PDA

View Full Version : Ελαστικά για Transalp???



petridist
30/03/2004, 18:10
Παιδιά ήρθε ο καιρός να αλλάξω τα λάστιχα του μωρού και έχω κανα δυο ερωτήσεις...

Είμαι μεταξυ metzeler turance και michelin anakee

Τί γνώμη έχετε μεταξύ αυτών? τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Επίσης οι διαστάσεις του εργοστασίου είναι 90/90/21 και 120/90/17 για μένα

Τα Anakee όμως για πίσω δεν βγαίνουν σε 120 αλλα μόνο σε 130!! (αυτό είδα στο site της michelin)

Οπότε να προτιμήσω τα tourance??? (γιατί η αλλαγή διαστάσεων όπως έχει συζητηθεί σε άλλο post αλλάζει τη συμπεριφορά έτσι?)

Η γνώμη σας θα βοηθήσει πολύ!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:beer:

THEOD
30/03/2004, 19:53
Στο Τράνσαλπ 650 που είχα, είχα φορέσει τα Πιρέλι ΜΤ90 και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος.
Μάλιστα αν θυμάμαι καλά βγαίνουν σε 2 εκδόσεις. Μία για 70-30 ασφαλτο - χώμα και μια για πιο χωμάτινους.
Είναι ίδια γόμμα αλλά το χωμάτινο έχει πιο βαθύ τακούνι.
Εγώ είχα βάλει τα ασφάλτινα και όπως σου είπα τα είχα καταφχαριστηθεί...
Δοκίμασέ τα , και θα σου πρότεινα να ΜΗΝ αλλάξεις διάσταση.

periklisk
30/03/2004, 23:32
Εγώ δεν είχα ποτέ transalp για να σου πω για λάστιχα αλλά και εγώ θα σου να μην αλλάξεις διάσταση!!!

sef
31/03/2004, 00:30
Στο 0-300 τεύχος 95 (15/3/2004) έχει πλήρες τεστ για τις συγκεκριμένες διαστάσεις. Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά. Στα δικά μου Τransalp (είχα 2) φορούσα Bridgestone και ήμουν ικανοποιημένος. Στο τεστ πάντως κορυφαία είναι και τα δύο που σκέφτεσαι. Η άποψη μου είναι να μην αλλάξεις διάσταση :nono: (είδα και εγώ το anakee, δείχνει πολύ τούμπανο λόγω σχεδίασης και διάστασης 130) αλλά το Metzeler νομίζω οτι θα "κάτσει" πιό καλά στη μοτο σου. :smokin: Καλή επιλογή και καλούς δρόμους!!!

parji
31/03/2004, 08:10
Καλά τι γίνεται?
Ολα μαζί τα Transalp θα αλλάξουν λάστιχα?
Να πάμε μαζί να μας κάνουν και καλές τιμές...
Λοιπόν επειδή μετά από παρότρυνση του κυρίου JimBar να βάλω τα Michellin Anakee αντί των Bridgestone ή των Metzeller, πήρα τηλέφωνο σε μαγαζιά για τιμές και μου είπαν ότι η διάσταση για το πίσω λάστιχο είναι πλέον 120 και όχι 130 όπως παλιότερα...
Τα site της Michellin μου είπαν ακόμη, ότι δεν έχουν ενημερωθεί, γι'αυτό δείχνουν τις παλιές διαστάσεις των ελαστικών.
Εγώ πάντως συζητάω για λάστιχα που να κάνουν για ασφάλτινη χρήση και μόνο, γιατί το μωρό δε το πάω σε χώμα, εκτός αν τύχει στο δρόμο μου (φτου μακριά από μας...!!!)

tifozif1
31/03/2004, 09:43
Αν θέλετε χώμα:
- T63 Πίσω οπωσδήποτε
- Μπροστά Bridgestone ED11 για "χωματερό" ή Τ63 (πιο ρηχό) για μικτό.

Από off-road.gr - Spyros Katsimalis. Δείτε εδώ (http://www.off-road.gr/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=521)




Aυτα θα είναι τα επόμενά μου ελαστικά...

NLS
31/03/2004, 10:03
μεταξύ των δυο, τα tourance

αλλά δεν θα έβαζα αυτά γενικά

τέσπα

21" μπροστά; 19" δεν έχει το transalp;

tifozif1
31/03/2004, 10:32
Μπρος 21 - Πίσω 17

petridist
31/03/2004, 13:24
ρωτησα για τα michelin και οντως υπάρχει και σε 120!!

Ο έμπορος εκεί που εχει και τα δυο (anakee & Tourance) μου πρότεινε τα anakee ως καλύτερα λόγω κατι με πυρίτιο κλπ κλπ που τα κάνουν πιο ανθεκτικά!

Επίσης έχει ίδια μηχανή με μένα ο γιός του και επίσης έχει τα anakee και ειναι ενθουσιασμένος!

και τα anakee κοστίζουν λίγο φτηνότερα (10-15 ευρω) απο τα metzeler

Οπότε μάλλον για τα anakee θα παω ε??

parji
31/03/2004, 14:01
Αφού στο 'πα ρε petridist...
Το 'χω ψάξει το θέμα...

tifozif1
31/03/2004, 14:14
Για χώμα δεν ενδιαφέρεται κανείς ????


Αντε ρε πεταxτε το και πάρτε κανένα V-Strom

parji
31/03/2004, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Καλά τι γίνεται?
Εγώ πάντως συζητάω για λάστιχα που να κάνουν για ασφάλτινη χρήση και μόνο, γιατί το μωρό δε το πάω σε χώμα, εκτός αν τύχει στο δρόμο μου (φτου μακριά από μας...!!!)

Είπαμε...χώμα ούτε από μακριά...!!!
V-Strom?
AXAXAXXAAXAXAXAAA
Honda ρεεεεεεεεεεεεεεεεε...

tifozif1
31/03/2004, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Είπαμε...χώμα ούτε από μακριά...!!!
V-Strom?
AXAXAXXAAXAXAXAAA
Honda ρεεεεεεεεεεεεεεεεε...

Μόνο στο "χώμα" το πατάς το V-Strom. Στα ριχνει παντου:
Τεχνολογια,
Φιλικοτητα,
Κιλα,
Κινητήρα,
Σχεδίαση,
Φώτα,
κλπ κλπ κλπ

Αν δεν πας χώμα γιατι να το έχεις ?

NLS
31/03/2004, 14:58
μα με anakee πας χώμα όσο πάει και το vstrom

οπότε παπάρια

tifozif1
31/03/2004, 15:08
Ενώ με Τ63 ???

http://www.michelin-motorrad.de/enduro/_img/t63.jpg

Άσε το ότι το V-Strom έχει 19" μπροστά...

petridist
31/03/2004, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
Μόνο στο "χώμα" το πατάς το V-Strom. Στα ριχνει παντου:
Τεχνολογια,
Φιλικοτητα,
Κιλα,
Κινητήρα,
Σχεδίαση,
Φώτα,
κλπ κλπ κλπ




ναι αλλα κάπου υστερεί..........

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.........


.................



ΠΟΥουουουουου????





...................




..............................



...........................


μα που βρε???
















.
.
.
.
..





...................


....................




ΕΙΝΑΙ SUZUKI!!!!!!!!!!!!!!
:rotflmao:



:wave2:

tifozif1
31/03/2004, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
ναι αλλα κάπου υστερεί..........

.
.


ΕΙΝΑΙ SUZUKI!!!!!!!!!!!!!!


Ξεκόλα το μυαλό σου ...

petridist
31/03/2004, 15:40
Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.. σεβαστή η άποψη σου αλλά ούτε κολλημένο νιώθω το μυαλό μου ούτε θα μου πει κανείς τί πρεπει να μ'αρέσει... HONDA για πάντα γιατι έτσι γουστάρω και νομίζω έχω το δικάιωμα ΕΓΩ να γουστάρω!!!


Το θέμα ήταν τα ελαστικά και όντως θέλω λάστιχα για 90% άσφαλτο. Γιατι εγώ με την μοτό μου πηγαίνω
ΠΑΤΡΑ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (800χμ) που είναι άσφαλτος και όχι χώμα!!

και γενικά προτιμώ τουρισμό ασφάλτινο ( ε και λίγο χωματάκι με 15χμ/ώρα το πάω)

Οπότε τελικά τα anakee είναι σωστη επιλογή δεν νομίζεις??

