PDA

View Full Version : peri lampes



speedyandreas
17/02/2006, 16:57
re paidia mia erwthsh h mixani mou foraei lampes phillips 12v 55/60w.dokimasa prosfata tis piaa plasma blue bulb H4 12V80/80W kai eida apistefth diafora se apodosh kai apoxrosh.ti epiptoseis paizei na exw me thn diafora sta watt?mipos apo thn thermokrasia kitrinisoun ta primata? tha trabaei poly reuma fantazome

Zbandit750
17/02/2006, 18:17
Καταρχην εισαι παρανομος με τα περισσοτερα watt , θες να βλεπεις εσυ καλυτερα , αλλα δεν θες να βλεπουν και να σε βλεπουν οι αλλοι.
Δεν εχεις και μεγαλη διαφορα απο τα τεραστια SUV και μη, που πανε παντου με τα προβολια αναμενα και σε στραβωνουν.
Στο θεμα των φωτων ειμαι πολυ ευαισθητος γιατι ειναι για την ασφαλεια ολων μας.Αν δεν βλεπεις καλα το βραδυ πας πιο αργα ειναι απλο.
Βλεπω και κατι αλλους στα φαναρια , κυριως παπια που πανε με την μεγαλη σκαλα μεσα στην αθηνα , λες και θα δουν τιποτα περοσσπτερο , το φωτα του δρομου ειναι πιο δυνατα απο τα δικα τους.
Οσο για τα watt κοιτα τι ασφαλεια εχει για τα φωτα και ποια ειναι τα συνολικα φορτια ταυτοχρονα να δεις αν αντεχει. παντως 80 απο 50 ειναι μεγαλη διαφορα.

Δεν θελω να γινω εριστηκος , ειμαι και νεος εδω μεσα , αλλα νομιζω οτι εισαι φαουλ.

banditgr
17/02/2006, 23:20
Giati einai paranomos?Lampes ala3e o anthropos kai malista me mia apo tis kaliteres pou yparxoun.Yparxei kanenas nomos pou apagoreyei na exeis kala fota?den to i3era!!
Oi PIAA ypotithetai oti travane 55w kai apodidoun os 80 i kai 110 (analoga to montelo).Pantos mono kala exo akousei kai diavasei gia tis PIAA,min anisixeis.

athandim
18/02/2006, 12:14
Πίστεύω πως θα έχεις πρόβλημα, τουλάχιστον με τα κάτοπτρα λόγω αυξημένης θερμοκρασίας (αν όχι και με τα ηλεκτρολογικά)

Δες ένα σχετικό θέμα :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=16873&highlight=%F6%FE%F4%F9%ED

Άσχετο : Οι Η4 δεν είναι στάνταρ 55/60 Watt ;; :wave2:

stefanos
18/02/2006, 13:20
Αν η λάμπα γράφει 55/60 είναι οκ όλα.
Αν γράφει πάνω 80/80 είναι παράνομη στην Ελλάδα και σε όλη την Ευρώπη.
Και τραβάει παραπάνω απο την μαμά και ζεσταίνεται και παραπάνω απο την μαμά.

banditgr
18/02/2006, 14:58
...exo valei 120w lampa kai den eixa kanena provlima
oso gia tin paranomia....ti na po,ftiaxte tis pinakides sas,odigate opos orizei o kok kai meta peitai mou gia lampa..

Zbandit750
18/02/2006, 19:39
Φιλε πινακιδα δεν εχω ακομα , αλλα και οταν την παρω κανονικα θα την βαλω, οπως την ειχα παντα στις μηχανες μου.Ειναι αλλο ομως αυτο που το κανεις για εμφανιση και το μονο κακο ειναι που δεν σε βλεπουν οι μπατσοι και εχει μεγαλη διαφορα απο το αδιφορω για την ασφαλεια ολων. Γιατι τα σωστα φωτα ειναι για την ασφαλεια ολων μας.
Πως θα σου φαινοταν να βαλω ενα προβολεα αλογονου 200Watt σαν αυτους που εχουν στα γηπεδα??(και μεγαλυτερους εχουν)μια χαρα θα βλεπω εγω , εσυ ομως οταν με συναντησεις θα πας για καινουρια ματια.
Αν οι λαμπες γραφουν 55/60 και λενε οτι εχουν αποδοση 80/80 αλλαζει γιατι θα εχουν πιθανος καποια εγκριση τυπου.

Οσο για τα 120watt τα δικα σου , να υποθεσω οτι στο τουτου σου αναβεις παντα τα προβολακια?

speedyandreas
18/02/2006, 19:56
re paidia egw menw eparxia kai den exoume ton kalytero fotismo stous dromous,me tous mple den exoume problhma!kai den mporw na katalabw giati na tyfloneis ton allon otan sinantas amaksh katebazeis sthn mhkrh kai den yparxei problhma!!!egw pantos tis piaa tis ebala gia ligh wra giati fobithika mhn exw problhma alla eida trelh diafora!!!

speedyandreas
18/02/2006, 20:04
kai kati akomh den katalaba otan lete grafei 55/60 kai apodidei gia 80.autes pou sas lew grafei 80/80.kai ti mono pou thelw na kserw an kapoios exei analogh empiria an epathe kapia zhmia meta apo xrhsh

banditgr
18/02/2006, 20:20
sto toutou mou aderfe den exo prvolakia,sti mixani mou logo ypodoesteron foton omos thelo na exo oso to dinaton periotero fos...3exnas kati,me to na alazeis lampa den simainei oti alazei i desmi tou provolea,den fegei pio psila,mipos exeis katalavei kati lathos?apla fotizei perisotero sta simeia pou fotize kai prin:sun:

Zbandit750
18/02/2006, 20:31
Στο οτι δεν αλλαζει η δεσμη του προβολεα εισαι σωστος , ομως αλλαζει η ενταση του φωτος και αυτο δεν επιτρεπεται γιατι η δεσμη σου πεφτει καποιες στιγμες στα ματια του διερχομενου απεναντι ή μπροστα σου.
Συμφωνα με τον ΚΟΚ μπορεις να εχεις δυο προβολεις αρκει να ειναι συμετρικα τοποθετημενοι ως προς τον κεντρικο αξονα (αυτο για λογους υπολογισμου του πλατους το βραδυ). Οποτε αν θες περισσοτερο φως μπορεις να εχεις 2 προβολεις με λαμπες 55/60.
Θα μου πεις σιγα μη κανω τη μηχανη καρναβαλο αφου αυτα τα φωτα εχει.Τοτε βαζεις λαμπες καλυτερης αποδοσης και οχι περισσοτερα watt.Οι μηχανες απο το νομο επιτρεπεται να εχουν την δεσμη πιο ψηλα και γενικα να εχουν λιγο δυνατοτερα φωτα απο τα αυτοκινητα.Θα βρω το αρθρο και θα το βαλω.