PDA

View Full Version : Xx--------the Next Generation.



Stomu Yamashta
12/02/2006, 22:53
THE NEXT GENERATION

Πως θα ήθελα να είναι το επόμενο XX

Δηλαδή η επόμενη μοτοσυκλέτα μου (λέμε τώρα...)



Ας ξεκινήσουμε με τον κινητήρα.
Παρότι πιο πολύπλοκος ένας V-6 ή V-5,πιστεύω ότι,σε συνδιασμό με τα κυβικά που θα επιλέξει η Honda,θα μπορούσε να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω που θα περίμενε κανείς από μια τέτοια μοτοσυκλέτα(Sport-touring).Ποιότητα λειτουργίας,ροπή και ιπποδύναμη σε πρωτόγνωρα για την κατηγορία επίπεδα.Ερωτηματικά για μένα είναι οι τιμές κατανάλωσης,καθώς και το θέμα συντήρηση-διαστήματα service του κινητήρα.Δεν έχω τις μηχανολογικές γνώσεις για να μπορώ να υποθέσω με σιγουριά ότι αυτός ο κινητήρας-εκτός των πλεονεκτημάτων της νέας διάταξης- θα είναι και οικονομικός στην κατανάλωση (μέσα στα πλαίσια της κατηγορίας) και αξιόπιστος και με τα ίδια διαστήματα service που έχει τώρα...
Αν μπορούν να συνδιαστούν όλα αυτά,θα ήταν πολύ ωραία να βλέπαμε έναν V-5/6,με 1200 κυβικά,γύρω στους 155-160 ίππους στον τροχό,ροπή στις 7.500-8.000 στροφές,μεταξένια λειτουργία και πανέμορφο ήχο!..

Πάμε στο πλαίσιο.
Δεν χρειάζονται εξωτικές λύσεις εδώ,απλά αξιοποίηση της ήδη υπάρχουσας τεχνολογίας..Ένα μεταξόνιο στα 1.480-1.500 χιλιοστά μια χαρά μου φαίνεται,γενικά το «στήσιμο» του σημερινού ΧΧ δεν θα με χάλαγε καθόλου.Σταθερό αλλά και ευέλικτο. Το συνολικό κενό βάρος να μην ξεπερνάει τα 215-220 κιλά (τώρα 223). Με τίποτα να μην μπει σύστημα anti-spin ή οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική παρεμβολή ανάμεσα στον οδηγό και στο γκάζι...

Αναρτήσεις.
Θα ήθελα ένα οπιοδήποτε καλό πηρούνι (ας μην είναι ντε και καλα upside-down…)με πλήρεις ρυθμίσεις,οι οποίες να υπάρχουν και για το πίσω αμορτισέρ συν την υδραυλική προφόρτιση του ελατηρίου.Το καλύτερο θα ήταν να έβαζε η Honda ένα παρόμοιο σύστημα με αυτό της BMW K1200S,ηλεκρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις.Ωραία φάση να αλλάζεις εν κινήσει τις ρυθμίσεις σου,ανάλογα με τις ιδιαιτέροτητες του δρόμου,του φορτίου,της κατάστασης του καιρού και της....διάθεσης του οδηγού!...

Φρένα.
Ακτινικές δαγκάνες,να παραμείνει το Dual Combined Brake System και να υπάρχει ABS,με δυνατότητα απενεργοποίησης.

Μετάδοση.
Χμμμμμμ....Αν,λέω αν,μπορούσε να υπάρξει άξονας με συμπεριφορά τύπου Yamaha FJR,πολύ θα το σκεφτόμουν...Δεν ξέρω με το βάρος τι γίνεται,αλλά η φάση του «δεν ασχολούμαι με γρανάζια,αλυσίδα,τέντωμα,λίπανση κλπ» είναι πολυυυύ καλή!...



Γενικά χαρακτηριστικά.(ΘΕΛΩ,λέμε!!)

Το ύψος των clip-on να παραμείνει το ίδιο,αυτά όμως να έρθουν πιο κοντά στον οδηγό.(να εκμοντερνιστεί λίγο,ας ρίξουν μια ματιά στην απόσταση σέλας-κλιπον στο ZZR 1400 ή ακόμα και στο Haya…)

Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ να είναι τουλάχιστον 22-23 λίτρα.

Το ύψος της δέσμης στα φώτα να ρυθμίζεται από χειριστήριο στο τιμόνι ή κάπου τέλως πάντων εύκολα προσβάσιμο από τον αναβάτη.

Η θέση συνεπιβάτη να έχει χαμηλότερα τα μαρσπιέ και τις ίδιες λαβές στήριξης.

Να υπάρχει έλεγχος πίεσης των ελαστικών με ένδειξη στα όργανα και οι βαλβίδες αέρα στις ζάντες να είναι γυρισμένες προς τα έξω (όπως...BMW).

Να μην υπάρχει ηλεκτρικά ρυθμιζόμενη ζελατίνα fairing,αλλά διάθεση εργοστασιακών 1-2 διαφορετικού ύψους (να δίνονται standard με την μοτ/τα,χεχε!).

Οι εξατμίσεις στην κλασσική θέση βεβαίως-βεβαίως,ώστε να μπαίνουν οι-extra-εργοστασιακές βάσεις+ βαλίτσες καθώς και το top-case (διαθέσιμο σε 2 μεγέθη).

Δυνατότητα θερμαινόμενων grips(extra),ύπαρξη στάνταρντ “alarm” για τα φλας,πολυόργανο με διάφορες δυνατότητες (2 χλμκοί δείκτες,ρεζέρβα για πόσα χλμ,θερμοκρασία περιβάλοντος,,μέση ωριαία,αντίστροφο χρονόμετρο κλπ).

Εκτός από το imobilzer,να υπάρχει έτοιμη καλωδίωση και να διατίθεται έξτρα εργοστασιακός συναγερμός .

Να διατηρηθεί η δυνατότητα μεταφοράς Κρυπτονάιτ κάτω από την σέλα,καθώς και τα υπάρχοντα άψογα-και πενέμορφα-γαντζάκια)

Να μπει στα αριστερά του fairing ένα μικρό ανοιγόμενο ντουλαπάκι για τσιγάρα,κινητό κλπ.

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ας αντικαταστήσουν επιτέλους εκείνες τις αχαρακτήριστες πλαστικές «ασφάλειες» με κάτι καλύτερης ποιότητας,εφάμιλης των 15.000 Euro που θα κοστίζει το νέο ΧΧ!!

Αυτααααααααααααααααααά.........

Θα περιμένω και.....

.....ευχαριστώ Honda!


ΥΣ Σε όσους βιαστούν να πουν "γιατί δεν αγοράζεις ένα BMW K1200S",απαντώ :

1) Το XX είχαν ώς πρότυπο οι Γερμανοί (κατά δήλωση του project-leader)...Είναι καιρός η Honda,να θέσει νέους....στόχους....

2) Δεν βλέπεται.(υποκειμενικό αυτό)

3) Έχει προβλήματα τροφοδοσίας (βρεφικά μεν,υπαρκτά δε).

4) Δεν πολυσυμπαθώ την BMW,αν και προσπαθεί εδώ και καιρό να "αλλάξει" με ιδιαίτερα πετυχημένες κατασκευές.

zolotas
12/02/2006, 23:44
...οι εταιριες εχουν φτιαξει μοντελα που ειναι 50 χρονια μπροστα με απιστευτα καλουδια.......αλλα υπαρχει και ενα στοκ που θα πρεπει να προωθησουν στην αγορα

και δεν μπορει ξαφνικα να παρουσιασουν μια σουπερ εξωγηινη μηχανη.......κι ετσι βλεπουμε καθε χρονο μικρες βελτιωσεις

dodos_1
14/02/2006, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stomu Yamashta
THE NEXT GENERATION

Πως θα ήθελα να είναι το επόμενο XX

Δηλαδή η επόμενη μοτοσυκλέτα μου (λέμε τώρα...)



Ας ξεκινήσουμε με τον κινητήρα.
Παρότι πιο πολύπλοκος ένας V-6 ή V-5,πιστεύω ότι,σε συνδιασμό με τα κυβικά που θα επιλέξει η Honda,θα μπορούσε να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω που θα περίμενε κανείς από μια τέτοια μοτοσυκλέτα(Sport-touring).Ποιότητα λειτουργίας,ροπή και ιπποδύναμη σε πρωτόγνωρα για την κατηγορία επίπεδα.Ερωτηματικά για μένα είναι οι τιμές κατανάλωσης,καθώς και το θέμα συντήρηση-διαστήματα service του κινητήρα.Δεν έχω τις μηχανολογικές γνώσεις για να μπορώ να υποθέσω με σιγουριά ότι αυτός ο κινητήρας-εκτός των πλεονεκτημάτων της νέας διάταξης- θα είναι και οικονομικός στην κατανάλωση (μέσα στα πλαίσια της κατηγορίας) και αξιόπιστος και με τα ίδια διαστήματα service που έχει τώρα...
Αν μπορούν να συνδιαστούν όλα αυτά,θα ήταν πολύ ωραία να βλέπαμε έναν V-5/6,με 1200 κυβικά,γύρω στους 155-160 ίππους στον τροχό,ροπή στις 7.500-8.000 στροφές,μεταξένια λειτουργία και πανέμορφο ήχο!..

Πάμε στο πλαίσιο.
Δεν χρειάζονται εξωτικές λύσεις εδώ,απλά αξιοποίηση της ήδη υπάρχουσας τεχνολογίας..Ένα μεταξόνιο στα 1.480-1.500 χιλιοστά μια χαρά μου φαίνεται,γενικά το «στήσιμο» του σημερινού ΧΧ δεν θα με χάλαγε καθόλου.Σταθερό αλλά και ευέλικτο. Το συνολικό κενό βάρος να μην ξεπερνάει τα 215-220 κιλά (τώρα 223). Με τίποτα να μην μπει σύστημα anti-spin ή οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική παρεμβολή ανάμεσα στον οδηγό και στο γκάζι...

Αναρτήσεις.
Θα ήθελα ένα οπιοδήποτε καλό πηρούνι (ας μην είναι ντε και καλα upside-down…)με πλήρεις ρυθμίσεις,οι οποίες να υπάρχουν και για το πίσω αμορτισέρ συν την υδραυλική προφόρτιση του ελατηρίου.Το καλύτερο θα ήταν να έβαζε η Honda ένα παρόμοιο σύστημα με αυτό της BMW K1200S,ηλεκρονικά ελεγχόμενες αναρτήσεις.Ωραία φάση να αλλάζεις εν κινήσει τις ρυθμίσεις σου,ανάλογα με τις ιδιαιτέροτητες του δρόμου,του φορτίου,της κατάστασης του καιρού και της....διάθεσης του οδηγού!...

Φρένα.
Ακτινικές δαγκάνες,να παραμείνει το Dual Combined Brake System και να υπάρχει ABS,με δυνατότητα απενεργοποίησης.

Μετάδοση.
Χμμμμμμ....Αν,λέω αν,μπορούσε να υπάρξει άξονας με συμπεριφορά τύπου Yamaha FJR,πολύ θα το σκεφτόμουν...Δεν ξέρω με το βάρος τι γίνεται,αλλά η φάση του «δεν ασχολούμαι με γρανάζια,αλυσίδα,τέντωμα,λίπανση κλπ» είναι πολυυυύ καλή!...



Γενικά χαρακτηριστικά.(ΘΕΛΩ,λέμε!!)

Το ύψος των clip-on να παραμείνει το ίδιο,αυτά όμως να έρθουν πιο κοντά στον οδηγό.(να εκμοντερνιστεί λίγο,ας ρίξουν μια ματιά στην απόσταση σέλας-κλιπον στο ZZR 1400 ή ακόμα και στο Haya…)

Η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ να είναι τουλάχιστον 22-23 λίτρα.

Το ύψος της δέσμης στα φώτα να ρυθμίζεται από χειριστήριο στο τιμόνι ή κάπου τέλως πάντων εύκολα προσβάσιμο από τον αναβάτη.

Η θέση συνεπιβάτη να έχει χαμηλότερα τα μαρσπιέ και τις ίδιες λαβές στήριξης.

Να υπάρχει έλεγχος πίεσης των ελαστικών με ένδειξη στα όργανα και οι βαλβίδες αέρα στις ζάντες να είναι γυρισμένες προς τα έξω (όπως...BMW).

Να μην υπάρχει ηλεκτρικά ρυθμιζόμενη ζελατίνα fairing,αλλά διάθεση εργοστασιακών 1-2 διαφορετικού ύψους (να δίνονται standard με την μοτ/τα,χεχε!).

Οι εξατμίσεις στην κλασσική θέση βεβαίως-βεβαίως,ώστε να μπαίνουν οι-extra-εργοστασιακές βάσεις+ βαλίτσες καθώς και το top-case (διαθέσιμο σε 2 μεγέθη).

Δυνατότητα θερμαινόμενων grips(extra),ύπαρξη στάνταρντ “alarm” για τα φλας,πολυόργανο με διάφορες δυνατότητες (2 χλμκοί δείκτες,ρεζέρβα για πόσα χλμ,θερμοκρασία περιβάλοντος,,μέση ωριαία,αντίστροφο χρονόμετρο κλπ).

Εκτός από το imobilzer,να υπάρχει έτοιμη καλωδίωση και να διατίθεται έξτρα εργοστασιακός συναγερμός .

Να διατηρηθεί η δυνατότητα μεταφοράς Κρυπτονάιτ κάτω από την σέλα,καθώς και τα υπάρχοντα άψογα-και πενέμορφα-γαντζάκια)

Να μπει στα αριστερά του fairing ένα μικρό ανοιγόμενο ντουλαπάκι για τσιγάρα,κινητό κλπ.

Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ας αντικαταστήσουν επιτέλους εκείνες τις αχαρακτήριστες πλαστικές «ασφάλειες» με κάτι καλύτερης ποιότητας,εφάμιλης των 15.000 Euro που θα κοστίζει το νέο ΧΧ!!

Αυτααααααααααααααααααά.........

Θα περιμένω και.....

.....ευχαριστώ Honda!


ΥΣ Σε όσους βιαστούν να πουν "γιατί δεν αγοράζεις ένα BMW K1200S",απαντώ :

1) Το XX είχαν ώς πρότυπο οι Γερμανοί (κατά δήλωση του project-leader)...Είναι καιρός η Honda,να θέσει νέους....στόχους....

2) Δεν βλέπεται.(υποκειμενικό αυτό)

3) Έχει προβλήματα τροφοδοσίας (βρεφικά μεν,υπαρκτά δε).

4) Δεν πολυσυμπαθώ την BMW,αν και προσπαθεί εδώ και καιρό να "αλλάξει" με ιδιαίτερα πετυχημένες κατασκευές.


καπως ετσι το φανταζομαι το μηχανακι των ονειρων σου...


37207

Stomu Yamashta
15/02/2006, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1
καπως ετσι το φανταζομαι το μηχανακι των ονειρων σου...

Ε,όχι και Λέοπαρντ ρε φίλε,υπερβολικός δεν είσαι?!!:)

Θα μου πεις,γιατί εσύ τι είσαι,προσγειωμένος?:p :rolleyes:

Εντάξει,πολλά ήταν αυτά που ζήταγα,ξέρω ότι είναι ανέφικτο,αλλά έτσι μου ήρθε,έτσι τα έγραψα!

ίσως φταίει ότι έχω 8+ μήνες να οδηγήσω το ΧΧ μου και έχω αρχίσει να...ρετάρω!!:rotflmao:

Να είμαστε καλά!..:wave2:

GST
15/02/2006, 21:58
πολλα απο αυτα που αναφερεις υπαρχουν στο καινουργιο zzr ....
αλλα απο οτι καταλαβα το θες και με φτερα:D

idi
15/02/2006, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
πολλα απο αυτα που αναφερεις υπαρχουν στο καινουργιο zzr ....
αλλα απο οτι καταλαβα το θες και με φτερα:D

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HONDA ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ Η ΚAWASAKI ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ V5 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΟΤΟ GP Η ΚAWASAKI ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ 160,000 ΧΛΜ ΕΚΤΩΣ HONDA ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ HONDA ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΣΕ ΧΛΜ ΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ BMWΑΚΙΔΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ

ΚΑΙ ....

ΦΥΣΙΚΑ ΧΑΛΑΕΙ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ HONDA....

τι μας λες ρε Γιωργο....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
16/02/2006, 15:32
To XX βγάζει πάνω από 400000 χλμ στον κινητήρα. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο Αγγλικό Bike για έναν courier που είναι στα 8000000 χλμ. (με δεύτερο κινητήρα, αλλά χρησιμοποιεί λάδια αυτοκινήτου). Θα το βρω να σας το στείλω.:wave2:

lampros_fazer
16/02/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.... που είναι στα 8.000.000 χλμ.

:eyepop: :eyepop: :hypnotize :look: :dizzy:
Σίγουρα έγραψες σωστά το νούμερο??

dirtbird
16/02/2006, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
:eyepop: :eyepop: :hypnotize :look: :dizzy:
Σίγουρα έγραψες σωστά το νούμερο??

Nομίζω ότι είναι εμφανές ότι μου ξέφυγε ένα μηδενικό:nono:

Stomu Yamashta
16/02/2006, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
πολλα απο αυτα που αναφερεις υπαρχουν στο καινουργιο zzr ....
αλλα απο οτι καταλαβα το θες και με φτερα:D

Ναι,μάλλον θα ήθελα να έχει τα φτερά!.. :)

Αλλά και την τρίαινα να είχε δεν θα με χάλαγε καθόλου!;)

Δυστυχώς μετά το εκπληκτικό FJ 1100-1200 (είχα την τύχη και είχα ένα 1200 για 2 χρόνια),έβγαλε το GTS :dizzy: και μετά το FJR :sick:

Αντίθετα η Honda στα sport-touring έβγαζε ανέκαθεν πολύ καλές μοτοσυκλέτες...CBR 1000 F,VFR 750,XX...:a09:

Όσο για το ZZR 1400,από φωτογραφίες που έχω δει δεν μου αρέσει.Από κοντά βέβαια όλα αλλάζουν.Μου φαίνεται όμως σχεδιαστικά "βαρύ" και ανομοιογενές.Αλλά σύντομα θα το δούμε από κοντά το τέρας.:a66:

dirtbird
17/02/2006, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nομίζω ότι είναι εμφανές ότι μου ξέφυγε ένα μηδενικό:nono:

Δεν θυμόμουν καλά το άρθρο. Το VFR έβγαλε πάνω από 800000 ΜΙΛΙΑ με δυο κινητήρες. Διαβάστε στα scans παρακάτω και για τα άλλα μηχανάκια του τύπου.

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier1.jpg
http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier2.jpg
http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier3.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier4.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier5.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/avatars/xxcourier6.jpg

Stomu Yamashta
17/02/2006, 20:27
"80.000 μίλια με μαμά τακάκια"????:confused:

Πρέπει να είναι η επιτομή της smooth οδήγησης ο τύπος...