PDA

View Full Version : Vara-enduro!!!!!!!



the_passenger
17/02/2006, 11:05
Ναί αγαπητοί συνάδελφοι, χτές με το Vara έκανα - άθελά μου - ένα μικρό enduro!!!!!!! :uplate: :hypnotize :look: :look: :look:

Θέλωντας να πάρω τον αέρα μου μετά τη δουλειά, ανεβαίνω Πεντέλη..
Κι εκεί κοντά στην εκκλησιά αρχίζω να βλέπω λασπούρα.. ε, θα περάσω αργά λέω και δώστου.. αμ δε!!!

Το Vara με το varos και τα λάστιχά του κλπ κλπ ήταν χάλια.. όσο δε η λάσπη αυξανόταν, αλλού έστριβα και αλλού πήγαινε.. ή μάλλον δέν πήγαινε!!! Χώνεται και η πίσω ρόδα μέσα κι αρχίζει να γυρνάει μόνη της... Ετράπην σε άτακτη φυγή!!! :bawl: :bawl: :bawl:
(αφού κατάφερα με δυσκολία και υπομονή να κάνω μεταβολή μες τη λασπούρα χωρίς να μου πέσει! :eyepop:

Συμπέρασμα: το Vara δεν κάνει για enduro!!! :D :D :lol: :lol:


Για του λόγου το αληθές, ιδού και φωτός μετά τη φυγή!


37613

the_passenger
17/02/2006, 11:06
Ιδού και η ρόδα...


37614

the_passenger
17/02/2006, 11:07
Και ιδού για τί ΔΕΝ κάνει το Vara!


37615

stavrouliasp
17/02/2006, 11:39
Dhladh xreiazotan na to dokimaseis gia na to diapistwseis..?:confused:
Pali kala pou den epeses na exeis na plhrwneis kai apo panw...;)

the_passenger
17/02/2006, 11:44
;)
Μάλλον άθελά μου το δοκίμασα... για να πώ την αλήθεια περίμενα κάποια καλύτερη συμπεριφορά από το Vara (συνηθισμένος από το Transalp...) αλλα πού! :nono: :nono: :nono:

stavrouliasp
17/02/2006, 11:44
Wraio omws kranaki..;)

koutroulis
17/02/2006, 11:59
kalimera

ektos apo to "pou pas ksebrakotos st' aggouria????"


den to lipasai to ergaleio na to lasponeis afou den kanei gia tetoia opos poli sosta les!!!


ekei thelei trakter gia na mpeis, oute xorafi meta apo orgoma den exei tosi laspi!!!


pali kala pou den sou epese!!!



:wave2: :wave2:

the_passenger
17/02/2006, 12:24
(thanx για το κρανάκι - είναι το Arai RX7 Corsair που ακόμα το εξοφλώ μετά από 10 μήνες, αλλά είναι ΑΨΟΓΟ)

Φίλε μου αν μου έπεφτε θα γέλαγαν κι οι κότες (έχει εκεί γύρω από τη μονή)!

Έβαλε το χέρι του και ο Άγιος Παντελεήμονας δίπλα μεγάλη η χάρη του! (εδώ μιλάω σοβαρά γιατι πιστεύω)

Το λοιπόν θα έβλεπαν ένα καταλασπωμένο νεαρό να ψάχνει απεγνωσμένα καλόγερους να τον βοηθήσουν στο σήκωμα..
ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΓΙΑ ΑΝΩΜΑΛΟ ΑΔΕΛΦΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

koutroulis
17/02/2006, 12:28
na tous prosexeis tous papades - kalogerous ktl


de leo to anekdoto me to bareli gia tha fao recycle!!!


alla exeis akousei to DEN THA MPEIS RE POUSTI STO BARELI

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

the_passenger
17/02/2006, 13:20
:lol: :lol: :lol:
πεσ'το να το πάρει το ποτάμι!

DimChios
17/02/2006, 19:05
Me to Transalp mpaineis! Me to Africa mpaineis! Me Varadero DEN mpaineis LEMEEEEE! :nono: Ti to edwses ki esi filarako to Transalp? :winka: Pantws pragmati oraio to Arai! Agrantzounisto efxomai, ki esi panta or8ios!


