PDA

View Full Version : Γερμανικό site με εισαγωγές



stako
19/02/2006, 11:17
Καλημέρα σε όλους,

ξέρει κανείς ποιο είναι εκείνο το γερμανικό site που έχει τιμές από μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές?

Περίπου πόσο πάει ο εκτελωνισμός για ένα 1800 αυτοκίνητο? Έχει σχέση με την παλαιότητα?

Vandarero
19/02/2006, 11:24
www.autoscout24.de

zzr2005
19/02/2006, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καλημέρα σε όλους,

ξέρει κανείς ποιο είναι εκείνο το γερμανικό site που έχει τιμές από μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και μηχανές?

Περίπου πόσο πάει ο εκτελωνισμός για ένα 1800 αυτοκίνητο? Έχει σχέση με την παλαιότητα?
φίλε δεν ξέρω΄πόσο πάει ο εκτελωνισμός αλλά σίγουρα έχει σχέση με την παλαιότητα...να προτιμήσεις μοντέλα 3ετίας ή 5 ετίας το πολύ....πάντως ένας γνωστός μου που πήγε γερμανία για να φέρει αυτοκίνητο αρκετών κυβικών του έβγαινε μια η άλλη πάνω κάτω..και δεν το πήρε...
φυσικά τα ελληνικά τελωνεία δεν είναι και απο τις καθαρότερες υπηρεσίες και πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα σε εκτελωνισμούς ειδικότερα ιδιωτών..(με μια μίζα φυσικα όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα λύνονται ως δια μαγείας)...:lol: :lol: :lol:

Xlitos
19/02/2006, 13:19
+

www.mobile.de

stako
19/02/2006, 20:53
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :)

Γιατί 3ετίας ή 5ετίας το πολύ?

Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι που να έχει εδώ 20-30000 να το πάρω από εκεί. Φαντάζομαι αυτά τα αυτοκίνητα τα χτυπάνε στο τελωνείο λόγω κυβικών κτλ. Για κάτι τέτοιο σκέφτομαι:

http://www.autoscout24.de/home/index/detail.asp?ts=7459712&id=pjiwgipb21y&source=as24_inseratsg_detail_ueberschrift

ή κάτι τέτοιο

http://www.mobile.de/SIDZ2h6GTHEbI4bxir001N0nQ-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1140381630A1Iindex_cgiD1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1A1B20D1000%81U-t-vCaMiMkQuSeVb_X_Y_x_yprrd~BSRA6D1100B25E25200AGCPKWHinPublicA2A0A0A0H10000000D1997/cgi-bin/da.pl?sr_qual=G&top=5&bereich=pkw&id=11111111198027625&

Γνωστός ενός συγγενή μου πρόσφατα αγόρασε ένα Audi από Γερμανία 10000 και έδωσε 1500 στο τελωνείο.

Dexter
20/02/2006, 17:28
...με λιγα λογια κοιτα για κατι απο 2000 και μετα και ταυτοχρονως εως 1491κεκ.Θα πληρωσεις επιπλεον περιπου 12% επι του ποσου που το ελληνικο κρατος θεωρει οτι αξιζει ενα τετοιο αυτοκινητο.Απο εκει και περα αναλογα με την παλαιοτητα και τον κυβισμο ασχημαινουν τα παραγματα (παραδειγμα 2λιτρο 1990 εχει 220% αν θυμαμαι καλα).Αγαπημενα των παραεισαγωγεων ειναι τα civic 96-00 ,A3 απο την ιδια περιοδο,κατι ξερουν αυτοι....Προσεχε τ αλατια των γερμανικων δρομω.Το δικο μου ηταν τελειο παντου αλλα μολις μου τρυπησε εξατμιση ,που δεν δικαιολογειτα για τη ηλικια του.Αν σε ενδιαφερει civic στειλε πμ με ερωτησεις...

Dexter
20/02/2006, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
φίλε δεν ξέρω΄πόσο πάει ο εκτελωνισμός αλλά σίγουρα έχει σχέση με την παλαιότητα...να προτιμήσεις μοντέλα 3ετίας ή 5 ετίας το πολύ....πάντως ένας γνωστός μου που πήγε γερμανία για να φέρει αυτοκίνητο αρκετών κυβικών του έβγαινε μια η άλλη πάνω κάτω..και δεν το πήρε...
φυσικά τα ελληνικά τελωνεία δεν είναι και απο τις καθαρότερες υπηρεσίες και πολλές φορές δημιουργούν προβλήματα σε εκτελωνισμούς ειδικότερα ιδιωτών..(με μια μίζα φυσικα όλα τα γραφειοκρατικά προβλήματα λύνονται ως δια μαγείας)...:lol: :lol: :lol:



...δεν παιζει το θεμα μιζα....απλα ξεχνα το....

zzr2005
20/02/2006, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :)

Γιατί 3ετίας ή 5ετίας το πολύ?


ανάλογα με το έτος κατασκευής έχεις ελάφρυνση στο τελικό ποσό που πληρώνεις...η λογική είναι να εισάγωνται νέα αυτοκίνητα και όχι σαράβαλα
επίσης νομίζω ότι πέζει κάτι με τους ρύπους...όσο λιγότερους ρύπους τόσο μεγαλύτερη ελάφρυνση για τον εκτελωνισμό...

webman
20/02/2006, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dexter
...δεν παιζει το θεμα μιζα....απλα ξεχνα το....
Είσαι σίγουρος;;;!!

:lol:
:rotflmao: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

zephyr1
20/02/2006, 18:22
Ολοι δινουμε πληροφοριες για site & οτι αλλο ξερουμε αλλα κανενας δεν μιλαει για την παρανομια του κρατους σε συμφωνια με τους μεγαλους εισαγωγης για εκτελονισμο τον οχηματων.Αφου υποτιθετε οτι ειμαστε Ευρωπη & δεν θα επρεπε να πληρωνουμε τιποτα ,απλα να πηγαινουμε μια βολτα γερμανια και να φερνουμε οτι γουσταρουμε.:bigcry:

Αχ Ελλαδα σ' αγαπαμε ολοι εκτος απο τους
πολιτικους μας.:alien:

zzr2005
20/02/2006, 18:47
όντως ...ψάχνω να βρω την ακριβή νομοθεσία στο ιντερνετ αλλα δεν τα καταφερα ακόμα....
για την ακρίβεια αυτό που πληρώνεις δεν ονομάζεται δασμός....
κάπως αλλιώς το έχουν βαπτίσει για να μπορούν να τα πέρνουν νόμιμα....και μην νομίζεις ότι η ΕΕ δεν είναι ενήμερη....αυτά τα ζητήματα είναι υπό διαπραγμάτευση στην ΕΕ....
μην έχετε την αντίληψη ότι υπάρχει πραγματική οικονομική ένωση ...η ένωση αφορά της επιχειρήσεις....όχι τους καταναλωτές!!!!:cry: :cry: χαρακτιριστικό ότι στις ελληνικές τράπεζες πληρώνεις ακόμα προμήθεια για να μεταφέρεις λεφτά σε ένα λογαριασμό εξωτερικού!!!!:cry: :cry: :cry: το πλεόν παράνομο!!!
πάντως η Κύπρος έχει site για το τελωνειο της με αναλυτικές πληροφορίες για τη νομοθεσία που διέπει τον εκτελωνισμό!!!

lampros_fazer
20/02/2006, 19:11
Κάπου έχω ένα βιβλιαράκι που λέει τι πληρώνεις αναλογα με το τι φέρνεις.Θα ψάξω και αν το βρω θα σου πω ακριβώς...

webman
20/02/2006, 19:19
Εγώ βρήκα ένα τηλέφωνο το πρωί και τους κάλεσα από το γραφείο μου. Μίλησα με μία κοπέλα που μου είπε κοιτάς τί αυτοκίνητο είναι και τί μοντέλο, χρονολογία και μετά μου είπε ένα κατεβατό με πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις ώστε να βγεί το αποτέλεσμα!

Για να μπερδεύουν τον κόσμο δηλαδής...

Ένας φίλος έχει BMW M3 και ήθελε να πάρει μία άλλη BMW από Γερμανία την οποία και βρήκε φθηνή, δεν την πήρε γιατί του βγήκε πολύ!!

Αφήστε το, αλλιώς όλοι θα πέρναμε από εξωτερικό! Λαλάκες είναι όλοι τότε και παίρνουν από Ελλάδα;!

Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!

lampros_fazer
20/02/2006, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman


Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!

Δεν είναι έτσι τα πράγματα..Η τουλάχιστον δεν είναι μόνο έτσι..
Νομίζεις είναι λίγοι που φέρνουν απ'έξω?Γνωστός μου έχει φέρει τουλάχιστον 4-5 αυτοκίνητα επαγγελματικά..Ενας άλλος φέρνει αυτοκίνητα για δική του χρήση υποτίθεται και μετά τα πουλάει...
Απλά δεν συμφέρει για κάθε είδους όχημα..

Dexter
21/02/2006, 02:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Εγώ βρήκα ένα τηλέφωνο το πρωί και τους κάλεσα από το γραφείο μου. Μίλησα με μία κοπέλα που μου είπε κοιτάς τί αυτοκίνητο είναι και τί μοντέλο, χρονολογία και μετά μου είπε ένα κατεβατό με πολλαπλασιασμούς και διαιρέσεις ώστε να βγεί το αποτέλεσμα!

Για να μπερδεύουν τον κόσμο δηλαδής...

Ένας φίλος έχει BMW M3 και ήθελε να πάρει μία άλλη BMW από Γερμανία την οποία και βρήκε φθηνή, δεν την πήρε γιατί του βγήκε πολύ!!

Αφήστε το, αλλιώς όλοι θα πέρναμε από εξωτερικό! Λαλάκες είναι όλοι τότε και παίρνουν από Ελλάδα;!

Αλλιώς το κάνεις έτσι ΜΟΝΟ αν έχεις δικό σου άτομο στο τελωνείο και δώσεις μίζα σε κάποιους κανα πεντοχίλιαρο Ευρώ και ούτε γάτα, ούτε ζημιά!!




...ρε φιλαρακι αστο λεμεεεεεε.Ο πατερας μου ειναι τελωνειακος και μολις εφερα αυτοκινητο απο Γερμανια.Λες να μην ξερω τι παιζει?Το ζητημα μιζα εχει πλεον τελειωσει λογο καποιων κινησεων και αλλαγων που εκανε το κρατος για να εξαλειψει το φαινομενο.Πλεον ειναι πρακτικα αδυνατο να δηλωσεις το αυτοκινητο σε αλλη κατηγορια απ αυτην που ανηκει.Οπως ΞΑΝΑειπα και ειπε και ο lampros συμφερουν συγκεκριμενα αυτοκινητα....

webman
21/02/2006, 08:32
Και σου ξαναλέω εγώ, νομίζεις!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stako
21/02/2006, 08:43
Οκ παίδες, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τελικά θα καταλήξω σε 2-3 μτχ, θα τυπώσω τα χαρακτηριστικά τους και θα πάω στο τελωνείο να μου βγάλουν κόστος εκτελωνισμού. Μόνο έτσι μπορώ να ξέρω καθώς είναι διάφοροι οι παράγοντες που παίζουν ρόλο και δεν υπάρχουν και πουθενά δημοσιευμένοι (ή τουλάχιστον δεν μπορούμε να τους βρούμε εμείς!).

Όταν καταλήξει κάπου η υπόθεση θα ποστάρω αποτελέσματα. :)

LIBYKOS
21/02/2006, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καλημέρα σε όλους,


Περίπου πόσο πάει ο εκτελωνισμός για ένα 1800 αυτοκίνητο? Έχει σχέση με την παλαιότητα?



Ο υπολογισμός του τέλους ταξινόμησης δίνεται από τον εξής τύπο:

((Τιμή χονδρικής – Έκπτωση Λόγω Φθοράς + 600€ )*Ποσοστό τέλους ταξινόμησης

Επεξήγηση του τύπου

-Τιμή χονδρικής : Το ποσό αυτό θα το πληροφορηθείς από τους πίνακες που έχουν στη διάθεσή τους οι τελωνειακές αρχές.
-Έκπτωση Λόγω Φθοράς : Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση την παλαιότητα του αυτοκινήτου.
-600€ : Είναι ένα πάγιο τέλος υπέρ των διαφόρων τελωνειακών αρχών και υπηρεσιών.
-Ποσοστό τέλους ταξινόμησης : Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση την χωρητικότητα του κινητήρα σε κυβικά εκατοστά.

Ελπίζω να σε βοήθησα

LIBYKOS
21/02/2006, 09:49
Sorry για το προηγούμενο ελλειπές topic!!!!!

Τους πίνακες με τις ελαφρύνσεις λόγω παλαιότητας κλπ θα τους βρείς
εδώ (http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/plirofories.html)

dirtbird
21/02/2006, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παίζει κάτι με τους ρύπους...όσο λιγότερους ρύπους τόσο μεγαλύτερη ελάφρυνση για τον εκτελωνισμό...
Σωστό , υπάρχει κατηγοριοποίηση ανάλογα με ποιές προδιαγραφές συμμορφώνεται κάθε όχημα, Euro 1, Euro2, Euro 3, Euro 4.
Όσο πιό σύγχρονο (Euro 4) τόσο καλύτερα (φτηνότερα).

stako
21/02/2006, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από LIBYKOS
Sorry για το προηγούμενο ελλειπές topic!!!!!

Τους πίνακες με τις ελαφρύνσεις λόγω παλαιότητας κλπ θα τους βρείς
εδώ (http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/plirofories.html)

Σε ευχαριστώ, κατέβασα 2 έντυπα που από ότι φαίνεται περιγράφουν την διαδικασία υπολογισμού του κόστους εκτελωνισμού, μόλις βγάλω άκρη θα ποστάρω. ;)

stako
21/02/2006, 10:58
Χρησιμοποιώντας τον τύπο που έδωσε ο LIBYKOS και τα στοιχεία στους πίνακες από τα έντυπα που κατέβασα προκύπτει ένα κόστος εκτελωνισμού για αυτοκίνητο 3000€ του 1997-8 περίπου 4500€....... Οπότε ΔΕΝ συμφέρει.

Υπολόγισα το κόστος χονδρικής κάπως αυθαίρετα βέβαια στα 15000€ αλλά πιστεύω κάπου εκεί θα είναι.

Dexter
21/02/2006, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από webman
Και σου ξαναλέω εγώ, νομίζεις!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


κοιτα να δεις αδυνατο δεν ειναι (ακομα και ο πρωθυπουργος της Ιταλιας λαδωνεται) αλλα το πληθος των ανθρωπων που πρεπει να λαδωθουν κανει το νουμερο τεραστιο και συνεπως το εν λογω αυτοκινητο πρεπει να αξιζει ενα ακομα πιο εξωφρενικο ποσο,περιπτωση που δεν εχει καμια σχεση μ αυτο που συζηταμε εδω , οποτε δε νομιζω...ξερω.

:beer: :beer: :beer:

webman
22/02/2006, 00:12
Εγώ συμφωνώ μαζί σου απλά κοίταξε γύρω σου πού ζούμε! Σε ποιά χώρα, λίγο πολύ ξέρουμε όλοι μας τι γίνεται, και υπάρχουν κι άλλα πολλά που ακόμη δεν τα ξέρει κανείς....

Παράγει πολύ λάδι η Ελλάδα! :lol: :lol:

crewdriver
09/12/2007, 22:49
ενα γνωστος μου εφερε αυτοκινητο απο γερμανια...του 2001,2000κε μερσεντες....εκανε 12000 ευρω και πληρωνεις 40% φορο για μεταχειρισμενο μεχρι τριετιας(και μειον 7% για καθε χρονο πριν, πχ 5 ετων 40%-14%)...αυτα απο φορους,μετα ειναι τα εξοδα να πας,να ερθεις και να φερεις το αμαξι...του ηρθε συνολο 15000 περιπου...οποτε πρεπει να βρεις ευκαιρια πραγματικη και συνηθως βρισκεις στα διλιτρα(+/- καποια κυβικα) των γερμανικων εταιρειων....πχ εγω ενδιαφερομαι για κουπε bmw 318 2003 και μετα και την βρισκω περιπου 12000....