PDA

View Full Version : Ξερετε για ρυθμιση sag ????



EKEINOS
10/02/2006, 14:20
Καποτε σε καποιο περιοδικο ειχε κυκλοφορηση ο τροπος με σχεδια πως ρυθμιζουμε το sag της αναρτησης.Το εχει καποιος η ξερει που θα το βρω?????

dirtbird
10/02/2006, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Καποτε σε καποιο περιοδικο ειχε κυκλοφορηση ο τροπος με σχεδια πως ρυθμιζουμε το sag της αναρτησης.Το εχει καποιος η ξερει που θα το βρω?????

Aν τα Αγγλικά δεν είναι πρόβλημα άρχισε από 'δω:


http://www.sportrider.com/tech/suspension/

EKEINOS
10/02/2006, 21:28
Oldman θα σου πω γιατι το ζηταω,προσεξε την ιστορια.Παιρνω ενα v-strom 650 μεταχειρισμενο με 11000χιλ του εβαλα air max ζελατινα και ορθοστατη και βαλιτσα ολα καλα μεχρι και την τελικη. Στις 17000χιλ παω για μεγαλο σερβις μου αλλαζει ο τυπος τα 3 ρουλεμαν τιμονιου και μπρος-πισω τροχου,του εχω εμπιστοσυνη και το μηχανακι ηταν στα χερια εμπορου για test drive εγω βεβαια δεν καταλαβα τιποτα δεχτηκα την κριση του.
Ενω ειναι στο συνεργειο αλλαζω και τα λαστιχα εβαλα τα μανισια γιατι μου ειπαν οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι αν βαλω αλλα φερνει κουνημα μπροστα στα πολλα. Αλλαξα αλυσιδα και γραναζι.Μολις το πηρα 3χιλ.παρακατω το πηγα στον γνωστο αναρτησιολογο εβαλα μπρος πισω WP ελατηρια. Ολα αυτα στην Θεσσαλονικη σε Θαλλασουδη και Αραμπατζη.Οταν πηρα το μηχανακι ηξερα τι να περιμενω και το πηρα.Τελειως αλλη συμπεριφορα τραινο σκετο,το δοκιμασα σε συγκεκριμενες στροφες που ξερω καλα. 3 μερες αργοτερα παω Χαλκιδικη και μολις πιανω 140 το τιμονι τρελαθηκε,αρχισε να κουνιεται σαν να ηταν τετραγωνη η ζαντα.Αναλογα με τον αερα 140εως 160 μετα τερμα.Μολις επεφτα στα 140 ολα καλα.Εγω ειμαι 135 κιλα,το δινω σε δυο δικους μου ο ενας 80κιλα και ο αλλος 100 δεν κουνουσε ρουπι.Πρωτα πηγα στον αναρτησιολογο που δεν βρηκε τιποτα,αλλα ηταν το πολυ 80κιλα. Ξαναειδα τα ρουλεμαν,εκανα ζυγοσταθμιση ξανα αλλα επι ματαιο.Αλλος μου ειπε για την βαλιτσα και την ζελατινα αλλα τα ειχα και πριν.Η μονη λυση που βλεπω στον οριζοντα ειναι να ρυθμισω με εμενα επανω την αναρτηση.Δοκιμασα εν κινηση να σφιξω και ξεσφιξω μπρος πισω και ειδα μικρη διαφορα,δεν ξερω τι αλλο να κανω.... Για βαλε τα φωτα σου 'η οποιος αλλος ξερει γιατι αν ξαν'αλλαξω μηχανη θα εχουμε οικογενιακα δραματα.
Υ.Σ και για τους εξυπνους τα σουβλακια δεν τα κοβω.
εχω να γυρισω και Αλπεις το καλοκαιρι

doni
11/02/2006, 02:04
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418&highlight=sags

gia kane mia volta apo edw o papous kanei filotimes prospathies
orexi na exeis na diavazeis..
:wave2: :wave2:

OldMan
11/02/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
....τα σουβλακια δεν τα κοβω...

Η σωστότερη κίνηση από όλες !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Έχεις "μπλέξει" με πολλούς παράγοντες μαζί (Ζελατίνα, βαλίτσες, βάρος αναβάτη...) και δεν ξέρω αν θα βγει άκρη τελικά...

Το πρόβλημα είναι στις δυνατότητες ρύθμισης της ανάρτησης του V-Strom !!!

Με το να ρυθμίσουμε τα sags, ΔΕΝ λύνουμε (εντελώς..) το πρόβλημα.
Σίγουρα είναι μια πρώτη καλή κίνηση, αλλά αν η ανάρτησή μας ΔΕΝ είναι ΠΛΗΡΩΣ ρυθμιζόμενη, κάπου θα "χωλαίνουμε" !!!

Αν το πρόβλημα εντοπίζεται ΜΟΝΟ στο "ψάρεμα" του μπροστινού, είναι μάλλον εύκολη υπόθεση και είναι ζήτημα ρύθμισης της βύθισης του αμορτισέρ.

Θα πρέπει να βρεις κάπου το ιδανικό sag για το μηχανάκι σου (υποθέτω ότι στο manual δεν το γράφει...) ή να πάρεις σαν γενικό κανόνα το 1/3 της συνολικής διαδρομής.

Υ.Γ.
Πάρε και ένα γαντζόκλειδο για την προφόρτιση (όχι σφυριά και καλέμια)!!!

:wave2: :beer: :wave2:

Για τους 2 μάστορες που προανέφερες, έχω τα καλύτερα λόγια για τον έναν και τα χειρότερα για τον άλλον !!!
(Αν πρόκειται να πας σε κάποιον, στείλε Π.Μ.)

EKEINOS
11/02/2006, 18:50
Oldman σου εστειλα email και τωρα δεν παιρνω τιποτα χαλασε το πραγμα

OldMan
13/02/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Oldman σου εστειλα email

Άρτι αφιχθέν ....

(Η διεύθυνση που γράφεις, μάλλον έχει "πρόβλημα" - θα ξαναπροσπαθήσω, αλλοιώς Π.Μ.)




Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
τωρα δεν παιρνω τιποτα χαλασε το πραγμα
:confused: :confused: :confused:

gcrook
13/02/2006, 16:41
Καλε μου φιλε μεχρι να βρουμε την φορμουλα που κοβει την ορεξη για τα σουβλακια, σε μεταφερω στα ΒεΣτρομ, μπας και σε βοηθησουνκαπως τα παιδια εκει.


Υ.Γ
Παλιανθρωπα αυτο δεν θα μεινει ατιμωρητο.....

McGyver
13/02/2006, 16:44
Πινγκ πονγκ παίζει κανένας άλλος;;;

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

OldMan
13/02/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Υ.Γ
Παλιανθρωπα αυτο δεν θα μεινει ατιμωρητο.....


Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, Κύριε....

:mad: :D :mad:

Τα V2 ΔΕΝ έχουν σκελετούς και αναρτήσεις ???
(ΔΕΝ αναφέρομαι στα Harley !!!)
:lol: :rotflmao: :lol:

gcrook
13/02/2006, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν αντελήφθην το πνεύμα σας, Κύριε....

:mad: :D :mad:

Τα V2 ΔΕΝ έχουν σκελετούς και αναρτήσεις ???
(ΔΕΝ αναφέρομαι στα Harley !!!)
:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν ξερω αν μολις προλαβες μια γερη τραμπα του παροντως θρεντ που παραλιγο να με στειλει αδιαβαστο..
Κατα τα αλλα τι σχεση εχω εγω με τα βεΣτρομ ρε ανθρωπα;
:D

EKEINOS
13/02/2006, 18:21
Αγαπητε Oldman σημερα ανακαλυψα το εξης: Ο αναρτησιολογος που προανεφερα μου εβαλε κατα 90% πατεντα ελατηριο,γιατι για το V-strom 650 δεν εχουν βγαλει ακομα τιποτα οι εταιριες αναρτησεων. To amortiser μου εχει γραψει 32500χιλ.χιλ και ψαχτηκα για καινουργιο ετσι για να ξερω,αλλα ειμαι κοντα στην αλλαγη. Δηστυχως δεν εχω ακουσει για αμορτισομετρηση μηχανης.

gcrook
13/02/2006, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Αγαπητε Oldman σημερα ανακαλυψα το εξης: Ο αναρτησιολογος που προανεφερα μου εβαλε κατα 90% πατεντα ελατηριο,γιατι για το V-strom 650 δεν εχουν βγαλει ακομα τιποτα οι εταιριες αναρτησεων. To amortiser μου εχει γραψει 32500χιλ.χιλ και ψαχτηκα για καινουργιο ετσι για να ξερω,αλλα ειμαι κοντα στην αλλαγη. Δηστυχως δεν εχω ακουσει για αμορτισομετρηση μηχανης.

Σου αλλαξε ελατηριο στο υπαρχον αμορτισερ;:hypnotize
Το οποιο απ’οτι ξερω ειναι μη επισκευαζομενο...
Και ολα αυτα τα ανακαλυψες τωρα;

THEOD
13/02/2006, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Καποτε σε καποιο περιοδικο ειχε κυκλοφορηση ο τροπος με σχεδια πως ρυθμιζουμε το sag της αναρτησης.Το εχει καποιος η ξερει που θα το βρω?????

Πριν αρχίσεις να σκαλίζεις θα σου πώ ότι τουλάχιστον το 1000άρι με την μαμίσια ρύθμιση ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ στατικό sag στην πίσω ανάρτηση, ΜΙΚΡΟ δυναμικό sag στα 90 κιλά μου, και ελάχιστα (θα το κοιτάξω και θα σου πώ...) στην μπροστινή ανάρτηση....
Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το πρωτοείδα (ειδικά για το είδος της μηχανής - άμα δεις ένα Varadero θα δείς τεράστια συγκριτικά νούμερα), αλλά τελικά η προσωπική μου άποψη είναι ότι για μονοκάβαλλες καταστάσεις η μαμά ρύθμιση είναι η καλύτερη....

OldMan
13/02/2006, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
...αναρτησιολογος που προανεφερα μου εβαλε κατα 90% πατεντα ελατηριο...

:sad: :sad: :sad:

Ήθελα να στα πω με mail, αλλά...

Όπου ακούς να πίνουν νερό στο όνομα κάποιου (ειδικά "χωμάτινοι" αναβάτες...), κάτι "βρωμάει" !!!


Προσωπική άποψη:
Μια και πρόκειται αν αλλάξεις αμορτισέρ, μην πάς καθόλου στον προαναφερθέντα "μάστορα" για φασαρίες κ.λ.π. (ΔΕΝ θα βγάλεις άκρη!!!).

:wave2: :beer: :wave2:

EKEINOS
13/02/2006, 19:18
Oldman to email μου ειναι bg11@hol.gr Παιδια καποτε του πηγα το VFR-1000R πριν 10χρονια και μου εβαλε 6ποντους αποστατες μπροστα επειδη ειχακιλα και μου το εκανε τσοπερ.Δεν πηγα εκτοτε και τωρα εβαλα και τον δικο μου να τον ελενξει υποτηθεται,αλλα ξερετε τι λεν για τα κοροιδα ενα σκοτωνεις δεκα ξεπετιουνται. Και να σκεθειτε οτι εχω ψαχτει γι'αναρτησεις αλαζω σ'ολα τα μηχανακια μου και τωρα που επεσα

Vstrommer71
14/02/2006, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aν τα Αγγλικά δεν είναι πρόβλημα άρχισε από 'δω:


http://www.sportrider.com/tech/suspension/
Δοκίμασε κι αυτό από τους διεθνείς:)
http://11109.rapidforum.com/topic=108376421972

Vstrommer71
14/02/2006, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Oldman θα σου πω γιατι το ζηταω,προσεξε την ιστορια.Παιρνω ενα v-strom 650 μεταχειρισμενο με 11000χιλ του εβαλα air max ζελατινα και ορθοστατη και βαλιτσα ολα καλα μεχρι και την τελικη. Στις 17000χιλ παω για μεγαλο σερβις μου αλλαζει ο τυπος τα 3 ρουλεμαν τιμονιου και μπρος-πισω τροχου,του εχω εμπιστοσυνη και το μηχανακι ηταν στα χερια εμπορου για test drive εγω βεβαια δεν καταλαβα τιποτα δεχτηκα την κριση του.
Ενω ειναι στο συνεργειο αλλαζω και τα λαστιχα εβαλα τα μανισια γιατι μου ειπαν οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι αν βαλω αλλα φερνει κουνημα μπροστα στα πολλα. Αλλαξα αλυσιδα και γραναζι.Μολις το πηρα 3χιλ.παρακατω το πηγα στον γνωστο αναρτησιολογο εβαλα μπρος πισω WP ελατηρια. Ολα αυτα στην Θεσσαλονικη σε Θαλλασουδη και Αραμπατζη.Οταν πηρα το μηχανακι ηξερα τι να περιμενω και το πηρα.Τελειως αλλη συμπεριφορα τραινο σκετο,το δοκιμασα σε συγκεκριμενες στροφες που ξερω καλα. 3 μερες αργοτερα παω Χαλκιδικη και μολις πιανω 140 το τιμονι τρελαθηκε,αρχισε να κουνιεται σαν να ηταν τετραγωνη η ζαντα.Αναλογα με τον αερα 140εως 160 μετα τερμα.Μολις επεφτα στα 140 ολα καλα.Εγω ειμαι 135 κιλα,το δινω σε δυο δικους μου ο ενας 80κιλα και ο αλλος 100 δεν κουνουσε ρουπι.Πρωτα πηγα στον αναρτησιολογο που δεν βρηκε τιποτα,αλλα ηταν το πολυ 80κιλα. Ξαναειδα τα ρουλεμαν,εκανα ζυγοσταθμιση ξανα αλλα επι ματαιο.Αλλος μου ειπε για την βαλιτσα και την ζελατινα αλλα τα ειχα και πριν.Η μονη λυση που βλεπω στον οριζοντα ειναι να ρυθμισω με εμενα επανω την αναρτηση.Δοκιμασα εν κινηση να σφιξω και ξεσφιξω μπρος πισω και ειδα μικρη διαφορα,δεν ξερω τι αλλο να κανω.... Για βαλε τα φωτα σου 'η οποιος αλλος ξερει γιατι αν ξαν'αλλαξω μηχανη θα εχουμε οικογενιακα δραματα.
Υ.Σ και για τους εξυπνους τα σουβλακια δεν τα κοβω.
εχω να γυρισω και Αλπεις το καλοκαιρι
Στα 135 κιλάκια σε κόβω μπόλικο.Πού να πάω ο καημένος με τα 115 μόλις κιλάκια μου:beer:

kinhsh
14/02/2006, 02:45
Ρυθμισε πιο αργη τη γεωμετρια της μηχανης.Μια λυση αυξηση της προφορτισης απο στανταρ εμπρος 2 γραμμες και πισω σαγκ με αναβατη 3 εκ. Η μετρηση γινεται ως εξης ,στο σταντ πλαγιαζεις την μηχανη και τεντωνεις την αναρτηση της τερμα ,μετρας αποσταση ψαλιδιου απο πινακιδα πχ,και μετα καθεσαι επανω και ξαναμετρας ,η διαφορα πρεπει να ειναι 30 χλστ.

EKEINOS
14/02/2006, 15:29
Φιλε οι ερωτησεις. Μπρος εχω αλαξει ελλατηρια ποιο ειναι το αρχικο?? απο τελος βιδωμενος εως αβιδωτος στην μεση??? αναφερωμε στις βιδες των καλαμιων της προφορτισης.
2 Πισω θα το βαλω σε τακο. Τωρα φανταζομαι ενοεις τα ιδια με πανω.Εντελως χαλαρο το ελατηριο εως τερμα σφιχτο στην μεση παω (εχω υδραβλικο ρυθμιστη δεν χρειαζομαι γαντζοκλειδο)
Αρα στον τακο με την αναρτηση κρεμασμενη και μετα με μενα επανω. Τα λεω σωστα? Τα ποδια μου θα τα παταω κατω? Ειναι μετρησιμα τα 3εκ? Σε ποιο σημειο του ψαλιδιου,εκει που δενει η ροδα η οπου ν'αναι αρκει να ειναι σταθερο σημειο και στις δυο μετρησεις??? Πισω μου αλλαξανε σιγουρα ελατηριο, το αμορτισερ δεν λυνεται οχι το ελατηριο τα δυο τους χωριζονται σ'ολα τα αμορτισερ.αναμενω.....

kinhsh
15/02/2006, 00:43
Για το εμπρος αφου δεν εχεις το στανταρ,θα το σφιξεις τοσο το ελατηριο προφορτιζοντας το,τοσο οσο μολις να τερματιζει στα πιο δυνατα σου φρεναρισματα.
Αφου θα σε ικανοποιει αυτη η μπροστινη ρυθμιση,μετα θα αυξανεις η μειωνεις προφορτιση πισω ετσι που να σου αρεσει οπως παει η μηχανη με τις συνηθισμενες σου ταχυτητες.Πως σου αρεσει να κατανεμει τα βαρη στους τροχους εμπρος- πισω.
Εφοσον ειχες προβλημα κουνηματων (εγω θα ελεγα αν νοιωθεις ασταθεια πανω απο καποια ταχυτητα μειωνοντας την προφορτιση πισω μπορεις να κερδισεις σταθεροτητα,αλλα θα χασεις την ευκολια στο πλαγιασμα της μηχανης. Αυτο ειναι ενας συμβιβασμος που ο οδηγος τον κανει η ευσταθεια η ευκολια στριψιματος.
Οσο για την μετρηση του σαγκ ,αν τραβηξεις το πισω μερος της μηχανης επανω ξαπλωτα στο πλαγιο σταντ η αναρτηση εκτεινεται πληρως,ετσι παρε την πρωτη μετρηση. Μετα καθισμενος με τα ποδια στους μαρσπιεδες παρε την δευτερη μετρηση απο τα ιδια σημεια αναφορας (ψαλιδι με υποπλαισιο).

EKEINOS
15/02/2006, 12:31
Ετσι θα το κανω. Το καλο μετ'αμορτισερ που εχουν υδραυλικη προφορτηση,ειναι οτι πριν μπεις στο στροφιλικι, εν κινηση του δινεις δυο στροφες το σφιγγεις και ολα ενταξει

OldMan
15/02/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
..Εφοσον ειχες προβλημα κουνηματων (εγω θα ελεγα αν νοιωθεις ασταθεια πανω απο καποια ταχυτητα μειωνοντας την προφορτιση πισω μπορεις να κερδισεις σταθεροτητα..

Sorry, αλλά αυτό στην πράξη ΔΕΝ ισχύει !!!

Μειώνοντας την προφόρτιση πίσω, αυξάνει η γωνία κάστερ και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ η μηχανή παρουσιάζει αυξημένη σταθερότητα στις ευθείες...

Στην πράξη, υπεισέρχονται διάφοροι παράγοντες (που έχουν να κάνουν με την αλλαγή των γεωμετρικών χαρακτηριστικών...) έχοντας σαν αποτέλεσμα την επιδείνωση των (όποιων) προβλημάτων υπήρχαν λόγω "γρήγορης" γεωμετρίας...

Σε γενικές γραμμές και για "πολιτική" χρήση, ΠΡΕΠΕΙ οι βυθίσεις της μοτο να ακολουθούν ΑΥΣΤΗΡΑ τις συνιστώμενες από τον κατασκευαστή !!!

:wave2: :beer: :wave2:

EKEINOS
15/02/2006, 13:16
Μπερδευτηκα τωρα και λογω του οτι ειμαι επιφανειακος και ημιμαθης στο θεμα και μπουλης τι να κανω? που να παω? Οταν εχω μαλακο το πισω,νομιζω οτι βαρκαρω,με μια δυο στροφες νομιζω οτι ειμαι πιο δεμενος.Ισως να φταιει και ενδεχομενη οδηγητικη ανεπαρκεια μου και να βοηθαει μονο στο ψυχολογικο. Αναφερωμε σε δρομους οπως ο Χολωμοντας η' ο γυρος του δευτερου ποδιου της Χαλκιδικης. Περιμενω

EKEINOS
15/02/2006, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Μπερδευτηκα τωρα και λογω του οτι ειμαι επιφανειακος και ημιμαθης στο θεμα και μπουλης τι να κανω? που να παω? Οταν εχω μαλακο το πισω,νομιζω οτι βαρκαρω,με μια δυο στροφες νομιζω οτι ειμαι πιο δεμενος.Ισως να φταιει και ενδεχομενη οδηγητικη ανεπαρκεια μου και να βοηθαει μονο στο ψυχολογικο. Αναφερωμε σε δρομους οπως ο Χολωμοντας η' ο γυρος του δευτερου ποδιου της Χαλκιδικης. Περιμενω

OldMan
15/02/2006, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
.... Περιμενω...

Τι περιμένεις, ακριβώς ???
:confused: :confused: :confused:

Ο Vstrommer71 σου έδωσε link για τις ρυθμίσεις (και τον τρόπο...) για το μηχανάκι σου.

Φέρτο εκεί που λέει ο κατασκευαστής (αν έρχεται χωρίς αλλαγή ελατηρίων...) και μετά περνάς στις ρυθμίσεις των αποσβέσεων !!!

:wave2: :wave2: :wave2:

kinhsh
16/02/2006, 05:52
Αυτο που ανεφερε ο Οldman για τον κατασκευαστη μπορει να ισχυει γενικα ,αλλα ειμαστε και ζιζανια και εχουμε τις προτιμησεις μας. Οποτε αν βαρκαρεις μαλακωνοντας την πισω προφορτιση,η λυση ειναι απλη ,θα πρεπει να σφιξεις τοσο το πισω που να σου αρεσει και να σφιξεις αναλογα και το μπροστα.πας δηλαδη σε ενα πιο σφιχτο setting συνολικα.

EKEINOS
17/02/2006, 21:05
Με την βοηθεια ενος φιλου νομιζω οτι το ρυθμισα,κατεβασα και την ζελατινα μια θεση και μειωθηκε,κατα 90% το κουνημα ως τα 180 που το ανοιξα,μολις βρω καλυτερο δρομο θα το ανοιξω μεχρι την τελικη. Μερικες μικρορυθμισεις τυπου μισης στροφης σφιξημο και ξεσφιξημο εν κινηση και φανταζομαι το θα διορθωθει ολο.Παιδια ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και την βοηθεια.

EKEINOS
24/02/2006, 20:35
To υπολοιπο ποσοστο πρεπει να ειναι σινεμπλοκ και ρουλεμαν γραναζιερας γιατι παραδωσανε το πνευμα και περιμενω τ'ανταλακτικα

Respect
07/01/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πριν αρχίσεις να σκαλίζεις θα σου πώ ότι τουλάχιστον το 1000άρι με την μαμίσια ρύθμιση ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ στατικό sag στην πίσω ανάρτηση, ΜΙΚΡΟ δυναμικό sag στα 90 κιλά μου, και ελάχιστα (θα το κοιτάξω και θα σου πώ...) στην μπροστινή ανάρτηση....
Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το πρωτοείδα (ειδικά για το είδος της μηχανής - άμα δεις ένα Varadero θα δείς τεράστια συγκριτικά νούμερα), αλλά τελικά η προσωπική μου άποψη είναι ότι για μονοκάβαλλες καταστάσεις η μαμά ρύθμιση είναι η καλύτερη.... Και εγώ έτσι νομίζω. Σε δικάβαλλη συνόλου 150kg ποιά λύση πιστεύεις θα ήταν πιο σωστή; Δύο σκάλες λέω να δοκιμάσω..

XR 600
07/01/2007, 14:49
να πω μηπως βοηθησω οτι: σ ενα παπι οταν εβαζα τη μπαγκαζιερα,δε μπορουσα να αφησω το τιμονι γιατι θα επεφτα απο το κουνημα που εκανε.(και αδεια η μπαγκαζιερα!!!!):wave2:

THEOD
07/01/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Και εγώ έτσι νομίζω. Σε δικάβαλλη συνόλου 150kg ποιά λύση πιστεύεις θα ήταν πιο σωστή; Δύο σκάλες λέω να δοκιμάσω..


Στο 1000 (δεν ξέρω αν τι ίδιο ισχύει για το 650) η προφόρτιση πίσω ρυθμίζεται υδραυλικά και το αποτέλεσμα της μετακίνησης φαίνεται καλύπτοντας και αποκαλύπτοντας τις αντίστοιχες γραμμές (δαχτυλίδια) στο σώμα του αμορτισέρ.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι αν και μεγκα ον-οφφ έχει αρκετά έως πολύ σφικτές ρυθμίσεις με καθόλου στατικό sag και ελάχιστο δυναμικό όπως έρχεται από την μαμά...ούτε μηχανάκι πίστας να ήτανε από αυτήν την άποψη...εξαιτίας του αναθεώρησα αυτά που έχουν γραφτεί και διάβαζα για συγκεκριμένα νούμερα sag που πρέπει να έχεις και τα σχετικά...Ισχύουν μεν αλλά όχι πάντα και κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις...

αν θυμάμαι καλά η μαμίσια ρύθμιση είναι στην 2η γραμμή...όταν είχα προσπαθήσει λόγω φορτίου να του δώσω μια ακόμα, ναι μεν έγινε καλύτερο στο φορτίο αλλά μονοκάβαλλος μπίσταγε και χάλαγε την άνεση χωρίς να κερδίζει τίποτα στην οδική συμπεριφορά...το μηχανάκι είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο από μαμά... και δεν έχει καμμία σχέση στην μαλακότητα τον ρυθμίσεων με κάτι μαγικά χαλιά όπως τα ομοειδή Βαραντέρο κλπ....

Γνώμη μου...μονοκάβαλλος άστο όπως είναι και στο πολύ φορτίο δίνε από την υδραυλική ρύθμιση (5 δευτερόλεπτα δουλειά) άλλη μια γραμμή προφόρτισης...
Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και μπροστά...μόλις έδωσα 2 γραμμές προφόρτιση το μπροστινό έγινε ασταθές και δεν διάβαζε καλά τον δρόμο...

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εκτός από 1 γραμμή προφόρτισης πίσω στο πολύ φορτίο μην πειράξεις τίποτε άλλο....

:wave2: :wave2:

Respect
08/01/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Στο 1000 (δεν ξέρω αν τι ίδιο ισχύει για το 650) η προφόρτιση πίσω ρυθμίζεται υδραυλικά και το αποτέλεσμα της μετακίνησης φαίνεται καλύπτοντας και αποκαλύπτοντας τις αντίστοιχες γραμμές (δαχτυλίδια) στο σώμα του αμορτισέρ.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι αν και μεγκα ον-οφφ έχει αρκετά έως πολύ σφικτές ρυθμίσεις με καθόλου στατικό sag και ελάχιστο δυναμικό όπως έρχεται από την μαμά...ούτε μηχανάκι πίστας να ήτανε από αυτήν την άποψη...εξαιτίας του αναθεώρησα αυτά που έχουν γραφτεί και διάβαζα για συγκεκριμένα νούμερα sag που πρέπει να έχεις και τα σχετικά...Ισχύουν μεν αλλά όχι πάντα και κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις...

αν θυμάμαι καλά η μαμίσια ρύθμιση είναι στην 2η γραμμή...όταν είχα προσπαθήσει λόγω φορτίου να του δώσω μια ακόμα, ναι μεν έγινε καλύτερο στο φορτίο αλλά μονοκάβαλλος μπίσταγε και χάλαγε την άνεση χωρίς να κερδίζει τίποτα στην οδική συμπεριφορά...το μηχανάκι είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο από μαμά... και δεν έχει καμμία σχέση στην μαλακότητα τον ρυθμίσεων με κάτι μαγικά χαλιά όπως τα ομοειδή Βαραντέρο κλπ....

Γνώμη μου...μονοκάβαλλος άστο όπως είναι και στο πολύ φορτίο δίνε από την υδραυλική ρύθμιση (5 δευτερόλεπτα δουλειά) άλλη μια γραμμή προφόρτισης...
Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και μπροστά...μόλις έδωσα 2 γραμμές προφόρτιση το μπροστινό έγινε ασταθές και δεν διάβαζε καλά τον δρόμο...

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εκτός από 1 γραμμή προφόρτισης πίσω στο πολύ φορτίο μην πειράξεις τίποτε άλλο....

:wave2: :wave2: Λοιπόν, έκανα κάποια πειραματάκια χθες με το συγκεκριμένο ζήτημα και καταλήγω στη 1 γραμμή επιπλέον όταν μεγαλώνει αισθητά το βάρος, συμφωνώντας απόλυτα μαζί σου!