PDA

View Full Version : Ποιος ο λογος μεγαλυτερης ζαντας ?



sunnymtx
18/02/2006, 22:56
Εχω μια transalp 650 - ας με διαφωτισει καποιος ρε παιδια γνωστης του αντικειμενου , για ποιο λογο ο εμπρος τροχος ειναι 4 ιντσες μεγαλυτερος του πισω ? εχω ακουσει τοοοοοοοοσα πολλα για το συγκεκριμενο θεμα που εχω βραχυκυκλωσει ! Εξυπηρετει σε τιποτα αυτο το πραγμα ? Ειλικρινα δε γνωριζω καθολου :confused: Αισθητικα και πρακτικα παντως δεν εχω δει και τα καλυτερα σχολια ... Για πειτε - για πειτε ...

stefanos
18/02/2006, 23:52
Δεν ξέρω αισθητικά αλλά όσο μεγαλύτερη τόσο πιο εύκολα περνάει τις ανωμαλίες είναι πρακτικό το θέμα.

AFTER
18/02/2006, 23:59
Ολη η ιστορια εχει ξεκινημα απο το χωμα!

Καποια στιγμη πηγε η honda να ''επιβαλει'' τροχο 23" αλλα τελικα απετυχε και επεστρεψε στις 21''

Βεβαια για το translap ειναι ηλιθιο κατα την γνωμη μου ο 21'' τροχος μιας και με 19'' θα ηταν σιγουρα καλυτερο on road

sunnymtx
19/02/2006, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ολη η ιστορια εχει ξεκινημα απο το χωμα!

Καποια στιγμη πηγε η honda να ''επιβαλει'' τροχο 23" αλλα τελικα απετυχε και επεστρεψε στις 21''

Βεβαια για το translap ειναι ηλιθιο κατα την γνωμη μου ο 21'' τροχος μιας και με 19'' θα ηταν σιγουρα καλυτερο on road
δεν ξερω αν ξεπερνα καλυτερα τις ανωμαλιες του δρομου ,αλλα επειδη εχω οδηγησει και varadero αλλα και το klv της kawasaki καμια σχεση ! εχω την αισθηση οτι στις στροφες με την transalp την "χανω" ... την αισθανομαι σαν τσοπερια λογω της μεγαλης ζαντας εμπρος - ισως ειναι και η εντυπωση μου αλλα μερα με τη νυχτα με την συμπεριφορα του varadero ...

stefanos
19/02/2006, 09:04
Γι αυτό δεν φταίει η ζάντα.
Τα 2 μοτο είναι παντελώς διαφορετικά.

dirtbird
19/02/2006, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
δεν ξερω αν ξεπερνα καλυτερα τις ανωμαλιες του δρομου ,αλλα επειδη εχω οδηγησει και varadero αλλα και το klv της kawasaki καμια σχεση ! εχω την αισθηση οτι στις στροφες με την transalp την "χανω" ... την αισθανομαι σαν τσοπερια λογω της μεγαλης ζαντας εμπρος - ισως ειναι και η εντυπωση μου αλλα μερα με τη νυχτα με την συμπεριφορα του varadero ...

Χάνεις την Transalp και δεν χάνεις το Varadero που λαστιχάρει ολόκληρο και ζυγίζει 50 κιλά παραπάνω?

:hypnotize

dirtbird
19/02/2006, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Ολη η ιστορια εχει ξεκινημα απο το χωμα!

Καποια στιγμη πηγε η honda να ''επιβαλει'' τροχο 23" αλλα τελικα απετυχε και επεστρεψε στις 21''

Βεβαια για το translap ειναι ηλιθιο κατα την γνωμη μου ο 21'' τροχος μιας και με 19'' θα ηταν σιγουρα καλυτερο on road

Τα XLS του 78 και τα πρώτα XR είχαν και την κλάσανε οι λαστιχάδες.

jtoros
19/02/2006, 13:02
Καλημέρα!

Προσωπικά πιστεύω ότι ο μπροστινός τροχός των 21" είναι κατάλοιπο από τις off-road καταβολές αυτών των μηχανών. Μην ξεχνάμε ότι ο πατέρας των on-off, το GS 80 αν θυμάμαι καλά, της BMW, φορούσε μπροστινό 21" καθώς και οι πρόγονοι των on-off, τα τέρατα που τρέχαν στο Dakar την δεκαετία του '90 (1981-1990), ουσιαστικά έτρεχαν σε off-road διαδρομές υψηλού δείκτη δυσκολίας (άμμος, πετρώδες έδαφος κτλ). Η όλη ιστορία είναι ότι με μπροστινό μεγάλης διαμέτρου είναι πιο εύκολη η διάβαση πάνω από εγκάρσιες ανωμαλιές του εδάφους. Μια ψηλή ρόδα είναι διαισθητικά ορθό ότι θα περάσει ένα ψηλό σχετικά πεζοδρόμιo (15cm) πιο εύκολα-άνετα-σταθερά από έναν τροχό 19" ας πούμε. Επιστημονικά κάτι παίζει με κάστερ και ίχνος αλλά δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά. Πρέπει να ξεθάψω ΜΟΤΟ 3 ετών για να το βρω, οπότε άστο...

Σήμερα το μόνο που πιστεύω ότι κρατάει τους 21" τροχούς στην παραγωγή του Transalp είναι η "παράδοση". Έτσι το ξέρουν τόσα χρόνια συν ότι δουλεύει καλά, συν ότι πουλάει ακόμα ικανοποιητικά οπότε άστο όπως είναι. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο ωστόσο, ο τροχός των 21" παρέχει στο Transalp ένα μεγάλο ποσοστό (ίσως το μεγαλύτερο) από τον (σχετικά ευδιάκριτο και έντονο ακόμα) off-road χαρτήρα του.

Αυτά. :wave2:

OldMan
19/02/2006, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
...Αισθητικα και πρακτικα παντως δεν εχω δει και τα καλυτερα σχολια ...

Πως "φαίνεται" ένα σχόλιο ???
(Είτε αισθητικό, είτε πρακτικό...)

:confused: :confused: :confused:

OldMan
19/02/2006, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
....είναι διαισθητικά ορθό ...
Έχεις διαίσθηση εσύ....




Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
... Επιστημονικά κάτι παίζει με κάστερ και ίχνος ...
Επιστημονικά, άσε την κάστερ ΗΣΥΧΗ !!!




Οι μεγαλύτερης διαμέτρου τροχοί "δυσκολεύουν" την εφαρμογή της γυροσκοπικής οδήγησης (μεγαλύτερη περιστροφική αδράνεια...).
(Βοηθάνε όμως στην διατήρηση της σούζας :lol: )

stefanos
19/02/2006, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Καλημέρα!

Σήμερα το μόνο που πιστεύω ότι κρατάει τους 21" τροχούς στην παραγωγή του Transalp είναι η "παράδοση". Έτσι το ξέρουν τόσα χρόνια συν ότι δουλεύει καλά, συν ότι πουλάει ακόμα ικανοποιητικά οπότε άστο όπως είναι. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο ωστόσο, ο τροχός των 21" παρέχει στο Transalp ένα μεγάλο ποσοστό (ίσως το μεγαλύτερο) από τον (σχετικά ευδιάκριτο και έντονο ακόμα) off-road χαρτήρα του.

Αυτά. :wave2:

Χωρίς 21 μπροστινό δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης χωμάτινων ελαστικών.
Οτι δεν φοράει 21 απλά δεν πατάει χώμα, η τουλάχιστον πατάει όσο και ένα ΧΧ.
Τώρα τι ιστορία είναι αυτή στη χώρα μας που θέλει τα TDM on-off ?
?????????

OldMan
19/02/2006, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οτι δεν φοράει 21 απλά δεν πατάει χώμα, η τουλάχιστον πατάει όσο και ένα ΧΧ.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Κάτσε να σε πάρει μυρωδιά ο CRS-K (που φοράει 19άρα ζάντα μπροστά στην Africa...)

:lol: :rotflmao: :lol:





Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα τι ιστορία είναι αυτή στη χώρα μας που θέλει τα TDM on-off ??????????

Τώρα θα σε πάω στους Προβληματισμούς και άντε να καθαρίσεις μετά την μπουγάδα !!!
:lol: :rotflmao: :lol:

stefanos
19/02/2006, 19:35
Οχι καλύτερα να φέρεις εδώ αυτό:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=18657:lol:

dirtbird
19/02/2006, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Οτι δεν φοράει 21 απλά δεν πατάει χώμα, η τουλάχιστον πατάει όσο και ένα ΧΧ.

?????????

Στα άλλα συμφωνώ, αλλά μήπως θέλεις να δεις πόσο χώμα πατάει ένα ΧΧ ( ο αναβάτης του όμως γαλουχήθηκε με μπροστινούς 21'')?

dirtbird
19/02/2006, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Καλημέρα!

. Μην ξεχνάμε ότι ο πατέρας των on-off, το GS 80 αν θυμάμαι καλά, της BMW

Αυτά. :wave2:

Ο πρόγονος των on-off ήταν το DT1. Αυτό της YAMAHA. Kαι μετά που άρχισαν να ανεβαίνουν τα κυβικά το XT500.:nono:

stefanos
19/02/2006, 20:44
Ο άνθρωπος εννοεί on-off μαστόδοντα.

dirtbird
19/02/2006, 20:50
Eγώ όχι.:wacko:

crs-k
20/02/2006, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Χωρίς 21 μπροστινό δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης χωμάτινων ελαστικών.
Οτι δεν φοράει 21 απλά δεν πατάει χώμα, η τουλάχιστον πατάει όσο και ένα ΧΧ.
.....................................


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε να σε πάρει μυρωδιά ο CRS-K (που φοράει 19άρα ζάντα μπροστά στην Africa...)


Γκουχ! Γκουχ! :smokin:

Πατερα Στεφανε, συγκενρωσουουουο .... :wacko:

:lol: :rotflmao: :lol: