χαρτογραφηση εδειξε 176,8. Ξαναεγινε δυναμομετρηση στο πρωτο δυναμομετρο (FUCHS) και ηταν πιο απαισιοδοξο δειχνοντας 175,7.Τινω να μην πιστεψω κανενα απο τα δυο και απλα λεω οτι εχω ενα απλως γρηγορο μηχανακι.
Να σας πω επισης οτι το γραναζωμα αρχικα παρεμεινε το μαμα αλλα λογω του οτι το μηχανακι ειχε την ταση να σουζαρει γενικως τα δοντια του πισω γραναζιου μειωθηκαν κατα δυο.
Για τελικες δεν θα σας πω πολλα απλα τα αληθινα 300 ειναι πραγματικοτητα και κατι ψιλα παραπανω μετρημενα με δυο διαφορετικα gps. Στο δυναμομετρο τα 300 τα εδειχνε για πλακα
Ελαστικα φοραει τα hpx της michelin 190 με προφιλ 50 πισω.
Να σημειωσω επισης οτι αλλαγη λαδιου γινεται καθε 3000 km κατι που αλλωστε εκανα και πριν γινει το tuning στο XX
Αυτα τα ολιγα ελπιζω να ελυσα καποιες αποριες σας.

dirtbird
05/07/2007, 16:25
οΚ.

Οι τάπες προφόρτισης (ειδικά σε σχέση με το setup του μπροστινού μου - Hyperpro ελατήρια) ήταν το πιο άχρηστο πράγμα που αγόρασα (και παρόλο που μείωσα το μήκος των αποστατών).

Πάντως το καλύτερο setup είναι -σχεδόν- αυτό που προτείνει η Hyperpro:
εμπρός ύψος πηρουνιού πάνω από την πάνω πλάκα 45χλστ (δηλ. ρίξιμο στις πλάκες 5.7 χλστ) και πίσω σήκωμα 6χλστ (εγώ το κάνω μέσω του ρυθμιστή μήκους του αμορτισέρ - πριν το H/pro έπαιζα κι εγώ με ροδέλλες).

Μία διευκρίνηση... τα άλογα βγήκαν με ελεύθερη την -(4 σε 1 ?)- Akra, ή με τάπα στο τελικό?

SpyrosTDM
05/07/2007, 16:39
Οσον αφορα τα HYPERPRO και τις ρυθμισεις που προτεινει θα συμφωνησω μαζι σου και αν δεν μεγαλοπιανωμουν με τα OHLINS θα ειχα βαλει και εγω hyper ειναι πιστευω οτι καλυτερο για το μηχανακι μας.
Η akrapa απο την αρχη ηταν χωρις ταπα οτι σου ειπα για τις δυναμομετρησεις γιναν με το τελικο ελευθερο.

supergeorge
08/07/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpyrosTDM
Λοιπον εχουμε και λέμε :


το δυναμομετρο στην πρωτη και καλα επισημη δυναμομετρηση εδειξε 174,9 αλογατα στον τροχο. Στην δευτερη που εγινε σε αλλο δυναμομετρο και υστερα απο κατι αλλαγες στην χαρτογραφηση εδειξε 176,8. Ξαναεγινε δυναμομετρηση στο πρωτο δυναμομετρο (FUCHS) και ηταν πιο απαισιοδοξο δειχνοντας 175,7.Τινω να μην πιστεψω κανενα απο τα δυο και απλα λεω οτι εχω ενα απλως γρηγορο μηχανακι.
Να σας πω επισης οτι το γραναζωμα αρχικα παρεμεινε το μαμα αλλα λογω του οτι το μηχανακι ειχε την ταση να σουζαρει γενικως τα δοντια του πισω γραναζιου μειωθηκαν κατα δυο.


:a2: :a08:

Ταξιδευτής
10/07/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Λοιπόν άμα μαζευτούμε αρκετοί να πάμε μια εκδρομούλα, και πίνοντας τον καφέ μας, να λέμε ο ένας στον άλλο τι μάγκες που είμαστε και πόσο πατάμε τα κουβαδάκια που έχουν για βόλτα οι άλλοι.:rotflmao: :rotflmao:



Nα πατε, αλλα μονο οχι Σαββατοκυριακο, γιατι δεν επιτρεπονται νταλικες στις εθνικες οδους!!! :evil:
:p :lol: :lol: :lol:

dirtbird
10/07/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Nα πατε, αλλα μονο οχι Σαββατοκυριακο, γιατι δεν επιτρεπονται νταλικες στις εθνικες οδους!!! :evil:
:p :lol: :lol: :lol:

Ρε άει φτιάξε το συμπλέκτη σου που κοπανάει σα BMW με χτυπημένη (αριστερή) μπιέλα* :evil: :evil: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :beer:




* η παραπάνω απάντηση ήταν κλασικό παράδειγμα του 'με ένα σμπάρρο, 2 τρυγώνια' :lol:

tai
11/07/2007, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

* η παραπάνω απάντηση ήταν κλασικό παράδειγμα του 'με ένα σμπάρρο, 2 τρυγώνια' :lol:
η παραπάνω απάντηση ήταν μεγάλη κακία:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

leonis_lj
12/07/2007, 02:18
προς τιμην μας δεν οδηγει οποιος και οποιος νταλικα ;)

χαιρετω παλικαρια!

gerodim
30/08/2007, 11:27
Άντε να χαιρετήσω και εγώ! Μόλις εγκρίθηκε το δάνειο.... (για μεταχείρο του 03 πάντα) για πείτε τίποτα να προσέξω πριν την πάρω την κούκλα! :sun:

dirtbird
30/08/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Άντε να χαιρετήσω και εγώ! Μόλις εγκρίθηκε το δάνειο.... (για μεταχείρο του 03 πάντα) για πείτε τίποτα να προσέξω πριν την πάρω την κούκλα! :sun:

Σιγουρέψου ότι έχει βενζίνη....




(δεν μΕ έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό, γμτ)


:beer: :wave2:

gbr
03/09/2007, 21:44
giasas mavra poulia.gbr apo lamia katohos xx ti kanete ta kanonisoume kamia tsarkoula prin ta hionia? :a18:

gerodim
07/09/2007, 13:18
Επίσημα πλέον καλώς με βρήκατε....

menos
20/09/2007, 16:19
Ας δωσω κι'εγω το παρον :) Φρεσκος κατοχος του ΧΧ (Μολις 2 εβδομαδων). Δεν πιστευα πως θα εμενα ΤΟΣΟ ευχαριστημενος. Δεν χορταινεται:a01: :a8:

tai
21/09/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gerodim
Επίσημα πλέον καλώς με βρήκατε....

Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ας δωσω κι'εγω το παρον :) Φρεσκος κατοχος του ΧΧ (Μολις 2 εβδομαδων). Δεν πιστευα πως θα εμενα ΤΟΣΟ ευχαριστημενος. Δεν χορταινεται:a01: :a8:

καλοτάξιδα και με σύνεση το γκάζι
:beer: :beer: :beer:

dirtbird
21/09/2007, 18:07
ΘΕΛΩ ΕΝΑ ΜΟΥΤΡΟΟΟΟΟΟΟ ΑΠΟ BLACKBIRD

check tour pm's λέμεεε:winka:

gixxerpap
21/09/2007, 18:08
να μαι και γω:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
:look: :look:

dirtbird
21/09/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
να μαι και γω:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
:look: :look:

:confused:


105473

gixxerpap
21/09/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:confused:

το πηρα, το πηηηηρααααα:D
(το τουμπανο που ειχα βαλει αγγελια...)
:look: :blush:

dirtbird
21/09/2007, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το πηρα, το πηηηηρααααα:D
(το τουμπανο που ειχα βαλει αγγελια...)
:look: :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ξέρω, ξέρω

ΔΕΝ σε βολεύουν αυτά τα παλιο κλιπονς που έχει...:wacko:




ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ


μετράς μέρες να δούμε αν θα κάνεις νέο ρεκόρ? :lol:



:beer:

tai
21/09/2007, 18:27
ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ ΛΕΜΕΕΕΕ :eyepop: :a21:

Καλοταξ....πούλιτο ρεε τρελαμένε:beer: :beer: :beer: :beer:

αντε να πάρουμε και κανένα ανταλακτικούλι τώρα Ε? :blush:

Lupo
21/09/2007, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
το πηρα, το πηηηηρααααα:D
(το τουμπανο που ειχα βαλει αγγελια...)
:look: :blush:
:eyepop:

:rolleyes:

Να σου πω την αλήθεια, το περίμενα.
Φαίνεται υπέρ-τουμπανο, για να μπορούσες να ξεφύγεις από τον έρωτα του!
:beer:
άντεεεε πάααααλι..... καλά χιλιόμετρα.
:beer: :wave2:





(sorry για το spam, παίδες)
:wave2:

dirtbird
21/09/2007, 18:46
pap , το μόνο που δεν έχεις δοκιμάσει είναι κάτι γρήγορο κι εύκολο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909) για εξοικείωση στο ντριφτάρισμα :winka: :lol: :lol:

TROOPER
21/09/2007, 18:55
καλα μη τρελενεστε...την αλλη βδομαδα θα το παρει αλλα μεχρι τοοοοοοτεεεε.

παπ αν δε το δω μεταβιβασμενο δε σε πιστευω ρε !!!!!!!

:lol: :lol: :lol:

gixxerpap
21/09/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
pap , το μόνο που δεν έχεις δοκιμάσει είναι κάτι γρήγορο κι εύκολο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31909) για εξοικείωση στο ντριφτάρισμα :winka: :lol: :lol:

μη βιαζεσαι......ερχεται οπου να ναι!!!!!
εγω ελεγα για κατι τετοιο....τι λες?


105491

dirtbird
22/09/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μη βιαζεσαι......ερχεται οπου να ναι!!!!!
εγω ελεγα για κατι τετοιο....τι λες?

No auto, no party :smokin:































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

macrozan
25/09/2007, 07:56
Ναμαι κι εγω. Το παίρνω σε μιά βδομάδα !

gixxerpap
25/09/2007, 17:26
τελικα δεν το πηρα......ειναι ακομα διαθεσιμο!!!
προλαβετεεεεε!

κριομα ρε να το παρει καποιος αγνωστος...

audi_72
15/12/2007, 00:25
Ενας ακομη με XX στο club!Θελω να μαθω
πολλα για αυτην την καταπληκτικη μοτο!
Θα τα πουμε στην συνεχεια αν και ειμαι απο
Δραμα θα βγει ακρη!

tai
15/12/2007, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από audi_72
Ενας ακομη με XX στο club!Θελω να μαθω
πολλα για αυτην την καταπληκτικη μοτο!
Θα τα πουμε στην συνεχεια αν και ειμαι απο
Δραμα θα βγει ακρη!

κανε την διαδρομή μεχρι την Αθήνα και θα μάθεις περισσότερα
:lol:
καλώς τον:beer: :beer: :beer: :beer:

gbr
15/12/2007, 00:31
tora to pires to xx:sun:

tai
15/12/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gbr
tora to pires to xx:sun:

ναι στης 00:24 :lol: :rotflmao: