PDA

View Full Version : πρόβλημα με εκκίνηση



IKE
14/02/2006, 16:02
Σήμερα το πρωί παω να βάλω μπροστά αλλα η μηχανή δεν έπαιρνε με τίποτα, είχε μεν κρυο (περίπου 0) αλλα ρεύμα έδινε κανονικά η μπαταρία και ο κινητήρας γύρναγε σα να εχω ξεχάσει το cut-off.

Με τις πολλές μιζιές πήγε να κάνει κάτι σκασίματα και σχεδόν πήρε μπροστά αλλα τη στιγμή εκείνεη ψόφησε η μπαταρία.

Ισως το μπούκωσα με πολύ τσόκ στην αρχή, το θέμα είναι τι να κάνω για να ξεκινήσει, μου δίνει την εντυπωση πως με κάποιες μιζιές ακόμα θα πάρει αλλα η μπαταρία δεν αντέχει τόσο πολύ.

Να δοκιμάσω να συνδέσω με καλώδια απο μπαταρία αυτοκινήτου? Μήπως χρειάζεται κάποια άλλη πατέντα?

Δώστε και σώστε! :bigcry:

DRAKOS1
14/02/2006, 21:32
Κατ΄αρχην γραψε μας τι μηχανακι εχεις.
κατα δευτερον αν εχεις καρμπυρατερ πριν βαλεις μπροστα τραβα μια-δυο γκαζιες για να ριζεις λιγο καυσιμο στο θαλαμο καυσης και μετα πατα την μιζα. περνει πιο ευκολα.

FZR1000
14/02/2006, 21:46
Με το κρύο όλα τα οχήματα ξεκινούν δυσκολότερα.

Δράκο χωρίς την υποπίεση που δημιουργεί η κίνηση του πιστονιού πώς θα κατέβει η βενζίνη στον θάλαμο?????

IKE
14/02/2006, 22:55
Εχω ενα Honda CB400, superfour. για σύνδεση με μπαταρία απο αυτοκίνητο απ'όσο είδα δε πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, θα δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να μη τα τηγανίσω όλα.

OldMan
14/02/2006, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Δράκο χωρίς την υποπίεση που δημιουργεί η κίνηση του πιστονιού πώς θα κατέβει η βενζίνη στον θάλαμο?????

Προφανώς εννοεί "μιζαριστές" γκαζιές ...
(Με το kill-switch στο OFF).

Τα CB γενικά πέρνουν λίγο "δύσκολα" στο κρύο (και μπουκώνουν εύκολα...).

OldMan
14/02/2006, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Εχω ενα Honda CB400, superfour. για σύνδεση με μπαταρία απο αυτοκίνητο απ'όσο είδα δε πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, θα δοκιμάσω αύριο και ελπίζω να μη τα τηγανίσω όλα.

ΔΕν θα τηγανίσεις τίποτε, αλλά αν η μπαταρία του αυτοκινήτου είναι "εντάξει", θυσιάσε μερικές μιζιές στην αρχή με κλειστό γκάζι και τσοκ και μετά ξεκίνα το ΜΟΝΟ με τσοκ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

FZR1000
14/02/2006, 23:43
oldman χώρις μίζα εννοεί ("και μετα πατα την μιζα"). Κ τα περισσότερα μηχανάκια δεν μιζάρουν με κλειστό το kill switch..............

Για να μην το τηγανίσεις βάλε το + στο + και το - στο - ε!

IKE
15/02/2006, 15:52
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικά τα δοκίμασα μεν όλα αυτά, άδειασα και τα καρμπυρατερ απο τη βιδούλα κάτω αλλα τίποτα.

Ελπίζω να μην έχει καμια ακριβή ηλεκτρολογική βλάβη, αλλα τελικά μάλλον θα αναγκαστώ να το φορτόσω και να το πάω συνεργείο. :mad:

sakisp
15/02/2006, 16:37
πολυ πιθανον να χρειαστεις αυτοματο!!!!!!!!εχετο υπ'οψιν σου!!ειναι στανταρ φθορα σε ενα μηχανακι που εχει οσο να ναι τα χρονακια του!!!!!!!!!!ελπ[ιζω βεβαια να ειναι απο μπουκωμα ολα αυτα και να μην χρειαστει τιποτα το μηχανακι σου!

stefanos
15/02/2006, 17:21
Αυτόματο????????????
:p
Εγώ ξέρω τι είναι:D

IKE
15/02/2006, 18:39
Εγω όμως δεν ξέρω τι ειναι :confused: :confused:

Θα το πάρει το ποτάμι ?

OldMan
15/02/2006, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από IKE
Εγω όμως δεν ξέρω τι ειναι :confused: :confused:
Θα το πάρει το ποτάμι ?

:lol: :rotflmao: :lol:

Θεώρησε ότι δεν γράφτηκε !!!

FZR1000
15/02/2006, 23:37
με αναμμένη την μηχανή του αυτοκινήτου δοκίμασες?????

Τα φτηνιάρικα καλώδια πολλές φορές έχουν απώλειες............

Κατηφόρα παίζει??????????

99% απλά το μπούκωσες στην χειρότερη να θές καθάρισμα μπουζι.

IKE
16/02/2006, 00:03
To δοκίμασα με σβησμένη τη μηχανή του αυτοκινήτου για σίγουρα. Απο ρευμα ήταν οκ, δεν είχε έλλειψη.

To μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να βγάλω μπουζί και να τα καθαρίσω ή να τα αλλάξω ελπίζωντας να πάρει παλι μπροστά.

Για το καθάρισμα υπάρχει κάποιος ιδιαόιτερος τρόπος ή απλώς τα καθαρίζω με λίγη βενζίνη?

FZR1000
16/02/2006, 00:13
με αναμμένη την μηχανή του αυτοκινήτου δίνει καλύτερα..........

Οχι τα σκουπίζεις με πανί και τα καίς με αναπτήρα να στεγνώσουν απ την βενζίνη.

Αν είναι παλιά άλλαξε τα να τελειώνεις............good luck