PDA

View Full Version : Αγερας



el_hymador
12/02/2006, 19:01
Λοιπον σημερα πηγα μια βολτιτσα μεχρι Κορινθο.Πολυ κρυο (το αντιμετωπιζεις...) , λιγες μηχανες (ασχημο αυτο μονο ενα zx 636 , ενα vstrom και ενα k1200...) και ΠΟΛΥ αερας!!!!
Ειδικα στην Αττικη οδο μετα τα Λιοσια γινοταν της πουτανας....λοιπον οταν εκοβα ταχυτητα ενιωθα σαν κομφετι , μου ριχνε κατι ριπες και την ακουγα κανονικα , αν ανοιξεις το γκαζι (να το ανοιξεις ομως!!) απλα ταξιδευεις υπο κλιση -σταθερος ομως- και προσευχεσε να μην σου σκασει κανα δυνατο ρευμα και σε στειλει στις μπαριερες.....αληθεια , υπαρχει αλλη αντιμετωπιση περα απο το γκαζι? (Το να γυρισεις πισω ας πουμε οτι δεν ειναι απαντηση...):wave2:

rsp
12/02/2006, 19:44
Ειναι πολυ απλο.....

Παιρνουμε ενα πανι απο Wind surf, προτιμηση 6 μετρων, το κοβουμε να γινει περιπου 4,30 και του βαζουμε λαβες στις 3 γωνιες. Τις 2 γωνιες με τις λαβες τις τοποθετουμε στο τιμονι και την 3 της περναμε ενα μικρο κονταρι, περιπου 30 εκατοστα που το κολαμε στο κρανος. Ετσι εχουμε ελεγχο στη κατευθυνση και οικονομια στα καυσιμα...

Εχε στο νου σου οτι
1. οσο μεγαλυτερο πανι τοσο πιο δυσκολο αλλα και γρηγορο
2. Οι λαβες να ειναι απο καουτσουκ αντοχης
3. Το κρανος πρεπει να ειναι κεβλαρ
4. Δεν δουλευει καλα με σταμπιλιζατερ

:wave2:

marios8
12/02/2006, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Λοιπον σημερα πηγα μια βολτιτσα μεχρι Κορινθο.Πολυ κρυο (το αντιμετωπιζεις...) , λιγες μηχανες (ασχημο αυτο μονο ενα zx 636 , ενα vstrom και ενα k1200...) και ΠΟΛΥ αερας!!!!
Ειδικα στην Αττικη οδο μετα τα Λιοσια γινοταν της πουτανας....λοιπον οταν εκοβα ταχυτητα ενιωθα σαν κομφετι , μου ριχνε κατι ριπες και την ακουγα κανονικα , αν ανοιξεις το γκαζι (να το ανοιξεις ομως!!) απλα ταξιδευεις υπο κλιση -σταθερος ομως- και προσευχεσε να μην σου σκασει κανα δυνατο ρευμα και σε στειλει στις μπαριερες.....αληθεια , υπαρχει αλλη αντιμετωπιση περα απο το γκαζι? (Το να γυρισεις πισω ας πουμε οτι δεν ειναι απαντηση...):wave2:

Aφου εφτασες στην Κορινθο παλι καλα. Εγω μεχρι το καρτοδρομιο στα πρωτα διοδια πηγα και το δαγκωσα κανονικα. Οσο για τον αερα δεν το συζητω. :wave2:

mystique
13/02/2006, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειναι πολυ απλο.....

Παιρνουμε ενα πανι απο Wind surf, προτιμηση 6 μετρων, το κοβουμε να γινει περιπου 4,30 και του βαζουμε λαβες στις 3 γωνιες. Τις 2 γωνιες με τις λαβες τις τοποθετουμε στο τιμονι και την 3 της περναμε ενα μικρο κονταρι, περιπου 30 εκατοστα που το κολαμε στο κρανος. Ετσι εχουμε ελεγχο στη κατευθυνση και οικονομια στα καυσιμα...

Εχε στο νου σου οτι
1. οσο μεγαλυτερο πανι τοσο πιο δυσκολο αλλα και γρηγορο
2. Οι λαβες να ειναι απο καουτσουκ αντοχης
3. Το κρανος πρεπει να ειναι κεβλαρ
4. Δεν δουλευει καλα με σταμπιλιζατερ

:wave2:



:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

:beer:

el_hymador
13/02/2006, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ειναι πολυ απλο.....

Παιρνουμε ενα πανι απο Wind surf, προτιμηση 6 μετρων, το κοβουμε να γινει περιπου 4,30 και του βαζουμε λαβες στις 3 γωνιες. Τις 2 γωνιες με τις λαβες τις τοποθετουμε στο τιμονι και την 3 της περναμε ενα μικρο κονταρι, περιπου 30 εκατοστα που το κολαμε στο κρανος. Ετσι εχουμε ελεγχο στη κατευθυνση και οικονομια στα καυσιμα...

Εχε στο νου σου οτι
1. οσο μεγαλυτερο πανι τοσο πιο δυσκολο αλλα και γρηγορο
2. Οι λαβες να ειναι απο καουτσουκ αντοχης
3. Το κρανος πρεπει να ειναι κεβλαρ
4. Δεν δουλευει καλα με σταμπιλιζατερ

:wave2:

φιλε rsp , ακολουθησα τις οδηγιες σου , αλλα με λυπη σου δηλωνω οτι το συστημα δεν δουλευει...

1.Τροχαιοι με σταματησαν και κατεσχεσαν την μηχανη μου , με την προφαση οτι υπηρχε απαγορευτικο αποπλου....σε τηλεφωνικες συνομιλιες που ειχα με τον διοικητη της τροχαιας μου ειπε οτι θα παραλαβω την μηχανη οταν μπουνατσαρει ο καιρος και πεσει κατω απο τεσσερα μποφωρ.

2.οταν εχω τον αερα δευτεροπρυμα , κουναει λιγο στις παρατεταμενες των 240+ ...μαλλον θα φταιει η γαστρα ..εεε το πλαισιο εννοω...

3.Οι λαβες πρεπει να γινουν παση θυσια μια και κατα προτιμηση σε σχημα λαγουδερας...χρειαζομαι το αλλο χερι ωστε να κραταω τον εξαντα και να κοβω αζιμουθιο...

...αναμενω απαντηση σου επι του θεματος

Ο αϊ Νικολας μαζι σου και καλες θαλασσες να ΄χεις..:wave2:

the_passenger
13/02/2006, 19:41
Πήγα και ήρθα Επίδαυρο με την κοπέλα μου (κοπή πίτας Hellas Transalp Club)

Αφού δε χώρισα καλά είναι. Πρώτη φορά οδηγώ πηγαίνοντας ευθεία και έχοντας κλίση!!! :look: :look: :look:
Να πώ λοιπόν οτι: Η ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΠΡΟΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΜΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Η στο θέμα αέρα και ήταν μακράν το χειρότερο σημείο της βόλτας, ούστ που θέλετε και 1.30. :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Άσε τις αεροσφαλιάρες στο κράνος από το πλάι. Ρε εδώ γέλαγα που εβλεπα τα αυτοκίνητα να αλλάζουν λωρίδες χωρίς να το θέλουν... οπότε αφού δε μας πήρε ο αέρας, όλα καλα!...

:wave2: :wave2: :wave2:

ΥΓ: Υπάρχει καμιά "συμβουλή" αναρρωτιέμαι για τέτοιες περιπτώσεις;;; (πέρα από την προσευχή σου, το πανί ή την ..υπαναχώρηση!)

zolotas
13/02/2006, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger


ΥΓ: Υπάρχει καμιά "συμβουλή" αναρρωτιέμαι για τέτοιες περιπτώσεις;;; (πέρα από την προσευχή σου, το πανί ή την ..υπαναχώρηση!)

υπαρχει...επιμονη .....υπομονη .....θετικη ενεργεια.....:hypnotize

rsp
13/02/2006, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
φιλε rsp , ακολουθησα τις οδηγιες σου , αλλα με λυπη σου δηλωνω οτι το συστημα δεν δουλευει...

1.Τροχαιοι με σταματησαν και κατεσχεσαν την μηχανη μου , με την προφαση οτι υπηρχε απαγορευτικο αποπλου....σε τηλεφωνικες συνομιλιες που ειχα με τον διοικητη της τροχαιας μου ειπε οτι θα παραλαβω την μηχανη οταν μπουνατσαρει ο καιρος και πεσει κατω απο τεσσερα μποφωρ.

2.οταν εχω τον αερα δευτεροπρυμα , κουναει λιγο στις παρατεταμενες των 240+ ...μαλλον θα φταιει η γαστρα ..εεε το πλαισιο εννοω...

3.Οι λαβες πρεπει να γινουν παση θυσια μια και κατα προτιμηση σε σχημα λαγουδερας...χρειαζομαι το αλλο χερι ωστε να κραταω τον εξαντα και να κοβω αζιμουθιο...

...αναμενω απαντηση σου επι του θεματος

Ο αϊ Νικολας μαζι σου και καλες θαλασσες να ΄χεις..:wave2:



Καλε μου φιλε
επειδη εισαι νεος στο επαναστατικο μου συστημα θα συγχωρεσω τα λαθη σου...:lol: :lol: :lol:

Βλεπουμε μπατσους...Μαζευουμε το φλοκο και τους περναμε πριμα...
Οι λαβες ειναι μελετημενες δεν μπορεις εσυ ο καθε τυχαιος να πεταγεσε να χαλας το μαγαζι...Θα βγαζεις πορεια απο πριν ρε φιλε...ακου τωρα...:confused: :confused: :eyepop: :lol:

Σου προτεινω να μαζευεις τα μπαλονια πριν τις παρατεταμενες των +240 γιατι αυτα φταινε...


Θα χαρω να σε ξανα βοηθησω σε οποιο σου προβλημα!!:bawl: :bawl: :lol:

tifoefs
14/02/2006, 01:27
Βρε κοθωνια !!

Σε ολα τα μαγαζια ειδων Ψαρεματος πουλανε βαριδια απο το γνωστο μεταλλο με το ονομα "μολυβι" !!

Παρτε μερικα κιλα φορτωστε τις βαλιτσες σας βαλτε και ενα ζωναρι με 7-8 βαριδια (πληροφοριες στο Μαρινο567) !!!

Αμαν αυτη η γκρινια σας πια !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rsp
14/02/2006, 01:34
Να τωρα πεταγοντε ολοι να κανουν τους ειδικους...Ασε ρεεεεε:nono: :lol: :lol: :rotflmao: :lol:

tifoefs
14/02/2006, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να τωρα πεταγοντε ολοι να κανουν τους ειδικους...Ασε ρεεεεε:nono: :lol: :lol: :rotflmao: :lol:

Το θεμα δεν ειναι η απογειωση κυριε ειδικε με τα πανια σου και τις πλαγιοδρομιες σου !!!

Αλλα να μην απογειωθεις χωρις ελπιδα προσγειωσης !!

:a22: :a22: :a22: :rotflmao: :lol:

rsp
14/02/2006, 01:44
Καταλαβαινω οτι στην ηλικια σου η απογειωση ειναι κατι δυσκολο...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
14/02/2006, 20:47
Πραγαμτικα ευχαριστω εκ΄βαθους καρδιας σε οσους συνεδραμαν με τις απαντησεις τους στην λυση του προβληματος μου....αισθανομαι βαθυτατα υποχρεωμενος και κερναω καφε με τα τον πρωϊνο περιπατο και τα ηλεκτροσοκ στην αιθουσα αναψυχης του ψυχιατρειου..:wave2:

zolotas
14/02/2006, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
στην αιθουσα αναψυχης του ψυχιατρειου..:wave2:

......ολοι στο τρελαδικο θα παμε ενας-ενας.............:a022: :a33:

the_passenger
15/02/2006, 09:41
Ρε μάγκες δε λέω ωραία η πλάκα αλλά μ@μιούνται τα πόστ!!! (για πολύ μ@μίσι μιλάμε!)

Δεν είδα απάντηση όμως ούτε για το πιό απλό πχ: ΠΟΛΛΑ Η ΛΙΓΑ ΧΛΜ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ; :nono:

Εγώ (και ο δημιουργός του ποστ πιστεύω) το ρωτάμε γιατι περάσαμε κάποιες δύσκολες ώρες ταξιδεύοντας...:eyepop: :eyepop: :eyepop: τωρα αν είχαμε πάει στα πέριξ δεν πιστεύω ούτε εμείς να την είχαμε την απορία, με πιάνετε ε;;

Λοιπον καμιά γνώμη;;; :confused:

:wave2:

Krokodilos001
15/02/2006, 10:14
:rotflmao: :rotflmao:


kala oi apantisis gia ta pania, foberes
.

Tifo mou areses.


File passenger... mono to baros boitha kapos, dilidi oso pio baria mixani toso kalitera.

Mixani me fering ke kapia aerodinamiki episis boitha.

Ta gimna, mikra, elafria tin ekatsan tin barka

Ta liga xiliometra einai kala, prosferoun kapia asfaleia ke dinatotia antidrasis. logiko.

Ta polla xiliometra se kapia mixanimata boithane logo down force,
alla bebea an sou figei, tote tha figei poli.

Lisi den iparxei, opos fisa armenizeis...
Eidika me ripes aera, gama ta


:rotflmao: :rotflmao:


kales fortounes.:rotflmao:

the_passenger
15/02/2006, 10:44
Thanx φίλε..

Διαφωνώ μόνο στο οτι τα λίγα χλμ προσφέρουν καλύτερη δυνατότητα αντίδρασης - μου δόθηκε η εντύπωση οτι με τα πολλά πας πιό σταθερά αλλά με αρκετή κλίση (...).. σα wind surf ένα πράγμα!:uplate: . Βέβαια αν γίνει η στραβή με τα πολλά ...άστο καλύτερα...:cry: απλά στην πράξη μου φάνηκε πιό δύσκολο να γίνει στραβή με τα πολλά..

:wave2:

sapila racing
15/02/2006, 11:07
Με πιο πολλά χιλιόμετρα το μηχανάκι είναι πιο σταθερό λόγω στροφορμής των τροχών.
Ως γνωστόν ??? η μοτοσυκλέτα σταθεροποιείται από την στροφορμή των τροχών (και του στροφάλου εκτος BMW, Guzzi κλπ περίεργα).

Αυτό το αντιλαμβάνεται εύκολα ο οδηγός καθώς 'βαραίνει' το τιμόνι όσο αναβαίνουν τα χιλιόμετρα και αναγκαστικά οι κινήσεις γίνονται πιο μαλακές και πιο αργές.
Δεν μπορείς να σπρώξεις το τιμόνι στα 200 τόσο δυνατά, γρήγορα και μακριά, όσο στα 120 , γιατί θα πάς στις μπαριέρες.

Με τον ίδιο τρόπο λοιπόν το μηχανάκι γίνεται πιο σταθερό΄με τα χιλιόμετρα.
Ομως είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί μεχρι να γίνει η διόρθωση από τον οδηγό (σε ξαφνική αλλαγή του αέρα πχ) έχουμε διανύσει μεγαλύτερη απόσταση.
Μια μέση λύση είναι το καλύτερο σε extreme συνθήκες, με 50 δεν πας καθόλου καλά, με 200 πας μια χαρά αλλά ρισκάρεις πολύ.

kachius
15/02/2006, 11:17
Δε νομίζω ότι "πολλά" εννοεί κανείς τα 200.

Όταν μου είχε τύχει (έντονα) με το tdm
πήγαινα περίπου 100-120 με αρκετά μεγάλη κλίση.

Η μηχανή ήταν πολύ σταθερή στην πορεία της
και παρόλο που ένιωθα πολύ έντονα την αλλαγή
της έντασης του ανέμου (και της κατεύθυνσης :eyepop:
που και που) η μηχανή κράταγε αρκετά σταθερά
με ελάχιστες και καθόλου απότομες/βίαιες ρυθμίσεις

(η καρδούλα μου το ξέρει...)

sapila racing
15/02/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Δε νομίζω ότι "πολλά" εννοεί κανείς τα 200.

Όταν μου είχε τύχει (έντονα) με το tdm
πήγαινα περίπου 100-120 με αρκετά μεγάλη κλίση.

Η μηχανή ήταν πολύ σταθερή στην πορεία της
και παρόλο που ένιωθα πολύ έντονα την αλλαγή
της έντασης του ανέμου (και της κατεύθυνσης :eyepop:
που και που) η μηχανή κράταγε αρκετά σταθερά
με ελάχιστες και καθόλου απότομες/βίαιες ρυθμίσεις

(η καρδούλα μου το ξέρει...)

Εντάξει, είπα 120 και 200 για να γίνω αντιληπτός.

Επίσης ο krokodilos κάνει λάθος αν νομίζει ότι τα φαιρινγκάτα είναι καλύτερα από τα γυμνά σ αυτό το θέμα :nono:
Το αντίθετο συμβαίνει.
Στα γυμνά έχουν μικρότερη επίδραση οι πλαγιοι άνεμοι.
Τα φαιρινγκ είναι σχεδιασμένα για καλυτερη οπισθέλκουσα. Μειώνουν τόσο τον συντελεστή οπισθέλκουσας ώστε η συνολικη δύναμη που εξασκείται στην μοτοσυκλέτα να μικραίνει, παρ΄όλο που η συνολική επιφάνεια αυξάνεται.
Στους πλάγιους άνεμους όμως...:nono:

tdaf
15/02/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Λοιπον σημερα πηγα μια βολτιτσα μεχρι Κορινθο.Πολυ κρυο (το αντιμετωπιζεις...) , λιγες μηχανες (ασχημο αυτο μονο ενα zx 636 , ενα vstrom και ενα k1200...) και ΠΟΛΥ αερας!!!!
Ειδικα στην Αττικη οδο μετα τα Λιοσια γινοταν της πουτανας....λοιπον οταν εκοβα ταχυτητα ενιωθα σαν κομφετι , μου ριχνε κατι ριπες και την ακουγα κανονικα , αν ανοιξεις το γκαζι (να το ανοιξεις ομως!!) απλα ταξιδευεις υπο κλιση -σταθερος ομως- και προσευχεσε να μην σου σκασει κανα δυνατο ρευμα και σε στειλει στις μπαριερες.....αληθεια , υπαρχει αλλη αντιμετωπιση περα απο το γκαζι? (Το να γυρισεις πισω ας πουμε οτι δεν ειναι απαντηση...):wave2:

Όταν είχα πρωτοέρθει στο forum είχα και εγώ την ίδια απορία. Διάβασε και σε αυτό το thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=3253) τις απαντήσεις μήπως και σε βοηθήσουν. :wave2:

Krokodilos001
15/02/2006, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Επίσης ο krokodilos κάνει λάθος αν νομίζει ότι τα φαιρινγκάτα είναι καλύτερα από τα γυμνά σ αυτό το θέμα :nono:
Το αντίθετο συμβαίνει.
Στα γυμνά έχουν μικρότερη επίδραση οι πλαγιοι άνεμοι.
Τα φαιρινγκ είναι σχεδιασμένα για καλυτερη οπισθέλκουσα. Μειώνουν τόσο τον συντελεστή οπισθέλκουσας ώστε η συνολικη δύναμη που εξασκείται στην μοτοσυκλέτα να μικραίνει, παρ΄όλο που η συνολική επιφάνεια αυξάνεται.
Στους πλάγιους άνεμους όμως...:nono:


:confused:

les??? ego alla ksero....ke alla exo niosei.

anyway den tha malosoume giafto. Whatever.

sapila racing
15/02/2006, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
:confused:

les??? ego alla ksero....ke alla exo niosei.

anyway den tha malosoume giafto. Whatever.

Αυτό έλειπε να μαλώσουμε :beer:

Πάντως δεν είναι η δική μου γνώμη αλλα αποδεδειγμένο γεγονός.

Ακόμα και το σχήμα των φαίρινγκ που βλέπουμε κάθε μέρα στις μηχανές που κυκλοφορούν αλλά και στις αγωνιστικές, έχει καθοριστεί στην ουσία από τους κανονισμούς της FIM (Παγκόσμια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας) ώστε να επιτρέπεται η βελτίωση της αεροδυναμικής οπισθέλκουσας μέχρι ένα βαθμό, ώστε να μην επηρεαζεται δραστικά η συμεριφορά στους πλάγιους ανέμους.
Στην ουσία καθορίζει το ποσοστό κάλυψης του εμπρός μέρους της μοτοσυκλέτας με συγκεκριμένες γωνίες κλπ, ακόμ ακαι το μέχρι που μπορεί να καλύπτει τον τροχό το μπροστινό φτερό.

Αυτό έγινε γιατί συνέβησαν πολλα ατυχήματα όταν χρησιμοποιούντα τα dustbin φαίρινγκ που πρόσφεραν τρελλές τελικές, αλλα με συχνα άσχημη κατάληξη.

Να και μια Agusta με τέτοιο φαίρινγκ για να καταλάβεις τι εννοώ.


37367

the_passenger
15/02/2006, 14:39
Όταν είχα πρωτοέρθει στο forum είχα και εγώ την ίδια απορία. Διάβασε και σε αυτό το thread τις απαντήσεις μήπως και σε βοηθήσουν.

Φίλε tdaf thanx! - μόλις διάβασα το πόστ "Πλάγιος Άνεμος" που με βοήθησε αρκετά θα έλεγα γιατι παρουσιάζονται πολλές εμπειρίες..

Καταλήγω βάση των όσων διάβασα αλλά και της δικής μου εμπειρίας, οτι ο πολύς πλευρικός άνεμος αντιμετωπίζεται καλώς η κακώς με αρκετή ταχύτητα (ώστε να "μειωθεί" σχετικά με την ταχύτητα αυτή η επίδραση των πλευρικών ανέμων στην πορεία), σχέση στο κιβώτιο που να δίνει αρκετή ροπή - στροφές, και φυσικά πολλή προσοχή κλπ κλπ γιατι ανα πάσα στιγμή χρειάζονται διροθώσεις και άρα μικρές αλλαγές πορείας κλπ κλπ..

Πάντως πιστεύω οτι είναι από τις δυσκολέτερες συνθήκες που έχουμε να αντιμετωπίσουμε... :uplate: :hypnotize :hypnotize

tifoefs
15/02/2006, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Καταλαβαινω οτι στην ηλικια σου η απογειωση ειναι κατι δυσκολο...:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Η προσγειωση ομως στη δικια σου ηλικια ειναι ευκολη εεεε ;;;

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

rsp
15/02/2006, 15:07
Καλα δεν ντρεπεσε να χαλας το ποστ τωρα....:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

simeon
15/02/2006, 16:11
εμενα παντως στην εθνικη με αερα μολις εσφιξα το stabilizer το μηχανακι πηγαινε μονο του με ελαχιστες διορθωσεις!!!!
Μου εκανε εντυπωση και μπορω να πω πως σκεφτηκα οτι περισσοτερα αξιζει τα λεφτα του γι αυτο το λογο και λιγοτερο για σταθεροτητα σε πολυ μεγαλες ταχυτητες (που στο κατω κατω δεν πηγαινω ποτε)...

el_hymador
15/02/2006, 19:27
οποτε για να καταληξουμε καπου , η μονη αντιμετωπιση ειναι ...γκαζι και προσευχη...

Αυτο παρατηρησα και εγω .... με το που βγηκα Αττικη οδο και αρχισαν οι ζεμπεκιες (και σημειωτεον το cbf ειναι σταθερο μηχανακι) χεστηκα πανω μου και εκοψα ... αλλα εκει ηταν το λαθος! Οταν ακολουθησα (προσπαθησα ..) για λιγο ενα zx 636 καταλαβα οτι με μεγαλες ταχυτητες οι σφαλιαρες που δεχομουν στα 100-120 γιναν φιλικα σκουντηγματα στα 160-180 ...λογικο αφου η αδρανεια της μηχανης ηταν πολυ μεγαλυτερη λογο ταχυτητας.
Αρκετα επικινδυνο δε λεω.Δεν πρεπει να υπαρχουν χειροτερες συνθηκες για κινηση με μηχανη απο τον πολυ αερα , εφιαλτης σκετος.:wave2:

Krokodilos001
15/02/2006, 19:47
Akoma xirotero einai na fas sfaliara apo aera eno brexei!!!!
Brethika apo in deksia lorida stin aristeri...xoris na kounitho kaholou telios orthios.

San na se sproxnoun eno ise pano se pago. (aguaplaning plebrika)

Ekei na deis xesimo pou ksafnika brethika dipla stin mpariera ke na min mporo na kano tipota.


Kalo na mporeis na treksis, alla otan eise se kikloforiako ke se piksomo apla ton pineis.

Krokodilos001
15/02/2006, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό έλειπε να μαλώσουμε :beer:

Πάντως δεν είναι η δική μου γνώμη αλλα αποδεδειγμένο γεγονός.

Ακόμα και το σχήμα των φαίρινγκ που βλέπουμε κάθε μέρα στις μηχανές που κυκλοφορούν αλλά και στις αγωνιστικές, έχει καθοριστεί στην ουσία από τους κανονισμούς της FIM (Παγκόσμια Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας) ώστε να επιτρέπεται η βελτίωση της αεροδυναμικής οπισθέλκουσας μέχρι ένα βαθμό, ώστε να μην επηρεαζεται δραστικά η συμεριφορά στους πλάγιους ανέμους.
Στην ουσία καθορίζει το ποσοστό κάλυψης του εμπρός μέρους της μοτοσυκλέτας με συγκεκριμένες γωνίες κλπ, ακόμ ακαι το μέχρι που μπορεί να καλύπτει τον τροχό το μπροστινό φτερό.

Αυτό έγινε γιατί συνέβησαν πολλα ατυχήματα όταν χρησιμοποιούντα τα dustbin φαίρινγκ που πρόσφεραν τρελλές τελικές, αλλα με συχνα άσχημη κατάληξη.

Να και μια Agusta με τέτοιο φαίρινγκ για να καταλάβεις τι εννοώ.



:beer:

kala me tetio fering den amibalo, einai san na exei aplosi pani....kinimatografou. Tixos se rodes.


Pantos ego eixa sto mialo mou tin dinatotites down force pou dinei to fering,
Stin dikia mou mixani afto ginete, me to sxima pou exei to fering.

Krokodilos001
15/02/2006, 19:56
ke mesa stin sizitisi, tin proigoumeni ebdomada me aera apo ta deksia, eimouna piso apo ena fortigaki piso deksia tou, se mia apostasi 5-6 metra, pigename me mikri taxitita.
Tou febgei apo pano i tzamaria pou koubalouse (kopike to desimo pou eixe), skaei aristera se kati san mpariera, mprosta mou, ke pernao mesa apo mia broxi apo gialia.

Kouniomouna ke peftane komatia meta apo pano mou, ta podia tis potes...

Otan milame gia aeres....apo tin boreia thalasa meria.
O rosikos eiani apla poli poli poli pagomenos.


Ante ore palikaria...sta katartia.



re pousti mou, se ligo tha theloume ke diploma istioplias gia na kabalame tis mixanes.

:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: