PDA

View Full Version : Πανσεληνος



rsp
13/02/2006, 08:44
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...Μπορει καποιος να μου το εξηγησει, γιατι οποτε εχει πανσεληνο δεν κοιμαμαι...Δεν το ηξερα για χτες το βραδυ και το καταλαβα γιατι απλα παλι δεν κοιμηθηκα...Γιατι συμβαινει αυτο ρε γαμωτο??:confused: :cry: :mad: :sick: :eyepop: :wave2:

MIKE_16V
13/02/2006, 09:06
ωστε χτες ειχε εεεεε, γιαυτο δεν σταματαγε να γαυγιζει ο σκυλος μου:smilea:

Τι να σου πω ρε rsp μαλλον σε επηρεαζει......διαβασε λιγο αστρα και οραμα τις λιτσα πατερα και θα την βρεις την ακρη:lol: :lol:

:wave2:

Λεωνίδας
13/02/2006, 09:10
Μπα δεν είναι αστρολογικό το θέμα, υποτίθεται ότι όπως επηρεάζονται όλα τα νερά του πλανήτη μας από τη Σελήνη έτσι επηρεάζονται και τα υγρά του σώματός μας. Αλλά δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής :)
Google it! :wave2:

620
13/02/2006, 09:19
Μηπως βγαζεις και τιποτα τριχες στην πλατη και βγαινεις στα παρκα να σκοτωσεις καμια γκομενα και να την φας?:confused:

Nefeli
13/02/2006, 09:38
Οι μύθοι και οι δοξασίες
Πόσο καιρό αλήθεια έχετε να δώσετε στον εαυτό σας τη δυνατότητα να χαλαρώσει ή να ονειρευτεί υπό το σεληνόφως; Να απολαύσετε έναν βραδινό περίπατο μακριά από τους προβολείς της πόλης; Η πανσέληνος του Αυγούστου είναι ίσως μια από τις πιο κατάλληλες ευκαιρίες. Αφήστε τις ξενόφερτες δοξασίες για λυκανθρώπους, βρικόλακες και όλα τα συναφή και αφεθείτε για λίγες ώρες στη μαγεία αυτής της μοναδικής νύχτας όπου συγχωρούνται όλες οι... αμαρτίες. Με τις νεράιδες και τα ξωτικά όπως πίστευαν σε πολλές περιοχές να πλημμυρίζουν τη νύχτα της αυγουστιάτικης πανσελήνου τα δάση για να σκορπίσουν έρωτα σε ό,τι αγγίζουν με το ραβδί τους και να φεύγουν, λίγο προτού ξημερώσει, μαγεμένες και οι ίδιες, μοιράζοντας λήθη και συγχώρεση! Ή με τις μάγισσες όπως λέγεται σε πολλά χωριά της Ηπείρου που μαζεύονται στα ποτάμια. Λούζουν τα μαλλιά τους σε κρυστάλλινα νερά, φτιάχνουν μελόπιτες και με επικλήσεις κατεβάζουν το αυγουστιάτικο φεγγάρι για να κλέψουν λίγη από την πολύτιμη φεγγαρόσκονή του που γιατρεύει τις ματιασμένες κοπέλες και έχει τη δύναμη να αλλάζει και να μεταμορφώνει τα πάντα.

Οι πρόγονοί μας βάφτισαν στη μυθολογία μας τη Σελήνη Εκάτη. Τη λάτρευαν και την έτρεμαν έτσι όπως μόνο στους θεούς αρμόζει. Οι εκδοχές για την καταγωγή της ήταν πολλές. Κάποιοι πίστευαν ότι είναι η κόρη του Δία και της Δήμητρας, άλλοι της Ηρας και του Περσέα και άλλοι τέλος την ταύτιζαν με την Αρτεμη, τη θεά του κυνηγιού. Πολλά και τα επίθετα που περιέγραφαν τη σπάνια μορφή της. Η Αγριόμορφη, η Τρίμορφη, η Νυχία ή η Κυνοσφανή όπως αλλιώς αποκαλούσαν τη θεά των νεκρών και των φαντασμάτων Εκάτη, έβγαινε τις νύχτες στα σταυροδρόμια μαζί με ένα πλήθος λευκά σκυλιά που γάβγιζαν άγρια και προκαλούσαν ρίγη τρόμου σε όσους είχαν αμαρτήσει ή είχαν αφήσει κάποιον νεκρό άταφο. Οι πλούσιοι Αθηναίοι για να αποκτήσουν την εύνοιά της τής ετοίμαζαν και της αφιέρωναν ειδικές τελετές, γνωστές ως τα «Δείπνα της Εκάτης» με διάφορα ακριβά φαγώσιμα που τα άπλωναν στο σεληνόφως ώσπου να χαθούν.
Μπορεί η θεά Εκάτη να ανήκει στη μυθολογία. Το αυγουστιάτικο «ολόγιομο» φεγγάρι όμως αύριο θα «κόβει» βόλτες στον ουρανό μας όλη νύχτα. Αφήστε τους αστρολόγους να προβλέπουν εντάσεις και... ουρλιαχτά. Χαλαρώστε και απολαύστε μια μαγική βραδιά.
Η τρέλα της Πανσέληνου
H Πανσέληνος έχει, κατά καιρούς, συνδεθεί με εγκλήματα, αυτοκτονίες, καταστροφές, ατυχήματα, τον ρυθμό των γεννήσεων και τη γονιμότητα, ακόμα και με τους λυκάνθρωπους. Οι ψυχολόγοι κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι καμία από τις έρευνες αυτές δεν αποδείκνυε μία συγκεκριμένη σχέση ανάμεσα στην Πανσέληνο - ή, οποιαδήποτε φάση της Σελήνης - με διάφορες εγκληματικές πράξεις ή την εκδήλωση επιθετικής συμπεριφοράς από ανθρώπους.
Πολλοί μύθοι έχουν τις ρίζες τους στις λαϊκές παραδόσεις. Για παράδειγμα, οι Βαβυλώνιοι πίστευαν ότι η γυναίκα είναι γόνιμη ανάλογα με τις φάσεις της Σελήνης. Τέτοιες απόψεις μετατράπηκαν σε αποδεκτές παρανοήσεις για τη γονιμότητα και τον ρυθμό των γεννήσεων. Η άποψη ότι παρατηρούνται περισσότερες γεννήσεις, όταν το Φεγγάρι είναι γεμάτο, είναι αποδεκτή από πολλούς μορφωμένους ανθρώπους, ακόμη και σήμερα. Επιστημονικές μελέτες, πάντως, δεν επιβεβαιώνουν κάτι τέτοιο.
Οι παρανοήσεις για την επίδραση του Φεγγαριού στις παλίρροιες συνέβαλαν και αυτές, με τη σειρά τους, στην ενίσχυση της σχετικής μυθολογίας. Επίσης, σε πολλά άτομα είναι ευρύτατα διαδομένη η άποψη ότι η Σελήνη προκαλεί ακόμη και σεισμούς.
Τέλος, σε ότι αφορά τον πλέον διαδεδομένο μύθο της Πανσελήνου, ότι δηλαδή μπορεί να οδηγήσει σε καταστάσεις σχιζοφρένειας και ανεξέλεγκτης συμπεριφοράς, οι ερευνητές εξετάζοντας εκατοντάδες περιπτώσεις, διαπίστωσαν ότι τα σχετικά περιστατικά στατιστικώς ήταν αμελητέα και πάντως δεν αρκούσαν για την εξαγωγή οποιουδήποτε συμπεράσματος.
Ανεξάρτητα από όλα τα παραπάνω κάτι τέτοιες νύχτες, με φεγγάρι, που μας δίνεται η ευκαιρία να «απογειωθούμε» δίπλα στο κύμα ή να απολαύσουμε, έτσι απλά, έναν περίπατο σε κάποια ξεχασμένη γραφική γειτονιά, είναι έτσι και αλλιώς σκέτη μαγεία. Και η πανσέληνος του Αυγούστου, είναι πάντα άκρως μοναδική.
:wave2:

Nefeli
13/02/2006, 09:39
Στη μέση ενός μικρού σπιτιού,
που έχω νοικιάσει
Το γέλιο ενός μωρού παιδιού
με έχει αγκαλιάσει
Τα ζήτησα όλα από τη ζωή μου,
τα πλήρωσα με την ψυχή μου

Να έχει ένα τόπο η καρδιά πριν να γεράσει

Μα έχει πανσέληνο απόψε κι είναι ωραία
Είναι αλλιώτικη η σιωπή χωρίς παρέα
Δεν νιώθω θλίψη,
μα μου έχει λείψει
Το κοριτσάκι αυτό που αγάπησες τυχαία
Δεν νιώθω θλίψη,
μα μου έχει λείψει
Το λάγνο ψέμα σου
που τα έκανε όλα ωραία

Είναι σκληρό για μια γυναίκα
να είναι μόνη
Στο λέω τώρα
που η αλήθεια δεν πληγώνει
Όση και να είναι η δύναμη μου,
θέλω έναν άνθρωπο μαζί μου ...

Να έχει ένα τόπο η καρδιά πριν να γεράσει

Μα έχει πανσέληνο απόψε κι είναι ωραία
Το σπίτι μου έρημο να κάνουμε παρέα
Δεν νιώθω θλίψη,
μα μου έχει λείψει
Το κοριτσάκι αυτό που αγάπησες τυχαία
Δεν νιώθω θλίψη,
μα μου έχει λείψει
Το λάγνο ψέμα σου
που τα έκανε όλα ωραία

:wave2: :wave2:

Alexander
13/02/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...Μπορει καποιος να μου το εξηγησει, γιατι οποτε εχει πανσεληνο δεν κοιμαμαι...Δεν το ηξερα για χτες το βραδυ και το καταλαβα γιατι απλα παλι δεν κοιμηθηκα...Γιατι συμβαινει αυτο ρε γαμωτο??:confused: :cry: :mad: :sick: :eyepop: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
ωστε χτες ειχε εεεεε, γιαυτο δεν σταματαγε να γαυγιζει ο σκυλος μου:smilea:

Μήπως είστε γείτονες με τον MIKE_16V ;
:lol:

Πέρα από την πλάκα, ούτε εγώ καταφέρνω να κοιμηθώ αξιοπρεπώς με πανσέληνο...

dirtbird
13/02/2006, 09:45
Και εμένα δεν σταμάτησαν να νιαουρίζουν οι γάτες μου. Μιλάμε έπεσε πολύ παντόφλα.:lol: :lol: :lol: :lol:

afrotwin
13/02/2006, 09:52
re panourge katse na sto eksigiso ego
lipon o an8ropos ine arikta sindedemenos me tin fisi ke me to internet:uplate: asxeto ala mou arese:lol:
lipon i kerikes sin8ikes epireazoun tous an8ropous opos ke i kinisis ton planiton ala as er8oume sto proto.
lipon i sin8ikes lipon diamorfonoun tin simperifora mas.
otan pas se mia kafeteria ximona 8a dis ena karo pipinia me mini fousta gialistera kalson ke eniote ke ligo vrakaki:lol:
an exis tin atixia na ise andras arseniko naoum:winka:
psiloxontrosinxizese ke ena es8ima sterisis se kataklioi...
ego pou les prosopika exo xasi ton ipno mou apires fores me teties katastasis
tora o panselinos i alios panlaxanos...:lol:
voi8ai stin kaliteri oratotita to dedomenon afton ke den mporis na apofigis tis leptomeries pou se fernoun se megaliteri sinxisi.
nomizo oti to kalitero farmako gia aftes tis periptosis ine ena tilefono sto etero imisi..
tou paragkelnis den na emfanisti me ta idia sistatika pou se sinxisan mini me skisimo gialistera kalson gialisteres kolites mplouzes me soutien anor8osis ton vizon ke ka8arises

pistevo na egina antiliptos ke na voi8isa sto na lisis to provlima sou

tora an den vriskete es8ima me ena tilefonaki 8a sou promi8efso ego ena prosxero me kapio antitimo na kanis tin doulia sou
giati ise ke se mia ilikia pou to plisimo sto xeri den exi ikanopioitika apotelesmata:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

filika o 8ios lenos....:lol: :lol: :lol:

ruyjin
13/02/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εμένα δεν σταμάτησαν να νιαουρίζουν οι γάτες μου. Μιλάμε έπεσε πολύ παντόφλα.:lol: :lol: :lol: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BELZEBOYLIS
13/02/2006, 09:56
Nefeli to keimeno einai diko sou;;;'H copy paste ;;;;

Nefeli
13/02/2006, 10:00
copy paste

:wave2:

MIKE_16V
13/02/2006, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...:

Ο ανθρωπος ρωτησε σοβαρα και εμεις:alien:

BELZEBOYLIS
13/02/2006, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
copy paste

:wave2:


Kalo 8a htan na anafereis thn pigi .... Barieme aforita ta copy paste katebata , agnostou patros... :wave2: :wave2:

Nefeli
13/02/2006, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Kalo 8a htan na anafereis thn pigi .... Barieme aforita ta copy paste katebata , agnostou patros... :wave2: :wave2:

Εγώ από την άλλη βαριέμαι να διαβάζω μόνο τα γνωστών πατεράδων

Σημασία δεν έχει μόνο ποίος το είπε αλλά τι είπε πως και γιατί

ΟΚ. Όμως τη επόμενη φορά θα αναφέρω και την πηγή

:wave2:

wild_cat/anima
13/02/2006, 10:23
ουτε εγώ κοιμήθηκα καλά ........


κατέβαζα torrents και mp3s μέχρι και στον ύπνο μου .......


δεν γίνεται τουλάχιστον να βλέπω καμιά στροφή να το ευχαριστιέμαι ????:p :p ;)

rsp
13/02/2006, 12:16
Θελω να ευχαριστησω ολους για την συμπαρασταση σας..Ειδικα το θειο Λενο...:lol: Αλλα για να καταλαβετε λιγο.. παλιοτερα το σιχαινομουν το φεγγαρι γιατι μου εκρυβε τα αστερια..Μου αρεσει να χαζευω τα αστερια και να χανετε το βλεμμα μου στο απειρο ενω με το φεγγαρι δεν μπορεις να το κανεις αυτο, τωρα εχω καλυτερη σχεση μαζι του μηπως και δεν με βασανιζει...:confused: Βαζω μια φωτογραφια το σπιτι μου για να καταλαβετε οτι περναω τρελες ωρες απολαυσης κατω απο τισ ιδανικες συνθηκες...Αλλα οταν ειναι να κοιμηθω με πανσεληνο και να μην ξερω οτι εχει τρελαινομαι (οχι δεν βγαζω τριχες).....

προβλεπω τρελο δουλεμα....αλλα δεν πειραζει...


36959

adam_tsouk
13/02/2006, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
προβλεπω τρελο δουλεμα....αλλα δεν πειραζει...


δουλεμα;

τωρα που ειδαμε και το σπιτι σου;

τρελος θα εισαι....

φανταστικε μας φιλε.... :D

rsp
13/02/2006, 12:24
Ασε Αδαμαντιε τα ξερω αυτα, εχω πει επανελειμενα στο Δελεαρ να ερθετε να κανουμε τρελο τσιπουρο παρτυ και.......Αντε μολις ανοιξει ο καιρος μηπως και εθουν μερικοι.....

adam_tsouk
13/02/2006, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ασε Αδαμαντιε τα ξερω αυτα, εχω πει επανελειμενα στο Δελεαρ να ερθετε να κανουμε τρελο τσιπουρο παρτυ και.......Αντε μολις ανοιξει ο καιρος μηπως και εθουν μερικοι.....



ωχ... τσιπουρο ε;;

:rolleyes:


βγαλε και τα ντιβανια να βολευτουμε! :lol:

Ασε να δουμε άνοιξη και μέσα ρε Πανουριά....

:beer: :beer:

marios8
13/02/2006, 15:23
Εγώ πάλι, έπεσα ξερός. :wave2:

Krokodilos001
13/02/2006, 16:03
mia apo ta idia...
oste afto itan pali extes, ke anarotiomouna...
opote exei panselino pantos diskolebome na kimitho, to exo paratirisei.



isos epidi einai katalili epoxi gia kinigi
:lol:

Krokodilos001
13/02/2006, 16:05
ta likopoula tou foroum pos tin bgalane arage?????


mipos sta keramidia????

:rotflmao: :rotflmao:

mixanobio$
13/02/2006, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...Μπορει καποιος να μου το εξηγησει, γιατι οποτε εχει πανσεληνο δεν κοιμαμαι...Δεν το ηξερα για χτες το βραδυ και το καταλαβα γιατι απλα παλι δεν κοιμηθηκα...Γιατι συμβαινει αυτο ρε γαμωτο??:confused: :cry: :mad: :sick: :eyepop: :wave2:


tO IDIO to epa8a kai egw file mou twra den jerw ean eftaige h panselhnos... anyway

hjera pantos mia kopela pou afrize ston upno ths otan eixe panselhno... asta!!! xixi


:rotflmao:

Mas epireazei... opws k na to kanoume... opws k ta nera sthn xalkida... Einai long story. Rwta me sto Delear na sou pw merika pragmatakia....
:wave2:

kalesin
13/02/2006, 17:10
Ουτε εγω εχω κοιμηθει καθολου, αλλα δεν νομιζω να φταιει η πανσεληνος. Μαλλον οι 4 ωρες υπνου που εριξα το απογευμα της Κυριακης :lol: :lol: :lol:

βεβαια τον τυπο που μενει απο κατω τον επηρεασε για τα καλα...

...ποδι δεν εκλεισε η δικια του :lol: :lol: :lol:

FestoNero
13/02/2006, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
...ποδι δεν εκλεισε η δικια του :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao:
Tι ειπε το ατομο ρεεεεεεεεε!!!!!!



Εγω παλι, περιεργως κοιμηθηκα νωρις και μια χαρα.
Και ξυπνησα και νωρις.
στις 11.
νωρις για μενα.:D

el_hymador
13/02/2006, 18:13
Μια χαρα υπνο εριξα και εγω χθες...θα φταιει η μονοημερη βολτιτσα με την μοτο μαλλον....

Alx 84
14/02/2006, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...Μπορει καποιος να μου το εξηγησει, γιατι οποτε εχει πανσεληνο δεν κοιμαμαι...Δεν το ηξερα για χτες το βραδυ και το καταλαβα γιατι απλα παλι δεν κοιμηθηκα...Γιατι συμβαινει αυτο ρε γαμωτο??:confused: :cry: :mad: :sick: :eyepop: :wave2:

Εντελώς σύμπτωση,αλλά ούτε κι εγώ μπορούσα να κοιμηθώ. Συνάδελφε, μήπως είμαστε λυκάνθρωποι;

tifoefs
14/02/2006, 01:21
Φεγγαραδα ειχε γμτ ;;;

Γι αυτο δεν ευρισκα την Ολλανδια ;;;

:confused: :confused: :confused:

Akatanomastos
14/02/2006, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefeli
Οι μύθοι και οι δοξασίες
Πόσο καιρό αλήθεια έχετε να δώσετε στον εαυτό σας τη δυνατότητα να χαλαρώσει ή να ονειρευτεί υπό το σεληνόφως; Να απολαύσετε έναν βραδινό περίπατο μακριά από τους προβολείς της πόλης;
:wave2:


ego pali glikia mou, prospathisa na diavaso ta proanaferomena sou, alla den ta katafera..ftaiei i panselinos?ftaiei kati allo? den ksero

mousiko dialima:
:a49:
san tis panselinou to fos, mou moiazei i matia sou
ma mesa apo to internet imno ta opisthia sou

AOUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


filika panta, Akatanomastos

P.S. ekei pou leei "imno" mpainei kai "thoro" se poio kritiki version

Alexander
15/03/2006, 13:10
Πάλι τα ίδια... :cry: :ZZZ: :hypnotize :bawl: :sad:

bartlal
15/03/2006, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Πάλι τα ίδια... :cry: :ZZZ: :hypnotize :bawl: :sad:

παρε υπνοστεντολ οποτε ερχεται πανσεληνος βρε συ! :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Alexander
15/03/2006, 17:21
Τι είναι αυτά; Χαπάκια; Δε γουσταίρνω !!! :nono: :yuck:

tifoefs
15/03/2006, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Χωρις καμια πλακα και με φοβερα νευρα ζηταω βοηθεια...Μπορει καποιος να μου το εξηγησει, γιατι οποτε εχει πανσεληνο δεν κοιμαμαι...Δεν το ηξερα για χτες το βραδυ και το καταλαβα γιατι απλα παλι δεν κοιμηθηκα...Γιατι συμβαινει αυτο ρε γαμωτο??:confused: :cry: :mad: :sick: :eyepop: :wave2:

Ετσι παθαινουν οσοι γερνανε ρε !

Μη σκας ... ηλικιακο ειναι εκτος κι' αν σε δαγκωσε κανας κοπριτης στο Λεδεαρ οποταν λιγα ειναι τα ψωμια σου ...

Βρες θεση στα ανεκδοτα στα "Σκυλια" εκτος και αν βιαζεσαι οποταν και οι "Αγελαδες" καλες ειναι !
Η στανη εκλεισε ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

marios8
15/03/2006, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
παρε υπνοστεντολ οποτε ερχεται πανσεληνος βρε συ! :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Aν δεν σου αρεσουν υπαρχουν και τα ARDAN με σιγουρο αποτελεσμα :lol:

Carlos.1on2
15/03/2006, 22:51
Εγώ λέω όποτε έχει πανσέληνο να κατεβαίνεις και να πλένεις το μηχανάκι.:eek: :eek:

zolotas
15/03/2006, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Carlos.1on2
Εγώ λέω όποτε έχει πανσέληνο να κατεβαίνεις και να πλένεις το μηχανάκι.:eek: :eek:

......λεω να παω να κυνηγησω τα ποντικια που τρωνε τα λαστιχα της BMW:lol:

Carlos.1on2
15/03/2006, 23:28
Δε θα τα βρεις. Τα έφαγε η γάτα που γέννησε στη μεγάλη και άνετη σέλα

tifoefs
15/03/2006, 23:32
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bartlal
16/03/2006, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
... ηλικιακο ειναι εκτος κι' αν σε δαγκωσε κανας κοπριτης στο Λεδεαρ οποταν λιγα ειναι τα ψωμια σου ...


και που να ηξερες ποσο κοπριτης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=142664#post142664) ειναι αυτος που τον δαγκωσε.... διαρκειας! :evil: :evil: :smokin: :smokin: