PDA

View Full Version : ΓΙΟΥΚΟΣΛΑΒΙΑΣ ΑΠΟ ΔΑΛΜΑΤΙΚΕς ΒΟΗΘΕΙΑ



EKEINOS
11/02/2006, 19:55
Το καλοκαιρι θα φυγουμε για Αλπεις. Εχω τρεις δρομους
1)Ιταλια με καραβι το οποιο ειναι ακριβο και χρονοβορο
2) Ξερο μονοημερο περασμα απο Γιουκοσλαβια αλλα θα μας φυγει ο τακος
3) Παλι Γιουκοσλαβια αλλα απο τα παραλια της Ανδριατικης Δαλματικες ακτες με διανυκτερευση στο SPLIT
Εχει κανει κανεις την διαδρομη με οτι μεσο ν'αναι για να μας δωσει πληροφοριες ?????

Krokodilos001
11/02/2006, 22:04
Apo Italia den einai idietera xronoboro oute toso akribo oso fantazese.
Einai sigoura ksekourasto, asfales.
Glitonis xiliometra pou tha egrafe i motosikleta.

Apo yougo, exo xronia polla na pao.
Den to bgazeis se mia mera, idika se moto. Exei sinora, astinomia...tha xriasteis malon dianixterefsi sto beligradi.
Opote bgenei mia i alli me italia

Paraliaka pou les, fantazoma albania mexri kroatia slovakia, den exo idea.
Den ksero kan an exei apefteias dromo, toulaxiston drono pou na epitrepei kali taxitita taksidiou. Nomizo oti tha kostisei poli perisotero xrono apo ta alla dio.



An skopos einai na ftaseis alpei, karabi gia bebnetia.

An thes na kaneis taksidi tote apo Yougo me dianikterefsi tos beligradi

prin ksekinisis na postaris pote tha ise alpis. To kalokeri tha einai arketos kosmos se ekeinei tin perioxi pou tha anebokaebenei.


kalo taksidi

marios8
11/02/2006, 23:57
Θα παρεις το καραβι για Βενετια (δεν ειναι τοσο βαρετο οσο φανταζεσαι). Αφου πιεις το καφεδακι σου θα ανηφορισεις για Ουντινε και μετα Travisio (τρομερη διαδρομη) και Villach . Και θα εχεις παρει τις Αλπεις απο την αρχη, κηνουμενος δυτικα Τιρολο κτλ Θα σου προτεινα αφου φτασεις μεχρι το Villach να πας μια βολτα στο Klagenfurt αξιζει.:wave2:

EKEINOS
12/02/2006, 16:47
Κοιταξτε γιατι λεω οχι στο πλοιο.Θεσσαλονικη Ηγουμενιτσα ειναι 400+χιλ ολη η Γιουκοσλαβια σουβλακι ειναι 1000 για Μαριμπορ.Το πλοιο για Αγκωνα ειναι 22ωρες το απλο και 16 το γρηγορο νομιζω ενω η Βενετια ειναι + 6 ωρες,για να πας ξεκουραστα καμπινα 130ευρω μηχανη 40 θελεις και 2 φαγητα καφεδες κτλ βενζινες για Ηγου.δηλ θα φτασουμε τα 240ε η Γιουκ. θελει μαζι με υπνο 100 και τον μισο χρονο,θα γυρισουμε με το καραβι ομως γιατι θα παμε Αυστρια-ελβετια-Ιταλια.Τα περασματα το ΒΙΛΑΧ ειναι πολυ δυσκολο,το Μαριμπορ αδιαφορο εκτος του σουβλατζιδικου στα συνορα και το Κλαγκεφουρτ πολυ μακρια,τ'αχω περασει και τα τρια.Με το UNO που ειχα παλια πηγαινα Θεσ/κη - Μοναχο σε 15 ωρες.Η διαδρομη απο Δαλματια ομως ειναι παραθαλασια και απο εργα και ντοκυμαντερ που ειδα,πρεπει να ειναι υπεροχη. Θα το δοκιμασουμε με διανυκτερευση στο ΣΠΛΙΤ.Οι χαρτες που υπαρχουν γινανε πριν τον πολεμο και πολοι δρομοι ειναι μια χαρα νεοι αυτοκινητοδρομοι. Χωρια που θα ειμαστε 7-8 μηχανες μονοί θα κανουμε και παζαρια στον υπνο. Υστερα απο την κεντρικη Γιουκ. με ενα μουαγε 140-150 θα βγει οδηγηση 7 ωρες με στασεις γυρω στις 12ωρες,μερα θα φτασουμε,αλλα εκτος αν θ'αντεξουμε θα ειμαστε χωμα,να ψαχνουμε και καταλυμα.Παντως σε καθημερινη βολτα τα 600χιλ τα βγαζουμε ανετα εδω στην Ελλαδα απο μικτους δρομους.

marios8
12/02/2006, 19:45
Καλα να περασετε :wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
12/02/2006, 20:21
Άκυρο για Τεργέστη. Μόλις είδα στο anek.gr ότι έχει καταργηθεί το δρομολόγιο. :confused:

lampros_fazer
13/02/2006, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το πλοιο για Αγκωνα ειναι 22ωρες το απλο και 16 το γρηγορο νομιζω ενω η Βενετια ειναι + 6 ωρες,για να πας ξεκουραστα καμπινα 130ευρω μηχανη

Μήπως οι ώρες που λες είναι από Πάτρα??
Από Ηγουμενίτσα για Ανκόνα είναι 14-15 ώρες και για Βενετία ~22 ώρες.
Για τσέκαρε μήπως και οι τιμές που ανφέρεις είναι από Πάτρα..:wave2:

EKEINOS
13/02/2006, 18:06
16 ωρες με τα fastseris Ηγουμενιτσα - Ανκονα και Θεσσ/κη Ηγουμενιτσα 6 την μαμησαμε. Χωρια που το πλοιο εχει καζινο μεσα και πανακριβο φαι.

tifoefs
15/02/2006, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
16 ωρες με τα fastseris Ηγουμενιτσα - Ανκονα και Θεσσ/κη Ηγουμενιτσα 6 την μαμησαμε. Χωρια που το πλοιο εχει καζινο μεσα και πανακριβο φαι.

Εγω το κανω καθε χρονο Ιταλια - Ελλαδα. Ειναι μακρυ ταξιδι αλλα ξεκουραστο και δε γαμας τη μηχανη ασκοπα σε χλμ !!!

Δεν ειναι ετσι τα πραματα !! Δεν σε υποχρεωνει κανεις να πας στο καζινο !!:rotflmao:

Οι καμπινες ειναι ακριβες αλλα τα υπολοιπα ειναι πολυ λογικες τιμες !
Αλλα δε χρειαζεται να πας και στο α' λα καρτ εστιατοριο ! Εχει και σελφ σερβις με λογικοτατες τιμες.

Γιουγκολαβια δεν ειναι ασφαλες ταξιδι με μηχανη !!! Εκτος και αν εχεις κολλητους εκει απο ολες τις ομαδες !

Καλο σου ταξιδι οπως και να το κανεις !



:beer: :beer: :beer:

EKEINOS
15/02/2006, 20:23
Βασικα την ψαχνω ακομα.Να ξερεις ομως εδω και τρια χρονια,πολλοι Θεσσαλονικοι πανε απο Γιουκοσλαβια,τα συνορα απεχουν 57χιλ μονο. Μετα θελω να κανω τοξο ξεκινοντας απο Αυστρια και καταληγοντας Ιταλια-καραβι-Ελλαδα,αν παω απο Ιταλια θα κανω δυο φορες την ιδια διαδρομη. Ο Γιουκοσλαβικος δρομος η κεντρικη οδος,ειναι υπεροχη και καινουργια αφαιρωντας τα πρωτα 80χιλ των Σκοπιων.Στην πραγματικοτητα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχουμε ιδια αντιμετωπιση,απο Σερβια σε Κροατια κ.τ.λ

lampros_fazer
15/02/2006, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Το καλοκαιρι θα φυγουμε για Αλπεις.

Κατ’αρχήν πόσες μηχανές θα είσαστε;
Ή μήπως θα’σαι μόνος σου δικάβαλος;

ΙΠΠΕΑΣ
15/02/2006, 21:27
Φίλε μου αυτό που εγώ έχω ακούσει από συγγενείς που φέρανε μεταχειρισμένα από Γερμανία οδικώς , είναι ότι οι χώρες της Γιουγκοσλαβίας παρουσιάζουν υψηλή εγκληματικότητα στο τομέα των ληστειών. Δεν ξέρω εάν μπήκε τάξη αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα για αυτή τη διαδρομή.

Έχω ταξιδέψει πολλές φορές βόρεια Ιταλία με πλοίο και σε πληροφορώ ότι αν καβατζωθείς με πρόχειρο φαγητό από Πάτρα ή Ηγουμενίτσα (αναλόγως το σημείο εκκίνησης), τότε θα επισκεφτείς το self service μόνο μία φορά ... άντε 2. :wave2:

Αν επιστρέψεις με πλοίο πάντως μαλλον θα συνταξιδεύεις με πολλά ΘΗΡΙΑ-εργαλεία με Γερμανικές, Αυστριακές και Ολανδικές πινακίδες. :cool:

EKEINOS
15/02/2006, 21:39
Τωρα ψαχνω την Κροατια με σκοπο να διανυκτερευσω στο SPLIT.
Ειναι πανεμορφες οι διαδρομες και γενικα το μερος ειναι ευρωπαικο,με μεγαλες τουριστικες υποδομες

AXL954
15/02/2006, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Τωρα ψαχνω την Κροατια με σκοπο να διανυκτερευσω στο SPLIT.
Ειναι πανεμορφες οι διαδρομες και γενικα το μερος ειναι ευρωπαικο,με μεγαλες τουριστικες υποδομες

Προσωπικά προγραμματίζω ταξίδι το καλοκαίρι στην Κροατία και συγκεκριμένα στο Split. Η διαδρομή θα περιλαμβάνει: Αθήνα-Ηγουμενίτσα-Ανκόνα-διανυκτέρευση Τεργέστη-Σπλιτ.
Ένας φίλος μου έκανε την διαδρομή από Γιουγκο μου είπε να το ξεχάσω καλύτερα (περίεργες φάτσες και βλέμματα). Βέβαια τώρα εσείς θα πάτε κομβόι ολόκληρο ενώ εγώ ο φουκαράς μόνος :(

Όσο αφορά τις Δαλματικές ακτές, ο φίλος μου αλλά και η έρευνα που έκανα, μου έδειξαν ότι είναι καταπληκτικό μέρος.

Καλού κακού μίλησα και με την πρεσβεία της Κροατίας για να μου στείλουν την σχετική νομολογία για τα δίκυκλα και τους αναβάτες (άκουσα ότι είναι Γερμανοί....)

Καλό ψάξιμο

:beer:

EKEINOS
16/02/2006, 13:49
Σημερα ειχα νια αναλαμπη εφυιας και αποφασισα να παω σ'αυτους που ξερουν.Ποιοι ειναι? οι οδηγοι των τουριστικων πρακτοριων που κανουν εκδρομες στο μερος. συναντησα 5 αγνοησα τους δυο,απο την πολυ μαγκια και εξυπναδα.Στην πρωτη ερωτηση για τους κινδυνους της διαδρομης και το ειδος των δρομων,με χαμογελο στα χειλη οτι συγκεκριμενα η Κροατια ειναι Ιταλια και πιο ευρωπη απο εμας,με πολες λεπτομερειες που δεν μπορω να γραψω.Τα παντα ειναι 30-40% φθηνοτερα απο εδω,το καλοκαιρι λαοπλημυρα κυριως απο Ιταλους που ελενχουν και την τοπικη οικονομια,γερμανους,αυστριακους και ελβετους.Οι δρομοι μια χαρα,τα τοπια πανεμορφα και επειδη ο τουρισμος ειναι η κυρια πηγη εισοδηματος τον τουριστα τον σεβονται πολυ. Αν δεις και στο ιντερνετ ειναι οργανωμενοι πληρως. Το προβλημα τωρα. Αυτοι πανε διακοπες εκει και τρυγυρνανε δεν περνανε οπως θελω εγω.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κανουνε κυκλο πηγαινοντας απο Βελγραδι-Ζαγκρεπ-Τριεση 'η Ριεκα.Αλλιως πρεπει να πανε Αλβανια- Βοσνια-Κροατια 'η Σκοπια -Βοσνια-Κροατια που ειναι πιο επικινδυνα με χειροτερους δρομους. Θα χρησημοποιησω ενα προγραμα το rout που του δινεις,εκκινηση και προορισμο και σου δινει την γρηγοροτερη η γραφικοτερη διαδρομη και ολες της πληροφοριες για βενζιναδικα κ.α.Θα ρωτησω και την πρεσβεια για βιζες ,διπλωματα αν και οι δικοι μας πανε χωρις διεθνες διπλωμα, και οτι παραπανω μαθω θα επανελθω.
Υ.Σ να ξερεις οτι υπαρχει καραβι Ανκονα-Σπλιτ
δες και στα παρακατω
http://www.generalturist.com/english/croatia/default.aspx
http://www.hr/english