PDA

View Full Version : Πρόβλημα στο λεβιέ !!!!



LIBYKOS
14/02/2006, 14:29
Εχω διαβάσει αρκετά posts που αναφέρουν ότι ο λεβιές ταχυτήτων κρεμάει έτσι ξαφνικά.
Χθες λοιπόν ήρθε κι εμένα η σειρά μου να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Σε μια αλλαγή λοιπόν από 2α σε 3η, ψάχνω το λεβιέ, πουθενά ο λεβιές. Σταματάω στην άκρη, βιδώνω το λεβιέ προσωρινά με ένα από τα κλειδιά που υπάρχουν στην εργαλειοθήκη, και γραμμή για το συνεργείο.
Τους είπα το τι έγινε , μου είπαν ότι το πρόβλημα ήταν γνωστό και η λύση που δόθηκε ήταν :

Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος. Ούτε γιατροσόφια που διάβασα από άλλους ούτε τίποτε. Μου είπαν ότι δεν πρόκειται να ξεβιδώσει από μόνη της ποτέ αυτή η βίδα. Τώρα, αν αυτό είναι αλήθεια ή ψέμματα, θα σας ενημερώσω.

crs-k
14/02/2006, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
..........................
Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος.
.........................


Αυτο το "ειδικο υγρο" ειναι κολλα για να μην ξεβιδωνει, απ' τους κραδασμους ... :winka:

Οποτε μαλλον ΔΕΝ θα ξαναχεις προβλημα (μεχρι να χρειαστει να λυθει τουλαχιστον) ... :wacko:

LIBYKOS
14/02/2006, 14:41
Εχει λέει και διαβαθμίσεις ανάλογα με, το μέγεθος της βίδας, το μέταλλο, το πόσο δυνατά θέλεις να σφίξει κλπ. Δεν είχα ξανακούσει για κάποιο τέτοιο γιατροσόφι και ομολογώ ότι ψιλοκουφάθηκα!!
Οίδωμεν

KaTaNaS
14/02/2006, 14:51
το μαγικό κόκκινο υγρό είναι η κόκκινη LOCTITE


η οποία και σε υπερβολική χρηση καταστρέφει τα σπειρώματα!

sapila racing
14/02/2006, 16:09
Υπάρχουν όντως διαφορα προιόντα Loctite, και άλλες μάρκες threadlock (κόλλα σπειρωμάτων) και σε διάφορες διαβαθμίσεις.

Να έχεις υπ όψιν ότι η κόκκινη Loctite είναι permanent. Δηλαδή προορίζεται για σπείρωμα βίδας που δεν πρόκειται να χρειαστεί να ξαναβγεί ΠΟΤΕ!
Νομίζω ότι στον λεβιέ θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί η μπλε, η οποία είναι medium strength.
Δηλαδή μπορείς να την ξαναβγάλεις χωρίς επακόλουθα.....

Vstrommer71
21/02/2006, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Εχω διαβάσει αρκετά posts που αναφέρουν ότι ο λεβιές ταχυτήτων κρεμάει έτσι ξαφνικά.
Χθες λοιπόν ήρθε κι εμένα η σειρά μου να αντιμετωπίσω το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Σε μια αλλαγή λοιπόν από 2α σε 3η, ψάχνω το λεβιέ, πουθενά ο λεβιές. Σταματάω στην άκρη, βιδώνω το λεβιέ προσωρινά με ένα από τα κλειδιά που υπάρχουν στην εργαλειοθήκη, και γραμμή για το συνεργείο.
Τους είπα το τι έγινε , μου είπαν ότι το πρόβλημα ήταν γνωστό και η λύση που δόθηκε ήταν :

Λίγο ειδικό υγρό πάνω στη βίδα ( ένα σκούρο κόκκινο ) καλό σφίξιμο και τέλος. Ούτε γιατροσόφια που διάβασα από άλλους ούτε τίποτε. Μου είπαν ότι δεν πρόκειται να ξεβιδώσει από μόνη της ποτέ αυτή η βίδα. Τώρα, αν αυτό είναι αλήθεια ή ψέμματα, θα σας ενημερώσω.
Το πολύ πολύ πετάξου μέχρι την ΜΑΚΑΝ,πάρε ένα λεβιέ αλουμινένιο της Touratech που βιδώνει κατ΄ευθείαν πάνω στον άξονα και ξενοιάζεις:wacko: