PDA

View Full Version : Ανοιγόμενα κράνη - Γνώμες



ADAVALAS
16/02/2006, 19:55
H AGORA TELIKA ENOS ANOIGOMENOY KRANOYS EINAI MIA DYSKOLH YPOTHESH !! DEKTH KAUE GNVMH GIA TETOIOY EIDOYS KRANH APO ANTHROPOYS POY TA EXOYN DOKIMASEI KAI MPOROYN NA MAS POYN THN DIKH TOYS EMPEIRIA !!:wave2:

Dodok edessa
16/02/2006, 19:58
θορυβος :mad: :wave2:

SaraMaritis
16/02/2006, 20:00
Βαρος !!! :yuck: :wave2:

ADAVALAS
16/02/2006, 20:02
ΚΑΝΕΝΑ ΗΣΥΧΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! :look:

Dodok edessa
16/02/2006, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ADAVALAS
ΚΑΝΕΝΑ ΗΣΥΧΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! :look:

πρεπει να δωσεις πολλα:rolleyes:
και παλι δεν θα ειναι σαν το κλειστό :beer:

ADAVALAS
18/02/2006, 09:22
gia to nolan to n 102 ?? to exei kaneis ??

AFTER
18/02/2006, 09:27
Τα ανοιγομενα παντως ειναι οτι πρεπει για μεσα στην πολη το καλοκαιρι
Το ανοιγεις στο φαναρι και το κλεινεις μολις ξεκινας :wave2:

NICK-Z-DAGREEK
18/02/2006, 09:49
μακρια τους...μια χυμα ειχα στην πολη και ξυθηκε το κρανοσ στο σαγονι.....

τι να το κανεις το ανοιγομενο αν πρεπει να ειναι κλειστο οσο κυκλοφορεις???

(σκεψου και το αλλο..πισω απο φορτηγακι φρεναρει και σκας με το σαγονι στην καροτσα) ειδηκα φορτηφο ψυγειο..ετυχε σε φιλο με λιγα χλμ απο απροσεξια..

γνωμη μου FULL FACE MONO:wave2:

booZe
18/02/2006, 10:50
Μόνο από ανάγνωση, τα πιο ήσυχα ανοιγόμενα πρέπει να είναι της Schuberth C2 και της BMW System V. Δες και το Syncrotec της Shoei.


Αρχικά δημιουργήθηκε από NICK-Z-DAGREEK
τι να το κανεις το ανοιγομενο αν πρεπει να ειναι κλειστο οσο κυκλοφορεις???

Έχω μηδενική εμπειρία ακόμα στη χρήση κράνους αλλά το ανοιγόμενο σου επιτρέπει να ελευθερώνεις το πρόσωπό σου χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις το κράνος.

Πχ. για να πιεις κάτι στα γρήγορα (όχι σφηνάκι) στην άκρη του δρόμου, για να ρωτήσεις για οδηγίες κάποιον περαστικό χωρίς να ακούγεται η φωνή σου από το βάθος του πηγαδιού, για να καπνίσεις, για να πάρεις λίγο αέρα σε κάποια μικρή παύση ή για...


















...να φυσήξεις τη μύτη σου :yuck: :rotflmao:

Pardalotzatziki
20/02/2006, 20:49
exw to NOLAN N100 7 xronia twra....
apo 8orubo exei....einai ogkwdes..opws ola logw mhxanismou..
nomizw oti einai to kalutero meta ta bmw kai schuberth...ta opoia einai apiasta logw timhs...sigoura pio omorfo pantws
LAZER kai SHOEI pou eida den mou aresan...
shmantiko pou prose3a einai oti ta agkistra pou exoun gia na kleinei to "sagoni" einai plastika...mono to NOLAN exei metalika pou pianoun se metalo..
oso gia ta mikroatyxhmata otan einai anoixto kamia etairia den proteinei odhghsh me anoixto kranos...asxeta me thn taxuthta...

to NOLAN N101 kai 102 einai sunexeia tou N100...me diafores opws afairoumenh ependush anoigna me ena xeri kai loipa...to 102 einai entelws kainourio me diaforetikh mourh, pio muterh kai dunatothta endosunennohshs/bluetooth ths NOLAN (extra)...

to proteinw anepifulakta....an den exeis ta fragka gia ta akribotera..polu praktiko...

isws kai to monadiko melethmeno aerodunamika kai sthn anoixth 8esh...an kai h etairia leei oxi sthn anoixth 8esh kata thn odhghdh..akoma empeirika sou lew oti otan einai anoixto to baros peftei sto kefali kai arxizei kai enoxlei idiaitera...mono en kinhsei meiwnetai to problhma logw tou aera...auto isws sumbainei se ola ta anoigomena....

zolotas
20/02/2006, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από booZe
Μόνο από ανάγνωση, τα πιο ήσυχα ανοιγόμενα πρέπει να είναι της Schuberth C2 και της BMW System V. Δες και το Syncrotec της Shoei.


Έχω μηδενική εμπειρία ακόμα στη χρήση κράνους αλλά το ανοιγόμενο σου επιτρέπει να ελευθερώνεις το πρόσωπό σου χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις το κράνος.

Πχ. για να πιεις κάτι στα γρήγορα (όχι σφηνάκι) στην άκρη του δρόμου, για να ρωτήσεις για οδηγίες κάποιον περαστικό χωρίς να ακούγεται η φωνή σου από το βάθος του πηγαδιού, για να καπνίσεις, για να πάρεις λίγο αέρα σε κάποια μικρή παύση ή για...


















...να φυσήξεις τη μύτη σου :yuck: :rotflmao:

βαλε και το φτυσιμο....:a14:

dio650gs
21/02/2006, 10:26
Exω το ΝΟLAN N100E ,από τη χρήση του έχω διαπιστώσει ότι είναι πολύ βολικό για την πόλη.

Για εθνική και για χιλιόμετρα ξέχνα το, κατεβαίνεις από τη μηχανή με το κεφάλι τούμπανο, να βουίζει απο το θόρυβο του αέρα.

Πάντως σίγουρα θα πάρω κάποιο κλειστού τύπου για ταξίδι.

Ανοικτό μόνο για πόλη.

ruyjin
21/02/2006, 11:16
δε καταλαβαινω τη χρηση του ανοιχτου κρανους
υποτιθεται οτι το θες για ασφαλεια
αν θες να περνεις αερα παρε απο αυτα που εχουν τα σκουτερακια

χαρακτηριστικα:

- θορυβο
- βαρος
- μπαζουν αερα
- δεν ειναι τοσο ασφαλη οσο τα κλειστα


εγω δε θα επερνα

φιλικα

:wave2:

υγ: ειχα ακουσει οτι σε πτωση με ανοιχτο κρανος, αυτο ξεκουμπωσε και του εφυγε απο το κεφαλι
μπορει και να μην εγινε 100% ετσι αλλα δε θα το δοκιμαζα....
ααα και η πτωση ηταν εντος πολεως...
και δε καταλαβαινω το διαχωρισμο για κρανη εντος πολεως και μη....

ADAVALAS
21/02/2006, 15:59
ΤΟ NOLAN N100 EINAI ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΟΙΟ ΘΟΡΥΒΩΔΕΣ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΧΤΕΙ !! ΑΝ ΤΟ ΦΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΘΟΡΥΒΟ !!!

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΡΑΓΕ ΣΤΟ Ν102 ???

naxiotis
22/02/2006, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
Exω το ΝΟLAN N100E ,από τη χρήση του έχω διαπιστώσει ότι είναι πολύ βολικό για την πόλη.

Για εθνική και για χιλιόμετρα ξέχνα το, κατεβαίνεις από τη μηχανή με το κεφάλι τούμπανο, να βουίζει απο το θόρυβο του αέρα.

Πάντως σίγουρα θα πάρω κάποιο κλειστού τύπου για ταξίδι.

Ανοικτό μόνο για πόλη. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.ΟΠΟΤΕ Η ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΥΟ ΚΡΑΝΗ Η ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ{ΠΟΛΗ-ΤΑΞΙΔΙΑ}ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΟ NOLAN ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΦΟΡΑΓΑ ΣΚΟΥΦΟ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΘΟΡΥΒΟΥ . :yuck: :wave2: :wave2:

Finrod
01/03/2006, 13:16
Εχω το Nolan N101 περιπου ενα χρονο.
Τα κατα τα εχουν πει οι προηγουμενοι. Θορυβος, βαρυ, με πολλα χιλιομετρα οχι τοσο ασφαλες.
Απο την αλλη ομως δεν συγκρινεται σε χρηση εντος πολης με φουλ κινηση.
Επομενως εξαρταται την χρηση του. Εχει νοημα ο διαχωρισμος για κρανος πολης και μη πολης. Απλα δοκιμασε να βγεις κεντρο κατακαλοκαιρο με full face και κινηση να μην μπορεις να ξεκολλησεις. Ενω με το αλλο, το ανοιγεις, παιρνεις τον αερα σου και δεν λιωνεις. Εγω προσωπικα εχω χρησιμοποιησει σε τετοιες συνθηκες πολυ ακριβοτερα full face και εχω ζαλιστει απο τη ζεστη.
Τωρα αν εχεις τα φραγκα, παρε και απο τα δυο. Αλλιως επιλεγεις και παιρνεις αναλογα με τη χρηση της μηχανης σου.

AFTER
01/03/2006, 14:13
Η Θερμοπληξια ειναι πιο επικινδυνη το καλοκαιρι απο το να οδηγας χωρις κρανος

braingd
01/03/2006, 14:14
Καλησπέρα σε όλου

Έχει κανένας το ‘Shoei Syncrotec II’ ή τα ‘Schuberth C2 , Concept’ και πια είναι η γνώμη του;
Αξίζουν τα χρήματα που έχουν;
Για χρήση και πόλης αλλά και ταξίδι.

Ευχαριστώ. :wave2:

Gandalf dr685sm
01/03/2006, 15:48
κράνος καλοκαιρινό , που όμως αποκλείεται σε μηχανές SS, street (πλήν streetfighter)λόγω αισθητικής και αεροδυναμικής, θεωρώ οτι είναι καλά τα ΜΧ.
Ευκολοφόρετα και με τέτοιο άνοιγμα που πραγματικά περνάει αρκετός αέρας, χωρίς το κεφάλι σου να γίνει "λέβητας καλοριφέρ"...

Gandalf

Leipsippos
03/03/2006, 11:38
ADAVALAS τι ειδους μηχανη καβαλας πρωτα απο ολα και που; Δεν ειναι θεμα ποιο κρανος ειναι καλιτερο, ειναι θεμα πιο κρανος κανει για ποια δουλεια. Αν εισαι ολη την ωρα μεσα στην πολη σαφως και θες ανοιγομενο, αν θες να μπορεις να μιλας χωρις να ξελαρυγιαζεσαι πχ , απο την αλλη αν παρεις ενα κρανος 1650 γρ για χρηση κυριως σε ταξιδι θα εχεις προβλημα μετα την πρωτη ωρα λογο βαρους , αν εισαι εκτος μεγαλουπολης απο την αλλη και θες και να βγαινεις και χωμα για καποιο λογο θα δωσεις τσαμπα λεφτα για ενα ανοιγομενο και θα σε ποναει το σβερκο σου για πολλα βραδια απο τους κραδασμους και το βαρος.

tifoefs
04/03/2006, 16:28
Το μονο ανοιγομενο ησυχο και ασφαλες ειναι το SCHUBERTH C2 !

Ειχα εγω για ενα χρονο μεχρι που μου το κλεψανε στην Ελλαδα περσυ το καλοκαιρι.

Καταπληκτικο κρανος, εχει και εσωτερικη ζελατινα φυμε για τον ηλιο.

:wave2: :wave2:

braingd
09/03/2006, 12:34
Διαβάστε και εδώ πριν αγοράσετε ένα ανοιγμένο κράνος.

Test of 7 Helmet Flip-up. (http://www.motorcyclecruiser.com/accessoriesandgear/fliphelmets/)

:look:

Εγώ πάντως αγόρασα ένα Full Face SHOEI RAID II.

:wave2:

dukeandthecity
09/03/2006, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Το μονο ανοιγομενο ησυχο και ασφαλες ειναι το SCHUBERTH C2 !

Ειχα εγω για ενα χρονο μεχρι που μου το κλεψανε στην Ελλαδα περσυ το καλοκαιρι.

Καταπληκτικο κρανος, εχει και εσωτερικη ζελατινα φυμε για τον ηλιο.

:wave2: :wave2:

:a13: :a13:

καλό ειναι... δεν λέω

Thoreevos
17/03/2006, 12:54
http://www.mermigas.gr/kranos.jpg

no comments.. όχι ότι έχει σημασία, μιας και κανένα τρακάρισμα δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο, πήγαινα με 30km/h και ένας τύπος με 'έζμπρωξε' από το πλάι, μου άλλαξε πορεία και καρφώθηκα σε ένα σταματημένο.. anyway, πάντα όρθιοι..

:wave2:






-------Υ.Γ.: Όταν στούκαρα το κράνος ήτο κλειστό...

kaps
21/03/2006, 12:00
Eγώ έχω ανοιγόμενο μάρκας OSBE . Αν μου πείτε ,δεν το ξέρει ούτε ο πατέρας του , θα σας απαντήσω πως δεν απέχει τόσο από τα NOLAN . Από θόρυβο είναι αρκετά καλό και από ανταλλακτικά κάποτε που χρειάστηκα ζελατίνα , την βρήκα άμεσα . Η δε τιμή του αρκετά καλή 180 ευρώ .

GeoGlx
21/03/2006, 17:15
Ύστερα από πολλά πρόστιμα!!
Μιας κ υπήρχε ένα Nolan στην οικογένεια, αλλά που δεν θα το φόραγα με τίποτα!!
Τότε χωρίς μεγάλη αναζήτηση, είχα πάρει κάποιο έτσι ανοιγόμενο(δεν θυμάμαι μάρκα, αλλα το μοντέλο τελείωνε σε 2000), που μέσα στην εβδομάδα που το χρειάστηκα.. μια χαρά ανταποκρίθηκε!!

Ύστερα που έψαχνα ζελατίνα.. δεν έβρισκα πουθενά... κ από βδομάδα σε βδομάδα πήγαινε!!

Ώσπου πήρα ένα Lazer, touring.
Και μιλάμε, για καμία σχέση. απορούσα πως φόραγα το άλλο κράνος τόσο καιρό.
Ώσπου ράγισε το "μάγουλο"κ μετά ένα επίσης Lazer, Evolution. που εντάξει, τουλάχιστον βρίσκω τα πάντα, από ανταλλακτικά!

Τώρα αν είχα κάποια μηχανή.. ούτε που θα το σκεφτόμουν να είχα ένα τέτοιο κράνος.. νοιώθεις τρομερή ανασφάλεια!!΄

PS: δεν έχω χρησιμοποιήσει κ full_face, και για το παπί, δεν νομίζω να χρησιμοποιήσω κιόλας ;)