PDA

View Full Version : vstrom με GIVI ΜΑΧΙΑ??????



integrale
15/02/2006, 15:36
Ρώτησα για την Κ6 και μου είπαν ότι πλεον έρχεται μόνο με GIVI 46αρα και ότι η "μαμά"SUZUKI δεν συστήνει την 52αρα(maxia)γιατί υπάρχουν προβλήματα με "χασίματα" στο τιμόνι!!:look: Ισχύει κάτι τέτοιο?Υπάρχει κανείς να φοράει την 52αρα να μου πει?Αν και όπως κατάλαβα την αγοράζεις αναγκαστικά με την 46αρα!!:( :(

Reignman
15/02/2006, 16:12
Εκτός κι αν αποφάσισαν
να χειροτερέψουν τη μηχανάρα μας,
στο Κ5 που έχω εγώ (με την Maxia επάνω)
δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.... :smilea:

argy_kap
15/02/2006, 19:11
me too....

stelao
16/02/2006, 09:54
Egw foraw thn 46 Givi kai to mixanaki me dyo atoma kai gemati thn Givi den mou exei dwsei kamia endeiksei gia koskinisma sta psila. kai se sxesi me thn 52 thn 8ewrw pio omorfi kai den bgainei eksw apo to mixanaki, kai an to skefteis ta 6 litra diafora 8a ta xreiasteis mono an balei mesa kati se reusti morfi p.x. mpyra.

spet
16/02/2006, 12:34
Θέλω να αγοράσω ένα βαλιτσάκι Givi και σκεφτόμουνα να πάρω το Maxia 52L. Αλλά μετά από τα λεγόμενα του stelao μήπως θα πρέπει να αναθεωρήσω? :dizzy:
Φίλε stelao μήπως μπορείς να μου πεις αν το 46 Givi χωράει 2 κράνη full face?
Ευχαριστώ! :wave2:

integrale
16/02/2006, 14:31
Tην έχω δει την 52αρα και δεν νομίζω ότι προεξέχει ετσι ώστε να είναι ασχημη η μηχανή!Η διαφορά στο βάρος είναι λιγότερο από κιλό&όπως και να το κάνουμε είναι πιο άνετα τα κράνη και όλο και κατιο βάζεις παραπάνω!Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς την "μαμά" μεταλλική καρίνα με τα λογότυπα της suzuki?Πως φαίνεται η μηχανή?Καλύτερη είναι με τα πλαστικά "μαμά"?

Reignman
16/02/2006, 14:53
Παιδιά μην το συζητάτε...
Η 52άρα είναι άψογη!
Δεν εξέχει υπερβολικά και χωράει
άνετα 2 full face κράνη και άλλα
πράγματα. Έχω βάλει και το
μαξιλαράκι και στα ταξίδια ο πίσω
είναι σαν να βρίσκεται σε πολυθρόνα.
Άσε που αισθητικά δένει απίστευτα
στο μαύρο Κ5 μου...
spet ακόμα και η 42άρα που είχα
στο παλιό μου μηχανάκι χωρούσε
δύο full face (αυστηρά όμως full face
χωρίς τίποτα τρελούς αεραγωγούς).

x-rider
16/02/2006, 16:23
kai εγω 52αρα εχω την βαζω μονο σε ταξιδια

Λογικο ειναι οσο πιο μεγαλος ογκος ,μεγαλυτερη ασταθεια

αλλα δεν πρεπει να ειναι και τρομερες διαφορες.
Εαν δειτε τα προσπεκτους στις βαλιτσες γραφουν να
οδηγας μεχρι 120χλμ ,οταν βαλεις βαλιτσες
Ολοι πανε-με νομιζω 160- 180+

athandim
16/02/2006, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reignman
Παιδιά μην το συζητάτε...
Η 52άρα είναι άψογη!....
Άσε που αισθητικά δένει απίστευτα
στο μαύρο Κ5 μου....
+1

Ειδικά με το βαμμένο (γυαλιστερό) καπάκι την θεωρώ πολύ πιο όμορφη από την 46άρα...

Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα..:wave2:

Bil
16/02/2006, 18:33
Mazia 52 και εδώ και κανένα αισθητό πρόβλημα...:nono:

integrale
16/02/2006, 19:41
Ευχαριστώ βρε παιδιά,έτσι την θέλω και εγώ με maxia 52.Έλα όμως που ο Σφακιανάκης την δίνει πλέον πακέτο με την 46αρα και δεν γίνεται να την πάρεις χωρίς ή με την 52αρα :sick: :sick:
Και μετά τι κάνεις, την πετάς και αγοράζεις άλλη?Ασε που πλεον την δίνει επίσης πακέτο με καγκελα suzuki!(Eίναι ωραία άραγε?Τα`χει κανείς?):confused: :confused:

Pardalotzatziki
16/02/2006, 19:52
ti GIVI kai ahdies......
tipota sobaro 8a grayete?
otan milame gia balitses milame gia NONFANGO....
oles oi alles einai gia th laikh...
a3izei ta lefta ths 120%...
teleies apo oles tis apoyeis....ulika, xrhsh (ta3idi-ka8hmerinh), antoxh...
exw mia 44l edw kai 6 xronia....exei faei zori...
skuli mauro...(h alla xrwmata)

Reignman
16/02/2006, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από integrale
Ευχαριστώ βρε παιδιά,έτσι την θέλω και εγώ με maxia 52.Έλα όμως που ο Σφακιανάκης την δίνει πλέον πακέτο με την 46αρα και δεν γίνεται να την πάρεις χωρίς ή με την 52αρα :sick: :sick:
Και μετά τι κάνεις, την πετάς και αγοράζεις άλλη?Ασε που πλεον την δίνει επίσης πακέτο με καγκελα suzuki!(Eίναι ωραία άραγε?Τα`χει κανείς?):confused: :confused:

Παίρνεις την 46άρα και την πουλάς!
Άλλη λύση προφανώς δεν υπάρχει.
Τα κάγκελα της Suzuki τα έχει φίλος
πάνω στο V-Strom του. Όπως τα
είδα καλύπτουν αυστηρά και μόνο
τον κινητήρα.. Άρα σε ενδεχόμενη
αναποδιά (μακρυά από μας) το
ντεπόζιτο ίσως να έχει πρόβλημα... :look:

integrale
16/02/2006, 21:13
Ο πωλητής από Σφακιανάκη shop μου είπε πως τα μικρά κάγκελα καλύπτουν απόλυτα σε περίπτωση πτώσης και πως αν μου ξαπλώσει μια μηχανή θα χτυπούν στο έδαφος μόνο καγκελα,αντίβαρα τιμονιού&βαλίτσα!Δεν ξέρω τι ισχύει!!!:confused: Ο paezano ακούει να μας πει για καγκελα&μεταλλική ποδιά?

athandim
17/02/2006, 10:24
Φίλε, τόση ώρα μας μιλάς για την "προσφορά" του Σφακιανάκη;;

Κατά τη γνώμη μου είναι μια λακαμία και μισή...

Ψάξου και αλλού, ρώτα τιμές από κοντά και όχι από το τηλέφωνο...Θα εκπλαγείς.



Διάβασε και κάνα thread εδώ....είσαι στο όριο :lol:

LIBYKOS
17/02/2006, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από integrale
Ο πωλητής από Σφακιανάκη shop μου είπε πως τα μικρά κάγκελα καλύπτουν απόλυτα σε περίπτωση πτώσης και πως αν μου ξαπλώσει μια μηχανή θα χτυπούν στο έδαφος μόνο καγκελα,αντίβαρα τιμονιού&βαλίτσα!Δεν ξέρω τι ισχύει!!!:confused: Ο paezano ακούει να μας πει για καγκελα&μεταλλική ποδιά?

Εχω 2 πτώσεις από κλείσιμο του stand και όλο το χτύπημα το πήραν τα κάγκελα και η βαλίτσα ( givi 46 ). Νομίζω πως τα κάγκελα είναι απαραίτητα, συν του ότι ταιριάζουν με τη μηχανή.

stelao
17/02/2006, 11:43
Fysika kai xwraei 2 krani full face h 46ara.

H apofasi einai diki sou.

costas81
17/02/2006, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από integrale
Ο πωλητής από Σφακιανάκη shop μου είπε πως τα μικρά κάγκελα καλύπτουν απόλυτα σε περίπτωση πτώσης και πως αν μου ξαπλώσει μια μηχανή θα χτυπούν στο έδαφος μόνο καγκελα,αντίβαρα τιμονιού&βαλίτσα!Δεν ξέρω τι ισχύει!!!:confused: Ο paezano ακούει να μας πει για καγκελα&μεταλλική ποδιά?

εγω εχω τα καγκελα της suzuki!
Μια χαρα ειναι διακρητικα ομοεφα και κανουν την δουλεια τους
οταν πεσει η μηχανη ακουμπανε τα καγκελα και το τιμονι ολλα τα αλλα καλυπτονται!
Τραβα μια νοητη ευθεια καγκελα τιμονι να δεις οτι το ντεποζιτο ειναι μεσα!

Πηγαινε και σε κανα αλλο μαγαζι και μην κολλας μονο σφακιανακη!
Εγω το πηρα απο βυνιο με καγκελα,bagster,βαλιτσα givi 46 που χωραει ανετα δυο κρανη (σιγα την διαφορα με 52) χουφτες, κλιδαρια δισκοφρενου, μπουφαν, συναγερμο με τηλειδοποιηση και ολα αυτα σε πολυ καλυτερη τιμη απο σφα!
Δεν κανω διαφημιση απλα σου λεω την περιπτωση μου!
Ψαξου και αλλου και οχι απο τηλ
οι τιμεσ απο τηλ δεν ισχυουν μετα
κανουν τουσ κινεζους πιοσ σας ειπε τετοια τιμη κλπ μαλλον λαθος θα εκανε
ενω απο κοντα δεν παιζει κατι τετοιο
να φροντισεις πριν παραλαβεις την μηχανη να καλεσεις στα κεντρικα του σφακιαν να επιβεβαιωσεις τον αριθμο πλαισιου για να δεις οτι δεν ειναι παραεισαγωγη η μηχανη!
Αυτα τα λιγα απο μενα!
Μην κολας σε λεπτομερεις πηγαινε και παρε αυτο που σου αρεσει εσενα καλυτερα και οχι σε ολους τους αλλους στο forum!

Vstrommer71
28/02/2006, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από integrale
Ο πωλητής από Σφακιανάκη shop μου είπε πως τα μικρά κάγκελα καλύπτουν απόλυτα σε περίπτωση πτώσης και πως αν μου ξαπλώσει μια μηχανή θα χτυπούν στο έδαφος μόνο καγκελα,αντίβαρα τιμονιού&βαλίτσα!Δεν ξέρω τι ισχύει!!!:confused: Ο paezano ακούει να μας πει για καγκελα&μεταλλική ποδιά?
Όσο κι αν σου φανεί παράξενο εμένα αυτό συμβαίνει!Έχω βέβαια την 52άρα αλλά όταν
το μηχανάκι πέφτει(καθόλου σπάνιο το....κράτς) τα μόνα που βρίσκουν είναι οι χούφτες,λίγο τα κάγκελα(Givi) και πολύ η βαλίτσα.Κανονικά η Givi θα έπρεπε να πουλάει την Μaxxia 52 σαν....προστατευτικό πτώσης,ας πούμε king size "μανιτάρι"!:D

deminio11
17/03/2006, 22:16
kalispera se olous

Simera piga stin antoiprosopia tis Givi sti athina kai rotisa gia mia 46 L kai tin 52 .

Times 215 +50 vasi =46 litra
235 +50 vasi = 52 litra

gia tin 52 den eimai kai toso sigouros stin timi tis

Meta piga sto sfakianaki sto peristeri kai mou leei....

46 givi 235+50 vasi
52 givi 265+50 vasi :eyepop:

poli megali diafora

Meta piga kai se ena allo magazi pou poulage kappa

46 L kappa 125 € mazi me vasi
52 L kappa 175 € mazi me vasi panta

poli megali diafora me tis Givi

De xero an oi Kappa einai to idio kales me tis Givi ?

exei kaneis kammia gnomi ?

Poli lene oti einai to idio !!Giati omos tosi diafora stin timi me tis Givi an ontos poiotika einai to idio ?

Ti voithia sas !!!

Reignman
17/03/2006, 22:55
Oι Givi και οι Kappa κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο. Από κει και πέρα το ταμπελάκι κάνει τη διαφορά. Εμένα τουλάχιστον μου άρεσε περισσότερο οπτικά η Givi (52άρα) και την έβαλα. :p

the_passenger
18/03/2006, 02:26
Σε ότι αφορά κάγκελα, givi - kappa είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, με μόνη διαφορά στο όνομα και την τιμή (άρα προτιμάμε kappa)

Τώρα για τις βαλίτσες δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις givi γιατι ποτέ δεν είχα (αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια), αλλά με την kappa 46 που έχω (κληρονομιά από το Τρανσάλπι, τώρα στο Βάρα) είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα/χρηστικότητα κλπ! :D

karvoun
29/03/2006, 17:38
Re paides,molis agorasa to 650 xwris tipota panw kai eimai sth fash tou ti mpagazieres,kagkela ktl 8a balw. Yparxei sugkekrimenos logos pou exete oloi protimhsh sta Givi?P.x h 52ara mpagaziera ths Kappa exei mia 100aria euro fthnotera. Kai ta kagkela mia 40aria. Gia peite

karvoun
29/03/2006, 17:39
Sorry,gia kapoio logo den eixa dei to proprohgoumeno mail.

dolxanthi
01/06/2007, 22:32
wraia i givi 52 litre alla kai ta 300 sxedon euro einai para para polla!!!!


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

ego evala tis kappa 48 litre kai einai mia xara kai omorfi!!!
kai ektos apo 2 full face xoraei kai alla.
epipleon tin peira kai 170 europoulakia mazi me tin vasi!!!!


oson afora ta kagkela exo tis motech (einai auta pou vazei i suzuki) kai einai koukla!!!
KAI DEN EXO PROBLIMATA ME SYNTONISMOUS KAI LALAKIES!!!!!

jimakos10
02/06/2007, 12:54
Εγω που ρώτησα στο Μοτο Υφαντής μου εβγαλε τιμή 8110ευρω με:
Συναγερμό ΜΕΤΑ η Spyball
Βαλίτσα givi 46litr
Κάγκελα kappa
Bagster
Κλειδαριά
Σέτ αδιάβροχο
Γάντια
Κουκούλα
Κράνος ανοιγόμενο AIROH
Μπουφάν χειμερινό cordura
Εξοδα Πινακίδων
Τοποθέτηση συναγερμού
Για να βάλω την givi 52litr μου ζήτησε επιπλέον 170 ευρώ που είναι η διαφορά της givi 46l.
Αλλά θα βάλω και εγώ την Kappa 52l. Οπότε κατα πάσα πιθανότητα η τιμή των 170 ευρώ θα μειωθεί.

LuckyStrike
02/06/2007, 16:36
Και εγώ ενδιαφέρομαι για GIVI 52.Δείχνει πολύ όμορφη και αφού οι κάτοχοι λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μάλλον εκεί 8α καταλήξω.
Ψάχνοντας βρήκα και αυτό http://e-moto.gr/en/Details.asp?ProductID=83 και φαίνεται καλή τιμή.
Ξέρετε αν βγαίνει σε μπλε παρόμοιο με το μπλε της μηχανής?

necromayhem
05/06/2007, 06:17
Εγω εχω την GIVI 52lt και ειναι μια χαρα. Απλα θεωρω την 46 πιο ομορφη. Οποτε ψηνομαι για ανταλαγη αν καποιος θελει

thrax
05/06/2007, 07:57
Γεια σε όλους
Μια που γινεται κουβεντα για την 52αρα τζιβι να πω κατι κι εγω που την εχω (μπαηδεγουεη, κανενα προβλημα, αν ομως ηξερα τοτε για την καπα θα την προτιμουσα σιγουρα λογω τιμης). Ερώτηξη: Εβλεπα στο μοτομαρκετ το μαξιλαρακι της καπα αλλα δεν ταιριαζε ακριβως στην πλατη της τζιβι μου (αφηνε μικρα κενα). Το έχει βάλει κανεις? Ειναι τα ιδια μεταξυ τους, καπα και τζιβι? Ταιριάζουν ακριβως στο πλαστικο στης ιδιας μαρκας βαλιτσα (ή εγω ειμαι υποχονδριος)? Οποιος το εχει ας πει εντυπωσεις πληζ.
Ευχαριστω και καλημερα :sun:

Harry_V
05/06/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Φίλε, τόση ώρα μας μιλάς για την "προσφορά" του Σφακιανάκη;;

Κατά τη γνώμη μου είναι μια λακαμία και μισή...

Ψάξου και αλλού, ρώτα τιμές από κοντά και όχι από το τηλέφωνο...Θα εκπλαγείς.



Διάβασε και κάνα thread εδώ....είσαι στο όριο :lol:

+1000

Κατά περίεργο τρόπο προτιμούν να στηρίζουν τους εξουσιοδοτημένους dealers τους και όχι τα δικά τους καταστήματα που είναι - πάντα - πιο ακριβά.

Φίλε δοκίμασα τα χαμηλά μικρά κάγκελα και είναι μια μαμακία. Στάνταρ αν πέσεις ακόμη και σε στάση έχεις φάει φλάς με βάσεις και ντεπόζιτο, και ίσως αντίβαρα και πλαϊνά πλαστικά κάτω από σέλα. Σου προτείνω να τα δεις σε κάποιο μαγαζί και θα καταλάβεις μόνος σου. Όσο για τη βαλίτσα αν το ψάξεις σε κάποιον εξουσιοδοτημένο θα βάλεις αυτή που θέλεις με ένα μικρό επιπλέον κόστος και δεν θα ψάχνεις να πουλήσεις αυτή που σε εξαναγκάζουν να πάρεις.
Φιλικά