PDA

View Full Version : ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ



mike1821
14/02/2006, 16:19
Καλησπέρα παδιά,

Τυγχάνω να είμαι ένα ακόμα θύμα της τιμημένης γραφειοκρατιάς.

Έχω αποκτήσει μέσο του αδιάβλητου συστήματος των εξετάσεων, το δίπλωμα μου το οποίο μου επιτρέπει να οδηγώ μηχανάκια μέχρι 125cc.

Τώρα που ήρθε η ώρα να αποκτήσω και εγώ μια μοτοσυκλέτα, έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα (συπμεριλαμβανομένης της ηλεκτρονικής σελίδας του υπουργείου) οτι το δίπλωμα Α1 αναβαθμίζεται σε Α εφόσον το έχεις 2 χρόνια και είσαι πάνω από 21.

Ξέρεις κανείς ρε παιδιά τι δικαιολογητικά και τι φράγκα χρειάζονται για να κάνω κάτι τέτοιο?

Προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσο του υπουργείου αλλά έλειπε η κοπέλα του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών :ZZZ:


Ευχαριστώ προκαταβολικά
Μιχάλης :beer:

kachius
14/02/2006, 16:22
Αναβάθμιση στο δίπλωμα γίνεται μόνο
αν υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι
θα πάρεις 4κύλινδρο!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mike1821
14/02/2006, 16:25
ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΠΡΩΤΑ,

ΜΗ ΜΑΖΕΥΩ ΠΑΛΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ

pipis
14/02/2006, 19:30
Mike νομιζω οτι κατι ξέρω! Εγω εχω βγαλει το διπλωμα για την μικρη κατηγορια εδω και 3 χρονια, απο τα 18 μου. Οταν περασαν τα 2 χρονια στα 20 μου, πηγα στο υπουργειο οπου εβγαλα το διπλωμα (αναγκαστικο) 9 το πρωι :ZZZ: :ZZZ:, εδωσα 2-3 foto δεν θυμαμαι.. και μετα πηγα 12:30 και το πηρα! Το προσεξες??? Δεν εδωσα ουτε 1 ευρω!!! Δεν το πιστευα??? Στην ελλαδα ειμαι λεω???
Αυτο ισχυει μονο απο καποια ημερομηνια και μετα αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι απο Σεπτεμβριο του 2002 και μετα. Τοτε ηταν που αλλαξε ο νομος και εδιναν με μηχανακια 125cc. Αν το διπλωμα σου λεει μεχρι 125 τοτε εχεις το παλιο, αν λεει μεχρι 25KW τοτε εχεις το καινουριο! Στην περιπτωση που εχεις το παλιο τοτε θες 200 ευρωπαιους για να το αποκτησεις. Α!! Δινεις μονο παρασταση και αν θες μπορεις να δωσεις και με παπι 125. Ετσι εκανε ο αδερφος μου γιατι δεν ηξερε καλα μηχανη. Ο νομος σε καλυπτει.
(Οτι εχεις ευχαριστιση για τις πληροφοριες.
Αριθμος λογαριασμου Eyrobank 800 990 665 ;) ;) ;))

zoropatra
14/02/2006, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipis
Mike νομιζω οτι κατι ξέρω! Εγω εχω βγαλει το διπλωμα για την μικρη κατηγορια εδω και 3 χρονια, απο τα 18 μου. Οταν περασαν τα 2 χρονια στα 20 μου, πηγα στο υπουργειο οπου εβγαλα το διπλωμα (αναγκαστικο) 9 το πρωι :ZZZ: :ZZZ:, εδωσα 2-3 foto δεν θυμαμαι.. και μετα πηγα 12:30 και το πηρα! Το προσεξες??? Δεν εδωσα ουτε 1 ευρω!!! Δεν το πιστευα??? Στην ελλαδα ειμαι λεω???
Αυτο ισχυει μονο απο καποια ημερομηνια και μετα αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι απο Σεπτεμβριο του 2002 και μετα. Τοτε ηταν που αλλαξε ο νομος και εδιναν με μηχανακια 125cc. Αν το διπλωμα σου λεει μεχρι 125 τοτε εχεις το παλιο, αν λεει μεχρι 25KW τοτε εχεις το καινουριο! Στην περιπτωση που εχεις το παλιο τοτε θες 200 ευρωπαιους για να το αποκτησεις. Α!! Δινεις μονο παρασταση και αν θες μπορεις να δωσεις και με παπι 125. Ετσι εκανε ο αδερφος μου γιατι δεν ηξερε καλα μηχανη. Ο νομος σε καλυπτει.
(Οτι εχεις ευχαριστιση για τις πληροφοριες.
Αριθμος λογαριασμου Eyrobank 800 990 665 ;) ;) ;))


εγω το εβγαλα το 2001 και λεει 25kw ειναι το παλιο ή το καινουριο?

tools
14/02/2006, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mike1821
Καλησπέρα παδιά,

Τυγχάνω να είμαι ένα ακόμα θύμα της τιμημένης γραφειοκρατιάς.

Έχω αποκτήσει μέσο του αδιάβλητου συστήματος των εξετάσεων, το δίπλωμα μου το οποίο μου επιτρέπει να οδηγώ μηχανάκια μέχρι 125cc.

Τώρα που ήρθε η ώρα να αποκτήσω και εγώ μια μοτοσυκλέτα, έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα (συπμεριλαμβανομένης της ηλεκτρονικής σελίδας του υπουργείου) οτι το δίπλωμα Α1 αναβαθμίζεται σε Α εφόσον το έχεις 2 χρόνια και είσαι πάνω από 21.

Ξέρεις κανείς ρε παιδιά τι δικαιολογητικά και τι φράγκα χρειάζονται για να κάνω κάτι τέτοιο?

Προσπάθησα να βγάλω άκρη μέσο του υπουργείου αλλά έλειπε η κοπέλα του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Μιχάλης :beer:


το θεμα εχει ξαναπαιξει 2-3 φορες χαλαρα,ψαξε λιγο
(ευρεση=use it,που λεει κ ο idiς):wave2:

Konti
15/02/2006, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
εγω το εβγαλα το 2001 και λεει 25kw ειναι το παλιο ή το καινουριο?


ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ (25KW) ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΝΟΜΟΣ Η' ΟΧΙ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ 1999 (Α1) ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟ (Α) ΤΟ 2003 (ΜΟΝΟ ΟΔΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΑ)!

ΑΠΟ ΤΟ 2000 ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΣΟΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ (Α1) ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ (Α) ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!