:wave2:

NLS
31/03/2004, 15:51
αντικοιμενικά τώρα έτσι;

δεν μπορεί να σου λέει κανείς "το τάδε είναι καλύτερο σε όλα" και εσύ να μην αρνείσαι αυτό αλλά το θέμα σου να είναι "ναι αλλά το άλλο είναι honda"

αυτό είναι δογματισμός και παρωπιδίαση

και εγώ χοντάκιας είμαι και πάω για το 2ο BMW στη σειρά...

tifozif1
31/03/2004, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
αντικοιμενικά τώρα έτσι;

δεν μπορεί να σου λέει κανείς "το τάδε είναι καλύτερο σε όλα" και εσύ να μην αρνείσαι αυτό αλλά το θέμα σου να είναι "ναι αλλά το άλλο είναι honda"

αυτό είναι δογματισμός και παρωπιδίαση


Ακριβώς αυτό θελω να πω .... Αααα και εγω ΤρανσΑλπ έχω του 2003.

petridist
31/03/2004, 16:34
αρχικά για το SUZUKI σαν λογο κατωτερότητας έκανα πλάαακα!! και φαίνεται και απο τις φατσες που έβαλα!!

χαίρω πολύ οτι είναι ανώτερο σε εξοπλισμό, επιδόσεις κλπ κλπ..

Αλλά εγώ είμαι δογματιστής επιδή προτιμώ HONDA???? Είμαι ευχαριστημένος απο αυτή και τη γουστάρω.. Πειράζει??

Και ναι έχω κακή γνώμη για τη suzuki απο φίλους που είχαν (οχι v-strom) και δεν τη γουστάρω.. αυτο πειράζει??


Ρε πείτε τίποτα και για τα λαστιχα:wave2:

vstrom650
04/04/2004, 15:57
gia alli mia fora kontra edo mesa gia vstrom k transalp
o kathenas exei ta kritiria na agorasei ayto pou tou aresei/..... AYTO POU TOU ARESEI einai to olo thema entelos ipokeimeniko
opote einai lathos na prosspathoume na peisoume stous allous gia tin epilogi pou kaname
ego eixa 4 xronia transalp (iperoxo mixanaki) kai otan odigisa to vstrom eida oti auta pou elegan itan alitheia kai kalipte perissotero ta thelo mouu
den simainei oti opoion vro sto dromo me translp na tou leo allakse mixanaki
kai kati allo........ akouo pollous pou katakrinoun to vstrom kai to koitoun ipotimitika epidi einai suzuki.... min ksexnate oti i suzuki exei vgalei kai ta pio korifaia montela se alles katigories px GSXR
kai kati allo epeidi kai go imoun hondakias kai mpika sto peirasmo na dokimaso kai alli marka (mono suzuki dsen eixa pote)
dokimaste kati prin vgalete kapoia gnomi kai auto to leo giati otan odigisa to vstrom (oxi 100m me mia proti) epatha shock.
kai osoi einai eutixismenoi me to transalp tous pragamtika min dokimasoun giati mpaineis sto kolpaki na agorazeis sinexeia nees mixanes.
ola einai kala kai ola ekselisontai kati allo tha vgaloun tou xronou kai tha koitazoumai pos na sfiksoume to zonari gia na to paroume
ANTISTATHEITE!!!!!!!

afrotwin
07/04/2004, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
Παιδιά ήρθε ο καιρός να αλλάξω τα λάστιχα του μωρού και έχω κανα δυο ερωτήσεις...

Είμαι μεταξυ metzeler turance και michelin anakee

Τί γνώμη έχετε μεταξύ αυτών? τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Επίσης οι διαστάσεις του εργοστασίου είναι 90/90/21 και 120/90/17 για μένα

Τα Anakee όμως για πίσω δεν βγαίνουν σε 120 αλλα μόνο σε 130!! (αυτό είδα στο site της michelin)

Οπότε να προτιμήσω τα tourance??? (γιατί η αλλαγή διαστάσεων όπως έχει συζητηθεί σε άλλο post αλλάζει τη συμπεριφορά έτσι?)

Η γνώμη σας θα βοηθήσει πολύ!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:beer:

metzeler turance idaniko gia odigisi stin poli malakia goma zestenete efkola ke kratai kala f8irete efkola

michelin anakee lastixo me megali antoxi idaniko gia taksidia 8eli perisotera xiliometra apo to turance gia na zesta8i megali antoxi se f8ora

jimbar
08/04/2004, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
metzeler...

Ο Αφρο έχει απόλυτο δίκαιο σε αυτό που σου γράφει. Εγώ στο TransAlpάκι μου έχω τα Anakee και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος … σου τα συνιστώ χωρίς επιφύλαξη.

Υ.Γ: δεν πατάω χώμα διότι δεν μου αρέσει … γι’ αυτό και τα Anakee!!

SeNNinhA
09/04/2004, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist

Το θέμα ήταν τα ελαστικά και όντως θέλω λάστιχα για 90% άσφαλτο. Γιατι εγώ με την μοτό μου πηγαίνω
ΠΑΤΡΑ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (800χμ) που είναι άσφαλτος και όχι χώμα!!

και γενικά προτιμώ τουρισμό ασφάλτινο ( ε και λίγο χωματάκι με 15χμ/ώρα το πάω)

Οπότε τελικά τα anakee είναι σωστη επιλογή δεν νομίζεις??

:wave2:

Αφού τελικά την απάντηση βλέπω ότι την ξέρεις. Σύμφωνα και με το τελευταίο τέστ τα ANAKEE είναι από τις καλύτερες επιλογές για άσφαλτο (όπως το βεβαιώνουν και οι υπόλοιποι από εδώ μέσα), αντέχουν περισότερο από τα TOURANCE (ειδικά σε μεγάλες μέσες ταχύτητες ταξιδίου με πολλά διανυόμενα χιλιόμετρα), έχουν καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο και θα σε βγάλουν στο χώμα όπως εσύ το ορίζεις πιο πάνω.

Τα Tourance είναι μια σκάλα πιο χωμάτινα και μια σκάλα λιγότερο ασφάλτινα. Τα φοράω και εγώ και μου αρέσουν πάντως στο Dakar. Δεν έχω παράπονα συμπεριφοράς και έχουν δείξει καλά δείγματα και σε στροφιλίκι αλλά και σε χώμα/πέτρα κτλ. Λάσπη δεν τα δοκίμασα αλλά δεν σε ενδιαφέρει όπως βλέπω (δεν θα την έβγαζαν καθαρή όμως). Σίγουρα φθείρονται για πλάκα όμως και στην πέτρα αλλά και στις υψηλές ασφάλτινες (για On-off) ταχύτητες (Λάρισα-Αθήνα με 150-160 μέση πχ).

Η συμπεριφορά δεν αλλάζει τόσο δραματικά ότι κι αν βάλεις πάντως από την σχετική γκάμα. Μέσα σε 1 βδομάδα θα τα έχεις συνηθήσει. Άλλωστε και από φθαρμένο σε ιδιο φρέσκο λάστιxο η συμπεριφορά είναι μέρα με την νύχτα. Όσο πιο τακουνάτο πάντως τόσο πιο πολύ θα το αισθάνεσαι στο δρόμο και τόσο λιγότερο σταθερό (ειδικά σε βρεγμένο) θα είναι.

Για τα δικά σου δεδομένα λοιπόν βάλε ΑΝΑΚΕΕ και δεν νομίζω να το μετανιώσεις

afrotwin
10/04/2004, 22:36
:rolleyes:

petridist
14/04/2004, 14:49
μεσα στην επόμενη εβδομάδα θα τα βάλω τα anakee και θα σας πω γνώμη!!:beer:

petridist
19/04/2004, 14:28
Λοιπόν πριν 4-5 μέρες έβαλα τελικά τα ANAKEE.

Πρώτες εντυπώσεις:

Πολύ καλό κράτημα! Η μηχανή στρίβει σχεδόν μόνη της και μου λέει ''γέρνω κι άλλο ρεεεεεε''!!!!

Δεν αργουν πολύ να ζεσταθούν όπως υποστηρίζεται γενικά

δεν τα εχω δοκιμάσει σε μεγάλη διαδρομή, αλλά θα γίνει κι'αυτό την κυριακή στην εκδρομή!!

Αυτά:wave2: