PDA

View Full Version : ΣΠΡΕΙ ΑΛΥΣΙΔΑΣ



DRUMMES!
13/02/2006, 03:20
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠ ΟΨΗ ΤΟΥ ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΤΗΣ ΗΟΝDA??????????ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΤΟ ΠΗΡΑ,ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΔΥΟ,ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ!!!!ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΑΝΟ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΠΙΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΗ,ΚΑΝΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΛΙΠΑΝΣΗΣ!!!!!!!


ANYONE????????
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl:

ela ela
14/02/2006, 20:16
Καλησπερα φιλε μου και εγω ειχα διαβασει κατι μυθους του Αισωπου,και κατι παραμυθεια της χαλυμας.:smilea:
Λοιπον περαν της πλακας εγω και αλλοι εδω μεσα βαζουμε το MOTUL διαφανο και λιπανει πολυ καλα!
Νατο βαζεις παντα με την αλυσιδα ζεστη!:wave2:

simeon
15/02/2006, 10:08
και εγω απογοητευτικα με το HONDA :(
μαλλον θα γυρισω στα ARAL.

maintenance
15/02/2006, 10:56
Τι να σας πω ρε παιδιά.....Εγώ αυτό της Honda βάζω, και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αν λέμε για το ίδιο, το οποίο είναι σε κόκκινη φιάλη...

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
15/02/2006, 11:22
Το σπρέυ για τις αλυσίδες επιλέγεται ανάλογα με την μηχανή.
Το Honda είναι πολύ σκληρό ιδανικό για να μην λερώνει ζάντες κλπ.
Πάντως να έχετε στο μυαλό σας οτι τα σπρέυ δεν λαδώνουν την αλυσίδα.
Την προστατεύουν απο το περιβάλλον, οπότε και ένα σκληρό γράσο σαν το honda είναι οκ.

OldMan
15/02/2006, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως να έχετε στο μυαλό σας οτι τα σπρέυ δεν λαδώνουν την αλυσίδα.

Μην είσαι κακός ρε Στέφανε...
:lol: :rotflmao: :lol:

Υποτίθεται ότι τα sprays "βάζουν" λιπαντικό κάτω από το "τρελλό" δαχτυλίδι που γυρίζει στον εξωτερικό πείρο ...

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
15/02/2006, 12:23
Ε δεν είναι και το κρισιμότερο σημείο για την ζωή της αλυσίδας.
Εξάλου το συγκεκριμένο honda είναι εξαιρετικά λεπτόρευστο οταν το ψεκάζεις οπότε χώνεται.

DRUMMES!
16/02/2006, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ε δεν είναι και το κρισιμότερο σημείο για την ζωή της αλυσίδας.
Εξάλου το συγκεκριμένο honda είναι εξαιρετικά λεπτόρευστο οταν το ψεκάζεις οπότε χώνεται.


Nαι ειναι πολυ λεπτορευστο αλλα το βαζω κ μετα απο 20 χλμ ειναι σαν να μην υπαρχει!Δεν ξερω κατα ποσο δουλευει αλλα μια μερα που περασα απ τον συνεργεια μου κ χαζευαμε το μηχανακι(R6)κ ενω 1 μερα πριν την ειχα λαδωσει,πιανοντας την αλυσιδα μου λεει "που πας ετσι,κατσε να στη λαδωσω λιγο".Μολις του εξηγησατι παιζει,δεν ειχε αποψη!

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΓΟΡΙΝΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

stefanos
16/02/2006, 09:12
Μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.

tassos73
17/02/2006, 15:11
Εγώ χρησιμοποιώ το σπρέυ της CASTROL και είμαι τρομερά ευχαριστημένος γιατί και λιπαίνει κανονικά και δεν παραπετάει στην ζάντα.

gixxerpap
21/02/2006, 18:50
εγω παντως βαζω ενα θαυματουργο μειγμα απο γρανιτουχο γρασο και βαλβολινη:confused: :eyepop: το οποιο κανει φανταστικη δουλεια και κραταει και αρκετα χλμ και δε φευγει και ευκολα με τα νερα!!!

Zzz750
23/02/2006, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το σπρέυ για τις αλυσίδες επιλέγεται ανάλογα με την μηχανή.
Το Honda είναι πολύ σκληρό ιδανικό για να μην λερώνει ζάντες κλπ.
Πάντως να έχετε στο μυαλό σας οτι τα σπρέυ δεν λαδώνουν την αλυσίδα.
Την προστατεύουν απο το περιβάλλον, οπότε και ένα σκληρό γράσο σαν το honda είναι οκ.

Δε παιζει φιλε!!!:a9:

OldMan
23/02/2006, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
...γρανιτουχο γρασο...

Γραφιτούχο ίσως ???

:lol: :beer: :lol:

OldMan
23/02/2006, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Δε παιζει φιλε!!!:a9:

Ενώ "άλλα" πράγματα :a31: παίζουν μια χαρά, βλέπω ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

billgeo
23/02/2006, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγω παντως βαζω ενα θαυματουργο μειγμα απο γρανιτουχο γρασο και βαλβολινη:confused: :eyepop: το οποιο κανει φανταστικη δουλεια και κραταει και αρκετα χλμ και δε φευγει και ευκολα με τα νερα!!!

Για λεγ' (i love patenta!) :beer: :beer:

makaronachis
23/02/2006, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ενώ "άλλα" πράγματα :a31: παίζουν μια χαρά, βλέπω ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Ρε oldman,κάνε κι εσύ λίγο τα στραβά μάτια,πας και καρφώνεσε εκεί :a31: Πρόσεξε το,μόνα τους πάνε τα μάτια σου εκεί ή......... αλλά και μόνα τους να πηγαίνουν είναι λίγο ανησυχητικό θα έλεγα:dizzy:

stefanos
24/02/2006, 00:15
Λοιπόν επανέρχομαι με επεξηγήσεις γιατί μερικοί δεν το κατάλαβαν.
Τα Ο, Χ, Ζ ,Ψ- ring που έχουν οι αλυσίδες μας, σαν σκοπό έχουν να μην αφήνουν το εργοστασιακό γράσο να φεύγει, και τα καταφέρνουν αρκετά καλά.
Αυτό το γράσο όπως καταλαβαίνεται δέχεται μια κάποια πίεση απο τα άλογα σας οπότε τα o-ring δεν είναι περιπου στεγανά, αλλά ΣΤΕΓΑΝΑ.
Οποιαδήποτε λοιπόν προσπάθεια να βάλετε γράσο στους πείρους είναι καταδικασμένη.
Να βάλεται WD40, βενζίνη, κηροζίνη,λαδι ραπτομηχανής, η κάτι τέτοιο (και να την χαλάσετε) μπορεί, αλλά γράσο που χρειάζεται δεν μπορείται :( .
Το μόνο λοιπόν που κάνουμε όλοι οταν λέμε οτι λαδώσαμε αλυσίδα είναι να λαδώνουμε το δαχτυλίδι που λέει ο Old , και να κρατάμε λαδωμένα τα o-ring ώστε να ζήσουνε όσο γίνεται παραπάνω.
:beer:

Για το σκοπό αυτό μπορείτε να χρησιμοποιείται απο 80 άρι λαδάκι που λέει το manual μου έως οτι σπρευ αλυσίδας πωλείται χωρίς να δείτε διαφορές παρα μόνο στους λεκέδες στη ζάντα.

OldMan
24/02/2006, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Ρε oldman,κάνε κι εσύ λίγο τα στραβά μάτια

Ρε Μακαρονάτσι, τα έχουμε ξαναπεί (πολλές φορές:sad: ).

Όταν κάποιος εξηγεί (σωστά ή λάθος, αδιάφορο..) κάτι, όπως ο Στέφανος, εάν δεν καταλάβαμε κάτι - ρωτάμε.... εάν έχουμε κάτι να προσθέσουμε - το προσθέτουμε ...εάν διαφωνούμε - ΕΞΗΓΟΥΜΕ το γιατί !!!

Απαντήσεις του τύπου " Δεν παίζει φίλε.." είναι τουλάχιστον ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

makaronachis
24/02/2006, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Μακαρονάτσι, τα έχουμε ξαναπεί (πολλές φορές:sad: ).

Όταν κάποιος εξηγεί (σωστά ή λάθος, αδιάφορο..) κάτι, όπως ο Στέφανος, εάν δεν καταλάβαμε κάτι - ρωτάμε.... εάν έχουμε κάτι να προσθέσουμε - το προσθέτουμε ...εάν διαφωνούμε - ΕΞΗΓΟΥΜΕ το γιατί !!!

Απαντήσεις του τύπου " Δεν παίζει φίλε.." είναι τουλάχιστον ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΕΣ !!!

:wave2: :beer: :wave2:
Οκ,οκ ολδ.Αστειεύομαι,(προσπαθώ).Από την άλλη δεν κάθεσαι να γράψεις και για τη λίπανση της αλυσίδας ένα κειμενάκι να το κάνεις στικυ.Είναι κάτι το οποίο απασχολεί πολύ κόσμο.Ωραία που τα λέω ε?Μπαι δε γουεη:Τι δουλειά κάνεις και τι έχεις σπουδάσει?

gixxerpap
24/02/2006, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γραφιτούχο ίσως ???

:lol: :beer: :lol:

σιγα μη σου ξεφευγε.......:mad:

ΜΠΟΜ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ
18/03/2006, 07:48
ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ SCOTTOILER ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΛΑΔΩΜΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΕΣ ΣΤΟ WWW.SCOTTOILER.COM ΚΑΙ ΔΕΣ:sun: