PDA

View Full Version : peri kranous..



Suner
14/02/2006, 07:25
Geia sas paidia. Vlepo af3anomaste sta8era ka8e mera:beer:

To mavro K6 mu to paralamvano se liges meres (logo ka8ysterishs tou m...a tou eisagogea kai san kalos biker kano th dikh mou erevna agoras kranous. exo akousei polla, exo dei polla alla den 3ero poio einai to kranos pou paei sth mhxanh mas..(px den 8a paro Arai Corsair h AGV Ti-Tech)

gi'afto grapse mou gnomes gia ta kranh sas k merika sxolia gia to 8oloma tous k to n aerismo.

an kapoios exei empeiria me ta akolou8a as pei ti nomizei gia ta e3hs kranh:
AGV GP-PRO
AGV Ti-Tech
AGV Stealth
Shoei -RF1000
Shark RSR
Shark RX
Shark RSI
:ninja:

einai apo ta akrivoutsika afta to ksero alla 8elo kati POLY KALO pano sto kefali mou.

Vezouvios
15/02/2006, 07:52
Αντε με το καλο να το παρεις,και καλοταξιδο..


Τωρα για το κρανος.....

Εγω θα σου προτινα Μια καταπληκτικη κατσαρολα της FISLER
1)Δεν σκουριαζει
2)Αντεχει της υψηλες θερμοκρασιες (το καλοκαιρακι)
3)Ειναι μουρατη ειδικα αυτο το μοντελο με τα 2 χερουλακια..
4)θα σε κοιταν ολοι
5)Μπορεις εν ταξιδη να σταματησεις και στον δρομο να ριξεις και μια μαγειρικη....

:rotflmao: :lol:

Οχι τωρα να σοβαρευτουμε λιγο....
Λοιπον φιλε μου υπαρχουνε παρα πολλα post για κρανη και εξοπλισμο,στα forums..
Ψαξε λιγο πριν ανοιξεις καινουργιο....

Suner
15/02/2006, 09:49
oraia oraia...:sun:

Opoios goustarei as grapsei edo thn gnomh gia to kranos pou exei h eixe.
afto pou me endiaferei einai na do ti kranh klykloforoun ekei e3o kai oxi ti poulaei to ka8e magazi.
Pistevo o kalyteros kriths einai o idios o anavaths.
Perimeno sxolia gia to 8oloma kai ton hxo sta kranh sas.

Laters..:D

kalesin
15/02/2006, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
oraia oraia...:sun:

Opoios goustarei as grapsei edo thn gnomh gia to kranos pou exei h eixe.
afto pou me endiaferei einai na do ti kranh klykloforoun ekei e3o kai oxi ti poulaei to ka8e magazi.
Pistevo o kalyteros kriths einai o idios o anavaths.
Perimeno sxolia gia to 8oloma kai ton hxo sta kranh sas.

Laters..:D

τελικα την παραγγειλες;

μονο μη τολμησεις κ φορεσεις αυτα τα ηλιθια γερμανικα που φορανε οι γρηγοροι στο νησι, γιατι ετσι κ σε πετυχω πουθενα θα σε βγαλω φωτο κ θα σε ξεφωνισω..

:lol: :lol:

αντε καλοριζικη, καλοταξιδη κ παντα ορθιος κ ιδιαιτερη προσοχη με ολους αυτους που κυκλοφορουν εδω.

Οσο αφορα τα κρανη.... ολα αυτα που ειπες καλα ειναι... μονο ομως αν τα φορεσεις ο ιδιος θα βρεις τι σου κανει κ τι οχι

:wave2: :wave2:

x-rider
15/02/2006, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
Geia sas paidia. Vlepo af3anomaste sta8era ka8e mera:beer:

To mavro K6 mu to paralamvano se liges meres (logo ka8ysterishs tou m...a tou eisagogea kai san kalos biker kano th dikh mou erevna agoras kranous. exo akousei polla, exo dei polla alla den 3ero poio einai to kranos pou paei sth mhxanh mas..(px den 8a paro Arai Corsair h AGV Ti-Tech)

gi'afto grapse mou gnomes gia ta kranh sas k merika sxolia gia to 8oloma tous k to n aerismo.

an kapoios exei empeiria me ta akolou8a as pei ti nomizei gia ta e3hs kranh:
AGV GP-PRO
AGV Ti-Tech
AGV Stealth
Shoei -RF1000
Shark RSR
Shark RX
Shark RSI
:ninja:

einai apo ta akrivoutsika afta to ksero alla 8elo kati POLY KALO pano sto kefali mou.


εχω μεινει πισω απο τις εξελιξεις στα κρανη

Παντως αυτο που γραφεις στο τελος ειναι το πιο σωστο

χρειαζεται ικαλο κρανος.

Εγω εχω εδω & 5 χρονια το Ζ-one shoei (δεν ειχα λεφτα να παρω

το καλυτερο) ηταν το 2ο σε καταταξη τοτε )

& ειμαι πολυ ικανοποιημενος

καλη εκλογη

:beer: :sun:

Λεωνίδας
15/02/2006, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Για πες μας καλε μας φιλε kalesin για ποια ηλιθια γερμανικα κρανη εννοεις
για να καταλαβουμε και εμεις οι χωριατες ????
Μηπως εννοεις την κατσαρολα της FIESLER??

Μάλλον αυτό εννοεί :rotflmao:


37305

Suner
15/02/2006, 11:33
Efxaristo gia tis info paidia.
Proskalo kai tous ypolypous VStromades na grapsoun mia grammh me ena sxolio gia to kranos tous.

:cool:

kalesin
15/02/2006, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
μονο μη τολμησεις κ φορεσεις αυτα τα ηλιθια γερμανικα που φορανε οι γρηγοροι στο νησι, γιατι ετσι κ σε πετυχω πουθενα θα σε βγαλω φωτο κ θα σε ξεφωνισω..

:lol: :lol:

αντε καλοριζικη, καλοταξιδη κ παντα ορθιος κ ιδιαιτερη προσοχη με ολους αυτους που κυκλοφορουν εδω.

Για πες μας καλε μας φιλε kalesin για ποια ηλιθια γερμανικα κρανη εννοεις
για να καταλαβουμε και εμεις οι χωριατες ????
Μηπως εννοεις την κατσαρολα της FIESLER??

Τι αλλο τι ηταν αυτο παλι? (κ ιδιαιτερη προσοχη με ολους αυτους που κυκλοφορουν εδω)

ΟΛΟΥΣ??????????????
Συγνωμη ρε φιλε αλλα για ποιους αναφερεσαι???
Τι σου καναμε οι ερημοι???
Και στο κατω κατω δεν ειναι αν μη τι αλλο προσβλητικο Η φραση ΟΛΟΥΣ???
Το αφηνω στην κριση των(ολων) υπολοιπων να απαντησουν....


Ακονιζεις τα μαχαιρια σου για καυγα, κ μαλιστα χωρις λογο.

Σε περιπτωση που δεν εχεις δει τα προφιλ, αναφερομαι σε Κυπρο. Παμε λοιπον
Τα ηλιθια γερμανικα κρανη ειναι οτι ακριβως λεω. Ρεπλικες απο τα κρανη που φοραγανε οι γερμανοι στρατιωτες στον 20 παγκοσμιο. Αν πιστευεις οτι αυτα τα κρανη προστατευουν απο την κακη, τοτε οκ, παω πασο. Εγω παλι τα θεωρω ηλιθια κ αυτα αλλα κ αυτους που τα φορανε για να γλυτωσουν την κληση. Πιο ηλιθιο ομως το κρατος που τα επιτρεπει.

Οσον αφορα το "ιδιαιτερη προσοχη με ολους που κυκλοφορουν εδω" μαλλον λιγα ειπα. Καμια εως ελαχιστη οδηγικη παιδεια στους οδηγους αυτοκινητων, οι οποιοι κανουν οτι θελουν, οποτε θελουν κ οπως το θελουν. Κ μη μου πεις οτι γενικευω, προτιμαω να γενικευω κ να θεωρω ολους εν δυναμη φονιαδες κ να προσεχω πιο πολυ.

Αν το θεωρουν προσβλητικο, ακομα καλυτερα. Δεν εχουν λοιπον να μου αποδειξουν οτι κανω τεραστιο λαθος. Πρωτος θα βγω κ θα φωναξω την αλλαγη στη νοοτροπια κ θα ζητωκραυγασω

Κ κατι τελευταιο. Ασε την κριση των αλλων, να αποφασισει μονη της. Αν θες να απαντησεις εσυ απαντα. Αν θελεουν να απαντησουν κ οι αλλοι, ας το κανουν μονοι τους

Φιλικα

Ηλιας

:wave2:

Vezouvios
15/02/2006, 11:52
:alien: :alien: :alien: :alien: :alien: :alien:

Suner
15/02/2006, 11:52
PIstevo oti htan pare3hghsh gi'afto xalaroste,ara3te k piaste mia mpyritsa:beer:

O filos kalesin exei dikio sto oti forame ta hli8ia germanika kranh sthn Kypro kai afto den parexei kamia asfaleia ston anavath(kala parexei asfaleia apo tous mpatsous alla den einai aftos o skopos tou kranous...)

Vezouvios, ti kranos foras esy?eisai efxaristhmenos?ti 8a epernes an eixes efkairia na alla3eis?

This is the kind of info that i need guys
:smokin:

kalesin
15/02/2006, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
Φιλε kalesin....

Για να μην ειμαι αδικος και να λεμε την αληθεια Δες...
Δεν ειχα κανεναν λογω ουτε εχω να ακονισω μαχαιρια για καυγα...

Αλλα 1)Συνδυασα τα ηλιθια γερμανικα κρανη με δες (φωτογραφικων υλικων) Πανω στο μηχανακι μου θα δεις το UVEX....
Τωρα φαντασου που πηγε ο νους μου....:lol:

ΕΙΠΕΣ¨...
Οσον αφορα το "ιδιαιτερη προσοχη με ολους που κυκλοφορουν εδω" μαλλον λιγα ειπα. Καμια εως ελαχιστη οδηγικη παιδεια στους οδηγους αυτοκινητων, οι οποιοι κανουν οτι θελουν, οποτε θελουν κ οπως το θελουν. Κ μη μου πεις οτι γενικευω, προτιμαω να γενικευω κ να θεωρω ολους εν δυναμη φονιαδες κ να προσεχω πιο πολυ

Ναι αλλα εδω επι των πληστων ειμαστε οδηγοι μηχανων και ιδιαιτερα vstrom......
και παλι ο νους μου επαιξε και εχασε
Αστοχια σκεψης να το πω,Λογω κακου ξυπνηματος...

Τεσπα απο μενα sorry...

Κανενα απολυτως προβλημα, σορυ αν φανηκα κ εγω λιγο παραπανω επιθετικος. Μαλλον επρεπε να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος στην πρωτη μου απαντηση [αυτη στον suner].

Τεσπα.. :beer: :beer:

kalesin
15/02/2006, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Suner
PIstevo oti htan pare3hghsh gi'afto xalaroste,ara3te k piaste mia mpyritsa:beer:

O filos kalesin exei dikio sto oti forame ta hli8ia germanika kranh sthn Kypro kai afto den parexei kamia asfaleia ston anavath(kala parexei asfaleia apo tous mpatsous alla den einai aftos o skopos tou kranous...)

Vezouvios, ti kranos foras esy?eisai efxaristhmenos?ti 8a epernes an eixes efkairia na alla3eis?

This is the kind of info that i need guys
:smokin:

οκ φιλε, λυθηκε

αν θες μια προτροπη, ριξε μια ματια στα κρανη Nitro. Τελειως αγνωστα στην Ελλαδα αλλα κ στην Κυπρο, πολυ γνωσα ομως στην Βρετανια. Πολυ καλη ποιοτητα κ πολυ καλες τιμες

Εγω παρελαβα το δικο μου πριν μερικες μερες, δεν εχω ακομα να πω πολλα πραγματα, αν κ δειχνει καλο

:wave2:

Vezouvios
15/02/2006, 12:04
UVEX wing rs II

Material: GFK / Kevlar / carbon
Inner Lining: Νεο αντιαλλεργικό αντιβακτηριδιακό & αντι-ιδρωτικό COOLMAX, που αφαιρείται και πλένεται.
Visor: uvex supravision - super anti-fog,
κατασκευασμένη από makrolon.
Features: Σύστημα αντικατάστασης ζελατίνας χωρίς εργαλεία, υποσιάγωνο, επενδυμένος ιμάντας, αεροδυναμική spor σχεδίαση.
Lock: Double-D-Ring. Sizes: XS - XL.
Standard : ECE R 22.05
Weight : 1350 gr

Τιμή : 399.00 €

Πολυ ευχαριστημενος Και παλι αυτο θα επαιρνα...

Alexander
15/02/2006, 12:51
To RSX μού θολώνει στα λίγα χλμ και όταν σταματάω, όταν κινούμαι δεν έχω πρόβλημα.

Από αερισμό δεν είμαι ικανοποιημένος.

Μην αποκλείεις καμία μάρκα (από τις ακριβές εννοώ) και δοκίμασε αρκετά κράνη στο κεφάλι σου για να δεις εφαρμογή. Ακόμα και αν δεν έχεις 800 ή 900? που θα κάνει ένα κράνος δοκίμασέ το για να μπορείς να συγκρίνεις τα άλλα κράνη.

:beer:

babel1
15/02/2006, 13:06
IMO το θέμα "Κράνος" συνοψίζεται στην εξής ρήση:
"Το κράνος πρέπει να κοστίζει όσο κοστίζει το κεφάλι σου".
Από μοντέλα;
Shoei X spirit
Arai Rx7 RR
AGN Ti-Tech κτλ
και γενικά οτιδήποτε σε αυτήν την κατηγορία.

Εγώ έχω το προηγούμενο SHoei το X-Ceed και θα το αλλάξω ΜΟΝΟ για κάτι αντίστοιχο.
My two cents

LIBYKOS
15/02/2006, 13:29
Εγώ έχω το Arai Quantum-f και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Τιμή : 390€

stelao
15/02/2006, 13:31
File mou exw to Agv Ti- tech prin to paro eixa balei ola auta pou exeis anaferei kai molis to ebala katalaba thn diafora oso afora thn piothta kai thn anesi entos tou xwrou. H poiotita pou exei mesa den nomizw na exei kapoio allo, oso gia to baros isws na einai ligo pio bary apo shoei pragma pou den to katalabaineis otan to foras.

Oi aeragogoi tou douleuoun apsoga ka8os kai h zelatina tou. Episis to Gp-pro einai akribws ta idio eswterika allazoun ligo oi aeragogoi kai to oti den exei Ti sto yliko kataskeuis tou.

Alla 8a sou elega na baleis ola ta parapanw pou eixeis pei kai na deis pio sou ka8ete kalytera kai opio sou kanei klik na to timiseis.

Suner
15/02/2006, 19:14
paidia vlepo arketes gnomes kai to geniko symperasma pou vgazo einai:na ta valo sto kefali mu k na do poio mou ka8ete kalytera gia na mporo na sygkrino..

File Stelao, mias k exeis to Ti-Tech mporeis na mou peis an einai alh8eia afto pou lene oti den ka8ontai kala ta breath guards tou kai peftoun me to paramikro? kati tetoia koula akouo k apomakrinomai apo afto to panemorfo kranos..to dokimasa k mou ka8etai poly kala opos kai to GP-PRO.

OLES oi gnomes kai oi empeiries einai efprosdektes:winka:

stelao
16/02/2006, 08:47
Ektos oti einai panemorfo to kranos kai to oti ka8ete san ganti sto diko mou kefali. Den eixa oute exw kanena problima oute me ta breath guards oute me tipota allo.

Exei poly kali zelatina kia aerizete apsoga me tous aeragogous pou exei sygkekrimena to Ti-tech. Perimenw entos ths ebdomadas kai to Gp-pro gia thn gynaika kai pistevw oti 8a exw apopsi kai gia auto amesa. Auto pou 8ewrw omws to 8etiko se sxesi me alla krani pou ebala einai mprosta to sagoni katebaini poly xamila me apotelesma na exeis olokliro to kefali kai kyriws gia thn katw gna8w pou se arketa thn enio8a ekte8imeni ka8ws oti se prostateuei kai apo kryo kai broxi.

An to paratiriseis se ogko einai arketa pio megalo apo alla ths kathgorias tou.

Sou efxome kali agora oti kai na pareis.

Suner
16/02/2006, 09:22
Poly katatopistikos :beer:
8a perimeno kai ta sxolia sou gia to GP-PRO otan me to kalo to paralavete kai to dokimasei h kopelia sou.

KEEP STROMING:wave2:

gdevelek
16/02/2006, 09:32
Ρε παίδες τι παίζει με το δέσιμο του κράνους;

Το Nolan N100 που έχω έχει μια πλαστική γλωσσίτσα που γλιστράει μέσα σε μια σχισμή (λίγο διαστροφικό ακούγεται αυτό, το ξέρω) και έτσι κλειδώνει/ξεκλειδώνει πανεύκολα.

Από την άλλη βλέπω πως πολλά καλά κράνη έχουν το double-D κλείδωμα, δηλαδή περνάς λουράκι μέσα από δύο θυληκάκια, έτσι δεν είναι;

Μα αυτό είναι σαφώς πιο άβολο από το κλείδωμα του ταπεινού Nolan!

Τι γνώμη έχετε;

LIBYKOS
16/02/2006, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Ρε παίδες τι παίζει με το δέσιμο του κράνους;

Το Nolan N100 που έχω έχει μια πλαστική γλωσσίτσα που γλιστράει μέσα σε μια σχισμή (λίγο διαστροφικό ακούγεται αυτό, το ξέρω) και έτσι κλειδώνει/ξεκλειδώνει πανεύκολα.

Από την άλλη βλέπω πως πολλά καλά κράνη έχουν το double-D κλείδωμα, δηλαδή περνάς λουράκι μέσα από δύο θυληκάκια, έτσι δεν είναι;

Μα αυτό είναι σαφώς πιο άβολο από το κλείδωμα του ταπεινού Nolan!

Τι γνώμη έχετε;

Το double-d κλείδωμα θεωρείται το πιο ασφαλές.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σου φύγει το κράνος από το κεφάλι, παρά μόνο αν κοπεί το λουράκι. Ολα τα κράνη πάντως που προορίζονται για αγωνιστική χρήση, έχουν double-d δέσιμο.