PDA

View Full Version : καρτες συνδεσης internet



zolotas
12/02/2006, 18:40
εδω και καιρο αγοραζω καρτες των 10Ε για να συνδεθω.....

αυτες που βγηκαν και ειναι δωρεαν ειναι οντως δωρεαν η θα μας ερθει λογαριασμος τουμπανο??.......εχουν χρεωση οσο ενα αστικο τηλεφωνημα.......χρησιμοποιει κανεις?.......να συνεχιζω να αγοραζω καρτες?

cOzAtS
12/02/2006, 19:11
Να κάνεις σύνδεση γιατί με αυτές τις καρτες θα σου έρθει ο λογαριασμός φουσκωμένος γιατί δεν χρησιμοποιούν ΕΠΑΚ αλλά αστική χρέωση. Η συνδέσεις έχουν άλλη χρέωση πολύ μικρότερη....ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

sunnymtx
12/02/2006, 19:18
καλησπερα φιλε Γιωργο ! θα σου προτεινα να ΜΗΝ ασχοληθεις καθολου με το (δωρεαν) ιντερνετ καθως οι χρεωσεις μπορει να σου ακουγονται μικρες αλλα στο τελος του διμηνου δε θα πιστευεις το λογαριασμο σου :eyepop: αν εισαι κατοχος συνδεσης Vodafone μπορεις μεσω αυτης της συνδεσης να εχεις ΚΑΝΟΝΙΚΟ ιντερνετ (δηλαδη με ΕΠΑΚ).Το ποσο καιρο θα εχεις ιντερνετ θα εξαρταται μονο απο το ποσο καιρο θα εχεις τη συνδεση σου (Vodafone) ενεργη.αν ΔΕΝ εισαι συνδρομητης Vodafone ,μπορεις να βρεις καποιον αλλο που εχει και να σου δωσει απλα τον κωδικο συνδρομητη για να φτιαξεις ιντερνετ συνδεση κανονικη (www.panafonet.gr) ... οποια αλλη διευκρινηση ,στη διαθεση σου φιλε :beer:

sunnymtx
12/02/2006, 19:23
πιο συγκεκριμενα , www.panafonet.gr και κανε κλικ κατω δεξια που λεει "δωρεαν ιντερνετ" - δωσε αριθμο κινητου vodafone και μητρωο συνδρομητη και εισαι ετοιμος φιλε ! την υπολοιπη διαδικασια (username + password) την ξερεις ... :wave2:

zolotas
12/02/2006, 20:07
.επαιρνα την netcarta με 10Ε 25 ωρες.......πηρα την ΝΕΤΙΜΕ 10Ε 75 ωρες...δεν περιλαμβανει το κοστος συνδεσης λεει.......σαν πολυ μεγαλη διαφορα δεν εχουν?:eyepop:

και φυσικα ουτε λογος για το τζαμπα καρτες....μουφα

sunnymtx
12/02/2006, 20:14
κοιτα ... επειδη ως γνωστον ο τζαμπας πεθανε (!) και το ελληνικο ιντερνετ ειναι απο τα ακριβοτερα της Ευρωπης ,ε μην πληρωνουμε και ενα καρο ευρα σε συνδεσεις ... ημαρτον !!! κατα τη γνωμη μου δε συμφερει σε καμια περιπτωση η καρτα φιλε μου, την τρως τοσο γρηγορα που δεν το παιρνεις γραμμη καθολου ! ψαξε αυτο που σου ειπα για να πληρωνεις ΜΟΝΟ τον επακ :)

adam_tsouk
12/02/2006, 20:37
Αν δεν κάνω λάθος έχεις κλήση σε ΕΠΑκ απλα σου διευκρινίζει ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στη κάρτα που έχεις αγοράσει! (και λογικό είναι).
Άλλο αυτό με το δωρεάν internet.

Αλλά άμα τα βάλεις κάτω θα δεις ότι σε συμφέρει να κάνεις μια 6μηνη-ετήσια σύνδεση....

FestoNero
12/02/2006, 20:39
Και αν δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα, παρε με 16Ε απο το πλαισιο τη μηνιαια καρτα της teledome που δεν εχει ωρες, αλλα 1 μηνα!;) ;)
Η καλυτερη λυση βεβαια ειναι αυτο με τη Vodafone, η αν εισαι φοιτητης στη επαρχια να παρεις συνδεση του πανεπιστημιου, που ειναι ομως "κλειδωμενη" στον αριθμο τηλεφωνου που θα δηλωσεις.
:beer: :wave2:

zolotas
12/02/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk


Αλλά άμα τα βάλεις κάτω θα δεις ότι σε συμφέρει να κάνεις μια 6μηνη-ετήσια σύνδεση....

λογω του οτι δεν εμπαινα στο νετ αποφασισα να παιρνω καρτες μια και ειχε ληξει η συνδεση μου 18 μηνη...............αλλα τωρα μαλλον θα κανω μια 6μηνη η ετησια .....στην HOL ημουνα

adam_tsouk
12/02/2006, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
λογω του οτι δεν εμπαινα στο νετ αποφασισα να παιρνω καρτες μια και ειχε ληξει η συνδεση μου 18 μηνη...............αλλα τωρα μαλλον θα κανω μια 6μηνη η ετησια .....στην HOL ημουνα

kαλα, αμα δεν το χρησιμοποιείς συχνά (όπως εγώ):lol: δεν συμφέρει να αγοράζεις ετήσια κτλ.

zolotas
12/02/2006, 21:38
........αστα να πανε .........μεγαλο κολλημα αυτο το φορουμ ρε παιδι μου:hypnotize

Λεωνίδας
12/02/2006, 22:09
Παίδες ότι έχει αριθμό κλήσης που ξεκινάει από 89625 ή 89624 έχει χρέωση ΕΠΑΚ / ΠΕΑΚ σύμφωνα με τη σελίδα 24 του τιμοκαταλόγου (http://www.oteshop.gr/teleph_tariffs.pdf) του ΟΤΕ.
Ότι έχει αριθμό κλήσης που ξεκινάει από 801 έχει χρέωση αστικού τηλεφωνήματος σύμφωνα με τις σελίδες 3 και 4 του τιμοκαταλόγου (http://www.oteshop.gr/teleph_tariffs.pdf) του ΟΤΕ.
Οι κάρτες απ'ότι ξέρω έχουν χρέωση ΕΠΑΚ/ΠΕΑΚ (διαφορετικά δε θα έχει νόημα να τις αγοράσεις).
Ελπίζω να σας κάλυψα :wave2:

Vstrommer71
13/02/2006, 02:00
DSL KIT
Σαφώς η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ αν το δεις σε κόστος λύση:winka:

George-3-
13/02/2006, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
καλησπερα φιλε Γιωργο ! θα σου προτεινα να ΜΗΝ ασχοληθεις καθολου με το (δωρεαν) ιντερνετ καθως οι χρεωσεις μπορει να σου ακουγονται μικρες αλλα στο τελος του διμηνου δε θα πιστευεις το λογαριασμο σου :eyepop: αν εισαι κατοχος συνδεσης Vodafone μπορεις μεσω αυτης της συνδεσης να εχεις ΚΑΝΟΝΙΚΟ ιντερνετ (δηλαδη με ΕΠΑΚ).Το ποσο καιρο θα εχεις ιντερνετ θα εξαρταται μονο απο το ποσο καιρο θα εχεις τη συνδεση σου (Vodafone) ενεργη.αν ΔΕΝ εισαι συνδρομητης Vodafone ,μπορεις να βρεις καποιον αλλο που εχει και να σου δωσει απλα τον κωδικο συνδρομητη για να φτιαξεις ιντερνετ συνδεση κανονικη (www.panafonet.gr) ... οποια αλλη διευκρινηση ,στη διαθεση σου φιλε :beer:


Δηλαδη αυριο (Τριτη) που θα παω να πληρωσω τον λογαριασμο μου Vodafone (Spyline λεει.....:lol: :a09: ) λεω οτι θελω να εχω ιντερνετ και ολα ΟΚ. Εννοω χωρις επιπλεον κοστος...56Κ παντα εννοω.

paris-3
13/02/2006, 02:23
ψαξε αυτο που σου ειπα για να πληρωνεις ΜΟΝΟ τον επακ Ούτε αυτό συμφέρει πλέον, μετά τις αυξήσεις αν χρησιμοποιείς αρκετά το internet
DSL KIT
Σαφώς η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ αν το δεις σε κόστος λύσηΚαι σε κόστος[έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)και οι ταχύτητες δν συγκρίνονται.Και εγώ αυτό έβαλα.Ο πρώτος λογαριασμός με τις νέες χρεώσεις,για ISDN μου ήρθε περισσότερο από μια dsl 384Κ:eek:

jennik
13/02/2006, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
και το ελληνικο ιντερνετ ειναι απο τα ακριβοτερα της Ευρωπης



και για να σας δειξω διαφορες με εξω (usa) ημουν για ενα διαστημα εκει (ΤΝ) και ειχα DSL στα 6MB με 35 euro τον μηνα!
και γυρισα πριν ενα μηνα και τωρα εχω εδω την καταπληκτικη ταχυτητα των......... 56Κ !!!!! Και μου βγαινει και πιο ακριβα..
Ελλαδαρα...

hornet
13/02/2006, 09:02
Το να κατηγορουμε μπορουμε αλλα το να το ψαξουμε δε μπορουμε!!!

Η ελλαδα εχει ακριβο internet διοτι ειμαστε λιγοι και γιατι ειμαστε πολυυυ μακρυα απο τα main hubs των international επιγειων συνδεσεων ητη κοστιζει πολλα ενα επιγειο κυκλωμα που συνδεει ενα isp με τον υπολοιπο κοσμο και επισης η ελλαδιτσα μας δεν εχει τον ανταγωνισμο που εχει ενας isp η last mile provider στην αμερικη η στην αγγλια οποτε κρεμομαστε ακομα στα @@ του ΟΤΕ!!

Υπομονη καλυτερες μερες θα ερθουν

jennik
13/02/2006, 22:57
Φιλε Hornet παω πασο αν ειναι ετσι οπως τα λες αλλα πιστευω οτι θα αργησουμε πολυ να γινουμε πολλοι αν καποιος provider δε κανει το βημα το μεγαλυτερο ωστε να τραβηξει τον κοσμο προς τα κει.. ετσι κι αλλιως μακροπροθεσμα θα τα βγαλουν τα κερδη τους...

jimmis77
14/02/2006, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Το να κατηγορουμε μπορουμε αλλα το να το ψαξουμε δε μπορουμε!!!

Η ελλαδα εχει ακριβο internet διοτι ειμαστε λιγοι και γιατι ειμαστε πολυυυ μακρυα απο τα main hubs των international επιγειων συνδεσεων ητη κοστιζει πολλα ενα επιγειο κυκλωμα που συνδεει ενα isp με τον υπολοιπο κοσμο και επισης η ελλαδιτσα μας δεν εχει τον ανταγωνισμο που εχει ενας isp η last mile provider στην αμερικη η στην αγγλια οποτε κρεμομαστε ακομα στα @@ του ΟΤΕ!!

Υπομονη καλυτερες μερες θα ερθουν




εσυ φιλε hornet :wave2: πιστευεις οτι θα ερθουν καλυτερες μερες;
εγω γιατι νομιζω το αντιθετο;
συνηθως στο ελλαντα παμε ενα βημα μπρος και δυο πισω.
μεγαλος υπνος λεμε:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

hornet
14/02/2006, 09:14
Για να το λεω κατι ξερω!!!

saki_tsan
14/02/2006, 17:28
Εγω παντως βλεπω οτι το DSL οσο παει ριχνει τιμες του εδω στην Ελλαδα... κατι ειναι κι αυτο..! :wave2:

ronin1
15/02/2006, 14:32
εδώ στα τρίκαβλα παίδες εδώ και κανα μήνα ξεκίνησε ο δήμος το ασύρματο δίκτυο για το νομό.

ακόμα ψιλο υπο λειτουργεί, αλλά είναι καλή φάση και με τον καιρό βελτιώνεται

τζαμπέ 100%, ούτε τηλεφωνο κρατάς απασχολημένο , κυριλέ

είναι κάποιες φάσεις που τρώει κόλλημα βέβαια και χάνει το σήμα του

αλλά είναι νωρίς ακόμη...