PDA

View Full Version : ΣΚΟΥΡΙΑΣΜΕΝΗ ΑΛΥΣΙΔΑ



efialtis
15/02/2006, 08:51
Καλημέραααααα,


Έπλυνα τη μηχανη σε πλυντήριο μετά από το ταξίδι στη Χαλκιδική την περασμένη εβδομάδα με τα χιόνια, τις λάσπες, τις βροχές κτλ....

... και διαπίστωσα οτι η αλυσίδα στα πλάγια είναι σκουριασμένη.

Τη γρασάρω τακτικά και ποτέ δεν το είχα δει (προφανώς το γράσο κάλυπτε τη σκουριά)


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ: Πόσο επικίνδυνο είναι ;;
Πρέπει να την αλλάξω ;;


Τα σχόλια σας παρακαλώ.....

athandim
15/02/2006, 09:46
Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, αλλά αν θες να βγάλεις τις σκουριές από την αλυσίδα, δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15248) .....:wave2:

kaps
15/02/2006, 11:06
Επειδή και εγώ κατά καιρούς έβλεπα την O-ring χρυσή Regina μου να σκουριάζει και προκοπή δεν έβλεπα με όλα αυτά τα απαγορευτικά για την πλύση της και συντήρησή της ( καθαριστικά , παραφινέλαια σπρευ και άλλα ειδικά προιόντα) και αφού τα είχε ήδη τα ψωμάκια της και προκειμένου επαναλαμβάνω να μην ξανακάτσω στα τέσσερα για να την συντηρώ όπως λένε οι προδιαγραφές , αποφάσισα να πάρω μια ΕΚ ενισχυμένη και να την ψεκάζω ανά 5 ημέρες με ένα CASTROL CHAIN WAX και να έχω τουλάχιστον την σκέψη μου απαλλαγμένη από αυτό το μαρτύριο. Αν λοιπόν και σε εσένα η αλυσίδα φτάνει για να αποδημήσει εις Κύριον και εφόσον η μηχανή σου δέχεται τέτοια αλυσίδα θα σου πρότεινα να το σκεφτείς . :
wave2: :wave2: :smokin: :smokin: :rotflmao:

stefanos
15/02/2006, 11:34
η αλυσίδα σκουριάζει σε μια μέρα αν μείνει αλάδωτη, γι αυτό μετά απο βροχή η πλύσιμο ,λάδωμα αμέσως.

OldMan
15/02/2006, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ: Πόσο επικίνδυνο είναι ;;
Πρέπει να την αλλάξω ;;

Καθόλου επικίνδυνο και ΔΕΝ χρειάζεται να την αλλάξεις !!!

Η σκουριά που παρατήρησες είναι "επιφανειακή" (αυτή που παρατηρείται σε όλα τα ανοξείδωτα μέταλλα, όταν στεγνώσει επάνω τους κάποια ποσότητα νερού...).

Καλό θα ήταν να την καθαρίσεις με σκληρή βούρτσα (όχι μεταλλική!!!) και να την περάσεις κάποιο Chain Wax στα πλάγια, κουλουριάζοντάς την 2 αντίθετες φορές (ώστε να αποκαλυφθούν οι ακραίες θέσεις μεταξύ των πλαϊνών...).

:wave2: :beer: :wave2:

efialtis
15/02/2006, 13:16
εχω προβληματιστεί λιγάκι

η transalp είναι 23 μηνων με 23000 χλμ

ποτε λέμε ότι έχει φάει τα ψωμιά της ;;;;;;;;



ααα... αν μην το ξεχάσω, για κοιτάξτε εδώ ενα ωραίο και μικρό stand για να λαδώνετε την αλυσίδα

http://www.bikelift.com/tommy_jack.htm

OldMan
15/02/2006, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
εχω προβληματιστεί λιγάκι

η transalp είναι 23 μηνων με 23000 χλμ

ποτε λέμε ότι έχει φάει τα ψωμιά της ;;;;;;;;



Αν προβληματίζεσαι για την transalp, νομίζω ότι αντέχει ακόμη...
:lol: :rotflmao: :lol:

Η αλυσίδα "έχει φάει τα ψωμιά της", όταν η επιμήκυνση του βήματος(*) περάσει ένα ορισμένο όριο (πράγμα που δεν είναι πρακτικό, ούτε στην μέτρηση ούτε στους υπολογισμούς...).

Στην πράξη, το καταλαβαίνουμε όταν τραβήξουμε τον μεσαίο κρίκο από αυτούς που βρίσκονται σε επαφή με το πίσω γρανάζι και αποκαλυφθεί πάνω από το ΜΙΣΟ του δοντιού του γραναζιού (προυπόθεση βέβαια είναι η αλυσίδα να είναι πλυμένη και λαδωμένη).

Εκτός βέβαια από την επιμήκυνση, μια αλυσίδα μπορεί να τα έχει παίξει από "φρακαρίσματα" μεταξύ των κρίκων...

Αν κρεμάσουμε μια πλυμένη και λαδωμένη αλυσίδα και αφού της περάσουμε ένα "ίσιωμα" με πανί, ΔΕΝ είναι κατακόρυφοι ΟΛΟΙ οι κρίκοι της, είναι καιρός για αλλαγή !!!


Ακόμη μια περίπτωση (πιο σπάνια - που οφείλεται κατά κύριο λόγο στην μη ευθυγράμμιση των γραναζιών) είναι η "πλαϊνή" φθορά της αλυσίδας...

Αν απλώσουμε την αλυσίδα και την σηκώσουμε πλαγιασμένη, το βέλος κάμψης ΔΕΝ θα πρέπει να ξεπερνάει το 7 -8 % του συνολικού της μήκους !!!

:wave2: :beer: :wave2:

(*) Για την ακρίβεια, δεν επιμηκύνεται ΤΙΠΟΤΕ, αλλά αυξάνουν οι εσωτερικές ανοχές - λόγω φθοράς - μεταξύ των κινούμεων μερών των κρίκων ....

efialtis
16/02/2006, 08:26
oldman

καλά όλα αυτά που γράφεις, αλλά εγώ δεν γνωρίζω μηχανολογικά και δυστυχως δεν θα το επιχειρήσω να βγάλω την αλυσίδα και να την τσεκάρω.

επίσης θα ευχόμουνα οι γνώσεις σου να μεταλαμπαδηθούν σ΄τους απανταχού μηχανομαστόρους.


Έχω μια απορία να σε ρωτήσω...

Συνταξιδιώτης ήταν μία tdm 900. έπλυνε και αυτός τη μηχανη και είδε τα πλαϊνά της αλυσίδας σκουριασμένα.

πήγε στο μάστορα χωρις να γρασσαρει την αλυσίδα για να τη δείξει και να ρωτησει εαν πρεπει να την αλλάξει

το μαστόρι πηρε το λαδωτήρι τη λάδωσε και του είπε σε καναδυο μέρες να τη γρασσαρει

ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΕ ΛΑΔΙ ;;;; ΟΕΟ

OldMan
16/02/2006, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΕ ΛΑΔΙ ;;;; ΟΕΟ

Και ΤΙ να έβαζε ??? ΟΕΟ !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Το "μηχανόλαδο" έχει πρόσθετα που έχουν αντισκωριακές και απορυπαντικές ιδιότητες.

Αφενός θα "καθαρίσει" την σκουριά και αφετέρου (λόγω χαμηλότερου ιξώδους από το γράσο) θα μπει και σε σημεία που το γράσο δεν θα έμπαινε ...

efialtis
17/02/2006, 11:19
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΑΔΟ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΡΑΣΣΟ ;;;;

OldMan
17/02/2006, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΑΔΟ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΡΑΣΣΟ ;;;;

Ουχί !!!
:nono: :nono: :nono:

Εφόσον η αλυσίδα θα κάνει χιλόμετρα πριν το γρασσάρισμα, το λάδι θα γίνει πιο λεπτόρευστο (λόγω αυξημένης θερμοκρασίας..) και αφενός θα εισχωρήσει όπου μπορεί, αφετέρου θα "φύγει" το παραπανίσιο !!!

Οι αλυσίδες κατασκευάζονται (εδώ και χρόνια) από πορώδη μέταλλα (Sindernwerhstaffe, για τους φοιτήσαντες εν Γερμανία...) τα οποία είναι ικανά να "απορροφήσουν" μια ποσότητα λιπαντικού, το οποίο και "ξερνάνε" σε συνθήκες αυξημένης πίεσης και θερμοκρασίας (και το "ξανακαταπίνουν" - όσο έχει μείνει - όταν τα αφήσουμε στην ησυχία τους).

Υ.Γ.
Σαν να μΕ βγάζεις δουλειές για thread με αλυσιδογράναζα...
:sad: :sad: :sad:

dirtbird
17/02/2006, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
η αλυσίδα σκουριάζει σε μια μέρα αν μείνει αλάδωτη, γι αυτό μετά απο βροχή η πλύσιμο ,λάδωμα αμέσως.

ΠΟΤΕ δεν λαδώνουμε αλυσσίδα αμέσως μετά το πλύσιμο/βροχή γιατί το chain lube κατακρατεί το νερό μεταξύ αυτού και της αλυσσίδας με τα προαναφερθέντα ήδη επακόλουθα.

Να δω τι παιδί θα αναθρέψεις, Ρουβά ε Ρουβά:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σημείωση του Επιμελητή:
(τα περί Ρουβά μένουν, γιατί και γω ΔΕΝ τον χωνεύω τον Στέφανο !!!) :lol:

dirtbird
17/02/2006, 13:53
Ok, μετέφερε, μετέφερε...

On second thought όμως, μήπως θα'ταν ενδιαφέρον να το αφήσεις ακούνητο μέχρι το βραδάκι ας πούμε.... και μετά βλέπουμε:a39:

dirtbird
17/02/2006, 14:34
Οι επόμενες στιγμές είναι κρίσιμες.... ΟΕΟ
:rotflmao: :rotflmao: :alien: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
17/02/2006, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΠΟΤΕ δεν λαδώνουμε αλυσσίδα αμέσως μετά το πλύσιμο/βροχή γιατί το chain lube κατακρατεί το νερό μεταξύ αυτού και της αλυσσίδας με τα προαναφερθέντα ήδη επακόλουθα.

Να δω τι παιδί θα αναθρέψεις, Ρουβά ε Ρουβά:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σημείωση του Επιμελητή:
(τα περί Ρουβά μένουν, γιατί και γω ΔΕΝ τον χωνεύω τον Στέφανο !!!) :lol:

Στην δική μου αλυσίδα τα πάντα είναι μεταξύ chain lube.
Κάτω κάτω είναι το γράσο που την αγόρασα και απο πάνω chain lube σε επάλληλα στρώματα που δεν αφήνουν νερό να πατήσει.
Εσύ να προσέχεις που απο τα πλησίματα θέλεις ρουλεμάν λαιμού κάθε βδομάδα. :D :D :D

dirtbird
17/02/2006, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην δική μου αλυσίδα τα πάντα είναι μεταξύ chain lube.
Κάτω κάτω είναι το γράσο που την αγόρασα και απο πάνω chain lube σε επάλληλα στρώματα που δεν αφήνουν νερό να πατήσει.
Εσύ να προσέχεις που απο τα πλησίματα θέλεις ρουλεμάν λαιμού κάθε βδομάδα. :D :D :D

Σωστόοοος. Καλύτερα παραλαδωμένη και μπλιάχ παρά στεγνή και τριζάτη.

Μια που το ανέφερες αύριο έχει έλεγχο-ρύθμιση ρουλεμάν λαιμού (ας όψονται κάποιες τροχοδρομήσεις εις τον οπίσθιο με άτσαλη προσγείωση) και εξαέρωση του CBS (πρέπει να βγάλω όλη την ουρά , ..μότο κέρατο μου).

savvas
23/02/2006, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι, αλλά αν θες να βγάλεις τις σκουριές από την αλυσίδα, δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15248) .....:wave2:

Λοιπόν, διάβασα το ποστ του Τάνταλου, εεε του athandim ήθελα να πω! :lol:

Αν και τη φυλάω σε κλειστό μέρος και με κουκούλα γνήσια/Usa/R6, η σκουριά είναι αναπόφευκτη! :a018:

Εκτός από το τακτικό λάδωμα, με ότι καλύτερο βρήκα στη αγορά, η λύση είναι: «κάνω το Κινέζο», δηλαδή πως δεν την είδα! :bawl:

athandim
24/02/2006, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Λοιπόν, διάβασα το ποστ του Τάνταλου, εεε του athandim ήθελα να πω! :lol:.....

'Ελα....Τάνταλος εδώ :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Ως νησιώτης και εγώ (Σάμος), θα σου πω οτι μεγάλο ρόλο παίζει η υγρασία του περιβάλλοντος, ενώ και το αλάτι δεν είναι ό,τι καλύτερο γενικά για τις μηχανές μας....

Αν κάνεις αυτή τη διαδικασία μια φορά, μετά μόνο λαδάκι θα βάζεις..

Α, βρήκα και μαλακό χάλκινο βουρτσάκι που απλοποιεί κάμποσο τη διαδικασία..(σε μαγαζί με χρώματα - εργαλεία)

Γενικά λόγω ιδιαίτερων συνθηκών στα νησιά, χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα οι μηχανές μας....Δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13014) το πώς την περιποιούμαι για να αλλάξεις γνώμη : όχι Τάνταλος, αλλά Σίσσυφος παρακαλώ.. :lol: :rotflmao: :wave2:

OldMan
24/02/2006, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
.. βρήκα και μαλακό χάλκινο βουρτσάκι ...

Δεν ακούμε όταν μας μιλάνε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.. με σκληρή βούρτσα (όχι μεταλλική!!!)

Εκτός και αν ο Χαλκός ΔΕΝ είναι μέταλλο !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

Τουλάχιστον χρησιμοποίησέ την ΜΟΝΟ στις εξωτερικές (πλευρικές) επιφάνειες της αλυσίδας !!!

:wave2: :beer: :wave2:

athandim
24/02/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν ακούμε όταν μας μιλάνε...

Φυσικά και σε ακούω.....απλά δεν ήθελα να "καρφωθώ" ως προς την λακαμία που με δέρνει (=βλεπε:ψύχωση) για την άριστη κατάστασή που θέλω πάντα να έχω το μοτόρι μου...

Ξεβράκωμα λοιπόν πάλι :lol::

Τα βουρτσάκια που πήρα (σετ με 3 βουρτσάκια) περιείχαν και με χάλκινη και με σκληρή πλαστική τρίχα. Προσπαθώντας λοιπόν να βγάλω τα ελάχιστα υπολείμματα σκουριάς που είχαν μείνει από τότε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15248) (που έλεγα πως δεν το ξανακάνω..:lol: ),χρησιμοποίησα την πλαστική, αλλά...τζίφος.

Ε, με το χάλκινο βγήκαν, εν αγνοία μου - τότε - για τα όποια προβλήματα (μήπως εννοείς οτι με την τριβή πλεον θα σκουριάζει ευκολότερα; )

Τουλάχιστον έτριψα μόνο τα πλαϊνα, όπως λες...Κάτι είναι και αυτό..:beer: :beer: :wave2:

savvas
05/03/2006, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
'Ελα....Τάνταλος εδώ :lol:
Γενικά λόγω ιδιαίτερων συνθηκών στα νησιά, χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα οι μηχανές μας....Δες και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=13014) το πώς την περιποιούμαι για να αλλάξεις γνώμη : όχι Τάνταλος, αλλά Σίσσυφος παρακαλώ.. :lol: :rotflmao: :wave2:

@athandim
Πρώτα διάβασα τη διαδικασία που έκανες για τη συντήρηση της αλυσίδας σου (βλέπε Τάνταλος!)

Εδώ στα νησιά το υγρό περιβάλλον της θάλασσας είναι η πηγή του κακού (μένω 200 μέτρα από τη θάλασσα)

Έδωσα οριστική λύση στη σκουριά! Πούλησα το κουκλί μου (yzf-R6) πριν 1 εβδομάδα. :cry:

Περιμένω να δω το νέο Fazer1000 :confused:


39653

Pardalotzatziki
08/03/2006, 22:11
na pw ti kanw egw kai nomizw oti h alusida paei kala...
h skouria feugei me to sprei gia thn alusida...
gia kalo ka8arisma egw proteinw prwta petrelaiwma kalo...
kalo ka8arisma me sfouggari, me nero kai ugro piatwn (to kalutero gia plusimo moto)...
3eplenoume kai afhnoume na stegnwsei kanontas kai kamia boltitsa na fugoun ta nera...
graswnoume thn alusida sta o-ring me ligo graso...polu ligo na ta "drosisoume"....prosoxh na mhn paei sta lastixa (opwsdhpote) kai sthn freskoplumenh mas moto...
meta pairnoume mia palia odontobourtsa kai aplwnoume ena "prostateuriko film" wste na mhn emfanizetai h o3udwsh...
otan blepw o3udwsh kai den prokeitai na thn plunw apla graswnw ligo kai kanw thn douleia me thn odontobourtsa...
ti xeimwna logw nerou rixnw ligo parapanw graso gia prostasia...
auta...filakia

OldMan
08/03/2006, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki

...petrelaiwma kalo...
...graswnoume thn alusida sta o-ring me ligo graso...
...na mhn emfanizetai h o3udwsh...


:sad: :sad: :sad:

Πόσο μπορεί να αντέξει ο άνθρωπΑς ...???

stefanos
08/03/2006, 22:52
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κάτι πρέπει να γίνει με τις αλυσίδες.
Μπάς να βάλουμε άξονες?
Πάντως εγώ είμαι ανοιχτός σε ίδέες.
Μπάς και έχω δεί προκοπή μάχρι τώρα?
Ρε μπάς να το πετρελαιώσω?

OldMan
08/03/2006, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κάτι πρέπει να γίνει με τις αλυσίδες.
Μπάς να βάλουμε άξονες?
Πάντως εγώ είμαι ανοιχτός σε ίδέες.
Μπάς και έχω δεί προκοπή μάχρι τώρα?
Ρε μπάς να το πετρελαιώσω?


:a53: :a01: :a53:

Μου τον μαγαρίσανε και τον Πατέρα...

Ζώνη και γρήγορα !!!

stefanos
08/03/2006, 23:05
Η ιστορία με μένα και τις αλυσίδες ξεκινάει απο το 2001 Old.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το 40€ εργαλειάκι που "σπάει" αλυσίδες.
Σε κάποια χρονική στιγμή αποφασίζουν να σπάσουν μόνες τους, μέ όλες τις θλιβερές συνέπειες, οπότε καταβαίνεις το πνεύμα.:rolleyes:

Πετρέλαιο και ίσως και σπίρτο μετά.:lol:

OldMan
08/03/2006, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το 40€ εργαλειάκι που "σπάει" αλυσίδες.
Σε κάποια χρονική στιγμή αποφασίζουν να σπάσουν μόνες τους, μέ όλες τις θλιβερές συνέπειες, οπότε καταβαίνεις το πνεύμα.:rolleyes:


Αμάν ρε Στέφανε ....

Ούτε ο Μπακούνιν στην 3η Διεθνή δεν τα έλεγε έτσι !!!

:lol: :rotflmao: :lol:


Υ.Γ.
Αυτήν την ιστορία με το "σπάσιμο" των αλυσίδων ΔΕΝ την κατάλαβα ΠΟΤΕ !!!
Εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια κυκλοφορούνε "διαιρούμενες" αλυσίδες !!!
:look: :confused: :look:

stefanos
08/03/2006, 23:41
Ναι έτσι πήγε μια πολύ καλή και ακριβή tsubaki α series στα 6000 χιλ και χωρίς να έχει χρειαστεί τέντωμα ακόμα καν.
Εσπασε ο κρίκος στην ένωση.(δεν έφυγε λύθηκε η οτιδήποτε απλά σπάσαν τα πλαινα στη μέση ξερά), αν και φοβάμαι οτι έγινε μαιμουδιά στον κρίκο απο το συνεργείο.
Τέλος πάντων απο την επόμενη αλλάζω δρόμο, πάω σε ΜΗ ενυσχημένες αλυσίδες και διαιρούμενες πάλι.

SUPERMARIO
09/03/2006, 00:45
επειδη το συγκεκριμενο με την αλυσιδα ειναι πολυ σοβαρο (αν σπασει @αμ@τα,ισως την πιασει ο τροχος και...) το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να την δει ο μηχανικος σου.:wave2:

dirtbird
09/03/2006, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αμάν ρε Στέφανε ....

Υ.Γ.
Αυτήν την ιστορία με το "σπάσιμο" των αλυσίδων ΔΕΝ την κατάλαβα ΠΟΤΕ !!!
Εδώ και 20 τουλάχιστον χρόνια κυκλοφορούνε "διαιρούμενες" αλυσίδες !!!
:look: :confused: :look:

Ο Πατέρας εδώ και 5 χρόνια κυκλοφορεί με διαιρούμενο αριστερό κάρτερ:blush: :winka:

OldMan
09/03/2006, 10:46
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε Κορίτσια, λίγη σοβαρότης ....!!!

Για να σπάσει κρίκος αλυσίδας πρέπει είτε η αλυσίδα να είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ φθαρμένη, είτε να είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλη για την ισχύ (και τα κρουστικά φορτία) της μοτό !!!

(Μην μπερδεύουμε το "ξεκεφάλωμα" του πείρου λόγω τριβής με κάποιο σημείο του τεντωτήρα / σκελετού / λασπωτήρα κ.λ.π.)

:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
09/03/2006, 13:43
:p
Άστο αυτό Old είναι μεταφυσικό φαινόμενο γιατί μιλάμε για καλολαδωμένες για ακριβές για ενυσχυμένες για καθόλου φθορά για τεντωμένες επιστημονικά απο εμένα και απο μαστόρους εξουσιοδοτημένους που μετά τραβάγανε τις κοτσίδες τους, για 6 τον αριθμό σε 5 χρόνια, και βέβαια όπως λέει και ο dirt είναι ο λόγος που είναι κολημένο το καρτερ, δεν υπάρχει πλέον προστατευτικό στο μπροστινό γρανάζι ,αλλάχτηκε ο άξονας της τελικής μετάδοσης και τα γρανάζια 2ας και 3ης ,είναι μπαλωμένα τα καλώδια της γεννήτριας στην έξοδο τους και χάνω λάδια απο εκεί, και γενικά κυκλοφορεί ώς ratbike που λέει και ο dirt το xr.:(
Αλλά μάλλον φταίει οτι είναι υπερδιαστασιολογιμένες οι αλυσίδες και βέβαια η χρήση σε άσφαλτο.

dirtbird
09/03/2006, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:p
Άστο αυτό Old είναι μεταφυσικό φαινόμενο γιατί μιλάμε για καλολαδωμένες για ακριβές για ενυσχυμένες για καθόλου φθορά για τεντωμένες επιστημονικά απο εμένα και απο μαστόρους εξουσιοδοτημένους που μετά τραβάγανε τις κοτσίδες τους, για 6 τον αριθμό σε 5 χρόνια, και βέβαια όπως λέει και ο dirt είναι ο λόγος που είναι κολημένο το καρτερ, δεν υπάρχει πλέον προστατευτικό στο μπροστινό γρανάζι ,αλλάχτηκε ο άξονας της τελικής μετάδοσης και τα γρανάζια 2ας και 3ης ,είναι μπαλωμένα τα καλώδια της γεννήτριας στην έξοδο τους και χάνω λάδια απο εκεί, και γενικά κυκλοφορεί ώς ratbike που λέει και ο dirt το xr.:(
Αλλά μάλλον φταίει οτι είναι υπερδιαστασιολογιμένες οι αλυσίδες και βέβαια η χρήση σε άσφαλτο.

Eιλικρινά αισθάνομαι τύψεις, μετά από αυτό το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πουλήσω το XR μου στο Στέφανο σε special price.

ela ela
21/03/2006, 22:05
Παιδες μπορει να ποσταρει καποιος το SCOTOILER αν το εχει βαλει κανενας,αν κανει δουλεια και τελικα ποσο καστιζει?:wave2:

costas81
22/03/2006, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki

gia kalo ka8arisma egw proteinw prwta petrelaiwma kalo...
kalo ka8arisma me sfouggari, me nero kai ugro piatwn (to kalutero gia plusimo moto)...

Πετρελαιωμα?
Οσο αφορα παλια λαδια γυρω απο το κινητηρα η πανω στην ζαντα κλπ ειμαστε οκ!
Αλλα για την αλυσιδα μαλλον οχι!
Διοτι οταν θα ψαχνεις να βρεις τα ο-rings δεν θα εχει μεινει τιποτα!
Μονο με κυροζινη και παλι υπαρχουν επιφυλαξεις!
Για καθαρισμα αλυσιδας πιεστικο που βγαζει ζεστο νερο και καθαρισμα με οχι πολυ μυτερη δεσμη νερου και οχι απο παρα πολυ κοντα
Εκει θα δειτε καθαρισμα χωρις να προκαλειτε τη παραμκρη φθορα στην αλυσιδα σας!
Υγρο πιατων?
Τα υγρα πιατων ξερενουν τα λαστιχακια και τα πλαστικα!Κ θες να πεις οτι ειναι τα καλυτερα για πλυσιμο μοτο?Γιατι απλα επειδη απομακρυνουν τα λαδια?