PDA

View Full Version : Fazer 1000 2006



Σελίδες : [1] 2

kalant
11/02/2006, 04:09
Hello guys...

εχω τρελαθει με το νεο fazer 1000, ξερετε ποτε θα βγει στην αγορα?


Ειναι πανεμορφο το ατιμο...


και ποσο θα κανει, στη σελιδα της yamaha δεν λεει τιμή...


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

kalant
11/02/2006, 04:14
Μα δεν ειναι τέλειο?


36793

kalant
11/02/2006, 04:16
Και αυτο το χρωματακι...Τρελααααααα


36794

lampros_fazer
11/02/2006, 05:05
Nομίζω μάρτη ή απρίλη αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Δεν είναι ούτε τέλειο ούτε πανέμορφο...
Είναι απλά καύλα..!!!(βέβαια η εξάτμιση δεν είναι ότι καλύτερο,φαίνεται κατι έχει η yamaha με τις εξατμίσεις των νέων μοντέλων βλέπε και R6 2006...)

Στη Γερμανία που έχει κυκλοφορήσει έχει 10.595 Ε
Στην Ιταλία 10.750 Ε.
Οπότε εδώ θα'χει λίγο πάνω απο 11 χιλιάρικα πιστεύω...

mirrorofsorrow
11/02/2006, 05:18
Κουκλάρα είναι. Και το γυμνό είναι ακόμα πιο όμορφο. Πολύ πιο άγριο και επιβλητικό. Αλλά γυμνό δεν θα έπαιρνα ποτέ.

Το σκεφτόμουνα πάρα πολύ καιρό (απο τον Σεπτέβριο που ανακοινώθηκε) να αλλάξω το αγαπημένο μου 2003 με αυτό αλλά αποφάσισα να αλλάξω κατηγορία και να περάσω σε supersport (κάτι που ήθελα καιρό να κάνω, βέβαια).

Το μόνο που με χαλάει είναι το τελικό της εξάτμισης. Δεν έχω δει προς το παρόν κάποια πρόταση απο καμία εταιρία, αλλά μάλλον είναι νωρίς ακόμα. Ελπίζω να δούμε κάποια εντελώς διαφορετική πρόταση απο αυτή της Yamaha.

Εδώ μια φωτο απο το γυμνό.


36796

lampros_fazer
11/02/2006, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow
Κουκλάρα είναι. Και το γυμνό είναι ακόμα πιο όμορφο. Πολύ πιο άγριο και επιβλητικό. Αλλά γυμνό δεν θα έπαιρνα ποτέ.

Συμφωνώ απόλυτα αν και για το τελευταίο δεν παίρνω όρκο..
Τι μηχανάκι έχεις τώρα??

H.A.Balafoutre
11/02/2006, 08:02
Ντάξει, εδώ σε μηχανές με οκ εξάτμιση και τις αλλάζουνε πρίν το στρόσιμο ρε σεις, τι λέτε τώρα, αυτό σας πείραξε.

Πιστεύετε θα έχετε χρόνο να ασχοληθήτε με την εξάτμιση όταν θα την οδηγάτε? Το γκάζι της θα σας κάνει να τα ξεχάσετε όλα.

dimitrioskosmas
11/02/2006, 09:33
11300 το γυμνο
11700 το fazer ρωτησα στη yamaha

kalant
11/02/2006, 09:46
Ψιλοακριβο μου φαινεται...


:( :( :( :( :( :( :( :( :(

H.A.Balafoutre
11/02/2006, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Ψιλοακριβο μου φαινεται...


:( :( :( :( :( :( :( :( :(


75.33 euro ο ίππος για το γυμνό.

78.00 euro ο ίππος για το ντυμένο.

Ούτε 30000δρχ ο ίππος.....

Καλά δεν είναι?

Αν ήταν δόση το μήνα για το ντυμένο θα έπρεπε να δίνεις 78ευρώ για 150μήνες και θα ήσουν ακριβώς στο ποσό. 17,5 χρόνια δόσεις, σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο χωρίς επιτόκια.:eyepop: :eyepop: :eyepop:

AFTER
11/02/2006, 10:02
Μονο ωραιο ειναι?
Ειναι λαυλα σκετη!!!

Το μονο μηχανακι που θα με εκανε να πουλησω το Ζs μου

kalant
11/02/2006, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
75.33 euro ο ίππος για το γυμνό.

78.00 euro ο ίππος για το ντυμένο.

Ούτε 30000δρχ ο ίππος.....

Καλά δεν είναι?

Αν ήταν δόση το μήνα για το ντυμένο θα έπρεπε να δίνεις 78ευρώ για 150μήνες και θα ήσουν ακριβώς στο ποσό. 17,5 χρόνια δόσεις, σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο χωρίς επιτόκια.:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τι αναλυση ειναι αυτή...

δικιο εχεις... συμφέρει

Το V-strom δεν το δίνω ομως με τιποτα, θα παρω και το fazer για να έχει αδερφακι...

:D :D :D :D :D :D :D


Καλως συνδυασμος δεν ειναι?

AFTER
11/02/2006, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Τι αναλυση ειναι αυτή...

δικιο εχεις... συμφέρει

Το V-strom δεν το δίνω ομως με τιποτα, θα παρω και το fazer για να έχει αδερφακι...

:D :D :D :D :D :D :D


Καλως συνδυασμος δεν ειναι?

Θες να γινουμε φιλοι? :rolleyes:

jinks
11/02/2006, 13:57
καλα..ειναι κουκλι..αλλα την εξατμιση του beverly γιατι την βαλανε.Ειναι φαουλ, αν σκεφτεις οτι τελευταια προσπαθουν να αποφυγουν τις αλλαγες...βλεπε νεο susuki 1000-cbr600&1000-Z750&1000-KTMολα-ΚΛΠ.
αυτο το πραγμα ειναι μαλλον απο αλλο μηχανακι...
κατα τα αλλα.....ΟΚ.

kalant
11/02/2006, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Θες να γινουμε φιλοι? :rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:D :D :D :D :D :D :D

mirrorofsorrow
11/02/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Συμφωνώ απόλυτα αν και για το τελευταίο δεν παίρνω όρκο..
Τι μηχανάκι έχεις τώρα??

Δε νομίζεις τι θα βγεί κάποιο τελικό μετά την κυκλοφορία της μηχανής; Το αποκλείω. Όπως επίσης πιστεύω οτι η εμπορική του πορεία θα είναι καλύτερη απο αυτή του προκατόχου του.

Τώρα έχω το 600άριFazer του 2003.

doken
11/02/2006, 17:08
ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


http://www.visordown.com/articles/view/yamaha_fz_1_world_launch/6.html


http://www.motoring.co.za/index.php?fArticleId=3076944

kalant
11/02/2006, 23:18
Ρε παιδια σαν διαστασεις δεν ειναι μικρο? Σαν το gsxr 1000 το τελευταιο πχ?


Εγω βασικα επειδη ειμαι τεραστιος 1.91 και 110 κιλα ισος να μην με βολεψει...

Σαν αυτα που εχω οδηγησει οπως το Z1000 και παρομοια που ημουνα πολυ μαζεμενος και γενικα πιανομουνα...

Μονο στο cbr 1100xx μπορω να πω οτι ημουνα σε normal θεση...

Οποτε μαλλον θα περιμενω να ερθει για να το κανω test ride...

Daemon
12/02/2006, 00:58
Αμα το δεις απο κοντα θα σου φανει ακομα πιο μικρο..

tony29
12/02/2006, 02:34
Απλά μ@ν@ρ@!!!!!!!!

:a8: :a8: :a8: :a8: :a8:


36836

advblack
12/02/2006, 17:50
Test στο εν λογω περιοδικο. Παρουσιαση δηλαδη στο Κειπ Ταουν. Ο Ρολαντ Μπραουν λεει ολα καλα αλλα¨: κατω απο τις 4000 νεκρα και γενικως ψιλομαπα ο ψεκασμος (οποτε υπολογιστε και ενα power commander μαζι με aftermarket τελικο) και το πηρουνι δουλευει περιεργα ειδικα στο γυμνο (βαλτε και εσωτερικα απο Ohlins). Μαλλον ακριβο θα μας βγει τελικα....

tony29
13/02/2006, 15:32
Παίζει κανένα link με βιντεάκι από την παρουσίαση?

advblack
13/02/2006, 16:09
....νο βιντεο δυστυχως :bigcry:

lampros_fazer
13/02/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tony29
Παίζει κανένα link με βιντεάκι από την παρουσίαση?

Ένα βίντεο υπάρχει εδώ (http://www.yamaha-motor.com/sport/products/modelvideo/7/139/0/video.aspx) .Όχι από την παρουσίαση βέβαια..

lampros_fazer
13/02/2006, 16:38
Και εδώ (http://www.yamaha-motor.com/sport/products/model360/7/0/360.aspx) ένα 360 view για να χαζέψουμε (και να :a31: ) λίγο περισότερο...
Είναι πιο κ@ύλα απ'ότι περίμενα..

idi
13/02/2006, 16:48
το ισιο τιμονακι ειναι τρελα!!! :beer:

sotosfz6
13/02/2006, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
το ισιο τιμονακι ειναι τρελα!!! :beer:

idi το σκεφτομαι για μαυρο!!!!θα τα παραγγειλουμε μαζι?????:beer: :beer: :rotflmao:

idi
13/02/2006, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
idi το σκεφτομαι για μαυρο!!!!θα τα παραγγειλουμε μαζι?????:beer: :beer: :rotflmao:

OXI

εχω ματια μονο για τη Zuzela ...

:D :D :D :D :D :D :D

doken
14/02/2006, 08:51
το μηχανακι που δοκιμαστικε ηταν προπαραγωγης οποτε κραταω επιφυλαξη για την κανονικη παρουσιαση του σε σχεση με αυτα που διαβασα,κιαλλα μηχαναια θαυτηκαν αρχικα αλλα μετα εγιναν εργαλεια,παντος μοτερ r1 και δυναμη χαμηλα δυσκολο,και απο οτι βλεπουμε και στο fazer 600 οι χαμηλομεσαιες δυσκολα γεμιζουν.ΠΑΝΤΟΣ θα ξενερωσω πολυ αν 1000 μηχανακι δε σηκωνεται μονο του κρατοντας μονο ανοιχτο το γκαζι!!!(υπαρχει τετοια περιπτωση?)

idi
14/02/2006, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
το μηχανακι που δοκιμαστικε ηταν προπαραγωγης

αυτο τι παει να πει? τα παραεισαγωγης τα φτιαχνει αλλο εργοστασιο??? :confused:

doken
14/02/2006, 11:36
οχι παραεισαγωγης
ΠΡΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ειπα
δοκιμη δηλ πριν την τελικη κυκλοφορια του

savvas
22/02/2006, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από advblack
Test στο εν λογω περιοδικο. Παρουσιαση δηλαδη στο Κειπ Ταουν. Ο Ρολαντ Μπραουν λεει ολα καλα αλλα¨: κατω απο τις 4000 νεκρα και γενικως ψιλομαπα ο ψεκασμος (οποτε υπολογιστε και ενα power commander μαζι με aftermarket τελικο) και το πηρουνι δουλευει περιεργα ειδικα στο γυμνο (βαλτε και εσωτερικα απο Ohlins). Μαλλον ακριβο θα μας βγει τελικα....

Με απογοήτευσε ο τύπος!

Το περιμένω να έρθει, μια και αυτές τις μέρες παραδίδω το R6/2000 μου.

Παρόμοιο πρόβλημα με νεκρή περιοχή είχαν και τα τελευταία XT660, και ήταν για κλάματα!

Ακόμα πιο σημαντικό αν δεν δουλεύει σωστά το μπροστινό σύστημα.

Είναι αλήθεια βρε παιδιά? Θα με κάνετε να ξαναπάρω το σκυφτό (R1).

jinks
22/02/2006, 15:12
Τεχνικά χαρακτηριστικά

Μηχανή
Τύπος: 4-χρονος, 4-κύλινδρος, 2EEK, 20-βάλβιδος
Ψύξη μηχανής: Yγρόψυκτος
Κυβισμός: 998 κ.εκ.
Bore x stroke: 77 x 53.6 χιλ.
Σχέση συμπίεσης: 11.5:1
Μέγιστη ισχύς: 110.3kW (150 HP) @ 11,000 σ.α.λ.
Μέγιστη ροπή: 106.0Nm (10.8 kg-m) @ 8,000 σ.α.λ.
Σύστημα λίπανσης: Υγρό κάρτερ
Καρμπυρατέρ: Fuel injection
Σύστημα ανάφλεξης: TCI (digital)
Διάταξη τιμόνευσης: Μίζα
Σύστημα μετάδοσης: 6-τάχυτο
Τελική μετάδοση: Αλυσίδα
Χωρητικότητα δοχείου καυσίμου: 18 litres (3.4 litres)
Χωρητικότητα δοχείου λαδιού: 3.8 litres
Διαστάσεις:
Πλαίσιο: Die-cast Αλουμινίου
Εμπρός ανάρτηση: Τηλεσκοπικό πιρούνι
Εμπρός διαδρομή: 130 χιλ.
Πίσω ανάρτηση: Προοδευτική Μοχλισμού
Πίσω διαδρομή 130 χιλ.
Εμπρός φρένο: 2 δίσκοι, ? 320 χιλ.
Πίσω φρένο: Δίσκος, 245 χιλ.
Εμπρός ελαστικό: 120/70 ZR17 (58W)
Πίσω ελαστικό: 190/50 ZR17 (73W)
Διαστάσεις:
Μήκος: 2,140 χιλ.
Πλάτος: 770 χιλ.
Υψος: 1,205 χιλ.
Υψος: 815 χιλ.
Μεταξόνιο: 1,460 χιλ.
Ελάχιστη απόσταση από το έδαφος: 135 χιλ.
Βάρος: 204 kg

doken
22/02/2006, 16:19
AΣΕ Κ ΓΩ ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ FZ1 MΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΛΟΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΤΟ Ζ1000,ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

savvas
22/02/2006, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
AΣΕ Κ ΓΩ ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΟ FZ1 MΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΛΟΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΤΟ Ζ1000,ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ

Μερικά φιλαράκια μου που είχαν YAMAHA και τώρα Ζ750+Ζ1000, μετά από ένα χρόνο μου λένε, καμία σχέση με τη ποιότητα ΥΑΜΑΗΑ!

Και να αναλογιστείς ότι η Kawa, είναι πολύ πιο τσιμπημένη στα ανταλλακτικά, γιατί η «χύμα» είναι δεδομένη εφόσον οδηγείς 2 τροχούς.

Τα αποκλείω τα Z…
:nono:

advblack
23/02/2006, 15:54
..δεν παιζει;

sotosfz6
23/02/2006, 16:35
το triple ειναι πολυ καλο ..και απο θορυβο βαραει ασχημα!!!!!!!!

αλλα ρε παιδια οσο αφορα το fz1 ειναι δυνατον να αποκλειετε ενα μηχανακι επειδη καποιος καπου διαβασε οτι σε καποιο σταδιο εξελιξης η μηχανη ειχε καποια προβληματα?????ακομα ακομα δεν κυκλοφορησε αχρηστο βγηκε????:confused: :confused:



οσο αφορα το πηρουνι τι?????εχει αλλο πηρουνι?????ή το βαρος απο το φαιρινγκ βοηθα στην καλυτερη προσφυση????:rotflmao:

mirrorofsorrow
23/02/2006, 22:04
Είναι η άποψη ενός ατόμου και τίποτα παραπάνω, μην τρελαίνεστε. Άλλοι λένε οτι η σέλα είναι πολύ άβολη και οτι προτιμούσαν αυτή του παλαιότερου μντέλου και άλλοι οτι η σέλα του είναι άψογη. Αν δεν κάνεις ένα τεστ drive να δεις πως κάθεται σε σένα η μηχανή σαν συνολική εικόνα, δεν μπορείς να θεωρείς τίποτα δεδομένο.

Ελπίζω η ατονία του μοτέρ κάτω απο τις 6.000 στροφές, να μην είναι τόσο έντονη γιατί θα χαντακώσει το μοντέλο.

Αλλά γιατί ρε γαμώτο δεν του βάλαν και ένα σετάκι ακτινικές δαγκάνες μπροστά; Όχι οτι αυτές θα είναι υποδεέστερες, αλλά έτσι, για τα μάτια του κόσμου. Αυτό είναι που μεχαλάει περισσότερο στο FZ1 (και το τελικό βέβαια).

Το σίγουρο είναι οτι με την πρώτη ευκαιρία θα τρέξω για test drive.

srigatos
24/02/2006, 14:49
Είμαι έτοιμος να βάλω αγγελία το TDM900 (που έχω) για να πάρω το καινούργιο Fazer, αλλά με όλα αυτά που έχω διαβάσει...
Διάβασα και άλλους που το έκαναν test drive (από internet) και ένας λέει ότι έχει πολούς κραδασμούς το τιμόνι σε ορισμένες στροφές. Αν δε λέει μπαρούφες τότε δεν λέει καθόλου. Να κάνεις κανένα ταξιδι Αθήνα-Θεσ/νίκη, μετά θα πηγαίνεις σα κομπρεσέρ :eyepop:

tony29
24/02/2006, 15:22
Να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας αυτά που γράφουν οι δημοσιογράφοι, όταν θα κάνετε οι ίδιοι test drive, σε μοντέλο παραγωγής.
Μην τρελαθούμε κιολας, με 1000άρι που φορά τον κινητήρα του r1, να μην μπορείς να ταξιδέψεις...Αυτοί οι κραδασμοι είναι για 1000-2000στροφές.Στην τελική πάς μια πάνω ή μια κάτω(αν και στα 200χλμ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.:beer: )

Είμαι σίγουρος ότι το μηχανάκι θα μαμάει και ήδη ψάχνομαι οικονομικά...;)

spive82
07/03/2006, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
Μα δεν ειναι τέλειο?



ORISTE KAI FOTO ME PROSFETA PLASTIKA POU TO KANOUN NA MOIAZEI SUPERSPORT.........


39717

sotosfz6
07/03/2006, 14:27
προσωπικα με αυτο το φαιρινκγ μου μοιαζει περισσοτερο με το fjr που μονο ss δεν ειναι!!!

dimperd7
07/03/2006, 18:02
παιδιά το μηχανάκι είναι μαμάτο. Εγώ έχω ένα TDM 850 το οποίο το έχω ήδη στις αγγελίες για όποιον ενδιαφέρεται και έχω παραγγείλει το FAZER1000. Το έκανα και test drive και το μηχανάκι λέει πολλά.
Μην το σκέφτεστε καθόλου...
:p :p :p

MOZART
09/03/2006, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
το triple ειναι πολυ καλο ..και απο θορυβο βαραει ασχημα!!!!!!!!

αλλα ρε παιδια οσο αφορα το fz1 ειναι δυνατον να αποκλειετε ενα μηχανακι επειδη καποιος καπου διαβασε οτι σε καποιο σταδιο εξελιξης η μηχανη ειχε καποια προβληματα?????ακομα ακομα δεν κυκλοφορησε αχρηστο βγηκε????:confused: :confused:



οσο αφορα το πηρουνι τι?????εχει αλλο πηρουνι?????ή το βαρος απο το φαιρινγκ βοηθα στην καλυτερη προσφυση????:rotflmao:
και εγω για το 636 ακουγα διαφορα.Το θαβανε λογω ζελατινας επειδη δεν φαινεται το κοντερ και σε βαραει ο αερας.Ωραια εδωσα 100 ευρω και προβλημα δεν υπαρχει.Ειναι απο που τα παιρνουν ο καθενας στα test
Οσο για γυμνο ενα ειναι


40085

mirrorofsorrow
11/03/2006, 22:46
Επιτέλους είδα απο κοντά το νέο 1000άρι. Μάλιστα κάθησα πάνω του και... αυτό ήταν. Δεν ήθελα να κατέβω.

Μπορεί στις φωτογραφίες να μοιάζει ωραίο (εντάξει και κάτι παραπάνω) αλλά απο κοντά είναι απίστευτο. Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση να εντυπωσιαστώ τόσο πολύ. Απίστευτα μαζεμένο, καταπληκτική, άψογη, ονειρική θέση οδήγησης και μια πολυτέλεια που δεν μπορώ να εξηγήσω.

Σε σχέση με το απερχόμενο 1000άρι αλλά και το 600άρι (το οποίο και έχω) μοιάζει πολύ πιο μικροκαμωμένο και μαζεμένο. Είναι πανάλφρο. Τα 200+ κιλά του δεν φαίνονται σε καμία περιπτωση ενώ και η θέση του συνοδηγού είναι άριστη (ναι, ανεβαίναμε δυο δυο στις μηχανές).

Τα ίδια ισχύει και για το γυμνό , συν του οτι είναι πολυ πιο όμορφο και δείχνει ακόμα πιο μικρό. Τρελή μαγκιά.

Έκανε πάλι το θaύμα της η Yamaha.

Α, και τα οπίσθια του Fazer, OΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Φωτο αύριο.

sotosfz6
12/03/2006, 07:39
photo εχει εδω...


http://www.fazerclub.gr/forum1/viewtopic.php?t=1949

DrIoannis
12/03/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mirrorofsorrow
Επιτέλους είδα απο κοντά το νέο 1000άρι. Μάλιστα κάθησα πάνω του και... αυτό ήταν. Δεν ήθελα να κατέβω.

Μπορεί στις φωτογραφίες να μοιάζει ωραίο (εντάξει και κάτι παραπάνω) αλλά απο κοντά είναι απίστευτο. Δεν το περίμενα σε καμία περίπτωση να εντυπωσιαστώ τόσο πολύ. Απίστευτα μαζεμένο, καταπληκτική, άψογη, ονειρική θέση οδήγησης και μια πολυτέλεια που δεν μπορώ να εξηγήσω.

Σε σχέση με το απερχόμενο 1000άρι αλλά και το 600άρι (το οποίο και έχω) μοιάζει πολύ πιο μικροκαμωμένο και μαζεμένο. Είναι πανάλφρο. Τα 200+ κιλά του δεν φαίνονται σε καμία περιπτωση ενώ και η θέση του συνοδηγού είναι άριστη (ναι, ανεβαίναμε δυο δυο στις μηχανές).

Τα ίδια ισχύει και για το γυμνό , συν του οτι είναι πολυ πιο όμορφο και δείχνει ακόμα πιο μικρό. Τρελή μαγκιά.

Έκανε πάλι το θaύμα της η Yamaha.

Α, και τα οπίσθια του Fazer, OΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Φωτο αύριο.


Να υποθέσω ότι πήγες βόλτα και γιαυτό κατάλαβες ότι είναι τόσο ελαφρύ παρόλα τα κιλάκια του ετσι?Εάν το καβάλησες απλώς πώς κατάλαβες ότι είναι ελαφρύ:confused: .Είναι πολυ όμορφο αλλά γιατί δεν του βάλανε ακτινικές δαγκάνες βρε παιδιά:bawl: .Το γυμνό είναι όλα τα λεφτά.Επιτέλους και οι Ιάπωνες άρχισαν να σχεδιάζουν ωραία μηχανάκια.

jinks
12/03/2006, 10:41
Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ!

ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΑΝΩ , ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΡΑΤΙΕΣΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!!
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟ ΚΟΛΑΚΕΥΟΥΝ, ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΙΟ ΜΑΤΣΟ!

ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ FZ-1 ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΛΠ.

jinks
12/03/2006, 10:45
Α, ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ----ΧΑΛΙΑ----

Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ TERMIGNIONI ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΕΕ????
ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ (+400.00)

ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ BEVERLY 200!!!!

ΠΩ, ΠΩ, ΓΕΜΑΤΟΣ ΚΑΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!

srigatos
13/03/2006, 11:05
Πήγα χθες το απόγευμα στην έκθεση και το είδα και εγώ το νέο FAZER.
Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος του TDM 900 και επειδή είναι και τα δύο YAMAHA έκανα σύγκριση (θέλοντας και μη). Η ποιότητα κατασκευής του FAZER με χάλασε ιδιαίτερα, το περίμενα καλύτερο. Αρχίζοντας να κοιτάω λεπτομέρειες είδα αρκετές ατέλειες πάνω τους (ειδικά στο μπλε είδα σημείο σκελετού κακοβαμμένο, αν είναι δυνατόν). Ανάμεσα στα όργανα και το τιμόνι το τεράστιο κενό με χαλάνε. Τα πλαστικά δεν κλείνουν όμορφα με αποτέλεσμα τα καλώδια να περνάνε χύμα (όχι ότι έχουν πρόβλημα αλλά με χάλασε αισθητικά).
Επειδή τη μηχανή το θέλω για ταξίδια (και πολλές φορές δυκάβαλο) διαπιστώνω ότι σαμάρια δεν μπαίνουν (μάλλον μπαίνουν αλλά πάνω στα πόδια του συνεπηβάτη).
Το καλό που είδα και εγώ είναι το μέγεθος. Πάρα πολύ καλά μαζεμένο και (αν και δεν το οδήγησα :mad: )πρέπει να είναι αρκετά ελαφρύ (πολύ καλά ζυγισμένο).

DUKASII
13/03/2006, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ!

ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΑΝΩ , ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΡΑΤΙΕΣΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!!
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟ ΚΟΛΑΚΕΥΟΥΝ, ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΙΟ ΜΑΤΣΟ!

ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ FZ-1 ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΛΠ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!

ΑΝΕΒΗΚΑ ΠΑΝΩ ΜΑΡΕΣΕ..ΜΙΚΡΟ ΑΝΕΤΟ ...ΕΛΑΦΡΥ...ΚΟΜΨΟ..


ΑΛΛΑ..ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΤΟ ΜΑΡΠΙΕ.....

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΡΠΙΕΣ>??ΟΕΟ??
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ..ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ..ΤΙ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΔΙ..ΤΙΠΟΤΑ..


απογοητευτηκα τελικα.δε βρηκα τροπο να βολευτω με το ποδι στο μαρσπιε..

:sad:

mirrorofsorrow
13/03/2006, 22:49
Δεν κατάφερα να το οδηγήσω καθώς η αναμονή για το γυμνό ανερχόταν στην μί αώρα και 50 λεπτά ενώ το φεριγκάτο (ένα ασημί, δεν ξέρω πόσοι το προσέξατε) το είχαν τραβήξει στην άκρη (δεν ξέρω για ποιόν λόγο). Απλά μου φάνηκε απίστευτα μαζεμένο και καλοζυγισμένο δίνοντας μου την αίσθηση οτι ήταν πολύ μικρότερο και φυσικά πιο ελαφρύ.

Το τελικό όντως καταστρέφει όλη την εικόνα και δεν μπορώ να καταλάβω πως αρέσει σε μερικούς. :sick: :worry:
Προς το παρόν δεν έχει παρουσιαστεί απολύτως τίποτα απο καμία εταιρία ενώ έχοουμε πάρ απολλές προτάσεις για τα υπόλοιπα νέα μοντέλα τηα εταιρίας.

Ρε παιδιά τι ύψος έχετε και χτυπάγαν τα πόδια σας στο ρεζερβουάρ;

Τα όραγνά του σας άρεσαν; Εμένα όχι. Και απ'ότι έχω δεί έχουν και κόκκινο φωτισμό :yuck:

THEOD
14/03/2006, 07:17
Καθήστε ρε παιδιά να κυκλοφορήσει, να το δούμε στο δρόμο, να το οδηγήσουμε και τότε θα τα πούμε όλα....

Τεστ εξ' όψεως θα κάνουμε ???

Λογικά αρχές της άλλης εβδομάδας θα βρίσκεται στα χέρια μου. Να είστε σίγουροι ότι θα τα γράψω όλα....Μέχρι τότε υπομονή.... :D

GST
14/03/2006, 07:37
απο τα εξ οψεως ...

βαλτε ρε ενα υδραυλικο συμπλεκτη στο μηχανακι :cry:

επισεις η εξατμηση δεν βλεπετε ....

και ενα τελευταιο ....για πιο λογο δεν φορεσανε τις δαγκανες του r1;
ελπιζω οτι θα ειναι αρκετα τα φρενα :rolleyes:

κατα τα αλλα ωραιο!

mirrorofsorrow
14/03/2006, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST

και ενα τελευταιο ....για πιο λογο δεν φορεσανε τις δαγκανες του r1;
ελπιζω οτι θα ειναι αρκετα τα φρενα :rolleyes:

κατα τα αλλα ωραιο!
Ο τεχνικός εξέλιξης είπε οτι η μηχανή αυτή θα αγοραστεί απο πολλούς άπειρους αναβάτες και τα φρένα στην μορφή που παρουσιάστηκαν είναι ήδη αρκετά δυνατά. Με τις ακτινικές δαγκάνες του R1 θα υπήρχε μεγαλύτερος κίνδυνος μπλοκαρίσματος και γι'αυτό το λόγο προτιμήθηκαν οι συμβατικές.

Οι εκδόσεις με τον ασημί κινητήρα είναι πολύ πιο όμορφες απο αυτές ε τον μαύρο. Δυστυχώς στο γυμνό όλες οι εκδόσεις έχουν μαύρο κινητήρα.

GST
14/03/2006, 08:20
ποσα αλογα βγαζει τροχο _; ...για να δω ποσοι απειροι αναβατες θα το καβαλησουν:lol:

mirrorofsorrow
14/03/2006, 08:57
Εδώ πάνε και παίρνουν R1 χωρίς να ξέρουν τα βασικά, και στο Fazer θα κολλήσουν. :p

savvas
17/03/2006, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Λογικά αρχές της άλλης εβδομάδας θα βρίσκεται στα χέρια μου. Να είστε σίγουροι ότι θα τα γράψω όλα....Μέχρι τότε υπομονή.... :D

Από περιέργεια ρωτάω, θα στο παραχωρήσουν, ή θα το αγοράσεις? :confused:

Για την ώρα δεν περισεύει κανένα, απ'ότι ξέρω έχουν πουληθεί όλα από το καράβι που τα φέρνει.. :D

THEOD
17/03/2006, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Από περιέργεια ρωτάω, θα στο παραχωρήσουν, ή θα το αγοράσεις? :confused:

Για την ώρα δεν περισεύει κανένα, απ'ότι ξέρω έχουν πουληθεί όλα από το καράβι που τα φέρνει.. :D

Φίλε μου έχει ήδη παραγγελθεί....
Δές εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=19590)

savvas
17/03/2006, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου έχει ήδη παραγγελθεί....

καλοτάξιδη η κούκλα
είναι ονειρεμένο το μηχάνημα... :D

Να δούμε ποιός θα κάνει έκπληξη... :D

THEOD
17/03/2006, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
απο τα εξ οψεως ...

βαλτε ρε ενα υδραυλικο συμπλεκτη στο μηχανακι :cry:


επισεις η εξατμηση δεν βλεπετε ....

και ενα τελευταιο ....για πιο λογο δεν φορεσανε τις δαγκανες του r1;
ελπιζω οτι θα ειναι αρκετα τα φρενα :rolleyes:

κατα τα αλλα ωραιο!

Τον υδραυλικό συμπλέκτη δεν ξέρω αν τον χρειάζεται....Θα το δούμε στην πράξη...
Η εμπειρία μου πάντως από τον υδραυλικό συμπλέκτη στο προηγούμενο μηχανάκι μου (V-STROM 1000) ήταν μικτή....
Παρ' όλο που ήταν υδραυλικός ήταν πιο σκληρός από αυτόν που είχε πχ το προ-προηγούμενο Φέιζερ600 μου !!!, και κούραζε αρκετά στην πόλη σε συνδυασμό με τα σκόρτσα του μεγάλου δικύλινδρου που απαιτούσαν την συχνή χρήση του.
Από την άλλη, το καλό ήταν ότι στον σχεδόν ένα χρόνο που κράτησα το μηχανάκι δεν ασχολήθηκα καθόλου με ρύθμιση, μπόσικα κλπ....


Παραδόξως η εξάτμιση που στις φωτό φαίνονταν "κάπως", από κοντά όταν την είδα δεν με ενόχλησε. Δεν είναι ότι καλύτερο έχω δεί, αλλά δεν με χάλασε κιόλας. Έχει απλά την δική της άποψη... Να μην σου πώ ότι σιγά-σιγά αρχίζει και μ 'αρέσει !
Μάλιστα σε ένα γυμνό που την άκουσα είχε ένα πολύ ωραίο-μπάσο ήχο χωρίς φυσικά να είναι δυνατός...


Αν πρόσεξες το καινούργιο χιλιάρι φοράει τις τετραπίστονες Sumitomo που φοράνε οι προηγούμενες γενιές R1, τα tdm, το προηγούμενο FZS1000, και το 98-03 FZS6000, και μάλιστα με διαφορετική στήριξη και σε μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκους....Αν τύχει να φρενάρεις με κάποιο από τα μηχανάκια που ανέφερα θα καταλάβεις ότι για το μόνο που δεν πρέπει να έχεις ενδοιασμούς είναι για την δύναμη των φρένων....Κάποια από τα ανωτέρω μάλιστα έφερναν σε πολύ δύσκολη θέση το (ασθενικό τους) εμπρός πηρούνι λόγω ακριβώς αυτής της τεράστιας δύναμης πέδησης που έπρεπε αυτό να διαχειριστεί....

Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πράξη....

sotosfz6
17/03/2006, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jinks
Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ!

ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΑΝΩ , ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΚΡΑΤΙΕΣΕ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ!!
ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΜΟΡΦΟ ΕΙΝΑΙ ,ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟ ΚΟΛΑΚΕΥΟΥΝ, ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΙΟ ΜΑΤΣΟ!

ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΓΡΑΦΕΙ FZ-1 ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΛΠ.


πηγα μια βολτα παλι σημερα απο τη εκθεση.....πραγματικα τι υψος εχεις?????τι εννοεις πανω απο το τεποζιτο μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος???

advblack
19/03/2006, 18:04
...εκανα στην Εκθεση το γυμνο. Εχω υψος 1,83 και η θεση οδηγησης δεν με προβληματισε καθολου. Τα γονατα ερχονται σχετικα ψηλα και ο κορμος μπροστα αρκετα κοντα στο τιμονι. Μου θυμισε την θεση του μικροτερου FZ6. Αν και πολλη σφιχτη η διαδρομη που ειχαν χαραξει στο αεροδρομιο καποια στιγμη που βρηκα ενα ανοιγμα και ημουν με δευτερα ανοιξα αποτομα το γκαζι και ενοιωσα μια μικρη υστερηση στην επιταχυνση. Κατα τα αλλα μου φανηκε πολυ ανετο και πολυ ομορφο , ειδικα το γυμνο.

mirrorofsorrow
19/03/2006, 19:03
Όντως πάρα πολύ σφιχτή διαδρομή. Σε πολλές στροφές δεν φαινόταν η ακριβή της χάραξη με αποτέλεσμα να μην μπορείς να προδιαγράψεις την γραμμή που θα ακολουθήσεις. Εκτός αυτού, μπαίναν πολλέ ςμηχανές μαζί, και με τέτοια κίνηση, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Το μόνα στοιχεία που έλαβα απο την οδήγηση στην πίστα της έκθεσης ήταν για την θέση οδήγησης, το κιβώτιο και πολύ λίγο για τα φρένα. Σίγουρα για να δημιουρήσεις μια ολοκληρωμένη άποψη για κάποια μηχανή χρειάζεσαι κάτι περισσότερο.

drade
20/03/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotosfz6
πηγα μια βολτα παλι σημερα απο τη λεσχη.....πραγματικα τι υψος εχεις?????τι εννοεις πανω απο το τεποζιτο μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος???

egw pantws to odigisa stin ekthesi, kai apo tin mikri volta pou ekana (den boreis fusika na axiologiseis pragmatika tin mihani etsi) mou fanike aneto, polu euelikto kai gluko to gazi (an kai gia na katalaveis ena 1000ari 4kylindro thelei perissotero hwro). h exatmisi einai ontws scooteroeides. gia mesa stin poli prepei na einai polu kalo me tin karatimona kai tin thesi odigisis, oti prepei gia paihnidi.

aa kai eimai 1.90, 95 kila opote.......

savvas
21/03/2006, 14:19
@THEOD,
έλα, εσένα περιμένω!

Τι έγινε, πήρες ταμπέλα? εεεεε πινακίδα ήθελα να πω... :p

Α, περιμένω να μας τη "ποστάρεις" και φωτό... :lol:

stavrobeis
21/03/2006, 15:07
Ena kalo Review, poy tha entharinei ipopsifious agoarastes...
Kai ego thelo alla exo to FZ6 mono 1 xrono...kai poy lefta...:bigcry: :bigcry:

Yamaha Fazer – 110kW street-blaster


The original Yamaha FZS1000 Fazer combined a detuned R1 engine and budget running gear to create a naked street bike with blistering mid-range performance but rather idiosyncratic handling.

Since then the concept has morphed into a remarkably sophisticated all-rounder; most of the major components are still hand-me-downs but it's all top-drawer stuff.

The world launch of the 2006 Fazer and its naked brother the FZ1 were held at the weekend on the mountain passes and superb open roads of South Africa's Western Cape where biking scribes had ample opportunity to thrash these "street bikes" and, being mostly ex- or current racers, they did
Yamaha claims peak torque of 106Nm at 8000rpm and 110.3kW at 11 000 revs
.

I followed at a more sedate pace.

As before, the 998cc engine is based on that of Yamaha's R1 sports flagship, retuned for more torque and better mid-range response. The crankshaft's inertial mass (flywheel to you, Cyril) has been increased by 40 percent to improve torque and temper slightly the R1's hyperactive throttle response.

The compression ration has been dropped from 12.4:1 to 11.5:1 with a thicker head gasket and new camshafts with milder profiles have been fitted. Electronic fuel-injection with four-hole, plate-type nozzles and secondary throttle valves operated by a 32-bit ECU replaces the Mikuni BSR37 of the current FZR1000.

The result is a superbly flexible engine that will pull gently but without complaint from 2500rpm and come on strong from 5000
At low revs the change is gritty and downshifts in particular embarrassingly vocal
. There's no distinct power band but, as the engine begins to howl past the torque peak at 8000rpm, the graph gets a whole lot steeper and you'd better have plenty of clear road ahead.

There's a patch of secondary vibration around 6000rpm that recurs at the top of the power curve but, in general, the Fazer's engine runs remarkably smoothly given that it is a fully stressed frame member.

Yamaha claims peak torque of 106Nm at 8000 and 110.3kW at 11 000rpm – enough to push the Fazer to about 260km/h and pick up the front wheel almost automatically in the first two gears. The increased inertial mass smoothes out the clutch action and makes it more user-friendly but the gearbox is a typical R-series unit – notchy to a fault.

Project leader Kunihiko Miwa's brilliant idea of turning the first R1's gearbox on end has allowed Yamaha to build some of the most compact four-cylinder motorcycle engines on the planet but places the shift mechanism in the worst possible place – on top.
Unsympathetic noises

That said, shifts are short and light but, at low revs, the change is gritty and downshifts in particular embarrassingly vocal. Once on the ride I stopped in third and had to resort to feathering the clutch to get the bike down to first, accompanied by some deeply unsympathetic mechanical noises.

Above 5000, however, the action becomes smoother.

Driveline snatch is almost zero despite the long swing-arm (and therefore chain) that is the cornerstone of Yamaha's design philosophy. A Fazer will make a decent commuter given that and the engine's well-mannered bottom-end power delivery.

Narrower frame

The engine is mounted in a one-piece frame that's 89mm narrower than that of the previous Fazer to give maximum rigidity in a compact structure. A curved radiator and two fans have allowed the engine to be moved 21mm further forward without fouling the front wheel for a 51/49 percent forward weight bias.

The new truss-type swing-arm is 45mm longer at 624mm than that of the previous model and the wheelbase has been reduced to a tight 1460mm for extra agility.

The front of the bike rides on 43mm upside-downies with compression damping in one leg and rebound in the other, a system pioneered by Marzocchi on its M1R racing forks in the 1980's and currently used on Yamaha's World championship-winning MotoGP bike.

Swing-arm travel is modulated by a more conventional adjustable monoshock and linkage.

Class-leading brakes

The front brakes have class-leading Sumitomo one-piece callipers on 320mm discs. They are this bike's outstanding feature – hugely powerful and with instantaneous, fierce bite. It's possible to dive deep into corners, turning in with the brakes hard on and steering with the brake lever, GP-style.

The 18-litre fuel tank has been shortened to made the saddle longer and encourage the rider to sit well forward to keep the front-biased weight distribution. The flat, drag-style handlebars do the same so when the riding becomes intense you wind up hunched over the steering head, exactly where Yamaha wants you for maximum rider input and seriously quick steering.

Totally different styling

The engine, chassis and running gear of the two versions are identical yet their styling is so different they could be from different brands. The more touring-orientated Fazer has a neat, crisply-styled and very slim half fairing with two huge cat's-eye headlights.

The tip-tilted screen is 17mm taller than that of the previous model and Yamaha claims a big improvement to the rider's comfort. I can only say that the fairing provides protection out of all proportion to its size.

The bike will be available in metallic red, blue or silver.

Yamaha had one example on display (not for riding) fitted with a pre-production full fairing. Hard luggage, available as an option, turned the bike into very nice light tourer.

Discreet elements

The FZ1, however, has nothing but a blocky single headlight, deliberately sculpted as a discreet element to look like an afterthought, with the instrument pod mounted above, echoing its V-shaped upper edge.

The instruments are the same for each bike: an analogue rev-counter and an LCD screen with displays for speed and total distance as well as two trip data meters, temperature gauge and a bar-graph for remaining fuel...

The FZ1's tail has been bobbed and the grab rails omitted but a body-coloured cover can replace the rear seat.

The naked bike will be offered in metallic silver, glossy black and a wild yellow with black accents that just screams attitude. The engine of the naked version is painted black while that of the Fazer is finished in silver (except for the red ones, for some reason).

Fidgety steering

As different as they are in looks, so the two models are to ride. The Fazer steers slightly more deliberately due partly to the 5kg extra weight of the fairing but is stable beyond 220km/h' the FZ1 becomes fidgety as the rider begins to get buffeted around 180km/h. You can ride through it, but it's unsettling.

The riding position on each bike is a nice compromise between touring slouch and sporting crouch, with the rider's feet well tucked in under the hip point; the footpegs are 16mm higher and 27mm further back than on the previous Fazer.

The suspension is firm and the front end feels well planted; you can load the front suspension and turn it in with confidence although once again the Fazer seemed the more composed of the two even though Yamaha's technical crew said they were the same.

All-rounder

Yamaha's Fazer is no longer a traffic light GP budget blaster – it's a praiseworthy attempt at a genuine all-rounder with a high-tech chassis, top-drawer suspension, world-class brakes and about as much power as anyone this side of sanity can use.

THEOD
21/03/2006, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
@THEOD,
έλα, εσένα περιμένω!

Τι έγινε, πήρες ταμπέλα? εεεεε πινακίδα ήθελα να πω... :p

Α, περιμένω να μας τη "ποστάρεις" και φωτό... :lol:


Ντεν έχει έρτει ακόμη καρντιά μου..... :bigcry: :bigcry: :bigcry:


Σε τηλ. επικοινωνία μου με την Μοτοδυναμική μου είπαν ότι το καράβι θα έρθει στα μέσα της άλλης εβδομάδας δηλ. κάπου μεταξύ 28-30 Μαρτίου...
Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα το παραλάβω 1-3 Απριλίου......


Εγώ όμως το θέλω....Τ Ω Ρ Α :a4: :a4: :a4:

savvas
23/03/2006, 14:22
Το βαπόρι απ΄τη Περσία...

(Εφαγε πολύ αλμύρα :cry: )

γμτ, δεν βγαίνει η φωτό suprise :D

savvas
23/03/2006, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Το βαπόρι απ΄τη Περσία...


42048

ZETARAS
23/03/2006, 14:26
ΑΝΤΕ THEOD ΠΑΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΕΙΡΑ ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!

ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ

:a8: :a8: :a8:

savvas
23/03/2006, 21:16
Υποπτεύομαι ότι ο THEOD τώρα κολυμπάει για να συναντήσει το καράβι… χεχεχε :a029:

Αύριο θα φέρω το «ταψί» (με γρηγορόσημο), και το λαδωτήρι, για να ρίξω λάδι στη φωτιά… χεχεχε :a29:

(είμαι κακο_οός?)

THEOD
23/03/2006, 21:47
Τον φάγαμε τον γάιδαρο....Η ουρά έμεινε....:D :D :D

Λίιιιιιιιγες μερούλες υπομονή και θα σας το ποστάρω πρώτη μούρη από όλες τις πιθανές γωνίες λήψης.....:beer: :beer: :beer:

Ετοιμαστείτε για Δελέαρ με κάθε επισημότητα....:wave2: :wave2: :wave2:




Παρακαλω μην ξεχαστεί το κόκκινο χαλί, η μπάντα, η σαμπάνια και τα σχετικά..... :a23: :a23: :a23:

THEOD
23/03/2006, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Το βαπόρι απ΄τη Περσία...

(Εφαγε πολύ αλμύρα :cry: )

γμτ, δεν βγαίνει η φωτό suprise :D


Δουλεύεις που δουλεύεις Photoshop, δεν το έβαφες στο μπλέ να σαλτάριζα εντελώς ??? :smilea:

mirrorofsorrow
24/03/2006, 00:03
Ήταν όντως μια μικρή λεπτομέρια. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλά είσαι συ. Τι να πούμε και μερικοί που περιμένουμε πρώτα να δώσουμε το δικό μας για να πάρουμε το νέο μοτόρι.

savvas
24/03/2006, 07:45
@THEOD, Ειλικρινά αν ήταν μπλε δεν θα την έβαζα τη Φώτο! :a9:
Και ο σαδισμός έχει τα όρια του.

@mirrorofsorrow, Απ αυτό το στάδιο πέρασα. :bigcry:
Όταν άρχισα να πουλάω το R6, άλλαξαν δυο μοντέλα R1, και στο τέλος κατάληξα στο Fazer.

doken
24/03/2006, 08:23
ΕΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ FZ-1,ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΦΡΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΟΒΕΡΗ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΑ,ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΣΟΥ,ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ,ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

DrIoannis
24/03/2006, 08:33
Καλορίζικο:beer: ,πάντα όρθιος:sun: .Θέλω να πιστεύω ότι θα το στρώσεις σε χρόνο ρεκόρ να μας πεις και πως πάει:D

AFTER
24/03/2006, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ΕΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ FZ-1,ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΦΡΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΟΒΕΡΗ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΑ,ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΣΟΥ,ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ,ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Εαν ειχες συνηθισει με το v-strom.....

PeterMurphy
24/03/2006, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ΕΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ FZ-1,ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΦΡΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΟΒΕΡΗ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΑ,ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΣΟΥ,ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ,ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Ela re man...ti pes tora...KALORIZIKO to toybano re man k na prosexete k oi 2!!Aaaaaayta einai...:beer: :smokin:

dimperd7
24/03/2006, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ΕΧΘΕΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ FZ-1,ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΦΡΕΝΑ ΣΤΡΟΦΕΣ, ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΟΒΕΡΗ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ,ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΑ,ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΜΕΣΗ ΣΟΥ,ΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩς ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ,ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

καλορίζικο :beer:
Εμείς ακόμα περιμένουμε για το φαιρινγκάτο :sad: :sad: :sad:

savvas
24/03/2006, 13:11
Μανούλα μου, τι spoiler είναι αυτό το αερόφρενο! (πινακίδα)
Έπαθα συγκοπή…
Έδωσα, 799,88? τέλη ταξινόμησης και 93? για το σήμα (εκτός γρηγορόσημο).
Πριν 10’ τα βίδωσα και τα κόλλησα όλα.

@doken, καλορίζικο.
@PeterMurphy, Ευχαριστώ.

Εγώ παιδιά που κατέβηκα από το R6 μου (πρώην), εμένα μου φαίνεται αφρός, σκέτο πούλμαν.
Άλλο "σαρδέλα", και άλλο 90 κιλά που είμαι :p
Δεν ξέρω μετά από ψευδό Enduro, ότι πουν όσα παιδιά είχαν πριν.

spive82
25/03/2006, 04:55
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.:beer: :beer:

savvas
25/03/2006, 10:01
Τώρα κατάλαβα γιατί μου την «έκαναν» τα γυμνά στους δημοσίους δρόμους!!!
Αν και είμαι στη διαδικασία του στρωσίματος, χτες ένα φιλικό Fire blade, αναστέναξε για να με ακολουθήσει στα στοφιλίκια!

Αντίθετα το R6 με δυσκόλευε πολύ, ειδικά εκείνο το νευρικό μπροστινό (με 60άρα σειρά).
Μια φορά μόνο κατάλαβα την αξία του, στις 4/10/03 στις Σέρρες, στο μάθημα για το CSS/Level1
Τελικά τα Super sport, είναι μόνο για πίστα, ή για ανάλογη άσφαλτο.

Βράσε την εμφάνιση, άμα το καβαλήσεις, δεν θέλεις να κατεβείς, πολύ φιλικό μηχανάκι (FZ1).

Ο ήχος της εξάτμισης πρέπει να είναι κλεμμένος από Triumph…

Thanks @spive82

mirrorofsorrow
26/03/2006, 09:11
Καλορίζικο Σάββα. Καλοτάξιδο. Καλ΄ακαι ασφαλή χιλιόμετρα.

τι χρωματάκι το πήρες; Ο ήχος της εξάτμισης σε ικανοποιεί;

Περιμένουμε και φωτο, έτσι; ;) :)

savvas
26/03/2006, 19:32
Ευχαριστώ mirrorofsorrow

Χρώμα ασημί, έχω μια φωτογραφία παραπάνω.

<Ο ήχος της εξάτμισης σε ικανοποιεί;>
Ουυυυυυυυ, σλουρπ, YES…

Σήμερα η πρώτη γρήγορη βόλτα, με πολλές μα πάρα πολλές στροφές (και καλή άσφαλτο).
Το οδόμετρο σήμερα έγραψε άλλα 250χλμ.
Ήμασταν τέσσερις, FZ1, Fireblade, CB1300, Tuono.
(Ό Λάκης με το Tuono, δεν πιάνεται, χρόνια στις πίστες, έως σήμερα)

Έβγαλα 2 φωτο της παρέας, αλλά νομίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο section του Forum για να τις ανεβάσω, σωστά?

lampros_fazer
26/03/2006, 21:44
Σάββα καλορίζικο & καλοτάξιδο το μωρό..Καλά χλμ να κάνεις μαζί του πάντα αγρατσούνιστο & όρθιος εσύ...Να το προσέχεις εε? (είμαι σίγουρος)


Καλή αναμονή σε όσους περιμένετε τα δικά σας..




Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Έβγαλα 2 φωτο της παρέας, αλλά νομίζω ότι δεν είναι το κατάλληλο section του Forum για να τις ανεβάσω, σωστά?
Αν είναι μέσα το δικό σου,τι ρωτάς!Βάλτες να το δούμε!

doken
27/03/2006, 08:38
Ευχαριστω κ γω παιδια ναστε καλα.
πραγματι το μηχανακι καταπινει τις στροφες για πλακα κ σου δινει πολυ σιγουρια,ειναι φτιαχμενο για επαρχιακο.Εχθες ειχα κατεβει επιδαυρο (stork),ηταν πολυς κοσμος.
στις 6000 στροφες που μου ειπαν να το πηγαινω βγαζει 145χλμ. κ δειχνει να εχει πολυ δυναμη γενικοτερα

drade
28/03/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimperd7
καλορίζικο :beer:
Εμείς ακόμα περιμένουμε για το φαιρινγκάτο :sad: :sad: :sad:

ΗΡΘΕ!
εχθές είδα το φερινγκάτο σε μαγαζί (θεσ/νίκη)

ποιο χρώμα προτιμάτε: ασημί, μπλέ ή το κόκκινο που είναι και το μοναδικό με μαύρο κινιτήρα?

THEOD
28/03/2006, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
ΗΡΘΕ!
εχθές είδα το φερινγκάτο σε μαγαζί (θεσ/νίκη)

ποιο χρώμα προτιμάτε: ασημί, μπλέ ή το κόκκινο που είναι και το μοναδικό με μαύρο κινιτήρα?

Από το στόμα σου και στης Μοτοδυναμικής το αυτί....:beer:

ZETARAS
30/03/2006, 08:56
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚΑΤΟ ή FZ1??? ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ FZ1 ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ 1000αρι ΧΩΡΙΣ ΦΕΡΙΝΓΚ??? ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΑΤΕ ΤΟ FZ1 ΣΕ ΚΟΠΑΝΑΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΛΥ????

ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!

:eyepop: :confused: :confused:

THEOD
30/03/2006, 09:17
Φίλε μου δεν έχει να κάνει με το Φέιζερ....
ΟΛΑ τα γυμνά έχουν το ίδιο πρόβλημα...
Με λίγα λόγια...αν γουστάρεις να ταξιδεύεις συχνά-πυκνά με πάνω από 140-150 (χιλιόμετρα που τα έχουν για πλάκα αυτά τα μηχανάκια...) και να φτάνεις στον προορισμό σου σαν άνθρωπος και όχι σαν κλαμμένη ρέγγα, τότε πάρε με φαίρινγκ...

Αν κατά 90% κινείσαι στην πόλη, ή είσαι του στύλ "μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος", ή κυνηγάς την μόδα κατά πόδας, τότε πάρε το γυμνό....

Και μην ακούσω μ@λ@κίες του στύλ "εγώ με το γυμνό πηγαίνω στην Εθνική με 200 και δεν με ενοχλεί" γιατί θα πέσει φατούρο....

ZETARAS
30/03/2006, 09:25
Η AFTER MARKET Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΓΙΑ ΤΟ FZ1 ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ???

THEOD
30/03/2006, 09:54
Αυτές οι ζελατινούλες για τα γυμνά (χωρίς να ξέρω ειδικά για την συγκεκριμένη) είναι αυτό που λένε....ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ....

ZETARAS
30/03/2006, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Αυτές οι ζελατινούλες για τα γυμνά (χωρίς να ξέρω ειδικά για την συγκεκριμένη) είναι αυτό που λένε....ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ....



:rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao:

doken
30/03/2006, 10:09
ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΟ FZ1 ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΠΟΤΕ Κ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ(ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ).ΤΩΡΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΠΟΛΥ Κ ΔΕ ΘΑΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΜΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ YAMAHA ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΗ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ Κ ΚΑΜΙΑ AFTER MARKET,ΕΒΓΑΛΕ 1 Η BARACUDA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΓΥΜΝΟ FZ-1 ΔΕ ΤΟ ΑΛΑΖΩ!!!

ZETARAS
30/03/2006, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από doken
ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΟ FZ1 ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΠΟΤΕ Κ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ(ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ).ΤΩΡΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΗ ΠΟΛΥ Κ ΔΕ ΘΑΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΜΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ YAMAHA ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΗ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ Κ ΚΑΜΙΑ AFTER MARKET,ΕΒΓΑΛΕ 1 Η BARACUDA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΓΥΜΝΟ FZ-1 ΔΕ ΤΟ ΑΛΑΖΩ!!!

ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ ή ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΤΑ TEST DRIVE ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΤΛ????

doken
30/03/2006, 12:15
γενικως γουσταρω το γυμνο,μην επιρεαζεσε ομως,παρε κ εσυ αυτο που σαρεσει

PeterMurphy
30/03/2006, 12:16
K go man protimo Fz1....exo to fz6 k troo poly xyliki,skepsoy me to xiliari,polemos tha ginetai pano sti sela.Ap tin alli na baleis extra zelatina pisteyo oti asximainei ti mixani,opote giati na mi pareis to full fairing kateytheian ap to na kaneis epembaseis se ayto to diamanti(fz1)...K mono me tin skepsi oti oi telikes tha nai toylaxiston 260-270 tis mixanis k de boreis na pas oyte me 200 me to gymno ,einai psilomalakia re sy..:smokin:

lampros_fazer
30/03/2006, 14:50
Εγώ αν έπαιρνα τώρα μηχανάκι θα έπαιρνα με κλειστά μάτια (πάλι) φερινγκάτο...(αχ να'μουνα και γω στο "δίλλημα" FZ1 γυμνό ή όχι...:cry: )
Το γυμνό δείχνει πιο άγριο σίγουρα και ίσως πιο όμορφο.
Εξαρτάται και από τη χρήση που θα κάνεις όπως είπε και ο ΤΗΕΟD.
Όσον αφορά για τις ζελατινούλες δεν νομίζω να κάνουν δουλειά...Ψιλοκοροιδία μου φαίνεται.Εδώ εμάς με τόσους πόντους ζελατίνα μας χτυπάει αέρας..Άσε που μερικές ζελατίνες στα γυμνά δεν δείχνουν όμορφες..