37667

DimChios
17/02/2006, 19:06
02.......


37668

the_passenger
17/02/2006, 20:34
Me to Transalp mpaineis! Me to Africa mpaineis! Me Varadero DEN mpaineis LEMEEEEE! Ti to edwses ki esi filarako to Transalp? Pantws pragmati oraio to Arai! Agrantzounisto efxomai, ki esi panta or8ios!

Eυχαριστώ φίλε και καλώς ήλθες στο forum! :)

Είναι αλήθεια οτι με το Vara μπαίνουν τέτοιοι περιορισμοί - από την άλλη έκανα συνειδητή επιλογή αφού ούτε "χωματερός" είμαι, στο ΤΑ δεν βολευόμουν καλά λόγω ύψους, και με ενδιαφέρουν περισσότερο τα ταξίδια στα οποία ..Varadero rulezzz! ;)

:wave2:

DimChios
17/02/2006, 22:26
Eipes ti magiki leksi! "Siniditi epilogi"! Opote paw paso.... :)
Thanks gia to kaloswrisma! Elpizw na ginw aksio melos tis pareas sas kai sintrofos stis eksormiseis sas! Hdi ksekinaw apo AYRIO to prwi... ;)
Dimitris

zolotas
17/02/2006, 22:35
ωραιο το varadero και το κρανος.......αλλα τι γυρευες στα κατσικοχωρια?? μηπως εισαι τσιρακι του Εισαγγελατου και ψαχνεις χωματερες και προβατα??:a01:

naxiotis
18/02/2006, 19:13
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
[B]Eipes ti magiki leksi! "Siniditi epilogi"! Opote paw paso.... :)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ{ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΣ ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ ΓΑΡ}.ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ:beer: ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ:nono: ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΗ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

the_passenger
18/02/2006, 19:17
:lol: :lol: :lol:

Οχι οχι δεν ξέρω τίποτα! ;)

Είναι απλά ένα πολύ ωραίο μέρος κοντά μου, με πιάτο την Αθήνα, που πάω και ξεφεύγω για λίγο από τη ρουτίνα και την πίεση... όπως και ένιωσα την ανάγκη μετά από "ωραία..." νέα στη δουλειά... :winka: :D

Vstrommer71
21/03/2006, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
(thanx για το κρανάκι - είναι το Arai RX7 Corsair που ακόμα το εξοφλώ μετά από 10 μήνες, αλλά είναι ΑΨΟΓΟ)

Φίλε μου αν μου έπεφτε θα γέλαγαν κι οι κότες (έχει εκεί γύρω από τη μονή)!

Έβαλε το χέρι του και ο Άγιος Παντελεήμονας δίπλα μεγάλη η χάρη του! (εδώ μιλάω σοβαρά γιατι πιστεύω)

Το λοιπόν θα έβλεπαν ένα καταλασπωμένο νεαρό να ψάχνει απεγνωσμένα καλόγερους να τον βοηθήσουν στο σήκωμα..
ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΓΙΑ ΑΝΩΜΑΛΟ ΑΔΕΛΦΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Mερικες παρατηρησεις(ο δρομος δεν ειχε δα και παρα πολλη λασπη,που να δεις αλλου....)
1)Δεν εχεις λαστιχα για χωμα,
2)Δεν εχεις καγκελα,
3)ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τον τροπο(υπαρχει!) να σηκωνεις το μηχανακι σου απο κατω

.....οποτε....
















ΠΟΥ ΠΑ' ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ????

Δεν ειναι οτι τα μηχανακια μας δεν πανε,εμεις δεν μπορουμε να τα παμε...:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

Gandalf dr685sm
21/03/2006, 13:05
Δεν ειναι οτι τα μηχανακια μας δεν πανε,εμεις δεν μπορουμε να τα παμε..

ότι πιο σωστό διάβασα μέχρι τώρα...

όλα τα μηχανάκια πάνε παντού , αλλά μια η απειρία μας, μια ο φόβος , του να μην βροντήξουμε κάτω, τρενάρουν τις αντιδράσεις μας και φυσικά καταλήγει είτε σε προσωμειώσει εκσκαφτικού μηχανήματος, είτε σε αγοραπωλησίες , αγροκτημάτων και δασικών εκτάσεων , κατά προτίμηση σε όρη και βουνά...


Gandalf

stavrobeis
21/03/2006, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ότι πιο σωστό διάβασα μέχρι τώρα...

όλα τα μηχανάκια πάνε παντού , αλλά μια η απειρία μας, μια ο φόβος , του να μην βροντήξουμε κάτω, τρενάρουν τις αντιδράσεις μας και φυσικά καταλήγει είτε σε προσωμειώσει εκσκαφτικού μηχανήματος, είτε σε αγοραπωλησίες , αγροκτημάτων και δασικών εκτάσεων , κατά προτίμηση σε όρη και βουνά...


Gandalf

Δηλαδή μπορώ να πάω και με το FZ6 μου???????????????????????

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

koutroulis
21/03/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71


3)ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τον τροπο(υπαρχει!) να σηκωνεις το μηχανακι σου απο κατω




για πες τα μυστικά???






:wave2:

the_passenger
22/03/2006, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Mερικες παρατηρησεις(ο δρομος δεν ειχε δα και παρα πολλη λασπη,που να δεις αλλου....)
1)Δεν εχεις λαστιχα για χωμα,
2)Δεν εχεις καγκελα,
3)ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τον τροπο(υπαρχει!) να σηκωνεις το μηχανακι σου απο κατω

.....οποτε....

ΠΟΥ ΠΑ' ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ????

Δεν ειναι οτι τα μηχανακια μας δεν πανε,εμεις δεν μπορουμε να τα παμε...:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:


Δεν ξέρω αν μπορούμε ή δεν μπορούμε.
Στη προκειμένη περίπτωση ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ κι όλας , κάτι που είναι προφανές και από λάστιχα, εξοπλισμό κλπ................
ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ θα είχαμε και λάστιχα κλπ κλπ..........
Επίσης θα διαλέγαμε ένα Άφρικα αλλά εδώ πάει αλλού η βαλίτσα...

:wave2:

DimChios
22/03/2006, 19:00
Σωστός! :beer: Ετσι, μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Παρτε ένα Africa να ξεμπερδεύετε με αυτά τα θέματα!!! :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






Οπως καταλάβατε, πήρα τη βαλίτσα και την πάω αλλού! :D :wave2:

Vstrommer71
23/03/2006, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από koutroulis
για πες τα μυστικά???






:wave2:
Αν ανατρεξεις στα ενθετα που εχουν κυκλοφορησει με υπογραφη του Σπανου(ηταν σε ενα 0300 θυμαμαι) θα βρεις και το κολπακι να σηκωνεις το μηχανακι(ποιητικον....)
Χοντρα χοντρα στριβεις το τιμονι προς την μερια που ο τροχος βρισκει πατημα(πχ αν εχει πεσει αριστερα στριβεις τερμα δεξια),παινεις την ακρη του τιμονιου με τα δυο χερια και με μια γρηγορη κινηση (βαζοντας πιο πολυ βαρος στα ποδια κι οχι στη μεση) του δινεις μια και ωωωωωπ,σηκωθηκε το καραβι.Δοκιμασε το:wacko:

Vstrommer71
23/03/2006, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Δεν ξέρω αν μπορούμε ή δεν μπορούμε.
Στη προκειμένη περίπτωση ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ κι όλας , κάτι που είναι προφανές και από λάστιχα, εξοπλισμό κλπ................
ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ θα είχαμε και λάστιχα κλπ κλπ..........
Επίσης θα διαλέγαμε ένα Άφρικα αλλά εδώ πάει αλλού η βαλίτσα...

:wave2:
Μην νομιζεις παντως οτι και το Africa ειναι και τοσο ελαφρυτερο.Απλα με την μεγαλη ροδα μπροστα και τις λιγο ψηλοτερες αναρτησεις παει λιγο πιο καλα στο χωμα.Τους συνηθεις χωματοδρομους(90% των περιπτωσεων) μια χαρα τους παει και το Varadero.Σοβαρα παντως ο πιο πολυς κοσμος δεν παει χωμα οχι γιατι τα μεγαλα OnOff δεν πανε,αλλα γιατι φοβουνται αμα πεσει το μηχανακι οτι δεν θα μπορουν να το σηκωσουν.Αν εξασκηθεις σε αυτο θα δεις οτι το χωμα ειναι ωραια φαση(κι ας πεσει το Varadero,θα το σηκωσεις μωρε!):wacko:

Vstrommer71
23/03/2006, 03:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrobeis
Δηλαδή μπορώ να πάω και με το FZ6 μου???????????????????????

:hypnotize :hypnotize :hypnotize
Το Fazer παρεπιπτοντως μια και δεν ειναι φορτωμενο με κανα τονο πλαστικα,ενα πατημενο χωματοδρομο θα τον περασει σιγα σιγα:beer:

Vstrommer71
23/03/2006, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Αν ανατρεξεις στα ενθετα που εχουν κυκλοφορησει με υπογραφη του Σπανου(ηταν σε ενα 0300 θυμαμαι) θα βρεις και το κολπακι να σηκωνεις το μηχανακι(ποιητικον....)
Χοντρα χοντρα στριβεις το τιμονι προς την μερια που ο τροχος βρισκει πατημα(πχ αν εχει πεσει αριστερα στριβεις τερμα δεξια),πιανεις την ακρη του τιμονιου με τα δυο χερια και με μια γρηγορη κινηση (βαζοντας πιο πολυ βαρος στα ποδια κι οχι στη μεση) του δινεις μια και ωωωωωπ,σηκωθηκε το καραβι.Δοκιμασε το:wacko:
Α,και το Vstrom δεν ειναι και κανα πουπουλο,αλλα εμαθα να το σηκωνω απο κατω.Εξ'αλλου οπως μας διδασκει η Φυσικη,η φυσικη θεση ισορροπιας της μοτοσυκλετας ειναι ΚΑΤΩ,ασχετα αν εμεις παλευουμε να την κρατησουμε ορθια στις δυο ροδες:D :D :D

naxiotis
23/03/2006, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Σωστός! :beer: Ετσι, μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Παρτε ένα Africa να ξεμπερδεύετε με αυτά τα θέματα!!! :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






Οπως καταλάβατε, πήρα τη βαλίτσα και την πάω αλλού! :D :wave2: ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ DOCTOR DimChios:beer: ONLY AFRICA GOES EVERYWHERE:wave2: :wave2:

DimChios
23/03/2006, 12:02
Α,ρε naxioti! Τελικα εμείς οι νησιώτες καταλαβαινόμαστε! :beer: :wave2:

MikeG
16/12/2007, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Me to Transalp mpaineis! Me to Africa mpaineis! Me Varadero DEN mpaineis LEMEEEEE! :nono: Ti to edwses ki esi filarako to Transalp? :winka: Pantws pragmati oraio to Arai! Agrantzounisto efxomai, ki esi panta or8ios!


Τι μηχανάκι είναι αυτό που πάει & στα χιόνια......? Ερπύστριες παίρνει..?



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :beer: :beer: :beer: :wave2:

the_passenger
17/12/2007, 00:26
:beer:

filipp0s
17/12/2007, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Eipes ti magiki leksi! "Siniditi epilogi"! Opote paw paso.... :)
Thanks gia to kaloswrisma! Elpizw na ginw aksio melos tis pareas sas kai sintrofos stis eksormiseis sas! Hdi ksekinaw apo AYRIO to prwi... ;)
Dimitris


xairo polu!

Filippos


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
17/12/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Α,ρε naxioti! Τελικα εμείς οι νησιώτες καταλαβαινόμαστε! :beer: :wave2:

Από που κρατάει η σκούφια σου παλικάρι ;:evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
17/12/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Από που κρατάει η σκούφια σου παλικάρι ;:evil:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a38:

:lol: :lol: :lol:

:sun: :sun: :sun: :wave2:

staffaki
29/12/2007, 20:36
paidia tsekarete endurada na sas pesoun ta mallia......

http://www.lightrap.net/photo8.htm

:beer: :beer: :beer: