PDA

View Full Version : ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες



b_bong12
12/02/2006, 10:06
Καλημερα.
Λοιπον, πως επηρεαζει η πιεση που ασκεις στο μαρσπιε την μοτοσυκλετα πανω στη στροφή.Ειναι κατι που προσπαθω να καταλαβω. Ειναι κατι σαν το counter-streering?Χθες, παιρνωντας μια αριστερη στροφη αρκετα μεγαλη, προσπαθησα να δω τι παιζει.
Πατησα το αριστερο και τιποτα(η ετσι μοθ φανηκε).Αλλα, πατωντασ το δεξι, ειδα οτι η σταθεροποιηση της μοτο μεσα στη στροφη ηταν καλυτερη
Τελικα τι παιζει??

gcrook
12/02/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Καλημερα.
Λοιπον, πως επηρεαζει η πιεση που ασκεις στο μαρσπιε την μοτοσυκλετα πανω στη στροφή.Ειναι κατι που προσπαθω να καταλαβω. Ειναι κατι σαν το counter-streering?Χθες, παιρνωντας μια αριστερη στροφη αρκετα μεγαλη, προσπαθησα να δω τι παιζει.
Πατησα το αριστερο και τιποτα(η ετσι μοθ φανηκε).Αλλα, πατωντασ το δεξι, ειδα οτι η σταθεροποιηση της μοτο μεσα στη στροφη.
Τελικα τι παιζει??

Ειχα ακουσει οτι θα πρεπει να πιεζεις το εξωτερικο μαρσπιε οταν στριβεις, αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
Δεν ειδα και διαφορα να σου πω γιατι το δοκιμαζα καποια περιοδο, μαλλον ψυχολογικο ηταν.
Η ολη ουσια ειναι (πιστευω), οτι με την σωστη θεση του σωματος στην στροφη το εξωτερικο ποδι "κουμπωνει"μεταξυ ρεζερβουαρ και μαρσπιε σταθερα, ωστε να εχεις καλυτερο ελεγχο του σωματος αρα και καλυτερη κατανομη βαρους και λοιπων δυναμεων στην μοτο.
Μη σε παρω και στο λαιμο μου......

gcrook
13/02/2006, 00:19
Τωρα για να μην απανταει κανεις απο το μεσημερι η μαλακια ειπα η κατι πολυ καλο:lol: :lol: :bigcry:

kinhsh
13/02/2006, 02:04
H οτι παιζει ελαχιστο ρολο,πατα τους οπως σου αρεσει.γενικα πατωντας τον εξω κερδιζεις ενα μικρο πλεονεκτημα.

dirtbird
13/02/2006, 06:04
Πατώντας τον εξωτερικό έχεις καλύτερο έλεγχο στην πλαγιολίσθηση ισχύος. Το κάνουν όλοι (?) στο χώμα από , ασυναίσθητα από ένα επίπεδο εμπειρίας και μετά.

Με πίεση στο εσωτερικό ρίχνεις το μηχανάκι μέσα στη στροφή πιο εύκολα (όπως και πίεση στο εσωτρικό κλιπ ον).
Το συνήθιζε και ο Swantz , το συνηθίζω και εγώ :eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

b_bong12
13/02/2006, 08:30
Μααλιστα
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
Αρα σε στροφη παταμε εξωτερικο παρσπιε.
Τωρα... παρατηρησα και κατι ακομα.Με οσα πιο πολλα χλμ πλησιαζεις μια στροφη, τοσο πιο αργα παιρνει κλιση η μοτο.Ετσι δεν ειναι??
Αρα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλο να παταμε το εσωτερικο μαρσπιε ετσι?(ειδικα οταν βλεπεις οτι η γραμμη που ακολουθησες και με τα χλμ που εχεις,σε οδηγει εξω απο το δρομο :eek: )

caesarsk
13/02/2006, 08:34
Στο χώμα και σε όρθια οδήγηση, είναι επιβεβλημένο να πατήσεις το εξωτερικό μαρσπιε στην στροφή ρίχνοντας την μοτοσυκλέτα στο εσωτερικό της. Αυτο δίνει μεγαλύτερο πάτημα στο πίσω λάστιχο με αποτέλεσμα να έχεις καλύτερο πρόσφυση. Στην έξοδο της στροφής η πίεση ανεβαίνει παραπάνω ανοίγοντας και το γκάζι για το drift. ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ....

sniper
13/02/2006, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
H....γενικα πατωντας τον εξω κερδιζεις ενα μικρο πλεονεκτημα.

Μια εμπεριστατωμένη άποψη με λεπτομέρειες σχετικά με το θέμα.....

:smokin:

b_bong12
13/02/2006, 14:28
ΛΕΩ...




Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Μααλιστα
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
Αρα σε στροφη παταμε εξωτερικο παρσπιε.
Τωρα... παρατηρησα και κατι ακομα.Με οσα πιο πολλα χλμ πλησιαζεις μια στροφη, τοσο πιο αργα παιρνει κλιση η μοτο.Ετσι δεν ειναι??
Αρα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλο να παταμε το εσωτερικο μαρσπιε ετσι?(ειδικα οταν βλεπεις οτι η γραμμη που ακολουθησες και με τα χλμ που εχεις,σε οδηγει εξω απο το δρομο :eek: )

sniper
13/02/2006, 14:44
Για άσφαλτο:
Σε γενικές γραμμές και σε οδήγηση που δεν έχει να κάνει με πίστα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ταχύτητας (MotoGP) τα μασπιέ τα έχουμε για να ακουμπάμε τα πόδια μας και να κουμπώνει το σώμα μας καλύτερα στην στροφή.

Τα υπόλοιπα (πατάμε - σπρώχνουμε κλπ) είναι άσκοπα και ανώφελα και επικίνδυνα αν δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνουμε, πως γίνεται και γιατί το κάνουμε.

Για χώμα : Δεν ξέρω
:smokin:

sniper
13/02/2006, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Μααλιστα
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
Αρα σε στροφη παταμε εξωτερικο παρσπιε.
Τωρα... παρατηρησα και κατι ακομα.Με οσα πιο πολλα χλμ πλησιαζεις μια στροφη, τοσο πιο αργα παιρνει κλιση η μοτο.Ετσι δεν ειναι??
Αρα σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλο να παταμε το εσωτερικο μαρσπιε ετσι?(ειδικα οταν βλεπεις οτι η γραμμη που ακολουθησες και με τα χλμ που εχεις,σε οδηγει εξω απο το δρομο :eek: )

Αν έχεις τέτοιες εμπειρίες καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις κάποια μαθηματα ασφαλούς οδήγησης ή να σου δείξει κάποιος φίλος στην πίστα πως οδηγούν....
:smokin:

b_bong12
13/02/2006, 15:07
οχι ρε φιλαρακο δεν εχω κινδυνευσει ποτε να βγω εκτος δρομου πανω σε στροφη (δοξα το θεο). (με το hornet δεν κινδυνευεις σε στροφιλικια :p )
Υποθετικα μιλαω.τι γινεται σε περιπτωση που...
Για να δω τι επιλογες υπαρχουν αν μπεις λαθος ή κατα τη διαρκεια της στροφης θα πρεπει να διορθωσεις.
Για φρενα πανω στη στροφη παντως, δεν το συζηταω. Μου προκαλουν ενα αισθημα κινδυνου - αβεβαιοτητας για το κρατημα του εμπροσθιου ελαστικου.

kachius
13/02/2006, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Μου προκαλουν ενα αισθημα κινδυνου - αβεβαιοτητας για το κρατημα του εμπροσθιου ελαστικου.

Με το πίσω φρένο κλείνεις τη γραμμή σου.
το μπροστά δεν υπάρχει άμα έχεις κλίση...

sniper
13/02/2006, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
οχι ρε φιλαρακο δεν εχω κινδυνευσει ποτε να βγω εκτος δρομου πανω σε στροφη (δοξα το θεο). (με το hornet δεν κινδυνευεις σε στροφιλικια :p )
Υποθετικα μιλαω.τι γινεται σε περιπτωση που...
Για να δω τι επιλογες υπαρχουν αν μπεις λαθος ή κατα τη διαρκεια της στροφης θα πρεπει να διορθωσεις.
Για φρενα πανω στη στροφη παντως, δεν το συζηταω. Μου προκαλουν ενα αισθημα κινδυνου - αβεβαιοτητας για το κρατημα του εμπροσθιου ελαστικου.

Την τρέλα μου μέσα...

Πόσες φορές θα πρέπει να το πούμε;

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΦΡΕΝΑ
εκτός κι αν σε λένε Ρόσσι και άμα σου πέσει από Low side Στα πληρώνει άλλος......

Και πολύ καλά αισθάνεσαι ανασφάλεια.... άμα πατήσεις φρένο μέσα στην στροφή, θα σηκωθεί η μηχανή, θα ανοίξει η τροχιά σου, θα φορτίσεις ακόμα περισσότερο το μπροστινό και πολύ πιθανόν άμα το παρακάνεις στα φρένα να γλυστρίσει το μπροστινό και τότε ΔΕΝ ΤΟ ΣΩΖΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Για να γυρίσουμε στα μασπιέ.... Είναι για να ακουμπάς τα πόδια σου... Άντε αν βγάζεις και σώμα έξω, να έχεις σημείο στήριξης για να δουλέψουν οι προσαγωγοί σου.

:smokin:

jp929rr
13/02/2006, 19:05
Όντως έτσι είναι, στις μεγάλες ταχύτητες είναι πιο δύσκολο να πέσει η μηχανή. Αν θυμάμαι καλά τα στοιχεία από τον Keith Code ένας οδηγός παγκοσμίου γέρνει σε νορμάλ ταχύτητες τέρμα κάτω σε 0,5-0,6 sec ενώ κοντά στην τελικά περίπου 2.5-3.0 sec. Κάτι άλλο που έγραφε o Mr Code είναι ότι αναβάτες παγκοσμίου είχαν στραβώσει!!!! τιμόνια (προτού οι μηχανές φορέσουν κλιπ-ον) από την δύναμη που ασκούσαν στο counter-steer για να πέσει η μηχανή.

Για να πέσει πιο εύκολα η μηχανή πολύ περισσότερο από την πίεση στα μαρσπιέ παίζει η θέση του σώματος που πρέπει να έχει βγει πριν την στροφή μεταφέροντας βάρος μέσα και χαμηλά και πιο κοντά στο κέντρο περιστροφής της μηχανής.
Τωρα... παρατηρησα και κατι ακομα.Με οσα πιο πολλα χλμ πλησιαζεις μια στροφη, τοσο πιο αργα παιρνει κλιση η μοτο.Ετσι δεν ειναι??

lampros_fazer
13/02/2006, 20:48
Όπως είπαν κι άλλοι, στο εξωτερικό μαρσπιέ ασκείς δύναμη για να αποτρέψεις γλύστριμα του πίσω.
Πολλοί ασκούν σε όλη τη διάρκεια της στροφής ενώ άλλοι το αφήνουν ως λύση για όταν τους γλυστρήσει ο πίσω..

sniper
14/02/2006, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Όπως είπαν κι άλλοι, στο εξωτερικό μαρσπιέ ασκείς δύναμη για να αποτρέψεις γλύστριμα του πίσω.
Πολλοί ασκούν σε όλη τη διάρκεια της στροφής ενώ άλλοι το αφήνουν ως λύση για όταν τους γλυστρήσει ο πίσω..


Σόρρυ ρε φίλε αλλά μαλακία ακούγεται αυτό που λες..... δλδ εσύ μπορείς να σταματήσεις με πίεση στο μασπιέ το Power slide μιας μηχανής 150+ ίππων;


Προσέξτε γιατί σας διαβάζουν κι άλλοι... που ξέρουν....

:smokin:

kinhsh
14/02/2006, 01:52
Αν θελεις να πεφτει γρηγορα η μηχανη οταν κινειται με μεγαλες ταχυτητες ρυθμισε την γεωμετρια της για αυτες τις ταχυτητες και ας χασεις σταθεροτητα στις πιο μικρες ταχυτητες.

lampros_fazer
14/02/2006, 03:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σόρρυ ρε φίλε αλλά μαλακία ακούγεται αυτό που λες..... δλδ εσύ μπορείς να σταματήσεις με πίεση στο μασπιέ το Power slide μιας μηχανής 150+ ίππων;


Προσέξτε γιατί σας διαβάζουν κι άλλοι... που ξέρουν....

:smokin:

Γι'αυτό το κάνουν αυτοί που ξέρουν και είναι έμπειροι αναβάτες.


Αυτά που γράφω τα έχω διαβάσει από αυτούς που ξέρουν.Και καλά μάλιστα (Blade..).Δεν είναι θεωρίες δικές μου..:winka:

Stabak
14/02/2006, 07:02
Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας

b_bong12
14/02/2006, 09:08
Ok ολα καλοδεχουμενα.
Πηγα χθες σε μια πλατειουλα και αρχισα να κανω γυρες με σταθερη ταχυτητα για να μαθω να βγαζω κωλο στις στροφες (δεν ασχοληθηκα καθολου με τα μαρσπιε). Ολα οκ αλλα εχω και παλι ερωτηση. Βγαζεις κωλο και εισαι κυριολεκτικα κρεμασμενος απο το τιμονι.Τωρα, πες οτι βγαζοντας κωλο παιρνεις μια θεση Α και ο ελεγχος που ασκεις στα clip-ons ειναι Β.
Οταν θες να διορθωσεις τι επηρεαζεις? Την παραμετρο Α (κουνας τον κωλο σου) ή τη παραμετρο Β (ενω εχεις σταθερη την Α η μοτο κουνιεται(την κλεινεις-ανοιγεις στη στροφη) με ανοιγμα-κλεισιμο της αποστασης clipons-σωματος δηλαδη ενω εσυ εισαι σταθερος με εξω κωλο μεσω της δυναμης των χεριων επηρεαζεις την κλιση της μηχανης? ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΕΣΥ-ΤΑΛΑΝΤΕΥΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΣΑ Η ΕΞΩ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ανοιγμα-κλεισιμο ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ(σαν να σηκωνεις βαρη).

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

OldMan
14/02/2006, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

ΟΧΙ !!!

DUKASII
14/02/2006, 09:28
παραμετρα Α!!! με αρεσε...

το κουνας το κωλο σου...

:D

και σε ποια πλατεια ειπεσ οτι πας ??

OldMan
14/02/2006, 09:34
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ΡΕ σεις, γιατί είστε κακοί άνθρωποι ???

Σας φωνάζει ο Sniper και δεν τον ακούτε...

Τα μαρσπιέ στην οδήγηση (στον δρόμο...) βοηθούνε ΜΟΝΟ για να μπορούμε να τοποθετούμε το σώμα μας στην εκάστοτε κατάλληλη θέση.

Η πίεση (φόρτιση) του εξωτερικού μαρσπιέ βοηθάει στο να μπορούμε να σφίξουμε τους προσαγωγούς στο τεπόζιτο (ή όπου αλλού φτάνουμε:lol: ) και όλες κινήσεις μας να εντοπίζονται πλέον από την μέση και πάνω.

Σε οριακές καταστάσεις ΟΝΤΩΣ στρίβουμε καλύτερα με φόρτιση του εξωτερικού μαρσπιέ, αλλά αυτό ΔΕΝ επιτυγχάνεται επειδή "βάλαμε βάρος" στο μαρσπιέ (και κατ'επέκταση στους τροχούς) γιατί, ως γνωστόν, αναβάτης και μοτό είναι "κλειστό σύστημα" (δράση-αντίδραση) !!!

Υ.Γ.
Στο χώμα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τα πράγματα, αλλά ΔΕΝ συνίσταται η εφαρμογή των "χωμάτινων" τεχνικών στον δρόμο (άσχετα τι λέει κατά καιρούς ο Ειδικός Τύπος...) για τον απλούστατο λόγο ότι η άσφαλτος είναι πολύ πιο ΣΚΛΗΡΗ !!!
:lol: :beer: :lol:

Stabak
14/02/2006, 09:38
Βong τα χερια σου βγάλτα από τις παραμέτρους

b_bong12
14/02/2006, 10:58
ρε παιδια κοιταξτε

πως κουνας τη μηχανη ενω εισαι κατεβασμενος περα δωθε με τα χερια(δηλ. της δινεις κλιση αριστερα ή δεξια). Ετσι εννοω. Δηλαδη με εξω τον κωλο, κανεισ αυτι τι κινηση ενω το σωμα μενει σταθερο.

Τωρα αν δεν καταλαβατε παλι μαλλον θα πρεπει να τα πουμε απο κοντα (Ιουνιο - σερρες)

Σε τελικη αναλυση οταν εισαι σε τετοια θεση, με κωλο εξω, ποιο σημειο του σωματος πρεπει να δουλεψουμε για να επηρεασουμε τιν κλιση της μηχανης??

Υ.Γ. ΟΚ με τα μαρσπιε πολυ μικρος ο ρολος τους στη στροφη.

OldMan
14/02/2006, 11:17
Έχεις λυσσάξει να κουνάς και να βγάζεις τον κώλο σου έξω ...!!!

(Δοκίμασε με καμιά καλή κουβέντα, κανένα λουλουδάκι κ.λ.π.)

Άμα δεν "ψήνεται" το παληκάρι, ότι και να κάνεις...
:sad: :sad: :sad:

b_bong12
14/02/2006, 11:22
τη μαμισατε τη συζητηση. Θα παρουμε καμια σοβαρη απαντηση?

:evil:

Θάνος
14/02/2006, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Ok ολα καλοδεχουμενα.
Πηγα χθες σε μια πλατειουλα και αρχισα να κανω γυρες με σταθερη ταχυτητα για να μαθω να βγαζω κωλο στις στροφες (δεν ασχοληθηκα καθολου με τα μαρσπιε). Ολα οκ αλλα εχω και παλι ερωτηση. Βγαζεις κωλο και εισαι κυριολεκτικα κρεμασμενος απο το τιμονι.Τωρα, πες οτι βγαζοντας κωλο παιρνεις μια θεση Α και ο ελεγχος που ασκεις στα clip-ons ειναι Β.
Οταν θες να διορθωσεις τι επηρεαζεις? Την παραμετρο Α (κουνας τον κωλο σου) ή τη παραμετρο Β (ενω εχεις σταθερη την Α η μοτο κουνιεται(την κλεινεις-ανοιγεις στη στροφη) με ανοιγμα-κλεισιμο της αποστασης clipons-σωματος δηλαδη ενω εσυ εισαι σταθερος με εξω κωλο μεσω της δυναμης των χεριων επηρεαζεις την κλιση της μηχανης? ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΕΣΥ-ΤΑΛΑΝΤΕΥΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΣΑ Η ΕΞΩ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ανοιγμα-κλεισιμο ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ(σαν να σηκωνεις βαρη).

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

Το ζητούμενο δεν είναι να βγάλεις τον κώλο και σαφώς σε καμμία μα καμμία περίπτωση δεν κρεμιέσαι από το τιμόνι. Γι'αυτό λέμε ότι στηρίζεσαι από τον εξωτερικό μαρσπιέ. Δηλαδή σπρώχνεις με τη μύτη του εξωτερικού σου ποδιού το μαρσπιέ ώστε να κουμπώσει με δύναμη το εξωτερικό σου γόνατο κάτω από την εσοχή που κάνει το τεπόζιτο και να δημιουργήσεις ένα δυνατό σημείο στήριξης του σώματος. Πάντα από την εξωτερική πλευρά. Το υπόλοιπο σώμα, χέρια, μέση και πάνω, εσωτερικό πόδι, πρέπει να είναι χαλαρά. Κι αυτό βέβαια είναι σχετικό, εξαρτάται από τη μηχανή σου. Θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις τη θέση σου...

Από κει και πέρα, το πιο βαρύ σημείο του σώματος είναι το κεφάλι (εκτός και αν είναι άδειο...) και είναι και αρκετά ψηλά ώστε να επηρρεάζει το κέντρο βάρους σε αντίθεση με τον κώλο που όσο και να τον κρεμάσεις δεν επηρρεάζει σε τίποτα.

Εκείνο λοιπόν που θέλεις, είναι να βγάλεις το πάνω μέρος του σώματος έξω από τη μοτοσυκλέτα. Για να το κάνεις αυτό δεν είναι απαραίτητο να κουνήσεις καθόλου τον κώλο σου. Προσπάθησε για αρχή να βγάζεις το κεφάλι έξω από τη ζελατίνα μεταφέροντας όλο το σώμα από τη μέση και πάνω, χωρίς να βγαίνεις από τη σέλα... ή βρες κάποιον που ξέρει καλύτερα να σου δείξει.

Τον κώλο τον βγάζεις αφού έχεις βγάλει τελείως το πάνω μέρος του σώματος σου, ώστε να κερδίσεις μερικούς πόντους ακόμα.

Ακόμα καλυτερα... πήγαινε κάνε κανένα μάθημα γιατί εδώ όλοι κάτι θα σου πούμε αλλά δεν έχουμε και κανένα πτυχίο δάσκαλου...

KaTaNaS
14/02/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
τη μαμισατε τη συζητηση. Θα παρουμε καμια σοβαρη απαντηση?

:evil:


έλαααα, μη τσαντιζεσαι!


σου απάντησε πολύ σωστά ο Θάνος!


για ψάξε και ασχολήσου λίγο με τα stickies ...

θα σου καλύψουν πολλά...


:wave2:

Θάνος
14/02/2006, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Τον κώλο τον βγάζεις αφού έχεις βγάλει τελείως το πάνω μέρος του σώματος σου, ώστε να κερδίσεις μερικούς πόντους ακόμα.

...και τώρα που το ξαναβλέπω, για να μην δημιουργηθεί καμμία παρεξήγηση, αυτό που έγραψα παραπάνω είναι ο λόγος για τον οποίο βγάζεις τον κώλο από τη σέλα και όχι η σειρά με την οποία το κάνεις.

Γι'αυτό σου λέω... ΠΑΝΕ κάνε κανένα μαθηματάκι να στα πούνε ολοκληρωμένα! :D

b_bong12
14/02/2006, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Γι'αυτό σου λέω... ΠΑΝΕ κάνε κανένα μαθηματάκι να στα πούνε ολοκληρωμένα! :D


Ma περιμενω να αρχισει το CSS στας Σερρας.
Ενα μηνα την εχω τη μικρη

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
14/02/2006, 16:41
ριξε μια ματια εδω πιστευω οτι θα σε βοηθηση.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=1754

b_bong12
15/02/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Εκείνο λοιπόν που θέλεις, είναι να βγάλεις το πάνω μέρος του σώματος έξω από τη μοτοσυκλέτα.

Εισαι πρωτος Θανο, ευχαριστω για το tip. Εγω μου φαινεται αρχισα στα βαθεια που ηθελα να βγαλω και κωλο. Μεγαλυτερη ασφαλεια αισθανθηκα μετακινοντας μονο το κεφαλι ή το πανω μερος του σωματος. Ασε που ετσι, εχεις την απολυτη αισθηση του κρατηματος του πισω ελαστικου.

Κατι τελευταιο. Το εσωτερικο γονατο που βρισκεται σε αυτι τη φαση.Κουμπωμενο στο ντεποζιτο ή ελαφρως ανοιγμενο προς την ασφαλτο??
Και παλι ευχαριστω


Υ.Γ. ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ αυτο το thread σου, το ειχα διαβασει πριν καν αγορασω τη μηχανη.Οτι λες εκει μεσα προσπαθω ή το εφαρμοζω οταν στριβω.

Θάνος
15/02/2006, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Μεγαλυτερη ασφαλεια αισθανθηκα μετακινοντας μονο το κεφαλι ή το πανω μερος του σωματος.

Όχι μόνο το κεφάλι... Όλο τον κορμό μετακινείς από τη μέση και πάνω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Το εσωτερικο γονατο που βρισκεται σε αυτι τη φαση.Κουμπωμενο στο ντεποζιτο ή ελαφρως ανοιγμενο προς την ασφαλτο??

Άστο χαλαρό. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να το ανοίξεις με το ζόρι, αλλά ούτε και να προσπαθήσεις να το κουμπώσεις στο τεπόζιτο. Αν βγάλεις το σώμα σου προς το εσωτερικό της στροφής, το γόνατο ασυναίσθητα μπορεί να ανοίξει λίγο για να μην σε εμποδίζει. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω νομίζω..


..ρε συ.. ψάξου λίγο και στο internet, υπάρχουν πολλά sites με θεωρία και φωτογραφίες που μπορεί να τα δεις όλα αυτά πιο ολοκληρωμένα.

StarSailor
15/02/2006, 10:01
Σχετικά με τα μαρσπιέ συμφωνώ απόλυτα με τον Oldman, τώρα αγαπητέ bong μου φαίνεται καταπιάνεσαι με το σώμα ενώ είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ανησυχεί. Πρώτα μαθαίνεις το γκάζι στη στροφή και μετά το σώμα.

Anyway, καλές οι συμβουλές για το πως θα κάτσεις στη μηχανή αλλά αν έχεις Hornet όπως κατάλαβα πρόσεξε το εξής: η μηχανή δεν είναι σχεδιασμένη για να βγάζεις το σώμα σου πολύ, γιατί το ντεπόζιτο είναι πολύ χαμηλό, άρα δεν μπορείς να στηριχθείς με τα πόδια πάνω του και αυτό σε ωθεί να κρεμαστείς από το τιμόνι.

Είχα κι εγώ hornet και κρεμώμουν σα τη μαιμού στις Σέρρες μέχρι που με πιάνει ένας καθηγητής του CSS και μου λέει άστο το πολύ το σώμα έξω καλύτερα με αυτό το μηχανάκι αν δε θες να πέσεις, πάρε ss. Και τι να κάνω, τον ρωτάω. Το μεγαλύτερο ποσοστό του βάρους σου βρίσκεται από τη μέση και πάνω, οπότε βγάζε το κορμό και το κεφάλι ήταν η απάντηση

sniper
15/02/2006, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
....... Ασε που ετσι, εχεις την απολυτη αισθηση του κρατηματος του πισω ελαστικου.

.,....



Τίποτα δεν έχεις ακόμα..... αίσθηση σίγουρα δεν έχεις.... παραίσθηση μπορεί.... :lol:

Δεν στην λέω φίλε μου αλλά δεν γίνεται ξαφνικά να γινόμαστε όλοι ειδικοί γνώστες επειδή το μηχανάκι σου σταμάτησε να κουνάει αφού δεν κρεμιέσαι σαν το σταφύλι.... τώρα απλά σε πηγαίνει με περισσότερη ασφάλεια αφού το κέντρο βάρους σου πήγε σε πιο σωστή θέση.....

Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις σιγά σιγά.... και αφού θες να κάνεις τέτοιου είδους οδήγηση... πάρε SS.....

gcrook
15/02/2006, 15:25
Φιλε σε πρωτη φαση κατσε και διαβασε καλα αυτο
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10982
Τα υπολοιπα θα ερθουν σιγα-σιγα.
Λογικος ο ενθουσιασμος σου μιας και σιγα-σιγα ανακαλυπτεις πραγματα που δεν ηξερες οτι υπηρχαν, αλλα καποια στιγμη θα διαπιστωσεις και συ οτι ολα αυτα δεν μπορουν να περαστουν απο το ‘χαρτι‘ στον δρομο ετσι απλα, και θα αρχισεις να προβληματιζεσαι.
Τοτε θα πας απο μονος σου να παρακολουθησεις καποια σεμιναρια οπως εκαναν πολλοι απο εδω μεσα, και οπως θα κανω και εγω καποια στιγμη μεσα στην Ανοιξη.:wave2:

b_bong12
15/02/2006, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και αφού θες να κάνεις τέτοιου είδους οδήγηση... πάρε SS.....


Ε οχι και SS.Ειπαμε να μαθω θελω (1 μηνα την εχω τη μικρη) οχι να σκοτωθω.Αλλα sniper καλο ειναι να τα δοκιμαζεις αυτα και να τα ξερεις ο'τι μηχανη και να εχεις.Ακομα και παπι ή scooter.
Ενταξει, δοκιμαζω τωρα και ξερω σιγα-σιγα θα ερθουν ολα.

Παντα φιλικα.

sniper
15/02/2006, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
Ε οχι και SS.Ειπαμε να μαθω θελω (1 μηνα την εχω τη μικρη) οχι να σκοτωθω........


Το μυαλό μας και το χέρι μας μας σκοτώνει φίλε μου....

και το SS που εσύ το λες σκοτώστρα είναι φτιαγμένο για να πηγαίνει τόσο γρήγορα όσο εσύ δεν θα μπορέσεις (μάλλον - μπορεί να είσαι και το νέο αστέρι) να το πας ποτέ και άρα από την φύση του είναι πολύ πιο σταθερό από τα υπόλοιπα.

Από παπί και σκούτερ μέχρι Haya να πάρεις αν το δεξί σου σε τρώει και έχεις άγνοια του τι κάνεις αργά ή γρήγορα θα πέσεις....

Μάθε, διάβασε, ρώτα, κοίτα, ΑΚΟΥ και τελικά κάποια στιγμη θα μπορέσεις να πεις ότι βρίσκεσαι σε κάποιο σημείο.....

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι "ξέρω" να οδηγώ από πέρσυ τον Μάρτη... και ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου (και είμαι) κουλός....

Όλα τα υπόλοιπα είναι εντός της πλάκας.... όσα δεν είναι έτσι είναι επικίνδυνα και καταστροφικά.....

Τα αποτελέσματα των ατυχημάτωνμε μοτό είναι πολές φορές μη αναστρέψιμα... Καλό θα είναι να αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης και να μιλάμε με την δέουσα προσοχή.

:smokin:

b_bong12
15/02/2006, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


και το SS που εσύ το λες σκοτώστρα


σκοτωστρα ειναι στα χερια μου την παρουσα στιγμη.Σε κανα τριαρι χρονακια μπορει να το πηγαινω οσο και οπως δεν πηγαινει.

Παντως(φιλικα) εισαι πραγματικος sniper βρε αδερφακι μου.:p

:a015: :a015: :a015:
Με εχεις καθαρισει λεμε.
Εισαι ομως και σωστος.
ωωραιιοοος

sniper
15/02/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
σκοτωστρα ειναι στα χερια μου την παρουσα στιγμη.Σε κανα τριαρι χρονακια μπορει να το πηγαινω οσο και οπως δεν πηγαινει.

Παντως(φιλικα) εισαι πραγματικος sniper βρε αδερφακι μου.:p

:a015: :a015: :a015:
Με εχεις καθαρισει λεμε.
Εισαι ομως και σωστος.
ωωραιιοοος

Δεν υπάρχει πρόθεση να καθαρίσω κανένα..... με τον τρόπο μου θέλω να τονίσω ορισμένα πράγματα σε σένα και σε όσους άλλους διαβάζουν και δεν ξέρουν (όχι ότι εγώ ξέρω.... την τύφλα μου)...

:beer: :wave2:

Tigas
06/04/2006, 07:24
Εγώ έχω τήν εντύπωση ότι έχετε ξεφύγει απο την απλή και σωστή οδήγηση μηχανής και ακούω θεωρίες περι γρήγορης οδήγησης απο άνθρωπο ο οπόιος απο ότι κατάλαβα τώρα αρχίζει να ψάχνεται.

b_bong12 το css θα σου λύσει τις απορείες σου και όχι το να στριβεις στις πλατείες που κυκλοφορούν άνθρωποι.

Τουλάχιστον εάν θέλεις να κάνεις τις δοκιμές σου πήγαινε σε κανένα άδειο πάρκιν, πιο ασφαλές και για εσένα και για τους άλλους.

Tigas
06/04/2006, 07:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν υπάρχει πρόθεση να καθαρίσω κανένα..... με τον τρόπο μου θέλω να τονίσω ορισμένα πράγματα σε σένα και σε όσους άλλους διαβάζουν και δεν ξέρουν (όχι ότι εγώ ξέρω.... την τύφλα μου)...

:beer: :wave2:

Εσύ δέν χρειάζεται να ξέρεις, ξέρει το μηχανάκι σου απο μόνο του τί πρεπει να κάνει :lol: :wave2:

b_bong12
06/04/2006, 12:41
Η πλατεια ειναι αδεια ρε συ.Δεν κανω τετοιες τρελες αναμεσα σε πληθυσμο.Εκει ο χωρος χρησιμοποιειται για το παζαρι,για καμια λαϊκη και τετοια.
Και ρωταω οχι για να κανω γρηγορη οδηγηση αλλα για να μαθω να στριβω σωστα.

Λοιπον....
Μετα απο 65 μερες κατοχης μοτο και 2750 χλμ, 2-3 μπλοκαρισματα πισω τροχου, 2 περιπτωσεις που εχασα στα φρενα και παραλιγο να βρω εκτος(εγλειψα το χωματακι που βρισκεται στην ακρια του δρομου), 1-2 παρολιγον τρακες με αυτοκινητο(βγηκαν οι μαλακες δεν φταιω εγω), ενα βιαιο ταρακουνημα πισω ελαστικου πανω σε στροφη(ενα σταδιο πριν το tankslap), ενα drift απο ξεκινημα σε φαναρι εχω μαθει τα εξης...

i)EYES AND EARS WIDE OPEN or else you're fucked
ii)επιγραφη συμφορουμιτη..ONLY A BIKER KNOWS WHY A DOG STICKS ITS HEAD OUT THE WINDOW.
iii)Οντως η μηχανη σε κανει καλυτερο ανθρωπο(αρκει να εχεις συνειδηση...γιατι βλεπω καατι κααανγκουρες...)
iv)Στην στροφη πανω αφου κανω το countersteering για να παρει κλιση η μοτο, βγαζω τον κορμο μου προς την κατευθυνση της στροφης.Ουτε κωλους εξω,ουτε παρατεταμενα γονατα.Το μαρσπιε απλα οταν θυμηθω το παταω(το εξωτερικο).(Και πρεπει να ομολογησω οτι τις στροφες τις παιρνω ομορφα)
v)Αν ειναι να κανεις μαγκια μονο στην εθνικη με τρεις λωριδες γιατι αν οχι την πρωτη φορα,καποια αλλη στιγμη θα το φας το κεφαλακι σου.
vi)ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ

Αυτα

:smokin:

Cheers

sniper
06/04/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
.......

... 2 περιπτωσεις που εχασα στα φρενα και παραλιγο να βρω εκτος(εγλειψα το χωματακι που βρισκεται στην ακρια του δρομου).......


Δεν αφήνετε τις μ@λ@κίες λέω εγώ; Τι σημαίνει έχασα τα φρένα; Δλδ είχες και σημάδι που θα τα πιάσεις και που θα τα αφήσεις; Για ποιο λόγο; να ειναι καλύτερος ο χρόνος σου στον γύρο; :mad:

Για ρώτα κάποιους εδώ μέσα που έγλυψαν το χώμα τι απέγινε η μηχανή τους (ευτυχώς ειναι ακόμα εδώ κοντά μας)...

Συγκεντρωθείτε.... Ένα κανονάκι έχουμε και τα μπόνους τελείωσαν....

b_bong12
06/04/2006, 13:55
ξερω οτι εκανα μαλακια τοτε

:sad: :sad: :sad:

γι'αυτο εβαλα και το σημειο vi)

Tigas
06/04/2006, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν αφήνετε τις μ@λ@κίες λέω εγώ; Τι σημαίνει έχασα τα φρένα; Δλδ είχες και σημάδι που θα τα πιάσεις και που θα τα αφήσεις; Για ποιο λόγο; να ειναι καλύτερος ο χρόνος σου στον γύρο; :mad:

Για ρώτα κάποιους εδώ μέσα που έγλυψαν το χώμα τι απέγινε η μηχανή τους (ευτυχώς ειναι ακόμα εδώ κοντά μας)...

Συγκεντρωθείτε.... Ένα κανονάκι έχουμε και τα μπόνους τελείωσαν....

Νικόλαε γιατί επιμένεις ρε αδερφέ, αφού σου λεεί το έχει ο άνθρωπος, τι σαι σε ρε κλέφτες θα γίνουμε εμεις :lol: :rotflmao:

fz6_n
09/04/2006, 22:48
Χμμμμμ………….

Διαβάζοντας τις απορίες του φίλου μας κατάλαβα το πόσο αναγκαίο είναι να γίνονται πιο αυστηρά οι εξετάσεις απόκτησης διπλώματος οδήγησης !!!!

Φίλε μου καταρχήν μην πειραματίζεσαι ΠΟΤΕ σε δημόσιο δρόμο !!
Γιατί δυστυχώς η άγνοια σου σε συνδυασμό με την ελληνική άσφαλτο είναι άκρος επικίνδυνη !!!
Γιατί δεν σου φταίνε σε τίποτα οι ανύποπτοι περαστικοί και τα κακόμοιρα αυτοκίνητα και προπάντων τα κακόμοιρα παιδιά που πηγαίνουν τις πίτσες στους πεινασμένους κατοίκους της περιοχής που ασκείσαι !!!

Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε μια πίστα σε ένα από τα τρακ ντεϊ που γίνονται με τον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ μαζί με κάποιον που να γνωρίζει και σιγά σιγά να αρχίσεις να μαθαίνεις να οδηγείς πρώτον ΣΩΣΤΑ και αργότερα γρήγορα και εντυπωσιακά !!

Με τζιν πουκάμισο και σκαρπίνι δουλειά δεν γίνεται !!!!

Sorry για το ύφος αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου και γι΄αυτό μιλάω έτσι !!!

rsp
09/04/2006, 23:01
ρε παιδια ελεος, συνηθως αφηνω τους (γρηγορους) να μιλανε και να δινουν συμβουλες αλλα μην δινετε συμβουλες απο πληκτρολογιο. ελεος πατα στον εξωτερικο, πατα στον εσωτερικο(να δω πως θα τον διπλωσει οταν βρει) και αλλα αφηστε τα, ας βρει ο ανθρωπος ενα φιλο να του διξει!!!:wave2:

sniper
10/04/2006, 14:49
Τα μάθαμε όλα τα υπόλοιπα, τα μασπιέ μας πειράξανε.... :mad:

:smokin:

fz6_n
10/04/2006, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα μάθαμε όλα τα υπόλοιπα, τα μασπιέ μας πειράξανε.... :mad:

:smokin:


ελα ντε !!!!!!!

b_bong12
11/04/2006, 10:52
εγω παντως εθιξα την απορια μου και πιστευω πως οι απαντησεις και τα σχολια διαφωτισαν ορισμενους εδω μεσα.
Ολες οι παρατηρησεις και η 'οργη' των 'μεγαλων' δεκτες.

alexo
12/04/2006, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
εγω παντως εθιξα την απορια μου και πιστευω πως οι απαντησεις και τα σχολια διαφωτισαν ορισμενους εδω μεσα.
Ολες οι παρατηρησεις και η 'οργη' των 'μεγαλων' δεκτες.
καλησπερα σε οσους διαβαζουν..
Εχω να πω στον b_bong οτι παρα του οτι εχει εισπραξει αρκετο κραξημο και μποκγισμα για τις λυσεις που φανταζεται οτι εχουν οι αποριες του (εξαλλου νεος ειναι και το παραδεχεται, και δεν του αξιζει να τον κραζουν ετσι,ακομη αν και αποτι καταλαβαινω απο υπερβαλοντα ζηλο για την ασφαλεια του νοιαζομαστε ολοι) , να συνεχιζει να ψαχνει ευκαιριες να εξασκειται ,οπου αυτο ειναι δυνατον, αποδεχομενος τις προτασεις ενος που γνωριζει το σωστο.
Εκμεταλευομενος την παραθεση του fz6_n:

"Φίλε μου καταρχήν μην πειραματίζεσαι ΠΟΤΕ σε δημόσιο δρόμο !!
Γιατί δυστυχώς η άγνοια σου σε συνδυασμό με την ελληνική άσφαλτο είναι άκρος επικίνδυνη !!!
Γιατί δεν σου φταίνε σε τίποτα οι ανύποπτοι περαστικοί και τα κακόμοιρα αυτοκίνητα και προπάντων τα κακόμοιρα παιδιά που πηγαίνουν τις πίτσες στους πεινασμένους κατοίκους της περιοχής που ασκείσαι !!!"

εχω να σου πω οτι αφου αποκτησεις την βασικη γνωση και με τον καταληλο εξοπλισμο παντα, πειραματισου και δοκιμασε απο την αρχη την βασικη αρχη της οδηγησης της μοτοσυκλετας ξεχνοντας ολα τα αλλα που εχεις φανταστει η εχεις δει οτι πρεπει να γινονται .
Αυτο μπορει να το κανεις και σε πιστα με μεγαλυτερη ασφαλεια ,αλλα και σε δρομο διοτι υπαρχουν και δρομοι δημοσιοι με παρα πολυ καλη ασφαλτο ,αλλα δεν ειναι το ζητουμενο να πειραματιστεις στο να εξαντλησεις ουτε τα ορια σου (που δεν τα γνωριζεις ακομη) ουτε τα ορια της μοτο σου.(που ειναι πολυ πιο πανω απο τα δικα σου τωρα)
Απλα μικρες δοκιμες μιας "αλλης" τεχνικης θα κανεις αρχιζοντας σιγα σιγα παντα εχοντας υποψιν τα περιθορια που υπαρχουν.
Εξαλλου θα βαρεθεις να περιμενεις τις μεχρι τωρα σπανιες ευκαιριες των τρακντεις οδηγοντας στις βολτες σαν ρομποτ(απλα να πηγαινεις) ,και επισης θα αποκτας παραληλα και την εμπειρια της αισθησης της διαφορας της καλης ,της μετριας ,της κακης και της πολυ κακης ασφαλτου.
Πραγμα που βοηθαει πολυ στην ασφαλη οδηγηση στους δρομους.
Επισης οταν ο δρομος γλυστραει και λιγο, αυτο σε φερνει πιο γρηγορα στην εκμαθηση και στην αισθηση του ελεγχου με λιγοτερη ταχυτητα,αποτι μεσα σε μια πιστα με σαγρε ασφαλτο που για ναρθουν τα γλυστριματα ανεβαινουν τα χιλιομετρα.
Αυτο ισως ακουγεται παραλογο και σιγουρα κανεις δεν θυσιαζει την ασφαλεια για δοκιμες τετοιου βεληνεκους στον δρομο...
Μαθηματα λοιπον οσο το δυνατον γρηγοροτερα και ελεγχο στον ενθουσιασμο σου...
Ps: τα ss δεν ειναι σκοτωστρες
και ολες οι μηχανες μπορουν να πανε πολυ γρηγορα αν θες...απλα μερικες σε βοηθουν περισσοτερο
ευχαριστω που με ανεχθηκατε...

RαNd
12/04/2006, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
ρε παιδια ελεος, συνηθως αφηνω τους (γρηγορους) να μιλανε και να δινουν συμβουλες αλλα μην δινετε συμβουλες απο πληκτρολογιο. ελεος πατα στον εξωτερικο, πατα στον εσωτερικο(να δω πως θα τον διπλωσει οταν βρει) και αλλα αφηστε τα, ας βρει ο ανθρωπος ενα φιλο να του διξει!!!:wave2:

Με την ιδια λογικη να βγαλουμε αχρηστα και ολα τα βιβλια κλπ εντυπα που αφορουν τον τροπο οδηγησης ?

Μην γινομαστε υπερβολικοι! Καποιος εθεσε ενα ερωτημα και επεσαν ολοι μετα να του πουνε να παει να μαθει σε πιστα. . .

Ναι θα μαθει σε πιστα και το ξερει οτι εκει θα μαθει (εχει "βρωμισει" ο κοσμος για τα CSS)...

Δεν πιστευω οτι εστω και ενας απο αυτους που μπαινουν σε αυτο το forum ειναι απο το ατομα που εβλεπα στα λιμανακια ξεκρανωτους και στην μια ροδα . . .


ΥΓ, Τα ειπα και ηρεμησα . . απλα το φαγατε το παιδι με μια ερωτηση που εκανε..

ΥΓ2. :beer: :beer: :beer: και παντα ορθιοι !!

sniper
12/04/2006, 14:12
Κανένας δεν την "έπεσε" στον φίλο....

Ούτε και κανένας από εδώ μέσα δεν νομίζω ότι θεωρεί τον εαυτό του οδηγική διάνοια... το αντίθετο μάλιστα... αν ήμασταν θα πηγαίναμε στο παγκόσμιο για τα κύπελα :D

Απλά διαβάζοντας τις απορίες ενός νέου (όπως ο ίδιος λέει) του τονίζουμε το γεγονός ότι στον δρόμο τα πειράματα σε συνδοιασμό με την άγνοια πολλές φορές οδηγούν σε πτώσεις.... ("2 φορές έγλυψα τα χώματα" - ευτυχώς δεν ήταν γκρεμός)

Το που θα βάλει λοιπόν τα πόδια του στα μασπιε είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον που τώρα ουσιαστικά ξεκινά να μαθαίνει τις ιδιαιτερότητες της γρήγορης οδήγησης.

και το "κράξημο" είναι μέρος του τρόπου γραφής του καθενός....

Προσωπικά εδώ μέσα δεν υπάρχουν με κανέναν.... Απλά ελπίζουμε ότι ίσως μπορέσουμε να δώσουμε κάποιες συμβουλές σε όποιον θέλει να τις διαβάσει/ακούσει... ουτε κι αυτό είναι υποχρεωτικό....

:smokin:

RαNd
12/04/2006, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κανένας δεν την "έπεσε" στον φίλο....

Ούτε και κανένας από εδώ μέσα δεν νομίζω ότι θεωρεί τον εαυτό του οδηγική διάνοια... το αντίθετο μάλιστα... αν ήμασταν θα πηγαίναμε στο παγκόσμιο για τα κύπελα :D

Απλά διαβάζοντας τις απορίες ενός νέου (όπως ο ίδιος λέει) του τονίζουμε το γεγονός ότι στον δρόμο τα πειράματα σε συνδοιασμό με την άγνοια πολλές φορές οδηγούν σε πτώσεις.... ("2 φορές έγλυψα τα χώματα" - ευτυχώς δεν ήταν γκρεμός)

Το που θα βάλει λοιπόν τα πόδια του στα μασπιε είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να απασχολεί κάποιον που τώρα ουσιαστικά ξεκινά να μαθαίνει τις ιδιαιτερότητες της γρήγορης οδήγησης.

και το "κράξημο" είναι μέρος του τρόπου γραφής του καθενός....

Προσωπικά εδώ μέσα δεν υπάρχουν με κανέναν.... Απλά ελπίζουμε ότι ίσως μπορέσουμε να δώσουμε κάποιες συμβουλές σε όποιον θέλει να τις διαβάσει/ακούσει... ουτε κι αυτό είναι υποχρεωτικό....

:smokin:



+2

Απλα μερικες φορες οι πολλες συμβουλες και με αρνητικο τροπο προτροπες εχουν αντιστροφο αποτελεσμα απο το επιθυμητο!





Τελικα πιεζουμε το εξωτερικο μαρσπιε κατα την εξοδο αν καταλαβα καλα ? :p

Το δοκιμασα σε μια στροφη κ σαν να ενιωσα λιιιιγο πιο σταθερο τον πισω τροχο . . .

sniper
12/04/2006, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από RαNd
......
Τελικα πιεζουμε το εξωτερικο μαρσπιε κατα την εξοδο αν καταλαβα καλα ? :p

Το δοκιμασα σε μια στροφη κ σαν να ενιωσα λιιιιγο πιο σταθερο τον πισω τροχο . . .

Δοκίμασε να βγάλεις λίγο το σώμα σου στο εσωτερικό της στροφής και βάλε το κεφάλι σου όσο πιο κοντά στο γκριπ.....

Τα πόδια απλά ακούμπα τα στα μασπιέ...

Θα δεις πόσο σταθερό και πόσο λιγότερη κλίση θες πηγαίνοντας με τα ίδια χλμ που πήγαινες και πριν στην ίδια στροφή τσακωμένος με τα μασπιε....

:smokin:

RαNd
12/04/2006, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δοκίμασε να βγάλεις λίγο το σώμα σου στο εσωτερικό της στροφής και βάλε το κεφάλι σου όσο πιο κοντά στο γκριπ.....

Τα πόδια απλά ακούμπα τα στα μασπιέ...

Θα δεις πόσο σταθερό και πόσο λιγότερη κλίση θες πηγαίνοντας με τα ίδια χλμ που πήγαινες και πριν στην ίδια στροφή τσακωμένος με τα μασπιε....

:smokin:

Αυτα εννοειται οτι τα κανω :)

Οσο προσπαθω κανοντας τα παραπανω να τα βελτιωνω και να τα κανω χωρις να το σκεφτομαι προσπαθω παραλληλα να μαθαινω και κατι νεο.

:smokin:

Που θα παει . . .μια αυξηση περιμενω για το πρωτο CSS και μετα . . . Τρεμε Pedrosa :lol:

fz6_n
30/04/2006, 12:26
FILOI MOU SORRY AN EDOSA THN ENTIPOSI SE KAPOIOYS OTI KRAZW DEN EIXA KAMIA TETIA PROTHESI !!!

H PROTHESI MOU HTAN ENTELOS DIAFORETIKI !!! KAI EXEI SKOPO OXI NA TO PAIKSO EKSIPNOS H GRIGOROS ALLA NA DIKSW POS MIA PTOSI SE ENAN DIMOSIO DROMO (AKOMA KAI ME ELAXISTA XILIOMETRA) MPOREI NA EXEI POLU PIO DISARESTA APOTELESMATA APO MIA PTOSI SE PISTA ME POLU PERISSOTERA !!!

GIAUTO AS ME SINXORESEI O FILOS AN PROSBALTHIKE APO TA GRAFOMENA MOU !!!

fz6_n
30/04/2006, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexo
Αυτο μπορει να το κανεις και σε πιστα με μεγαλυτερη ασφαλεια ,αλλα και σε δρομο διοτι υπαρχουν και δρομοι δημοσιοι με παρα πολυ καλη ασφαλτο ,αλλα δεν ειναι το ζητουμενο να πειραματιστεις στο να εξαντλησεις ουτε τα ορια σου (που δεν τα γνωριζεις ακομη) ουτε τα ορια της μοτο σου.(που ειναι πολυ πιο πανω απο τα δικα σου τωρα)

EDW THA DIAFONISW MAZI SOU FILE ALEXAKO αλλα και σε δρομο διοτι υπαρχουν και δρομοι δημοσιοι με παρα πολυ καλη ασφαλτο

KSEXASES OTI SE ENAN DIMOSIO DROMO DEN EIMASTE MONO EMEIS ALLA KAI POLLA ALLA OXIMATA KAI DIAFORON EIDWN ZWA !!! TO ZITOUMENO DEN EINAI H ASFALTOS MONO ! ALLA KAI OI KIKLOFORIAKES SINTHIKES KAI OI TIXON DIORTHOSEIS POY ISOS XRIASTEI NA KANOUME PX NA ANOIKSOUME THN PORIA MAS SE MIA STROFI KAI NA ANAGASTOUME NA MPOUME STO ANTITHETO REVMA ???

GIAUTO KAI PAROTRINW TOYS NEOYS ALLA KAI OPOIONDIPOTE TIXENEI NA SIZITISW MAZI TOU TETOIO THEMA NA PIRAMATIZETE MONO KAI MONO SE PISTA !!! DEN EINAI ANAGH NA KANEI SONI KAI KALA TA CSS ALOSTE TA XRIMATA DEN EINAI KATHOLOU LIGA !! SIGOURA MATHENEIS ARKETA PRAGMATA ALLA MPOREI KAI MONOS TOU SIGA SIGA ME ASFALEIA PANO APO OLA NA DOULEPSEI !!!

kostisthegreek
29/05/2006, 22:41
Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε σε πίστα και σε css.
Ο περισσότερος κόσμος καβαλάει το μηχανάκι του για να πάει στη δουλιά του, άντε και καμιά βολτούλα προς τα έξω ή καμιά κοντινή εκδρομή.
Και σε μιά βόλτα που θα βγεί έξω -σε δρόμο με ελάχιστη κίνηση- μπορεί να εξασκηθεί κανείς έχοντας στο μυαλό του πάντα ότι: ότι κάνει θα το κάνει στη δική του λωρίδα και όχι στο αντίθετο ρεύμα.

nassosxlvbros
30/05/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να πάνε σε πίστα και σε css.
Ο περισσότερος κόσμος καβαλάει το μηχανάκι του για να πάει στη δουλιά του, άντε και καμιά βολτούλα προς τα έξω ή καμιά κοντινή εκδρομή.
Και σε μιά βόλτα που θα βγεί έξω -σε δρόμο με ελάχιστη κίνηση- μπορεί να εξασκηθεί κανείς έχοντας στο μυαλό του πάντα ότι: ότι κάνει θα το κάνει στη δική του λωρίδα και όχι στο αντίθετο ρεύμα.


Δυνατοτητα για την πιστα οχι καθε μερα αλλα μια φορα το μηνα (50-100 € ) μπορει ο οποιοσδηποτε να διαθεσει...και αν ο εξοπλισμος ειναι ακριβος ειτε νοικιαζεις (φορμα κλπ),ειτε δανειζεσαι....και μην ακουω χαζα: (που τα κανω και γω ) ο δρομος ειναι για να πηγαινεις και να ερχεσαι απο το σημειο Α στο Β τιποτα περισσοτερο....:wave2:

kostisthegreek
30/05/2006, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Δυνατοτητα για την πιστα οχι καθε μερα αλλα μια φορα το μηνα (50-100 € ) μπορει ο οποιοσδηποτε να διαθεσει...και αν ο εξοπλισμος ειναι ακριβος ειτε νοικιαζεις (φορμα κλπ),ειτε δανειζεσαι....και μην ακουω χαζα: (που τα κανω και γω ) ο δρομος ειναι για να πηγαινεις και να ερχεσαι απο το σημειο Α στο Β τιποτα περισσοτερο....:wave2:

Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι και ο χρόνος φίλε μου.
Και δεν είπαμε να μετατρέψουμε το δρόμο σε πίστα αλλά στο κάτω κάτω όλοι στο δρόμο και σε αλάνες μάθαμε ότι μάθαμε.:wave2:
(όταν λέω όλοι, τουλάχιστον οι μεγαλύτεροι)

zephyr1
30/05/2006, 20:41
Οποιος εχει οδηγησει σε καλο επαρχιακο δρομο χωρις καθολου κινηση και υπαρχουν πολλα τετοια μερη,μπορει να εξελιχθει σαν οδηγος.

Εγω εμαθα να παταω με της μυτες της μποτας πανω στο μαρσπιε οταν ξεπερασα το επιπεδο κλισης που ειχα και αρχισαν να βρισκουν στην ασφαλτο οι ακρες της μποτας.

Μετα αρχιζα και επαιζα με το πατημα για να δω την συμπεριφορα και τη αντιδραση της μοτοσυκλετας.

Οι δρομοι ειναι καθημερινο σχολειο.

Και εγω πιστα θελω ( ευτυχως που γνωρισα τα μεγαρα) αλλα εχω οδηγηση σε μερη που η ασφαλτος των μεγαρων ειναι για γελια.

Για μενα η μοτοσυκλετα ειναι πολυ παραπανω απο μεταφορα απο το σημειο Α στο Β. :smokin:

downhill
30/05/2006, 21:41
Φίλε zephyr1 υπάρχουν πολλοί καλοί επαρχιακοί δρόμοι,αλλά απο θέμα ασφάλειας 0.Αν πέσεις,δεν έχει αμμοπαγίδα ή αγριόχορτα.Εχει μπαριέρες που περνάς απο κάτω και μπορεί να σε σφάξουν,και γκρεμούς...Είναι ωραίοι να βελτιώσεις τις ιδανικές γραμμές σου σε τουριστικό επίπεδο,αλλά όχι "ταρζανιές"...

Μερικοί μιλάνε για πίστα F1 στην Ελλάδα.Εγώ θα προτιμούσα σε κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα της χώρας μια πίστα σαν τα Μέγαρα (με καλύτερη άσφαλτο) ή σαν τις Σέρρες (δεν έχω πάει ποτέ...).Εκεί θα μαθαίναμε οδήγηση...

zephyr1
31/05/2006, 11:35
Downhill συμφωνο απολυτα μαζι σου.

Απλα να συμπληρωσω οτι βασικα για μενα οι μοτοσυκλετιστες χωριζονται σε 2 βασικες κατηγοριες τροπου οδηγησης.

1)Αυτοι που ξεκινανε να οδηγανε,απο το μηδεν και μεχρι να μαζεψουν αρκετη εμπειρια απο την οδηγηση στις συνθηκες που ζουμε.
Αυτη η κατηγορια περιεχει ταρζανιες και απερισκεπτη οδηγηση και ταυτοχρονα δοκιμασια της αυτοεπιγνωσης που μολις αποχτησαμε απο το α χρονο που οδηγαμε.(εδω βασικα δεν υπαρχουν ορια γιατι χτιζονται).
Εκει βασικα γινεται ολο το χτισιμο του αναβατη(καποιοι θα σκεφτουν οτι δεν ειναι αναγκη να περασεις απο τις πιο κακες στιγμες για να εξελιχθεις,δυστιχως συμβαινει το αντιθετο στην πραγματικοτητα)και αναλογα πως θα εκμεταλευτεις τις κακες οι καλες στιγμες που εζησες (το σημαντικοτερο να μην περασεις κατι τοσο δυσκολο που θα ειναι μη ανατρεψιμο και αυτο πιστευω ειναι καθαρα θεμα τυχης & πιστης),περνας στην κατηγορια 2

Εγω αναφερομαι σ'αυτην λογω μαρσπιε και οδηγησης.

2)Εχεις ωριμασει πλεον πανω στην μοτοσυκλετα ,ξεροντας οτι εισαι εκει για να περασεις καλα ,τα ορια σου τα ξερεις και τα σεβεσαι γιατι μονο μεσα απο αυτην την αρμονια εχεις καλο control.
Υπαρχει αρκετη εμπειρια ωστε μην αφησεις τον εαυτο σου να μπει σε ρυθμους που δεν ελεχγεις(η αν γινει θα γινει για ελαχιστο χρονο,με λιγη εμπειρια ακομα <πιστα >δεν θα γινεται καθολου)
Συνηθως σε βολτες που παω κολλαω με ατομα που εχουν ρυθμο σταθερο σχετικα γρηγορο.
Ξερεις οτι το παραμικρο λαθος η η απερισκεψια μπορει να σε οδηγηση σε πολυ κακες καταστασεις.Αυτο το ξερεις γιατι το εχεις ζηση και ετσι οι πιθανοτητες για λαλακια λιγοστευουν.

Σε βολτα που ειχα παει αισθανομουνα απολυτο ελεχγο και control στην μηχανη μου πηγαινοντας σχετικα γρηγορα,2 παιδια που ηταν μπροστα μου υπεθεσα οτι πηγαιναν υπερβολικα γρηγορα (δεν πιεζα τον εαυτο μου για να τους φτασω γιατι πραγματικα εχανα τον ελεγχο)φαντασου οτι ουτε καν διανοηθηκα να ακολουθησω απλα κρατησα τον ρυθμο μου, μετα απο δυο στροφες ο ενας εφυγε .
:sad:

Τωρα απο κει και περα το θεμα γρηγορα ειναι σχετικο για τον καθε αναβατη.

Αμα οδηγας συνηδειτα και χωρις να βγαινεις απο τα ορια σου ειναι πολυ καλυτερο απο της καγκουριες που δεν ξερεις τι θα σου ξημερωση.:wave2:

Βεβαια σε οποια κατηγορια να εισαι, κανεις δεν μπορει να εγγυηθη για την ασφαλεια σου.:smokin:

xastoukopsaro
02/06/2006, 18:53
διαβασα πολλα απο αυτα που γραψατε εδω και παρατηρησα ακομα περισσοτερα....
για τον φιλο που ανοιξε το ποστ μου φανηκε σαν να προσπαθει να μαθει να οδηγει σωστα μετα απο 2700 χλμ οπως ειπε... ενας πιλοτος δεν μπαινει μεσα στο αεροπλανο με οδηγειες χρησεως. και οπως λενε στο χωριο μου... αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα μελι. τι θελω να πω.. αστε αυτα τα κουντερ στρεμινκ την πιαση στο μαρπιε κλπ κλπ... παρε την μηχανουλα σου και πηγαινε σε ενα επαρχιακο δρομο η ακομα καλυτερα σε μια πιστα... κανε 2-3 γυρπους αναγνωριστικους... οταν μαθεις την πιστα ανεβασε ρυθμο.. δεν χρειαζεται να κυνηγας τον ροσσι (γιατι δεν προκειται να τον φτασεις ετσι και αλλιως) αλλα να παρεις τις σωστες γραμμες, να φρεναρεις σωστα. και φυσικα οχι μια φορα.. θα δεις βελτιωση αναμεσα στην πρωτη φορα και στην δεκατη που ουτε εσυ θα το πιστευεις... και μην ξεχνας στους δρομου κυκλοφορουν και αλλοι , δεν εισαι μονος σου και δεν εχουν ολοι ξυπνησει ολη με την"παυλα" σου....

Πολλες φορες οταν κανω μαμακιες στον δρομο σκεφτομαι ενα πραγμα.... αν ερθει απο την αλλη ενας σαν και εμενα ποσο κομματια θα γινουμε???

Ολα οταν οδηγουμε τα κανουμε απλα για τους νομους φυσικης, (για να διατηρησουμε μια ισοροπια με την μηχανη και αυτη με τον δρομο) πολλες ταρζανιες ανοφελες....

Αντε καλο δρομο!

kostisthegreek
02/06/2006, 20:06
Να συμπληρώσω και κάτι ακόμα:
Σε μια πίστα θα κάνεις κανα δυο γύρους, θα τη μάθεις και σιγά σιγά θα αυξάνεις το ρυθμό σου.
Σε μια άγνωστη διαδρομή (πχ εκδρομή) τι γίνεται? Θα πηγαίνεις μπρος πίσω για να μάθεις το δρόμο?
Γι αυτό μάθε καλύτερα τη μηχανή σου και τον εαυτό σου, και θα οδηγάς με περισσότερη σιγουριά.

zireous
17/09/2006, 21:46
:a27:
Σε κάτι που είπε ο dirtbird πριν κάτι σελίδες το οποίο παίζει στο χώμα πιο πολύ (λόγω ελάχιστης πρόσφυσης του μπροστινού συνήθως) παρά σε άσφαλτο.

Εγώ επειδή είμαι ανάποδος χρόνος πάντως όταν είχα δοκιμάσει τον εσωτερικό μαρσπιέ σε στριτ ήταν πολύ πιο αργό το στρίψιμο σε σχέση με το countersteering, και έτσι ψιλοαδιαφόρησα και δεν το χρησιμοποιώ σε γρήγορη οδήγηση -αν και σε νωχελικές στροφές δεν είναι και άσχημο, ξεκουράζεις και τα χέρια (όχι δε διαβάζω εφημερίδα στη μηχανή).